Рішення від 12.08.2025 по справі 380/3272/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 рокусправа № 380/3272/25

м. Львів

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Андрусів У. Б., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ у Львівській області), у якому просить зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провести з 01.01.2025 перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням індексації відповідно до постанов Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», від 16.02.2022 №118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році», від 24.02.2023 №168 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році», від 23.02.2024 №185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» без обмеження максимальним розміром пенсії.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Стверджує, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.07.2024 у справі №380/8483/24 зобов'язано здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату суми збільшення основного розміру пенсії відповідно до п. 1 постанови №1381, з урахуванням під час обрахунку індексації, визначеної постановами №118, №168, без обмеження максимального розміру. На виконання цього рішення суду з 01.01.2025 проведено перерахунок пенсії, однак розмір її обмежується максимальним. З огляду на це, вважає дії відповідача щодо зменшення розміру пенсійної виплати протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, у зв'язку з чим звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою судді від 24.02.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін за наявними у справі матеріалами.

13.03.2025 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву із викладом заперечень щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову. Свою позицію мотивує тим, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 10.07.2024 у справі №380/8483/24 проведено перерахунок пенсії з 01.01.2025, унаслідок чого розмір пенсійної виплати становить 27515,01 грн та не обмежується максимальним розміром. Водночас наголошує, що відповідно до ст. 49 Закону України «Про Кабінет Міністрів України», пп. 2 п. 22 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України так і іншими актами Кабінету Міністрів України. З метою реалізації норм ст. 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», спрямованих на оптимізацію видатків на виплату пенсій, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету, 03.01.2025 Кабінет Міністрів України прийняв постанову №1. Стверджує, що з 01.02.2025 виплату пенсії позивача проведено із застосуванням коефіцієнтів відповідно до постанови №1 та вона становить 25408,10 грн. Констатує, що цією постановою не встановлено обмеження максимального розміру пенсії або фіксованого розміру пенсії, а передбачено застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення (щодо пенсій розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність). Зважаючи на викладене, просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

31.03.2025 позивач подав відповідь на відзив, у якій зазначив, що пенсію в розмірі 27515,01 грн, тобто без обмеження максимальним розміром не отримував жодного разу. На підтвердження цих обставин додав виписку з Ощадбанку. З огляду на викладене, просить задовольнити позов.

Частиною 5 ст. 262 КАС України унормовано, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на які сторони покликаються, як на підставу своїх вимог та заперечень, оцінивши докази, що мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд установив такі обставини та відповідні їм правовідносини.

Позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ).

З Єдиного державного реєстру судових рішень суд установив, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 10.07.2024 у справі №380/8483/24 відповідача зобов'язано здійснити з 01.03.2023 перерахунок та виплату ОСОБА_1 суми збільшення основного розміру пенсії відповідно до пункту 1 Постанови № 1381, з урахуванням під час обрахунку індексації, визначеної постановою Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 «Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році» та постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» без обмеження максимального розміру, з урахуванням раніше виплачених сум.

На виконання цього судового рішення ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії з 01.01.2025, за змістом якого пенсійна виплата складається з:

- основного розміру пенсії (85%*17203,46 грн) 14622,94 грн;

- індексації базового ОСНП 2022 (14622, 94*0,1400) 2047,21 грн;

- індексації базового ОСНП 2023 (16670,15*9,1970) 1500,00 грн;

- індексації базового ОСНП 2024 (18170,15*0,0796) 1446,34 грн;

- збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 19616,49 грн 4904,12 грн;

- щомісячної доплати до 2000 відповідно до ПКМУ 713 від 14.07.2021 (згідно рішення суду) 2000,00 грн;

- підвищення як інваліду війни 2 групи 944,40 грн;

- доплати 50,00 грн.

Підсумок пенсії (з надбавками) 27515,01 грн та не обмежується максимальним розміром.

ГУ ПФУ у Львівській області з 01.02.2025 здійснило перерахунок пенсії позивача з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1.

Як вбачається з наявного перерахунку пенсії, з 01.02.2025 підсумок пенсії (з надбавками) складав 37515,01 грн. У зв'язку із застосуванням пониження суми згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» до виплати призначено пенсію у розмірі 25408,10 грн.

19.12.2024 позивач звернувся до відповідача з інформаційним запитом щодо надання детального розрахунку перерахованої пенсії на виконання рішення у справі №380/8483/24.

