. 12 серпня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/9409/25
Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чеснокової А.О. , розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, в якій просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) № 164550009538 від 20 червня 2025 року про відмову у призначенні пенсії;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області здійснити повторний розгляд заяви від 12.06.2025 року про призначення пенсії за віком відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", зарахувавши до страхового стажу не зараховані періоди роботи відображені в трудових книжках НОМЕР_1 від 02.08.1986 року, № 4/50 від 20.02.1997 року та до пільгового стажу періоди роботи: - з 01 березня 1996 року по 31 грудня 1997 року дояркою, оператором машинного доїння в ТОВ “БОБРИК АГРО»; - з 01 січня 2003 року по 08 грудня 2009 року, з 01 червня 2012 року по 03 березня 2014 року, з 01 травня 2015 року по 31 березня 2016 року оператором машинного доїння в СТОВ “КАЛИНА»; -з 01 квітня 2016 року по 31 листопада 2017 року оператором машинного доїння в ТОВ “МРІЯ» ;- з 01 грудня 2017 року по теперішній час оператором машинного доїння в ТОВ “ВЕПРИК ПЛЮС».
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач звернулась до пенсійного органу із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до пункту 5 частини другої статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Однак, оскаржуваним рішенням ГУ ПФУ у Харківській області від 20.06.2025 № 1645500009538 позивачу відмовлено у призначенні пенсії у зв'язку з відсутністю необхідного пільгового стажу. Позивач вважає таку відмову протиправною, посилаючись на те, що на час звернення із заявою про призначення пенсії мала стаж на роботі дояркою, що підтверджується трудовою книжкою та довідками про підтвердження наявного трудового стажу.
Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі, вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
30.07.2025 до суду надійшов відзив відповідача на позовну заяву, у якому представник ГУ ПФУ у Харківській області зазначає, що не зараховано періоди роботи відображені в трудових книжках НОМЕР_1 від 02.08.1986, №4/50 від 20.02.1997, оскільки відсутнє повне підтвердження зміни прізвища ОСОБА_2 . До пільгового стажу Позивача для призначення пенсії за віком на пільгових умовах не зараховано періоди роботи: - з 01.03.1996 по 31.12.1997, відповідно до довідки № 12 від 18.04.2025, оскільки не зазначено встановлену норму обслуговування тварин для заявниці, 5 - з 01.01.2003 по 08.12.2009, з 01.06.2012 по 03.03.2014, з 01.05.2015 по 31.03.2016, відповідно до довідки № 42 від 27.05.2025, оскільки не зазначено встановлену норму обслуговування тварин для заявниці, - з 01.04.2016 по 30.11.2017 відповідно до довідки № 12 від 30.05.2025, оскільки не зазначено встановлену норму обслуговування тварин для заявниці, - з 01.12.2017 по 02.05.2018, відповідно до довідки № 64 від 23.05.2025, оскільки не зазначено встановлену норму обслуговування тварин для заявниці, - з 03.05.2018 по теперішній час, відповідно до довідки № 63 від 23.05.2025, оскільки не зазначено встановлену норму обслуговування тварин для заявниці. Враховуючи вище викладене, відсутні правові підстави для задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .
Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.
Дослідивши письмові докази і письмові пояснення сторін, викладені у заяві по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.
12.06.2025 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , звернулася до територіального органу ПФУ із заявою за призначенням/перерахунком пенсії, у якій просила призначити пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п.5 ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»
Відповідно до положень пункту 4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 в редакції постанови правління Пенсійного фонду України 07.07.2014 №13-1 (далі - Порядок №22-1, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
З урахуванням принципу екстериторіальності заяву ОСОБА_1 від 12.06.2025 та поданий пакет документів в електронному вигляді передано на розгляд до ГУ ПФУ у Харківській області.
За результатами розгляду вказаної заяви ГУ ПФУ у Харківській області прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії №164550009538 від 20.06.2025, яким відмовлено гр. ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", оскільки заявниця не набула необхідного пільгового стажу.
Вказане рішення вмотивовано тим, що до страхового стажу не зараховано: - періоди роботи відображені в трудових книжках НОМЕР_1 , №4/50 від 20.02.1997, оскільки відсутнє повне підтвердження зміни прізвища ОСОБА_2 . До пільгового стажу не зараховано: - періоди роботи на посаді оператора машинного доїння (доярка) згідно з довідками №63, №64 від 23.05.2025р. виданими ТОВ «ВЕПРИК ПЛЮС», №42 від 27.05.2025р. виданою СТОВ «КАЛИНА», №12 від 30.05.2025р. виданою ТОВ «МРІЯ», оскільки в довідках не зазначено встановлену норму обслуговування тварин для заявниці; - період роботи на посаді доярка, оператор машинного доїння згідно з довідкою №12 від 18.04.2025р. виданою ТОВ «БОБРИК АГРО», оскільки не зазначено встановлену норму обслуговування тварин для заявниці
Позивач не погодилася з рішенням про відмову у призначенні пенсії за віком та звернулася до суду даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд дійшов таких висновків.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
Статтею 8 Закону №1058-IV передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
За приписами пункту 1 частини 1 статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.
