Рішення від 11.08.2025 по справі 280/4770/25

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2025 року Справа № 280/4770/25 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Семененко М.О., за участю секретаря судового засідання Тетерюк Н.В., представника відповідача: Васильчук І.Б., розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом

Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» (69000, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Штабна, буд. 13, прим. 19; код ЄДРПОУ 44830259)

до Тернопільської митниці (46400, м. Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 38; ЄДРПОУ 43985576)

про визнання протиправним та скасування рішення про коригування митної вартості товарів,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю "МОТОТЕХІМПОРТ" (далі - позивач) до Тернопільської митниці (далі - відповідач), в якій позивач просить суд визнати протиправним та скасувати Рішення Тернопільської митниці про коригування митної вартості товару №UA403070/2025/000148/2 від 10.04.2025.

В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначає, що позивачем виконані усі умови, визначені Митний кодексом України від 13.03.2012 № 4495-VI (далі - МК України) для забезпечення можливості перевірити та підтвердити заявлену ним митну вартість товару. Вказує на те, що у рішенні про відмову у митному оформленні повинні бути зазначені причини відмови та наведені вичерпні роз'яснення вимог, виконання яких забезпечує можливість митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення. Зазначене рішення повинно також містити інформацію про порядок його оскарження Відповідачем не вказано, надання яких з витребуваних ним документів може підтвердити відповідність заявленої декларантом митної вартості товарів. Стверджує, що частина витребуваних відповідачем документів була надана декларантом позивача разом з листами у відповідь на електронні повідомлення від митниці, вимоги щодо іншої частини не ґрунтуються на положеннях законодавства. Відтак, позивачем виконані усі умови, визначені МК України для забезпечення можливості перевірити та підтвердити заявлену ним митну вартість товару. Тому твердження відповідача про наявність обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів є протиправним. Між тим, спірне Рішення про коригування митної вартості товарів такої інформації не містить, що не дає підстав вважати його обґрунтованим та вмотивованим у контексті положень пунктів 2, 4 частини другої статті 55 МК України. На думку позивача, приймаючи Рішення про коригування митної вартості товару, митниця виходила з наявної інформації щодо раніше визначеного рівня митної вартості. Однак, в порушення вимог ст. 57 Митного кодексу України митницею не доведено неможливість застосування інших (попередніх) методів (2а-2г) визначення митної вартості товару, а застосовано резервний метод, який відповідно до наведених вище норм законодавства застосовується у випадку, якщо митна вартість товару не може бути визначена за попередніми методами. Ненадання декларантом запитуваних митним органом документів, за відсутності обґрунтування неможливості визначення митної вартості товару за першим методом, не є достатньою підставою для застосування митним органом іншого методу визначення митної вартості. Митний орган повинен витребувати ті документи, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всі, які передбачені статтею 53 МК. Ненадання повного переліку витребуваних документів може бути підставою для визначення митної вартості не за першим методом лише тоді, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують сумнів у достовірності наданої інформації. Вказує, що рівень задекларованої митної вартості товару значно нижчий за рівень митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, митне оформлення яких вже здійснено, сам собою не може бути підставою для витребування додаткових документів; цей факт є лише підставою для поглибленої перевірки повноти та достовірності документів. І лише виявлення одного або декількох з фактів, зазначених у частині третій статті 53 МК України, є підставою для витребування додаткових документів. Просить позов задовольнити.

Ухвалою суду від 16.06.2025 відкрито загальне позовне провадження у справі, призначено підготовче засідання на 07.07.2025.

30.06.2025 до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач висловлює незгоду із заявленими позовними вимогами та зазначає, що за результатами застосування автоматизованої системи управління ризиками згенеровано форми митного контролю та визначено перелік необхідних до виконання митних процедур, у тому щодо можливого заниження митної вартості товару. За результатами опрацювання інформації яка міститься у наданих до митного оформлення товаросупровідних документах, виявлено, що в документах поданих до митного оформлення, наявні розбіжності, що вказує на наявні ризики декларування недостовірних відомостей щодо митної вартості товарів та не включення всіх складових митної вартості у повному обсязі. Відповідно до вимог п. 2 ч. 5 ст. 54 МК України митний орган має право у випадках, встановлених Кодексом, письмово запитувати від декларанта або уповноваженої ним особи встановлені статтею 53 цього Кодексу додаткові документи та відомості, якщо це необхідно для прийняття рішення про визнання заявленої митної вартості. З огляду на наведені вище обставини та враховуючи те, що позивачем документально не підтверджено складові митної вартості, митницею було розпочато консультацію між митним органом та декларантом, зокрема, направлено уповноваженій особі декларанта електронним повідомленням вимогу на надання додаткових документів. У митного органу виникли сумніви щодо достовірності відомостей, зазначених у товаро-супровідних документах та піддається сумніву їх справжність. Митна вартість товарів визначена за резервним методом визначення митної вартості згідно ст. 64 МК України. Вважає, що спірні рішення прийняті з дотриманням вимог чинного законодавства, є законними та обґрунтованими. Просить в задоволенні позову відмовити.

Ухвалою суду від 30.06.2025 задоволено заяву представника Тернопільської митниці про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду з використанням власних технічних засобів.

Ухвалою суду від 07.07.2025 закрито підготовче провадження у справі, призначено справу до судового розгляду по суті у відкритому судовому засіданні на 11.08.2025.

У судове засідання 11.08.2025 представник позивача не з'явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлений належним чином, подавав заяву про розгляд справи за його відсутності.

За змістом частини 3 статті 194 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Враховуючи вищенаведене, у судовому засіданні 11.08.2025 суд дійшов висновку про можливість розгляду справи без участі представника позивача.

У судовому засіданні 11.08.2025 представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву, просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Заслухавши представника відповідача, дослідивши зміст позовних вимог, оцінивши надані сторонами письмові докази у сукупності та взаємозв'язку, суд встановив такі обставини.

05.12.2022 між позивачем (Покупець) та компанією JIANGSU CHANGFA AGRICULTURAL EQUIPMENT CO. LTD., CHINA (Китай) (Продавець) укладено зовнішньоекономічний контракт № CF/14 на поставку в Україну товарів в асортименті, кількості та за цінами, вказаними у Специфікаціях (Додатках), які є невід'ємними частинами даного контракту.

Відповідно до Специфікацій №2025-1.1 від 26.12.2024 сторони узгодили поставку партії товару в асортименті (тракторів) на загальну суму 2 066 788,00 дол.США на умовах поставки (Інкотермс 2010) FOB SHANGHAI, Китай, оплата товару: 100% передплата.

Відповідно до Специфікацій №2025-1.1-z від 26.12.2024 сторони узгодили поставку партії товару в асортименті на загальну суму 6 852,05 дол.США на умовах поставки (Інкотермс 2010) FOB SHANGHAI, Китай, оплата товару: оплата протягом 180 днів з моменту фактичної доставки товару.

Продавцем виписано рахунок-фактуру (інвойс) № CF2025-1В від 21.01.2025 на загальну суму 582 150,05 дол.США, в якому міститься посилання на контракт № CF/14 від 05.12.2022, специфікацію №2025-1.1, №2025-1.1-z від 26.12.2024.

Відповідно до додаткової угоди №16 від 11.03.2025, до контракту № CF/14 від 05.12.2022, сторони узгодили зміни умов оплати товару відповідно до Специфікацій №2025-1.1 від 16.12.2024, виклавши їх у такій редакції: «передоплата 381 742,12 дол. США, оплата 1 685 045,88 дол. США оплата протягом 180 днів з моменту фактичної поставки товару».

Згідно з платіжною інструкцією в іноземній валюті №1306 від 11.03.2025 позивач сплатив на користь JIANGSU CHANGFA AGRICULTURAL EQUIPMENT CO. LTD., CHINA (Китай) кошти в сумі 429 742,12 дол.США, призначення платежу, крім іншого, містить посилання на контракт № CF/14 від 05.12.2022, специфікацію №2025-1.1 від 26.12.2024.

Для здійснення митного оформлення товару, декларантом позивача подано до митного органу електронну митну декларацію (ЕМД) №25UA403070003126U6 від 08.04.2025, в якій заявлено до митного оформлення, у тому числі, такі товари:

Товар №1: «Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 84шт., марка - ДТЗ, модель - 354U, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 1909см3, потужність двигуна - 25,7кВт/35к.c., номери шасі/заводські номери: НОМЕР_1 (двигун № НОМЕР_2 ); НОМЕР_3 (двигун № НОМЕР_4 ); НОМЕР_5 (двигун № НОМЕР_6 ); НОМЕР_7 (двигун № НОМЕР_8 ); НОМЕР_9 (двигун № НОМЕР_10 ); НОМЕР_11 (двигун № НОМЕР_12 ); НОМЕР_13 (двигун № НОМЕР_14 ); НОМЕР_15 (двигун № НОМЕР_16 ); НОМЕР_17 (двигун № НОМЕР_18 ); НОМЕР_19 (двигун № НОМЕР_20 ); НОМЕР_21 (двигун № НОМЕР_22 ); НОМЕР_23 (двигун № НОМЕР_24 ); НОМЕР_25 (двигун № НОМЕР_26 ); НОМЕР_27 (двигун № НОМЕР_28 ); НОМЕР_29 (двигун № НОМЕР_30 ); НОМЕР_31 (двигун № НОМЕР_32 ); НОМЕР_33 (двигун № НОМЕР_34 ); НОМЕР_35 (двигун № НОМЕР_36 ); НОМЕР_37 (двигун № НОМЕР_38 ); НОМЕР_39 (двигун № НОМЕР_40 ); НОМЕР_41 (двигун № НОМЕР_42 ); НОМЕР_43 (двигун № НОМЕР_44 ); НОМЕР_45 (двигун № НОМЕР_46 ); НОМЕР_47 (двигун № НОМЕР_48 ); НОМЕР_49 (двигун № НОМЕР_50 ); НОМЕР_51 (двигун № НОМЕР_52 ); НОМЕР_53 (двигун № НОМЕР_54 ); НОМЕР_55 (двигун № НОМЕР_56 ); НОМЕР_57 (двигун № НОМЕР_58 ); НОМЕР_59 (двигун № НОМЕР_60 ); НОМЕР_61 (двигун № НОМЕР_62 ); НОМЕР_63 (двигун № НОМЕР_64 ); НОМЕР_65 (двигун № НОМЕР_66 ); НОМЕР_67 (двигун № НОМЕР_68 ); НОМЕР_69 (двигун № НОМЕР_70 ); НОМЕР_71 (двигун № НОМЕР_72 ); НОМЕР_73 (двигун № НОМЕР_74 ); НОМЕР_75 (двигун № НОМЕР_76 ); НОМЕР_77 (двигун № НОМЕР_78 ); НОМЕР_79 (двигун № НОМЕР_80 ); НОМЕР_81 (двигун № НОМЕР_82 ); НОМЕР_83 (двигун № НОМЕР_84 ); НОМЕР_85 (двигун № НОМЕР_86 ); НОМЕР_87 (двигун № НОМЕР_88 ); НОМЕР_89 (двигун № НОМЕР_90 ); НОМЕР_91 (двигун № НОМЕР_92 ); НОМЕР_93 (двигун № НОМЕР_94 ); НОМЕР_95 (двигун № НОМЕР_96 ); НОМЕР_97 (двигун № НОМЕР_98 ); НОМЕР_99 (двигун № НОМЕР_100 ); НОМЕР_101 (двигун № НОМЕР_102 ); НОМЕР_103 (двигун № НОМЕР_104 ); НОМЕР_105 (двигун № НОМЕР_106 ); НОМЕР_107 (двигун № НОМЕР_108 ); НОМЕР_109 (двигун № НОМЕР_110 ); НОМЕР_111 (двигун № НОМЕР_112 ); НОМЕР_113 (двигун № НОМЕР_114 ); НОМЕР_115 (двигун № НОМЕР_116 ); НОМЕР_117 (двигун № НОМЕР_118 ); НОМЕР_119 (двигун № НОМЕР_120 ); НОМЕР_121 (двигун № НОМЕР_122 ); НОМЕР_123 (двигун № НОМЕР_124 ); НОМЕР_125 (двигун № НОМЕР_126 ); НОМЕР_127 (двигун № НОМЕР_128 ); НОМЕР_129 (двигун № НОМЕР_130 ); НОМЕР_131 (двигун № НОМЕР_132 ); НОМЕР_133 (двигун № НОМЕР_134 ); НОМЕР_135 (двигун № НОМЕР_136 ); НОМЕР_137 (двигун № НОМЕР_138 ); НОМЕР_139 (двигун № НОМЕР_140 ); НОМЕР_141 (двигун № НОМЕР_142 ); НОМЕР_143 (двигун № НОМЕР_144 ); НОМЕР_145 (двигун № НОМЕР_146 ); НОМЕР_147 (двигун № НОМЕР_148 ); НОМЕР_149 (двигун № НОМЕР_150 ); НОМЕР_151 (двигун № НОМЕР_152 ); НОМЕР_153 (двигун № НОМЕР_154 ); НОМЕР_155 (двигун № НОМЕР_156 ); НОМЕР_157 (двигун № НОМЕР_158 ); НОМЕР_159 (двигун № НОМЕР_160 ); НОМЕР_161 (двигун № НОМЕР_162 ); НОМЕР_163 (двигун № НОМЕР_164 ); НОМЕР_165 (двигун № НОМЕР_166 ); НОМЕР_167 (двигун № НОМЕР_168 ). Календарний рік виготовлення - 2024. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: JIANGSU CHANGFA AGRICULTURAL EQUIPMENT CO., LTD.»;

Товар №2: «Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 82шт., марка - ДТЗ, модель - 244, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 1909см3, потужність двигуна - 17,6кВт/24к.c., номери шасі/заводські номери: НОМЕР_169 (двигун № НОМЕР_170 ); НОМЕР_171 (двигун № НОМЕР_172 ); НОМЕР_173 (двигун № НОМЕР_174 ); НОМЕР_175 (двигун № НОМЕР_176 ); НОМЕР_177 (двигун № НОМЕР_178 ); НОМЕР_179 (двигун № НОМЕР_180 ); НОМЕР_181 (двигун № НОМЕР_182 ); НОМЕР_183 (двигун № НОМЕР_184 ); НОМЕР_185 (двигун № НОМЕР_186 ); НОМЕР_187 (двигун № НОМЕР_188 ); НОМЕР_189 (двигун № НОМЕР_190 ); НОМЕР_191 (двигун № НОМЕР_192 ); НОМЕР_193 (двигун № НОМЕР_194 ); НОМЕР_195 (двигун № НОМЕР_196 ); НОМЕР_197 (двигун № НОМЕР_198 ); НОМЕР_199 (двигун № НОМЕР_200 ); НОМЕР_201 (двигун № НОМЕР_202 ); НОМЕР_203 (двигун № НОМЕР_204 ); НОМЕР_205 (двигун № НОМЕР_206 ); НОМЕР_207 (двигун № НОМЕР_208 ); НОМЕР_209 (двигун № НОМЕР_210 ); НОМЕР_211 (двигун № НОМЕР_212 ); НОМЕР_213 (двигун № НОМЕР_214 ); НОМЕР_215 (двигун № НОМЕР_216 ); НОМЕР_217 (двигун № НОМЕР_218 ); НОМЕР_219 (двигун № НОМЕР_220 ); НОМЕР_221 (двигун № НОМЕР_222 ); НОМЕР_223 (двигун № НОМЕР_224 ); НОМЕР_225 (двигун № НОМЕР_226 ); НОМЕР_227 (двигун № НОМЕР_228 ); НОМЕР_229 (двигун № НОМЕР_230 ); НОМЕР_231 (двигун № НОМЕР_232 ); НОМЕР_233 (двигун № НОМЕР_234 ); НОМЕР_235 (двигун № НОМЕР_236 ); НОМЕР_237 (двигун № НОМЕР_238 ); НОМЕР_239 (двигун № НОМЕР_240 ); НОМЕР_241 (двигун № НОМЕР_242 ); НОМЕР_243 (двигун № НОМЕР_244 ); НОМЕР_245 (двигун № НОМЕР_246 ); НОМЕР_247 (двигун № НОМЕР_248 ); НОМЕР_249 (двигун № НОМЕР_250 ); НОМЕР_251 (двигун № НОМЕР_252 ); НОМЕР_253 (двигун № НОМЕР_254 ); НОМЕР_255 (двигун № НОМЕР_256 ); НОМЕР_257 (двигун № НОМЕР_258 ); НОМЕР_259 (двигун № НОМЕР_260 ); НОМЕР_261 (двигун № НОМЕР_262 ); НОМЕР_263 (двигун № НОМЕР_264 ); НОМЕР_265 (двигун № НОМЕР_266 ); НОМЕР_267 (двигун № НОМЕР_268 ); НОМЕР_269 (двигун № НОМЕР_270 ); НОМЕР_271 (двигун № НОМЕР_272 ); НОМЕР_273 (двигун № НОМЕР_274 ); НОМЕР_275 (двигун № НОМЕР_276 ); НОМЕР_277 (двигун № НОМЕР_278 ); НОМЕР_279 (двигун № НОМЕР_280 ); НОМЕР_281 (двигун № НОМЕР_282 ); НОМЕР_283 (двигун № НОМЕР_284 ); НОМЕР_285 (двигун № НОМЕР_286 ); НОМЕР_287 (двигун № НОМЕР_288 ); НОМЕР_289 (двигун № НОМЕР_290 ); НОМЕР_291 (двигун № НОМЕР_292 ); НОМЕР_293 (двигун № НОМЕР_294 ); НОМЕР_295 (двигун № НОМЕР_296 ); НОМЕР_297 (двигун № НОМЕР_298 ); НОМЕР_299 (двигун № НОМЕР_300 ); НОМЕР_301 (двигун № НОМЕР_302 ); НОМЕР_303 (двигун № НОМЕР_304 ); НОМЕР_305 (двигун № НОМЕР_306 ); НОМЕР_307 (двигун № НОМЕР_308 ); НОМЕР_309 (двигун № НОМЕР_310 ); НОМЕР_311 (двигун № НОМЕР_312 ); НОМЕР_313 (двигун № НОМЕР_314 ); НОМЕР_315 (двигун № НОМЕР_316 ); НОМЕР_317 (двигун № НОМЕР_318 ); НОМЕР_319 (двигун № НОМЕР_320 ); НОМЕР_321 (двигун № НОМЕР_322 ); НОМЕР_323 (двигун № НОМЕР_324 ); НОМЕР_325 (двигун № НОМЕР_326 ); НОМЕР_327 (двигун № НОМЕР_328 ); НОМЕР_329 (двигун № НОМЕР_330 ); НОМЕР_331 (двигун № НОМЕР_332 ). Календарний рік виготовлення - 2024. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: JIANGSU CHANGFA AGRICULTURAL EQUIPMENT CO., LTD.»;

Товар №3: «Труби, шланги і рукава з вулканізованої гуми, крім твердої гуми. З фітингами, неармовані або некомбіновані з іншими матеріалами. Частини для тракторів цивільного сільськогосподарського призначення: Патрубок інтеркулера впускний ДТЗ 1104/1204 - 1шт.»;

Товар №4: «Паси привідні із з'єднаними кінцями трапецієподібного поперечного перетину, зубчасті, призначені для передачі крутного моменту: Ремінь AV15х705 CF4B40T - 22шт.»;

Товар №5: «Вироби з вулканізованої гуми, крім твердої, прокладки, сальники ущільнювачі, шайби, тощо. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Кільце ущільнювальне О-подібне 45х5,3 вала підйомника ДТЗ 5244НРХ - 130шт. Сальник маточини переднього колеса ДТЗ 5504НК - 20шт. Пильник важеля КПП ДТЗ 5504НК - 6шт. Пильник шарніра поворотного ДТЗ244.5/ДТЗ244.5Р - 60шт.»;

Товар №6: «Вироби з вулканізованої гуми, крім твердої для автомобілів товарних позицій 8701-8705. Гумові частини до тракторів сільськогосподарського призначення: Накладка гальмівної педалі ДТЗ 5244НРХ - 10шт.»;

Товар №7: «Загартоване скло, призначене для моторних транспортних засобів (тракторів сільськогосподарського цивільного призначення): Скло дверей правого ДТЗ 5504НК - 7шт. Скло заднє ДТЗ 5504НК - 5шт. Скло лобове ДТЗ 5504НК - 5шт. Скло дверей лівих ДТЗ 5504НК - 10шт. Скло заднє ДТЗ 5404К - 2шт. Скло заднє ДТЗ 5504К (h=830, L=750x760) - 8шт. Скло дверей лівих ДТЗ 5404К (h=1425, L=648х835х350) - 13шт. Скло дверцят правих ДТЗ 5404К (h=1425, L=350х835х648) - 6шт.»;

Товар №8: «Кріпильні вироби з чорних металів без різьби, шайби. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Шайба конічної шестерні диференціала заднього моста ДТЗ 1404 - 2шт. Шайба конічної шестерні диференціала заднього моста ДТЗ 1104/1204 - 10шт.»;

Товар №9: «Пружини спіральні з чорних металів. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Пружина поворотна важеля блокування диференціала заднього моста ДТЗ 5504НК - 4шт. Пружина осі головки перемикання передач основної КПП ДТЗ 5504НК - 4шт.»;

