Постанова від 13.08.2025 по справі 400/6682/24

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 р.м. ОдесаСправа № 400/6682/24

Перша інстанція: суддя Малих О.В.

Судова колегія П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі:

Головуючого: Градовського Ю.М.

суддів: Бітова А.І.,

Єщенка О.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м.Одесі апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 на рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2025р. по справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИЛА:

У липні 2024р. ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , у якому просив:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 у зарахуванні пільгової вислуги ОСОБА_1 до його календарної вислуги років та до стажу служби в ДПС України;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 відповідно до ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», п.3 Постанови КМУ від 17.07.1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу в пільговому обчисленні за коефіцієнтом 1,5, сформовану за періоди з 19.02.2009р. по 11.11.2009р.; з 26.02.2015р. по 13.08.2015р.; з 13.08.2015р. по 26.04.2016р.; з 26.04.2016р. по 26.05.2016р.; з 26.05.2016р. по 15.07.2016р.; з 15.07.2016р. по 7.09.2016р..

В обґрунтування своєї заяви позивач зазначив, що він проходив військову службу в органах ДПСУ та звільнений в запас ЗСУ.

Згідно із наказом ІНФОРМАЦІЯ_2 №350-ос від 6.09.2016р. вислуга років на пенсію позивача станом на 7.09.2016р. становить: календарна 17 років 1 місяць 23 дні, пільгова: 4 роки 8 місяців 14 днів; всього: 21 рік 10 місяців 7 днів.

Позивач вважає, що згідно з положеннями Порядку №393 він має право на зарахування до вислуги років для призначення пенсії в пільговому обчисленні періодів з 19.02.2009р. по 11.11.2009р., з 26.02.2015р. по 13.08.2015р., з 13.08.2015р. по 26.04.2016р., з 26.04.2016р. по 26.05.2016р., з 26.05.2016р. по 15.07.2016р., з 15.07.2016р. по 7.09.2016р., у зв'язку із чим звернувся до суду із даним позовом.

Рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2025р. адміністративний позов задоволено частково.

Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні до його календарної вислуги років та до стажу служби в поліції пільгової вислуги років за періодів з 19.02.2009р. по 11.11.2009р., з 26.02.2015р. по 13.08.2015р., з 13.08.2015р. по 26.04.2016р., з 26.04.2016р. по 26.05.2015р., з 15.07.2016р. по 7.09.2016р..

Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_3 здійснити перерахунок та зарахувати ОСОБА_1 , відповідно до ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та п.3 Постанови КМУ від 17.07.1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським та членам їхніх сімей», до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії, вислугу у пільговому обчисленні, сформовану за періоди: з 19.02.2009р. по 11.11.2009р., з 26.02.2015р. по 13.08.2015р., з 13.08.2015р. по 26.04.2016р., з 26.04.2016р. по 26.05.2016р., з 15.07.2016р. по 7.09.2016р..

В решті позовних вимог - відмовлено.

Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань ГУ НП в Миколаївській області на користь ОСОБА_2 судові витрати у сумі 1 211,2грн..

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 14.03.2025р. заяву представника ОСОБА_1 про виправлення описки у судовому рішенні - задоволено.

Не змінюючи суті, внесені виправлення до описової частини рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.02.2025р. у справі №400/6682/24 шляхом зазначення замість помилкового речення «Позивач до 05.09.2016 року та по даний час проходить службу в органах Державної Прикордонної служби України» вірного - «Позивач до 05.09.2016 року проходив службу в органах Державної Прикордонної служби України».

Не змінюючи суті, внесені виправлення до пункту другого резолютивної частини рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.02.2025р. у справі №400/6682/24 шляхом заміни помилково вказаного «в поліції» на вірне - «в Державній прикордонній служби України».

Не змінюючи суті, внести виправлення до пункту п'ятого резолютивної частини рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 10.02.2025р. у справі №400/6682/24 шляхом заміни невірно зазначених сторін та їх реквізитів, та викласти його у наступній редакції:

« 5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 ) судові витрати у сумі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).»