Листом від 25.12.2024 відповідач повідомив, що після перерахунку, проведеного на виконання рішення суду, розмір пенсійної виплати з 01.01.2025 становить 27515,01 грн та надав копії запитуваних документів.

30.12.2024 позивач звернувся до відповідача з інформаційним запитом, у якому просив здійснити перерахунок пенсії з 01.01.2025 на виконання рішення суду від 24.11.2023 у справі №380/23505/23 та відповідно до довідок, доданих до матеріалів судової справи №380/8483/24.

Листом від 08.01.2025 №1300-5203-8/3441 ГУ ПФУ у Львівській області повідомило, що у зв'язку з технічними причинами під час перерахунку пенсії з 01.03.2022, 01.03.2023, 01.03.2024 збільшення основного розміру пенсії (25%) для осіб з інвалідністю внаслідок війни відповідно до постанови №1381 визначено з основного розміру пенсії, а розмір індексації - з розрахунку основного розміру пенсії з врахуванням підвищення (25%) для осіб з інвалідністю внаслідок війни. Після приведення розміру пенсії у відповідність, в розпорядженні про перерахунок пенсії з 01.01.2025 збільшення основного розміру пенсії (25%) для осіб з інвалідністю внаслідок війни визначено з основного розміру пенсії з врахуванням індексації, а розмір індексації - з розрахунку основного розміру пенсії. Крім цього, наголосило, що в січні 2025 році виплату пенсії приведено у відповідність до вимог постанови №1.

У відповідь на інформаційний запит від 24.03.2024, листом від 03.04.2024 №1300-5202-8/53321 відповідач повідомив, що з 01.11.2022 розмір пенсії визначений на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 03.08.2022 у справі №380/6226/22 та становить 20270,00 грн у т. ч.14622,94 грн (17203,46*85%) - основний розмір пенсії, індексація згідно постанови №118 - 2047,21 грн (14622,94*14%), 4167,54 грн (16670,15*25%). Зазначив, що станом на 01.03.2023 після проведеного на виконання постанови №168 розмір пенсії становив 20930,00 грн у т. ч. 14622,94 грн (17203,46*85%) основний розмір пенсії, 2559,01 грн (14622,94+3655,74)*14% - індексація пенсії відповідно до постанови№118 1500,00 грн - індексація пенсії відповідно до постанови №168 та 3655,74 грн - збільшення основного розміру пенсії на 25% (14622,94825%) відповідно до постанови №1381. З 01.02.2024 розмір пенсії визначений на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 24.11.2023 у справі №380/23505/23 та становить 25224,89 грн у т. ч. 14622,94 грн (17203,46*85%) - основний розмір пенсії 18581,95 грн (14622,94+2559,01+1500) - розмір пенсії з урахуванням індексації, індексація згідно з постановою №118 - 2559,01 грн (14622,94+3655,74)*14%, 3655,74 грн - збільшення основного розміру пенсії на 25% (14622,94*25%) відповідно до постанови №1381.

Не погодившись з такими діями відповідача, вважаючи їх протиправними та такими, що порушують його право на належне пенсійне забезпечення, позивач пред'явив цей позов.

Спірні правовідносини між сторонами справи виникли у зв'язку з обмеженням пенсійної виплати максимальним розміром.

Надаючи правову оцінку цим правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд застосовує такі норми законодавства України та робить висновки по суті спору.

Частиною 2 ст. 19 Конституції України регламентовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Аналіз цієї норми дає змогу виснувати, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний діяти лише на виконання закону, за умов і обставин, визначених ним, вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обов'язків, дотримуватися встановленої законом процедури, обирати лише встановлені законодавством України способи правомірної поведінки під час реалізації своїх владних повноважень.

Вчинення ж державним органом чи його посадовою особою дій у межах компетенції, але непередбаченим способом, у непередбаченій законом формі або з виходом за межі компетенції є підставою для визнання таких дій та правових актів, прийнятих у процесі їх здійснення, неправомірними.

Відповідно до ч. 5 ст. 17 Конституції України держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

За змістом ч. 1 ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним нормативно-правовим актом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Стосовно правомірності обмеження пенсійної виплати максимальним розміром суд зазначає таке.

Обмеження граничного розміру пенсії військовослужбовцям введено в дію Законом України від 08.07.2011 №3668-VI «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» (далі - Закон №3668-VI).

