13 серпня 2025 року справа №320/50952/24
Суддя Київського окружного адміністративного суду Марич Є.В., розглянувши порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Спільного українсько-великобританського товариства з обмеженою відповідальністю "Нива Переяславщини" до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Спільне українсько-великобританське товариство з обмеженою відповідальністю «Нива Переяславщини» (далі - позивач) з позовом до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач), в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення № 297/34-00-04-01-01/25564175 від 20.05.2024 про застосування до СП ТОВ «Нива Переяславщини» штрафів за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних в частині застосування штрафу у розмірі 470703,66 грн (чотириста сімдесят тисяч сімсот три гривні 66 коп) за порушення термінів реєстрації податкових накладних № 1464 від 20.10.2022 року (штраф у розмірі 16220,80 грн), № 2594 від 31.12.2022 року (штраф у розмірі 342318,20 грн), № 3194 від 31.12.2022 року (штраф у розмірі 49527,05 грн) та № 3201 від 31.12.2022 року (штраф у розмірі 62637,61 грн).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що податкові накладні № 1464 від 20.10.2022, № 2594 від 31.12.2022, № 3194 від 31.12.2022, № 3201 від 31.12.2022 подані на реєстрацію в терміни, передбачені Податковим кодексом України, однак протягом операційного дня контролюючим органом не було надіслано йому квитанцій про їх реєстрацію. Зважаючи на викладене, СП ТОВ «Нива Переяславщини» не порушувало граничних термінів реєстрації податкових накладних, а їх реєстрація з порушенням строків здійснена не з вини позивача, тому у відповідача відсутні підстави для застосування штрафу згідно з п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 15.11.2024 відкрито провадження в справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
Представником відповідача подано до суду відзив на позовну заяву, в якому просив суд відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення прийняте податковим органом відповідно до вимог чинного законодавства, оскільки під час проведення камеральної перевірки були встановлені факти несвоєчасної реєстрації позивачем податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, що є підставою для застосування штрафних санкцій, відповідно до пункту 120-1.1 статті 120 Податкового кодексу України.
Представником позивача подано відповідь на відзив, в якій виклав свої міркування щодо наведених відповідачем у відзиві заперечень, та вказав на те, що реєстрація податкових накладних з порушенням встановлених термінів відбулась не з вини СП ТОВ «Нива Переяславщини», ним здійснено всі передбачені законодавством дії для своєчасної реєстрації податкових накладних, що виключає склад податкового правопорушення та доводить безпідставність і протиправність податкового повідомлення-рішення.
Крім того, позивачем подано додаткові пояснення, в яких зазначив, що для додаткового підтвердження своєчасності реєстрації податкових накладних ним отримано відповідь ТОВ «М.Е.Док» щодо підтвердження дати, часу, способу відправки на реєстрацію вказаних у позові податкових накладних.
Представник позивача позовні вимоги підтримав, просив суд позов задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача проти позовних вимог заперечував, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Суд за згодою сторін перейшов до розгляду справи по суті в порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами і доказами.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
На підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 75.1 статті 75 розділу II Податкового кодексу України, у порядку, визначеному пунктом 76.2 статті 76 розділу II Податкового кодексу України головним державним інспектором відділу податкового адміністрування підприємств вирощування та торгівлі сільськогосподарською продукцією управління податкового адміністрування підприємств агропромислового комплексу Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків Лагодою Ольгою Дмитрівною, проведено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних Спільним українсько-великобританським товариством з обмеженою відповідальністю «Нива Переяславщини» (код ЄДРПОУ 25564175), за результатами якої складено акт від 17.04.2024 №255/34-00-04-01-01/25564175.
Вказаною перевіркою встановлено порушення позивачем вимог пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, а саме реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригувань, зазначених у Додатку, який є невід'ємною частиною акту, здійснена з порушенням законодавчо встановлених термінів реєстрації.
Спільним українсько-великобританським товариством з обмеженою відповідальністю «Нива Переяславщини» подано заперечення на акт від 03.05.2024 № 01-0913/01-03.
За результатами розгляду заперечення до акту листом Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 16.05.2024 № 1452/6/34-00-04-01-01 висновки акта перевірки залишено без змін.