В апеляційній скарзі ІНФОРМАЦІЯ_2 просить рішення суду скасувати та прийняти нову постанову, якою у задоволенні адміністративного позову відмовити, посилаючись на порушення норм права.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши доповідь судді-доповідача, доводи апеляційної скарги, перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку про залишення скарги без задоволення, а рішення суду без змін, з наступних підстав.

Відповідно до ст.316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Задовольняючи адміністративний позов частково, суд першої інстанції виходив з того, що згідно із положеннями Постанови №393 у редакції до внесення змін Постановою №119, позивач має право на зарахування до вислуги років для призначення пенсії в пільговому обчисленні періодів з 19.02.2009р. по 11.11.2009р., з 26.2.2015р. по 13.08.2015р., з 13.08.2015р. по 26.04.2016р., з 26.04.2016р. по 26.05.2016р., з 15.07.2016р. по 7.09.2016р..

Вирішуючи спір судова колегія вважає, що суд першої інстанції повно та об'єктивно дослідив обставини по справі, надані докази, правильно визначив юридичну природу спірних правовідносин і закон, який їх регулює.

Так, судом першої інстанції встановлено та підтверджено матеріалами справи під час апеляційного розгляду, що ОСОБА_1 проходив військову службу в ДПСУ та згідно із наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 5.09.2016р. №347-ос його звільнено в запас Збройних Сил України.

Відповідно до наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 від 6.09.2016р. №350-ос (по особовому складу) позивача виключено зі списків особового складу управління з 7.09.2016р.. Вислуга років за вказаним наказом станом на 7.09.2016р. становить: календарна - 17 років 01 місяць 23 дні; пільгова - 04 роки 08 місяців 14 днів; всього: 21 рік 10 місяців 07 днів.

2.02.2024р. позивач звернувся до відповідача із запитом щодо обчислення вислуги років на пільгових умовах, що дають право на пенсію за коефіцієнтом 1,5 за періоди служби позивача з 19.02.2009р. по 26.11.2009р., з 30.04.2014р. по 26.02.2015р., з 26.02.2015р. по 13.08.2015р., з 13.08.2015р. по 26.04.2016р., з 26.04.2016р. по 26.05.2016р., з 26.05.2016р. по 15.07.2016р., з 15.07.2016р. по 7.09.2016р., та внести зміни до наказу ДПС України від 6.09.2016р. №350-ос в частині вислуги років.

Листом від 15.03.2024р. за вих.№08/2019-24-Вих відповідач повідомив, що підстав для внесення змін до наказу від 6.09.2016р. №350-ос не має. Вказано, що період з 30.04.2014р. по 26.02.2015р. зарахований до вислуги років на пільгових умовах військової служби при звільненні. Та повідомлено, що на адресу Галузевого державного архіву ДПС України направлено запит від 4.03.2024р. №08/1709-24-Вих про надання підтверджуючих матеріалів для перерахунку на пільгових умовах військової служби за періоди з 19.02.2009р. по 11.11.2009р., з 26.02.2015р. по 13.08.2015р., з 13.08.2015р. по 26.04.2016р., з 26.04.2016р. по 26.05.2016р., з 26.05.2016р. по 15.07.2016р., з 15.07.2016р. по 7.09.2016р..

16.04.2024р. позивач звернувся до відповідача із проханням повідомити, чи була надіслана відповідь на запит від 4.06.2024р. №08/1709-24-Вих та, у разі надходження відповіді, повідомити її вхідний номер/дату та надати її копії в розпорядження адвоката.

Не отримавши копії довідки від відповідача, позивач 29.05.2024р. надіслав запит до Галузевого державного архіву ДПС України з проханням повідомити, чи була надіслана відповідь на запит відповідача від 4.03.2024р. №08/1709-24-Вих.

