Рішення від 13.08.2025 по справі 520/15558/25

Харківський окружний адміністративний суд

61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 р. № 520/15558/25

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Ольги Горшкової, розглянувши в порядку спрощеного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо незарахування ОСОБА_1 на спеціальний військовий облік як особи, яка є заброньованою;

- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 зарахувати ОСОБА_1 на спеціальний військовий облік як особу, яка є заброньованою.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він проходить службу у Державній установі «Олексіївська виправна колонія (№25)», наказом №82/ос-24 молодшому інспектору відділу охорони ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання - рядовий внутрішньої служби. 12.11.2024 ІНФОРМАЦІЯ_4 було надано посвідчення №ШВ05110 про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та воєнного часу. 29.11.2024 позивач отримав звання молодшого сержанта внутрішньої служби. Державна установа «Олексіївська виправна колонія (№25)» неодноразово повідомляла ІНФОРМАЦІЯ_3 , що позивач несе у них службу. На адвокатський запит щодо зарахування ОСОБА_1 відповідач надав відповідь, зазначивши, що військовозобов'язані, які перебувають у бойовому резерві, не підлягають бронюванню, а тому права на відстрочку від призову позивач не має, не підлягає зарахуванню на спеціальний військовий облік та підлягає призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду відкрито провадження по справі за правилами статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою Харківського окружного адміністративного суду від 07.07.2025 до участі у розгляді справи в якості співвідповідача залучено ІНФОРМАЦІЯ_5 .

Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_3 , правом на подання відзиву не скористався, про відкриття провадження був повідомлений належним чином, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, яке міститься в матеріалах справи (а.с.71-73).

Відповідач, ІНФОРМАЦІЯ_5 , правом на подання відзиву не скористався.

Відповідно до довідки про доставку електронного листа, ухвала про відкриття провадження від 19.06.2025 по справі доставлена до електронного кабінету 08.07.2025 о 19:27 год., ухвала про залучення співвідповідача від 07.07.2025 по справі доставлена до електронного кабінету 08.07.2025 о 21:59 год.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Згідно зі статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Суд, дослідивши та оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на повному, всебічному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, зазначає наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_6 .

Так, згідно даних військового квитка серії НОМЕР_1 , 18.11.2021 ОСОБА_1 призваний на строкову службу, 18.12.2021 прийняв присягу, а 09.05.2024 на підставі Указу Президента України №149 від 07.03.2024 звільнений у запас після закінчення строку служби.

Наказом Державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)» №81/ос-24 від 14.06.2024 ОСОБА_1 , новоприйнятого до Державної кримінально-виконавчої служби України, призначено на посаду молодшого інспектора відділуохорони Державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)» з 17.06.2024.

Наказом Державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)» від 17.06.2024 №82/ос-24 молодшому інспектору відділу охорони ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання - рядовий внутрішньої служби.

Відповідно до посвідчення від 12.11.2024 № ШВ-05110 ІНФОРМАЦІЯ_7 позивачу, молодшому інспектору відділу охорони Державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)» надано відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та воєнного часу на 12 місяців з дня оформлення відстрочки від призову відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.03.2015 № 493-р.

Із матеріалів справи вбачається, що з метою належного бронювання військовозобов'язаних, Державною установою «Олексіївська виправна колонія (№25)» листом від18.11.2024 № 22/4/2-399/ол-24 направлено до ІНФОРМАЦІЯ_1 направлено посвідчення від 12.11.2024 № ШВ-05110 ІНФОРМАЦІЯ_7 щодо відстрочки від призову відповідно ОСОБА_1 .

Наказом Державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)» від 29.11.2024 №169/ос-24 молодшому інспектору відділу охорони ОСОБА_1 присвоєно спеціальне звання - рядовий внутрішньої служби присвоєно звання молодшого сержанта внутрішньої служби.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 вручено повістку на відправку, відповідно до якої зобов'язано останнього з'явитись 05.06.2025 о 09:00 за вказаною у повістці адресою.

Представник позивача звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_1 із запитом № 3463 від 08.06.2025 щодо зарахування на спеціальний військовий облік та скасування повістки.

