Іменем України
13 серпня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1302/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Секірська А.Г., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,
23.06.2025 до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (далі - відповідач), у якій позивач просить:
визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо залишення без розгляду заяви від 21.05.2025 про призначення субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області розглянути заяву з доданими документами від 21.05.2025 про призначення субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення згідно Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1225 «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення (частини житлового приміщення) та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору».
В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 21 травня 2025 року позивачем через портал Електронних послуг Пенсійного фонду України подано до Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області заяву про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2024 р. N1225 «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення (частини житлового приміщення) та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб або єдиного податку та військового збору».
Подана позивачем заява оформлена відповідно за формою згідно Додатку 5 Порядку, та до заяви додано примірник оригіналу договору оренди житлового приміщення (квартири) та долучена довідка ВПО про реєстрацію місця мого перебування як внутрішньо переміщеної особи в цьому приміщенні.
19 червня 2025 року на порталі електронних послуг ПФУ був направлений лист від ГУ ПФУ в Закарпатській області, в якому зазначено, що заяву розглянуто у відповідності та у строки, визначені Законом України «Про звернення громадян» замість Порядку передбаченого Постановою КМУ №1225 для таких заяв.
Також зазначено, що відповідно до пункту 5 Постанови КМУ №1225 заява та договір найму можуть бути підписані особисто наймачем та наймодавцем або особою, яка діє на підставі довіреності у паперовій формі або за наявності технічної можливості в електронній формі з накладанням наймачем та наймодавцем кваліфікованих електронних підписів та вказує, що заява, договір найму та копії (скановані копії) інших документів подаються особисто наймачем та наймодавцем з накладеними наймачем та наймодавцем електронними підписами.
Всі ці доводи управління, на думку позивача, не відповідають дійсності та не стосуються ситуації позивача, оскільки подані документи, зокрема заява за формою згідно з додатком №5 постанови, про призначення субсидії на оренду житла у юридичної особи. Згідно зразка, наведеного у Порядку затвердженого постановою КМУ №1225 заява за формою згідно з додатком №5 підписується тільки наймачем, який подає заяву.
Так, згідно а.5-6 п.5 Порядку - «у разі коли наймодавцем є юридична особа, то компенсація наймодавцю, що є юридичною особою, не призначається. У такому випадку наймач, який є уповноваженою особою домогосподарства щодо отримання субсидії на найм житла, самостійно подає заяву за формою згідно з додатком 5, договір найму між наймодавцем - юридичною особою та наймачем, який був підписаний у день звернення або раніше, або наймач пред'являє (надає копію /скановану копію) власний примірник оригіналу договору найму». Таким чином, заява про призначення субсидії за формою згідно з додатком №5 Порядку наймодавцем взагалі не підписується, ні в паперовому примірнику, ні з використанням електронного цифрового підпису і наймодавець з органами ПФУ ніяк не взаємодіє.
Документи перед відправленням на розгляд через портал ПФУ, зокрема заява, цифровий примірник оригіналу договору оренди та довідка ВПО були подані до ГУ ПФУ в Закарпатській області за місцем оренди, з накладенням на подані документи мого кваліфікованого електронного цифрового підпису.
ГУ ПФУ в Закарпатській області в свою чергу зобов'язане було в будь-якому разі дотриматися вимог законодавства, зокрема строків розгляду заяви, які становлять 10 робочих днів, та за наслідком розгляду заяви прийняти рішення про призначення субсидії або про відмову у призначенні, що останнім зроблено не було, а от же документи управлінням залишені без розгляду.
На думку позивача, подані заява за формою згідно додатку 5 та договір найму цілком і повністю відповідали положенням Порядку затвердженого постановою КМУ №1225, в результаті чого управління не мало підстав для їх повернення з посиланням на п.6 постанови, і не повертало та не повідомляло про повернення документів із посиланням на п.6 Порядку Постанови КМУ №1225.
Вважаючи бездіяльність відповідача щодо залишення заяви про призначення субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення без розгляду протиправною, позивач звернулась до суду для захисту своїх прав.
Ухвалою суду від 24.06.2025 відкрито провадження у справі, визначено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору у сумі 968,96 грн.
14.07.2025 відповідачем надано відзив на позовну заяву, в якому зазначено таке.
