08 серпня 2025 року м. Кропивницький Справа № 340/4636/25
Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Казанчук Г.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного Фонду України в Кіровоградській області щодо обмеження максимального розміру пенсії 70% відповідних сум грошового забезпечення;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок та виплату пенсії виходячи з 90% відповідних сум грошового забезпечення без обмеження розміром десятьма прожитковими мінімумами починаючи з 01 березня 2025 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є пенсіонером, отримує пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII (далі - Закон №2262-XII), яку призначено в розмірі 90% від грошового забезпечення. На виконання рішення суду №340/1499/25 від 14.04.2025 відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача з 01.02.2023 на підставі оновленої довідки, виданої ІНФОРМАЦІЯ_1 №942/1 від 23.01.2025 року про розмір грошового забезпечення, в процесі якого протиправно зменшив відсоток грошового забезпечення, що враховується для визначення основного розміру пенсії позивача з 90% до 70%. За результатами розгляду звернення позивача, ГУ ПФУ в Кіровоградській області листом повідомив позивача, що розмір пенсії заявника обчислений за нормами Закону №2262-ХІІ в редакції, чинній на момент проведення перерахунку пенсії, тому максимальний розмір пенсії обчислений відповідно до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, - в розмірі 70 % відповідних сум грошового забезпечення. Також у листі відповіді зазначено, що в зобов'язальній частині судового рішення у справі №340/1499/25 відсутнє зобов'язання щодо перерахунку пенсії в розмірі 90% грошового забезпечення. Вважаючи такі дії відповідача протиправними позивач звернувся до суду з цим позовом. Також, на думку позивача, відповідач протиправно обмежив йому пенсію максимальним розміром, а саме десятьма прожитковими мінімумами.
Ухвалою судді від 14.07.2025 позовну заяву позивача прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні), сторонам встановлено порядок та строки для виконання процесуальних дій.
Від відповідача до суду надійшов відзив на позовну заяву із запереченнями проти позову, в яких наполягав на тому, що оскільки на момент перерахунку пенсій військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів МО Законом №2262-ХІІ визначено, що максимальний розмір пенсії не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення, в органів Пенсійного фонду немає правових підстав для здійснення перерахунку пенсії виходячи із розміру, вищому ніж 70% грошового забезпечення.
Позивач подав суду відповідь на відзив відповідача, в якому зазначив, що доводи наведені у відзиві не спростовують його аргументів викладених в позовній заяві, а також його права на належний розмір пенсії.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд
ОСОБА_1 проходив службу в органах Міністерства оборони України. Позивачу призначена довічна пенсія за вислугу років на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-XII від 09.04.1992 pоку. Відсотковий розмір пенсії склав 90% відповідних сум грошового забезпечення.
Позивач звертався до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просив суд зобов'язати пенсійний орган здійснити з 01.02.2023 року перерахунок і виплату пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.01.2025 року №942/1.
Тобто, предметом розгляду вказаної справи №340/1499/25 було не проведення з 01.02.2023 перерахунку та виплати пенсії на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.01.2025 року №942/1, з урахуванням усіх складових.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі №340/1499/25 від 14.04.2025 адміністративний позов ОСОБА_1 задоволено. Зокрема, окрім іншого, зобов'язано Головне Управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області перерахувати та виплачувати пенсію ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі довідки ІНФОРМАЦІЯ_2 від 23.01.2025 року №942/1, виданої станом на 01.01.2023 рік у відповідності до вимог ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб", та виплатити різницю між фактично отриманими та належними до сплати сумами пенсії.
Суд убачає, що на виконання вказаного вище рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 у справі №340/1499/25 Головним управлінням проведено перерахунок пенсії на підставі цієї довідки та при проведенні такого перерахунку та подальшої виплати пенсії позивачу, ПФУ визначив основний розмір пенсії позивачу в розмірі 70% від суми грошового забезпечення.
У зв'язку з цим позивачем до Головного управління подано письмову заяву від 12.06.2025 про здійснення виплати у розмірі 90% від суми грошового забезпечення.