ІНФОРМАЦІЯ_3 листом від 10.06.2025 № 3486 повідомлено, що ОСОБА_1 згідно з даними єдиного державного реєстру призовників, військовозобов?язаних та резервістів, перебуває на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_8 як громадянин включений до військового оперативного резерву, а згідно з п. 1 розпорядження Генерального штабу Збройних Сил України, доведеного листом Генерального штабу Збройних Сил України від 09.04.2024 №300/1/С/2527/ДСК, визначено порядок поводження центрів комплектування та соціальної підтримки з документами на підтвердження бронювання осіб. Пунктом 3 цього розпорядження запропоновано не здійснювати зарахування на спеціальний військовий облік військовозобов?язаних після проведення звірення у випадках, якщо громадянин включений до військового оперативного резерву. Особливості ведення військового обліку резервістів в органах військового управління, військових частинах, у відповідних міських (районних) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки встановлюються Генеральним штабом Збройних Сил України. Згідно з ч. 1, 8 ст. 39-1 Закону №2232-ХII, для оперативного доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України за поданням Головнокомандувача Збройних Сил України може бути прийнято рішення про призов громадян України, зарахованих до військового оперативного резерву, на військову службу за призовом осіб з-поміж резервістів в особливий період. Враховуючи вище викладені військовозобов?язані, які перебувають у бойовому резерві, не підлягають бронюванню.

Позивач, вважаючи, що відповідачем порушено його право на відстрочку та проявлено протиправну бездіяльність у вигляді незарахування на спеціальний військовий облік, звернувся до суду із вказаним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходив з такого.

Згідно зі статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності, шанування її державних символів є обов'язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Відповідно до частини дев'ятої статті 1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-XII щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії:

військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

Частиною десятою статті 2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-XII встановлено, що на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період у визначеному цим Законом порядку для оперативного доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань призиваються громадяни України, які уклали контракти про проходження служби у військовому резерві та/або зараховані до військового оперативного резерву.

За частиною першою статті 26-2 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-ХІІ в особливий період на службу у військовому оперативному резерві в обов'язковому порядку зараховуються особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров'я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам проходження служби у військовому резерві.

Відповідно до частини четвертої статті 33 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-ХІІ військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний і спеціальний.

Статтею 35 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-ХІІ визначено, що на загальному військовому обліку перебувають резервісти, а також військовозобов'язані, які не заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями і закладами освіти незалежно від підпорядкування і форми власності на період мобілізації та на воєнний час.

На спеціальному військовому обліку перебувають військовозобов'язані, заброньовані за центральними та місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час.

Особливості ведення військового обліку резервістів в органах військового управління, військових частинах, у відповідних міських (районних) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки встановлюються Генеральним штабом Збройних Сил України.

Органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, відповідно до пункту 1 Положення "Про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Згідно з абз. 2, 3 п. 1 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

За змістом п. 8 Положення №154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до абз. 9 п. 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

За приписами п. 15 Положення №154 керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний, серед іншого, організовувати проведення перевірок готовності підприємств до оповіщення та забезпечення явки громадян, що підлягають призову на військову службу під час мобілізації та у воєнний час, на пункти збору або у військові частини, перевірок стану бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і виконання військово-транспортного обов'язку; здійснювати контроль за веденням персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронюванням військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час в місцевих держадміністраціях, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах (крім СБУ та розвідувальних органів).

Згідно з частинами першою, восьмою статті 39-1 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" №2232-ХІІ для оперативного доукомплектування Збройних Сил України та інших військових формувань в особливий період Верховним Головнокомандувачем Збройних Сил України за поданням Головнокомандувача Збройних Сил України може бути прийнято рішення про призов громадян України, зарахованих до військового оперативного резерву, на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період.

Органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, відповідно до пункту 1 Положення "Про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154), є територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

Згідно з абз. 2, 3 п. 1 Положення №154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки.

