13 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 160/5429/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
судді-доповідача: Шальєвої В.А.,
суддів: Іванова С.М., Чередниченка В.Є.,
розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року (суддя Кучугурна Н.В.) в справі № 160/5429/24 за позовом Акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
Акціонерне товариство «Нікопольський завод феросплавів» (далі - АТ «НФЗ) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - Східне МУ по роботі з ВПП) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 1067/32-00-04-01-02-01-00186520 від 06 грудня 2023 року про застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 13 260 грн.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року у задоволенні позову відмовлено.
В апеляційній скарзі позивач просить скасувати рішення з підстав неправильного застосування судом першої інстанції норм матеріального права, невірної оцінки доказів, ухвалити нове рішення про задоволення позову.
Апелянт зазначає, що в акті перевірки не наведено інформації, яка б підтверджувала застосування до АТ «НЗФ» раніше, протягом року, штрафних санкцій на підставі п. 120.1 ст. 120 ПК України.
Податкове повідомлення-рішення № 884/32-00-04-01-02-01 від 18 вересня 2023 року, на яке йдеться в розрахунку штрафних санкцій, є неузгодженим та несплаченим, оскільки оскаржене в судовому порядку у встановлені законодавством строки у межах справи № 160/32306/23, рішення у якій не набрало законної сили.
Відтак застосування штрафних санкцій у підвищеному розмірі (1020 грн) за кожне порушення замість 340 грн є незаконним та свідчить про неправильне застосування п. 120.1 ст. 120 ПК України.
Контролюючим органом зроблено безпідставний висновок, без урахування обставин господарської діяльності АТ «НЗФ», а також без врахування положень податкового законодавства, які звільняють платника податків від відповідальності в період дії воєнного стану.
Рішенням Східного МУ ДПС по роботі з ВПП № 12/32-00-04-01-06 від 19 жовтня 2022 року визнано та підтверджено неможливість АТ «НЗФ» своєчасно виконувати свої податкові обов'язки, в тому числі щодо подання декларацій з акцизного податку.
Згодом у АТ «НЗФ» відновилася можливість виконання податкових обов'язків, тому АТ «НЗФ» листом № 2023.05.05/38-6601 від 05 травня 2023 року повідомило відповідача про відновлення можливості виконання податкових обов'язків з 01 квітня 2023 року.
У зв'язку з набранням чинності змін, внесених до ПК України Законом № 3303, 03 вересня 2023 року АТ «НЗФ» зареєстровано акцизні накладні в ЄРАН та подані електронні документи, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального за весь період, починаючи з 24 лютого 2022 року до останнього дня місяця, в якому набрав чинності Закон № 3303 від 09.08.2023 року, протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності цим Законом - тобто до 03.10.2023 року.
Враховуючи, що дані, наведені в акцизних накладних та електронних документах, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального, використовувалися для подання декларацій з акцизного податку, АТ «НЗФ» подано декларації також протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності цим Законом - тобто до 03.10.2023 року.
У відзиві на апеляційну скаргу відповідач просить залишити рішення суду першої інстанції без змін.
Справа судом розглянута без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами на підставі п. 3 ч. 1 ст. 311 КАС України у зв'язку з поданням апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, яке ухвалено в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).
Перевіривши законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, суд доходить висновку, що апеляційна скарга не може бути задоволена з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що посадовими особами Східного МУ ДПС по роботі з ВПП проведена камеральна перевірка щодо несвоєчасного подання податкової звітності з акцизного податку за період серпень 2022 року - серпень 2023 року АТ «Нікопольський завод феросплавів» (код ЄДРПОУ 00186520), за результатами якої складений акт № 1084/32-00-04-01-02-01-00186520 від 31.10.2023.
Перевіркою встановлено, що в порушення вимог підпункту 49.18.1 пункту 49.18, пунктів 49.1, 49.2, 49.4 статті 49 розділу ІІ та пункту 223.2 статті 223 розділу ІІІ Податкового кодексу України платником несвоєчасно подано податкові декларації з акцизного податку за період серпень 2022 року - серпень 2023 року.
Згідно з Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.2 пункту 69 підрозділу ХХ “Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року №225, щодо підприємства прийнято рішення від 19.10.2022 №12/32-00-04-01-06 про неможливість виконання платником податків свого податкового зобов'язання.
Листом 2023.05.05/38-6601 (вх. №3169/6/ЕКПП від 08.05.2023) підприємство повідомило про відновлення з 01.04.2023 можливості в повній мірі виконувати свої податкові обов'язки.
