13 серпня 2025 року Справа № 480/6778/24
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кравченка Є.Д., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/6778/24 за позовом ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 (далі- позивач) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Міністерства у справах ветеранів України (далі - відповідач), в якій просить:
- скасувати Рішення міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України «про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 11.04.2024 № 4/ІІІ/12/1;
- зобов'язати Міністерство у справах ветеранів України виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у зв'язку із встановленням інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення.
Позовні вимоги мотивовані тим, що 27.04.2021 Обласною медико-соціальною комісією № 1 проведено первинний огляд ОСОБА_1 , в ході якого встановлено наявність інвалідності у зв'язку із захворюванням пов'язаним з проходженням служби в поліції та присвоєно ІІ групу інвалідності, що підтверджується довідкою до акту огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААБ № 756803.
Позивач зазначає, що у зв'язку із встановленням позивачу ІІ групи інвалідності внаслідок: "захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції" Головним управлінням Національної поліції в Сумській області, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" у 2021 році призначено та виплачено одноразову грошову допомогу, у розмірі 204 300,00 гривень.
Однак, відповідно до довідки МСЕК від 02.05.2023 Серія 12 ААВ № 663228 після повторного огляду позивачу було підтверджено ІІ групу інвалідності, однак, змінено причину інвалідності на: "захворювання, одержане під час безпосередньої участі в АТО, забезпечення її проведення".
На думку позивача, у зв'язку із зміною причини інвалідності він набув права на отримання одноразової грошової допомоги як особа, яка стала особою з інвалідністю внаслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення відповідно до абзацу 2 пункту 2 Порядку призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.04.2016 № 336.
Однак, позивач вказує, що за наслідками розгляду його заяви від 09.01.2024 про надання одноразової грошової допомоги, як особі, яка стала особою з інвалідністю внаслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, рішенням міжвідомчої комісії від 11.04.2024 № 4/ІІІ/12/1 ОСОБА_1 відмовлено в призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у зв'язку з призначенням одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про Національну поліцію".
Позивач, не погодившись з рішенням відповідача про відмову у призначенні йому одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", звернувся до суду з цим позовом.
Ухвалою суду позовну заяву було прийнято до розгляду відкрито провадження у справі, ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, встановлені строки для подання відзиву, відповіді на відзив та заперечень.
Від Міністерства у справах ветеранів України надійшов відзив на позовну заяву, у якому останній позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, зазначивши, що ОСОБА_1 звернувся до міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" із заявою від 09.01.2024 щодо призначення йому одноразової грошової допомоги, у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
Відповідно до пункту 2 розділу V Положення міжвідомчу комісію з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", затвердженого наказом Міністерства у справах ветеранів України від 26 лютого 2021 року № 43, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16 квітня 2021 р. за № 521/36143, міжвідомча комісія розглядає подані документи, запитує інформацію в органах, уповноважених виплачувати одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів, крім Закону, стосовно виплати або невиплати такої допомоги особам, щодо яких здійснено запит, а також у разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких подані документи, заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів і в місячний строк із дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні за формою, наведеною в додатку 2 до цього Положення.
З метою уточнення інформації стосовно виплати або не виплати одноразової грошової допомоги позивачу відповідно до інших законів, Міністерство у справах ветеранів України листом від 22.01.2024 № 1038/05/5.2-24, звернулась до Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України. На що, Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України, листом від 25.01.2024 № 14869-2024 повідомив, про те, що ОСОБА_1 виплата одноразової грошової допомоги не здійснювалась.
На підставі отриманої інформації міжвідомча комісія на своєму засідання 07.03.2024 розглянула заяву позивача та прийняла рішення призначити йому одноразову грошову допомогу у зв'язку із встановленням інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (рішення від 07.03.2024 № 3/ІІІ/18/1).
Втім, пізніше, до моменту здійснення нарахування такої виплати позивачу, Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України листом від 22.03.2024 № 43958-2024 надіслав до Міністерства у справах ветеранів України, уточнену інформацію, про те що Головним управлінням Національної поліції України в Сумській області відповідно до статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" ОСОБА_1 18.06.2021 було призначено і виплачено одноразову грошову допомогу у зв'язку з встановленням йому ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції.