Листом від 26.04.2024р. №04.4.1/624-24 позивача повідомлено, що на вказаний запит відповідача архівом була надіслана відповідь від 6.03.2024р. №04.4.1/324-24-Вих відносно позивача, а саме: архівна довідка про проходження військової служби з послужним списком особової справи, витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про виключення зі списків особового складу.

29.05.2024р. позивач звернувся до відповідача із запитом про надання відповіді на адвокатський запит від 2.02.2024р. з урахуванням наявної відповіді від архіву.

Однак, листом від 11.06.2024р. №08/4408-24-Вих на адресу представника позивача скеровані архівний витяг та копія архівної довідки щодо позивача. У вчиненні дій щодо обчислення вислуги років відмовлено.

Позивач не погодився із такими діями відповідача, а тому звернувся до суду із відповідним позовом.

Перевіряючи правомірність та законність дій ІНФОРМАЦІЯ_2 , з урахуванням підстав, за якими позивач пов'язує їх протиправність в межах доводів апеляційної скарги, судова колегія виходить з наступного.

У відповідності до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.

Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Статтею 1 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» встановлено, що особи офіцерського складу, прапорщики і мічмани, військовослужбовці надстрокової служби та військової служби за контрактом, особи, які мають право на пенсію за цим Законом при наявності встановленої цим Законом вислуги на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони і в державній пожежній охороні, службі в Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації України, в органах і підрозділах цивільного захисту, податкової міліції, Державної кримінально-виконавчої служби України мають право на довічну пенсію за вислугу років.

Згідно пункту «в» ст.1-2 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п'ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи із числа військовослужбовців Збройних Сил, інших військових формувань, органів державної безпеки і внутрішніх справ колишнього Союзу РСР, Національної гвардії України, Прикордонних військ України, військ цивільної оборони України.

Стаття 2 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначає, що військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають право на пенсійне забезпечення, пенсії відповідно до цього Закону призначаються і виплачуються після звільнення їх зі служби.

Відповідно до пункту «а» ст.12 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсія за вислугу років призначається особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, іншим особам, зазначеним у пунктах «б»-«д», «ж», «з» ст.1-2 цього Закону (крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону), незалежно від віку, якщо вони звільнені зі служби: з 1 жовтня 2015 року по 30 вересня 2016 року і на день звільнення мають вислугу 22 календарних роки та 6 місяців і більше.

До календарної вислуги років зараховується також період, зазначений у ч.2 ст.17 цього Закону.

Відповідно до ст.17-1 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» порядок обчислення вислуги років та визначення пільгових умов призначення пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Постанови КМУ від 17.07.1992р. №393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб» в редакції Постанови КМУ від 22.05.2019р. №487 «Про внесення зміни до пункту 7 Постанови КМУ від 17.07.1992р. №393», (набрала чинності 15.06.2019р. та була чинною на момент звільнення позивача 25.02.2019р.), установлено, що для призначення пенсій за вислугу років відповідно до ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, зазначеним у пунктах "б"-"д", "ж" і "з" статті 12 такого Закону, до вислуги років зараховуються військова служба в Збройних Силах, Державній прикордонній службі, Національній гвардії, Управлінні державної охорони, Цивільній обороні України, внутрішніх військах Міністерства внутрішніх справ та інших військових формуваннях, створених Верховною Радою України, Службі безпеки України, Службі зовнішньої розвідки, Державній службі спеціального зв'язку та захисту інформації, Державній спеціальній службі транспорту.

Згідно із підпунктом «в» пункту 3 Порядку №393 (у редакції до внесення змін Постановою КМУ №119 від 16.02.2022р.) до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї Постанови, зараховується на пільгових умовах: один місяць служби за півтора місяця, зокрема:

- на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Водночас редакцію пункту 3 Постанови №393 було змінено Постановою КМУ від 16.02.2022р. №119, яка набрала чинності 19.02.2022р.. Вказаною постановою також змінено і назву Порядку №393.