Товар №10: «Частини до сільськогосподарської техніки, вироби з чорних металів литі, противага для тракторів: Вантаж передній к-т (1блок) ДТЗ 1104/1204 - 1шт.»;

Товар №11: «Арматура кріплення з недорогоцінних металів, що використовуються для тракторів цивільного сільськогосподарського призначення: Кронштейн кріплення покажчика стопів і поворотів лівий ДТЗ 5404 - 12шт. Кронштейн верхньої тяги ДТЗ 5504НК - 3шт. Кронштейн проблискового маячка ДТЗ 1104/1204/1404 - 2шт. Кронштейн кріплення переднього крила верхній ДТЗ244.5/ДТЗ244.5Р - 25шт. Кронштейн кріплення переднього крила нижній ДТЗ244.5/ДТЗ244.5Р - 20шт. Кронштейн паливного фільтра (М16) ДТЗ 5244НРХ - 10шт. Рукоятка замка капота ДТЗ 5504HKK - 8шт. Палець фіксатор розтяжки ДТЗ 5244НРХ - 60шт.»;

Товар №12: «Силові установки та двигуни гідравлічні: лінійної дії (циліндри). Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Гідроциліндр навісного механізму лівий ДТЗ 1104/1204 - 2шт. Гідроциліндр навісного механізму правий ДТЗ 1104/1204 - 2шт.»;

Товар №13: «Частини гідравлічних силових установок та двигунів. Частини гідропідйомника трактора, для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Кришка підйомника задня ДТЗ 1404 - 2шт. Розкіс регулювальний ДТЗ 5504НК - 8шт. Тяга верхня регулювальна ДТЗ 5504НК - 8шт. Тяга нижня ДТЗ 5504НК - 8шт. Важіль підйомний зовнішній ДТЗ244.5/ДТЗ244.5Р - 12шт.»;

Товар №14: «Насоси паливні, масляні або для охолоджувальних рідин для поршневих двигунів внутрішнього згоряння або дизельних. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Насос масляний ГУР ДТЗ 1104/1204 - 4шт. Насос водяний CF3C50Z-T2 - 4шт.»;

Товар №15: «Обладнання для фільтрування палива чи мастил у двигунах внутрішнього згоряння. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Фільтр паливний (грубого очищення) CF3C50Z-T2 - 44шт.»;

Товар №16: «Обладнання для фільтрування або очищення газів, фільтри забору та очищення повітря для двигунів внутрішнього згоряння. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Фільтр повітряний ДТЗ 1404 - 2шт. Фільтр повітряний у зборі ДТЗ 5504НК - 8шт. Фільтр повітряний (елемент) ДТЗ 1404 - 40шт. Фільтр повітряний (елемент) ДТЗ 1104/1204 - 30шт. Фільтр повітряний (елемент) ДТЗ 5504НК - 60шт.»;

Товар №17: «Кульки сталеві до підшипників, встановлюються у корпус підшипника коробок передач. Запасні частини до с/г техніки: Кулька залізна 8G100b ДТЗ 5244НРХ - 10шт.»;

Товар №18: «Вали трансмісійні (включаючи кулачкові та колінчасті) та кривошипи. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Вал первинний ДТЗ 1404 - 2шт. Вал вертикальний переднього моста ДТЗ 5504НК - 4шт. Вал відбору потужності ведучий ДТЗ 5504НК - 3шт. Вал первинний ДТЗ 5504НК - 4шт. Вал-шестерня середнього діапазону ДТЗ 5504НК - 2шт. Вал зчеплення ДТЗ 5504НК - 4шт. Вал проміжної шестерні ДТЗ 5504НК - 2шт. Вал шестерень знижених передач ДТЗ 5504НК - 3шт. Вал приводу роздавальної коробки ДТЗ 5504НК - 2шт. Вал ВВП 2й ДТЗ5504НК - 3шт. ВВП (8 шліців) ДТЗ5504К/НК ДТЗ 5504НК - 2шт. Вал первинний (пустотілий) ДТЗ-404С.5 - 5шт.»;

Товар №19: «Корпуси підшипників для кулькових або роликових підшипників. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Корпус підшипника вторинного вала ДТЗ 5504НК - 3шт. Кришка підшипника первинного вала ДТЗ 5504НК - 2шт.»;

Товар №20: «Корпуси підшипників без вмонтованих кулькових або роликових підшипників; підшипники ковзання для валів, нові. Застосовуються для зменшення сил тертя при обертанні валів двигунів, для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Втулка шестерні вертикального вала переднього моста верхньої ДТЗ 5504НК - 5шт. Вкладиші упорні кт (4шт) СF3B24T - 50шт. Втулка вала підйомника велика ДТЗ 5404К - 10шт. Втулка поворотного кулака (композит) ДТЗ 5244HPX - 20шт.»;

Товар №21: «Маховики та шківи з чавуну або сталі, призначені для передачі крутного моменту від двигуна на коробку перемикання швидкостей. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Шків колінвала CF5F - 1шт.»;

Товар №22: «Муфти та пристрої для з'єднання валів, універсальні шарніри. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Муфта вала відбору потужності ведучого ДТЗ 5504НК - 3шт. Муфта увімкнення 3/4й передачі ведучої нерухома ДТЗ 5504НК - 3шт. Муфта увімкнення 3/4й передачі веденої рухома ДТЗ 5504НК - 3шт. Муфта увімкнення 3/4й передачі веденої нерухома ДТЗ 5504НК - 3шт. Муфта вмикання додаткової КПП рухома ДТЗ 5504НК - 3шт. Муфта включення додаткової КПП нерухома ДТЗ 5504НК - 3шт. Муфта вмикання реверсу рухома ДТЗ 5504НК - 3шт.»;

Товар №23: «Зубчасті колеса, ланцюгові зірочки та інші елементи передач, представлені окремо. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Сателіт переднього моста ДТЗ 1104/1204 - 2шт. Сателіт переднього моста ДТЗ 5244НРХ - 20шт. Шестерня кінцевої передачі переднього моста ДТЗ 5504НК - 4шт. Шестерня вертикального вала переднього моста верхня ДТЗ 5504НК - 5шт. Шестерня вертикального вала переднього моста нижня ДТЗ 5504НК - 5шт. Шестерня 1й передачі ведуча ДТЗ 5504НК - 4шт. Шестерня 2й передачі ведуча ДТЗ 5504НК - 4шт. Шестерня 3й ведуча передачі ДТЗ 5504НК - 4шт. Шестерня 1й передачі ведена ДТЗ 5504НК - 4шт. Шестерня 2-ї передачі ведена ДТЗ 5504НК - 4шт. Шестерня 3й передачі ведена ДТЗ 5504НК - 4шт. Шестерня 3/4й передачі ДТЗ 5504НК - 4шт. Шестерня додаткової КПП ведуча ДТЗ 5504НК - 4шт. Шестерня приводу роздавальної коробки ДТЗ 5504НК - 2шт. Шестерня проміжна ДТЗ 5504НК - 4шт. Шестерня 2я пониженої передачі ДТЗ 5504НК - 4шт. Шестерня знижених/підвищених передач ДТЗ 5504НК - 4шт. Шестерня приводу роздавальної коробки проміжна ДТЗ 5504НК - 3шт. Шестерня конічна диференціала заднього моста (планетарка) ДТЗ 5504НК - 4шт. Шестерня ВВП ведуча ДТЗ 5504НК - 4шт. Шестерня ВВП ведена ДТЗ 5504НК - 4шт. Шестерня перед. моста коніч. нижня ведуча ДТЗ-404С.5 - 10шт.»;

Товар №24: «Електроприлади для запалювання або пуску двигунів внутрішнього згоряння із запаленням від іскри або компресійним методом, стартери напругою 12V. Запасні частини для тракторів цивільного сільськогосподарського призначення: Стартер QDJ1184 12V 3,5kW CF4B50T-Z - 32шт.»;

Товар №25: «Прилади освітлювальні або візуальної сигналізації. Блоки для сигналізаційного оповіщення водія, для встановлення на моторних транспортних засобах. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Покажчик габаритів і поворотів (повторювач) ДТЗ 5504НК - 12шт. Покажчик стопів і поворотів правий ДТЗ 5504НК - 10шт. Маячок проблисковий (мигалка) ДТЗ 1404 - 28шт.»;

Товар №26: «Електрична апаратура для приєднання до електричних кіл, або в електричних колах, для напруги не більш як 1000 В, для сили струму понад 10 А, але не більш як 63 А. Блоки запобіжників, для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Блок запобіжників ДТЗ 5504НК - 4шт.»;

Товар №27: «Електричні реле для напруги не більш як 60В, для сили струму понад 2A. Призначене для стабілізації напруги в ланцюгах електропроводки. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки, не військового призначення: Реле панелі управління SG1501B-12VDC 180W ДТЗ5244HPX - 40шт.»;

Товар №28: «Вимикачі та перемикачі для напруги не більш як 60В кнопкові. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Перемикач режимів потужності ДТЗ 1104/1204 - 1шт.»;

Товар №29: «Частини та пристрої для кузовів моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Кришка капота права ДТЗ 1104/1204/1404 - 2шт. Кришка капота верхня ДТЗ 1104/1204/1404 - 2шт. Крило переднє праве ДТЗ244.5/ДТЗ244.5Р - 30шт. Облицювання панелі приладів верхнє ДТЗ 1104/1204 - 1шт. Крило переднє праве ДТЗ 404.5С - 1шт. Капот ДТЗ 5404К - 3шт.»;

Товар №30: «Запасні частини до тракторів сільськогосподарських, коробки передач механічні, призначені для зменшення або збільшення крутного моменту, що передається від двигуна на колеса: Коробка роздавальна в зборі ДТЗ 5404К - 2шт.»;

Товар №31: «Частини та пристрої моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705: коробки передач та їх частини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Кронштейн тяги перемикання ДТЗ 1404 - 2шт. Втулка шліцьова шестерні 3й передачі ведучої ДТЗ 5504НК - 4шт. Втулка шліцьова шестерні 3й передачі відомої ДТЗ 5504НК - 4шт. Втулка шестерень 3/4й передач ДТЗ 5504НК - 4шт. Втулка ведучої шестерні додаткової КПП ДТЗ 5504НК - 4шт. Вилка перемикання 3/4й передач ДТЗ 5504НК - 3шт. Вилка перемикання передач допоміжна ДТЗ 5504НК - 3шт. Вилка перемикання 1/2й передач ДТЗ 5504НК - 3шт. Опора важеля перемикання передач основної КПП ДТЗ 5504НК - 3шт. Головка перемикання передач основної КПП ДТЗ 5504НК - 3шт. Гойдалка осі перемикання передач ДТЗ 5504НК - 2шт. Головка перемикання передач додаткової КПП ДТЗ 5504НК - 3шт. Вилка включення роздавальної коробки ДТЗ 5504НК - 3шт. Опора вижимного підшипника ДТЗ 5504НК - 4шт. Вилка ввімкнення ВВП ДТЗ 5504НК - 3шт. Кришка корпусу роздавальної коробки ДТЗ 5404 - 10шт.»;

