Рішення від 13.08.2025 по справі 340/3856/25

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/3856/25

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Савонюка М.Я., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження) адміністративну справу за позовом Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області до Комунального підприємства «Карат» про стягнення податкового боргу,-

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (надалі - позивач), звернулося до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Комунального підприємства «Карат» (надалі - відповідач), у якому просить:

- стягнути Комунального підприємства «Карат» на користь Світловодської територіальної громади податковий борг по земельному податку з юридичних осіб в сумі 470869,82 грн, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника.

В обґрунтування позовних вимог зазначає про те, що за відповідачем рахується податковий борг по земельному податку з юридичних осіб, на загальну суму 470869,82 грн, який виник у зв'язку із несплатою самостійно задекларованих грошових зобов'язань згідно розрахунків земельного податку №5054681 від 25.01.2024 та №9007851577 від 24.01.2025, а також грошового зобов'язання, визначеного податковими повідомленнями-рішеннями та пені.

Відповідачем самостійно у встановлені законом терміни суми грошових зобов'язань у повному обсязі сплачені не були, надіслана податкова вимога не виконана, а тому податковий орган звернувся про стягнення податкового боргу в судовому порядку.

З цих підстав просить позов задовольнити.

Відповідач правом на подання суду відзиву на позовну заяву не скористався. Жодних заяв, повідомлень про причини такого неподання, їх поважності та/або неможливості подання у строк, встановлений судом, від відповідача на адресу суду (у тому числі електронну) не надходило.

Ухвала суду від 12.06.2025 про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження була доставлена відповідачу в його електронний кабінет 12.06.2025 о 13 год. 22 хв., що підтверджується довідкою від 13.06.2025, яку долучено до матеріалів справи.

Згідно з пунктом 2 частини 6 статті 251 КАС України днем вручення судового рішення є день отримання судом повідомлення про доставлення копії судового рішення до електронного кабінету особи.

Отже, відповідач вважається належним чином повідомленим про відкриття провадження у цій справі.

За таких обставин, суд у відповідності до вимог частини шостої статті 162 КАС України вирішує справу за наявними матеріалами.

Будь-яких клопотань від учасників справи не надходило.

12.06.2025 року ухвалою Кіровоградського окружного суду відкрито провадження в адміністративній справі, розгляд постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи (у порядку письмового провадження), витребувано у позивача детальний розрахунок пені.

Установивши фактичні обставини справи, на які посилаються сторони як на підставу своїх вимог та заперечень, дослідивши та оцінивши докази, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд приходить до наступних висновків.

Судом встановлено, що Комунальне підприємство «Карат» є юридичною особою, зареєстрованою у встановленому законом порядку за адресою: 27501, Кіровоградська обл., місто Світловодськ, вулиця Леніна, будинок 94, та є платником земельного податку з юридичних осіб (а.с. 23).

Згідно довідки про наявність боргу Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області за Комунальним підприємством «Карат» рахується податковий борг із земельного податку з юридичних осіб у загальній сумі 470869,82 грн, що підтверджується також відомостями з інтегрованої картки платника земельного податку з юридичних осіб (а.с. 7), який утворився в результаті несплати самостійно задекларованих грошових зобов'язань згідно:

- податкової декларації з плати за землю за 2024 рік від 25.01.2024 в сумі 341588,83 грн щомісячно з термінами сплати: 01.04.2024 - 31053,53 грн, 30.04.2024 - 31053,53 грн, 30.05.2024 - 31053,53 грн, 01.07.2024 - 31053,53 грн, 30.07.2024 - 31053,53 грн, 30.08.2024 - 31053,53 грн, 30.09.2024 - 31053,53 грн, 30.10.2024 - 31053,53 грн, 02.12.2024 - 31053,53 грн, 30.12.2024 - 31053,53 грн, 30.01.2025 - 31053,53 грн (а.с. 11);

- податкової декларації з плати за землю за 2025 рік від 24.01.2025 в сумі 104354,64 грн щомісячно з термінами сплати: 03.03.2025 - 34784,88 грн, 31.03.2025 - 34784,88 грн, 30.04.2025 - 34784,88 грн (а.с. 9).

Також податковий борг збільшився в результаті несплати узгоджених грошових зобов'язань на підставі:

- податкового повідомлення - рішення (форма «Ш») від 14.08.2024 №12167/11-28-04-08/22220191 на суму 3170,99 грн, винесеного на підставі акта про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів від 14.08.2024 №11311/11-28-04-08/22220191 (а.с. 17);

- податкового повідомлення - рішення (форма «Ш») від 16.09.2024 №13723/11-28-04-08/22220191 на суму 2785,73 грн, винесеного на підставі акта про результати камеральної перевірки щодо порушення правил (термінів) сплати (перерахування) податків, платежів, зборів 16.09.2024 №13069/11-28-04-08/22220191 (а.с. 14).

Вказані податкові повідомлення-рішення вручені особисто керівнику Комунального підприємства «Карат» ОСОБА_1 . Доказів їх оскарження відповідач суду не надав.

Крім того, відповідно до підпункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України нараховано пеню 18969,63 грн.

З огляду на те, що відповідачем станом на день подання позову заборгованість добровільно не погашена, податковий орган звернувся до суду для того, щоб стягнути її в судовому порядку.

Надаючи правову оцінку правовідносинам, що склалися між сторонами, суд зазначає, що правові та організаційні засади у сфері справляння податків і зборів, зокрема стягнення сум узгоджених грошових зобов'язань, визначає Податковий кодекс України.