За змістом п. 8 Положення №154 завданнями територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки є виконання законодавства з питань військового обов'язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, зокрема в місцевих держадміністраціях, органах місцевого самоврядування та в органах, що забезпечують функціонування системи військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці (крім СБУ та розвідувальних органів України), забезпечення в межах своїх повноважень адміністрування (територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя) та ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) (районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки), проведення заходів з приписки громадян до призовних дільниць, призову громадян на військову службу, проведення відбору кандидатів для прийняття на військову службу за контрактом, участь у відборі громадян для проходження служби у військовому резерві Збройних Сил, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських і транспортних ресурсів, забезпечення організації соціального і правового захисту військовослужбовців, військовозобов'язаних і резервістів, призваних на навчальні (або перевірочні) та спеціальні збори до Збройних Сил (далі - збори), ветеранів війни та військової служби, пенсіонерів з числа військовослужбовців Збройних Сил (далі - пенсіонери) та членів їх сімей, участь у військово-патріотичному вихованні громадян, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства.

Відповідно до абз. 9 п. 11 Положення №154 районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов'язаних.

За приписами п. 15 Положення №154 керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний, серед іншого, організовувати проведення перевірок готовності підприємств до оповіщення та забезпечення явки громадян, що підлягають призову на військову службу під час мобілізації та у воєнний час, на пункти збору або у військові частини, перевірок стану бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час і виконання військово-транспортного обов'язку; здійснювати контроль за веденням персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронюванням військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час в місцевих держадміністраціях, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах (крім СБУ та розвідувальних органів).

Призову на військову службу за призовом осіб із числа резервістів в особливий період не підлягають також громадяни України, визначені абзацами четвертим - дванадцятим частини першої та частиною другою статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Пунктом 1 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII (Закон №3543-XII) визначено, що не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані заброньовані на період мобілізації та на воєнний час за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування, а також за підприємствами, установами і організаціями в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з абзацами 13, 16 пункту 1 частини першої статті 21 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" №3543-XII підприємства, установи і організації зобов'язані: вести військовий облік призовників, військовозобов'язаних та резервістів із числа працюючих, здійснювати заходи щодо бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та в особливий період і надавати звітність з цих питань відповідним органам державної влади, іншим державним органам та органам місцевого самоврядування в установленому порядку; сприяти своїм працівникам, які є резервістами, у виконанні ними обов'язків служби у військовому резерві та своєчасному їх направленню до органів військового управління, військових частин.

За статтею 24 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" №3543-XII бронювання військовозобов'язаних, які перебувають у запасі, здійснюється в мирний та у воєнний час з метою забезпечення функціонування органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також підприємств, установ і організацій в особливий період.

Так, відповідно до частини 1 статті 25 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", бронюванню підлягають військовозобов'язані, які працюють:

1) в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування на посадах:

- державної служби категорії «А», голів обласних, районних, районних у місті (у разі створення) рад, сільських, селищних, міських голів - усі військовозобов'язані;

- державної служби категорій «Б», «В», в органах місцевого самоврядування - не більше 50 відсотків кількості військовозобов'язаних цих категорій у зазначених органах;

2) в органах державної влади, інших державних органах, Національній поліції України, Національному антикорупційному бюро України, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, Бюро економічної безпеки України, Державній службі України з надзвичайних ситуацій, Державній кримінально-виконавчій службі України, Службі судової охорони, в судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування (крім військовозобов'язаних, зазначених у пункті 1 цієї частини), а також на штатних посадах патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;

3) на підприємствах, в установах і організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), у разі якщо це необхідно для виконання встановлених мобілізаційних завдань (замовлень);

4) на підприємствах, в установах і організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань або функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у тому числі кінцеві бенефіціарні власники таких підприємств, які не є їх працівниками. Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил України, інших військових формувань в особливий період, встановлюються Кабінетом Міністрів України.4

Відповідно до частин другої та третьої статті 25 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" №3543-XII порядок та організація бронювання, критерії, перелік посад і професій, а також обсяги бронювання військовозобов'язаних визначаються цим Законом та нормативно-правовими актами Кабінету Міністрів України, прийнятими на його виконання.

Органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, що здійснюють бронювання військовозобов'язаних, зобов'язані оформити відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язаних, які заброньовані у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у районному (міському) територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки, на території відповідальності якого вони розміщуються.

Механізм бронювання під час дії воєнного стану військовозобов'язаних за списками військовозобов'язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють на підприємствах, в установах і організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань визначає Порядок бронювання військовозобов'язаних за списком військовозобов'язаних під час дії воєнного стану, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.2023 №76 (далі - Порядок №76).