Тобто, подання декларацій з акцизного податку мало відновитися по терміну подання 20.04.2023, тоді як фактично подано 01.10.2023.
Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності або невиконання вимог щодо внесення змін до податкової звітності передбачено п. 120.1 ст. 120 ПК України: 120.1. Неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником, податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
06.12.2023 відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №1067/32-00-04-01-02-01-00186520, згідно з яким до Акціонерного товариства “Нікопольський завод феросплавів» було застосовано штрафні (фінансові) санкції (штрафи) у сумі 13 260 грн.
Позивач не погодився із прийнятим податковим повідомленням-рішенням та ініціював процедуру адміністративного оскарження, 14.12.2023 позивачем подано скаргу до ДПС України.
За результатами розгляду поданої скарги ДПС України прийнято рішення про результати розгляду скарги № 2979/6/99-00-06-03-01-06 від 06.02.2024, згідно з яким скарга залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення Східного МУ ДПС по роботі з ВПП від 06.12.2023 залишене без змін.
Суд першої інстанції вважав, що з урахуванням положень підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України позивач звільнявся від відповідальності за несвоєчасне виконання обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання таких податкових обов'язків, щодо подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків, тобто, до 01.07.2023.
Як видно з акту камеральної перевірки, декларацій з акцизного податку та квитанцій про їх доставку до контролюючих органів, декларації з акцизного податку за серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2022 року, січень, лютий, березень, квітень 2023 року подані позивачем 01.10.2023, тоді як мали бути подані 01.07.2023; декларації з акцизного податку за травень та червень 2023 року подані позивачем 01.10.2023, тоді як мали бути подані 20.07.2023, декларація з акцизного податку за липень 2023 року подана позивачем 01.10.2023, тоді як мала бути подана 21.08.2023, декларація з акцизного податку за серпень 2023 року подана позивачем 01.10.2023, тоді як мала бути подана 20.09.2023.
Враховуючи викладене, суд першої інстанції дійшов висновку, що податковий орган мав всі правові підстави для застосування до платника податків відповідальності у виді штрафу у розмірі 1020 грн згідно з пунктом 120.1 статті 120 ПК України та про правомірність податкового повідомлення-рішення, яким на підставі пункту 120.1 статті 120 ПК України застосовано до позивача штраф у сумі 13260,00 грн.
Суд визнає приведені висновки обґрунтованими, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що Східним МУ ДПС по роботі з ВПП проведена камеральна перевірка щодо несвоєчасного подання податкової звітності з акцизного податку за період серпень 2022 року - серпень 2023 року АТ «Нікопольський завод феросплавів» (код ЄДРПОУ 00186520), за результатами якої складено акт № 1084/32-00-04-01-02-01-00186520 від 31 жовтня 2023 року.
Виходячи зі змісту акту, перевіркою встановлено, що в порушення вимог підпункту 49.18.1 пункту 49.18, пунктів 49.1, 49.2, 49.4 статті 49 розділу ІІ та пункту 223.2 статті 223 розділу ІІІ Податкового кодексу України платником несвоєчасно подано податкові декларації з акцизного податку за період серпень 2022 року - серпень 2023 року.
Також в акті перевірки вказано, що згідно з Порядком підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затвердженим наказом Міністерства фінансів України 29 липня 2022 року №225, щодо АТ «НФЗ» прийнято рішення від 19 жовтня 2022 року №12/32-00-04-01-06 про неможливість виконання платником податків свого податкового зобов'язання.
Листом 2023.05.05/38-6601 (вх. №3169/6/ЕКПП від 08 травня 2023 року) АТ «НФЗ» повідомило про відновлення з 01 квітня 2023 року можливості в повній мірі виконувати свої податкові обов'язки, тому подання декларацій з акцизного податку мало відновитися по терміну подання 20 квітня 2023 року, тоді як фактично подано 01 жовтня 2023 року.
Східним МУ ДПС по роботі з ВПП 06 грудня 2023 року прийнято податкове повідомлення-рішення №1067/32-00-04-01-02-01-00186520 про застосування до АТ «НЗФ» штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 13 260 грн.
Рішенням ДПС України про результати розгляду скарги № 2979/6/99-00-06-03-01-06 від 06 лютого 2024 року скарга АТ «НФЗ» залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення Східного МУ ДПС по роботі з ВПП залишено без змін.
Спірним під час апеляційного перегляду справи є питання правомірності застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності.
