760/16603/24
СОЛОМ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА КИЄВА
13 серпня 2025 року Солом'янський районний суд міста Києва в складі головуючого судді Кицюк В.С., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживсужби в м. Києві про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,-
У липні 2024 року позивач звернувся до суду із вищезазначеним позовом, у якому просив скасувати постанову по справі про адміністративне правопорушення від 02 липня 2024 року №19/4833, винесену ГУ Держпродспоживслужби в м. Києві про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-2 КУпАП.
В обґрунтування заявлених вимог зазначає, що з 10 червня 2024 року по 11 червня 2024 року на підставі Направлення від 05 червня 2024 року №242-1524 Головним управлінням Держпродспоживслужби в місті Києві здійснено позаплановий захід державного нагляду (контролю) у сфері надання житлово комунальних послуг стосовно дотримання вимог порядку формування, встановлення та застосування тарифу на послуги з постачання та розподілу електричної енергії з питань, викладених у зверненнях гр. ОСОБА_2 11.06.2024 та 18.06.2024 надано пояснення по суті питань, що підіймалися під час здійснення вказаного позапланового заходу державного нагляду (контролю).
02.07.2024 Головним управлінням Держпродспоживслужби в місті Києві винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення №19/4833 за ч.1 ст.165-2 КУпАП. Зазначеною постановою встановлено, що директор ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» ОСОБА_1 здійснила надлишкове нарахування за послугу постачання електричної енергії за період із моменту отримання права власності на кожну квартиру окремо мешканців житлового будинку АДРЕСА_1 по 10 березня 2023 року, чим порушено вимоги пункту 1 Додатку 3 до Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку електричної енергії, яке затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2019 року №483, на електроенергію для побутових споживачів до 31 березня 2023 року, та вимоги ч.1 ст.12 Закону України «Про ціни та ціноутворення».
Крім того, ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» видано припис від 11 червня 2024 року №88 про усунення порушень вимог законодавства. Зазначеним приписом встановлено, що ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» проводило нарахування за послугу з постачання електричної енергії за різними тарифами, що вище тарифу 1,68 грн разом з ПДВ, встановленого Національним регулятором, чим порушено вимоги ч.1 ст.12 Закону України «Про ціни та ціноутворення», абз.2 ч.2 ст.12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» та пп.1.1. Тарифів на електроенергію, що відпускається населенню, з 01 березня 2017 року, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 26 лютого 2015 року №220. Приписом зобов'язано ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» до 11 вересня 2024 року усунути порушення вимог законодавства та надати інформацію про виконання припису Головному управлінню Держпродспоживслужби в місті Києві.
Позивач вважає, що постанова є незаконною та такою, що прямо порушують права позивача, як директора, та права ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС». ПрАТ «АБС-УКР» є замовником будівництва об'єкта «Реконструкція та забудова території, обмеженої вул. Глибочицькою, вул. Студентською та вул. Пимоненка у Шевченківському районі м. Києва» на підставі дозволу на виконання будівельних робіт від 18 липня 2011 року №КВ 11411017721, виданого Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві. Сертифікатом від 07 травня 2021 року №ІУ123210422541 засвідчено відповідність закінченого будівництвом об'єкта «Реконструкція та забудова території, обмеженої вул. Глибочицькою, вул. Студентською та вул. Пимоненка у Шевченківському районі м. Києва (будинок № 2, 1-й пусковий комплекс, ІІ черга будівництва)» проектній документації та підтверджено його готовність до експлуатації. Розпорядженням Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації від 08 вересня 2021 року №523 новозбудованому житловому будинку присвоєно поштову адресу: м. Київ, вул. Миколи Пимоненка, 19. Відповідно до Протоколу Загальних зборів ОСББ «ГРІНВІЛЬ ПАРК КИЇВ» від 24 грудня 2021 року №2 прийнято рішення обрати Управителем багатоквартирного Будинку (м. Київ, вул. Миколи