12 серпня 2025 рокуСправа №160/16141/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
02 червня 2025 року ОСОБА_1 звернулась до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області, в якому, з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог, позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області щодо відмови ОСОБА_1 в оформленні та направленні до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії, станом на 01 січня 2024 року;
- зобов'язати відповідача підготувати та надати до ГУ ПФУ в Дніпропетровській області довідку про розмір грошового забезпечення та перерахунку пенсії ОСОБА_1 станом на 01 січня 2024 року, відповідно до вимог статей 43 і 63 Закону № 2262-ХІІ з урахуванням положень Постанови № 704 щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому настало право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, з якої мене було звільнено на пенсію, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01 лютого 2024 року.
В обґрунтування позову позивачем зазначено, що з 01 січня 2024 року відповідно до частини 3 статті 63 Закону № 2262, її пенсія підлягає перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення як особи, яка має право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку, та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Такий висновок позивача ґрунтується на чинній (попередньої) редакції пункту 4 Постанови № 704, яка передбачає щорічний перерахунок пенсії у зв'язку з збільшенням прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня календарного року, що приводить до збільшення посадового окладу та окладу за спеціальне звання, яке встановлено саме Кабінетом Міністрів України і по суті своєї відповідає законодавчим нормам статті 63 Закону № 2262 .
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.06.2025 року відкрито провадження у справі, розгляд справи постановлено здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
10.06.2025 року від відповідача до суду надійшов відзив щодо заявлених позовних вимог, в якому відповідач просив суд відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що з урахуванням змін, внесених Постановою №481, пункт 4 Постанови №704 передбачає обчислення посадового окладу та окладу за військовим званням, виходячи з розрахункової величини 1762,00 грн. При цьому, Урядом з п.4 Постанови № 704 вилучена така розрахункова величина для обрахунку посадового окладу і окладу за спеціальним (військовим) званням як прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року. З наведеного слідує, що установлення з 01.01.2024 Законом України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" прожиткового мінімуму для працездатних осіб у розмірі 3028,00 грн. не має своїм наслідком збільшення базової величини, з якої обраховуються розміри посадових окладів, окладів за військовим (спеціальним) званням військовослужбовців, а отже, і самого грошового забезпечення військовослужбовців.
Отже, відповідач вважає, що 01.01.2024 не настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії військовослужбовців (осіб рядового та начальницького складу служби цивільного захисту), призначених відповідно до Закону №2262-ХП, а тому, підстави для видачі спірної довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2024р. відсутні.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 року прийнято до розгляду заяву про уточнення позовних вимог у справі №160/16141/25.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.07.2025 року відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_1 про витребування доказів у справі № 160/16141/25.
Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 звільнена зі служби з посади начальника дослідновипробувальної лабораторії Аварійно-рятувального загону спеціального призначення Головного управління ДСНС України в Дніпропетровській області, з 21.11.2023 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (пенсійна справа №0404035368) та отримує пенсію за вислугу років, призначену відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09 квітня 1992 року № 2262-ХII.
09.12.2024 року позивач звернулась до відповідача з питанням про оформлення та направлення оновленої Довідки станом на 01 січня 2024 року з включенням до нею складових грошового забезпечення (посадового окладу та окладу за спеціальне звання), визначених Постановою № 704 та Порядком № 45 із застосуванням в якості множника прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 01 січня 2024 року, тобто у розмірі 3028,00 грн.
Відповідач повідомив позивача листом від 18.12.2024 року за № 4901-11619/4909, що підстав для видачі довідки для перерахунку пенсії у Головного управління відсутні.
Незгода з відмовою у видачі довідки, стала підставою для звернення до суду з позовом.
Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд зазначає, що держава, шляхом прийняття Закону «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Статтею 63 названого Закону встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до п. 4 Постанови № 704, в первинно прийнятій редакції розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року (але не менше 50 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленого законом на 1 січня календарного року), на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13, 14.
Пунктом 6 постанови Кабінет Міністрів України від 21.02.2018 № 103 були внесені зміни до постанови КМУ № 704, зокрема, пункт 4 якої викладено в новій редакції: «Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу визначаються шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2018 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14».
Тобто, названим актом Кабінету Міністрів України змінено розрахункову величину для визначення розміру посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу є прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на прожитковий мінімум для працездатних осіб, встановлений законом на 1 січня 2018 року.
Натомість пункт 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 скасований постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29.01.2020 у справі № 826/6453/18, відтак, з 29.01.2020 розрахунковою величиною для визначення розміру посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу є прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року.
Отже, внаслідок зміни розрахункової величини для визначення складових грошового забезпечення особам, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ, відбулося збільшення розміру посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу, визначених постановою Кабінету Міністрів України № 704 від 30.08.2017, що було підставою для виготовлення оновленої довідки з метою перерахунку пенсії позивача.
Натомість таке право позивач мав до 20.05.2023, до набрання чинності постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.2023 № 481, якою: скасовано підпункт 1 пункту 3 змін, що вносяться до постанов Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 р. № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (Офіційний вісник України, 2018 р., № 20, ст. 662); внесено зміну до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 р. № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (Офіційний вісник України, 2017 р., № 77, ст. 2374), виклавши абзац перший в такій редакції:
« 4. Установити, що розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб розраховуються виходячи з розміру 1762 гривні та визначаються шляхом множення на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 12, 13 і 14.».
Таким чином, з 20.05.2023 скасовано розрахункову величину для розміру посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб у вигляді прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, та введено нову сталу величину в розмірі 1 762,00 грн.
Відтак, відсутні правові підстави для видачі позивачу оновленої довідки для перерахунку пенсії в зв'язку зі збільшенням розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб згідно з Законом України «Про державний бюджет України на 2024 рік».
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно до статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення адміністративного позову.
Відповідно до вимог ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України, питання щодо розподілу судових витрат судом не вирішується.
Керуючись ст. ст. 72-77, 139, 242-246, 250, 255, 257, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Розподіл судових витрат у справі не здійснюється.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.В. Кальник