Вирішуючи спірні правовідносини, суд виходить з наступного.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, регулюються Податковим кодексом України (далі - ПК України), який, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства. Цим кодексом визначаються функції та правові основи діяльності контролюючих органів, визначених пунктом 41.1 статті 41 цього кодексу, та центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Відповідно до підпункту 19-1.1.1 пункту 19-1.1 статті 19-1 ПК України контролюючі органи, зокрема, здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків.
Згідно з підпунктами 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 ПК України платник податків зобов'язаний подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
За положеннями пункту 49.1 статті 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки контролюючому органу, в якому перебуває на обліку платник податків.
Пунктом 54.1 статті 54 ПК України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно з підпунктом 54.3.1 пункту 54.3 ПК України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, або зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларовану до повернення з бюджету у зв'язку із використанням платником податку права на податкову знижку, якщо платник податків не подає в установлені строки податкову (митну) декларацію, а при здійсненні заходів податкового контролю встановлено факти здійснення платником податків діяльності, що призвела до виникнення об'єктів оподаткування, наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог цього Кодексу та наявності діючих ліцензій на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством.
Пунктом 49.18. статті 49 ПК України установлено, що податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом 49.18.4 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб, у тому числі самозайнятих осіб, - до 1 травня року, що настає за звітним, крім випадків, передбачених розділом IV цього Кодексу;
календарному року для платників податку на прибуток (у тому числі платників частини чистого прибутку (доходу)), для податкової декларації (у тому числі розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку), яка розраховується наростаючим підсумком за рік, - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року;
календарному року для платників дивідендів на державну частку (у тому числі господарських товариств, корпоративні права яких частково належать державі, та господарських товариств, 50 і більше відсотків акцій (часток, паїв) яких належать господарським товариствам, частка держави в яких становить 100 відсотків, які не прийняли рішення про нарахування дивідендів до 1 травня року, що настає за звітним) для розрахунку частини чистого прибутку (доходу), дивідендів на державну частку - до 1 липня року, що настає за звітним;
якщо платник податків ліквідується чи реорганізується (у тому числі до закінчення податкового (звітного) періоду), декларація з рентної плати, екологічного податку, місцевих податків і зборів може подаватися за податковий (звітний) період, на який припадає дата ліквідації чи реорганізації, до закінчення такого звітного періоду.
Статтею 223 ПК України врегульоване питання складення та подання декларації з акцизного податку, відповідно до пункту 223.1 якої базовий податковий період для сплати податку відповідає календарному місяцю.
Платники податку, визначені пунктом 212.1 статті 212 цього Кодексу (крім імпортерів підакцизних товарів, зазначених у підпунктах 215.3.4, 215.3.5, 215.3.5-1, 215.3.5-2, 215.3.6, 215.3.7, 215.3.8 пункту 215.3 статті 215 цього Кодексу), подають щомісяця не пізніше 20 числа наступного звітного (податкового) періоду контролюючому органу за місцем реєстрації декларацію з акцизного податку за формою, затвердженою у порядку, встановленому статтею 46 цього Кодексу (пункту 223.2).
Відповідальність за неподання або несвоєчасне подання податкової звітності або невиконання вимог щодо внесення змін до податкової звітності визначена статтею 120 ПК України, за положеннями пункту 120.1 якої неподання (крім випадків, якщо податкова декларація не подається відповідно до пункту 49.2 статті 49 цього Кодексу) або несвоєчасне подання платником податків або іншими особами, зобов'язаними нараховувати і сплачувати податки та збори, платежі, контроль за сплатою яких покладено на контролюючі органи, податкових декларацій (розрахунків), а також іншої звітності, обов'язок подання якої до контролюючих органів передбачено цим Кодексом, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 340 гривень, за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, -
тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень за кожне таке неподання або несвоєчасне подання.
Отже, на платника податків покладено обов'язок щодо своєчасного подання податкової звітності з акцизного податку, а порушення строків подання податкової звітності з акцизного податку тягне за собою накладення на платника податку відповідного штрафу відповідно до приписів пункту 120.1 статті 120 ПК України.
Актом камеральної перевірки установлено, що декларації з акцизного податку за серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2022 року, січень, лютий, березень, квітень 2023 року, травень, червень, липень, серпень 2023 року подані АТ «НФЗ» 01 жовтня 2023 року.
Законом України від 17 березня 2020 року N 533-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який набрав чинності 18 березня 2020 року, підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнено пунктами 52-1 - 52-5.