Згідно із частиною першою статті 26 Закону №1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року.
Як слідує з оскаржуваного рішення, органом пенсійного фонду не зараховано до страхового стажу періоди роботи позивача, що відображені в її трудових книжках НОМЕР_1 від 02.08.1986, №4/50 від 20.02.1997, оскільки відсутнє повне підтвердження зміни прізвища ОСОБА_2 . Щодо цього суд зазначає наступне.
У відповідності до статті 24 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок. Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Згідно з положеннями частини першої статті 56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв. При обчисленні стажу роботи в колгоспі за період після 1965 року, якщо член колгоспу не виконував без поважних причин встановленого мінімуму трудової участі в громадському господарстві, враховується час роботи за фактичною тривалістю.
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 № 637 затверджено "Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній" (далі - Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку № 637 передбачено, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 3 цього Порядку за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка, а за відсутності останньої або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Відповідно до пункту 2.4. Інструкції про порядок ведення трудових книжок № 58 від 29 липня 1993 року, затвердженої Міністерством праці України, Міністерством юстиції України і Міністерством соціального захисту населення України (далі по тексту - Інструкція № 58) усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження); записи виконуються арабськими цифрами; записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Зі змісту записів титульної сторінки трудової книжки позивача серії НОМЕР_1 від 07.04.1969 встановлено, що прізвище позивача " ОСОБА_3 " було виправлено на " ОСОБА_4 " .
Судом встановлено, що підставу здійснення такого виправлення, зазначено, а саме вказано документ його дату та номер, а саме згідно свідоцтва про укладення шлюбу НОМЕР_2 від 04.06.1995.
Зі змісту записів титульної сторінки трудової книжки колгоспника позивача серії №4/50 від 20.02.1997 встановлено, що прізвище позивача " ОСОБА_4 " було виправлено на " ОСОБА_5 ".
Однак пенсійним органом не було враховано до страхового стажу періоди роботи згідно вищевказаних трудових книжок, оскільки відсутнє повне підтвердження зміни прізвищ позивача.
Судом встановлено, що позивачу належить трудові книжки серії НОМЕР_1 від 07.04.1969 та №4/50 від 20.02.1997, які, крім іншого, подавалась відповідачу для розгляду питання про призначення пенсії. Автентичність записів трудової книжки відповідачами не оспорюється. Вказана трудова книжки містить усі належним чином внесені записи про роботу позивача у спірному періоді. Такі записи не містять ні виправлень/підтирань, ні інших неточностей, які б давали підстави сумніватись у їх достовірності.
Як встановлено судом, 01.07.1995 позивачкою було укладено шлюб з ОСОБА_6 , та відповідно змінено її прізвище з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_4 », що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу щодо підтвердження дошлюбного прізвища №00051713747 від 10.06.2025.
Відповідно до свідоцтва про розірвання шлюбу серії НОМЕР_3 , від 25.06.2025 позивач змінила прізвище з « ОСОБА_4 » на « ОСОБА_3 ».
Згідно з свідоцтвом про одруження серії НОМЕР_4 від 06.02.1999 позивач змінила прізвище з « ОСОБА_3 » на « ОСОБА_5 ».
Відтак, суд вважає, що на підставі вищевказаних документів, можна стверджувати про повне підтвердження зміни прізвищ позивача, що знайшло своє відображення на титульних сторінках трудових книжок позивача.
Принагідно суд зазначає, що частиною третьою статті 44 Закону № 1058-IV передбачено, що органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію. На такі перевірки не поширюється дія положень законодавства про здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Отже, органи Пенсійного фонду України уповноважені самостійно витребовувати у підприємств, установ/ організацій) усі необхідні для вирішення питання про призначення пенсії особі документи, при цьому така вимога передує винесенню рішення щодо призначення пенсії, а не висувається у вже прийнятому рішенні про відмову у призначенні пенсії.
Матеріалами справи підтверджено, що в дослідженому випадку відповідач не скористався правом на збір додаткових документів, на перевірку чи уточнення необхідних обставин.
