12 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 280/10685/24
Суддя І інстанції - Стрельнікова Н.В
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Чепурнова Д.В. (доповідач),
суддів: Іванова С.М., Сафронової С.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпрі апеляційну скаргу Міністерства оборони України
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 квітня 2025 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернулася до суду з вищевказаним позовом, в якому просила:
- визнати протиправним та скасувати п.3 рішення відповідача, оформлене протоколом № 159 від 04.08.2022 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, в частині призначення позивачу - матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок смерті, пов'язаної із захистом Батьківщини, старшого солдата ОСОБА_2 в розмірі 1/2 частини 15 000 000,00 грн., в сумі 7 500 000,00 грн.;
- зобов'язати відповідача України виплатити позивачу - матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок смерті, пов'язаної із захистом Батьківщини, старшого солдата ОСОБА_2 недоплачену другу частину одноразової грошової допомоги 15 000 000,00 грн, в сумі 7 500 000,00 грн.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 01 квітня 2025 року позовні вимоги задоволено.
Визнано протиправним та скасовано пункт 3 рішення Міністерства оборони України, оформленого протоколом № 159 від 04.08.2022 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум, в частині призначення ОСОБА_1 - матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок смерті, пов'язаної із захистом Батьківщини, старшого солдата ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в розмірі саме 1/2 частини 15 000 000,00 грн., в сумі 7 500 000,00 грн.
Зобов'язано Міністерство оборони України виплатити ОСОБА_1 - матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок смерті, пов'язаної із захистом Батьківщини, старшого солдата ОСОБА_2 недоплачену другу частину одноразової грошової допомоги 15 000 000,00 грн, в сумі 7 500 000,00 грн.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Міністерство оборони України подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права просить рішення суду скасувати прийняти нове рішення, яким в задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
Апеляційна скарга обґрунтована помилковістю висновків суду першої інстанції щодо наявності правових підстав для задоволення позовних вимог. Скаржник вказує на правомірність нарахування та виплати позивачу 1/2 частини одноразової грошової допомоги 15000000 грн. - 7500000 грн., оскільки ІНФОРМАЦІЯ_3 було повідомлено, що відповідно до відповіді на запит Вільнянським ДРАЦС у Запорізькому районі Запорізької області виявлено запис про наявність у ОСОБА_2 доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 . Зазначає, що іншу частину одноразової грошової допомоги в сумі 7500000 грн. може отримати дочка загиблого ОСОБА_2 - ОСОБА_3 протягом трирічного строку з моменту виникнення права на цю допомогу.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги, обговоривши доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 , є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Рішенням Вільнянського районного суду Запорізької області від 17.05.2022 у справі № 314/888/22, яке набрало законної сили 17.06.20222, встановлено факт родинних відносин, а саме що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_5 (РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України НОМЕР_2 , виданого Вільнянським РВ УМВС України в Запорізькій області від 06.03.2002 року, зареєстрована за адресою АДРЕСА_1 ) є матір'ю ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 (паспорт № НОМЕР_3 від 06.11.2020, орган, що видав 2326, РНОКПП НОМЕР_4 , свідоцтво про смерть серії НОМЕР_5 від 07.04.2022 року, виданого Вільнянським відділом реєстрації актів цивільного стану у Запорізькому районі Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Дніпро), актовий запис № 300).
Відповідно до положень статті 78 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, суд дійшов висновку, що обставини, встановлені вищезазначеним рішенням суду в цивільній справі, яке набрало законної сили, не доказуються при розгляді даної справи в силу положень статті 78 КАС України.
У квітні 2022 року Військова частина НОМЕР_6 направила до ІНФОРМАЦІЯ_7 сповіщення № 3 від 03.04.2022 з проханням сповістити гр. ОСОБА_1 про те, що її син, навідник кулеметного відділення кулеметного взводу ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , 01.04.2022 приблизно о 11.50 за межами населеного пункту Раздольне внаслідок обстрілу наступаючого противника під час виконання бойового наказу по захисту Батьківщини отримав травму несумісну з життям.
У квітні 2022 року Позивачка отримала від ІНФОРМАЦІЯ_8 сповіщення сім'ї (близьких родичів) від 20.04.2022 № 1/Ф/926, в якому зазначено, що її син солдат ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 .
У травні 2022 року Позивачка подала заяву для виплати їх одноразової грошової допомоги у розмірі 15 000 000 грн. за загиблого сина.
Комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум було прийнято рішення (протокол від 04.08.2022 року №159) про призначення одноразової грошової допомоги, відповідно до пункту 2 постанови КМУ від 28.02.2022 року № 168 матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_9 внаслідок смерті, пов'язаної з виконанням обов'язків військової служби, старшого солдата ОСОБА_2 ( ІНФОРМАЦІЯ_10 ) на підставі свідоцтва про смерть НОМЕР_5 від 07.04.2022 та листа Кадрового центру Збройних Сил України від 11.07.2022 № 321/КЦ/7236 - в розмірі 1/2 15000000 грн., в сумі 7500000 грн. (сім мільйонів п'ятсот тисяч) грн. 00 коп., що не заперечується сторонами.
У вересні 2024 року позивачка звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_7 з заявою від 10.09.2024, в якій просила надати роз'яснення причини виплати ОГД за загиблого сина ОСОБА_2 в неповному обсязі, а також надати копію протоколу засідання комісії МОУ з розгляду питань пов'язаних із призначенням виплати ОГД та компенсаційних сум на підставі якого їй виплачено ОГД за загиблого сина при захисті Батьківщини.
Листом № 1/Ф/7592 від 16.09.2024 ІНФОРМАЦІЯ_11 повідомив позивачку про наступне:
«На Ваш запит від 16ю05ю2022 №1/Ф/1429 до Вільнянського відділу ДРАЦС у Запорізькій області була надана інформація що по відділу відносно громадянина ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 виявилися наступні дані:
- № 14 про народження доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_12 , складений 30.09.1996 виконавчий комітет Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, батьком якої є - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
Донька ОСОБА_3 повинна особисто звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_13 та подати комплект документів для ОГД відповідно переліку, який надається представником ІНФОРМАЦІЯ_7 або заяву про відмову, завірену нотаріально.
Для отримання витягу з протоколу засідань комісії Міністерства Оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою ОГД та компенсаційних сум, Вам необхідно звернутися до ІНФОРМАЦІЯ_13 та написати на ім'я начальника ІНФОРМАЦІЯ_7 заяву про надання протоколу».
16.09.2024 позивачка звернулася до ІНФОРМАЦІЯ_7 з заявою від 16.09.2024, в якій просила надати копію протоколу засідання комісії МОУ з розгляду питань пов'язаних із призначенням виплати ОГД та компенсаційних сум на підставі якого їй виплачено ОГД за загиблого сина при захисті Батьківщини.
Листом № 6894/с від 02.10.2024 ІНФОРМАЦІЯ_10 надав позивачці копію протоколу № 159 від 04.08.2022 засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань пов'язаних із призначенням виплати одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум.
Не погодившись із вказаним рішенням Міністерства оборони України позивач звернулася до суду з адміністративним позовом.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права при винесенні оскарженого рішення, виходить з наступного.
Відповідно до приписів ч.2 ст. 19 Конституції Україні органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 41 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII (далі - Закон №2232-XII, у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) виплата одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори, та резервістів під час виконання ними обов'язків служби у військовому резерві здійснюється в порядку і на умовах, встановлених Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон №2011-XII).
Правилами ст. 1 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" визначено, що соціальний захист військовослужбовців - діяльність (функція) держави, спрямована на встановлення системи правових і соціальних гарантій, що забезпечують реалізацію конституційних прав і свобод, задоволення матеріальних і духовних потреб військовослужбовців відповідно до особливого виду їх службової діяльності, статусу в суспільстві, підтримання соціальної стабільності у військовому середовищі. Це право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, у старості, а також в інших випадках, передбачених законом.
Згідно із частинами першою, другою статті 16 Закону №2011-XII (в редакції чинній на момент загибелі ОСОБА_2 01.04.2022 року) одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - одноразова грошова допомога), - гарантована державою виплата, що здійснюється особам, які згідно з цим Законом мають право на її отримання.
Одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі смерті військовослужбовця, що настала в період проходження ним військової служби або внаслідок захворювання чи нещасного випадку, що мали місце в період проходження ним військової служби, або смерті особи, звільненої з військової служби, протягом року після звільнення її з військової служби, якщо смерть настала внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов'язаних з проходженням військової служби.
