Рішення від 13.08.2025 по справі 420/2303/25

Справа № 420/2303/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕРКС ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 45216281, місце знаходження: 65029, м. Одеса, вул. Олексія Маркевича, 32) до Головного управління ДПС в Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495, місце знаходження: 61057, м. Харків, вул.Пушкінська, 46) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 23 січня 2025 року надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕРКС ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 45216281, місце знаходження: 65029, м. Одеса, вул. Олексія Маркевича, 32) до Головного управління ДПС в Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495, місце знаходження: 61057, м. Харків, вул.Пушкінська, 46), в якій позивач просить:

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 02.01.2025р. № 00000520708.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 02.01.2025р. № 00000530708.

Ухвалою суду від 05 лютого 2025 року після усунення недоліків у позовній заяві, позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі за вказаним позовом за правилами загального позовного провадження, розпочато підготовче провадження та призначено підготовче засідання.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами перевірки відповідачем складено Акт документальної позапланової невиїзної перевірки № 55023/20-40-07-08-05/45216281 від 06.12.2024р. ТОВ «ІмперксТрейд» з питання дотримання вимог валютного законодавства за операцією 07.03.2024р. за зовнішньоекономічним контрактом від 12.02.2024 № 2024/1202 за період з 07.03.2024 по 31.10.2024, на підставі якого прийнято оскаржувані податкові повідомлення-рішення.

Позивач не погоджується з ухваленими податковими повідомленнями- рішеннями, вважає їх незаконними, таким, що суперечать нормам Податкового кодексу України та підлягають скасуванню з таких підстав.

Так, позивач зазначив, що за контрактом № 2024/1202 від 12.02.2024, укладеним ТОВ «ІМПЕРКС ТРЕЙД» з Компанією «ASM PROVENTURES SDN.BHD» товар «насіння соняшнику» у загальній кількості 17000 т, було відправлено на експорт за митними деклараціями від 07.03.2024 № 24UА500090002749U6 та № 24UА500090002748U7 (надалі - Контракт).

Представник позивача зазначає, що 07.03.2024 декларантом ТОВ «ІМПЕРКС ТРЕЙД» з метою експорту товару та його митного оформлення до Одеської митниці були подані додаткові митні декларації №24 UА500090002749 U6 і № 24 UА500090002748U7, одержувач товару «М PROVENTURES SDN.BHD».

За митною декларацією № 24 UА500090002749 U6 було заявлено товар: № 1 - насіння соняшника, не насіннєве, не подрібнене, насипом, українського походження, врожаю 2023. Кількість 4500,000 тон нетто;

За митною декларацією № 24 UА500090002748 U7 було заявлено товар:№ 1 - насіння соняшника, не насіннєве, не подрібнене, насипом, українського походження, врожаю 2023. Кількість 12500,000 тон нетто.

Товариством було сплачено митні платежі за ставкою ввізного мита 1,8%.

Після розгляду наданих документів, Одеською митницею було оформлено 07.03.2024р. заявлений товар ТОВ «ІМПЕРКС ТРЕЙД» та випущено його у вільний обіг.

Отже, представник позивача вважає, що днем митного оформлення продукції, що експортується є 07.03.2024р.

Представник позивача зазначає, що перевіркою встановлено порушення ч. 2 ст. 13 Закону № 2473, та п. 14-2 Постанови НБУ № 18, але такі доводи, на його думку, не знаходить свого підтвердження, оскільки податкова під час перевірки визначила граничний строк для розрахунків 90 календарних днів, тоді як в нормі, яку ніби то порушено позивачем, граничним строком є 180 календарних днів.

Згідно з п. 14-2 Постанови НБУ № 18, в період запровадження воєнного стану граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.

Пунктом 14.2 постанови Правління НБУ від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (із змінами і доповненнями), встановлено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.

У розумінні вимог Закону №2473 та приписів Положення № 5, граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів обчислюються саме у календарних днях.

День виникнення порушення - перший день після закінчення встановленого Національним банком граничного строку розрахунків за операцією з експорту, згідно з Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів, затвердженої Постановою правління НБУ «Про затвердження Інструкції про порядок валютного нагляду банків за дотриманням резидентами граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів» №7 від 02.01.2019.