Порівнюючи попередню назву Постанови КМУ «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» та назву в редакції після 19.02.2022р. «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, крім військовослужбовців строкової служби і членів їх сімей та прирівняних до них осіб», судова колегія дійшла висновку, що змінами уточнено предмет регулювання Порядку, а саме застосування його для обчислення вислуги років особам, які мають право на пенсію відповідно до Закону №2262-ХІІ, тобто мають відповідну кількість років календарної вислуги.

Також Постановою КМУ №119 внесені зміни до Постанови Уряду №393, зокрема, пункт 3 абзац перший викладено в такій редакції: « 3. До вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї Постанови, зараховується на пільгових умовах: ».

Отже, підпунктом «в» пункту 3 Постанови №393 (у редакції Постанови КМУ №119 від 19.02.2022р.) встановлено, що до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці 1 пункту 1 цієї Постанови, зараховується на пільгових умовах - один місяць служби за півтора місяця: - на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України.

Колегія суддів зазначає, що Верховний Суд в постанові від 31.08.2023р. по справі №200/4951/22, правовідносини у якій є подібними, вже сформулював наступний правовий висновок:

«- підпунктом «а» пункту 3 Порядку №393 (у редакції, чинній до внесення змін Постановою КМУ №119 від 16.02.2022р.) було передбачено, що до вислуги років для призначення пенсій особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї Постанови, зараховується на пільгових умовах: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

- водночас, відповідно до підпункту «а» пункту 3 Порядку №393 (у редакції, чинній на дату звільнення, 27 червня 2022 року, та дату звернення позивача із заявою до ГУ НП в Донецькій області щодо оформлення та подання необхідних документів до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області для призначення пенсії, 1 листопада 2022 року) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах (пункт 3 в редакції Постанови КМУ №119 від 16.02.2022р.): один місяць служби за три місяці: час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

- тому, для призначення пенсії за вислугу років за Законом №2262-ХІІ календарна вислуга років могла бути зарахована на пільгових умовах відповідно до Порядку №393 в редакції, чинній до внесення змін Постановою КМУ №119 від 16.02.2022р.».

Зазначену правову позицію щодо застосування норм Порядку №393 (у редакції, чинній після внесення змін Постановою КМУ від 16.02.2022р. №119) також підтримав Верховний Суд у постановах від 31.01.2024р. у справі №120/7300/22, від 17.07.2024р. у справі №420/13796/22, від 29.07.2024р. у справі №480/4196/23, від 23.12.2024р. у справі №200/107/23 та інших під час розгляду подібних правовідносин.

Відтак, судова колегія вважає, що позивач має право на зарахування до календарної вислуги років у пільговому обчисленні періодів, протягом яких він проходив службу на заставах, постах, у комендатурах, відділеннях КПП, маневрових групах зі змінними заставами, на кораблях і катерах, що несуть службу по охороні державного кордону України, інших підрозділах Державної прикордонної служби за Переліком, затверджуваним Адміністрацією Державної прикордонної служби України згідно підпункту «в» пункту 3 Порядку №393 (у редакції, чинній на дату звільнення, 5.09.2016р.), тобто до момент внесення змін Постановою КМУ №119 від 16.02.2022р..

Разом з тим, на виконання вимог Порядку №393 АДПС України 31.01.2004р. прийнято Наказ №13 «Про затвердження та введення в дію з 1 серпня 2003 року переліку посад і умови служби в підрозділах органів охорони державного кордону, загонів морської охорони, авіаційних частинах та підрозділах спеціального призначення Державної прикордонної служби України (Прикордонних військ України), служба в яких зараховується офіцерам, прапорщикам (мічманам), військовослужбовцям надстрокової служби та військовослужбовцям військової служби за контрактом у вислугу років, що дає право на пенсію на пільгових умовах» (далі - Перелік №13).