Так, пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України в редакції Закону № 533-ІХ установлено, що за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року, штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:
порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
порушення правил обліку, виробництва та обігу пального або спирту етилового на акцизних складах, що застосовуються на загальних підставах;
порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня по 31 травня 2020 року платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню.
Законом України від 30 березня 2020 року № 540-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)» внесено зміни, зокрема, до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, зокрема, абзац четвертий пункту 52-1 замінено шістьма новими абзацами такого змісту:
"порушення вимог законодавства в частині:
обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку".
Законом України від 13 травня 2020 року № 591-IX «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)», який набрав чинності 29 травня 2020 року, внесено зміни, зокрема до пункту 52-2 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, в абзацах першому і дев'ятому слова та цифри «по 31 травня 2020 року» замінено цифрами та словами « 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19)».
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу Російської Федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховною Радою прийнято Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану» від 03 березня 2022 року №2118-IX (далі - Закон №2118-IX).
Законом № 2118-ІХ, який набрав чинності 07 березня 2022 року, підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений абзацом першим пункту 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Крім того, Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України доповнений і підпунктами 69.1 та 69.9 пункту 69 такого змісту:
«У випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні;
для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.».
Законом України №2142-IX від 24 березня 2022 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану» у підпункті 69.1 слова «трьох місяців» замінені словами «шести місяців».
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану» від 12 травня 2022 року №2260-ІХ (далі - Закон №2260-ІХ), який набрав чинності 27 травня 2022 року, внесено зміни до підпункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, згідно з якими тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року №64/2022, затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, установлено особливості для справляння податків і зборів.
Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Законом № 2260-IX також викладено підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПК України у редакції, відповідно до якої у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з набуттям чинності Законом №2260-IX встановлене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України звільнення від відповідальності стало залежним від доведення у визначеному законодавством порядку можливості або неможливості платником виконання свого обов'язку, зокрема, щодо подання звітності, сплати податків та зборів.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у підпункті 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 29 липня 2022 року №225.
Законом України від 13 грудня 2022 року №2836-IX, який набрав чинності 03 січня 2023 року, підпункт 69.1 викладено в редакції, яка передбачає, зокрема, що платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо: подання звітності, у тому числі передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для звітності, що подається за річний звітний (податковий) період), граничний термін подання якої припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до 1 червня 2022 року, I квартал 2022 року (для звітності, що подається за квартальний звітний (податковий) період) та звітності за лютий - травень 2022 року (для звітності, що подається за місячний звітний (податковий) період), за умови подання такої звітності до контролюючого органу не пізніше 20 липня 2022 року; строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року).
При цьому, платники податків, у тому числі щодо своєї філії, представництва, відокремленого чи іншого структурного підрозділу, у яких відновилася можливість виконувати свої податкові обов'язки, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня відновлення можливості платника податків, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання ними таких податкових обов'язків, щодо реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
Таким чином, норми пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України передбачають звільнення від відповідальності у разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, і за умови підтвердження неможливості виконання платником податків обов'язків у порядку, затвердженому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.
Як вище встановлено судом, Східним МУ ДПС по роботі з ВПП № 12/32-00-04-01-06 19 жовтня 2022 року ухвалено рішення про неможливість виконання платником податків АТ «НФЗ» податкових обов'язків, у тому числі з акцизного податку.
Листом 2023.05.05/38-6601 (вх. №3169/6/ЕКПП від 08 травня 2023 року) АТ «НФЗ» повідомило про відновлення з 01 квітня 2023 року можливості в повній мірі виконувати свої податкові обов'язки.
Відтак, суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що з урахуванням положень підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України позивач звільнявся від відповідальності за несвоєчасне виконання податкових обов'язків, передбачених цим Кодексом, за умови виконання таких податкових обов'язків щодо подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків.
У цьому випадку за повідомленням АТ «НФЗ» у повному мірі відновлена можливість виконання податкових обов'язків з 01 квітня 2023 року, відповідно, платник податків звільнявся від відповідальності за умови виконання таких податкових обов'язків щодо подання звітності, сплати податків і зборів, протягом 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей платників податків, тобто, до 01 липня 2023 року.
