Справа № 560/4568/25
іменем України
12 серпня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючої-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області , Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернулася в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області і Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить
визнати протиправними та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 04.02.2025 №220450006314 щодо відмови у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 889-VIII,
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу державної служби роботу в податкових органах з 01.08.1984 по 29.06.1990 в Городоцькому районному фінансовому відділі та з 06.07.1990 по 09.01.1995, з 01.11.1995 по 19.03.2012, з 18.05.2013 по 26.06.2013, з 01.01.2014 по 01.05.2016 та з 01.05.2016 по 16.12.2024 в податкових органах та
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 29.01.2025 перевести на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VIII та здійснити нарахування і виплату пенсії з 29.01.2025 у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках виданих Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області від 27.01.2025 №28/М/22-01-10-02-06 та №29/М/22-01-10-02-06 з врахуванням виплачених сум.
В обґрунтування позову вказує, що звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою від 29.01.2025 про переведення з пенсії за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV на пенсію за віком у відповідності до Закону України "Про державну службу" №3723-ХII. Рішенням від 04.02.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило переведенні інший вид пенсії, оскільки відсутній необхідний стаж на посаді державного службовця станом на 01.05.2016. Листом від 16.03.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило про прийняте рішення. Вважає протиправною відмову відповідача-1 щодо переведення на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", оскільки пенсійний орган не врахував період роботи в податкових органах. Просить задовольнити позовні вимоги.
Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження у цій адміністративний справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Оскільки відповідачі правом на подання відзиву не скористалися, то відповідно до вимог частини 6 статті 162 КАС України, суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази у їх взаємному зв'язку та сукупності, суд встановив таке.
Позивачка - ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та отримує пенсію за віком призначену відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-ІV .
Відповідно до записів трудової книжки серії НОМЕР_1 від 03.08.1964 позивачка працювала:
з 06.07.1990 по 30.11.2004 на посаді податкового інспектора відділу оподаткування господарчих кооперативних та громадських організацій в Державній податковій інспекції у Городоцькому районі, присвоєні спеціальні звання інспектора податкової служби II рангу, інспектор податкової служби І рангу, радника податкової служби ІІІ рангу,
з 01.12.2004 по 31.12.2005 на посаді головного старшого державного податкового ревізора-інспектора відділу стягнення коштів, майна управління стягнення податкового боргу Городецького відділення Кам'янець-Подільській об'єднаній державній податковій інспекції,
з 01.01.2006 по 19.03.2012 на посаді головного старшого державного податкового ревізора-інспектора з питань економічного аналізу та прогнозування в Державній податковій інспекції у Городоцькому районі,
з 18.05.2013 по 30.06.2016 на посаді головного старшого державного податкового ревізора-інспектора з питань економічного аналізу та прогнозування в Городоцькій міжрайонній державній податковій інспекції № 1 в Хмельницькій області, присвоєне спеціальне звання радника податкової та митної справи III рангу,
з 01.07.2016 по 03.10.2018 на посаді головного державного інспектора Городоцького відділення в Кам'янець-Подільській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Хмельницькій області.
29.01.2025 позивачка звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою щодо переходу на інший вид пенсії, а саме з пенсії за віком, призначеної згідно Закону №1058-ІV, на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу".
Рішенням від 04.02.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області відмовило позивачці в переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону № 889-VIII, оскільки відсутній необхідний стаж на посаді державного службовця станом на 01.05.2016. Стаж на посаді державного службовця складає 01 рік 03 місяці 27 днів. Вказав, що підстави для зарахування періодів роботи з 06.07.1990 по 09.01.1995, з 01.11.1995 по 19.03.2012, з 18.05.2013 по 26.06.2013, з 01.01.2014 по 01.05.2016 до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, відсутні.
Листом від 30.01.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило позивачку про прийняте рішення від 31.12.2024 та про відсутність підстав для призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 889-VIII.
Вважаючи рішення від 04.02.2025 протиправним, позивачка звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначається Законом України "Про державну службу" № 889-VIII, який набрав чинності 01.05.2016.
Статтею 90 Закону №889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Згідно з пунктом 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII з 01.05.2016 втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.