ОСОБА_1 заброньовано Державною установою «Олексіївська виправна колонія (№25)» Департаменту Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції згідно Порядку бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2015 №45 (в редакції постановиКабінету Міністрів України від 11.01.2018 №12).

Так, пунктом 3 Порядку №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 №12), із змінами, внесеними, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2023 №571, визначено, що бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями здійснюється відповідно до Переліків посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, затверджених Кабінетом Міністрів України. Заброньованим військовозобов'язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.

Зазначений Порядок містить гриф "Для службового користування", однак його зміст наведено у листі Мінекономіки від 18.08.2023 №2704-20/43397-01, адресованому центральним та місцевим органам виконавчої влади, іншим державним органам, та Генеральному штабу Збройних Сил України.

Так, у листі зазначено: згідно з вимогами Порядку бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.02.2015 №45 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 11.01.2018 №12) (далі - Порядок), із змінами, внесеними, зокрема, постановою Кабінету Міністрів України від 06.06.2023 № 571, строк дії відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка) не може перевищувати:

строку проведення мобілізації - для військовозобов'язаних, які працюють в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування (далі - державні, місцеві органи);

шість місяців - для військовозобов'язаних, які працюють на підприємствах, в установах і організаціях (далі - підприємства).

З метою забезпечення взаємоузгодженої роботи державних, місцевих органів, підприємств з територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, підрозділами Служби зовнішньої розвідки України, щодо оформлення та/або переоформлення Посвідчень про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час (далі - Посвідчення) відповідно до Порядку, керівникам органів державної влади, інших державних органах, органів місцевого самоврядування, підприємств пропонуємо:

1) організувати взаємодію з ТЦК та СП (органами СБУ, підрозділами Служби зовнішньої розвідки України) за місцем розташування державного, місцевого органу, підприємства щодо термінів оформлення та/або переоформлення бронювання військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та па воєнний час відповідно до Порядку;

2) підготувати визначені Порядком документи щодо бронювання військовозобов'язаних з урахуванням таких вимог:

- військовозобов'язаним, які під час дії воєнного стану набули право на відстрочку, або прийняті на роботу в державні, місцеві органи, підприємства на посади, які включені до затверджених Урядом переліків посад і професій військовозобов'язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, оформити Посвідчення та Повідомлення про зарахування військовозобов'язаного на спеціальний військовий облік (далі - Повідомлення).

У відповідних позиціях Посвідчення та Повідомлення щодо строку дії відстрочки зазначити:

військовозобов'язаних, які працюють в державним, місцевих органах на строк проведення мобілізації;

військовозобов'язаних, які працюють па підприємстві на шість місяців;

- військовозобов'язаним, які заброньовані і потребують переоформлення бронювання, оформити нові Посвідчення та Повідомлення, у яких у відповідних позиціях щодо строку дії відстрочки зазначити:

військовозобов'язаних, які працюють в державних, місцевих органах на строк проведення мобілізації;

військовозобов'язаних, які працюють на підприємстві - на шість місяців.»

Додатком 6 Порядку №45 встановлено Критерії бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, органами місцевого самоврядування та підприємствами, установами і організаціями на період мобілізації та на воєнний час. У названих Критеріях визначено військовозобов'язаних, які можуть бути заброньовані за віковими розрядами.

Водночас, у вказаному листі поінформовано, що Порядок не містить норм щодо обмеження в бронюванні військовозобов'язаних, які мають дефіцитну для Збройних Сил України військово-облікову спеціальність.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров'я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначені Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затвердженимпостановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487( далі - Порядок № 1487).

Згідно з пунктом 3 Порядку № 1487 для забезпечення військового обліку громадян України використовується Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів, який призначений для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

За приписами пункту 17 Порядку № 1487 військовий облік військовозобов'язаних та резервістів за призначенням поділяється на загальний та спеціальний.

На загальному військовому обліку перебувають військовозобов'язані та резервісти, які не заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами, організаціями на період мобілізації та на воєнний час.

Військовозобов'язані, які згідно із Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» заброньовані за державними органами, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час, перебувають на спеціальному військовому обліку.