На підставі акта камеральної перевірки контролюючим органом винесено податкове повідомлення-рішення від 20.05.2024 № 297/34-00-04-01-01/25564175, яким, за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначених п. 201.10 ст. 201 розділу V та п.п. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, та згідно з п. 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України:
до 15 календарних днів на суму ПДВ 3262,23 грн застосовано штраф у розмірі 2% у сумі 2143,64 грн;
до 15 календарних днів на суму ПДВ 4702777,06 грн застосовано штраф у розмірі 10% у сумі 476507,46 грн;
від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 1,10 грн застосовано штраф у розмірі 5% у сумі 0,06 грн;
від 16 до 30 календарних днів на суму ПДВ 1436,50 грн застосовано штраф у розмірі 20% у сумі 361,45 грн;
від 31 до 60 календарних днів на суму ПДВ 1408,94 грн застосовано штраф у розмірі 30% у сумі 448,66 грн;
від 61 до 365 календарних днів на суму ПДВ 136,86 грн застосовано штраф у розмірі 40% у сумі 7629,40 грн.
Не погоджуючись з податковим повідомленням-рішенням контролюючого органу від 20.05.2024 № 297/34-00-04-01-01/25564175 в частині застосування штрафу за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних у розмірі 470703,66 грн, позивач подав скаргу до Державної податкової служби України.
Рішенням Державної податкової служби України про результати розгляду скарги від 30.07.2024 № 23208/6/99-00-06-03-01-06 залишено без змін податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Київській області від 20.05.2024 № 297/34-00-04-01-01/25564175, а скаргу позивача - без задоволення.
Не погоджуючись частково із вказаним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Відносини, які виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює та визначає Податковий кодекс України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі - ПК України).
Згідно з пунктом 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених за операціями, визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Указаним пунктом також визначено, що у разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідальність за порушення граничних строків реєстрації податкових накладних, що закріплені у пункті 201.10 статті 201 ПК України, визначається приписами пункту 120-1.1. статті 120-1 ПК України.
Згідно з пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім окремо визначених видів податкових накладних) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Отже, положення ПК України закріплюють обов'язок платника податку зареєструвати в ЄРПН податкові накладні/розрахунки коригування, та у разі порушення визначених законодавством граничних термінів для такої реєстрації застосовуються штрафні санкції.
При цьому, належним та допустимим доказом реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є квитанція, в якій фіксується дата та час надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Водночас, в силу вимог статей 109, 110 ПК України, податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачем за допомогою електронного сервісу «M.E.Doc» направлено на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні:
№ 1464 від 20.10.2022 - подана на реєстрацію 15.11.2022 о 16:22 год. Квитанція про реєстрацію ПН отримана платником 16.11.2022 о 12:44 год, порушення граничного терміну реєстрації в ЄРПН - 1 день;
№ 2594 від 31.12.2022 - подана на реєстрацію 13.01.2023 о 18:15 год. Квитанція про реєстрацію ПН отримана платником 16.01.2023 о 12:54 год, порушення граничного терміну реєстрації в ЄРПН - 1 день;
№ 3194 від 31.12.2022 - подана на реєстрацію 13.01.2023 о 18:12 год. Квитанція про реєстрацію ПН отримана платником 16.01.2023 о 14:41 год, порушення граничного терміну реєстрації в ЄРПН - 1 день;
№ 3201 від 31.12.2022 - подана на реєстрацію 13.01.2023 о 18:11 год. Квитанція про реєстрацію отримана платником 16.01.2023 о 14:41 год, порушення граничного терміну реєстрації в ЄРПН - 1 день.
Перевіряючи доводи контролюючого органу про наявність у діях позивача податкового правопорушення щодо перелічених податкових накладних як підстави для накладення штрафу згідно з підпунктом 120-1 статті 120-1 ПК України, суд враховує, що порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, подача та прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування визначений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року №1246 (далі - Постанова №1246).
Згідно з пунктами 2, 3 Постанови №1246 операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Відповідно до пунктів 10-15 Постанови №1246 до Реєстру приймаються податкова накладна та/або розрахунок коригування, складені в електронній формі з накладенням:
кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису головного бухгалтера (бухгалтера) або кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера) та кваліфікованої електронної печатки або удосконаленої електронної печатки (у разі наявності) постачальника (продавця), що є юридичною особою;
кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису постачальника (продавця), що є фізичною особою - підприємцем.
Після накладення кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДПС за допомогою засобів інформаційних, електронних комунікаційних, інформаційно-комунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України «Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. № 557. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки, визначених пунктом 12.
За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДПС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
З наведених положень законодавства вбачається, що у разі отримання контролюючим органом податкової накладної від платника податку, за результатами проведення її перевірки, платнику податку має бути надіслана квитанція про прийняття, неприйняття або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування протягом операційного дня.
Судом встановлено, що перелічені вище податкові накладні № 1464 від 20.10.2022, № 2594 від 31.12.2022, № 3194 від 31.12.2022, № 3201 від 31.12.2022 позивачем надіслано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені, тобто в межах строку, встановленого абз.14 пункту 201.10 ст. 201 ПК України.
