13 серпня 2025 року Справа № 580/6379/25
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі судді Орленко В.І. перевірив у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження у змішаній (паперовій та електронній) формі адміністративну справу за позовом Департамента поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " до ОСОБА_1 про стягнення коштів,
04.06.2025 позивач у позовній заяві просить: стягнути з ОСОБА_1 вартість предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився у сумі 8263,98 грн.
Ухвалою суду від 10.06.2025 відкрите провадження в адміністративній справі у порядку загального позовного провадження.
За правилами, передбаченими частиною першою статті 171 КАС України, після одержання позовної заяви суддя з'ясовує, зокрема, чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.
На підставі положень ч. 6 ст. 171 КАС України та з метою визначення підсудності цієї справи суддею здійснено запит і отримано відповідь з Єдиного державного демографічного реєстру за №1657406 від 11.08.2025, відповідно до якого особу не найдено.
12.08.2025 представник позивача надав до суду клопотання, де зазначає, про помилкове направлення адміністративного позову до Черкаського окружного адміністративного суду.
Суд зазначає, що в матеріалах справи міститься витяг з Реєстру територіальної громади від 11.08.2025 №2025/011291614 ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), де зазначається, що з 05.02.2025 адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Вивчивши матеріали позовної заяви Департамента поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 ", з урахуванням вищенаведених відомостей, суд доходить висновку про необхідність передачі цієї справи на розгляд іншого адміністративного суду.
Так, згідно з ч. 1 ст. 125 Конституції України, ч. 1 ст. 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.
За змістом пункту 3 статті 4 КАС України адміністративний суд це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.
Отже, належним та компетентним судом в розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил інстанційної, предметної та територіальної підсудності.
Частиною першою статті 26 КАС України визначено, що позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Як видно з матеріалів справи, спір між сторонами стосується стягнення з відповідача (фізичної особи ОСОБА_1 ) вартості предметів однострою особистого користування, строк носіння яких не закінчився у сумі 8263,98 грн.
Водночас згідно з витягу з реєстру територіальної громади від 11.08.2025 відповідач з 05.02.2025 зареєстрований: АДРЕСА_1 .
Суд зазначає, що для застосування положень ч. 1 ст. 26 КАС України, яка визначає підсудність справи за позовом до фізичної особи, необхідною умовою є саме наявність зареєстрованого місця проживання чи перебування такої особи. При цьому місце проживання чи перебування фізичної особи має бути зареєстрованим у встановленому законом порядку.
Відповідно, ця справа не підсудна Черкаському окружному адміністративному суду, оскільки факт реєстрації у визначеному законом порядку місця проживання/перебування відповідача у місті Черкаси чи Черкаській області не підтверджено, належних доказів щодо цього позивачем не надано та судом не здобуто.
Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 29 КАС України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.
З огляду на викладене і враховуючи, що вирішення адміністративної справи за позовом Департамента поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " є поза юрисдикцією Черкаського окружного адміністративного суду, суд доходить висновку про необхідність передачі цієї справи за підсудністю до уповноваженого адміністративного суду.
При цьому суд враховує, що зареєстрованим місцем проживання відповідача є АДРЕСА_1 , тому цей спір підлягає розгляду судом, юрисдикція якого поширюється на місто Київ, тобто Окружним адміністративним судом міста Києва.
Разом з цим, відповідно до Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду», Окружний адміністративний суд міста Києва припинив здійснення правосуддя з 15.12.2022.
Згідно з п. 2 розділу II до початку роботи Київського міського окружного адміністративного суду справи, підсудні окружному адміністративному суду, територіальна юрисдикція якого поширюється на місто Київ, розглядаються та вирішуються Київським окружним адміністративним судом.
Враховуючи викладене, спір підлягає розгляду Київським окружним адміністративним судом.
Згідно з ч. 5 ст. 171 КАС України якщо за результатами отриманої судом інформації про зареєстроване місце проживання (перебування) фізичної особи (відповідача) буде встановлено, що справа не підсудна цьому суду, суд надсилає справу за підсудністю в порядку, встановленому статтею 29 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 5 ст. 29 КАС України питання про передачу адміністративної справи, крім випадків, визначених пунктами 4-6 частини першої цієї статті, розглядається судом у порядку письмового провадження або, за ініціативою суду, в судовому засіданні.
Таким чином, оскільки розгляд цієї адміністративної справи не належить до територіальної юрисдикції (підсудності) Черкаського окружного адміністративного суду, справу належить передати за територіальною юрисдикцією (підсудністю) до Київського окружного адміністративному суду.
Керуючись ст.ст. 26, 29, 30, 171, 248, 256, 294 КАС України, суд
Адміністративну справу №580/6379/25 Департамента поліції особливого призначення "Об'єднана штурмова бригада Національної поліції України " ІНФОРМАЦІЯ_1 " до ОСОБА_1 про стягнення коштів, передати на розгляд за підсудністю до Київського окружного адміністративного суду.
Роз'яснити сторонам, що з урахуванням положень ч. 8 ст. 29 КАС України справу буде передано до іншого суду після закінчення строку на оскарження цієї ухвали, а в разі подання апеляційної скарги після залишення її без задоволення.
Копію ухвали надіслати сторонам.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 256 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала складена 13.08.2025.
СуддяВалентина ОРЛЕНКО