Відповідно до чинного законодавства, яке регулює оспорювані правовідносини, перенесення граничного календарного дня за експортно-імпортними операціями, якщо він припадає на вихідний або святковий день, - не здійснюється.

Представник позивача вважає, що розрахунок податкового органу вчинений не у відповідності із норми законодавства, оскільки останній день граничного строку є 03.09.2024, а не 05.06.2024р.

З наведених підстав представник позивача просить задовольнити позовні вимоги.

До суду 18 лютого 2025 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно якого відповідач заперечує проти заявлених позовних вимог, вважає їх безпідставними, посилаючись на те, що згідно з ІКС «Податковий блок» наявна інформація про оформлення ТОВ «Імперкстрейд» (65009, м, Одеса, Фонтанська дорога, буд,11) 07.03.2024 експортних митних декларацій типу ЕК ДР: № 2748 щодо експорту товару - насіння соняшника, не насіннєве, не подрібнене, насипом, українського походження, врожаю 2023. Кількість 12500,000 тонн нетто. Виробник - ТОВ СГВП "БЕРЕЗНЕГУВАТЕ". Країна виробництва - UA. Код товару 1206009900, фактурною вартістю 105 232 600,00 грн (еквівалент 2 750 000,00 доларів США за курсом 38,2664); № 2749 щодо експорту товару - насіння соняшника, не насіннєве, не подрібнене, насипом, українського походження, врожаю 2023. Кількість 4500,000 тонн нетто. Виробник - ТОВ ДП "ПІВДЕННЕ". Країна виробництва - UA. Країна виробництва - UA. Код товару 1206009900, фактурною вартістю 37 883 736,00 грн (еквівалент 990 000,00 доларів США за курсом 38,2664).

Перевіркою не встановлено надходження валютної виручки на валютний рахунок ТОВ «Імперкс трейд» по Контракту від 12.02.2024 № 2024/1202 (дата операцій 07.03.2024).

Таким чином, представник відповідача зазначає, що у порушення частини 2 статті 13 Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» та пункту 142 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» у періоді з 07.03.2024 по 31.10.2024 за експортною операцією 07.03.2024 по контракту від 12.02.2024 № 2024/1202 валютна виручка на суму 3 740 000,0 доларів США у строки, встановлені Національним банком України, на рахунки ТОВ «Імперкс трейд» у банках не надійшла.

Щодо доводів позивача про неправомірного нарахування пені за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, представник відповідача зазначає, що пунктом 142 Постанови НБУ № 18 встановлено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.

Постановою Правління Національного банку України від 10.11.2023 №145 «Про внесення зміни до постанови Правління Національного банку України від 14 травня 2019 року № 67», яка набрала чинності з 11.11.2023, Постанову НБУ № 67 доповнено новим пунктом 12 такого змісту:

“12. Граничні строки розрахунків за операціями з експорту товарів, що класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД: 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306, становлять 90 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 11 листопада 2023 року.»

Постановою Правління Національного банку України від 09.07.2024 № 84 «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 14 травня 2019 року № 67» внесені зміни до цієї постанови, зокрема пункт 12 викладено в такій редакції:

“12. Граничні строки розрахунків за операціями з експорту товарів, що класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД: 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306, становлять:

90 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 11 листопада 2023 року до 11 липня 2024 року включно;

120 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 12 липня 2024 року.»

Тому представник відповідача вважає, що дії відповідача є правомірними та у задоволенні позову слід відмовити.

До суду 13 березня 2025 року від позивача надійшли додаткові пояснення, відповідно до яких представник наполягав на задоволенні позову, та у тому числі, посилаючись на те, що Законом України від 09.11.2023 року № 3453-ІХ внесено зміни з 08.12.2023, зокрема, до п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» Податкового кодексу України (далі - ПКУ) щодо проведення податкових перевірок з 01.12.2023, відповідно до якого з 01 грудня 2023 року, діє мораторій на певні види перевірок.

Наказом Мінреінтеграції від 14.10.2024 №360 внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 №309.

