Рішення від 13.08.2025 по справі 480/2160/25

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 року м. Суми Справа № 480/2160/25

Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Сидорука А.І., розглянув у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1

до - Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області,

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.

Стислий виклад позиції сторін. Заяви учасників та процесуальні дії суду.

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить суд: визнати протиправними дії відповідача щодо застосування з 01.01.2025 понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою КМУ від 03.01.2025 № 1 при нарахуванні та виплаті позивачу пенсії; зобов'язати відповідача здійснити нарахування та виплату позивачу пенсії з 01.01.2025 без застосування понижуючих коефіцієнтів, встановлених постановою КМУ № 1, з урахуванням раніше проведених виплат.

Позивач обґрунтовує позовні вимоги тим, що відповідачем з 01.01.2025 протиправно здійснюється виплата пенсії з урахуванням понижуючого коефіцієнта та з обмеженням максимального розміру, що порушує його право на соціальний захист.

Судом було відкрито провадження у справі, про що 24.03.2025 постановлено ухвалу.

Відповідач подав відзив, в якому просить суд у задоволенні позову відмовити. Відзив мотивовано тим, що відповідачем правомірно з 01.01.2025 застосовуються коефіцієнти для визнання пенсійної виплати позивача, оскільки у період дії воєнного стану є чинними норми ЗУ "Про Державний бюджет України на 2025 рік" № 4059-ІХ та постанови КМУ від 03.01.2025 № 1. Позивач не відноситься до категорії осіб, яким пенсійя виплачується без застосування коефіцієнтів.

Встановлені судом обставини.

Позивач перебуває на обліку відповідача та отримує пенсію за норми Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ.

З 01.01.2025 позивачу перераховано пенсію. Підсумок пенсії з надбавками складає 63996,39 грн, з урахуванням максимального розміру - 61996,39 грн, з урахування пониження суми відповідно до постанови КМУ № 1 - 32642,84 грн (а.с.12).

Висновки суду та їх мотиви.

Згідно ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Відповідно до ст.3 Указу Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженого Законом від 24.02.2022 № 2102-ІХ, у зв'язку із введенням в Україні воєнного стану тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану, можуть обмежуватися конституційні права і свободи людини і громадянина, передбачені статтями 30 - 34, 38, 39, 41 - 44, 53 Конституції України, а також вводитися тимчасові обмеження прав і законних інтересів юридичних осіб в межах та обсязі, що необхідні для забезпечення можливості запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, які передбачені ч.1 ст.8 Закону України "Про правовий режим воєнного стану".

Отже, у період дії воєнного стану не обмежується конституційне право громадян на соціальний захист, передбачене нормою ст.46 Конституції України.

Суд звертає увагу, що положення ч.7 ст.43 Закону № 2262-ХІІ, 20.12.2016 та ст.2 Закону ''Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи'' від 08.07.2011, які законодавчо встановлювали обмеження пенсії максимальним розміром, рішеннями Конституційного Суду України від 20.12.2026 № 7-рп/2016 та від 12.10.2022 № 7/р(II)/2022 визнано неконституційними. Тому такі положення законів не можуть бути застосовані.

Приписами ч.ч.1 та 3 ст.1-1 ЗУ № 2262-ХІІ законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів. Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та ЗаконуУкраїни "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України (ч.3 ст.43 Закону № 2262-ХІІ).

Статтею 46 ЗУ "Про Державний бюджет України на 2025 рік" № 4059-ІХ установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до ЗУ № 2262-ХІІ (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 постанови КМУ від 03.01.2025 № 1 установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) відповідно до Закону України № 2262-ХІІ (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;

до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.

Отже, ЗУ № 4059-ІХ та постановою КМУ № 1 установлено у 2025 році, у період дії воєнного стану, додаткові підстави для обмеженням виплати пенсії шляхом застосування коефіцієнтів, що прямо заборонено нормою ч.3 ст.1-1 ЗУ № 2262-ХІІ.

Крім того, суд звертає увагу, що у правовідносинах стосовно призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону № 2262-XII норми зазначеного закону підлягають застосуванню з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20 грудня 2016 року № 7-рп/2016, у зв'язку з чим будь-яке обмеження максимального розміру зазначених пенсій є протиправним.

Як встановлено судом, відповідачем з 01.01.2025 при виплаті пенсії застосовуються коефіцієнти, передбачені постановою КМУ № 1, а також обмежується виплата пенсії максимальним розміром.

Оскільки спеціальної норми щодо застосування коефіцієнтів та щодо обмеження пенсії максимальним розміром Закон № 2262-ХІІ не містить, то суд дійшов висновку, що дії відповідача щодо виплати позивачу пенсії з 01.01.2025, з урахуванням коефіцієнтів та з обмеженням максимального розміру не відповідають критеріям правомірності, які встановлені нормою ч.2 ст.2 КАС України.

Тому суд, з урахуванням норми ч.2 ст.9 КАС України, задовольняє позовні вимоги у спосіб визначений судом, а саме шляхом визнання протиправними дій відповідача щодо виплати позивачу пенсії з 01.01.2025, з урахуванням коефіцієнтів та з обмеженням максимальним розміром,а також зобов'язання відповідача виплати позивачу пенсію з 01.01.2025, без урахування коефіцієнтів та без обмеження максимальним розміром, враховуючи виплачені суми.

Питання стосовно судових витрат.

Враховуючи, те що позивач звільнений від сплати судового збору на підставі норми п.10 ч.1 ст.5 ЗУ "Про судовий збір", його розподіл судом не здійснюється.

Керуючись ст.ст. 2, 77,90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії з 01.01.2025, з урахуванням коефіцієнтів, передбачених ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" та з обмеженням максимального розміру.

3. Зобов'язати Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсію з 01.01.2025, без урахування коефіцієнтів, передбачених ст.46 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" і постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 та без обмеження максимальним розміром, враховуючи виплачені суми.

4. Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення рішення.

5. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення складено та підписано суддею 13.08.2025

Суддя А.І. Сидорук