Постанова від 12.08.2025 по справі 280/582/25

ТРЕТІЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 280/582/25

Суддя І інстанції - Мінаєва К.В.

Третій апеляційний адміністративний суд

у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),

суддів: Іванова С.М., Сафронової С.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження у місті Дніпрі апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Запорізького обласного центру зайнятості, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» про визнання протиправним та скасування наказу,

ВСТАНОВИВ:

ФОП ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом, в якому просив визнати протиправним та скасувати наказ відповідача від 14.11.2024 № 736-о про повернення коштів мікрогранту отримувачем фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 в розмірі 89 800,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог представник зазначає, про протиправність оскарженого наказу, оскільки твердження відповідача про використання отриманих коштів мікрогранту не виповідає дійсності.

Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року у задоволенні позовних вимог було відмовлено.

Не погодившись з прийнятим рішенням ФОП ОСОБА_1 подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просило рішення суду скасувати та прийняти нове рішення яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. В апеляційній скарзі зазначає, що ФОП ОСОБА_1 використав всі отримані кошти мікрогранту відповідно до цілей, зазначених в бізнес-плані, що відповідає положенням п. п. 2, 3 розділу V Договору про надання мікрогранту, а також п. 5 Постанови Кабінету Міністрів від 21.06.2022 р. №738 «Деякі питання надання грантів бізнесу». Відповідно до п. 21 Порядку № 738 не вважається нецільовим використанням коштів мікрогранту: зміна моделі, марки, кількості, вартості предметів закупівлі, якщо такі предмети закупівлі за своїм функціональним призначенням є аналогічними зазначеним у бізнес-плані та відповідають напрямам витрат, визначеним пунктом 5 цього Порядку, і якщо зміна здійснена в межах суми наданого мікрогранту. Вказує, що зміни цільового призначення не відбулося, оскільки вартість предмета договору з постачальниками (продавцями) також не збільшувалась. Обладнання (насос циркуляційний MAREK ENERGIA 45W 1 шт. - 5500,00 грн, мінімийка CECOTEC HIDROBOOST 1600 1 шт. - 5000,00 грн, блок-ТЕН GALMET 6 KBт 1 шт. - 3500,00 грн, геліоустановка двотрубна LOGASOL KS01 1 шт. - 25000,00 грн, погружний фекальний насос PEDROLLO 2 шт. - 35000,00 грн, фільтр зі зворотньою промивкою 1 шт. - 15800,00 грн на загальну суму - 89800,00 грн), відповідає їх цільовому призначенню як обладнання для ресторану, і до того ж, надає можливість використовувати його з більшою ефективністю. Звертає увагу на те, що Договором про надання мікрогранту, до якого позивач приєднався 16.02.2024 р., не передбачено повернення мікрогранту, якщо розподіл витрат на оплату цілей змінюється.

Як договором, так і Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, на час приєднання позивачем до Договору не було встановлено жодних обмежень по сумах їх використання, в залежності від цілей витрат.

У письмовому відзиві на апеляційну скаргу Запорізький обласний центр зайнятості просить відмовити у її задоволенні та залишити без змін рішення суду першої інстанції.

Дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом норм матеріального права, правову оцінку досліджених судом доказів по справі, суд апеляційної інстанції приходить до висновку що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та матеріалами справи підтверджено, що відповідно до виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань основним видом діяльності фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 є 56.10 Діяльність ресторанів, надання послуг мобільного харчування.

16.01.2024 позивач засобами Порталу Дія подав заяву № GCP394 на отримання гранту на власну справу, зокрема, відкриття ресторану. До вказаної заяви було долучено бізнес-план на суму 250 000,00 грн, з яких: тандир - 50000,00 грн, плити електричні - 36000,00 грн, посуд та столовий інвентар - 30000,00 грн, маркетинг та реклама - 10000,00 грн, льодогенератор професійний - 39000,00 грн, бойлер - 35000,00 грн, холодильники для літньої тераси - 50000,00 грн.

Наказом Державного центру зайнятості від 16.02.2024 № 28 вирішено надати мікрогранти на створення або розвиток власного бізнесу 434 отримувачам на загальну суму 103053161,00 грн, з яких 384 отримувачам, які набрали найбільшу сукупну кількість балів, у межах наявної граничної суми мікрогрантів, визначеної Мінекономіки, які подали заяви в період з 15.01.2024 по 28.01.2024 на суму 91508373,00 грн, згідно з Додатком 1. У Додатку 1 за порядковим номером 317 - GCP394 зазначено 250000 грн.