Однак, протягом операційного дня, в якому надсилались податкові накладні, контролюючим органом не направлено позивачу квитанцій про прийняття або неприйняття вказаних податкових накладних.
Квитанцію про реєстрацію податкової накладної № 1464 від 20.10.2022 надіслано на слідуючий день - 16.11.2022, а квитанції про реєстрацію податкових накладних № 3201, № 3194, № 2594 від 31.12.2022 (які надсилались 13.01.2023 о 18:11, о 18:12, о 18:15) лише - 16.01.2023.
Водночас, варто зазначити, що 14.01.2023 та 15.01.2023 були вихідними днями (субота та неділя), що у відповідності до пункту 3 Постанови №1246 такі дні вважаються операційними днями.
Згідно з приписами пункту 3 Постанови №1246, чинними на час подачі позивачем на реєстрацію податкових накладних, операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин.
Слід зазначити, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» від 15.03.2022 №2120-IX, який набрав чинності 17.03.2022, пункт 69 підрозділу 10 розділу XX доповнено підпунктом 69.18 такого змісту: «Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 18 години».
Зазначеною нормою встановлено графік роботи електронних сервісів податкового органу, у тому числі і ЄРПН на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України.
Водночас, суд зазначає, що вказаним пунктом 69.18 підрозділу 10 розділу XX ПК України хоч і обмежено час надсилання електронних документів, однак не змінено визначення терміну «операційний день».
Зміни до пункту 3 Постанови №1246, яким визначено, що операційний день триває в робочі дні з 8 години 00 хвилин до 20 години 00 хвилин, не вносились.
Більш того, пункт 69.18 підрозділу 10 розділу XX ПК України в редакції на час виникнення спірних правовідносин не встановлював і нових правил реєстрації податкових накладних.
Відтак, скорочені терміни надсилання електронних документів, що були визначені пунктом 69.18 ПК України, на момент направлення позивачем на реєстрацію податкових накладних не можуть слугувати підставою для притягнення позивача до відповідальності відповідно до статті 120-1 ПК України.
Окрім того, в подальшому, Законом України від 12.01.2023 №2876-IX «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування», який набрав чинності 08.02.2023, пункт 69.18 підрозділу 10 розділу XX викладено у новій редакції, а саме:
«Установити, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану на території України, з метою захисту прав платників, збереження та захисту даних надання електронних сервісів та приймання електронних документів від платників податків здійснюються у робочі дні з 8 години до 20 години.
Операційний день для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин.»
Тобто законодавцем збільшено термін приймання електронних документів від платників податків у робочі дні з 8 години до 20 години, замість з 8 години до 18 години та окремо встановлено тривалість операційного дня для реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, на який припадає граничний строк реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, який триває з 0 годин 00 хвилин до 24 години 00 хвилин.
На переконання суду, метою зазначених вище змін було лише обмеження роботи електронних сервісів, що не є тотожним обмеженню строків реєстрації податкових накладних.
У постанові від 14 грудня 2023 року у справі №260/5659/22 Верховний Суд зазначив, що зміст норми підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України підтверджує те, що дія цієї норми стосується електронних документів, але буквальне тлумачення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України дає підстави вважати, що цією нормою врегульовано порядок приймання електронних документів контролюючим органом шляхом звуження часових рамок, протягом яких контролюючий орган міг реалізувати свою поведінку у вигляді надання електронних сервісів та приймання електронних документів.
Відповідно, дія підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України поширюється на правовідносини, які складаються в процесі приймання електронних документів контролюючим органом, проте не регулює питання надсилання таких документів платником податків не встановлюючи жодних обмежень поведінки платника щодо вчинення дій, спрямованих на реалізацію виконання обов'язку щодо подання відповідних даних контролюючому органу.
Правове значення підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України полягає в тому, що цією нормою звільнено контролюючий орган від обов'язку забезпечувати функціонування електронних сервісів після 18 години та у позаробочі дні.
Разом із тим, аналізований правовий припис підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України жодним чином не стосується порядку вчинення дій платником податків, а отже, не змінює граничних строків та встановленого порядку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в аспекті спрямованих платником дій для таких цілей.
Так, контролюючий орган вчиняє дії щодо прийняття податкових накладних/розрахунків коригування та надсилання квитанцій в інші строки та з урахуванням обмежень, введених підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України - у робочі дні з 8 години до18 години. Тобто, такі скорочені строки вчинення дій контролюючим органом щодо прийняття електронних документів не означають одночасного обмеження платника податків щодо виконання податкового обов'язку поданням податкових накладних/розрахунків коригування на реєстрацію.