Згідно із п.2.18 Переліку №13, один місяць служби за півтора місяця зараховуються до вислуги років за службу на посадах військовослужбовцям підрозділів спеціального призначення, інших оперативних підрозділів та підрозділів, що безпосередньо охороняють державний кордон, які безпосередньо здійснюють оперативно-розшукову діяльність (заходи) відповідно до Закону України «Про оперативно-розшукову діяльність» (на підставі наказів органів управління та охорони державного кордону, до складу яких входять ці підрозділи, терміни роботи, зареєстровані в установленому порядку справами оперативного обліку (оперативно-розшукові справи, справи на осіб, які конфіденційно співробітничають з оперативними органами тощо) - з 1.08.2003р..

Як вбачається із матеріалів справи, що ОСОБА_1 наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 за №347-ос від 5.09.2016 звільнено з військової служби та наказом №350-ос від 6.09.2016р. позивача виключено зі списків з 7.09.2016р..

Згідно з архівною довідкою Галузевого державного архіву ДПС України від 26.12.2023р. №294ад, щодо проходження військової служби та перебування на посадах ОСОБА_1 за періоди:

- з 14.07.1999р. по 20.06.2003р. - курсант Національної академії Прикордонних військ України;

- з 20.06.2003р. по 1.08.2003р. - заступник начальника НОМЕР_3 прикордонної застави НОМЕР_4 прикордонної комендатури НОМЕР_5 прикордонного загону Східною напряму ПВ України.

Відповідно до ЗУ «Про Державну прикордонну службу України» Прикордонні військ України реорганізовані в ДПС України;

- з 1.08.2003р. по 5.04.2004р. - заступник начальника прикордонної застави « ІНФОРМАЦІЯ_4 » прикордонної комендатури « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ІНФОРМАЦІЯ_6 (оргштатні зміни);

- з 5.04.2004р. по 1.12.2004р. - заступник начальника прикордонної застави « ІНФОРМАЦІЯ_7 » прикордонної комендатури « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ІНФОРМАЦІЯ_8 ;

- з 1.12.2004р. по 23.01.2006р. - начальник мобільної прикордонної застави « ІНФОРМАЦІЯ_5 » прикордонної комендатури « ІНФОРМАЦІЯ_5 » ІНФОРМАЦІЯ_8 ;

- з 23.01.2006р. по 23.03.2006р. - в розпорядженні начальника ІНФОРМАЦІЯ_9 з 23.01.2006р. (оргштатні зміни);

- з 23.03.2006р. по 25.10.2007р. - начальник мобільної прикордонної застави « ІНФОРМАЦІЯ_10 » прикордонної комендатури « ІНФОРМАЦІЯ_11 » НОМЕР_6 прикордонного загону СхРУ ДПС України;

- з 25.10.2007р. по 25.09.2008р. - офіцер групи оперативного планування штабу НОМЕР_6 прикордонного загону СхРУ ДПС України;

- з 25.09.2008р. по 19.02.2009р. - офіцер групи планування та оперативного контролю штабу НОМЕР_5 прикордонною загону СхРУ ДПС України;

- з 19.02.2009р. по 26.11.2009р. - офіцер відділення оперативної протидії контрабандній діяльності оперативно-розшукового відділу ІНФОРМАЦІЯ_12 ;

- з 26.11.2009р. по 26.04.2011р. - оперуповноважений прикордонного оперативно-розшукового відділення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_13 » III категорії (тип А) ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- з 26.04.2011р. по 17.02.2012р. - старший оперуповноважений прикордонного оперативно-розшукового відділення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_13 » III категорії (тип А) ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- з 17.02.2012р. по 13.02.2013р. - старший оперуповноважений прикордонного оперативно - розшукового відділення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_13 » ІІІ категорії (тип А) ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Наказом начальника загону від 24.12.2012р. №1281 присвоєно класну кваліфікацію «майстер» ВОС 0942043;

- з 13.02.2013р. по 24.04.2014р. - заступник начальника відділу з оперативно-розшукової роботи - начальник прикордонного оперативно-розшукового відділення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_13 » III категорії (тип А) ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- з 24.04.2014р. по 30.04.2014р. - у розпорядженні начальника ІНФОРМАЦІЯ_14 ;