21.02.2024 позивачем складено заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту, відповідно до якої він приєднується до умов Договору про надання мікрогранту, який оприлюднено на офіційному сайті ДЦЗ в мережі Інтернет. Укладання договору внаслідок приєднання отримувача до його умов передбачає надання мікрогранту в розмірі 250000,00 грн. Надання отримувачу мікрогранту у зазначеному розмірі здійснюється відповідно до наданих отримувачем заяви на отримання мікрогранту та бізнес-плану на підставі рішення ДЦЗ про надання мікрогранту № GCP394 від 16 лютого 2024 р.

01.03.2024 ФОП ОСОБА_1 (далі - Покупець) та ФОП ОСОБА_2 (далі - Постачальник) уклали договір поставки № 01/03-24, за умовами якого Постачальник зобов'язується поставити і передати у власність Покупцю визначений цим Договором товар, загальна кількість та асортимент якого вказуються у Специфікаціях, які є невід'ємною частиною цього Договору, а Покупець зобов'язується прийняти цей Товар і своєчасно здійснити його оплату відповідно до умов даного Договору.

Відповідно до Специфікації № 1 (додаток № 1 до Договору № 01/03-24 від 01.03.2024) сторони домовились про поставку наступних товарів: тандир передвижний 1 шт. - 48000,00 грн; насос циркуляційний MAREK ENERGIA 45W 1 шт. - 5500,00 грн; холодильник EXPERT RF-50 10 шт. - 80000,00 грн; варильна поверхня індукційна BEKO HSS64200FMT 1 шт. - 102000,00 грн; варильна поверхня індукційна WHIRPOOL WSQ2760BF 1 шт. - 10800,00 грн; мінімийка CECOTEC HIDROBOOST 1600 1 шт. - 5000,00 грн; геліоустановка двотрубна LOGASOL KS01 1 шт. - 25000,00 грн; блок-TEН GALMET 6 КВт 1 шт. - 3500,00 грн; тарілки 23 см глибокі LUMINARK 40 шт. - 6400,00 грн; салатники LUMINARK 20 шт. - 4800,00 грн; погружний фекальний насос PEDROLLO (600л/хв) 2 шт. - 35000,00 грн; фільтр зі зворотньою промивкою 1 шт. - 15800,00 грн; всього 250000,00 грн.

Згідно з накладною № 001 від 14.03.2024 позивач отримав від ФОП ОСОБА_2 перелік зазначених у Специфікації № 1 до договору поставки № 01/03-24 від 01.03.2024.

15.03.2024 ФОП ОСОБА_2 складено дефектний акт № 023 на неякісний товар постачальнику (додаток № 2 до Договору № 01/03-24 від 01.03.2024), відповідно до якого у товару EXPERT RF-50 у кількості 9 штук наявні недоліки (з лицьового боку дефект лакофарбового покриття, сколи, глибокі подряпини, вм'ятини).

За умовами Додаткової угоди № 1 від 16.03.2024 до договору поставки № 01/03-24 від 01.03.2024 ФОП ОСОБА_2 та ФОП ОСОБА_1 домовились про заміну товару, вказаного у Специфікації Додатка № 1 до договору, а саме холодильників марки EXPERT RF-50 у кількості 9 шт. загальною вартістю 72000,00 грн на холодильники марки WEST RХ 06802 у кількості 9 шт. загальною вартістю 72000,00 грн.

За результатами проведення перевірки / огляду дотримання умов договору мікрогранту отримувача фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за період з 21.02.2024 по 30.06.2024 за адресою АДРЕСА_1 складено акт №369 перевірки / огляду дотримання умов договору мікрогранту від 20.09.2024, відповідно до якого встановлено наступне порушення:

згідно бізнес-плану отримувач мікрогранту мав придбати для ресторану: тандир 50000 грн, плити електричні 36000 грн, посуд та столовий інвентар 30000 грн, льодогенератор професійний 39000 грн, бойлер 35000,00 грн, холодильники для літньої тераси 50000 грн, а також витрати на маркетинг та рекламу. Фактично згідно накладної №001 від 14.03.2024 витрачено: на тандир 48000 грн, плити електричні 21000,00 грн, посуд 11200,00 грн, холодильники для літньої тераси 80000 грн, а також придбано обладнання, яке не зазначено у бізнес-плані, а саме: насос циркуляційний 5500 грн, мінімийка 5000 грн, блок-ТЕН 3500,00 грн, геліоустановка двотрубна 25000 грн, погружний фекальний насос 35000 грн, фільтр зі зворотною промивкою 15800,00 грн на загальну суму 89800,00 грн, що є фактом нецільового використання коштів. Таким чином, встановлено порушення п. 21 Постанови КМУ № 738. Фактично в наявності є 1 холодильник марки EXPERT, відсутні 9 холодильників цієї марки загальною вартістю 72000 грн. Під час перевірки було виявлено відсутність холодильників 9 шт. EXPERT загальною вартістю 72000 грн. Працівники прийняті в строки, передбачені Постановою КМУ № 738, але з дати прийому знаходились у відпустці без збереження з/пл. ОСОБА_3 звільнено з 01.06.2024.

Відповідно до протоколу № 75 засідання Комісії Запорізького обласного центру зайнятості з питань надання мікрогрантів / грантів на створення або розвиток власного бізнесу від 08.10.2024, якою розглядалось питання щодо дотримання умов договору про надання мікрогранту ФОП ОСОБА_1 , встановлено, що сума мігрогранту, використана за нецільовим призначенням, складає 161800,00 грн (89800,00 + 72000,00 грн). Позивач пояснив, зокрема, що при придбанні холодильників постачальником виявлено брак у 9 холодильників EXPERT та прийнято рішення замінити їх холодильниками WEST; на дату проведення комісії жодних підтверджуючих документів щодо заміни обладнання (холодильників) не надано; у разі надання такого документу, сума використаного не за цільовим призначенням мікрогранту складатиме 89800,00 грн. ФОП ОСОБА_1 повідомив сума мікрогранту, що використана не за цільовим призначенням, буде повернута на рахунок до 19.10.2024 включно та буде надано підтверджуючі документи. Ухвалили: у зв'язку з нецільовим призначенням використання частини коштів мікрогранту ФОП ОСОБА_1 в строк до 19.10.2024 включно повернути кошти у сумі 161800, грн та надати до Запорізького обласного центру зайнятості підтверджуючі документи; якщо роботодавцем буде надано оформлені належним чином документи, що підтверджують факт заміни неякісного товару, сума повернення складатиме 89800,00 грн.

11.10.2024 позивач надав відповідачу копію Додаткової угоди № 1 від 16.03.2024 до договору поставки № 01/03-24 від 01.03.2024 та копію дефектного акту № 023 від 15.03.2024.

Згідно з протоколом № 79 засідання Комісії Запорізького обласного центру зайнятості з питань надання мікрогрантів / грантів на створення або розвиток власного бізнесу від 21.10.2024 членом комісії зазначено, що надані ФОП ОСОБА_1 документи про заміну холодильників EXPERT у кількості 9 шт. на холодильники WEST у кількості 9 шт. на суму 72000,00 грн є підтвердженням цільового використання коштів мікрогранту. Таким чином, сума коштів мікрогрантів, що використані не за цільовим призначенням, складає 89800,00 грн та відповідно до пункту 21 Порядку № 738 протягом одного місяця повертається отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту. 21.10.2024 в телефонній розмові ФОП ОСОБА_1 повідомив, що кошти мікрогранту, які використані не за цільовим призначенням, до уповноваженого банку не перераховував.

Відповідно до листа АТ «Ощадбанк» від 25.10.2024 № 107.10-16/132378/2024 Запорізький обласний центр зайнятості повідомлено, що 06.03.2024 на рахунок ФОП ОСОБА_1 було зараховано кошти мікрогранту в сумі 250000,00 грн; станом на 24.10.2024 ОСОБА_1 кошти мікрогранту в сумі 89800,00 не повертав.