Товар №32: «Мости ведучі з диференціалом у складанні, з іншими складовими частинами трансмісії або без них та мости неведучі, їх частини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Сателіт диференціала заднього моста ДТЗ 1404 - 4шт. Важіль блокування заднього моста проміжний ДТЗ 1404 - 1шт. Диференціал переднього моста в зборі ДТЗ 5244НРХ - 3шт. Піввісь заднього моста ДТЗ244.5/ДТЗ244.5Р - 8шт. Хвостовик заднього моста ДТЗ 5504НК - 4шт. Вилка блокування диференціала заднього моста ДТЗ 5504НК - 3шт. Важіль блокування диференціала заднього моста ДТЗ 5504НК - 2шт. Вісь сателітів заднього моста довга ДТЗ 5504НК - 4шт. Втулка опори переднього моста задня ДТЗ244.5/ ДТЗ244.5Р - 12шт.»;

Товар №33: «Колеса ходові моторних транспортних засобів товарних позицій 8701- 8705, їх частини та приладдя. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Маточина переднього колеса ДТЗ 1404 - 4шт. Маточина переднього колеса ДТЗ 5504НК - 4шт. Півкільця стопорні передньої маточини к-т ДТЗ 5504НК - 5шт. Вантаж заднього колеса ДТЗ 1404 - 1шт. Колесо заднє в зборі 11,2х28 ДТЗ5404К - 1шт. Колесо заднє в зборі 16.9х34 ДТЗ 1404 - 1шт.»;

Товар №34: «Системи підвіски моторних транспортних засобів товарних позицій 8701- 8705 та їх частини. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Тяга шарніра гідроциліндра рульового управління ДТЗ 1104/1204 - 10шт. Корпус сальника задньої півосі ДТЗ 5244НРХ - 6шт. Кришка поворотного кулака ДТЗ 5504НК - 4шт.»;

Товар №35: «Радіатори, призначені для охолодження рідини (тосол, антіфриз, вода), запасні частини до сільськогосподарської техніки: Інтеркулер (радіатор) ДТЗ 1104/1204 - 2шт.»;

Товар №36: «Частини вихлопних систем для відведення відпрацьованих газів із двигуна, виготовлені з чорних металів. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Захист коліна вихлопної труби ДТЗ 1104/1204 - 3шт. Захист глушника (сітка) ДТЗ 1404 - 1шт.»;

Товар №37: «Зчеплення у складенні та їх частини, призначені для передачі крутного моменту, плавного перемикання передач, гасіння крутильних коливань, короткочасного від'єднання трансмісії від двигуна. Запасні частини до сільськогосподарської техніки: Важіль вилки увімкнення допоміжного зчеплення ДТЗ 1104/1204 - 2шт. Блок керування допоміжним зчепленням ДТЗ 1404 - 2шт. Вилка зчеплення ДТЗ 5504НК - 4шт.»;

Товар №38: «Рульові колеса, рульові колонки та картери рульових механізмів; їх частини. Для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Корпус поворотного кулака лівий ДТЗ 5504НК - 2шт. Корпус поворотного кулака правий ДТЗ 5504НК - 2шт. Корпус поворотного важеля ДТЗ 5504НК - 3шт. Важіль поворотний (кришка) ДТЗ 5504НК - 3шт.»;

Товар №39: «Датчик температури охолоджуючої рідини який використовується у сільськогосподарських тракторах: Датчик температури двигуна CF3C50Z-T2 - 11шт.»

Митна вартість товарів визначена за першим методом (за ціною контракту) з урахуванням вартості транспортних витрат до кордону з Україною.

Разом із митною декларацією позивачем надано документи на підтвердження заявленої митної вартості товару (графа 44 МД): декларація митної вартості; зовнішньоекономічний контракт № CF/14 від 05.12.2022р.; специфікації від 26.12.24р. №2025-1.1 та №2025-1.1-z; додаткова угода №16 від 11.03.25р.; рахунок - фактура від 21.01.2025р. за №CF2025-1В; пакувальний лист; платіжна інструкція №1306 від 11.03.25р. із заявою про купівлю іноземної валюти №1714 від 11.03.25р; договір фрахту №2712/917/2022 від 27.12.2022р.; заявка на перевезення №212 від 28.01.25р.; коносамент №UTRUST25012295 від 03.02.25р.; рахунок №L80574 від 27.03.25р.; акти виконаних робіт від 01.04.25р. та від 04.04.25р.; довідки про транспортні витрати від 27.03.25р; накладні від 27.03.25р. №№572669, 572826, 572842, 572867, 572909, 572925, 572958, 572982, 572990, 573071, 573097, 573105.

Автоматизованою системою митного оформлення «Інспектор» згенеровано форми митного контролю та необхідні до виконання митні процедури:

«000 Інформаційне повідомлення - за участі фізичної особи (гр. 54 МД) наявні протоколи про порушення митних правил. Розглянути питання щодо посилення митного контролю з метою недопущення повторних порушень»;

«101-1 Витребування оригіналів документів або засвідчених в установленому порядку їх копій, якщо законодавством не передбачено подання оригіналів - можливий ризик ухилення від дозвільного порядку переміщення товарів, що підлягають державному експортному контролю. Забезпечити ретельну перевірку поданих і заявлених у гр.44 МД документів (витребувати документи, зазначені у гр.44 МД - у разі, якщо зазначені документи не були надані). У разі потреби - здійснити ідентифікацію товарів, в тому числі перевірку маркування на товарах; характерні ознаки, важливі для ідентифікації, зафіксувати шляхом цифрової фотозйомки.»;

«105-2 Здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів підрозділом митного оформлення - наявні рішення про визначення митної вартості за подібним товаром по даному підприємству. Необхідно посилити контроль правильності визначення митної вартості. Проаналізувати зазначене рішення на предмет можливості застосування при поточному оформленні зазначеного товару»;

«106-2 Витребування документів, необхідних для підтвердження заявленої митної вартості товарів - по наступних товарах можливе заниження митної вартості товару: (2,5,11,12,13,15,16,17,24,26,27,28,29,31,32,33,34,35,36,37,38). Здійснити перевірку правильності визначення митної вартості відповідно до Митного кодексу України з урахуванням вимог наказу Державної митної служби України від 01.07.2021 № 476 «Про затвердження Методичних рекомендацій щодо роботи посадових осіб митних органів з аналізу, виявлення та оцінки ризиків при здійсненні контролю за правильністю визначення митної вартості товарів, які переміщуються через митний кордон України'Ретельно опрацювати подані документи для оцінки наявності підстав для запиту додаткових документів відповідно до частин 3 та 4 ст. 53 МКУ.»;

«107-3 Контроль правильності класифікації товарів згідно з УКТЗЕД підрозділом митного оформлення - Товар № 2. Можливо, неправильна класифікація товару.»;

«108-3 Витребування документів та/або відомостей, необхідних для підтвердження заявлених кодів товарів згідно з УКТЗЕД - Товар № 2. Можливо, неправильна класифікація товару»;

«114-6 Контроль дотримання вимог законодавства у сфері державного експортного контролю щодо переміщення та/або випуску товарів - можливий ризик ухилення від дозвільного порядку переміщення товарів, що підлягають державному експортному контролю. Забезпечити ретельну перевірку поданих і заявлених у гр.44 МД документів (витребувати документи, зазначені у гр.44 МД - у разі, якщо зазначені документи не були надані). У разі потреби - здійснити ідентифікацію товарів, в тому числі перевірку маркування на товарах; характерні ознаки, важливі для ідентифікації, зафіксувати шляхом цифрової фотозйомки.».

08.04.2025 Митниця направила уповноваженій особі повідомлення з вимогою надання додаткових документів наступного змісту:

«Повідомлення від митниці декларанту Згідно ст.21 МК України розпочинається процедура консультації. За результатами опрацювання документів встановлено наступне: За результатами опрацювання поданих до митного оформлення документів встановлено розбіжності, а саме: в договорі про перевезення від 27.12.2022 № 2712/917/2022 де перевізником зазначено «Global Container Lines Latvija Sia», а в накладній УМВС від 27.03.2025 № 572669, №572826, № 572842, №572867,№572909, №572925, №572958, №572982, №572990, №573071, №573097, №573105- «PKP CARGO». Інформація, яка б підтверджувала причетність «PKP CARGO» до перевезення вантажу залізничним транспортом окрім накладної УМВС відсутня, а саме відсутні рахунки про перевезення, банківські платіжні документи та договори між «Global Container Lines Latvija Sia», та «PKP CARGO». Зазначене вище може свідчити про не повноту включення витрат пов'язаних з наданням транспортно-експедиційних послуг за межами митної території України Окрім цього, не подано митну декларації країни відправлення, що не дозволяє впевнитися в достовірності заявлених відомостей. У зв'язку з тим, що виявлені розбіжності, прошу відповідно до ч. 2 ст 53 МКУ надати документи: - транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару. У разі відсутності вище зазначених документів, відповідно до ч.3 ст. 53 МКУ прошу надати (за наявності) такі додаткові документи: - копію митної декларації країни відправлення; Відповідно до ч.6 ст,53 МКУ Декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару. Декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати додаткові документи.».

На вимогу митного органу позивачем направлено лист №080402 від 08.04.2025, до якого додатково долучено: комерційна пропозиція виробника, прайс лист виробника від 19.12.2024 а також зазначено, що інші додаткові документи у ході митного оформлення задекларованого товару надаватись не будуть.

За результатами розгляду поданих позивачем документів, Митницею винесено рішення про коригування митної вартості товарів №UA403070/2025/000148/2 від 10.04.2025, відповідно до якого зазначено, що митна вартість імпортованого товару не може бути визнана за основним методом визначення митної вартості товару, у зв'язку з тим, що у документах наявні розбіжності, а також документально не підтверджено числові значення складових митної вартості, які є обов'язковими при її обчисленні та на вимогу митного органу не подано документів, що підтверджують митну вартість товару. Вказано, що за результатами опрацювання документів встановлені наступні невідповідності:

1. За результатами опрацювання поданих до митного оформлення документів встановлено розбіжності, а саме: в договорі про перевезення від 27.12.2022 № 2712/917/2022 де перевізником зазначено «Global Container Lines Latvija Sia», а в накладній УМВС від 27.03.2025 № 572669, №572826, № 572842, №572867,№572909, №572925, №572958, №572982, №572990, №573071, №573097, №573105- «PKP CARGO». Інформація, яка б підтверджувала причетність «PKP CARGO» до перевезення вантажу залізничним транспортом окрім накладної УМВС відсутня, а саме відсутні рахунки про перевезення, банківські платіжні документи та договори між «Global Container Lines Latvija Sia», та «PKP CARGO». Зазначене вище може свідчити про не повноту включення витрат пов'язаних з наданням транспортно-експедиційних послуг за межами митної території України.