Зміни, що вносяться, зокрема, стосуються територіальних громад Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Сумської та Харківської областей.

На дату проведення перевірки податковою адресою позивача було: 61072, м. Харків, Шевченківський район, пррсп. Науки, буд. 58.

Отже, на думку представника позивача, окрім дії мораторію на проведення документальних перевірок, Харківська область включена до переліку активних/можливих бойових дій та документальні та фактичні перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності безпечних умов для їх проведення, що свідчить про незаконність проведення перевірки.

Поміж іншого, представник позивача звертає увагу, що в матеріалах справи відсутні докази, що стали підставою проведення документальної позапланової перевірки.

Своєю чергою до суду 07 квітня 2025 року надійшли додаткові пояснення від представника відповідача, відповідно до яких представник наполягав на відмові у задоволенні позову, зазначивши, що попри загальну відомість обставин повномасштабної збройної агресії Російської Федерації проти України з 24.02.2022р. контролюючий орган звертає увагу, що у даному конкретному випадку навіть у силу прямої дії норм ст.8 Конституції України фактори розпочатої з 24.02.2022р. збройної військової агресії Російської Федерації проти України відповідно до ст.13 Закону України від 21.06.2018р. №2473 та ст.14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» не виключають правомірність притягнення позивача до будь-якої міри юридичної відповідальності з 24.02.2022р. безвідносно до наявності або відсутності окремого письмового рішення ТПП України про засвідчення цих факторів у якості форс-мажорних обставин.

Ухвалою, що занесено до протоколу підготовчого засідання від 13.03.2025 року закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті.

На судовому засіданні заслухано вступні слова представників сторін, досліджено письмові докази, та за згодою представників сторін, ухвалою, що занесено до протоколу судового засідання від 22 травня 2025 року продовжено розгляд у письмовому провадженні.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

Суд встановив, що ТОВ «ІМПЕРКС ТРЕЙД» (Продавець) з Компанією «ASM PROVENTURES SDN.BHD» (Покупець) укладено контракт № 2024/1202 від 12.02.2024, відповідно до п. 1 продавець зобов'язується поставити, а покупець прийняти і оплатити насіння соняшнику, країна походження Україна.

Товар буде доставлений автотранспортом на умовах DAP порт Чорноморськ, України, ІНКОТЕРМС 2020 і умовами цього Контракту. Продавець здійснює митне оформлення товару. Період поставки Товару: з12 лютого 2024 року по 31 грудня 2024 року включно. Датою поставки Товару є дата приймання товару у пунктів поставки згідно умов контракту. (п. 31. Контракту).

Умови платежу: 100 % вартості кожної окремої партії товару - протягом 90 календарних днів після надання наступних документів:

Комерційного рахунку продавця

Повідомлення експедитора/митного брокера в пункті призначення про достатність пакету документів продавця, необхідних для митного оформлення

Реєстру щодо визначення ваги прийнятого товару у пункті призначення (п. 5.1. Контракту).

Матеріалами справи підтверджено, що на виконання вказаного контракту товар «насіння соняшнику» у загальній кількості 17000 т було відправлено на експорт за митними деклараціями № 24 UА500090002749 U6 та № 24 UА500090002748 U7.

Так, за митною декларацією № 24 UА500090002749 U6 було заявлено товар: № 1 - насіння соняшника, не насіннєве, не подрібнене, насипом, українського походження, врожаю 2023. Кількість 4500,000 тон нетто;

За митною декларацією № 24 UА500090002748 U7 було заявлено товар:№ 1 - насіння соняшника, не насіннєве, не подрібнене, насипом, українського походження, врожаю 2023. Кількість 12500,000 тон нетто.

Після розгляду наданих документів, Одеською митницею було оформлено 07.03.2024р. заявлений товар ТОВ «ІМПЕРКС ТРЕЙД» та випущено його у вільний обіг.

На підставі наказу ГУ ДПС у Харківській області від 31.10.2024 № 4990-п проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «ІмперксТрейд» з питань дотримання вимог валютного законодавства за операцією 07.03.2024 за зовнішньоекономічним контрактом від 12.02.2024 № 2024/1202 за період з 07.03.2024 по 31.10.2024.