Вказує, що відповідно до підпункту 2 пункту 17 Порядку № 336 призначення та виплата одноразової грошової допомоги не здійснюється у разі отримання від органів, уповноважених виплачувати одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів, крім Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", інформації стосовно призначення такої допомоги особам, щодо яких здійснено запит.
Відповідно до підпункту 7 пункту 4 розділу V Положення № 43 міжвідомча комісія відмовляє в призначенні одноразової грошової допомоги у разі виявлення факту призначення особі одноразової грошової допомоги відповідно до Закону (крім випадку, передбаченого абзацом шостим пункту 7 Порядку № 336) або інших законів України.
Відтак, на перконання представника, оскільки міжвідомча комісія встановила, що позивачу вже була виплачена одноразова грошова допомога у зв'язку із встановленням інвалідності відповідно до іншого закону, міжвідомча комісія правомірно прийняла рішення про відмову у призначенні ще однієї одноразової грошової допомоги у зв'язку з встановленням інвалідності відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
За наведених обставин, у задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на наступне.
Як встановлено судом, ОСОБА_1 проходив служу в Головному управлінні Національної поліції в Сумській області.
Відповідно довитягу з наказу Головного управління Національної поліції в Сумській області від 25.02.2021 № 67 о/с "По особовому склад" ОСОБА_1 звільнено зі служби в поліції з 01.03.2021 на підставі пункту 2 (через хворобу - за рішенням медичної комісії про непридатність до служби в поліції) частини 1 статті 77 Закону України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 № 580-VIII.
Так, відповідно до довідки МСЕК серії 12 ААБ № 756803 (а.с.71) після первинного медичного огляду ОСОБА_1 було встановлено ІІ групу інвалідності, із причини: "захворювання, пов'язане із проходженням служби в поліції".
У зв'язку із встановленням ОСОБА_1 ІІ групи інвалідності внаслідок "захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції" Головним управлінням Національної поліції в Сумській області, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" у 2021 році призначено та виплачено одноразову грошову допомогу, у розмірі 204 300,00 грн., що підтверджується у листі Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України від 22.03.2024 № 43958-2024 (а.с.39) та листі Головного управління Національної поліції в Сумській області від 20.10.2022 № 1269/05/29/3-33-2022 (зв. бік а.с.48).
Водночас, відповідно до довідки МСЕК від 02.05.2023 серія 12 ААВ № 663228 (зв. бік а.с.69-70) після повторного огляду ОСОБА_1 було підтверджено ІІ групу інвалідності, однак, змінено причину інвалідності на: "захворювання, одержане під час безпосередньої участі в АТО, забезпечення її проведення".
Позивач звернувся до Головного управління Національної поліції в Сумській області із заявою про перерахунок одноразової грошової допомоги, як особі з інвалідністю ІІ групи, отриманої внаслідок війни.
Головне управління Національної поліції в Сумській області, листом від 20.10.2022 № 1269/05/29/3-33-2022 (зв. бік а.с.48) повідомило позивача, про відсутність правових підстав для здійснення перерахунку одноразової грошової допомоги, оскільки призначення та перерахунок такого виду допомоги відноситься до компетенції Міністерства у справах ветеранів України.
У зв'язку із цим, ОСОБА_1 звернувся до міжвідомчої комісії з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" із заявою від 09.01.2024 (а.с. 60-61), в якій просив призначити одноразову грошову допомогу, у зв'язку із встановленням йому ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".
За результатами розгляду заяви позивача від 09.01.2024 Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту", прийняла рішення № 3/ІІІ/18/1 про призначення ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв'язку із встановленням інвалідності ІІ групи внаслідок захворювання, одержаного під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (а.с.74).