В силу положень пункту 79 Порядку № 1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, серед іншого: виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.

Пунктом 80 Порядку № 1487 передбачено, що районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до затверджених розпорядженнями голів відповідних районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, міських голів планів щороку (у тому числі позапланово) перевіряють стан військового обліку в державних органах, органах місцевого самоврядування, а також на підприємствах, в установах та організаціях, в яких працюють військовозобов'язані, які заброньовані за цими органами, підприємствами, установами та організаціями на період мобілізації та на воєнний час, а також військовозобов'язані, яким видані мобілізаційні розпорядження. Решта державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій перевіряються один раз на чотири роки.

В той же час додатком № 2 до Порядку № 1487 є Правила військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Правила), пунктом 1 яких встановлено, що призовники, військовозобов'язані та резервісти повинні, зокрема: B - перебувати на військовому обліку за місцем роботи (навчання) - центральних і місцевих органах виконавчої влади, в інших державних органах, в органах місцевого самоврядування, в органах військового управління (органах управління), військових частинах (підрозділах) Збройних Сил, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних i органах спеціального призначення, на підприємствах, в установах, організаціях, закладах освіти, закладах охорони здоров'я незалежно від підпорядкування форми власності; - не змінювати місце проживання з моменту оголошення мобілізації та у воєнний час без дозволу керівника відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів СБУ, Служби зовнішньої розвідки - без дозволу відповідного керівника); особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів", а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію"; -подавати щороку до 1 жовтня до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки документи, що підтверджують право громадян на відстрочку від призову на строкову військову службу.

Системний аналіз вказаних норм свідчить, що не лише у військовозобов'язаного громадянина та підприємств, органів місцевого самоврядування є обов'язок щодо повідомлення органів ТЦК про відповідне бронювання, а й органи ТЦК та СП забезпечують ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів та зобов'язані перевіряти і володіти інформацією щодо заброньованих осіб з метою недопущення протиправних дій стосовно них.

Так, з наявних в матеріалах справи доказів судом встановлено, що відповідно до посвідчення про відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та на воєнний час від 12.11.2024 № ШВ-05110 ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_1 , молодшому інспектору відділу охорони Державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)» відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 18.03.2015 № 493-р (додаток до розпорядження 20) найменування розділу XIІ, пункт 5, надано відстрочку від призову на військову службу на період мобілізації та воєнного часу на 12 місяців з дня оформлення відстрочки від призову, тобто до 12.11.2025.

Однак, ОСОБА_1 вручено повістку на відправку, відповідно до якої зобов'язано останнього з'явитись 05.06.2025 о 09:00 за вказаною у повістці адресою.

При цьому, суд зауважує, що станом на дату призову строк дії наданої позивачу відстрочки не завершився, остання не анульована, не скасована, і є дійсною, як на час призову позивача на військову службу, так і на час розгляду справи судом. Будь-яких доказів зворотного жодним з відповідачів суду не надано і матеріали справи не містять.

Судом також встановлено, що керівництвом Державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)» Департаменту Північно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції скеровано до ІНФОРМАЦІЯ_1 (де позивач перебував на обліку як військовозобов'язаний) повідомлення від 18.11.2024 № 22/4/2-399/ол-24 про зарахування на спеціальний облік військовозобов'язаних у зв'язку з оформленням бронювання, щодо ОСОБА_1 .

Щодо посилань ІНФОРМАЦІЯ_1 у відповіді на адвокатський запит №3486 від 10.06.2025, що військовозобов'язані, які перебувають у бойовому резерві, не підлягають бронюванню та бронювання передбачене для військовозобов?язаних, які працюють на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для стабільного функціонування. Резервісти та призовники не входять до загальної кількості військовозобов?язаних для підрахунку квоти для бронювання, суд зазначає наступне (а.с. 18-19).

Указом Президента України від 29.10.2012 №618/2012 затверджено Положення про проходження громадянами України військової служби у Збройних Силах України (далі - Положення, в редакції, чинній на момент звільнення позивача з військової служби).

За пунктом 3 Положення громадяни проходять службу у військовому резерві в добровільному порядку, а в особливий період особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров'я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам проходження служби у військовому резерві, - в обов'язковому порядку.