Пимоненка, 19) - ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС», затверджено тариф на послуги з управління у розмірі 33,83 грн на місяць за 1 кв. метр загальної площі житлового або нежитлового приміщення у будинку, затверджено умови договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком. На підставі прийнятих на загальних зборах ОСББ «ГРІНВІЛЬ ПАРК КИЇВ» рішень між ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» та ОСББ «ГРІНВІЛЬ ПАРК КИЇВ», як колективним споживачем, укладено договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 24 грудня 2021 року №ГС-7. Управителем в повному обсязі здійснюється робота щодо забезпечення належних умов проживання у будинку і задоволення господарсько-побутових потреб мешканців шляхом утримання і ремонту спільного майна співвласників будинку, місць загального користування, об'єктів благоустрою та прибудинкової території. Так, п.2.5. та пп.2.5.6. договору встановлено, що послуга з управління будинком надається відповідно до вимог до якості згідно з додатком №4 до договору і є його невід'ємною частиною і включає, зокрема, купівлю електричної енергії для забезпечення особистих (індивідуальних) потреб співвласників з подальшою компенсацією співвласниками її вартості відповідно до показників лічильників електричної енергії. Купівля електричної енергії управителем проводиться тимчасово, до моменту підключення будинку до електромережі по постійній схемі та можливості укладання співвласниками прямих індивідуальних договорів з постачальником електричної енергії та оператором системи розподілу.
На виконання вищезазначеної вимоги договору між ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» та генпідрядною будівельною організацією об'єкту «Реконструкція та забудова території, обмеженої вул. Глибочицькою, вул. Студентською та вул. Пимоненка у Шевченківському районі м. Києва» - ПП «РЕМСЕРВІС» укладено договір про відшкодування витрат на комунальні послуги від 01 лютого 2022 року №ГС-9. Шляхом підписання вказаного договору сторони домовились, що сторона-1 ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС», як сторона зацікавлена у збереженні та безперебійній експлуатації багатоквартирного будинку за адресою: 04050, м. Київ, вул. Миколи Пимоненка, 19, його квартир, нежитлових приміщень, місць загального користування тощо, починаючи з дня укладення цього договору відшкодовує стороні-2 ПП «РЕМСЕРВІС» обумовлену договором частину витрат на комунальні послуги (в тому числі постачання електричної енергії), а сторона-2 зобов'язується своєчасно оплачувати рахунки відповідних комунальних підприємств в тому числі і щодо електропостачання (за встановленими для таких постачальних компаній тарифами) та здійснювати, в межах своєї компетенції та відповідальності, інші заходи для забезпечення належного надання комунальних послуг, потрібних для утримання та експлуатації вказаного будинку.
Спочатку за 2022-2023 роки споживачам у будинку виставлялась компенсація за спожиту електричну енергію за тарифами, встановленими безпосередніми ліцензованими постачальниками електричної енергії, які в подальшому, за рішенням управителя були перераховані до 1,68 грн за 250 кВт, решта по 2,50 грн за 1 кВт. Виходячи з наведеного, ОСОБА_2 за період з 01 лютого 2022 року по 10 березня 2023 року нараховано до передбаченої договором компенсації наступні суми: за травень 2022 року споживання - 4 284 кВт (3,9577 грн тариф - виставлений ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС»), фактичний тариф виставлений споживачу - до 250 кВт - 1,68 грн, решта - 2,50 грн за кВт, загалом нараховано 10 505,00 грн за червень 2022 року споживання - 109 кВт, сплачено - 0 грн; (3,9577 грн тариф - виставлений ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС»), фактичний тариф виставлений споживачу - до 250 кВт - 1,68 грн, решта - 2,50 грн за кВт, загалом нараховано 183,12 грн, сплачено - 0 грн; за липень 2022 року споживання - 21 кВт (4,296 грн тариф - виставлений ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС»), фактичний тариф виставлений споживачу - до 250 кВт - 1,68 грн, решта - 2,50 грн за кВт, загалом нараховано 35,28 грн за серпень 2022 року споживання - 5 кВт, сплачено - 0 грн; (4,7731 грн тариф - виставлений ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС»), фактичний