Харківський окружний адміністративний суд
61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710
Харків
13 серпня 2025 року № 640/32139/21
Харківський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Сагайдака В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу за позовом Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, буд.16,м. Київ,03057, код ЄДРПОУ 37536031) до Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (вул. Предславинська, буд.34А,м. Київ,03150, код ЄДРПОУ23343582) про анулювання спеціального дозволу на користування надрами,-
Позивач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з даним позовом, в якому просить:
- припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2183 від 24.03.2000 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що відповідачу надано спеціальний дозвіл на користування надрами з метою видобування підземних прісних вод для господарсько-питного водопостачання. З моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами у користувача надр виникають права та обов'язки, передбачені Кодексом України про надра, Порядком надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженими Постановою КМУ від 30.05.2011 року №615, спеціальним дозволом на користування надрами, Угодою про користування надрами, тощо.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
На виконання Закону України «Про внесення зміни до пункту 2 розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16.09.2024 №399 до Харківського окружного адміністративного суду, згідно супровідного листа № 01-19/1430/25 від 31.01.2025 року передано 742 (сімсот сорок дві) судові справи згідно з актом приймання-передачі від 31.01.2025, зокрема адміністративну справу №640/32511/21.
Відповідно до статті 31 КАС України здійснено повторний розподіл автоматизованою системою документообігу суду адміністративної справи.
Вказана адміністративна справа надійшла до провадження судді Харківського окружного адміністративного суду Сагайдак В.В.
Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду прийнято до провадження матеріали адміністративної справи та вирішено здійснювати розгляд справи в порядку спрощеного провадження без виклику учасників справи.
Відповідач надав до суду відзив, в якому просить відмовити в задоволені позовних вимог. Оскільки вважає, що відсутні підстави припинення права користування надрами для видобування питних підземних вод Осиківського родовища, що свідчить про відсутність у позивача правових підстав для анулювання спеціального дозволу на користування надрами №2183 від 02.06.2015.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Публічному акціонерному товариству "ДОНБАСЕНЕРГО" (надалі - Відповідач) надано спеціальний дозвіл на користування надрами № 2183 від 24.03.2000 року, з метою видобування підземних прісних вод для господарсько-питного водопостачання.
Діяльність щодо видобування підземних прісних вод Осиківського родовища здійснювала структурна одиниця ПАТ «Донбасенерго» «Старобешівська ТЕС», яка є відокремленим підрозділом ПАТ «Донбасенерго».
Генеруючі потужності Старобешівської ТЕС фактично знаходяться на тимчасово неконтрольованій території - в селищі міського типу Новий світ Старобешівського району Донецької області, про що визначено в Наказі Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 08.05.2015р. № 273.
До березня 2017 року ПАТ «Донбасенерго» щорічно надавало Державної служби геології та надр України звітність, передбаченою діючим законодавством України.
Про втрату контролю над управлінням СО ПАТ «Донбасенерго» «Старобешівська ТЕС» та неможливістю заповнення форми звітності № 7-ГР ПАТ «Донбасенерго» повідомляло Державну службу геології та надр України листом від 23.01.2018 р № 01-1.1./00155.
Листом від 26.08.2020 року № 12988/01/07-20 Державна служба геології та надр України повідомила ПАТ «Донбасенерго» про прийняття рішення щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами № 2183 від 24.03.2000 р.
У подальшому Державна служба геології та надр України неодноразово повідомляла ПАТ «Донбасенерго» про прийняття рішення щодо подальшої дії спеціального дозволу на користування надрами № 2183 від 24.03.2000 р. та про необхідність надання щорічної статистичної звітності за формою 7-ГР (листи від 14.12.2020, від 13.05.2021, від 30.06.2021)
Державна служба геології та надр України видала наказ №468 від 18.06.2021 «Про зупинення дії спеціальних дозволів на користування надрами та внесення змін до наказів» чим прийнято рішення надати надрокористувачу 30 календарних днів для усунення порушень, про що було повідомлено Відповідача листом №10588/01/02-21 від 30.06.2021 р., який отримано уповноваженим представником 15.07.2021 року.
Державне науково-виробниче підприємство «Державний інформаційний геологічний фонд України» листом №03/303-2279 від 15.06.2021 надало інформацію щодо спеціальних дозволів на користування надрами, власники яких не подали щорічну звітність за формами 5- гр,6-гр,7-гр за 2020 рік.
Проте, у зв'язку з не усуненням порушень та не повідомленням Держгеонадр стосовно стадій усунення правопорушень Державна служба геології та надр України направила лист Про надання згоди/незгоди на припинення права користування надрами Державної служби геології та надр України від 18.08.2021 №14659/01-1/02-21, який отримано уповноваженим представником 25.08.2021 року.