Суд встановив, що вказана документальна позапланова невиїзна перевірка проведена на підставі інформації Національного банку України про виявлені факти ненадходження в установлені граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів (лист Державної податкової служби України від 26.07.2024 № 21564/7/99-00-07-04-02-07 про направлення витягу з інформації, отриманої від Національного банку України, про виявлені факти ненадходження в установлені Національним банком України граничні строки розрахунків грошових коштів чи товарів, станом на 01.07.2024), інформації АТ «ПУМБ» про ненадходження валютної виручки за зовнішньоекономічним контрактом від 12.02.2024 № 2024/1202, (Лист від 24.09.2024 № КНО-60.4/9, вх. ГУ ДПС області від 13.11.2024 № 73275/6), інформації з бази даних ІКС «Податковий блок», інформації та копій документів з Єдиної автоматизованої системи митних органів (ЄАІС), наданих ТОВ «Імперкстрейд» при оформленні операцій з експорту товарів.

В ході проведення перевірки встановлено наступне.

Згідно з ІКС «Податковий блок» наявна інформація про оформлення ТОВ «Імперкстрейд» (65009, м, Одеса, Фонтанська дорога, буд,11) 07.03.2024 експортних митних декларацій типу ЕК ДР:

№ 2748 щодо експорту товару - насіння соняшника, не насіннєве, не подрібнене, насипом, українського походження, врожаю 2023. Кількість 12500,000 тонн нетто. Виробник - ТОВ СГВП "БЕРЕЗНЕГУВАТЕ". Країна виробництва - UA. Код товару 1206009900, фактурною вартістю 105 232 600,00 грн (еквівалент 2 750 000,00 доларів США за курсом 38,2664);

№ 2749 щодо експорту товару - насіння соняшника, не насіннєве, не подрібнене, насипом, українського походження, врожаю 2023. Кількість 4500,000 тонн нетто. Виробник - ТОВ ДП "ПІВДЕННЕ". Країна виробництва - UA. Країна виробництва - UA. Код товару 1206009900, фактурною вартістю 37 883 736,00 грн (еквівалент 990 000,00 доларів США за курсом 38,2664).

Таким чином перевіркою встановлено, що ТОВ «Імперкс трейд», на виконання умов Контракту від 12.02.2024 № 2024/1202, укладеного з «ASM PROVENTURES SDN.BHD.», Малайзія, 07.03.2024 відвантажено товар (насіння соняшника, не насіннєве, не подрібнене, насипом, українського походження, врожаю 2023, код товару УКТЗЕД 1206009900) на загальну суму 3 740 000,00 доларів США (еквівалент 143 116 336,00 грн) - граничний строк надходження валютної виручки 04.06.2024, згідно наступних митних декларацій:

від 07.03.2024 № 24UA500090002748U7 на загальну суму 2 750 000,00 доларів США (еквівалент 105 232 600,00 грн) - граничний строк надходження валютної виручки 04.06.2024;

від 07.03.2024 № 24UA500090002749U6 на загальну суму 990 000,00 доларів США (еквівалент 37 883 736,00 грн) - граничний строк надходження валютної виручки 04.06.2024.

Перевіркою не встановлено надходження валютної виручки на валютний рахунок ТОВ «Імперкстрейд» по Контракту від 12.02.2024 № 2024/1202 (дата операцій 07.03.2024).

Головним управлінням ДПС у Харківській області з метою контролю за встановленими законом строками проведення розрахунків в іноземній валюті за зовнішньоекономічним контрактом від 12.02.2024 № 2024/1202, укладеним з «ASM PROVENTURES SDN.BHD.» (Registrationnumber 1511032-K, 69-1, BizAvenue 2 NeocyberLingkaranCyberPointBarat, Cyberjaya 63000, Selandor, Malaysia), дата операції - 07.03.2024, сума операції 3740000,00 доларів США, на адресу АТ «ПУМБ», МФО 334851, направлено письмовий запит від 09.09.2024 № 40551/6/20-40-07-08-12 з проханням повідомити чи перебувають на поточну дату на контролі банку експортні операції ТОВ «Імперкстрейд», зокрема: дата операції - 07.03.2024, сума операції 3740000,00 доларів США, та у разі зняття банком операції з валютного контролю, повідомити про підстави такого зняття.