Умови призначення та порядок надання громадянам щомісячної адресної безготівкової субсидії для відшкодування витрат на оплату користування житлом або його утримання та комунальних послуг (водо-, тепло-, газопостачання, водовідведення, електроенергія, вивезення побутового сміття та рідких нечистот), а також один раз на рік субсидії готівкою на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива визначені Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21 жовтня 1995 року №848 №848).
Пунктом 3 Положення визначено, що житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою вразливим споживачам житлово-комунальних послуг мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком, витрати на комунальні послуги, витрати на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива в такому будинку.
Суми призначеної, але не виплаченої у зв'язку із смертю одержувача житлової субсидії виплачуються одному із членів домогосподарства, з урахуванням яких призначалася субсидія, за письмовим зверненням такої особи, поданим протягом трьох місяців після смерті одержувача.
Згідно з пунктом 4 Положення право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Згідно з пунктом 60 Положення уповноважений орган не призначає (не розраховує) житлову субсидію на житлово-комунальні послуги, що надаються управителями, об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, які не подали відомостей про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами, зокрема щодо розміру цін і тарифів на житлово-комунальні послуги і платежів за такі послуги.
Відповідно до пункту 43 Положення №848, для призначення житлової субсидії громадянин, особа якого посвідчується паспортом громадянина України або тимчасовим посвідченням громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортним документом іноземця або документом, що посвідчує особу без громадянства, посвідкою на постійне/тимчасове проживання, посвідченням біженця або іншим документом, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України), подає: заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - заява); декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, за формою, встановленою Мінсоцполітики (далі - декларація); довідки про доходи - у разі зазначення в декларації доходів, інформація про які відсутня у ДПС, Пенсійному фонді України, фондах соціального страхування тощо і відповідно до законодавства не може бути отримана за запитом структурного підрозділу з питань соціального захисту населення у порядку, встановленому цим Положенням. У разі неможливості підтвердити такі доходи довідкою до декларації додається письмове пояснення із зазначенням їх розміру; копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг (у разі наявності); договір наймання (оренди) житла (у разі наявності).
Відповідно до абзацу 2 пункту 49 Положення №848, громадянин несе відповідальність за подані відомості про доходи, майно та види комунальних послуг, на які позивач потребує субсидію, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на призначення житлової субсидії та на визначення її розміру.
В декларації про доходи, заповнюються усі поля стосовно осіб, які звертаються за субсидією (сімейний стан, дати народження, реквізити паспортів, свідоцтв про народження, РНОКПП за наявності).
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування» (зі змінами), на кожен вид послуг встановлені соціальні нормативи, в межах яких держава надає громадянам субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком.
Житлова субсидія призначається згідно Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністру України від 21.10.1995 року №848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (далі Положення). Згідно пункту 5 Положення житлові субсидії призначаються за наявності різниці між розміром плати за житлово-комунальні послуги та/або скраплений газ, тверде та рідке пічне побутове паливо, за абонентське обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньо будинкових систем про надання комунальних послуг, внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком у межах соціальної норми житла, соціальних нормативів житлово-комунальних послуг, скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, витрат на управління багатоквартирним будинком і розміром обов'язкового відсотка платежу, установленого відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про новий розмір витрат на оплату житлово комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива у разі надання житлової субсидії» від 27.07.1998 року №1156.
Відповідно до пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1225 від 25 жовтня 2024 року «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору», подання заяви та договір найму можуть бути підписані особисто наймачем та наймодавцем (їх законними представниками (для недієздатних осіб або малолітніх дітей) або особою, яка діє на підставі довіреності, оформленої за формою, передбаченою законодавством), у паперовій формі або за наявності технічної можливості в електронній формі з накладанням наймачем та наймодавцем кваліфікованих електронних підписів або удосконалених електронних підписів, що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або підтверджені іншими засобами електронної ідентифікації, які дають змогу встановити особу (далі електронний підпис).
Протягом строку реалізації експериментального проекту заяви, договори найму та копії (скановані копії) інших документів подаються особисто наймачем та наймодавцем за їх вибором: до органів Пенсійного фонду України, зокрема в разі надсилання їх в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України з накладеними наймачем та наймодавцем електронними підписами); або до центрів надання адміністративних послуг, які протягом трьох робочих днів з дати надходження документів передають у формі електронної справи скановані копії заяви та договору найму, підписані наймачем та наймодавцем, і долучені наявні скановані копії документів з накладанням на електронну справу електронного підпису службової особи центру надання адміністративних послуг органам Пенсійного фонду України.