За змістом положень ст. 2 Закону №3668-VI (в редакції, яка діяла на момент прийняття Закону) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Митного кодексу України, законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про статус народного депутата України», «Про Національний банк України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про дипломатичну службу», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про судову експертизу», «Про статус і соціальний захист громадян, як постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів», «Про наукову і науково-технічну діяльність», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Про пенсійне забезпечення», «Про судоустрій і статус суддів», Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року «Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України», не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Водночас пп. 8 п. 6 розділу ІІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №3668-VI внесено зміни у ч. 5 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, а саме встановлено, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність.

Отже, положення ч. 7 ст. 43 Закону №2262-XII дублюють зміст ч. 1 ст. 2 Закону №3668-VІ (у частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ), прийняті одночасно для регулювання одних і тих самих правовідносин (обмеження максимальним розміром пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII), тобто є однопредметними та однаковими за змістом.

Частину 7 ст. 43 Закону №2262-XII Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 24.12.2015 №911-VIII (чинним з 01.01.2016 по 20.12.2016) доповнено реченням такого змісту: «Тимчасово, у період з 01.01.2016 по 31.12.2016, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 грн». Пунктом 2 розділу II «Прикінцеві положення» визначено, що дія положень цього Закону щодо визначення максимального розміру пенсії застосовується до пенсій, які призначаються починаючи з 1 січня 2016 року.

Законом України від 12.04.2016 №1080-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо соціального захисту резервістів, які постраждали внаслідок участі в антитерористичній операції, та членів їх сімей» ст. 43 Закону №2262-ХІІ після частини третьої доповнено двома новими частинами, внаслідок чого відбулась зміна порядкового номеру частин статті, що регламентувала обчислення пенсій особам із числа військовослужбовців - п'ята частина стала сьомою.

Законом України від 06.12.2016 №1774-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який набрав чинності 01.01.2017, у ч. 7 ст. 43 слова і цифри «у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року» замінено словами і цифрами «по 31 грудня 2017 року».

Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 у справі №1-38/2016 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення Закону №2262-ХІІ зі змінами, а саме: ч. 7 ст. 43, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.

Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Згідно з п. 2 резолютивної частини вказаного рішення положення ч. 7 ст. 43 Закону №2262-XII, які визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення, тобто 20.12.2016.

Ухвалюючи рішення та визнаючи такими, що не відповідає ст. 17 Конституції України, положення ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, Конституційний Суд України виходив із того, що норми-принципи ч. 5 ст. 17 Конституції України щодо забезпечення державою соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей, є пріоритетними та мають безумовний характер. Тобто заходи, спрямовані на забезпечення державою соціального захисту вказаної категорії осіб, зокрема у зв'язку з економічною доцільністю, соціально-економічними обставинами не можуть бути скасовані чи звужені. При цьому Конституційний Суд України зазначив, що обмеження максимального розміру пенсії, призначеної особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262-ХІІ, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених ч. 5 ст. 17 Конституції України, які зобов'язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканність України.

За змістом п. 3, 4 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 14.12.2000 №15-рп/2000 у справі про порядок виконання рішень Конституційного Суду України обов'язок виконання рішення Конституційного Суду України є вимогою Конституції України, яка має найвищу юридичну силу щодо всіх інших нормативно-правових актів. Це виключає можливість органу державної влади, у тому числі парламенту, органу місцевого самоврядування, їх посадових осіб відтворювати положення правових актів, визнаних Конституційним Судом України неконституційними, крім випадків, коли положення Конституції України, через невідповідність яким певний акт (його окремі положення) було визнано неконституційним, у подальшому змінені в порядку, передбаченому розділом XIII Основного Закону України.

Конституційний Суд України у п. 7 рішення №4-рп/2016 від 08.06.2016 сформував позицію, згідно з якою закони, інші правові акти або їх окремі положення, визнані неконституційними, не можуть бути прийняті в аналогічної редакції, оскільки рішення Конституційного Суду України є обов'язковими до виконання на території України, остаточними і не можуть бути оскаржені. Повторне запровадження правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, дає підстави стверджувати про порушення конституційних приписів, згідно з якими закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.

З огляду на те, що положення ч. 7 ст. 43 Закону №2262-XII втратило чинність з 20.12.2016, тому внесені Законом №1774-VIII до ч. 7 зазначеної статті зміни є нереалізованими, оскільки така норма в нормативно-правовому акті відсутня. Крім цього, зазначені зміни по своїй суті є повторним запровадженням правового регулювання, яке Конституційний Суд України визнав неконституційним, а тому ці зміни не створюють правових підстав для обмеження пенсії максимальним розміром.