- з 30.04.2014р. по 26.02.2015р. - заступник начальника відділу з оперативно-розшукової роботи - начальник прикордонного оперативно-розшукового відділення відділу прикордонної служби « ІНФОРМАЦІЯ_13 » III категорії (тип А) ІНФОРМАЦІЯ_15 ;

- з 26.02.2015р. по 13.08.2015р. - старший офіцер відділення протидії контрабандній діяльності Оперативно-розшукового відділу ІНФОРМАЦІЯ_15 ;

- з 13.08.2015р. по 26.04.2016р. - заступник коменданта оперативно - бойової прикордонної комендатури « ІНФОРМАЦІЯ_16 » (м.д. АДРЕСА_3 ) з оперативно-розшукової роботи НОМЕР_7 прикордонного загону (І категорії) ІНФОРМАЦІЯ_14 ;

- 26.04.2016р. по 26.05.2016р. - офіцер (оперуповноважений) третього сектор (з місцем дислокації АДРЕСА_4 ) відділу «Т» оперативно-розшукового управління ІНФОРМАЦІЯ_14 ;

- з 26.05.2016р. по 15.07.2016р. - у розпорядженні начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ;

- з 15.07.2016р. по 7.09.2016р. - старший офіцер (старший оперуповноважений з організації оперативно-розшукової діяльності) оперативно-розшукового відділу (1 місцем дислокації АДРЕСА_5 ) оперативно-розшукового управління ІНФОРМАЦІЯ_17 (І категорії) ДПС України.

Календарна вислуга згідно до довідки складає: 17 років 01 місяць 23 дні. Пільгова вислуга років (без урахування календарної) складає 04 роки 08 місяців 14 днів.

Враховуючи вищевказане, колегія суддів вважає, що період служби позивача з 19.02.2009р. по 11.11.2009р.; з 26.02.2015р. по 13.08.2015р.; з 13.08.2015р. по 26.04.2016р.; з 26.04.2016р. по 26.05.2016р.; з 26.05.2016р. по 15.07.2016р.; з 15.07.2016р. по 7.09.2016р. на відповідних посадах відносяться до переліку посад, визначених п.2.18 Порядку №13, а тому повинні бути враховані до календарної вислуги років, яка дає право на призначення пенсії в пільговому обчисленні один місяць служби за півтора місяця.

Відтак, суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог у відповідній частині.

В апеляційній скарзі ІНФОРМАЦІЯ_3 посилається на п.289 Положення №1115/2009, згідно якого перед звільнення військовослужбовця з військової служби кадровим підрозділом органу Держприкордонслужби уточнюються відомості про проходженням ним військової служби та у разі потреби документально підтверджуються періоди служби, що підлягають зарахування до вислуги років у календарному та пільговому обчисленні, і проводиться обчислення вислуги років військової служби.

Розрахунок вислугу років військової служби доводиться до відома військовослужбовця під розписку перед оформленням подання.

Відтак, апелянт зазначає, що він здійснив належний розрахунок вислуги років у календарному та пільговому обчисленні позивачу та на момент виключення останнього із списків особового складу управління розрахунок вислуги років був доведений.

Надаючи оцінку вказаному, судова колегія звертає увагу, що жодних належних доказів на підтвердження зазначених обставин управлінням до суду не надано, а тому вказані доводи апелянта є безпідставними та необґрунтованими.

Що стосується посилань апелянта на пропуск позивачем строку звернення до суду, то судова колегія зазначає наступне.

За змістом ч.1 ст.122 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.

Отже, положення наведеної норми допускають при вирішенні справ в порядку адміністративного судочинства застосування строків, визначених не тільки КАС України, а й іншими законами.

Частиною 5 ст.122 КАС України передбачено, що для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.