При поданні заяви в електронній формі (через веб-портал) після входу до особистого кабінету на вебпорталі Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого цифрового підпису необхідно обрати блок «Комунікації з ПФУ», а в ньому пункт «Заява про надання субсидій на оплату вартості або частини вартості найму», заповнити заяву та завантажити скан - копію документів.
В порушення наведеного позивачем не було здійснено вказаних дій.
Таким чином, все наведене в сукупності підтверджує безпідставність та необґрунтованість доводів позивача та правомірність дій ГУ ПФУ щодо розгляду звернень позивача з приводу призначення субсидії.
На підставі викладеного відповідач просив суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
15.07.2025 позивачкою подано відповідь на відзив, в якій зазначено, що відповідач наводить положення, про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України «Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» від 21 жовтня 1995 року №848, яке не стосується розгляду поданої заяви та документів. Вказує, що Відповідно до пункту 43 Положення №848, для призначення житлової субсидії громадянин, має подати заяву про призначення та надання житлової субсидії у грошовій формі за формою, встановленою Мінсоцполітики, декларацію про доходи, довідки про доходи, копію договору про реструктуризацію заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг та інші документи.
Позивачка з такими доводами не погоджується, оскільки нею мною подано субсидію на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення відповідно до Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1225 від 25 жовтня 2024 року.
У своїх поясненнях відповідач згадує положення Порядку, та стверджує, що заяви та договір найму можуть бути підписані особисто наймачем та наймодавцем (їх законними представниками (для недієздатних осіб або малолітніх дітей) або особою, яка діє на підставі довіреності у паперовій формі або за наявності технічної можливості в електронній формі з накладанням наймачем та наймодавцем кваліфікованих електронних підписів.
Відповідач зазначає, що при поданні заяви в електронній формі (через веб портал) після входу до особистого кабінету на вебпорталі Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого цифрового підпису необхідно обрати блок «Комунікації з ПФУ», а в ньому пункт «Заява про надання субсидій на оплату вартості або частини вартості найму», заповнити заяву та завантажити скан - копію документів, та що такі дії не було вчинено позивачем.
Але такі доводи відповідача не відповідають дійсності, оскільки мною заява про призначення субсидії з доданими документами сформована та подана саме через портал електронних послуг Пенсійного фонду України, що відповідачем не заперечується. В разі подання заяви про призначення субсидії за договором найму з юридичною особою, на порталі Пенсійного фонду України відсутній функціонал для підписання документів юридичною особою.
Оскільки згідно а.5-6 п.5 Порядку - «У разі коли наймодавцем є юридична особа, то компенсація наймодавцю, що є юридичною особою, не призначається. У такому випадку наймач, який є уповноваженою особою домогосподарства щодо отримання субсидії на найм житла, самостійно подає заяву за формою згідно з додатком 5, договір найму між наймодавцем - юридичною особою та наймачем, який був підписаний у день звернення або раніше, або наймач пред'являє (надає копію / скановану копію) власний примірник оригіналу договору найму». Тобто Порядком визначено що в такому випадку така заява подається наймачем самостійно, з додаванням примірника договору оренди з наймодавцем, що позивачкою і зроблено.
Згідно форми «Додатку 5» Порядку, в кому наведено заяву про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення (частини житлового приміщення) в юридичної особи, в такій заяві відсутнє поле для підписання заяви юридичною особою. В той час як у подібній заяві за формою згідно «Додатку 2» на призначення в разі оренди у фізичної особи поле для підписання наймодавцем-фізичною особою присутнє. Це повністю корелюється з положеннями а.5-6 п.5 Порядку.
Таким чином, подані документи, сформовані та подані через Портал електронних послуг Пенсійного фонду України, повністю відповідають вимогам Порядку, затвердженого постановою КМУ №1225, а з боку відповідача виявлено протиправну бездіяльність щодо розгляду поданих позивачкою документів.
Також позивачка зазначила, що відповідно до ч.7 ст.139 КАС України, розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п'яти днів після ухвалення рішення суду за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву. В зв'язку зі скрутним фінансовим станом, витрати на правову допомогу адвоката у цій справі мною до цього часу не оплачені, тому повідомляю суду, що документи, які підтверджують понесення цих витрат та їх сплати, будуть подані не пізніше п'яти днів після ухвалення рішення суду.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 72-77,90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов наступного.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , має статус внутрішньої переміщеної особи та фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , що підтверджується відомостями з паспорта громадянина України НОМЕР_2 , довідки переселенця 2101-5003686394, відповіддю № 1662122 від 12.08.2025 з Єдиного державного демографічного реєстру.