Враховуючи, що позивачем податкові декларації з акцизного податку за серпень, вересень, жовтень, листопад, грудень 2022 року, січень, лютий, березень, квітень 2023 року подані позивачем 01 жовтня 2023 року, тоді як граничним терміном подання є 01 липня 2023 року; декларації з акцизного податку за травень та червень 2023 року подані позивачем 01 жовтня 2023 року, тоді як мали бути подані до 20 липня 2023 року, декларація з акцизного податку за липень 2023 року подана позивачем 01 жовтня 2023 року, тоді як мала бути подана до 21 серпня 2023 року, декларація з акцизного податку за серпень 2023 року подана позивачем 01 жовтня 2023 року, тоді як мала бути подана до 20 вересня 2023 року, контролюючий орган дійшов правильного висновку про несвоєчасне подання АТ «НФЗ» податкових декларацій з акцизного податку, що є підставою для застосування до платника податку штрафних санкцій відповідно до пункту 120.1 статті 120 ПК України.
Приведені обставини та нормативне регулювання спірних правовідносин дає підстави для висновку про правомірність застосування до позивача штрафних санкцій податковим повідомленням-рішенням №1067/32-00-04-01-02-01-00186520 від 06 грудня 2023 року.
Суд відхиляє аргумент апелянта про те, що у зв'язку з набранням чинності змін, внесених до ПК України Законом № 3303, 03 вересня 2023 року АТ «НЗФ» зареєстровано акцизні накладні в ЄРАН та подані електронні документи, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального за весь період, починаючи з 24 лютого 2022 року до останнього дня місяця, в якому набрав чинності Закон № 3303 від 09.08.2023 року, протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності цим Законом - тобто до 03.10.2023 року.
Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків та уточнення окремих положень законодавства» від 23 лютого 2024 року № 3603-ІХ (далі - Закон № 3603-ІХ), який набрав чинності 16 березня 2024 року, внесено зміни до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України.
При цьому пунктом 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 3603-ІХ установлено, що норми підпункту 1 пункту 32 розділу I цього Закону (щодо змін до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України) застосовуються з 3 вересня 2023 року.
Підпунктом 1 пункту 32 розділу І Закону № 3603-ІХ внесено зміни у пункт 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення", а саме у підпункті 69.1:
в абзацах першому і другому слова і цифри "подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2" замінити словами і цифрами "подання звітності та/або документів (повідомлень), у тому числі передбачених статтями 39 і 39-2, пунктом 46.2";
в абзацах дванадцятому і тринадцятому слова "абзацом шостим" замінити словами "абзацом восьмим".
Отже, абзац другий підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України із змінами, внесеними Законом № 3603-IX викладено в такій редакції:
«Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків щодо:
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;
реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 20 липня 2022 року;
реєстрації в Єдиному реєстрі акцизних накладних платниками акцизного податку акцизних накладних/розрахунків коригування, граничний термін реєстрації яких припадає на період з 24 лютого 2022 року до останнього дня місяця, в якому набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції", або зведених акцизних накладних/розрахунків коригування на загальний обсяг пального або спирту етилового, реалізованих за цей період (за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом і кожним акцизним складом/акцизним складом пересувним та їх розпорядниками), за умови забезпечення їх реєстрації протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції";
подання оформлених з дотриманням порядку, встановленого статтею 230 цього Кодексу, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, або електронного документа за весь період починаючи з 24 лютого 2022 року до останнього дня місяця, в якому набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції", із зазначенням фактичних залишків пального станом на перший та останній дні визначеного цим абзацом періоду та обсягу обігу пального та/або спирту етилового за цей період, за умови подання таких документів протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції";
подання звітності, у тому числі передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для звітності, що подається за річний звітний (податковий) період), граничний термін подання якої припадає на період починаючи з 24 лютого до 1 червня 2022 року, I квартал 2022 року (для звітності, що подається за квартальний звітний (податковий) період) та звітності за лютий - травень 2022 року (для звітності, що подається за місячний звітний (податковий) період), за умови подання такої звітності до контролюючого органу не пізніше 20 липня 2022 року;
строків сплати податків та зборів за звітні (податкові) періоди - 2021 рік (для річного звітного (податкового) періоду), I квартал 2022 року (для квартального звітного (податкового) періоду), січень - травень 2022 року (для місячного звітного (податкового) періоду), за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року (для сплати податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору - не пізніше 31 грудня 2022 року);
строків сплати грошових зобов'язань, визначених контролюючими органами, граничний строк сплати яких припадає на період починаючи з 24 лютого до 1 червня 2022 року, за умови їх сплати не пізніше 1 серпня 2022 року.».