Згідно з наказом Запорізького обласного центру зайнятості від 14.11.2024 № 736-о «Про повернення коштів мікрогранту отримувачем фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 » встановлено, що в ході перевірки дотримання фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 умов договору мікрогранту № 369 від 20.09.2024 та якою встановлено, що згідно документів кошти мікрогранту використані у повному обсязі у сумі 250000,00 грн, з яких 160200,00 грн витрачено на придбання обладнання згідно ухваленого Державним центром зайнятості бізнес-плану, а кошти у сумі 89800,00 грн використані не за цільовим призначенням, на підставі чого заступнику начальника управління правового забезпечення - начальнику відділу загальної юридичної підтримки Запорізького обласного центру зайнятості вжити заходи по поверненню фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 коштів мікрогранту у сумі 89800,00 грн на рахунок уповноваженого банку з якого здійснювалось перерахунку коштів мікрогранту: протягом 3 робочих днів повідомити отримувача мікрогранту фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 про прийняте рішення; у разі неповернення коштів фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 у добровільному порядку, провести претензійно-позовну роботу по примусовому стягненню боргу.

18.11.2024 Запорізьким обласним центром зайнятості складено претензію за вих. №2756/01-22, у якому позивача повідомлено, що відповідно до вимог абзацу 2 пункту 5, абзацу 3 пункту 21 Порядку №738, пунктів 7, 8 розділу VII «Відповідальність сторін» Договору про надання мікрогранту (договір приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України) та з урахуванням акту перевірки / огляду дотримання умов договору мікрогранту, необхідно повернути кошти у сумі 89800,00 грн протягом тридцяти календарних днів на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку.

Вказану претензію відповідач направив ФОП ОСОБА_1 18.11.2024, проте на адресу Запорізького обласного центру зайнятості повернувся конверті із зазначенням причин невручення «за закінченням терміну зберігання».

З Єдиного державного реєстру судових рішень судом встановлено, що у провадження Господарського суду Запорізької області знаходиться справа № 908/3458/24 за позовом Запорізького обласного центру зайнятості до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача Акціонерне товариство «Державний ощадний банк України» про стягнення суми з ФОП ОСОБА_1 коштів мікрогранту у сумі 89 800,00 грн у зв'язку з неповерненням ФОП ОСОБА_1 вказаних коштів, як зазначено в наказі № 736-о від 14.11.2024.

Не погоджуючись із наказом Запорізького обласного центру зайнятості від 14.11.2024 № 736-о «Про повернення коштів мікрогранту отримувачем фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 », позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Відмовляючи у задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що оскільки використовувати кошти мікрогранту на цілі, відмінні від тих, які визначені у бізнес-плані, не є можливим, при цьому позивач із заявою до Державного центру зайнятості щодо зміни цільового призначення не звертався, а тому виділені кошти на придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності грантоотримувачем у частині суми 89800,00 грн. використані не за призначенням.

Колегія суддів апеляційного суду погоджується з такими висновками суду першої інстанції виходячи з наступного.

Статтею 12 Закону України від 22.03.2012 № 4618-VI «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» (далі - Закон № 4618-VI) передбачено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 ГК України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738 затверджено Порядок надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - Порядок № 738 у редакції, чинній на момент надання позивачу мікрогранту), який визначає умови, критерії, механізм використання коштів, передбачених Міністерством економіки України у загальному фонді за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету за програмою «Надання грантів для створення або розвитку бізнесу» для надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу.

Відповідно до пункту 4 Порядку № 738 розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує, зокрема, 250000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників на умовах, визначених цим Порядком.

Пунктом 5 Порядку № 738 передбачено, що мікрогранти надаються для покриття таких напрямів витрат, зокрема, придбання меблів, обладнання, транспортних засобів (які будуть використовуватися в комерційних та виробничих цілях), необхідних для провадження господарської діяльності, які не підлягають відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави; послуги маркетингу та реклами (такі витрати повинні становити не більше 10 відсотків розміру мікрогранту).

Згідно з пунктом 6 Порядку № 738 надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим пункту 1 цього Порядку, здійснюється Мінекономіки через АТ «Ощадбанк» (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію 1).

За пунктами 8, 9 Порядку № 738 заяву на отримання мікрогранту (далі - заява) подають отримувачі, зокрема, фізичні особи - підприємці - громадяни України.

Заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктами 10 і 11 цього Порядку. Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису.

Невід'ємним додатком до заяви є бізнес-план, форма якого визначається Мінекономіки.

Заяви, подані без бізнес-плану, не розглядаються.

Мінекономіки встановлює кінцеві строки подання заяв у межах календарного року, про що інформує Державний центр зайнятості.

Уповноважений банк формує перелік поданих заяв, а також його зберігання в електронній базі даних протягом трьох років з дня завершення прийому заяв.

Мікрогрант надається отримувачу одноразово.