АТ «ПУМБ», МФО 334851, листом від 24.09.2024 № КНО-60.4/9 (вх. ГУ ДПС області від 13.11.2024 № 73275/6), повідомлено, що станом на 20.09.2024 у Банку наявні на контролі експортні операції ТОВ «Імперкстрейд» (код ЄДРПОУ 45216281) від 07.03.2024 року на суму 3 740 000,0 дол. США за контрактом від 12.02.2024 № 2024/1202, укладеним з нерезидентом «ASM PROVENTURES SDN.BHD.» (Registrationnumber 1511032-K, 69-1, BizAvenue 2 NeocyberLingkaranCyberPointBarat, Cyberjaya 63000, Selandor, Malaysia).

За даними з ІКС «Податковий блок» рахунки ТОВ «Імперкс трейд», відкриті в АТ «ПУМБ», МФО 334851, № НОМЕР_1 (валюта рахунку: 840-долар США), № НОМЕР_1 (валюта рахунку: 980- українська гривня) закриті, дата закриття -19.07.2024.

За даними з ІКС «Податковий блок» ТОВ «Імперкс трейд», не мало інших рахунків, відкритих в інших банківських установах.

В ході проведення документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ «Імперк стрейд» документів, які підтверджують проведення розрахунків по контракту від 12.02.2024 № 2024/1202 (дата операції 07.03.2024) у законодавчо встановлені строки, або звільняють від відповідальності за порушення строків, визначених пунктом 142 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» із змінами та доповненнями, не надано.

За результатами перевірки контролюючим органом складено акт від 06.12.2024 року № 55023/20-40-07-08-05/45216281, яким зафіксовано встановлене порушення позивачем частини 2 статті 13 Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» та пункту 14-2 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» з укладеним з нерезидентом «ASM PROVENTURES SDN.BHD.»; та п. 44.1., п.44.3., ст. 44 , п. 85.2 ст. 85 ПК України в частині ненадання платником податків посадовим особам контролюючого органу оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю.

На підставі акту від 06.12.2024 року № 55023/20-40-07-08-05/45216281 Головним управління ДПС у Харківській області прийнято податкове повідомлення - рішення від 02.01.2025р. № 00000520708, яким нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності та за невиконання зобов'язань та порушення вимог валютного законодавства в розмірі 67 362 368,96 грн., та податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 02.01.2025р. № 00000530708, яким застосовано штраф в розмірі 1020 грн за порушення п. 44.1., п. 44.3 ст. 44 , п. 85.2. ст. 85 ПК України.

Не погоджуючись з прийнятим відповідачем податковими повідомленнями-рішеннями позивач звернувся до суду з цим позовом.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не належать задоволенню, з огляду на таке.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України, Митного кодексу України, Закону України «Про валюту і валютні операції», Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого Постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 5, із змінами і доповненнями.

Відповідно до п.п.20.1.4 п. 20.1 ст. 20 ПК України контролюючі органи мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

Згідно з п. 75.1 ст. 75 ПК України, контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться контролюючими органами в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на контролюючі органи.

Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Суд встановив, що на підставі наказу ГУ ДПС у Харківській області від 31.10.2024 № 4990-п проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ТОВ «ІмперксТрейд» з питань дотримання вимог валютного законодавства за операцією 07.03.2024 за зовнішньоекономічним контрактом від 12.02.2024 № 2024/1202 за період з 07.03.2024 по 31.10.2024.

За результатами перевірки контролюючим органом складено акт від 06.12.2024 року № 55023/20-40-07-08-05/45216281, яким зафіксовано встановлене порушення позивачем частини 2 статті 13 Закону України від 21 червня 2018 року № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» та пункту 14-2 Постанови Правління Національного банку України від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» з укладеним з нерезидентом «ASM PROVENTURES SDN.BHD.»; та п. 44.1., п.44.3., ст. 44 , п. 85.2 ст. 85 ПК України в частині ненадання платником податків посадовим особам контролюючого органу оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю.