Листом від 01.09.2021 № 01-1.2/01394 ПАТ «Донбасенерго» повідомило Позивача про неможливість заповнення форми звітності № 7-ГР та не надало згоду на припинення права користування надрами.
Вважаючи, що відповідач порушив вимоги законодавства щодо користування надрами та бажаючи припинити використання надр ПАТ «Донбасенерго» в порядку ст. 26 Кодексу України про надра, позивач звернувся до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд виходить з наступного.
Згідно ч.1 ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об'єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Регулювання гірничих відносин з метою забезпечення раціонального, комплексного використання надр для задоволення потреб у мінеральній сировині та інших потреб суспільного виробництва, охорони надр, гарантування при користуванні надрами безпеки людей, майна та навколишнього природного середовища, а також охорона прав і законних інтересів підприємств, установ, організацій та громадян належить до завдань Кодексу України про надра.
Відповідно до ст. 13 Кодексу України про надра, користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.
Статтею 15 Кодексу України про надра встановлено, що надра надаються у постійне або тимчасове користування. Постійним визнається користування надрами без заздалегідь встановленого строку. Тимчасове користування надрами може бути короткостроковим (до 5 років) і довгостроковим (до 50 років). У разі необхідності строки тимчасового користування надрами може бути продовжено.
Надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу (ч.1 ст. 19 Кодексу України про надра).
Зі змісту ч.2 ст. 24 Кодексу України про надра вбачається, що користувачі надр зобов'язані: 1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; 2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; 3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; 4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; 4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України; 5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.
Статтею 60 Кодексу України про надра встановлено, що державний контроль і нагляд за веденням робіт по геологічному вивченню надр, їх використанням та охороною спрямовані на забезпечення додержання всіма державними органами, підприємствами, установами, організаціями та громадянами встановленого порядку користування надрами, виконання інших обов'язків щодо охорони надр, встановлених законодавством України.
Згідно з положеннями ч.1 ст. 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр.
Державна служба геології та надр України є центральним органом виконавчої влади, який наділений функціями для забезпечення реалізації державної політики у сфері надрокористування та діє відповідно до Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2015 року за №1174 (далі Положення № 1174).
Пунктом 4 зазначеного Положення визначено, що Державна служба геології та надр України відповідно до покладених на неї завдань, зокрема: видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення.
Згідно з ч. 2 ст. 26 Кодексу України про надра, право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку.
Отже, орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
Відповідно до підпункту 1.8 Порядку обліку робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр, затвердженого наказом Міністерства екології та природних ресурсів від 14.06.2013 №262, інформаційно-технічне забезпечення, інформаційно-аналітичне супроводження робіт з обліку результатів завершених робіт і досліджень, пов'язаних із геологічним вивченням надр та веденням електронної бази, здійснюється ДНВП «Геоінформ України».
Тобто, ДНВП «Геоінформ України» є державним підприємством, відповідальним за збір та облік статистичної інформації у сфері спеціального користування надрами, який володіє інформацією щодо подання надрокористувачами відповідних звітів.
Судом встановлено, що ПАТ «Донбасенерго» не виконало обов'язку подавати звітність за формою 7-гр.
Матеріали справи не містять доказів того, що відповідачем були здійснені заходи для усунення порушень, які стали підставою для зупинення дії спеціального дозволу.
З огляду на викладене, суд доходить висновку про порушення відповідачем вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування надрами, яка є самостійною підставою для припинення права користування ними.
Разом із цим орган, який надав надра у користування, повноважний припинити право користування надрами у випадку, передбаченому п. 5 ч. 1 ст. 26 Кодексу України про надра, лише за наявності згоди на це користувача надрами.
З огляду на те, що відповідачем не надано згоду на припинення права користування надрами, суд зазначає про наявність підстав для припинення цього права в судовому порядку.
На підставі викладеного, зважаючи на всі наведені обставини в їх сукупності та з урахуванням того, що позивачем доведено правомірність пред'явленого позову, а відповідачем доводи позовної заяви не були спростовані, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Керуючись статтями 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд,-
Адміністративний позов Державної служби геології та надр України (вул. Антона Цедіка, буд.16,м. Київ,03057, код ЄДРПОУ 37536031) до Публічного акціонерного товариства "Донбасенерго" (вул. Предславинська, буд.34А,м. Київ,03150, код ЄДРПОУ23343582) анулювання спеціального дозволу на користування надрами - задовольнити.
Припинити право користування надрами шляхом анулювання спеціального дозволу на користування надрами № 2183 від 24.03.2000 року, виданого Публічному акціонерному товариству "ДОНБАСЕНЕРГО".
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку, до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
В разі, якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Сагайдак В.В.