Системний аналіз законодавчих приписів з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 дає підстави для висновку, що з 20.12.2016 ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ, яка передбачала положення про обмеження максимального розміру пенсії військовослужбовців десятьма прожитковими мінімумами для непрацездатної особи, втратила чинність та не підлягає застосуванню у спірних відносинах. Внесені Законом від 06.12.2016 №1774-VIII зміни до ч. 7 ст. 43 Закону №2262-ХІІ (щодо періоду, протягом якого діють обмеження пенсії) самі по собі не створюють підстав для такого обмеження.

Такий правовий висновок релевантний правовій позиції, викладеній в постановах Верховного Суду від 16.10.2018 у справі №522/16882/17, від 31.01.2019 у справі №638/6363/17, від 12.03.2019 у справі №522/3049/17, від 09.11.2020 у справі №813/678/18.

Стосовно положень ст. 2 Закону №3668-VI, які після скасування ст. 43 Закону №2262-XII не зазнали змін та передбачали обмеження максимальним розміром пенсії військовослужбовців, суд акцентує на тому, що рішенням Другого сенату Конституційного Суду України від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), приписи ст. 2 Закону №3668-VI зі змінами, що поширюють свою дію на Закон №2262-XII, в тім, що вони не забезпечують соціальних гарантій високого рівня, які випливають зі спеціального юридичного статусу громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії Російської Федерації проти України, розпочатої в лютому 2014 року.

Тобто норма ст. 2 Закону №3668-VI в частині поширення її дії на Закон №2262-ХІІ, втратила чинність з 12.04.2023 (через 6 місяців з дня ухвалення зазначеного рішення Конституційного суду України).

Отож, на сьогодні відсутнє нормативне регулювання відносин стосовно обмеження розміру пенсії особам, яким вона призначена відповідно до положень Закону №2262-XII. Тому виплата пенсії військовослужбовцям повинна здійснюватися без обмеження максимальним розміром.

У прохальній частині позовної заяви позивач просить здійснити з 01.01.2025 перерахунок та виплату пенсії, з урахуванням індексації відповідно до постанов №118, №168, №185 та збільшення основного розміру пенсії відповідно до постанови №1381, без обмеження максимальним розміром.

З наявного у матеріалах справи перерахунку пенсії позивача з 01.01.2025 суд установив, що відповідач здійснив перерахунок пенсії без обмеження максимальним розміром. Зі змісту перерахунку вбачається, що розмір пенсії з надбавками становить 27515,01 грн та ця сума призначена до виплати. Крім того, суд звертає увагу, що до пенсійної виплати враховано: індексацію базового ОСНП 2022 (14622,94*0,1400) 2047,21 грн; індексацію базового ОСНП 2023 (16670,15*9,1970) 1500,00 грн; індексацію базового ОСНП 2024 (18170,15*0,0796) 1446,34 грн; збільшення основного розміру пенсії (25%) від суми 19616,49 грн 4904,12 грн.

Наведені обставини, виходячи з предмета та підстав пред'явленого позову, свідчать про відсутність порушеного права позивача на отримання пенсії без обмеження максимальним розміром, що відповідно підтверджується доданим позивачем та відповідачем перерахунком пенсії з 01.01.2025.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії) та пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія).

Згідно з вимогами ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Отже особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на суб'єкта владних повноважень, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень довів правомірність своєї поведінки, пов'язаної з нарахуванням та виплатою пенсії без обмеження максимальним розміром та з урахуванням індексацій, передбачених постановами №118, №168, №185, та підвищення до пенсії згідно з постановою №1381.

Доводи позивача спростовано наведеним вище аналізом чинного законодавства, яке регулює спірні правовідносини. Крім того, суд звертає увагу на те, що обмеження пенсії максимальним розміром, на чому акцентує увагу позивач у позовній заяві, не знайшло свого підтвердження. В матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б підтверджували обмеження максимальним розміром пенсії з 01.01.2025. Тому такі міркування суд до уваги не бере.

За правилами ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Згідно з ч. 1 ст. 245 КАС України при вирішенні справи по суті суд може задовольнити позов повністю або частково чи відмовити в його задоволенні повністю або частково.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши наявні у справі письмові докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи встановлені обставини справи, суд дійшов висновку, що у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Судові витрати в силу приписів ст. 139 КАС України розподілу не підлягають.

Керуючись ст. 2, 72-77, 90, 139, 241-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про зобов'язання вчинити дії відмовити повністю.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасники справи:

Позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ).

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (місцезнаходження: вул. Митрополита Андрея, буд. 10, м. Львів, 79016; ЄДРПОУ 13814885).

СуддяАндрусів Уляна Богданівна