2. Не подано митну декларацію країни відправлення, що не дозволяє впевнитися в достовірності заявлених відомостей щодо умов поставки та вартості товару, які впливають на формування митної вартості товару.

3. Прайс-лист від 19.12.2024 № б/н містить інформацію щодо цін на товари виключно на умовах поставки FOB SHANGHAI, що обмежує конкурентність.

4. Комерційна пропозиція 19.12.2024 № б/н містить інформацію щодо цін на товари виключно на умовах поставки FOB SHANGHA, що обмежує конкурентність.

Крім того, зазначено, що другорядні методи не були застосовані через відсутність достатньої інформації про ціну угоди щодо ідентичних та подібних товарів. Метод на основі віднімання вартості не може бути використаний оскільки відсутня інформація про ціни ідентичних чи подібних (аналогічних) товарів, що продаються на території України, а також про складові компоненти, що можуть бути виділені із ціни. Метод на основі додавання вартості не може бути використаний оскільки відсутня інформація про вартість всіх витрат, що зараховуються до ціни товару. За результатом проведеної консультації з декларантом, відповідно до положень частини 4 ст. 57 Митного кодексу України, дійшли згоди про неможливість визначення митної вартості згідно з положеннями статей 59-63 Митного кодексу України. Митна вартість товарів визначена за резервним методом визначення митної вартості згідно ст.64 Митного кодексу України. За основу для обрахунку митної вартості: -товару №1 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 29.01.2025 №UA403070/2025/772 на рівні 3,0413 дол. США/кг (5048.56 дол. США/шт), товар - Трактор для сільськогосподарських робіт, колісний, новий, 26шт., марка - DONGFENG, модель - 404DG2U, тип двигуна - дизельний, робочий об'єм циліндрів - 2545см3, потужність двигуна - 29,4кВт/40к.с, номери шасі/заводські номери: DFAM1320LS0000153 - DFAM1320HS0000168. Календарний рік виготовлення - 2025. У частково розібраному стані, в комплекті з інструментом та приладдям для налагоджування та обслуговування. Виробник: Changzhou Dongfeng Agricultural Machinery Group Co.,Ltd., умови поставки FOB. -товару №2 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 10.02.2025 №25UA504170000473U1 на рівні 3,2128 дол. США/кг (4953,59дол. США/шт) (товар - Трактори колісні для с/г робіт: Трактор LOVOL TE244K-1шт.Номер кузову - НОМЕР_333 шасі - M201797REНомер двигуна - L810927369BТип двигуна - дизельний Робочий об'єм циліндрів, см3 - 1532Календарний рік виготовлення - 2024 Модельний рік виготовлення - 2019потужність двигуна 17,6кВт. Не містять у своєму складі передавачі або передавачі та приймачі. Виробник Shandong Weichai Lovol Торговельна марка LOVOL Країна виробництва CN, умови поставки FOB). -товару №5 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 20.03.2025 №25UA403070002530U1 на рівні 1,66 дол. США/кг (товар - Вироби з незатверділої вулканізованої непористої гуми, комплект сальників вала колінчатого до бензопили ланцюгової Vitals BKZ 453n 15" -500компл., умови поставки FOB). -товару №11 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 20.01.2025 № 25UA807200000625U7 на рівні 4,08 дол. США/кг (товар арматура кріплення для автотранспортних засобів, газовий упор кришки багажника:GS-LA2112 Упор дверей багажника ВАЗ(460 N)-200шт.GS-LA1118 Упор дверей багажника ВАЗ(415 N)-400шт.GS-DW0010 Упор дверей багажника Daewoo Hatchback (420 N)-200шт.GSMS2141 Упор дверей багажника Москвич(400 N)-750шт.GS-LA2121 Упор дверей багажника ВАЗ (260 N)-120шт. GS-LA2108 Упор дверей багажника ВАЗ 2108, 2109, 2113, 2114, 21213, 21214, 1102 (340 N)-850шт.GS-ZA1102 Упор дверей багажника ЗАЗ (280 N)-160шт.Торговельна марка: AURORA Країна виробництва: CN Виробник: CHANGZHOU LONG XIANG GAS SPRING CO., LTD, умови поставки FOB). -товару №12 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 08.02.2025 №. 25UA500580000997U9 на рівні 3,76 дол. США/кг (товар - 1. Пневматичні циліндри лінійної дії для транспортних засобів, цивільного призначення: амортизатори багажників - 800шт.Торгівельна марка: 33 STANDARD Виробник: WENZHOU ZHENGQI IMPORT&EXPORT CO.,LTD Країна виробництва: CN, умови поставки CPT). -товару №13 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 17.02.2025 № 25UA403070001462U2 на рівні 4,003 дол. США/кг (товар - Частини гідравлічних силових установок та двигунів. Частини гідропідйомника трактора, для ремонту і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки: Втулка вала підйомника DW244AHT - 30шт. Втулка підйомника h-29 DW244AHT - 30шт., умови поставки FOB). -товару №15 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 03.03.2025 № 25UA500580001665U9 на рівні 6,747 дол. США/кг (товар - Запасні частини до автотранспортних засобів: фільтр масляний-9штспаковані в коробки картонні на піддоні Торгівельна марка-ZONG YAO Виробник-XINJIANG ZONG YAO INTERNATIONALTRADING CO., LTD Країна виробництва-CN, умови поставки FOB) -товару №16 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 20.01.2025 ЕМД №25UA403070000452U4 на рівні 8,0252 дол.США/кг, товар - 1. Обладнання для фільтрування повітря, виробництва торговельної марки "Vitals", фільтр повітряний до мотопомпи Vitals Master PQ 3-60b -5шт., умови поставки - FOB. -товару №17 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 19.02.2025 № 25UA500500005657U5 на рівні 2,52 дол. США/кг (товар - Запчастини до підшипників, цивільного призначення: сталеві кульки, різних розмірів - 4300кгТорговельна марка: TOLEXVВиробник-замовник TOLEXV IMPORT AND EXPORT CO.,LTDКраїна виробництва: CN) -товару №24 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 06.01.2025 №UA305160/2025/154 на рівні 6,51 дол. США/кг , товар - Запасні частини до транспортних засобів: електрообладнання для пуску двигунів внутрішнього згорання із запаленням від іскри: -стартери постійного струму, напругою 12-24В, для автомобільного транспорту - 770 шт. Торговельна марка - "EuroEx".Фірма виробник - NINGBO SHUNXING AUTO ELECTRIC EQUIPMENT CO.,LTD.Країна походження - Китай, CN.Країна виробництва - Китай, CN. умови поставки FOB. -товару №26 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 24.02.2025 № 25UA100120611508U9 на рівні 7,49 дол. США/кг товар 1.Запобіжники, для сили струму понад10А, але не більш, як 63А, длявикористання в легкових автомобілях:комплект автомобільних запобіжників LA UNIVAL(комплект складається з запобіжників 5А,7,5А,10А,15А,20А,25А,30А).Торговельна марка LAVITA.Виробник HANGZHOU NEW TIGER TRADING CO.,LTD.Країна виробництва CN -товару №27 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 17.02.2025 № 25UA408020005856U5 на рівні 8,02 дол. США/кг (товар - Реле елетричне для напруги не більш ніж 60В та сили струму понад 2А:Реле електричне, 12В - 50 шт) -товару №28 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 13.03.2025 №UA403070/2025/002270, на рівні 8,045 дол. США/кг, товар - Електричне устаткування для комутації електричних кіл,робочою напругою до 1000В - частини до зварювального обладнання виробництва торговельної марки "Vitals"(робоча напруга 220В):Кнопка до зварювального апарата Vitals Master MIG-1400 S -5шт.;Кнопка до зварювального апарата Vitals Master MIG-1600 S -10шт.;Кнопка до зварювального апарата Vitals MIG-1300 NG -5шт. Умови поставки FOB. -товару №29 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 17.02.2025 № UA403070/2025/001461, на рівні 3,86 дол. США/кг, товар - Частини та пристрої для кузовів моторних транспортних засобів товарних позицій 8701-8705. Запасні частини до квадроциклів: Спинка сидіння SP 125-8/125-9/150-5 - 1 шт. Підніжка ліва SP 125- 8/125-9/150-5 - 4 шт. Підніжка права SP 125-8/125-9/150-5 - 4 шт. Бак паливний SP 125-8/125-9/150-5 - 1 шт. Умови поставки FOB. -товару №31 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 05.03.2025 №25UA205050008772U6 на рівні 6,49 дол. США/кг, товар-Частини та пристрої до транспортних засобів загального призначення, невійськового призначення. Частини коробок передач, не штамповані, не для промислового складання моторних транспортних засобів, різних артикулів. Країна виробництва - CN. Торговельна марка - Дорожня карта, rider. Виробник - TAIZHOU KAIFEIJIE AUTO PARTS CO.,LTD. умови поставки - FOB -товару №32 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 05.03.2025 № 25UA100190554732U9 на рівні 5,22 дол. США/кг (Запасні частини до с/г техніки: Деталі та складальні одиниці мостів ведучих тракторів ХТЗ-150, ХТЗ-150К:Головна пара (12 мм) 150.38.103/104 - 15 шт., (Деталі головної передачі мостів ведучих тракторів ХТЗ-150 та ХТЗ-150К, шестерні ведуча 150.38.103-2 та ведена 150.38.104-4 з діаметром кріпильних отворів 12 мм);Головна пара (14 мм) 150.38.103/104 - 110 шт., (Деталі головної передачі мостів ведучих тракторів ХТЗ-150 та ХТЗ-150К, шестерні ведуча 150.38.103-2 та ведена 150.38.104-4 з діаметром кріпильних отворів 14 мм);Муфта 151.72.216 - 250 шт.;Сателіт 151.72.020 - 300 шт.;Фланець 151.72.220 - 100 шт. Не відносяться до товарів військового призначення та подвійного використання. Торгівельна марка: FG .Виробник: JINZHOU HONGZI MACHINERY PARTS CO., LTD. Країна виробництва: CN. Умови поставки FOB). -товару №33 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 06.02.2025 № UA408020/2025/4541 на рівні 6,17 дол. США/кг, товар - Колеса ходові, їх частини та приладдя до с/г техніки, зі сталі, штамповані, нові, не для промислового складання моторних транспортних засобів:TA-290-Foton, Вантаж заднього колеса, к-т: 2шт. Foton 240/244:-2к-т,Торгівельна марка: TTG Виробник: HEBEI BAIFENG TRADING CO., LTD. Країна виробник: CN -товару №34 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 12.02.2025 №UA100340/2025/310062 на рівні 7,28 дол. США/кг ( Товар : Частини моторних транспортних засобів, частини системи підвіски Виробник: SHANDONG LEO IMPORT EXPORT CO.,LTD, CN. Торгівельна марка LEO TRADE Умови поставки EXW) -товару №35 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 12.03.2025 №25UA403070002244U0 на рівні 9,25 дол.США/кг, товар- Радіатори, призначені для охолодження рідини (тосол, антіфриз, вода), запасні частини до сільськогосподарської техніки:Радіатор обігрівача кабіни JM 3244HXC - 2шт. умови поставки FOB). -товару №36 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 03.03.2025 №25UA408050001708U7 на рівні 5,17 дол. США/кг, товар - Запасні частини до моторних транспортних засобів, частини глушників та вихлопних труб, в асортименті: Exhaust pipe elbow/ Коліно вихлопної труби - 65шт.;Muffler elbow/ Коліно глушника - 40шт.Торговельна марка: NJ-I Виробник: NANJING JIEO IMP & EXP CO., LTD Країна виробництва: Китай, CN -товару №37 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 23.01.2025 № 25UA401020002515U8 на рівні 5,8022 дол. США/кг товар Частини зчеплення:цил. зчеплення головн. 2101 - артикул - 2101-1602610 - 2000 штцил. зчеплення головн. 2121 - артикул - 2121-1602610 - 360 штцил. зчеплення головн. Волга, Г-4301, УАЗ з бачком d=12 - артикул - 4301-1602290 - 200 штцил. зчеплення головн. Волга, Газель з бачком d=10 - артикул - 3302-1602290 - 1000 штцил. зчеплення головн. ГазельБизнес - артикул - 496284000175 - 30 штцил. зчеплення головн. М-412 з бачком - артикул - 408-1609010 - 700 штцил. зчеплення роб. Волга з штоком, штуцер збоку - артикул - 3102-1602510 - 250 штцил. зчеплення роб. Газель, 3110 довг. шток, штуцер прямо - артикул - 31029-1602510 - 600 штцил. зчеплення роб. Газель, 3110 коротк. шток, штуцер прямо - артикул - 31029-1602510-50 - 300 штцил. зчеплення робоч. 2101 - артикул - 2101-1602510 - 2000 штцил. зчеплення робоч. 2123 - артикул - 2123- 1602510 - 100 штцил. зчеплення головн. ГАЗ-53 з трубк. - артикул - 66-11-1602300 - 250 штцил. зчеплення роб. УАЗ-Патриот дв ЗМЗ-409 торц. кріпл. - артикул - 3160- 1602510 - 100 штцил. зчеплення головн. УАЗ з трубкою - артикул - 3741-1602300 - 300 штцил. зчеплення роб. ГАЗ-4301,3309, Валдай,ПАЗ-4234 дизель - артикул - 4301- 1602510 - 496 штцил. зчеплення роб. УАЗ-452, 469 - артикул - 469-1602510-95 - 500 штцил. зчеплення робоч. М-412 - артикул - 412-1602510 - 600 штВсього: 9786 штФірма-виробник: Heilongjiang Fulake Import And Export Co.,LtdТоргівельна марка: BEG-LINEКраїна виробництва: Китай -товару №38 взято інформацію щодо вартості товару за МД від 10.03.2025 № 25UA209260002301U2 на рівні 6,17 дол. США/кг товар Важіль передній нижній поперечний-30шт. Захист поперечного важеля -40шт.Торговельна марка: ORISENКраїна виробництва : CNВиробник : ORISEN TRADING (HONGKONG)COMPANY LIMITED. Коригування на обсяг партії та комерційні рівні не проводилось.».