01.05.2025 між наймодавцем Товариством з обмеженою відповідальністю «ТИСА-СТАР» та наймачем ОСОБА_1 укладено договір найму (оренди) житлового приміщення, згідно із пунктом 1 якого наймодавець, який є юридичною особою - Товариство з обмеженою відповідальністю «ТИСА-СТАР», код ЄДРПОУ 37591244 надає, а наймач приймає в тимчасове платне користування житлове приміщення - трикімнатна квартира, що належить наймодавцю на праві приватної власності, за адресою: АДРЕСА_2 (область, населений пункт, район у місті (за наявності), вулиця, номер будинку, номер квартири загальною площею 120,3 кв. метрів, житлова площа 76,1 кв. метри. (далі - приміщення).
Також умовами договору визначено, що щомісячна плата за найм (оренду) приміщення становить: 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, нуль копійок (п.8), Наймач має право звернутися за житловою субсидією на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення (частини житлового приміщення) відповідно до Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 р. № 848 “Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» (ЗП України, 1996 р., № 2, ст. 76; Офіційний вісник України, 2019 р., № 69, ст. 2390), на період найму (оренди) приміщення, про що він інформує наймодавця (п.14).
21.05.2025 позивачка звернулася через вебпортал до ГУПФУ в Закарпатській області з заявою (ВЕБ-07001-Ф-С-25-094634 від 21.05.2025) про надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення.
Листом ГУПФУ в Закарпатській області від 13.06.2025 вих. № 0700-0202-8/35607 повідомлено позивачку, що відповідно до пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України № 1225 від 25 жовтня 2024 року «Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору», подання заяви та договір найму можуть бути підписані особисто наймачем та наймодавцем (їх законними представниками (для недієздатних осіб або малолітніх дітей) або особою, яка діє на підставі довіреності, оформленої за формою, передбаченою законодавством), у паперовій формі або за наявності технічної можливості в електронній формі з накладанням наймачем та наймодавцем кваліфікованих електронних підписів або удосконалених електронних підписів, що базуються на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або підтверджені іншими засобами електронної ідентифікації, які дають змогу встановити особу (далі-електронний підпис).
Протягом строку реалізації експериментального проекту заяви, договори найму та копії (скановані копії) інших документів подаються особисто наймачем та наймодавцем за їх вибором: до органів Пенсійного фонду України, зокрема в разі надсилання їх в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України з накладеними наймачем та наймодавцем електронними підписами); або до центрів надання адміністративних послуг, які протягом трьох робочих днів з дати надходження документів передають у формі електронної справи скановані копії заяви та договору найму, підписані наймачем та наймодавцем, і долучені наявні скановані копії документів з накладанням на електронну справу електронного підпису службової особи центру надання адміністративних послуг органам Пенсійного фонду України.
При поданні заяви в електронній формі (через веб-портал) після входу до особистого кабінету на вебпорталі Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого цифрового підпису необхідно обрати блок «Комунікації з ПФУ», а в ньому пункт «Заява про надання субсидій на оплату вартості або частини вартості найму», заповнити заяву та завантажити скан - копію документів…».
Вирішуючи даний спір, що виник між сторонами, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Механізм реалізації експериментального проекту щодо надання субсидій на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору регулюється Порядком реалізації експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2024 №1225 “Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренда) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору» (далі-Порядок№1225).
Відповідно до пункту 2 Порядку №1225 учасниками експериментального проекту є:
1) внутрішньо переміщені особи:
які перемістилися (повторно перемістилися) з територій, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінрозвитку, щодо яких не визначено дати завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації (далі - території, з яких перемістилися внутрішньо переміщені особи), і не мають власного житлового приміщення загальною площею більше ніж 13,65 кв. метра на кожну особу із складу домогосподарства, розташованого на території України, крім територій, з яких перемістилися внутрішньо переміщені особи;
в яких житлове приміщення незалежно від розміру загальної площі знищено або пошкоджено (до ступеня, непридатного для проживання) і відомості про таке приміщення внесено до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, або щодо такого приміщення наявні акт комісійного обстеження об'єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації, та/або звіт з технічного обстеження, складені відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов'язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981).