Апелянт зазначає про необхідність здійснення початку обчислення строків звернення до суду у даній справі з моменту отримання позивачем відповіді від галузевого державного архіву ДПС України від 26.12.2023р. за №44/1/1736-23-Вих на адвокатський запит №20-12/01 від 20.12.2023р., якою було надано архівну довідку від 26.12.2023р. №294ад на 3 арк. (з розрахунком періодів служби/послужним списком), витяг з наказу від 6.09.2016р. №350-ос про звільнення ОСОБА_1 ..

Разом з тим, із матеріалів справи вбачається, що 13.01.2024р. представник Позивача звернувся до Голови ДПС України із адвокатським запитом із проханням обчислити вислугу років на пільгових умовах що дають право на пенсію за коефіцієнтом 1,5 за період служби ОСОБА_1 зазначений вище, а саме з 19.02.2009р. - 26.11.2009р.; 30.04.2014р. - 26.02.2015р.; 26.02.2015р. - 13.08.2015р.; 13.08.2015р. - 26.04.2016р.; 26.04.2016р. - 26.05.2016р.; 26.05.2016р. - 15.07.2016р.; 15.07.2016р. - 7.09.2016р. та відобразити це в відповідному наказі/розпорядженні або доповнити розрахунок пільгової вислуги до архівної довідки галузевого державного архіву ДПС України від 26.12.2023р. №294 ад або до послужного списку майора запасу ОСОБА_1 ; внести зміни до наказу ДПС України №350-ос від 6.09.2016р. в частині вислуги років на пенсію ОСОБА_1 (а.с.27-29).

Листом від 19.01.2025р. голова ДПС України повідомив, що ЗУ «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» не передбачає прав адвоката в адвокатському запиті вимагати вчинення дій та не створює у органу державної влади обов'язку їх вчинити. Було запропоновано з метою перерахунку вислуги років ОСОБА_1 останньому слід особисто звернутися до керівництва органу державного кордону за його останнім місцем проходженням служби (а.с.30).

2.02.2024р. представник Позивача звернувся до керівництва органу державного кордону за його останнім місцем проходженням служби, Відповідача - Південного регіонального Управління ДПС України із адвокатським запитом з проханням обчислити вислугу років на пільгових умовах, що дають право на пенсію за коефіцієнтом 1,5 за періоди служби позивача з 19.02.2009р. по 26.11.2009р., з 30.04.2014р. по 26.02.2015р., з 26.02.2015р. по 13.08.2015р., з 13.08.2015р. по 26.04.2016р., з 26.04.2016р. по 26.05.2016р., з 26.05.2016р. по 15.07.2016р., з 15.07.2016р. по 7.09.2016р. та внести зміни до наказу ДПС України від 06.09.2016р. №350-ос в частині вислуги років (а.с.31-33).

Однак, листом від 28.02.2024р. в.о. начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 повідомив, що у зв'язку з необхідністю пошуку інформації серед значної кількості даних, строк розгляду адвокатського запиту продовжений на 20 робочих днів (а.с.34).

15.03.2024р. листом за вих.№08/2019-24-Вих відповідач надав відповідь, у якій зазначено, що підстав для внесення змін до наказу від 6.09.2016р. №350-ос не має. Вказано, що період з 30.04.2014р. по 26.02.2015р. зарахований до вислуги років на пільгових умовах військової служби при звільненні, повідомлено, що на адресу Галузевого державного архіву ДПС України направлено запит від 4.03.2024р. №08/1709-24-Вих про надання підтверджуючих матеріалів для перерахунку на пільгових умовах військової служби за періоди з 19.02.2009р. по 11.11.2009р., з 26.02.2015р. по 13.08.2015р., з 13.08.2015р. по 26.04.2016р., з 26.04.2016р. по 26.05.2016р., з 26.05.2016р. по 15.07.2016р., з 15.07.2016р. по 7.09.2016р.. На даний час відповідь не надійшла. Зазначено що у разі надходження відповіді з підтверджуючими матеріалами про наявність підстав для зарахування вище вказаних періодів на пільгових умовах військової служби один місяць служби за півтора місяці відповідні зміни будуть внесені до наказу, про що буде проінформовано (а.с.35).