Відповідно до пункту 10 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 889-VIII державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Положеннями пункту 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Частиною першою статті 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Таким чином, за наявності у особи станом на 01.05.2016 певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01.05.2016 на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом в постанові від 04.04.2018 №822/254/18, від 15.12.2020 у справі № 560/2398/19, від 18.03.2021 у справі № 500/5183/17.
Стаж державної служби, відповідно до пункту 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229, за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом №889-VIII обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцеві та перехідних положення Закону №889-VIII. Тобто, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Для призначення пенсії державного службовця відповідно до Закону №3723, стаж державної служби обраховувався відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 "Про порядок обчислення стажу державної служби" (далі Порядок №283).
Пунктом 2 Порядку №283 визначено, що до стажу державної служби зараховується робота (служба), зокрема, на посадах керівних працівників і спеціалістів в апараті державної податкової служби.
Пунктом 342.4 статті 342 Податкового кодексу України (далі ПК України) передбачено, що посадові особи контролюючих органів є державними службовцями.
Статтею 344 ПК України встановлено, що пенсійне забезпечення посадових осіб контролюючих органів, крім діючих у них підрозділів податкової міліції, здійснюється в порядку та на умовах, передбачених Законом України "Про державну службу".
Тому, період роботи зазначених осіб (у тому числі тих, яким присвоєні спеціальні звання) у контролюючих органах зараховується до стажу державної служби та стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до закону України "Про державну службу" незалежно від місця роботи на час досягнення віку, передбаченого зазначеним Законом.
Відповідно до статті 343 ПК України, посадовим особам органів державної податкової служби присвоюються, зокрема, такі спеціальні звання, зокрема, інспектора податкової служби I рангу, радника податкової служби ІII рангу.
Отже, аналізуючи вищезазначені правові норми, суд вважає, що періоди роботи позивачки в органах державної податкової служби з з 06.07.1990 по 09.01.1995, з 01.11.1995 по 19.03.2012, з 18.05.2013 по 26.06.2013, з 01.01.2014 по 01.05.2016 необхідно зарахувати до стажу державної служби та до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, що дає право на призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу".
Позовні вимоги щодо зарахування періодів роботи з 01.08.1984 по 29.06.1990 та з 02.05.2016 по 16.12.2024 є передчасними, оскільки відповідач-1 при розгляді заяви не надав оцінку вказаним періодам.
Вирішуючи позовні вимоги щодо нарахування та виплати пенсії за віком суд враховує, що розглянувши заяву позивачки відповідач-1 прийняв рішення про відмову у перерахунку пенсії з одного виду на інший у зв'язку із відсутністю стажу перебування на державній службі, не досліджуючи наявності чи відсутності права на призначення пенсії державного службовця на умовах, передбачених для державних службовців за наявності 20 років стажу на посадах державних службовців, правомірності врахування довідок від 27.01.2025 №28/М/22-01-10-02-06 та №29/М/22-01-10-02-06 та періодів роботи позивачки з 01.08.1984 по 29.06.1990 та з 02.05.2016 по 16.12.2024. Отже, спосіб у який розглянута заява позивачки, не відповідає вимогам Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та "Про державну службу".
Враховуючи викладене, рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про відмову в перерахунку пенсії - переході на пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" є неправомірним.
Пунктом 10 частини 2 статті 245 КАС України передбачено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод і інтересів позивача від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод і інтересів.
Відповідачі під час розгляду заяви позивачки від 29.01.2025 не дослідили та не надали оцінку всім обставинам, які мають значення для вирішення питання про переведення з одного виду пенсії на інший.
Тому суд вважає за необхідне зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повторно розглянути заяву позивачки про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", подану 29.01.2025 з врахуванням висновків суду.
Відповідно до положень статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, позов необхідно задовольнити частково.
У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог, відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, судовий збір необхідно стягнути на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області від 04.02.2025 про відмову ОСОБА_1 у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу" за заявою від 29.01.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, періоди роботи з 06.07.1990 по 09.01.1995, з 01.11.1995 по 19.03.2012, з 18.05.2013 по 26.06.2013, з 01.01.2014 по 01.05.2016 в податкових органах та повторно розглянути заяву від 29.01.2025 про перехід на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу", з урахуванням правової позиції, викладеної судом у рішенні.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь ОСОБА_1 605,60 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_2 )
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, 26,м. Дніпро,Дніпропетровська обл., Дніпровський р-н,49094 , код ЄДРПОУ - 21910427) Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя О.К. Ковальчук