Разом з тим, Департамент фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України листом від 22.03.2024 № 43958-2024 (а.с.39) повідомив відповідача, що за інформацією Головного управління Національної поліції України в Сумській області ОСОБА_1 відповідно до статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" 18.06.2021 було призначено і виплачено одноразову грошову допомогу у зв'язку звстановленням йому ІІ групи інвалідності внаслідок захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції.
У зв'язку із чим, Міжвідомча комісія з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантій їх соціального захисту", 11.04.2024 прийняла рішення № 4/ІІІ/12/1, яким рішення міжвідомчої комісії від 07.03.2024 № 3/ІІІ/18/1 визнано недійсним та відмовлено ОСОБА_1 в призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у зв'язку з призначенням одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" (лист Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України від 22.03.2024 № 43958-2024).
Станом на 11.04.2024, рішення міжвідомчої комісії від 07.03.2024 № 3/ІІІ/18/1 не було реалізовано та кошти одноразової грошової допомоги на банківський рахунок ОСОБА_1 не перераховувались.
Позивач, не погодившись з рішенням відповідача про відмову у призначенні йому одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", звернувся до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає про наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з частиною 7 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII (далі - Закон № 3551-XII) особам, зазначеним у пунктах 11-14 частини другої статті 7 цього Закону, за рахунок коштів державного бюджету призначається і виплачується одноразова грошова допомога у зв'язку з встановленням інвалідності у розмірі, визначеному підпунктом «б» пункту 1 статті 16-2 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей". Якщо особа у зв'язку з встановленням інвалідності одночасно має право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої цією частиною, та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів України, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором такої особи. Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до пунктів 11-13 частини другої статті 7 Закону № 3551-XII до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа:
11) військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних, добровольців Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовців військових прокуратур, осіб рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу, військовослужбовців Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, осіб рядового і начальницького складу Державного бюро розслідувань, осіб начальницького складу Національного антикорупційного бюро України, осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України та стали особами з інвалідністю внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також працівників підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, до забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, до участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресію Російської Федерації проти України і стали особами з інвалідністю внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпечення здійснення заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;
12) осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, за умови, що в подальшому такі добровольчі формування були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів;
13) осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах її проведення у складі добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, але в подальшому такі добровольчі формування не були включені до складу Збройних Сил України, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції, Національної гвардії України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів, і виконували завдання антитерористичної операції у взаємодії із Збройними Силами України, Міністерством внутрішніх справ України, Національною поліцією, Національною гвардією України та іншими утвореними відповідно до законів України військовими формуваннями та правоохоронними органами.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 року № 336 затверджено Порядок призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності деяких категорій осіб відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», який визначає механізм призначення та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час участі в антитерористичній операції, деяких категорій осіб (далі - одноразова грошова допомога) (далі - Порядок № 336, у редакції на час виникнення спірних правовідносин, у редакції постанови КМУ від 29.09.2023 № 1072).
Відповідно до абз. 2 п. 2 Порядку № 336 одержувачами одноразової грошової допомоги зокрема є військовослужбовці (резервісти, військовозобов'язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил, Національної гвардії, СБУ, Служби зовнішньої розвідки, Держприкордонслужби, Держспецтрансслужби, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції ДФС, поліцейські, особи рядового та начальницького складу, військовослужбовці МВС, Управління державної охорони, Держспецзв'язку, ДСНС, Державної кримінально-виконавчої служби, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також працівники підприємств, установ, організацій, які залучалися до забезпечення проведення антитерористичної операції, до забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, до виконання мобілізаційних завдань (замовлень) для участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України і стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, під час виконання мобілізаційних завдань (замовлень) для участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.
за пиписами пп.2 п.3 Порядку № 336 одноразова грошова допомога призначається та виплачується: у разі встановлення інвалідності особам, зазначеним в абзацах другому - шостому пункту 2 цього Порядку, - з дати, що зазначена в довідці медико-соціальної експертної комісії.
Згідно підпункту 4 Порядку № 336, у разі коли одержувачі одноразової грошової допомоги одночасно мають право на отримання одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", та одноразової грошової допомоги відповідно до інших законів, виплата грошових сум здійснюється за однією з підстав за вибором одержувача одноразової грошової допомоги.