Для участі в експериментальному проекті внутрішньо переміщені особи, зазначені в абзацах другому та третьому цього підпункту (далі - наймачі), не повинні одержувати допомогу на проживання внутрішньо переміщеним особам відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2022 р. № 332 “Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам» (Офіційний вісник України, 2022 р., № 26, ст. 1418), у тому числі шляхом відмови від такої допомоги;
2) юридичні та фізичні особи, фізичні особи - підприємці - власники житлових приміщень незалежно від форми власності, які передають такі приміщення або їх частини для тимчасового проживання наймачам (далі - наймодавці) на строк і за плату, визначені в підписаному наймачем та наймодавцем договорі найму (оренди) житлового приміщення (будинку, квартири, частини житлового приміщення), складеному на основі примірного договору за формою згідно з додатком 1, або іншому договорі найму, укладеному раніше між наймачем та наймодавцем, що обов'язково містить інформацію про наймача та наймодавця, їх права та обов'язки, а також відомості, передбачені пунктами 1-3, 8 і 9 додатка 1 (далі - договір найму);
3) Мінсоцполітики, Пенсійний фонд України, Нацсоцслужба.
Пунктом 5 Порядку № 1225 визначено, що призначення субсидії на найм житла протягом строку реалізації експериментального проекту здійснюється за зверненням наймача або у випадках, визначених цим Порядком, спільним зверненням наймача та наймодавця шляхом подання заяви за формою згідно з додатком 2 або заяви за формою згідно з додатком 5, копії (сканованої копії) договору найму та в разі потреби копій (сканованих копій) інших документів:
до органу Пенсійного фонду України, зокрема в разі спільного звернення наймача та наймодавця, в електронній формі (через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України, мобільний додаток Пенсійного фонду України із накладенням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, або підтверджені іншими засобами електронної ідентифікації, що дають змогу встановити особу наймача та наймодавця (далі - електронний підпис); або
до центру надання адміністративних послуг, який протягом трьох робочих днів з дати надходження документів передає органу Пенсійного фонду України у формі електронної справи скановані копії заяви за формою згідно з додатком 2 або заяви за формою згідно з додатком 5, договору найму, підписані наймачем та наймодавцем, і долучені скановані копії документів із накладенням на електронну справу електронного підпису службової особи центру надання адміністративних послуг; або
до уповноваженого банку, визначеного відповідно до Порядку відбору банків, через які здійснюється виплата пенсій, грошової допомоги, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням та заробітної плати працівникам бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1231 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 39, ст. 1762; 2020 р., № 6, ст. 278) (далі - уповноважений банк), який надав згоду на прийняття, обробку та передачу органу Пенсійного фонду України заяви за формою згідно з додатком 2 або заяви за формою згідно з додатком 5, договору найму та інших документів, визначених цим Порядком, і передає у формі електронної справи скановані копії заяви за формою згідно з додатком 2 або заяви за формою згідно з додатком 5, договору найму, підписані наймачем та наймодавцем, і долучені скановані копії документів із накладенням на електронну справу електронного підпису службової особи уповноваженого банку органам Пенсійного фонду України шляхом електронної інформаційної взаємодії або в електронній формі через особистий кабінет уповноваженого банку на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду України; або
в електронній формі (у разі наявності технічної можливості) за допомогою засобів Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики. Заява за формою згідно з додатком 2 або заява за формою згідно з додатком 5, договір найму, що сформовані за допомогою засобів Соціального веб-порталу електронних послуг Мінсоцполітики, із накладеним наймачем та наймодавцем електронним підписом разом із долученими сканованими копіями документів передаються Мінсоцполітики до органу Пенсійного фонду України шляхом електронної інформаційної взаємодії.
Також пунктом 5 Порядку № 1225 визначено, що у разі коли наймодавцем є юридична особа, то компенсація наймодавцю, що є юридичною особою, не призначається.