Пунктом 120-1 Положення визначено, що під час особливого періоду особи, звільнені з військової служби, які за своїми професійно-психологічними характеристиками і станом здоров'я придатні до служби у військовому резерві та відповідають встановленим вимогам її проходження, в обов'язковому порядку зараховуються до військового оперативного резерву.

Контракт про проходження громадянином України служби у військовому резерві не може бути припиненим (розірваним) в особливий період, а громадянин, який його уклав та зарахований до військового оперативного резерву, продовжує службу у військовому резерві на умовах, визначених законодавством, до завершення особливого періоду. Після завершення особливого періоду громадяни, які проходили службу у військовому оперативному резерві, мають право в добровільному порядку укласти контракт на проходження служби у військовому резерві на умовах, визначених законом.

Відповідно до пункту 120-2 Положення призов резервістів військового оперативного резерву на військову службу здійснюється у випадках та порядку, визначених законами України "Про військовий обов'язок і військову службу", "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Згідно пункту 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2022 №154 (далі - Положення №154) районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, зокрема, оформляють для військовозобов'язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.

Згідно пункту 15 Положення №154 керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки зобов'язаний організовувати, зокрема:

- ведення персонально-якісного обліку (цілодобово під час проведення мобілізації та/або у період воєнного стану) призовників, військовозобов'язаних та резервістів, обліку транспортних засобів, що підлягають передачі Збройним Силам та іншим військовим формуванням під час мобілізації та у воєнний час;

- здійснювати контроль за веденням персонального військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, бронюванням військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час в місцевих держадміністраціях, інших державних органах, органах місцевого самоврядування та на підприємствах (крім СБУ та розвідувальних органів).

Згідно пункту 4 Порядку №1487 завданням військового обліку є: організація своєчасного бронювання військовозобов'язаних на період мобілізації та на воєнний час.

При цьому, згідно з частиною восьмою статі 5 Закону України "Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів" органами ведення Реєстру є районні (об'єднані районні), міські (районні у місті, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, Центральне управління Служби безпеки України та регіональні органи Служби безпеки України, відповідні підрозділи розвідувальних органів України.

09.05.2024 на підставі Указу Президента України №149 від 07.03.2024 ОСОБА_1 звільнений у запас після закінчення строку служби.

Відповідно до посвідчення від 12.11.2024 № ШВ-05110 ІНФОРМАЦІЯ_7 позивачу, молодшому інспектору відділу охорони Державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)» надано відстрочку до 12.11.2025.

Разом з тим, враховуючи вищезазначені норми суд констатує відсутність імперативної заборони для бронювання осіб, які перебувають в оперативному резерві.

Відповідачі у спірному випадку також не навели належного нормативного положення, яке б забороняло бронювання осіб, які перебувають в оперативному резерві.

Відтак, фактична відмова ІНФОРМАЦІЯ_1 в частині бронювання ОСОБА_1 в частині його бронювання з урахуванням служби позивача в Державної установи «Олексіївська виправна колонія (№25)», як наслідок, не взяття останнього на спеціальний військовий облік є протиправною бездіяльністю.

В аспекті вирішення питання про ефективний захист прав позивача суд зазначає, що ІНФОРМАЦІЯ_3 в своєму листі від 10.06.2025 фактично відмовив позивачу у внесенні змін до даних про нього в частині його бронювання та, як наслідок, у зарахуванні останнього на спеціальний військовий облік, чим порушив права позивача.

Отже, ефективним способом захисту прав позивача є: визнання протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо незарахування ОСОБА_1 на спеціальний військовий облік як особи, яка є заброньованою; зобов'язання ІНФОРМАЦІЯ_1 зарахувати ОСОБА_1 на спеціальний військовий облік як особу, яка є заброньованою.

Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 14, 243-246, 258, 262, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до ІНФОРМАЦІЯ_1 (ЄДРПОУ НОМЕР_3 ), ІНФОРМАЦІЯ_2 (ЄДРПОУ НОМЕР_4 ) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії- задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльності ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо незарахування ОСОБА_1 на спеціальний військовий облік як особи, яка є заброньованою.

Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 зарахувати ОСОБА_1 на спеціальний військовий облік як особу, яка є заброньованою.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Ольга ГОРШКОВА