Надаючи оцінку доводам та запереченням сторін з порушеного спірного питання, суд застосовуючи норми права, що регулюють спірні правовідносини, доходить такого висновку.

Так, відповідно до п. 1 ст. 13 Закону України «Про валюту та валютні операції» Національний банк України має право встановлювати граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів.

Згідно з ч. 2 ст. 13 цього Закону, у разі встановлення Національним банком України граничного строку розрахунків за операціями резидентів з експорту товарів грошові кошти підлягають зарахуванню на рахунки резидентів у банках України у строки, зазначені в договорах, але не пізніше строку та в обсязі, встановлених Національним банком України. Строк виплати заборгованості обчислюється з дня митного оформлення продукції, що експортується, а в разі експорту робіт, послуг, прав інтелектуальної власності та (або) інших немайнових прав - з дня оформлення у письмовій формі (у паперовому або електронному вигляді) акта, рахунка (інвойсу) або іншого документа, що засвідчує їх надання.

Відповідно до п. 21 розділу ІІІ Положення про заходи захисту та визначення порядку здійснення окремих операцій в іноземній валюті, затвердженого Постановою Правління НБУ від 02.01.2019 № 5 граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 365 календарних днів.

Згідно з п. 22 розділу ІІІ зазначеного Положення, граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 21 розділу II цього Положення:

1) не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення" (далі - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій;

2) застосовуються з урахуванням установлених Національним банком за поданням Кабінету Міністрів України, відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України "Про валюту і валютні операції" (далі - Закон про валюту), винятків та (або) особливостей для окремих товарів, та (або) галузей економіки.

Таким чином, сукупний аналіз наведених норм права доводить, що загальні граничні строки розрахунків належать застосуванню за відсутністю окремих особливостей для окремих видів товарів та або галузей економіки.

Позивач вважає, що до його операцій має бути застосовано граничний строк розрахунків - 180 днів з дати митного оформлення відповідно до п. 14-2 Постанови НБУ № 18.

Так, відповідно до статті 7 Закону України «Про Національний банк України» з метою забезпечення надійності та стабільності функціонування банківської системи, Правлінням Національного банку України прийнято Постанову від 24.02.2022 № 18 «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (далі - Постанова НБУ № 18).

Пунктом 14-2 Постанови НБУ № 18 встановлено, що граничні строки розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів становлять 180 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 05 квітня 2022 року.

Пунктом 14-3 Постанови № 18 встановлено, що граничні строки розрахунків, зазначені в пункті 14-2 цієї постанови:

1) не поширюються на операцію з експорту, імпорту товарів (уключаючи незавершені розрахунки за операцією), сума якої (в еквіваленті за офіційним курсом гривні до іноземних валют, установленим Національним банком України на дату здійснення операції) є меншою, ніж розмір, передбачений статтею 20 Закону України «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення» (далі - незначна сума), крім дроблення операцій з експорту товарів або дроблення валютних операцій;

2) застосовуються з урахуванням установлених Національним банком України за поданням Кабінету Міністрів України відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про валюту і валютні операції» винятків та (або) особливостей для окремих товарів та (або) галузей економіки.

Пунктом 14-4 Постанови № 18 встановлено, що розрахунки за операціями резидентів з експорту та імпорту товарів здійснюються не пізніше строку, визначеного в пункті 14-2 цієї постанови, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови в повному обсязі, з урахуванням вимог пункту 14-3 цієї постанови стосовно операцій з експорту, імпорту товарів у незначній сумі (уключаючи незавершені розрахунки за операцією). Грошові кошти від нерезидента за операціями резидента з експорту товарів підлягають зарахуванню на рахунок резидента в банку в Україні.

Своєю чергою відповідач наполягає на тому, що граничний строк для розрахунків за спірними операціями є 90 календарних днів з дати митного оформлення, посилаючись на те, що винятки та (або) особливості запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів установлені Постановою Національного банку України від 14.05.2019 №67 «Про встановлення винятків та (або) особливостей запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту та імпорту товарів і внесення змін до деяких нормативно-правових актів» (далі, - Постанова НБУ № 67).