Статтями 67 та 68 Конституції України передбачено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом, неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платники податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства врегульовані Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-IV (далі - Кодекс, в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до підпункту 14.1.72 пункту 14.1 статті 14 Кодексу земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів (далі - податок для цілей розділу XII цього Кодексу).

Згідно з пунктами 15.1 статті 15 Кодексу платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Пунктом 269.1 статті 269, підпунктом 270.1.1 пункту 270.1 статті 270 Кодексу визначено, що платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), землекористувачі, яким відповідно до закону надані у користування земельні ділянки державної та комунальної власності на правах постійного користування. Об'єктами оподаткування - земельні ділянки, які перебувають у власності; земельні частки (паї), які перебувають у власності; земельні ділянки державної та комунальної власності, які перебувають у володінні на праві постійного користування.

За визначенням, наведеним у підпункті 14.1.73 пункту 14.1 статті 14 Кодексу землекористувачі - юридичні та фізичні особи (резиденти і нерезиденти), які користуються земельними ділянками державної та комунальної власності: на праві постійного користування; на умовах оренди.

Згідно податкових декларацій з плати за землю за 2024 та 2025 роки відповідач має на праві постійного користування земельну ділянку з кадастровим номером 3525286900:02:000:7815 площею 51343,00 кв.м.

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою (пункт 287.1 статті 287 Кодексу).

Отже, Кодекс визначив обов'язок власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів сплачувати земельний податок.

Згідно з пунктом 36.1 статті 36 Кодексу податковим обов'язком визнається обов'язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи.

Пунктом 38.1 статті 38 Кодексу передбачено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.

Згідно з пунктом 54.1 статті 54 Кодексу, крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

За правилами пункту 56.11. статті 56 Кодексу, грошове зобов'язання, самостійно визначене платником податків, не підлягає оскарженню.

Згідно приписів статті 20 Кодексу контролюючі органи мають право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

За визначеннями, наданими підпунктами 14.1.39, 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Кодексу, сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету як податкове зобов'язання та/або інше зобов'язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня є грошовим зобов'язанням платника податків. Сума узгодженого грошового зобов'язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом, є податковим боргом.

Відповідно до пункту 59.1. статті 59 Кодексу, у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Згідно із пунктом 59.3. цієї статті, податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання. Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення податкового боргу та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до пункту 59.4. статті 59 Кодексу податкова вимога надсилається (вручається) також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. При цьому, згідно із пунктом 59.5. статті 59 Кодексу у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Судом встановлено, що податковим органом у зв'язку з виникненням у відповідача податкового боргу надіслано податкову вимогу форми «Ю» №0000450-1307-1128 від 11.04.2023, однак відправлення повернуто до податкового органу з відміткою від 12.06.2023 "за закінченням терміну зберігання".

Поряд з цим, відповідно до пункту 42.5 статті 42 Кодексу у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).

У разі якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв'язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.

На вимогу платника податків, який отримав документ в електронній формі, контролюючий орган надає такому платнику податків відповідний документ у паперовій формі протягом трьох робочих днів з дня надходження відповідної вимоги (у паперовій або електронній формі) платника податків.

Враховуючи вищевказані норми Кодексу, суд приходить до висновку, що податкова вимога форми форми "Ю" №0000450-1307-1128 від 11.04.2023 вважається такою, що вручена відповідачу.

Доказів оскарження податкової вимоги відповідач суду не надав.

Оскільки після виставлення такої вимоги податковий борг відповідача не переривався, податкова вимога не відкликалась, підстав для виставлення нової податкової вимоги не виникало, тому процедура стягнення вважається дотриманою.

Порядок стягнення податкового боргу платників податків регулюється статтями 95-99 ПК України.

Положенням підпунктів 95.1-95.2 статті 95 ПК України визначено, що контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 30 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги.

Відповідно до пункту 95.3 статті 95 ПК України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.

Отже, на підставі аналізу встановлених обставин та правовідносин, що їм відповідають, а також враховуючи, що суду не надано доказів сплати податкового боргу в сумі 470869,82 грн, який підтверджується наявними у справі доказами, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та їх задоволення в повному обсязі.

Відповідно до частини другої статті 139 КАС України, при задоволенні позову суб'єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб'єкта владних пов-новажень, пов'язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 19-21, 72-77, 242-246, 255, 293, 295 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Позов Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області до Комунального підприємства «Карат» про стягнення податкового боргу - задовольнити.

Стягнути з Комунального підприємства «Карат» (код ЄДРПОУ 22220191, вулиця Героїв України, 94, місто Світловодськ, Кіровоградська область, 27501) податковий борг по земельному податку з юридичних осіб в сумі 470869 (чотириста сімдесят тисяч вісімсот шістдесят дев'ять) грн 82 коп. за наступними реквізитами: отримувач: ГУК у Кіров.обл./тг м. Світлов/18010500; банк отримувача: Казначейство України; код отримувача: 37918230; рахунок: UA028999980334169811000011563; код платежу: 50 18010500 (місцевий бюджет); назва податку: земельний податок з юридичних осіб.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 13 серпня 2025 року.

Повне найменування учасників справи:

Позивач - Головне управління Державної податкової служби у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ43995486, Кіровоградська обл., м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55, 25006).

Відповідач - Комунальне підприємство «Карат» (код ЄДРПОУ 22220191, вулиця Героїв України, 94, місто Світловодськ, Кіровоградська область, 27501).

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду М.Я. САВОНЮК