Декларантом подано нову митну декларацію ЕМД № 25UA403070003267U0 від 17.04.2025 року, сплачено вартість донарахованих митних платежів відповідно до спірного рішення про коригування митної вартості товарів, товар випущено у вільний обіг.

Не погодившись з рішенням про коригування митної вартості товарів №UA403070/2025/000148/2 від 10.04.2025 , позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що відносини, пов'язані із справлянням митних платежів, регулюються Митним кодексом України, Податковим кодексом України та іншими законами України з питань оподаткування (частина 2 статті 1 МК України).

Згідно з ч.1 ст.246 МК України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Відповідно до ч.1 ст.248 МК України митне оформлення розпочинається з моменту подання митному органу декларантом або уповноваженою ним особою митної декларації або документа, який відповідно до законодавства її замінює, та документів, необхідних для митного оформлення, а в разі електронного декларування - з моменту отримання митним органом від декларанта або уповноваженої ним особи електронної митної декларації або електронного документа, який відповідно до законодавства замінює митну декларацію.

Згідно з ч.1 ст.257 МК України декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, засвідчені електронним підписом декларанта або уповноваженої ним особи.

Відповідно до ст.49 МК України митною вартістю товарів, які переміщуються через митний кордон України, є вартість товарів, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Згідно ч.1 ст.51 МК України митна вартість товарів, що переміщуються через митний кордон України, визначається декларантом відповідно до норм цього Кодексу.

Частиною 1 ст.52 МК України визначено, що заявлення митної вартості товарів здійснюється декларантом або уповноваженою ним особою під час декларування товарів у порядку, встановленому розділом VIII цього Кодексу та цією главою.

Відповідно до ч.2 ст.52 МК України декларант або уповноважена ним особа, які заявляють митну вартість товару, зобов'язані:

1) заявляти митну вартість, визначену ними самостійно, у тому числі за результатами консультацій з митним органом;

2) подавати митному органу достовірні відомості про визначення митної вартості, які повинні базуватися на об'єктивних, документально підтверджених даних, що піддаються обчисленню;

3) нести всі додаткові витрати, пов'язані з коригуванням митної вартості або наданням митному органу додаткової інформації.

Згідно з ч.1 ст.53 МК України у випадках, передбачених цим Кодексом, одночасно з митною декларацією декларант подає митному органу документи, що підтверджують заявлену митну вартість товарів і обраний метод її визначення.

Документами, які підтверджують митну вартість товарів, є:

1) декларація митної вартості, що подається у випадках, визначених у частинах п'ятій і шостій статті 52 цього Кодексу, та документи, що підтверджують числові значення складових митної вартості, на підставі яких проводився розрахунок митної вартості;

2) зовнішньоекономічний договір (контракт) або документ, який його замінює, та додатки до нього у разі їх наявності;

3) рахунок-фактура (інвойс) або рахунок-проформа (якщо товар не є об'єктом купівлі-продажу);

4) якщо рахунок сплачено, - банківські платіжні документи, що стосуються оцінюваного товару;

5) за наявності - інші платіжні та/або бухгалтерські документи, що підтверджують вартість товару та містять реквізити, необхідні для ідентифікації ввезеного товару;

6) транспортні (перевізні) документи, якщо за умовами поставки витрати на транспортування не включені у вартість товару, а також документи, що містять відомості про вартість перевезення оцінюваних товарів;

7) ліцензія на імпорт товару, якщо імпорт товару підлягає ліцензуванню;

8) якщо здійснювалося страхування, - страхові документи, а також документи, що містять відомості про вартість страхування (ч.2 ст.53 МК України).

Відповідно до ч.3 ст.53 МК України у разі якщо документи, зазначені у частині другій цієї статті, містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, декларант або уповноважена ним особа на письмову вимогу митного органу зобов'язані протягом 10 календарних днів надати (за наявності) такі додаткові документи:

1) договір (угоду, контракт) із третіми особами, пов'язаний з договором (угодою, контрактом) про поставку товарів, митна вартість яких визначається;

2) рахунки про здійснення платежів третім особам на користь продавця, якщо такі платежі здійснюються за умовами, визначеними договором (угодою, контрактом);

3) рахунки про сплату комісійних, посередницьких послуг, пов'язаних із виконанням умов договору (угоди, контракту);

4) виписку з бухгалтерської документації;

5) ліцензійний чи авторський договір покупця, що стосується оцінюваних товарів та є умовою продажу оцінюваних товарів;

6) каталоги, специфікації, прейскуранти (прайс-листи) виробника товару;

7) копію митної декларації країни відправлення;

8) висновки про якісні та вартісні характеристики товарів, підготовлені спеціалізованими експертними організаціями, та/або інформація біржових організацій про вартість товару або сировини.

Забороняється вимагати від декларанта або уповноваженої ним особи будь-які інші документи, відмінні від тих, що зазначені в цій статті (ч.5 ст.53 МК України).

За правилами ч.6 ст.53 МК України декларант або уповноважена ним особа за власним бажанням може подати додаткові наявні у них документи для підтвердження заявленої ними митної вартості товару.

Частиною 1 ст. 54 МК України передбачено, що контроль правильності визначення митної вартості товарів здійснюється митним органом під час проведення митного контролю і митного оформлення шляхом перевірки числового значення заявленої митної вартості.

Відповідно до ч.2 ст. 54 МК України контроль правильності визначення митної вартості товарів за основним методом - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту (вартість операції), здійснюється митним органом шляхом перевірки розрахунку, здійсненого декларантом, за відсутності застережень щодо застосування цього методу, визначених у частині першій статті 58 цього Кодексу.

Згідно з ч.3 ст.54 МК України за результатами здійснення контролю правильності визначення митної вартості товарів митний орган визнає заявлену декларантом або уповноваженою ним особою митну вартість чи приймає письмове рішення про її коригування відповідно до положень статті 55 цього Кодексу.

Частиною 6 ст. 54 МК України визначено, що митний орган може відмовити у митному оформленні товарів за заявленою декларантом або уповноваженою ним особою митною вартістю виключно за наявності обґрунтованих підстав вважати, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів, у разі:

1) невірно проведеного декларантом або уповноваженою ним особою розрахунку митної вартості;

2) неподання декларантом або уповноваженою ним особою документів згідно з переліком та відповідно до умов, зазначених у частинах другій - четвертій статті 53 цього Кодексу, або відсутності у цих документах всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари;

3) невідповідності обраного декларантом або уповноваженою ним особою методу визначення митної вартості товару умовам, наведеним у главі 9 цього Кодексу;

4) надходження до митного органу документально підтвердженої офіційної інформації митних органів інших країн щодо недостовірності заявленої митної вартості.