Статтею 16-1 Закону №2011-XII передбачено, що у випадках, зазначених у підпунктах 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги мають члени сім'ї, батьки та утриманці загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного або резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до частини третьої статті 16-2 Закону №2011-XII розмір одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану визначається Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частинами першою, восьмою, дев'ятою статті 16-3 Закону №2011-XII одноразова грошова допомога у випадках, передбачених підпунктами 1-3 пункту 2 статті 16 цього Закону, призначається і виплачується рівними частками всім особам, які мають право на її призначення та отримання, за їх особистою заявою чи заявою їх законних представників. У разі відмови якоїсь з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону, від призначення та отримання одноразової грошової допомоги, або якщо одна із зазначених осіб у строк, встановлений пунктом 8 цієї статті, не реалізувала своє право на призначення та отримання такої допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги. Особам, які мають право на призначення та отримання одноразової грошової допомоги, її виплата здійснюється незалежно від реалізації права на призначення та отримання такої допомоги будь-якою з осіб, зазначених у статті 16-1 цього Закону.
Особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цим Законом, можуть реалізувати його протягом трьох років з дня виникнення у них такого права.
На виконання Указів Президента України від 24.02.2022 №64 «Про введення воєнного стану в Україні», №69 «Про загальну мобілізацію» Кабінетом Міністрів України 28.02.2022 прийнято постанову №168 «Питання деяких виплат військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу, поліцейським та їх сім'ям під час дії воєнного стану».
Пунктом 2 Постанови №168 установлено, що сім'ям загиблих осіб, зазначених у пункті 1 цієї постанови, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 15000000 гривень, яка розподіляється рівними частками на всіх отримувачів, передбачених у статті 16-1 Закону №2011-XII, крім громадян Російської Федерації або Республіки Білорусь та осіб, які постійно проживають на територіях цих країн, осіб, які засуджені за державну зраду, колабораційну діяльність, пособництво державі-агресору (абзац 1 пункту 2).
Абзацами 2-4 пункту 2 Постанови №168 передбачено, що особи, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, можуть реалізувати це право з дня його виникнення. Днем виникнення такого права є дата загибелі особи, зазначеної у пункті 1 цієї постанови, в період дії воєнного стану, що зазначена у свідоцтві про смерть.
У разі відмови однієї або кількох осіб, які мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією постановою, від її отримання або якщо зазначені особи протягом трьох років з дня виникнення у них такого права його не реалізували, їх частки розподіляються між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу. Особам, які мають право на одноразову грошову допомогу, виплата їх частки здійснюється незалежно від реалізації такого права іншими особами.
Якщо після призначення та виплати одноразової грошової допомоги у повному розмірі, зазначеному в абзаці першому цього пункту, за її отриманням звертаються інші особи, які мають на неї право, питання щодо перерозподілу суми такої допомоги вирішується за взаємною згодою осіб або в судовому порядку.
Вимогами ч. 9 ст. 16-3 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" закріплено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
На виконання вимог Закону №2011-XII постановою Кабінету Міністрів України від 25.12.2013 №975 затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті), інвалідності або часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності військовослужбовців, військовозобов'язаних та резервістів, які призвані на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві (далі - Порядок № 975, тут і далі - в редакції, яка була чинною станом на дату виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом 3 Порядку №975 днем виникнення права на отримання одноразової грошової допомоги є у разі загибелі (смерті) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста - дата смерті, що зазначена у свідоцтві про смерть.
Відповідно, право на отримання одноразової грошової допомоги після смерті військовослужбовця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 , виникло 01.04.2022 року.
В свою чергу, згідно із п.5 Порядку №975 одноразова грошова допомога призначається і виплачується рівними частинами членам сім'ї, батькам та утриманцям загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста.
Якщо одна із зазначених осіб відмовляється від отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на її отримання.
Заява про відмову від отримання одноразової грошової допомоги повинна бути нотаріально посвідчена в установленому законодавством порядку.
Члени сім'ї та батьки загиблого (померлого) військовослужбовця, військовозобов'язаного та резервіста визначаються відповідно до Сімейного кодексу України, а утриманці - відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до п. 12 Порядку № 975, призначення і виплата одноразової грошової допомоги військовослужбовцям, військовозобов'язаним та резервістам, яких призвано на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори чи для проходження служби у військовому резерві, здійснюється Міноборони, іншими центральними органами виконавчої влади, що здійснюють керівництво військовими формуваннями та правоохоронними органами, та іншими органами державної влади, військовими формуваннями та правоохоронними органами, в яких передбачено проходження військової служби військовослужбовцями, навчальних (або перевірочних) та спеціальних зборів - військовозобов'язаними, проходження служби у військовому резерві - резервістами (далі - розпорядник бюджетних коштів).