У такому випадку наймач, який є уповноваженою особою домогосподарства щодо отримання субсидії на найм житла, самостійно подає заяву за формою згідно з додатком 5, договір найму між наймодавцем - юридичною особою та наймачем, який був підписаний у день звернення або раніше, або наймач пред'являє (надає копію/скановану копію) власний примірник оригіналу договору найму. У разі прийняття рішення органом Пенсійного фонду України про призначення субсидії на найм житла наймачу інформація про договір найму вноситься до бази даних договорів найму житлового приміщення.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1225 заява за формою згідно з додатком 2 або заява за формою згідно з додатком 5 та договір найму вважаються такими, що не подані, якщо:
відсутні підписи наймача та наймодавця (або їх законних представників) у договорі найму;
до договору найму не внесено в повному обсязі передбачені відомості про наймача та наймодавця, їх права та обов'язки, а також відомості, визначені пунктами 1-3, 8 і 9 додатка 1;
до заяви за формою згідно з додатком 2 або заяви за формою згідно з додатком 5 не внесено в повному обсязі відомості, форма яких обирається наймачем залежно від обставин і має відповідати додатку 2 або додатку 5;
відсутні підписи наймача та наймодавця (або їх законних представників) у заяві за формою згідно з додатком 2;
відсутній підпис наймача (або його законного представника) у заяві за формою згідно з додатком 5;
закінчився (у разі подання заяви за формою згідно з додатком 2 або заяви за формою згідно з додатком 5 в електронній формі) строк дії електронного підпису;
закінчився строк дії договору найму, укладеного між наймачем та наймодавцем, до моменту звернення за призначенням субсидії на найм житла.
У зазначених випадках заява за формою згідно з додатком 2 або заява за формою згідно з додатком 5 та договір найму реєструються, але не опрацьовуються і повертаються наймачу та наймодавцю без розгляду із посиланням на цей пункт у спосіб, визначений пунктом 19 цього Порядку.
Згідно із пунктом 7 Порядку № 1225 документами, які необхідно подати для встановлення органами Пенсійного фонду України права на призначення субсидії на найм житла та компенсації, є:
заява;
договір найму;
копії (скановані копії) документів, що підтверджують повноваження законного представника (у разі потреби), прав розпоряджання житловим приміщенням (у разі потреби);
документи (скановані копії) документів, що підтверджують статус/стан здоров'я особи, зазначеної в абзацах п'ятому - восьмому пункту 12 цього Порядку, як такі, що містять чутливу інформацію та мають вплив на визначення розміру обов'язкового платежу наймача;
інші документи, які не передбачені цим пунктом, але відповідно до цього Порядку підтверджують обставини, визначені пунктами 4 і 14 цього Порядку (у разі потреби).
У разі коли органом Пенсійного фонду України шляхом електронної інформаційної взаємодії протягом трьох робочих днів не виявлено інформації, що необхідна для призначення субсидії на найм житла та/або компенсації наймодавцю, наймач та в разі потреби наймодавець, якщо наймач та наймодавець зверталися разом відповідно до пункту 5 цього Порядку, після надходження від органу Пенсійного фонду України відповідного повідомлення у спосіб, визначений абзацами шостим і дев'ятим пункту 19 цього Порядку, мають право подати протягом п'яти робочих днів органам Пенсійного фонду України додаткові документи, визначені абзацом п'ятим цього пункту.
Прийняття рішення про призначення субсидії на найм житла наймачу та компенсації наймодавцю, якщо в заяві за формою згідно з додатком 2 стояла відповідна відмітка щодо призначення компенсації, або відмову в призначенні чи про виявлені помилки та їх виправлення, а також розрахунок розміру субсидії на найм житла та компенсації наймодавцю (у разі призначення) здійснюється органом Пенсійного фонду України протягом 10 робочих днів з дати надходження заяви та договору найму та у разі потреби необхідних для прийняття рішення документів, які підтверджують обставини, визначені пунктом 7 цього Порядку (пункт 9 Порядку № 1225).
Відповідно до пункту 19 Порядку № 1225 органом Пенсійного фонду України протягом 10 робочих днів з дати надходження заяви за формою згідно з додатком 2 або заяви за формою згідно з додатком 5, договору найму та долучених копій (сканованих копій) документів, а також одержання всіх необхідних для прийняття рішення відомостей приймається рішення про:
призначення субсидії на найм житла наймачу та компенсації наймодавцю, якщо в заяві за формою згідно з додатком 2 стояла відповідна відмітка щодо призначення компенсації;
призначення субсидії на найм житла наймачу, що винаймає житлове приміщення (частину житлового приміщення) в юридичної особи;
відмову у призначенні субсидії на найм житла наймачу (зокрема в разі, коли за результатами розрахунку її розмір має нульове або від'ємне значення) та компенсації наймодавцю, якщо в заяві за формою згідно з додатком 2 стояла відповідна відмітка щодо призначення компенсації;
повернення документів для виправлення виявлених помилок.