Відтак, законодавцем установлено, що по акцизним накладним/розрахункам коригування, граничний термін реєстрації яких припадає на період з 24 лютого 2022 року до останнього дня місяця, в якому набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції", або зведених акцизних накладних/розрахунків коригування на загальний обсяг пального або спирту етилового, реалізованих за цей період (за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД та умовним кодом і кожним акцизним складом/акцизним складом пересувним та їх розпорядниками) законодавець надав пільговий термін для здійснення їх реєстрації в Єдиному реєстрі, а саме протягом 30 календарних днів з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції".
Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законів України щодо розвитку виробництва виноробної продукції та спрощення господарської діяльності малих виробництв виноробної продукції» від 09 серпня 2023 року №3303-IX (далі - Закон № 3303-ІХ) набрав чинності 03 вересня 2023 року.
Відповідно, платники акцизного податку мали забезпечити реєстрацію акцизних накладних/розрахунків коригування, граничний термін реєстрації яких припадає на період з 24 лютого 2022 року до 30 вересня 2023 року, до 03 жовтня 2023 року.
Разом з тим, суд зауважує, що установлення законодавцем строку реєстрації акцизних накладних та подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового (до 03 жовтня 2023 року) жодним чином не відтерміновував до 03 жовтня 2023 року обов'язку із подання податкових декларації з акцизного податку АТ «НФЗ», адже позивач, подавши повідомлення про можливість у повному обсязі виконувати податкові обов'язки з 01 квітня 2023 року, мав розуміти, що обов'язок з подання декларації з акцизного податку він має виконати протягом 60 днів з 01 квітня 2023 року.
Також суд визнає необґрунтованими доводи апелянта про безпідставність розрахунку штрафних санкцій у розмірі 1020 грн за кожне порушення замість 340 грн, позаяк податкове повідомлення-рішення № 884/32-00-04-01-02-01 від 18 вересня 2023 року, на яке йдеться в розрахунку штрафних санкцій, є неузгодженим.
Суд зауважує, що критеріями з якими абзац другий пункту 120.1 статті 120 ПК України фактично пов'язує застосування штрафу, є застосування до платника податку штрафу на підставі абзацу першого пункту 120.1 статті 120 ПК України.
При цьому жодних інших вимог, зокрема щодо необхідності узгодження первинного податкового повідомлення-рішення чи його чинності як підстави чи передумови для притягнення до відповідальності у вигляді штрафу передбаченого абзацом другим пункту 120.1 статті 120, норми ПК України не містять.
Судом встановлено, що податковим повідомленням-рішенням Східного МУ ДПС по роботі з ВПП №884/32-00-04-01-02-01 від 18 вересня 2023 року на позивача накладено штраф за аналогічні податкові правопорушення на підставі пункту 120.1 статті 120 ПК України, на час розгляду справи в суді першої інстанції та на цей час є чинними, не скасовані судом.
Більш того, постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 20 травня 2025 року у справі № 160/32306/23 залишено без змін рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05 березня 2024 року, яким відмовлено у задоволенні позову АТ «НФЗ» про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення №884/32-00-04-01-02-01 від 18 вересня 2023 року.
Відтак, суд визнає необґрунтованими доводи апелянта про відсутність ознак повторності в діях позивача як кваліфікуючої ознаки для настання відповідальності за податкове правопорушення, передбачене абзацом другим пункту 120.1 статті 120 ПК України.
З урахуванням викладеного суд дійшов висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, судове рішення ухвалено з дотриманням норм матеріального та процесуального права, доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, тому відсутні підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування рішення.
Оскільки предметом позову в цій справі є рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, тобто ця справа є справою незначної складності у розумінні п. 6 ч. 6 ст. 12 КАС України, судове рішення суду апеляційної інстанції згідно з п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України не підлягає оскарженню в касаційному порядку.
Керуючись ст. ст. 6, 7, 8, 9, 242, 243, 308, 315, 316, 321, 322, 325 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Апеляційну скаргу Акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року в справі № 160/5429/24 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24 лютого 2025 року в справі № 160/5429/24 за позовом Акціонерного товариства «Нікопольський завод феросплавів» до Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду набирає законної сили з дати ухвалення 13 серпня 2025 року та відповідно п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України касаційному оскарженню не підлягає, крім випадків, передбачених цим пунктом.
Повне судове рішення складено 13 серпня 2025 року.
Суддя-доповідач В.А. Шальєва
суддя С.М. Іванов
суддя В.Є. Чередниченко