Виходячи зі співвідношення предметів регулювання підпункту 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України та норм статті 201 ПК України та Порядку №1246, - вчиненню платником дій щодо надіслання на реєстрацію податкових накладних/розрахунків коригування у визначений у Порядку №1246 строк кореспондують дії контролюючого органу щодо приймання та проведення реєстрації означених накладних відповідно до строків, установлених у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, що становить належний порядок вчинення платником дій з надсилання та прийняття контролюючим органом для реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування під час воєнного стану.
При цьому, задля забезпечення належної реалізації процедури реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування, контролюючий орган зобов'язаний прийняти податкові накладні/розрахунки коригування, надіслані у межах граничних строків та впродовж операційного дня, визначених для платника у Порядку №1246, та на наступний робочий день до 18 години, якщо прийняття таких податкових накладних/розрахунків коригування є неможливим у межах попереднього дня з урахуванням строків у підпункті 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України, прийняти їх та зареєструвати.
Іншими словами, у контролюючого органу зберігається обов'язок належного реагування на правомірні дії платника, але з урахуванням обмеженого робочого часу податкового органу згідно з підпунктом 69.18 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ «Перехідні положення» ПК України.
В силу приписів частини п'ятої статті 242 КАС України суд враховує вказаний висновок Верховного Суду при вирішенні спірних правовідносин, та зазначає, що, надіславши контролюючому органу для реєстрації податкову накладну № 1464 від 20.10.2022 в останній граничний день її реєстрації - 15.11.2022, а податкові накладні № 3201, № 3194, № 2594 від 31.12.2022 в останній робочий день перед граничним - 13.01.2023 до 20 години 00 хвилин, позивач не порушив строки реєстрації вказаних податкових накладних, а тому відсутні підстави для застосування штрафних санкцій.
Такий висновок суду узгоджується також з правовою позицією Верховного Суду, викладеною у постанові від 15 квітня 2025 року у справі № 500/159/24.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про протиправність податкового повідомлення-рішення від 20.05.2024 №297/34-00-04-01-01/25564175 та наявність правових підстав для його скасування в частині застосування до позивача штрафу в сумі 470 703,66 грн за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме податкових накладних № 1464 від 20.10.2022 (сума штрафу - 16220,80 грн), № 2594 від 31.12.2022 (сума штрафу - 342318,20 грн), № 3194 від 31.12.2022 (сума штрафу - 49527,05 грн) та № 3201 від 31.12.2022 (сума штрафу - 62637,61 грн).
Згідно із частинами першою та другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем, як суб'єктом владних повноважень, не доведено правомірність та обґрунтованість прийнятого ним оскаржуваного податкового повідомлення-рішення в оскаржуваній частині.
Натомість, позивачем надано достатньо доказів в підтвердження обставин, якими обґрунтовані позовні вимоги.
З огляду на вищевикладене, системно проаналізувавши норми законодавства, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
На підставі частини першої статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України на користь позивача підлягають стягненню здійсненні ним судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-77, 90, 139, 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
1. Адміністративний позов Спільного українсько-великобританського товариства з обмеженою відповідальністю «Нива Переяславщини» (08420, Київська область, Переяслав-Хмельницький р-н, с. Переяславське, вул. Привокзальна, 2, код ЄДРПОУ 25564175) до Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (65015, Одеська область, м. Одеса, проспект Шевченка, буд. 15/1, код ЄДРПОУ 44104032) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині, - задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 20.05.2024 №297/34-00-04-01-01/25564175 в частині застосування штрафу в сумі 470 703,66 грн за порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, а саме податкових накладних: № 1464 від 20.10.2022 (сума штрафу - 16220,80 грн), № 2594 від 31.12.2022 (сума штрафу - 342318,20 грн), № 3194 від 31.12.2022 (сума штрафу - 49527,05 грн) та № 3201 від 31.12.2022 (сума штрафу - 62637,61 грн).
3. Стягнути на користь Спільного українсько-великобританського товариства з обмеженою відповідальністю «Нива Переяславщини» (08420, Київська область, Переяслав-Хмельницький р-н, с. Переяславське, вул. Привокзальна, 2, код ЄДРПОУ 25564175) сплачений судовий збір у розмірі 7060,55 грн. (сім тисяч шістдесят гривень, п'ятдесят п'ять копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Південного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (65015, Одеська область, м. Одеса, проспект Шевченка, буд. 15/1, код ЄДРПОУ 44104032).
4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.
Суддя Марич Є.В.