Так, Постановою Правління Національного банку України від 10.11.2023 №145 «Про внесення зміни до постанови Правління Національного банку України від 14 травня 2019 року № 67», яка набрала чинності з 11.11.2023, Постанову НБУ № 67 доповнено новим пунктом 12 такого змісту:

“12. Граничні строки розрахунків за операціями з експорту товарів, що класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД: 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306, становлять 90 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 11 листопада 2023 року.»

Постановою Правління Національного банку України від 09.07.2024 № 84 «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 14 травня 2019 року № 67» внесені зміни до цієї постанови, зокрема пункт 12 викладено в такій редакції:

“12. Граничні строки розрахунків за операціями з експорту товарів, що класифікуються за кодами згідно з УКТ ЗЕД: 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306, становлять:

90 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 11 листопада 2023 року до 11 липня 2024 року включно;

120 календарних днів та застосовуються до операцій, здійснених з 12 липня 2024 року.»

Суд встановив, що за митною декларацією № 24 UА500090002749 U6 було заявлено товар: № 1 - насіння соняшника, не насіннєве, не подрібнене, насипом, українського походження, врожаю 2023. Кількість 4500,000 тон нетто; та за митною декларацією № 24 UА500090002748 U7 було заявлено товар:№ 1 - насіння соняшника, не насіннєве, не подрібнене, насипом, українського походження, врожаю 2023. Кількість 12500,000 тон нетто.

Відповідно до вказаних митних декларацій код товару: 12060099 00.

Таким чином, враховуючи, що операція стосувалась з експорту товару, що класифікуються за кодом згідно з УКТ ЗЕД: 1206 00, стосовно яких встановлено НБУ особливості запровадження граничних строків розрахунків за операціями з експорту, суд доходить висновку, що до спірних правовідносин належить застосування положень Постанови Правління Національного банку України від 09.07.2024 № 84 «Про внесення змін до постанови Правління Національного банку України від 14 травня 2019 року № 67».

Відповідно до частини 5 статті 13 Закону України № 2473-VIII «Про валюту і валютні операції» порушеннярезидентами строку розрахунків, встановленого згідно із цією статтею, тягне за собою нарахування пені за кожний день прострочення в розмірі 0,3 відсотка суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару) у національній валюті (у разі здійснення розрахунків за зовнішньоекономічним договором (контрактом) у національній валюті) або в іноземній валюті, перерахованій у національну валюту за курсом Національного банку України, встановленим на день виникнення заборгованості. Загальний розмір нарахованої пені не може перевищувати суми неодержаних грошових коштів за договором (вартості недопоставленого товару).

З урахуванням встановлених судом обставин, суд доходить висновку, що контролюючий орган правомірно нарахував пеню за порушення строку розрахунків, встановлених ст. 13 Закону України «Про валюту та валютні операції».

Водночас позивач також вважає оскаржуване податкове повідомлення - рішення протиправним з підстав того, що відповідач не мав право проводити перевірку з посиланням на пп. 69.35-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України, яким передбачено, що тимчасово, з 01 грудня 2023 року, діє мораторій: на проведення документальних перевірок платників єдиного податку першої та другої груп (крім перевірок, пов'язаних з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, та/або таких, що проводяться на звернення платника податків) - до 01 грудня 2024 року; на проведення документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку тимчасової окупації є тимчасово окуповані рф території України, - до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація відповідних територій, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження.

Наказом Мінреінтеграції від 14.10.2024 №360 внесено зміни до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Мінреінтеграції від 22.12.2022 №309.

Зміни, що вносяться, зокрема, стосуються територіальних громад Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Луганської, Сумської та Харківської областей.

На дату проведення перевірки податковою адресою позивача було: 61072, м. Харків, Шевченківський район, пррсп. Науки, буд. 58.

Отже, на думку позивача, окрім дії мораторію на проведення документальних перевірок, Харківська область включена до переліку активних/можливих бойових дій та документальні та фактичні перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності безпечних умов для їх проведення, що свідчить про незаконність проведення перевірки.