Відповідно до пункту 12 Порядку № 738 Мінекономіки на підставі подання для виплати мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом сьомим (у межах обсягу бюджетних асигнувань за відповідним напрямом) пункту 1 цього Порядку, подає в Казначейство подання та платіжну інструкцію на перерахування коштів у сумі, зазначеній у поданні, для надання мікрогранту з рахунків Мінекономіки на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку відповідно до договору про взаємодію, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунок отримувача, відкритий в уповноваженому банку для забезпечення супроводу видаткових операцій отримувача (далі - рахунок отримувача).

Державний центр зайнятості для надання мікрогрантів за рахунок джерел, передбачених абзацом шостим пункту 1 цього Порядку, подає в Казначейство платіжну інструкцію на перерахування коштів з рахунка Фонду на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку відповідно до договору про взаємодію 2, для подальшого перерахування коштів уповноваженим банком на рахунки отримувачів.

Уповноважений банк в установленому порядку та строках перераховує кошти на рахунки отримувачів згідно з договором про взаємодію.

Мікрогрант надається у безготівковій формі.

Рішення про надання мікрогранту приймається Державним центром зайнятості протягом 15 робочих днів з дня кінцевого строку подання заяв на основі інформації уповноваженого банку, яка включає результати перевірки ділової репутації отримувача та відомостей, зазначених у заяві, а також оцінку співбесіди з отримувачем, проведеної регіональними центрами зайнятості. Порядок обміну та передачі документів між уповноваженим банком та Державним центром зайнятості визначається договором про взаємодію (пункт 17 Порядку № 738).

Згідно з пунктом 20 Порядку № 738 для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання.

У договорі мікрогранту обов'язково зазначаються обрані з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, напрями витрат, на покриття яких використовується мікрогрант, а також умови, невиконання або неналежне виконання яких є підставою для повернення отримувачем отриманих коштів.

Відповідно до пункту 21 Порядку № 738 Державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку.

Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади.

У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту. Рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості.

Уповноважений банк протягом п'яти робочих днів повертає зазначені кошти на:

реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету;

спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету;

на рахунок Фонду - для мікрогрантів, наданих за рахунок коштів Фонду.

Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства.

У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 цього Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.

Виходячи з правового аналізу зазанчених правовтиїх норм суд першої інстанції вірно зазначив, що Порядком № 738 передбачена чітка процедура отримання мікрогранту фізичною особою-підприємцем - громадянином України шляхом укладання договору мікрогранту у відділенні упоноваженого банку (підписання заяви про приєднання). Державним центром зайнятості здійснюється моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача. При цьому при встановленні факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок.

Означені положення правових норм спростовують доводи апеляційної скарги з приводу того, що договором про надання мікрогранту, до якого приєднався позивач не передбачено повернення мікрогранту, якщо розподіл витрат на оплату цілей змінився.

З матеріалів справи вбачається, що 21.02.2024 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 складено заяву про приєднання до Договору про надання мікрогранту, який передбачає надання йому мікрогранту в розмірі 250000,00 грн відповідно до наданих отримувачем заяви на отримання мікрогранту та бізнес-плану на підставі наказу Державного центру зайнятості від 16.02.2024 № 28.

Так, бізнес-план позивача передбачав статті витрат на загальну суму 250 000,00 грн, з яких: тандир - 50000,00 грн, плити електричні - 36000,00 грн, посуд та столовий інвентар - 30000,00 грн, маркетинг та реклама - 10000,00 грн, льодогенератор професійний - 39000,00 грн, бойлер - 35000,00 грн, холодильники для літньої тераси - 50000,00 грн.

На виконання вимог договору про надання мікрогранту, до якого приєднався ФОП ОСОБА_1 , уповноваженим банком (АТ «Ощадбанк») 06.03.2024 на рахунок позивача було зараховано кошти мікрогранту в сумі 250000,00 грн, про що свідчить лист банку від 25.10.2024 № 107.10-16/132378/2024.

У преамбулі договору про надання мікрогранту (далі - Договір), форма якого затверджена наказом Міністерства економіки України 06.07.2022 № 1969 (у редакції наказу Міністерства економіки України від 24.05.2023 № 4021) (доступний за посиланням: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0751-22#Text) зазначено, що цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України

За вимогами статті 634 Цивільного кодексу України договором приєднання є договір, умови якого встановлені однією із сторін у формулярах або інших стандартних формах, який може бути укладений лише шляхом приєднання другої сторони до запропонованого договору в цілому. Друга сторона не може запропонувати свої умови договору. Договір приєднання може бути змінений або розірваний на вимогу сторони, яка приєдналася, якщо вона позбавляється прав, які звичайно мала, а також якщо договір виключає чи обмежує відповідальність другої сторони за порушення зобов'язання або містить інші умови, явно обтяжливі для сторони, яка приєдналася.