Таким чином, аналізуючи вищевикладене, суд вважає підставу відмови органу ПФУ у зарахуванні страхового стажу позивача згідно трудових книжок серії НОМЕР_1 від 07.04.1969 та №4/50 від 20.02.1997 у зв'язку з відсутністю повного підтвердження зміни прізвища « ОСОБА_2 » протиправною.
Частиною 1 статті 114 Закону України №1058-IV визначено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті.
Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
Відповідно до пункту 5 частини 2 статті 114 Закону України №1058-IV (у редакції на час звернення позивача із заявою) на пільгових умовах пенсія за віком призначається жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до положень частин 1, 2, 4 статті 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом.
Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
До набрання чинності Законом №1058-IV діяв Закон України "Про пенсійне забезпечення" від 5 листопада 1991 року № 1788-XII (далі - Закон № 1788-ХІІ).
Статтею 62 Закону України "Про пенсійне забезпечення" №1788-ХІІ встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України №637 від 12.08.1993 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній (надалі Порядок № 637).
Пунктом 1 Порядку № 637 визначено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи за період до впровадження персоніфікованого обліку у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж роботи встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 20 Порядку № 637 передбачено, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального стажу роботи приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників (додаток № 5).
У довідці повинно бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка, в тому числі виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій.
Додатково в довідці наводяться такі відомості, зокрема, стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах) - про виконання встановлених норм обслуговування.
Системний аналіз наведених норм законодавства свідчить, що умовами для призначення жінці пільгової пенсії за віком, яка працювала дояркою (операторам машинного доїння), свинаркою-операторам в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства є досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.
Порядок призначення пенсій на пільгових умовах цій категорії працівників роз'яснено у листі Міністерства соціального забезпечення України від 20 січня 1992 року № 7, згідно з яким до доярок належать працівники, які оформлені на роботу доярками, свинарками, мають відповідні посвідчення, які постійно зайняті протягом повного сезону сільгоспробіт в рослинництві та тваринництві. Дояркам, свинаркам, які відпрацювали повний польовий період на колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, весь рік роботи зараховується до стажу, який дає право на пільгове пенсійне забезпечення, і в тому випадку, якщо в міжпольовий або міжсезонний період вони виконували інші роботи, на тваринницьких фермах тощо. Віднесення господарства до сільгосппідприємств, доярки та свинарки яких мають право на пільгову пенсію, здійснюється відповідно до класифікатора галузей народного господарства. До сільськогосподарських належать підприємства, які виробляють продукцію рослинництва і тваринництва. Єдина назва професії “доярка» та свинарка, запроваджена в 1961 році.
Таким чином, головними умовами для призначення пенсії за віком на пільгових умовах є виконання роботи доярки, досягнення відповідного віку, а також наявність відповідного стажу.
Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 21.11.2019 у справі №701/1232/16-а.
За змістом матеріалів справи підтверджено, що позивач відповідно до трудової книжки колгоспника № НОМЕР_5 від 20.02.1997 працювала на посаді доярки, оператора машинного доїння з 01.03.1996 до 30.01.1998 в колгоспі і мені Щорса, який в подальшому реорганізовано в ТОВ «Бобрик Агро», що також підтверджується також довідкою від 18.04.2025 № 12, видана ТОВ «Бобрик Агро».
За змістом матеріалів справи підтверджено, що позивач відповідно до трудової книжки колгоспника № НОМЕР_5 від 20.02.1997 працювала на посаді оператора машинного доїння з 01.01.2003 до 08.12.2009, згідно трудової книжки НОМЕР_6 від 01.02.2012 з 01.06.2012 по 03.03.2014, з 01.05.2015 по 31.03.2016 в СТОВ «Калина», що також підтверджується довідкою від 27.05.2025 № 42, видана СТОВ «Калина».
За змістом матеріалів справи підтверджено, що позивач відповідно до трудової книжки згідно трудової книжки НОМЕР_6 від 01.02.2012 працювала на посаді оператора машинного доїння з 01.04.2016 по 31.11.2017 в СТОВ «Мрія», що також підтверджується довідкою від 30.05.2025 №12, видана СТОВ «Мрія».
За змістом матеріалів справи підтверджено, що позивач відповідно до трудової книжки згідно трудової книжки НОМЕР_6 від 01.02.2012 працювала на посаді оператора машинного доїння з 01.12.2017 по теперішній час в ТОВ «Веприк Плюс», що також підтверджується довідками від 23.05.2025 №63,64, виданих ТОВ «Веприк Плюс».