Про прийняте рішення орган Пенсійного фонду України протягом трьох календарних днів з дати його прийняття інформує наймача та наймодавця, якщо в заяві за формою згідно з додатком 2 стояла відповідна відмітка щодо призначення компенсації, шляхом надсилання повідомлення за формою згідно з додатками 4 або 6 із використанням засобів поштового/електронного зв'язку, зазначених у заяві за формою згідно з додатком 2 або заяві за формою згідно з додатком 5 та договорі найму. При цьому орган Пенсійного фонду України самостійно вибирає форму повідомлення (паперову чи електронну (за наявності адреси електронної пошти) і спосіб повідомлення (особиста бесіда, засоби електронних комунікацій (телефонний зв'язок, електронна пошта), засоби поштового зв'язку, веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України).
У разі коли заява за формою згідно з додатком 2 або заява за формою згідно з додатком 5 та договір найму надійшли до органу Пенсійного фонду України від центрів надання адміністративних послуг, уповноважених банків, про прийняте рішення орган Пенсійного фонду України інформує відповідний центр надання адміністративних послуг, уповноважений банк, який інформує про таке рішення наймача та наймодавця у спосіб, визначений центром надання адміністративних послуг/уповноваженим банком.
У разі прийняття рішення про повернення документів для виправлення виявлених помилок або про відмову у призначенні субсидії на найм житла наймачу орган Пенсійного фонду України повідомляє центру надання адміністративних послуг, уповноваженому банку, наймачу та/або наймодавцю про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дати його прийняття із зазначенням причин відмови або порядку виправлення помилок, а також про порядок оскарження прийнятого рішення.
У період воєнного стану в Україні органи Пенсійного фонду України можуть повідомляти наймачу, наймодавцю про прийняте рішення в телефонному режимі із внесенням відповідного запису до окремого журналу реєстрації інформування заявників, у якому зазначається:
номер рішення органу Пенсійного фонду України;
номери телефонів наймача та наймодавця;
прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) наймача та наймодавця;
прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) службової особи, яка здійснювала інформування;
дата і час телефонного дзвінка.
Про припинення виплати субсидії на найм житла та/або компенсації у випадках, визначених цим Порядком, орган Пенсійного фонду України протягом трьох календарних днів з дати прийняття відповідного рішення інформує наймача та/або наймодавця в порядку, визначеному абзацами шостим і дев'ятим цього пункту.
Припинення виплати субсидії на найм житла є підставою для припинення виплати компенсації наймодавцю (у разі призначення). Припинення виплати компенсації наймодавцю, який звертався за призначенням компенсації, не є підставою для припинення виплати субсидії на найм житла.
Зі змісту листа ГУПФУ в Закарпатській області від 13.06.2025 вих. № 0700-0202-8/35607 слідує, що заява ОСОБА_1 розглянута в порядку Закону України «Про звернення громадян» у зв'язку з тим, що заява має бути подана особисто наймачем та наймодавцем, з накладеними наймачем та наймодавцем електронними підписами (відповідні речення у листі підкреслені).
Суд зазначає, що наймодавцем за договором оренди від 01.05.2025 є Товариство з обмеженою відповідальністю «ТИСА-СТАР», тобто юридична особа.
Положеннями пункту 5 Порядку № 1225 визначено, що у разі коли наймодавцем є юридична особа, то компенсація наймодавцю, що є юридичною особою, не призначається. У такому випадку наймач, який є уповноваженою особою домогосподарства щодо отримання субсидії на найм житла, самостійно подає заяву за формою згідно з додатком 5, договір найму між наймодавцем - юридичною особою та наймачем, який був підписаний у день звернення або раніше, або наймач пред'являє (надає копію/скановану копію) власний примірник оригіналу договору найму.
При цьому, матеріалами справи підтверджується, що ОСОБА_1 звернулася через вебпортал ПФУ з заявою за формою, встановленою додатком 5 до Порядку № 1225, яка у відповідності до вимог пункту 5 цього Порядку подається і підписується саме наймачем, і не є спільною заявою наймача з наймодавцем, форма якої передбачена додатком 2 до Порядку.