Відповідно до положень розділу ХІІІ Договору він укладається виключно суб'єктом господарювання щодо якого ДЦЗ прийняв рішення про надання мікрогранту та який відповідно може набути прав та обов'язків отримувача, передбачених цим договором. Інформацію про суб'єктів господарювання щодо яких прийняте зазначене рішення ДЦЗ надає Уповноваженому банку. Умови цього договору доводяться ДЦЗ до відома отримувачів шляхом оприлюднення його на сайті його тексту у вигляді файлу, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи ДЦЗ.

Договір укладається шляхом приєднання отримувачем до його умов шляхом подання до Уповноваженого банку належним чином заповненої та підписаної отримувачем (його уповноваженим представником) заяви про приєднання (в трьох ідентичних примірниках), яка оформляється у письмовій формі. Договір вважається укладеним з дати проставляння Уповноваженим банком (його представником) відмітки на поданій йому отримувачем заяві про приєднання. Така відмітка проставляється Уповноваженим банком після належної ідентифікації та верифікації отримувача), а також перевірки відповідності її даних бізнес-плану та рішенню ДЦЗ про надання мікрогранту такому отримувачу. Уповноважений банк відмовляє у проставлянні зазначеної відмітки на Заяві про приєднання у випадку виявлення невідповідності вказаним документам.

Умови цього Договору можуть бути змінені в односторонньому порядку шляхом розміщення ДЦЗ нової редакції договору (у вигляді файлу, на який накладено кваліфікований електронний підпис уповноваженої особи ДЦЗ) на сайті не пізніше, ніж за 7 днів до дати набрання чинності такими змінами.

Отримувач зобов'язується регулярно ознайомлюватись з опублікованими на сайті новими редакціями договору. Датою ознайомлення отримувача з оприлюдненою інформацією вважається момент, з якого інформація отримала вигляд доступної для отримувача відповідно до умов цього договору.

При провденні перевірки / огляду дотримання умов договору мікрогранту отримувача фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 за період з 21.02.2024 по 30.06.2024 за адресою АДРЕСА_1 встановлений факт нецільового використання коштів на загальну суму 89800,00 грн з огляду на виявлення уповноваженими особами центру зайнятості факту витрат позивачем, наданих коштів мікрогранту на придбання меблів, обладнання, необхідних для провадження господарської діяльності, на суму, що відрізняється від сум витрат згідно з бізнес-планом, а також придбання обладнання, яке взагалі не зазначено в бізнес-плані.

Так, при співставленні статей витрат, передбачених у бізнес-плані та встановлених у ході моніторингового ФОП ОСОБА_1 , вбачається, що відповідно до бізнес-плану отримувач мікрогранту мав придбати для ресторану: тандир 50000 грн, плити електричні 36000 грн, посуд та столовий інвентар 30000 грн, льодогенератор професійний 39000 грн, бойлер 35000,00 грн, холодильники для літньої тераси 50000 грн, а також витрати на маркетинг та рекламу. В той же час позивач витратив на тандир 48000 грн (зменшено на 2000 грн), плити електричні 21000 грн (зменшено на 15000 грн), посуд 11200,00 грн (зменшено на 18800 грн), холодильники для літньої тераси 80000 грн (збільшено на 30000 грн), а також придбав обладнання, яке не зазначено у бізнес-плані, а саме: насос циркуляційний 5500 грн, мінімийка 5000 грн, блок-ТЕН 3500,00 грн, геліоустановка двотрубна 25000 грн, погружний фекальний насос 35000 грн, фільтр зі зворотньою промивкою 15800,00 грн на загальну суму 89800,00 грн.

При цьому доводи апеляційної скарги не містять обґрунтувань з приводу того , яким саме чином предмети закупівлі за своїм функціональним призначенням є аналогічними у бізнес-плані.

В той же час відповідно до вимог пунктів 1, 2 розділу ІV Договору використання коштів мікрогранту здійснюється за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами його надання, визначається бізнес-планом та повинно відповідати цілям, визначеним у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору.