За результатом розгляду зазначеної заяви відповідач надав позивачу лист-відповідь від 16.06.2025, у якій повідомив, що перерахунок пенсії позивачу здійснено відповідно до норм діючого законодавства (статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»). Додатково у листі зазначено, що у рішенні Кіровоградського окружного адміністративного суду у справі №340/1499/25 відсутні зобов'язання щодо проведення перерахунку пенсії виходячи з 90% грошового забезпечення (а.с.9).
Позивач, не погоджуючись з такими діями відповідача щодо проведення перерахунку пенсії на підставі нової довідки виходячи із 70% від суми грошового забезпечення, а також обмеження розміру пенсії максимальним розміром, звернувся до суду з даним позовом.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених позовних вимог, суд виходить з того, що правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, врегульовані Законом України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон 2262-XII).
У статтю 13 Закону № 2262-XII неодноразово вносились зміни, зокрема Законом України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 07 липня 2011 року № 3668-VI та Законом України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27 березня 2014 року №1166-VII, внаслідок яких максимальний розмір пенсії при її призначенні змінено з 90% до 80%, а з 01 травня 2014 року до 70%.
При прийнятті рішення суд враховує висновки щодо застосування статей 13, 63 Закону № 2262-ХІІ при перерахунку пенсій за вислугу років, призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ, висловлені Верховним Судом у рішенні від 04.02.2019 року за наслідками розгляду зразкової адміністративної справи №240/5401/18, залишеного без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 року. Так, Верховний Суд зазначив, що внесені Законом №3668-VІ та Законом №1166-VII зміни до статті 13 Закону № 2262-ХІІ щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії за вислугу років військовослужбовцям та особам, які мають право на пенсію за цим Законом у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. У цій зразковій справі Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії позивача з 1 січня 2018 року відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ на підставі Постанови КМУ №103 відсутні підстави для застосування механізму нового обчислення пенсії із застосуванням норм частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ, яка застосовується саме при призначенні пенсії. Тому при перерахунку пенсії змінною величиною є лише розмір грошового забезпечення, натомість відсоткове значення розміру основної пенсії, яке обчислювалося при її призначенні відповідно до наявної у позивача вислуги років, є незмінним.
Відтак, аналіз наведених вище норм Закону №2262-XII, Постанови №45 та рішення Верховного Суду у рішенні від 04.02.2019 року за наслідками розгляду зразкової адміністративної справи №240/5401/18, дозволяє зробити висновок, що при призначенні пенсії за вислугу років її відсотковий розмір визначається чинною на момент прийняття відповідного рішення редакцією частини другої статті 13 Закону №2262-XII.
Позивачу призначено пенсію відповідно до Закону №2262-XII, при цьому основний розмір пенсії визначено в розмірі 90% від суми його грошового забезпечення.
Стаття 13 Закону №2262-XII в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (перерахунку пенсії) визначає, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70% відповідних сум грошового забезпечення. Водночас суд зауважує, що порядок перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців урегульований не статтею 13 Закону №2262-XII, а іншими нормами права, а саме: статтею 63 Закону №2262-XII, Порядком №45.
Отже, процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення, який регламентується різними нормами права. При цьому норми, що регламентують порядок проведення перерахунку пенсії за вислугу років, не передбачають зміни (зменшення) відсоткового розміру основного розміру пенсії при проведенні її перерахунку. Отже, відсотковий розмір грошового забезпечення при перерахунку пенсії залишається сталим (не змінюється) та застосовується у розмірі, визначеному на момент призначення пенсії.
Оскільки норма частини другої статті 13 Закону №2262-XII врегульовує правовідносини щодо призначення нових, а не здійснення перерахунку раніше призначених пенсій за вислугу років, то застосування відповідачем цієї норми при перерахунку пенсії позивача (на виконання рішення суду №340/1499/25 від 14.04.2025) є помилковим; таке помилкове правозастосування свідчить про протиправність дій відповідача, оскільки спричинило отримання позивачем пенсії у розмірі, суттєво меншому за визначений Законом.