За положеннями ч.1 ст. 55 МК України рішення про коригування митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України з поміщенням у митний режим імпорту, приймається митним органом у письмовій формі під час здійснення контролю правильності визначення митної вартості цих товарів як до, так і після їх випуску, якщо митним органом у випадках, передбачених частиною шостою статті 54 цього Кодексу, виявлено, що заявлено неповні та/або недостовірні відомості про митну вартість товарів, у тому числі невірно визначено митну вартість товарів.

При цьому, прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити, крім іншого:

1) обґрунтування причин, через які заявлену декларантом митну вартість не може бути визнано;

2) наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом;

3) вичерпний перелік вимог щодо надання додаткових документів, передбачених частиною третьою статті 53 цього Кодексу, за умови надання яких митна вартість може бути визнана органом доходів і зборів;

4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої органом доходів і зборів, та фактів, які вплинули на таке коригування (частина 2 статті 55 Митного кодексу України).

За визначенням, наведеним у ч. 1 ст. 256 МК України, відмова у митному оформленні це письмове вмотивоване рішення митного органу про неможливість здійснення митного оформлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через невиконання декларантом або уповноваженою ним особою умов, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч.12 ст. 264 МК України у разі відмови у прийнятті митної декларації посадовою особою митного органу заповнюється картка відмови у прийнятті митної декларації за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері фінансів.

Аналіз вказаних норм дозволяє дійти висновку, що до виключної компетенції митних органів відноситься вирішення питання перевірки та контролю правильності обчислення декларантом митної вартості, а також самостійного її визначення у встановлених законом випадках. Даний висновок узгоджується з основним принципом оцінки товарів для митних цілей, закріпленим у ст.VII Генеральної асамблеї з тарифів і торгівлі «Оцінка товарів для митних цілей», згідно з яким оцінка імпортованого товару для митних цілей має базуватися на дійсній вартості імпортованого товару, на якій розраховується мито, або аналогічного товару.

При цьому митний орган перевіряє правильність визначення саме числового значення і складових митної вартості товару, заявленого декларантом до митного оформлення, достовірність та точність заяв, документів чи розрахунків, поданих декларантом, та відсутність обмежень для визначення митної вартості за ціною договору, наведених у вищезазначених нормах.

Сумніви у достовірності поданих декларантом відомостей можуть бути зумовлені, зокрема, неповнотою поданих документів для підтвердження заявленої митної вартості товарів, невідповідністю характеристик товарів, зазначених у поданих документах, митному огляду цих товарів, порівнянням рівня заявленої митної вартості товарів з рівнем митної вартості ідентичних або подібних товарів, митне оформлення яких уже здійснено.

З огляду на наведені норми, суд також зазначає, що основним методом визначення митної вартості товарів є метод за ціною договору, а обов'язок доведення митної вартості товару покладається саме на декларанта.

При цьому митний орган у випадку наявності обґрунтованих сумнівів у достовірності поданих декларантом відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, яка була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, може витребувати додаткові документи.

Наявність обґрунтованих сумнівів у правильності зазначеної декларантом митної вартості товарів є імперативною умовою, оскільки з цією обставиною закон пов'язує можливість витребування додаткових документів у декларанта та надає митниці право вчиняти наступні дії, спрямовані на визначення дійсної митної вартості товарів.

Сумніви митниці є обґрунтованими, якщо надані декларантом документи містять розбіжності, наявні ознаки підробки або не містять всіх відомостей, що підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.

Митний орган зобов'язаний зазначити конкретні обставини, які викликали відповідні сумніви, причини неможливості їх перевірки на підставі наданих декларантом документів, а також обґрунтувати необхідність перевірки сумнівних відомостей та зазначити документи, надання яких може усунути сумніви у їх достовірності.

Необхідність витребування додаткових документів передусім є способом упевнитися у тому, що декларант правильно визначив митну вартість.

Разом з тим, повноваження контролюючого органу витребувати додаткові документи стосується тільки тих документів, які дають можливість пересвідчитись у правильності чи помилковості задекларованої митної вартості, а не всіх передбачених статтею 53 МК документів. Ненадання декларантом витребуваних контролюючим органом документів може бути підставою для коригування митної вартості лише у випадку, коли подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності не спростовують об'єктивних сумнів щодо достовірності наданої декларантом інформації про митну вартість товару.

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлена Верховним Судом у подібних правовідносинах, зокрема, але не виключно, у постановах від 27.03.2020 (справа №540/2605/18), від 06.05.2020 (справа №140/1713/19), від 02.07.2019 (справа №804/1416/16), від 30.07.2018 (справа №804/16582/14), від 05.06.2018 (справа №804/475/16), від 02.06.2022 -(справа № 460/2674/20) тощо.

Необхідно також зауважити, що Законом України №227-V від 05.10.2006 "Про приєднання України до Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур у зміненій редакції згідно з Додатком I до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур" Верховна Рада України постановила: Приєднатися до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур, вчиненого 26 червня 1999 року в м.Брюсселі, в тому числі Додатку I та Додатку II до нього, прийнявши Спеціальні додатки (додаток III до Протоколу).

Відповідно до Стандартного правила 8 Розділу 1 Спеціального додатку А "Додатку III до Протоколу про внесення змін до Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур (Спеціальні додатки)" у випадках, коли митна служба вимагає документи в зв'язку з представленням їй товарів, інформація, що міститься у цих документах, обмежується лише даними, необхідними для ідентифікації товарів та транспортного засобу.

Рекомендації Європейської економічної комісії ООН №18 "Заходи щодо спрощення процедур міжнародної торгівлі" 26-29 березня 2001 року вимагають, щоб документарні вимоги були зведені до мінімуму.

Відповідно до Стандартного правила 3.16. Розділу 3 Загального додатку Міжнародної конвенції про спрощення і гармонізацію митних процедур (Кіотська конвенція) від 18.05.1973: "На підтвердження декларації на товари митна служба вимагає тільки ті документи, які є необхідними для проведення контролю за даною операцією та забезпечення виконання усіх вимог щодо застосування митного законодавства".

Отже, митний орган може додатково вимагати лише ті документи, які можуть усунути обґрунтовані сумніви щодо достовірності заявленої митної вартості товару.

Суд вважає, що вказані митним органом в оскаржуваному рішенні розбіжності в поданих документах не могли бути підставою для витребування додаткових документів та коригування заявленої позивачем митної вартості товару, оскільки подані позивачем для митного оформлення товару документи були достатніми для підтвердження задекларованої митної вартості і у своїй сукупності не викликали сумнів щодо достовірності наданої декларантом інформації про ціну товару та інші складові митної вартості.

Щодо розбіжності «За результатами опрацювання поданих до митного оформлення документів встановлено розбіжності, а саме: в договорі про перевезення від 27.12.2022 № 2712/917/2022 де перевізником зазначено «Global Container Lines Latvija Sia», а в накладній УМВС від 27.03.2025 № 572669, №572826, № 572842, №572867,№572909, №572925, №572958, №572982, №572990, №573071, №573097, №573105- «PKP CARGO». Інформація, яка б підтверджувала причетність «PKP CARGO» до перевезення вантажу залізничним транспортом окрім накладної УМВС відсутня, а саме відсутні рахунки про перевезення, банківські платіжні документи та договори між «Global Container Lines Latvija Sia», та «PKP CARGO», суд зазначає таке.

27.12.2022 між позивачем «Замовник» та Global Container Lines Latvija SIA» (Перевізник) було укладено договір перевезення вантажу морським транспортом (фрахту) №2712/917/2022. Відповідно до п.1.2. договору №2712/917/2022 на час дії воєнного стану в Україні Виконавець може здійснити перевезення (фрахт) та наземну доставку до території України зовнішньоторговельних вантажів за маршрутами та інструкціями зазначеним Замовником, за взаємно затвердженими умовами. Відповідно до пункту 4.2 договору замовник сплачує виставлений перевізником рахунок(інвойс) на оплату морського перевезення(фрахту) вантажів на протязі 45 календарних днів з дати вивантаження контейнерів в порту. Оригінал рахунку (інвойсу) та/або акту виконаних робіт перевізник надає протягом 5 календарних днів з моменту вивантаження вантажу в порту призначення.

Як вбачається з відомостей заявки на перевезення № 212 від 28.01.2025, сторони узгодили маршрут проходження вантажу порт Шанхай, Китай - Тернопіль, Україна.

Згідно рахунку (інвойсу) №L80574 від 27.03.2025 (контейнер 12Х40'HQ MRSU3526654, MSKU1982994, SUDU8934570, GESU6853746, MSKU0144359, MSKU1730014, MSKU1437665, MRKU2399296, MRKU3217122, MRSU3080433, MSKU1426418, MRSU6845505) перевізником було надано такі послуг: - морський фрахт, включаючи перевантаження: Шанхай, Китай - Гданськ, Польща (30 000,00 дол. США); міжнародна залізнична доставка, включаючи перевантаження: Гданськ, Польща - митний перехід Мостиська-Пшемисль (12 000,00 дол.США); Міжнародна залізнична доставка, включаючи перевантаження: митний перехід Мостиська-Пшемисль - Тернопіль, Україна (8 640,00 дол.США).

Згідно з актом виконаних робіт від 01.04.2025 перевізник виконав мультимодальне перевезення вантажу у контейнерах MRKU3217122, MRSU6845505, тобто перевезення вантажу різними видами транспорту за одним договором.

Згідно з платіжною інструкцією в іноземній валюті №1447 від 14.05.2025 позивач сплатив на користь Global Container Lines Latvija SIA кошти в сумі 226 790,00 дол.США, призначення платежу, крім іншого, містить посилання на договір №2712/917/2022 від 27.12.2022 та інвойс №L80574.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про мультимодальні перевезення», за договором мультимодального перевезення одна сторона (оператор мультимодального перевезення) зобов'язується за плату і за рахунок другої сторони (замовника послуги мультимодального перевезення) надати послугу мультимодального перевезення, у тому числі із залученням інших учасників мультимодального перевезення вантажів до надання послуги мультимодального перевезення, в установлений договором строк.

Відповідно до статті 12 Закону України «Про мультимодальні перевезення», розрахунки за роботи та послуги, пов'язані з мультимодальним перевезенням, щодо яких не здійснюється державне регулювання тарифів, провадяться за вільними цінами, визначеними за домовленістю сторін у порядку, що не суперечить законодавству про захист економічної конкуренції.

Отже договірні відносини щодо перевезення спірної товарної партії у позивача наявні виключно з компанією-перевізником «Global Container Lines Latvija SIA», якою позивачу було виставлено єдиний рахунок на оплату усіх послуг в межах одного перевезення.