Відповідно до ч. 2 ст. 3 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» серед принципів державної політики у сфері розвитку малого і середнього підприємництва в Україні визначено ефективність використання бюджетних коштів, передбачених для виконання зазначених програм, а також відкритість і прозорість проведення процедур надання державної підтримки.

За таких обставин суд першої інстанції вірно зазначив, що укладаючи договір про надання мікрогранту купівлі, держава фактично має право контролю за використанням коштів, наданих на виконання договору.

Згідно з пунктами 2, 3 розділу V Договору мікрогрант надається для покриття напрямів витрат передбачених пунктом 5 Порядку. Конкретні цілі використання коштів мікрогранту з переліку, визначеного пунктом 5 Порядку, зазначаються отримувачем в бізнес-плані. Використання коштів мікрогранту на покриття інших витрат забороняється.

У силу вимог пункту 2 розділу VІ Договору, який передбачає права та обов'язки сторін, отримувач зобов'язується, зокрема, використати кошти мікрогранту для реалізації бізнес-плану на умовах, визначених Порядком та цим договором; виконати обов'язкову умову визначену Порядком; не використовувати кошти мікрогранту на цілі, відмінні від тих, які визначені у бізнес-плані відповідно до пункту 3 розділу V цього договору.

Отже, за умовами Договору (із заявою про приєднання) позивач був зобов'язаний використати кошти мікрогранту за цільовим призначенням, яке обумовлене умовами надання мікрогранту на цілі визначені у бізнес-плані та не використовувати кошти мікрогранту на цілі, відмінні від тих, які визначені у бізнес-плані.

Суд першої інстанції принагідно зауважив, що представник позивача помилково ототожнює поняття напряму (статей) витрат та цілей бізнес-плану. У бізнес-плані позивача ним чітко зазначені найменування обладнання (статті витрат), яке він планував придбати за кошти мікрогранту у межах визначених сум, з метою облаштування ресторану. Отже, за фактичних обставин справи позивач використав частину наданих коштів мікрогранту (у сумі 89800,00 грн) на інші цілі, аніж визначені в бізнес-плані.

Крім того абзац п'ятий пункту 24 Порядку № 738 передбачає можливість отримувача змінити цільове призначення коштів мікрогранту. Так, у разі зміни цільового призначення отримувач звертається до Державного центру зайнятості з відповідною заявою, з обґрунтуванням зміни цільового призначення коштів мікрогранту. Комісія Державного центру зайнятості на найближчому засіданні приймає рішення, про що інформує отримувача листом на електронну пошту. Державний центр зайнятості повідомляє уповноважений банк протягом п'яти робочих днів з моменту прийняття позитивного рішення щодо зміни цільового призначення. Тобто, ФОП ОСОБА_1 не був позбавлений можливості звернутися до Державного центру зайнятості щодо зміни цільового призначення коштів мікрогранту в передбачений законодавством спосіб.

В той же час позивач до відповідача із заявою про внесення змін цільового призначення коштів мікрогранту не звертався, відповідно Державним центром зайнятості рішення щодо погодження змін цільового призначення коштів мікрогранту не приймалося, додаткова угода до Договору про падання мікрогранту не укладалась.

Фактичні обставини справи вказують на використання позивачем коштів мікрогранту на цілі, відмінні від тих, які визначені у бізнес-плані, при цьому позивач із заявою до Державного центру зайнятості щодо зміни цільового призначення не звертався, позивачем не доведено , що фактично закуплені предмети за своїм функціональним призначенням є аналогічними зазначеним у бізнес плані, а тому колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, про правомірність оскарженого наказу та відсутності підстав для його скасування.

Доводи апеляційної скарги зводяться до переоцінки висновків зроблених судом першої інстанції.

Колегія суддів апеляційного суду вважає, що в межах апеляційної скарги порушень судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при вирішенні цієї справи не допущено. Правова оцінка обставин у справі дана вірно, а тому апеляційну скаргу слід відхилити, а оскаржуване судове рішення залишити без змін.

Керуючись п.1 ч.1 ст. 315, ст.ст. 316, 321, 322 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - залишити без задоволення.

Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 26 березня 2025 року - залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня набрання законної сили.

В повному обсязі постанова складена 12 серпня 2025 року.

Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов

суддя С.М. Іванов

суддя С.В. Сафронова