Позивач просить суд відновити його порушене право з 01.03.2025.
Згідно протоколу перерахунку пенсії з 01.03.2025 суд убачає, що пенсія позивача визначена в розмірі 70% від суми грошового забезпечення замість 90%.
З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про порушення права позивача на належне соціальне забезпечення у розмірі, визначеному Законом №2262-XII.
Таким чином, позовні вимоги позивача підлягають в цій частині позовних вимог задоволенню в повному обсязі.
Щодо обмеження пенсії її максимальним розміром, суд зазначає наступне.
У низці постанов, у тому числі, але не виключно, від 16.12.2021 у справі №400/2085/19, від 20.07.2022 у справі №340/2476/21, від 25.07.2022 у справі №580/3451/21, від 30.08.2022 у справі №440/994/20, від 17.03.2023 у справі №340/3144/21 та інших, Верховний Суд дійшов висновку, що норми Закону №2262-XII мають застосовуватись з урахуванням Рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, яке має обов'язкову юридичну силу.
Згідно з цим рішенням, встановлення обмежень максимального розміру пенсій або призупинення їх виплати для осіб, пенсійне забезпечення яких здійснюється відповідно до Закону №2262-XII, є таким, що порушує конституційні гарантії.
Позивач просить суд зобов'язати пенсійний орган здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження розміром десятьма прожитковими мінімумами починаючи з 01 березня 2025 року.
Станам на 2025 рік 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність становить 23610 грн.
Згідно протоколу перерахунку пенсії позивача з 01.03.2025 суд убачає, що підсумок пенсії позивача з надбавками складає 51990,20 грн (а.с.21).
Проте, суд убачає, що фактично позивачу виплачується пенсія у розмірі 28317,86 грн, що є більше за 23610 грн (10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність).
Відтак, суд доходить до висновку, що сума пенсії, яку відповідач виплачує позивачу з 01.03.2025 є більшою за 10 прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Разом з тим, згідно протоколу перерахунку пенсії позивача з 01.03.2025 також суд убачає, що до пенсії позивача відповідачем застосовані понижуючі коефіцієнти, що визначені Постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" (23610 грн + 1180,50 грн + 1888,80 грн + 1635,56 грн) (а.с.21) і саме тому розмір пенсії позивача склав 28314,86 грн (а.с.21).
Однак, застосування понижуючих коефіцієнти, що визначені Постановою №1 не є предметом спору у цій адміністративній справі, а тому суд не може ухвалювати рішення щодо нього, оскільки суд вирішує справу по суті в межах саме заявлених позовних вимог.
При цьому, суд повідомляє позивача, що у випадку не згоди із застосуванням понижуючих коефіцієнти, що визначені Постановою №1, позивач має право оскаржити в судовому порядку правомірність таких дій пенсійного органу.
Таким чином, позовні вимоги у цій адміністративній справі підлягають задоволенню частково.
Відповідно до пункту 5 частини 1 статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує як розподілити між сторонами судові витрати.
При зверненні до суду позивачем було сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, що підтверджується копією відповідної квитанції (а.с.11).
Враховуючи положення статті 139 КАС України, а також те, що основна позовна вимога задоволена повністю, суд дійшов до висновку про те, що на користь позивача слід стягнути судові витрати по сплаті судового збору у повному розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статями 143, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області (вул. Соборна, 7а, м. Кропивницький, Кіровоградська область, 25009; код ЄДРПОУ 20632802) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового значення розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення з 01.03.2025.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити з 01.03.2025 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 виходячи з відсоткового значення розміру пенсії в 90% від суми грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211,20 гривень за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області.
Копію рішення суду направити сторонам у справі.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене до Третього апеляційного адміністративного суду, шляхом подачі апеляційної скарги у 30-денний строк, установлений статтею 295 КАС України.
Суддя Кіровоградського
окружного адміністративного суду Г.П. КАЗАНЧУК