Відповідно до абз. 6 п. 7 Порядку № 336 якщо особам, зазначеним в абзацах другому - шостому пункту 2 цього Порядку, які реалізували своє право на отримання одноразової грошової допомоги згідно із Законом, після первинного встановлення інвалідності під час повторного огляду встановлено вищу групу інвалідності згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої згідно із Законом суми.
Згідно з п. 9 Порядку № 336 особи, зазначені в абзацах другому - шостому пункту 2 цього Порядку, незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) подають міжвідомчій комісії заяву про призначення одноразової грошової допомоги за формою згідно з додатком 2 у паперовій або електронній формі.
У свою чергу, Міжвідомча комісія, відповідно до п. 10 Порядку № 336, розглядає подані документи, запитує інформацію в органах, уповноважених виплачувати одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів, крім Закону, стосовно виплати або невиплати такої допомоги особам, щодо яких здійснено запит, а також у разі потреби уточнює інформацію про осіб, стосовно яких подані документи, заслуховує пояснення таких осіб, свідків, представників державних органів і в місячний строк із дня надходження документів (уточненої інформації) приймає рішення про призначення одноразової грошової допомоги або про відмову в її призначенні.
За правилами п. 17 Порядку № 336 призначення та виплата одноразової грошової допомоги не проводиться:
1) якщо загибель (смерть) осіб, зазначених у підпункті 1 пункту 3 цього Порядку, або інвалідність осіб, зазначених в абзацах другому - шостому пункту 2 цього Порядку, є наслідком:
вчинення ними злочину або адміністративного правопорушення;
вчинення ними дій у стані алкогольного, наркотичного чи токсичного сп'яніння;
навмисного спричинення собі тілесного ушкодження чи іншої шкоди своєму здоров'ю або самогубства (крім факту доведення особи до самогубства, встановленого судом);
подання неправдивих відомостей для призначення та виплати одноразової грошової допомоги;
2) у разі отримання від органів, уповноважених виплачувати одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів, крім Закону, інформації стосовно призначення такої допомоги особам, щодо яких здійснено запит;
3) у разі подання заяви особою, якій вже призначено одноразову грошову допомогу відповідно до Закону, крім випадку, передбаченого абзацом шостим пункту 7 цього Порядку.
Зазначені норми Порядку № 336 у своїй сукупності вказують на те, що одноразова грошова допомога згідно з частиною сьомою статті 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" може бути призначена лише у тому випадку, якщо особа не реалізувала свого права на одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів.
Як встановлено судом, у зв'язку із встановленням ОСОБА_1 ІІ групи інвалідності внаслідок: "захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції" Головним управлінням Національної поліції в Сумській області, відповідно до пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію" у 2021 році призначено та виплачено одноразову грошову допомогу, у розмірі 204 300,00 грн., що підтверджується у листі Департаменту фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Національної поліції України від 22.03.2024 № 43958-2024 (а.с.39) та листі Гололвного управління Національної поліції в Сумській області від 20.10.2022 № 1269/05/29/3-33-2022 (зв. бік а.с.48).
Так, згідно із підпунктом 4 пункту 1 статті 97 Закону України від 2 липня 2015 року № 580-VIII "Про Національну поліцію" (далі - Закон № 580-VIII) одноразова грошова допомога в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського (далі - одноразова грошова допомога) є соціальною виплатою, гарантованою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі: визначення поліцейському інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції, протягом шести місяців після звільнення його з поліції внаслідок причин, зазначених
Відповідно до підпункту 4 пункту 4 розділу І Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності поліцейського, затверджених наказом Міністерства внутрішніх справ України від 11.01.2016 № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 29 січня 2016 р. № 163/28293, зазначено випадки за яких призначається одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності поліцейського, а саме: яке пов'язане з проходженням служби в поліції, органах внутрішніх справ (пункт 4 частини першої статті 97 Закону) - обставина, яка виникла внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов'язаних з проходженням ним служби в органах внутрішніх справ або поліції крім випадків, зазначених у підпунктах 1, 2цього пункту.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позивач реалізував своє право на отримання одноразової грошової допомоги на підставі пункту 4 частини 1 статті 97 Закону України "Про Національну поліцію", у зв'язку із встановленням ОСОБА_1 ІІ групи інвалідності внаслідок "захворювання, пов'язаного з проходженням служби в поліції".