До заяви позивачкою були додані передбачені пунктом 7 документи, зауважень до змісту чи форми яких відповідачем у листі від 13.06.2025 вих. № 0700-0202-8/35607 не наведено.
Крім того, пунктом 6 Порядку № 1225 визначено перелік підстав для залишення заяви та поданих документів без розгляду, та передбачено, що у зазначених випадках заява за формою згідно з додатком 2 або заява за формою згідно з додатком 5 та договір найму реєструються, але не опрацьовуються і повертаються наймачу та наймодавцю без розгляду із посиланням на цей пункт у спосіб, визначений пунктом 19 цього Порядку.
Рішення, прийняте у спосіб, визначений пунктом 19 Порядку № 1225, відповідачем суду не надано, а заяву позивачки розглянуто на підставі Закону України «Про звернення громадян», що суперечить вищенаведеним вимогам Порядку № 1225, і свідчить про допущену відповідачем протиправну бездіяльність щодо належного розгляду заяви ОСОБА_1 .
При цьому суд не погоджується з доводами позивачки, що заяву було протиправно залишено без розгляду, оскільки всупереч вимогам пунктів 6 та 19 Порядку № 1225 відповідачем не прийнято рішення про повернення заяви та договору найму без розгляду з посиланням на пункт 6 Порядку № 1225 у спосіб, визначений пунктом 19 Порядку.
Що стосується обраного позивачкою способу захисту порушеного права суд зазначає таке.
Частиною другою статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Стаття 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) гарантує, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
Під ефективним засобом (способом) необхідно розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект. Тобто ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Отже, обираючи спосіб захисту порушеного права, слід зважати й на його ефективність з точки зору статті 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Стаття 2 та частина четверта статті 242 КАС України встановлюють, що судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, а саме бути справедливим та неупередженим, своєчасно вирішувати спір у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною першою статті 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом: […] визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій; визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії; […].
Згідно з частиною другою статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
В рамках адміністративного судочинства:
дії - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у здійсненні суб'єктом владних повноважень своїх обов'язків у межах наданих законодавством повноважень чи всупереч їм;
бездіяльність - певна форма поведінки суб'єкта владних повноважень, яка полягає у невиконанні ним дій, які він повинен був і міг вчинити відповідно до покладених на нього посадових обов'язків згідно із законодавством України;
рішення - нормативно-правовий акт або індивідуальний акт (нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк).
Частиною другою статті 245 КАС України визначено, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення, зокрема, про:
- визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень (пункт 2);
- визнання дій суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язання утриматися від вчинення певних дій (пункт 3);
- визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії (пункт 4);
- інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів (пункт 10).
З огляду на наведене, у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо залишення без розгляду заяви від 21.05.2025 про призначення субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення слід відмовити, оскільки порушення права позивача відбулося внаслідок не залишення заяви без розгляду, а внаслідок допущеної бездіяльності щодо належного розгляду заяви від 21.05.2025 у відповідності до вимог Порядку № 1225.
Тому, позовні вимоги належать до задоволення частково, з обранням судом належного способу захисту порушеного права позивачки, шляхом:
визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 21.05.2025 про призначення субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення;
зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.05.2025 про призначення субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення згідно з вимогами Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2024 №1225 “Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренда) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору».
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. “Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до задоволення частково.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Ухвалою суду від 24.06.2025 відстрочено ОСОБА_1 сплату судового збору у сумі 968,96 грн.
Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Згідно із частиною восьмою статті 139 КАС України у випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору.
Оскільки спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд вважає за необхідне стягнути судовий збір у розмірі 968,96 грн на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 2, 5, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду в Закарпатській області (пл.Народна,4, м.Ужгород, Закарпатська область, 88000, код ЄДРПОУ 20453063) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області щодо неналежного розгляду заяви ОСОБА_1 від 21.05.2025 про призначення субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.05.2025 про призначення субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення згідно з вимогами Порядку реалізації експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25.10.2024 №1225 “Про реалізацію експериментального проекту щодо надання субсидії на оплату вартості або частини вартості найму (оренда) житлового приміщення та компенсації частини податку на доходи фізичних осіб та військового збору».
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Державного бюджету України за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 968,96 (дев'ятсот шістдесят вісім гривень 96 коп.) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя А.Г. Секірська