На час спірного періоду роботи позивача На виконання пункту 5 та 6 Порядку ведення трудових книжок колгоспників врегульований Основними положеннями про порядок видачі та ведення трудових книжок колгоспників, які затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 21.04.1975 за №310 роботодавцем (колгоспом) вівся розділ V трудової книжки колгоспника, який називався “трудова участь у громадському господарстві», в якому зазначалися відомості встановлених у колгоспі річних мінімумів трудової участі в громадському господарстві, виконання річного мінімуму трудової участі, причини невиконання встановленого мінімум трудової участі, відомості про документ, на підставі якого внесений запис.
Трудова книжка колгоспника позивача містить інформацію про встановлений мінімум його трудової участі та фактично відпрацьований позивачем час в колгоспі за спірні періоди.
Отже, трудовими книжками позивача підтверджено, що позивач з 01.03.1996 до 30.01.1998, 01.01.2003 до 08.12.2009, з 01.06.2012 по 03.03.2014, з 01.05.2015 по 31.03.2016, з 01.04.2016 по 31.11.2017 з 01.12.2017 по теперішній час працювала дояркою, оператором машинного доїння.
Відповідно до довідок: від 18.04.2025 №12, виданої ТОВ «Бобрик Агро»; від 27.05.2025 № 42, виданої СТОВ «Калина»; від 30.05.2025 №12, виданої СТОВ «Мрія»; від 23.05.2025 №63,64, виданих ТОВ «Веприк Плюс» про підтвердження наявного стажу для призначення пенсії за відсутності трудової книжки або відповідних записів у них ОСОБА_1 працювала повний робочий на відповідних підприємствах та безпосередньо була зайнята у виробництві сільськогосподарської продукції за професією, посадою - доярка, оператор машинного доїння, повністю виконувала встановлені норми обслуговування тварин.
Отже, матеріалами справи підтверджено наявність пільгового стажу доярки з виконанням встановлених норм обслуговування тварин, тобто у вказані періоди часу позивач працювала на посаді, що дає право на призначення пенсії на пільгових умовах, та виконувала встановлені норми обслуговування.
Аналогічного правового висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 07.02.2019 №699/155/17.
Доказів того, що позивач не виконувала норми обслуговування, встановлених в господарстві, відповідачем не надано.
Суд також зазначає, що право особи на пенсійне забезпечення, не може ставитись в залежність від існування конкретного документу, позаяк збереження таких відомостей не може контролюватися пенсіонером, а значить на нього не може покладатись відповідальність за їх відсутність.
Підсумовуючи викладене вище, зважаючи на встановлені обставини справи та наведені вище норми права, якими врегульовані спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 20.06.2025 № 164550009538 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком на пільгових умовах прийняте відповідачем не на підставі та не у спосіб, що визначені законодавством України, без урахування всіх обставин, що мають значення для його прийняття, а тому є протиправним та підлягає скасуванню.
Відтак, з метою ефективного поновлення прав позивача, суд вважає за необхідне визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 20.06.2025 № 164550009538 про відмову у призначенні позивачу пенсії за віком та зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.06.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зарахувавши до страхового стажу ОСОБА_1 , не зараховані періоди роботи відображені в трудових книжках НОМЕР_1 від 02.08.1986 та №4/50 від 20.02.1997, до пільгового стажу позивача періоди роботи дояркою, оператором машинного доїння з 01.03.1996 до 30.01.1998, 01.01.2003 до 08.12.2009, з 01.06.2012 по 03.03.2014, з 01.05.2015 по 31.03.2016, з 01.04.2016 по 31.11.2017 з 01.12.2017 по теперішній час.
Отже, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Частиною 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Отже, суд вважає за необхідне стягнути на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору загальному розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7, 9, 77, 139, 229, 243-246, 262, 263 Кодексу адміністративного судочинства України,
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_7 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 20.06.2025 № 164550009538 про відмову у призначенні ОСОБА_1 пенсії за віком на пільгових умовах.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 12.06.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до п.5ч.2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до страхового стажу ОСОБА_1 не зараховані періоди роботи відображені в трудових книжках НОМЕР_1 від 02.08.1986 та №4/50 від 20.02.1997, до пільгового стажу ОСОБА_1 періоди роботи дояркою, оператором машинного доїння з 01.03.1996 до 30.01.1998, 01.01.2003 до 08.12.2009, з 01.06.2012 по 03.03.2014, з 01.05.2015 по 31.03.2016, з 01.04.2016 по 31.11.2017 з 01.12.2017 по теперішній час.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, Держпром, 3 під., 2 поверх, м. Харків, 61022, код ЄДРПОУ 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_7 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 (двадцять) копійок.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Головуючий суддя А.О. Чеснокова