Згідно з п. 13 Порядку N 975 керівник уповноваженого органу подає у 15-денний строк з дня реєстрації всіх документів розпорядникові бюджетних коштів висновок щодо виплати одноразової грошової допомоги, до якого додаються документи, зазначені в пунктах 10 та 11 цього Порядку.
Розпорядник бюджетних коштів у місячний строк після надходження всіх зазначених документів приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні, або про повернення документів на доопрацювання (у разі, коли документи подано не в повному обсязі, потребують уточнення чи подано не за належністю) і надсилає зазначене рішення разом з документами уповноваженому органу для видання наказу про виплату такої допомоги особам, які звернулися за нею, а в разі відмови чи повернення документів на доопрацювання - для письмового повідомлення заявника з обґрунтуванням мотивів відмови чи повернення документів на доопрацювання.
Як правильно було встановлено судом першої інстанції, ОСОБА_1 , у відповідності до ст. 16 Закону №2011-XII, Постанови КМУ N 168 від 28.02.2022 року, до ІНФОРМАЦІЯ_14 була подана заява із відповідними додатками про виплату їй одноразової грошової допомоги внаслідок смерті сина, пов'язаної із захистом Батьківщини.
В свою чергу, наявними в матеріалах справи документами підтверджено, що позивач - ОСОБА_1 , мати померлого військовослужбовця ОСОБА_2 є членом сім'ї загиблого. При цьому, ОСОБА_2 проживав з дня народження по день мобілізації зі своєю матір'ю за адресою: АДРЕСА_1 .
Разом з тим, з наявного в матеріалах справи листа ІНФОРМАЦІЯ_14 від 16.09.2024 року №1/Ф/7592 вбачається, що на запит ІНФОРМАЦІЯ_7 Вільнянський відділ ДРАЦС у Запорізькому районі Запорізької області була надана інформація щодо наявності актового запису №14 про народження доньки ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_12 складений 30.09.1996 року виконавчим комітетом Павлівської сільської ради Вільнянського району Запорізької області, батьком якої є ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_6 .
В свою чергу, відповідно до ст. 2 Сімейного кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
Відповідно, зважаючи на те, що ОСОБА_3 , є членом сім'ї загиблого ОСОБА_2 , вона має право на отримання частки одноразової грошової допомоги у разі загибелі (смерті) військовослужбовця в період дії воєнного стану.
Таким чином, зважаючи на те, що на отримання спірної одноразової грошової допомоги мають право ОСОБА_1 та ОСОБА_3 , колегія суддів робить висновок про правомірність призначення комісією Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням і виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум ОСОБА_1 - матері загиблого ІНФОРМАЦІЯ_2 внаслідок смерті, пов'язаної із захистом Батьківщини, старшого солдата ОСОБА_2 одноразової грошової допомоги в розмірі саме 1/2 частини 15 000 000,00 грн. - 7 500 000,00 грн.
Разом з тим, колегія суддів вважає за необхідне зауважити, що у випадку відмови ОСОБА_3 від отримання одноразової грошової допомоги або неподання нею протягом трьох років з дня виникнення у них такого права заяви про отримання одноразової грошової допомоги, її частка розподіляється між іншими особами, які мають право на одноразову грошову допомогу, зокрема, на ОСОБА_1 .
За таких обставин, суд апеляційної інстанції робить висновок про необґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1 та відсутність підстав для їх задоволення.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції при постановленні оскаржуваного рішення допустив порушення норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим апеляційна скарга підлягає задоволенню, а рішення суду - скасуванню.
Відповідно до положень ч.1 ст. 317 КАС України підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового судового рішення у відповідній частині або зміни рішення є неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; неправильне застосування норм матеріального та процесуального права.
Керуючись статтями 250, 311, 315, 317, 321, 322, 325, 328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Апеляційну скаргу Міністерства оборони України - задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 01 квітня 2025 року - скасувати та прийняти нову постанову.
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 - відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з дати її ухвалення та може бути оскаржена протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Верховного Суду за наявності підстав, передбачених пунктом 2 частини 5 статті 328 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повне судове рішення складено 12 серпня 2025 року.
Головуючий - суддя Д.В. Чепурнов
суддя С.М. Іванов
суддя С.В. Сафронова