З наведеного вбачається, що жодних договірних відносин у позивача з компаніями-перевізниками залізничним та автомобільним транспортом не існує, а компанією-перевізником «Global Container Lines Latvija SIA» здійснювалось мультимодальне перевезення задекларованого товару та виставлений товариству єдиний рахунок на оплату послуг з перевезення, до якого включені усі витрати, пов'язані з перевезенням спірної товарної партії, який надано позивачем до митного оформлення.

Враховуючи викладене, суд вважає посилання Митниці на ненадання до митного оформлення документів по взаємовідносинам з між «Global Container Lines Latvija SIA» та фактичним перевізником безпідставними.

Щодо ненадання копії митної декларації країни відправлення, суд зазначає, що зовнішньоекономічним контрактом № CF/14 (п.3.5, 3.6), його Сторонами узгоджені документи, які повинні надаватись для підтвердження поставки товару, серед яких митна декларація країни відправлення відсутня. Таким чином підприємство, в рамках контракту, не має права вимагати від іншої сторони документи, не передбачені його умовами.

Здійснення митного оформлення в країні відправлення є обов'язком китайського підприємства-постачальника відповідно до законодавства КНР. Діючим митним законодавством ані України, ані КНР не передбачено зобов'язання надавати підтвердження митного оформлення в країні відправлення іншій стороні контракту.

Також, з приводу ненадання декларації країни відправлення, Верховний Суд, в постанові від 19.03.2019 по справі №810/4116/17 висловив наступну правову позицію: «Крім того, ненадання позивачем митної декларації країни відправлення також не може бути підставою для невизнання заявленої позивачем вартості товару, оскільки така (вартість) повністю підтверджувалася поданими позивачем при проходженні митних формальностей первинними документами, а надання такої митної декларації не є обов'язковим за вказаних обставин підтвердження митної вартості товару».

Таким чином, зауваження митниці про відсутність копії митної декларації протирічить положенням МК України.

Щодо посилання відповідача на те, що прайс-лист від 19.12.2024 № б/н та комерційна пропозиція від 19.12.2024 № б/н містять інформацію щодо цін на товари виключно на умовах поставки FOB, SHANGHAI, суд зазначає, що Митниця не навела жодного розумного обґрунтування впливу вказаних обставин на можливість перевірки задекларованої митної вартості товарів, особливо враховуючи, що вказані умови поставки повністю відповідають умовам поставки задекларованого товару.

Також, суд зазначає, що прайс-лист та комерційна пропозиція не можуть вважатися первинними документами і є лише способом для продавця запропонувати свій товар, до якого чинне законодавство не встановлює вимог щодо форми та змісту. Наявність чи відсутність у прайс-листі певних відомостей не може свідчити про заниження позивачем митної вартості товарів.

Аналогічна правова позиція неодноразово висловлювалась Верховним Судом у постановах від 27.06.2019 у справі № 0840/3083/18, від 13.09.2019 у справі № 820/859/17, від 06.02.2020 у справі № 520/10709/18.

Крім того, вказані документи не є документами, що підтверджують заявлену митну вартість товарів відповідно до ч.2 ст.53 МК України, а тому їх зміст жодним чином не впливає на митну вартості товарів.

Відтак, сумніви митного органу суд визнає необґрунтованими та безпідставними.

Також безпідставними є доводи відповідача про ненадання декларантом додаткових документів на вимогу митного органу, оскільки останнім не доведено наявність підстав для витребування додаткових документів у позивача.

Крім того, відповідно до вимог ч.3 ст.53 МК України додаткові документи надаються декларантом за наявності, відтак, саме по собі подання таких документів не в повному обсязі або неподання таких документів не може бути підставою для коригування митної вартості товару.

За таких обставин суд дійшов висновку, що позивач надав митному органу усі необхідні документи, які надають можливість перевірити та підтвердити заявлену митну вартість товару, проте, митним органом необґрунтовано витребувано додаткові документи, а вказані в оскаржуваному рішенні про коригування митної вартості недоліки у поданих позивачем документах спростовані в ході судового розгляду справи.

Стаття 57 МК України передбачає, що визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України, здійснюється шляхом застосування таких методів:

1) основний - за ціною договору (контракту) щодо товарів, які імпортуються (вартість операції);

2) другорядні:

а) за ціною договору щодо ідентичних товарів;

б) за ціною договору щодо подібних (аналогічних) товарів;

в) на основі віднімання вартості;

г) на основі додавання вартості (обчислена вартість);

ґ) резервний.

Основним методом визначення митної вартості товарів, які ввозяться на митну територію України відповідно до митного режиму імпорту, є перший метод - за ціною договору (вартість операції). Якщо основний метод не може бути використаний, застосовується послідовно кожний із перелічених у частині першій цієї статті методів. При цьому кожний наступний метод застосовується, якщо митна вартість товарів не може бути визначена шляхом застосування попереднього методу. Методи на основі віднімання та додавання вартості (обчислена вартість) можуть застосовуватися у будь-якій послідовності на прохання декларанта або уповноваженої ним особи.

Як зазначалось вище, за змістом ч.2 ст.55 МК України прийняте митним органом письмове рішення про коригування заявленої митної вартості товарів має містити, крім іншого, наявну в митного органу інформацію (у тому числі щодо числових значень складових митної вартості, митної вартості ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, інших умов, що могли вплинути на ціну товарів), яка призвела до виникнення сумнівів у правильності визначення митної вартості та до прийняття рішення про коригування митної вартості, заявленої декларантом; 4) обґрунтування числового значення митної вартості товарів, скоригованої органом доходів і зборів, та фактів, які вплинули на таке коригування.

Відповідно до сталої правової позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 08.02.2019 у справі № 825/648/17, від 19.08.2020 у справі № 140/754/19, від 26.05.2022 у справі № 560/355/19 тощо, у рішенні про коригування заявленої митної вартості, крім номера та дати митних декларацій, які були взяті за основу для визначення митної вартості оцінюваних товарів, митний орган повинен також навести пояснення щодо зроблених коригувань на обсяги партії ідентичних або подібних (аналогічних) товарів, умов поставки, комерційних умов тощо та зазначити докладну інформацію і джерела, які використовувалися митним органом при визначенні митної вартості оцінюваних товарів із застосуванням другорядних методів.

Суд звертає увагу, що за обставинами даної справи, приймаючи оскаржуване рішення про коригування митної вартості товару, окрім номера та дати митних декларацій, які були взяті за основу для визначення митної вартості імпортованого товару, відповідачем не надано будь-яких пояснень щодо зроблених коригувань та обсягів партії подібних товарів, умов поставки, комерційних умов тощо та не зазначена докладна інформація та джерела, які використовувалися митним органом при визначенні митної вартості товару із застосуванням другорядного методу.

Отже спірне рішення про коригування митної вартості не відповідає вимогам обґрунтованості та вмотивованості.

Разом з тим суд встановив, що надані позивачем документи кореспондуються між собою та містять чітку, недвозначну і зрозумілу інформацію про товар та його ціну, а також заявлену митну вартість, а отже у сукупності ті відомості, які підтверджують числові значення митної вартості (її складових), й не дають підстав для сумніву щодо повноти та правильності її визначення декларантом.

Натомість митний орган не довів належними, достатніми та беззаперечними доказами, що надані декларантом документи в своїй сукупності не підтверджують числові значення складових митної вартості товарів, чи відомостей щодо ціни, що була фактично сплачена за ці товари та не дають можливість здійснити митне оформлене товару за визначеним декларантом основним методом - за ціною договору, як не довів і правових підстав для застосування другорядного методу.

У постанові від 09.11.2022 у справі № 815/2162/17 Верховний Суд зазначив про те, що доводи митниці щодо оцінки ризиків при перевірці митної вартості товарів суд оцінює критично з огляду на те, що спрацювання профілів ризиків автоматизованої системи аналізу та управління ризиками та наявність в базах митного органу інформації про те, що ідентичні або подібні товари було розмитнено іншими особами за вищою митною вартістю, не може бути підставою для відмови у прийнятті заявленої декларантом митної вартості за ціною контракту, за відсутності інших законних підстав для витребування додаткових документів, оскільки при здійсненні контролю за коригуванням митної вартості, проведеним митним органом за другорядним методом, митний орган повинен довести, що: відповідний товар за певною митною вартістю був дійсно ввезений до України; що митна вартість за відповідною вантажною митною декларацією не була відкоригована; що рішення про коригування (якщо воно приймалося) не було оскаржене до суду та скасоване судом.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що відомості, які містяться в автоматизованій системі аналізу та управління ризиками, мають лише допоміжний інформаційний характер при прийнятті митним органом відповідних рішень. В основу такого підходу лягли висновки про те, що торгові відносини є різноманітними, здійснюються на принципах автономії волі та свободи договору, при цьому безліч обставин можуть впливати на їх ціну (характеристика товару, виробник, торгова марка, умови і обсяги поставок, наявність знижок тощо) (постанови Верховного Суду від 21.10.2021 у справі №420/4820/19, від 25.02.2021 у справі № 810/3295/17, від 23.11.2022 у справі № 810/2547/17).

Формально нижчий рівень митної вартості імпортованого позивачем товару від рівня митної вартості іншого митного оформлення не може розцінюватися як заниження позивачем митної вартості та не є перешкодою для застосування методу визначення митної вартості товару, обраного декларантом, і не може бути підставою для відмови у здійсненні митного оформлення товару за методом, визначеним в декларації митної вартості.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачем для оформлення товару за першим методом надано всі передбачені чинним законодавством документи на підтвердження митної вартості товару за ціною договору, а митним органом безпідставно витребувано у позивача додаткові документи та необґрунтовано застосовано другорядний метод визначення митної вартості товару, а тому оскаржуване рішення про коригування митної вартості товарів є протиправним та підлягає скасуванню.

Відповідно до ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з'ясованих обставин та досліджених письмових доказів суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду з даним позовом позивач сплатив судовий збір в розмірі 27 290,77 грн згідно платіжної інструкції № 2907707765 від 03.06.2024, інших судових витрат не заявив.

Отже, у зв'язку із задоволенням позову, судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 27 290,77 грн підлягають стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись ст.ст.2, 5, 9, 77, 132, 139, 143, 243-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати Рішення Тернопільської митниці про коригування митної вартості товарів №UA403070/2025/000148/2 від 10.04.2025.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ» за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільської митниці судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 27 290,77 грн (двадцять сім тисяч двісті дев'яносто гривень сімдесят сім копійок).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Повне найменування сторін та інших учасників справи:

Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «МОТОТЕХІМПОРТ», місцезнаходження: 69000, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Штабна, буд. 13, прим. 19; код ЄДРПОУ 44830259.

Відповідач - Тернопільська митниця, місцезнаходження: 46400, м. Тернопіль, вул. Текстильна, буд. 38; ЄДРПОУ 43985576.

Повне судове рішення складено 13.08.2025.

Суддя М.О. Семененко