16.04.2024р. представником Позивача було направлено до Галузевого державного архіву ДПС України адвокатський запит з проханням повідомити, чи була надіслана відповідь на запит від 4.03.2024р. №08/1709-24-Вих до ІНФОРМАЦІЯ_2 - Відповідача на їх запит відносно ОСОБА_1 , у разі надходження відповіді, прохав повідомити її вхідний номер/дату та надати її копії в розпорядження адвоката (а.с.36-37).

29.05.2024р. представник позивача звернувся із адвокатським запитом до ІНФОРМАЦІЯ_2 - Відповідача, в якому повідомив, що відповіддю на адвокатський запит за вих.№04.4.1./624-24-Вих від 26.04.2024р. начальником Галузевого державного архіву ДПС України ОСОБА_3 було повідомлено, що на запит ІНФОРМАЦІЯ_2 за №08/1709-24-Вих від 4.03.2024р. архівом була надіслана відповідь заявникові (Відповідачу) за №04.4.1/324-24-Вих від 6.03.2024р. відносно ОСОБА_1 , а саме архівна довідка про проходженням служби з Послужного списку особової справи, витяг з наказу начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 про виключення із списків особового складу, була додана копія відповіді до ІНФОРМАЦІЯ_2 за №04.4.1/324-24-Вих від 6.03.2024р. на 6-ти аркушах. А за такого представник Позивача адвокат Мозжерін Ю.С. просив про надання відповіді на адвокатський запит від 2.02.2024р. - обчислити вислугу років на пільгових умовах, що дають право на пенсію за коефіцієнтом 1,5 за періоди служби позивача з 19.02.2009р. по 26.11.2009р., з 30.04.2014р. по 26.02.2015р., з 26.02.2015р. по 13.08.2015р., з 13.08.2015р. по 26.04.2016р., з 26.04.2016р. по 26.05.2016р., з 26.05.2016р. по 15.07.2016р., з 15.07.2016р. по 7.09.2016р. та внести зміни до наказу ДПС України від 6.09.2016р. №350-ос в частині вислуги років з урахуванням наявної відповіді від архіву за №04.4.1/324-24-Вих від 6.03.2024р. (а.с.38-40)

Однак, листом від 11.06.2024р. за №08/4408-24-Вих (який отримано 13.06.2024р.) відповідач надіслав на адресу представника архівний витяг та копію архівної довідки щодо позивача.

Відтак, судова колегія вважає, що вказані обставини свідчать про вжиття позивачем заходів з досудового врегулювання спору.

Враховуючи останню відповідь управління, якою було відмовлено у перерахунку вислуги років позивача, (отримана 13.06.2024р.) та звернення позивача до суду із позовною заявою 15.07.2024р., судова колегія вважає, що місячний строк звернення до суду із адміністративним позовом ОСОБА_1 не пропущено.

Отже, з огляду на викладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для частково задоволення позовних вимог.

У контексті оцінки доводів апеляційної скарги, колегія суддів звертає увагу на позицію Європейського суду з прав людини, зокрема, у справах «Проніна проти України» (пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п.1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

У доводах апеляційної скарги апелянт посилається на неправильне застосування судом норм матеріального права чи порушення норм процесуального права. На думку судової колегії, викладені у скарзі доводи не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи порушення норм процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи по суті.

Отже, судова колегія вважає, що рішення суду ухвалене з додержанням норм процесуального та матеріального права, а тому не вбачає підстав для його скасування.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.311,315,316,322,325 КАС України, колегія суддів

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу ІНФОРМАЦІЯ_1 залишити без задоволення.

Рішення Миколаївського окружного адміністративного суду від 10 лютого 2025р. залишити без змін.

Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та оскарженню не підлягає, крім випадків встановлених п.2 ч.5 ст.328 КАС України.

Головуючий: Ю.М. Градовський

Судді: А.І. Бітов

О.В. Єщенко