Разом з тим, звертаючись з цим позовом до суду, позивач першочергово вказує, що має право на пизначення одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", оскільки повторним оглядом МСЕК йому було підтверджено ІІ групу інвалідності, однак було змінено причину інвалідності на: "захворювання, одержане під час безпосередньої участі в АТО, забезпечення її проведення".
Однак, суд звертає увагу, що чинним законодавством передбачено, що грошова допомога є одноразовою, тобто виплачується один раз у зв'язку із встановленням інвалідності, а не у зв'язку зі зміною причини такої інвалідності.
Так, як вже зазначалося, відповідно до абз. 6 п. 7 Порядку № 336 якщо протягом двох років особам, зазначеним в абзацах другому п'ятому пункту 2 цього Порядку, після первинного встановлення інвалідності при повторному огляді встановлено вищу групу інвалідності згідно з рішенням медико-соціальної експертної комісії, що дає їм право на отримання одноразової грошової допомоги в більшому розмірі, виплата проводиться з урахуванням раніше виплаченої суми.
З наведеного вбачається, що право на виплату грошової допомоги в більшому розмірі виникає у випадку встановлення вищої групи інвалідності, а не через зміну причин виникнення інвалідності, що має місце в спірному випадку.
При цьому, суд звертає увагу на те, що подібні правовідносини були предметом розгляду у Верховному Суді. Зокрема, у постанові від 12.04.2023 у справі № 440/2563/22 Верховний Суд дійшов наступного висновку:
«норми Порядку № 336 у своїй сукупності вказують на те, що одноразова грошова допомога згідно з частиною сьомою статті 13 Закону № 3551-ХІІ може бути призначена лише у тому випадку, якщо особа не реалізувала свого права на одноразову грошову допомогу відповідно до інших законів.
При цьому, виходячи з аналізу абзацу 6 пункту 6 у поєднанні із пунктом 17 Порядку № 336, колегія суддів приходить до висновку, що протягом двох років після первинного встановлення інвалідності особа може реалізувати своє право на призначення та виплату одноразової грошової допомоги у більшому розмірі при встановленні вищої групи інвалідності лише при наявності обставин, що при первинному встановленні інвалідності одноразову грошову допомогу було призначено та виплачено відповідно до Закону № 3551-ХІІ.
У разі, якщо особі було призначено і виплачено одноразову грошову допомогу на підставі іншого закону, то в разі встановлення вищої групи інвалідності, право на отримання такої допомоги в більшому розмірі реалізується на підставі того ж нормативно-правового акта, за яким таку допомогу було призначено вперше."
Вказаний висновок підтриманий Верховним Судом у в постановах від 30.05.2023 у справі № 640/9709/19 та від 20.06.2023 у справі № 640/32345/21.
Таким чином, з урахуванням вищевикладеного та беручи до уваги те, що у зв'язку із встановленням ІІ групи інвалідності (первинно) Головним управлінням Національної поліції в Сумській області у 2021 році позивачу виплачено одноразову грошову допомогу відповідно до Закону № 580-VIII, суд дійшов висновку, що Міжвідомчою комісією було прийнято правомірне рішення про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги відповідно до Закону № 3551-ХІІ, оскільки позивач реалізував своє право на отримання одноразової грошової допомоги у разі встановлення інвалідності відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" та не має права на отримання одноразової грошової допомоги відповідно до Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", незважаючи на зміну причини інвалідності.
Отже, у задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Підстави для вирішення судом питання про розподіл між сторонами судових витрат у відповідності до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України відсутні.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Міністерства у справах ветеранів України про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Є.Д. Кравченко