Надаючи оцінку таким доводам позивача, суд зазначає таке.

Так, відповідно до пп. 69.35-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України Тимчасово, з 1 грудня 2023 року, діє мораторій:

1) на проведення документальних перевірок платників єдиного податку першої та другої груп (крім перевірок, пов'язаних з припиненням підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця, та/або таких, що проводяться на звернення платника податків) - до 1 грудня 2024 року;

2) на проведення документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку тимчасової окупації є тимчасово окуповані Російською Федерацією території України, - до останнього числа місяця, в якому була завершена тимчасова окупація відповідних територій, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження, крім документальних позапланових перевірок:

що проводяться виключно на звернення платника податків;

що проводяться з підстав, визначених підпунктами 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.21 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;

платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

3) на проведення документальних перевірок платників податків, податкова адреса яких станом на дату початку бойових дій є територія, на якій ведуться активні бойові дії, - до останнього числа місяця, в якому було завершено бойові дії на відповідній території, а в разі зміни платником податків місцезнаходження на іншу територію України - до дати проведення державної реєстрації зміни місцезнаходження, крім документальних позапланових перевірок:

що проводяться виключно на звернення платника податків;

що проводяться з підстав, визначених підпунктами 78.1.5, 78.1.7, 78.1.8, 78.1.12, 78.1.21 пункту 78.1 статті 78 цього Кодексу;

платників податків, щодо яких отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями.

Матеріалами справи підтверджено, що перевірка проведена з підстав отримання податкової інформації, що свідчить про порушення платником податків вимог валютного законодавства в частині дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями, що виключає дію мораторію, передбачену пп. 69.35-1 п. 69 підрозділу 10 розділу ХХ Перехідні положення ПК України.

З наведених підстав зазначені доводи позивача є безпідставними та відхиляються судом.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 02.01.2025р. № 00000520708, яким нараховано пеню за порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності та за невиконання зобов'язань та порушення вимог валютного законодавства в розмірі 67 362 368,96 грн., є безпідставними, а тому не належать задоволенню.

Щодо позовних вимог в частині визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Харківській області від 02.01.2025р. № 00000530708, яким застосовано штраф в розмірі 1020 грн за порушення п. 44.1., п. 44.3 ст. 44 , п. 85.2. ст. 85 ПК України, суд зазначає таке.

Так, перевіркою встановлено, що ТОВ «Імперкс трейд» документів, що належать або пов'язані з предметом перевірки з питання дотримання вимог валютного законодавства в частині дотримання строків проведення розрахунків в іноземній валюті за операцією 07.03.2024 року не надано.

Відповідно до 121.1. ст. 121 ПК України незабезпечення платником податків зберігання первинних документів, облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 цього Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів (крім документів, отриманих з Єдиного реєстру податкових накладних) чи їх копій при здійсненні податкового контролю у випадках, передбачених цим Кодексом, -тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 1020 гривень.

Враховуючи, що позивачем не було надано перевіряючим документи при здійсненні контролю за дотриманням вимог валютного законодавства, суд доходить висновку, що відповідачем правомірно прийнято податкове повідомлення - рішення від 02.01.2025р. № 00000530708, а тому відсутні підстави для задоволення вказаних позовних вимог.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).

Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно з ч.1 ст.90 цього ж Кодексу, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, враховуючи вище встановлені судом обставини, суд доходить висновку, що позовні вимоги є безпідставними та не належать задоволенню.

Щодо судового збору, то відповідно до ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, оскільки у задоволенні позову відмовлено, сплачений позивачем судовий збір поверненню не підлягає.

У зв'язку з тим, що судові витрати пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз в цій справі відсутні, жодні судові витрати не належать стягненню з позивача на користь відповідача.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позовних вимог за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ІМПЕРКС ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 45216281, місце знаходження: 65029, м. Одеса, вул. Олексія Маркевича, 32) до Головного управління ДПС в Харківській області (код ЄДРПОУ 43983495, місце знаходження: 61057, м. Харків, вул.Пушкінська, 46) про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень,- відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко

.