тариф виставлений споживачу - до 250 кВт - 1,68 грн, решта - 2,50 грн за кВт, загалом нараховано 8,40 грн, сплачено - 0 грн; за вересень 2022 року споживання - 61,4 кВт (5,24 грн тариф - виставлений ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС»), фактичний тариф виставлений споживачу - до 250 кВт - 1,68 грн, решта - 2,50 грн за кВт, загалом нараховано 103,15 грн за жовтень 2022 року споживання - 50,6 кВт, сплачено - 0 грн; (5,9474 грн тариф - виставлений ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС»), фактичний тариф виставлений споживачу - до 250 кВт - 1,68 грн, решта - 2,50 грн за кВт, загалом нараховано 85,01 грн, сплачено - 0 грн; за листопад 2022 року споживання - 1 041 кВт (5,356 грн тариф - виставлений ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС»), фактичний тариф виставлений споживачу - до 250 кВт - 1,68 грн, решта - 2,50 грн за кВт, загалом нараховано 2 397,50 грн, сплачено - 0 грн; за грудень 2022 року споживання - 2 235 кВт (5,3432 грн тариф - виставлений ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС»), фактичний тариф виставлений споживачу - до 250 кВт - 1,68 грн, решта - 2,50 грн за кВт, загалом нараховано 5 382,5 грн за січень 2023 року споживання - 3 043 кВт, сплачено - 0 грн; (5,436 грн тариф - виставлений ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС»), фактичний тариф виставлений споживачу - 2,50 грн за кВт, загалом нараховано 7 607,50 грн, сплачено - 13 116,00 грн; за лютий 2023 року споживання - 2 636 кВт (5,436 грн тариф - виставлений ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС»), фактичний тариф виставлений споживачу - 2,50 грн за кВт, загалом нараховано 6 590,00 грн, сплачено - 5 113,00 грн; за березень 2023 року (до 10.03.2023) споживання - 759,8 кВт (5,32 грн тариф виставлений ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС»), фактичний тариф виставлений споживачу 2,50 грн за кВт, загалом нараховано 1 899,50 грн, сплачено - 4 429,00 грн; Загалом спожито 14 245,8 кВт, нараховано 34 796,96 грн, сплачено 22 658,00 грн
Таким чином, фактично споживачі у будинку, в тому числі і ОСОБА_2 , оплачували електричну енергію за тарифами значно нижчими ніж виставлялись на ПП «РЕМСЕРВІС» та управителя будинку - ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС». Крім того, об'єми витрачених ОСОБА_2 кВт значно перевищують середні і навіть високі показники витрат по будинку та є значно вищими за середньомісячні показники витрат по іншим трикімнатним квартирам будинку, а це може свідчити про те, що ОСОБА_2 здійснює підприємницьку діяльність у своєму помешканні, що не узгоджується з вимогами чинного законодавства. Так, показники витрат кВт ОСОБА_2 за останній період складають: 11.03.2023-30.04.2023 - 2592,2, травень 2023 - 1270, червень 2023 - 1047, липень 2023 - 1191, серпень 2023 - 1791, вересень 2023 - 1328, жовтень 2023 - 1329, листопад 2023 - 1480, грудень 2023 - 1578, січень 2024 - 1734, лютий 2024 - 1364, березень 2024 - 1505, квітень 2024 - 1306, травень 2024 - 811. Крім того, ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» не є постачальником комунальних послуг у будинку та не підпадає під дію Закону України «Про ринок електричної енергії» або Закону України «Про ціни і ціноутворення» чи Закону України «Про житлово-комунальні послуги» (в частині саме комунальних послуг). ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» укладено з ОСББ «ГРІНВІЛЬ ПАРК КИЇВ» договір про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 24 грудня 2021 року №ГС-7 і цей договір не є договором постачання електричної енергії споживачу. За умовами п.2.5. та пп.2.5.6. договору, саме послуга з управління будинком включає, зокрема, тимчасову купівлю електричної енергії для забезпечення особистих (індивідуальних) потреб співвласників з подальшою компенсацією співвласниками її вартості відповідно до показників лічильників, що здійснюється до моменту підключення будинку до електромережі по постійній схемі. Отже, зазначена у приписі інформація, а саме «Підприємство проводило нарахування за послугу з постачання електричної енергії…» є такою, що не відповідає дійсності та відверто спотворює сам принцип ведення управителем ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» господарської діяльності.
ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» постачання електричної енергії споживачу не здійснює. Крім того, жодного прибутку у сфері електропостачання ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» не отримує, а кошти, що надходять від мешканців будинку, перераховуються транзитом ПП «РЕМСЕРВІС» за договором про відшкодування витрат на комунальні послуги від 01 лютого 2022 року №ГС-9. Положення Закону України «Про житлово-комунальні послуги» також відокремлюють ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» від сфери надання комунальної послуги з електропостачання. Отже, ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» є управителем багатоквартирного будинку та не є виконавцем комунальної послуги, а купівля електричної енергії для забезпечення особистих (індивідуальних) потреб співвласників з подальшою компенсацією співвласниками її вартості згідно показників лічильників електричної енергії здійснюється ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» на підставі договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 24 грудня 2021 року №ГС-7. Також, штраф накладено на посадову особу з прізвищем « ОСОБА_3 », однак прізвище директора ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» є «ОСОБА_1». До того ж, постанова стосується житлового будинку №9 по вул. Миколи Пимоненко, а ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» не має жодного відношення до вказаного у постанові будинку та не здійснює його утримання.
Ухвалою Солом'янського районного суду міста Києва від 04 вересня 2024 року відкрито спрощене позовне провадження без виклику сторін.
23.09.2025 через систему «Електронний суд» надійшов відзив, у якому представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову. В обґрунтування зазначає, що до Головного управління із письмовою скаргою за Вх-Х-1379 від 17 травня 2024 року, Вх Х-1396 від 20 травня 2024 року звернувся ОСОБА_2., який зазначив про факт порушення ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» його прав як споживача житлово-комунальних послуг. Головним управлінням підготовлено лист до Держпродспоживслужби від 21 травня 2024 року №14.0/5328 щодо надання погодження на проведення позапланового заходу (перевірки) ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» за місцезнаходженням юридичної особи: 03035, м. Київ, вул. Митрополита Василя Липківського, буд. 45; місце провадження господарської діяльності: 04050, м. Київ, вул. Миколи Пимоненка, буд. 19. 30.05.2024 за №15.2.2-3/11381 від Держпродспоживслужби надійшло погодження. Головним управлінням підготовлено Наказ про проведення позапланового заходу від 05 червня 2024 року №1524 та Направлення на проведення заходу від 05 червня 2024 року №242-1524. Направлення від 05 червня 2024 року №242-1524 отримала уповноважена особа суб'єкта господарювання. Спеціалістами Головного управління проведено позапланову перевірку в ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» за адресою: 04050, м. Київ, вул. Миколи Пимоненка, буд. 19. За результатами проведення позапланового заходу складено Акт від 11 червня 2024 року №1524-10, в якому зафіксовано порушення: Підприємство проводило нарахування за послугу з постачання електричної енергії за різними тарифами (від 3,96 грн до 5,95 грн разом з ПДВ), що вище тарифу 1,68 грн разом з ПДВ встановленого Національним регулятором та затвердженого Постановою КМУ №1206 від 28 жовтня 2022 року. Таким чином, відповідно до розрахунку ОСОБА_2 нараховано 34796,96 грн за послугу з електропостачання, що виставляло підприємство. Сума за відповідний період за встановленими тарифами складає 23873,66 грн. Необґрунтована виручка складає 10923,30 грн. Відносно ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» видано обов'язковий до виконання Припис від 11 червня 2024 року №88 зі строком до 11 вересня 2024 року усунути порушення вимог законодавства, які відображені у акті від 11 червня 2024 року №1524-10. ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» надав свої пояснення за Вх.-№19572/06-06.0 від 13 вересня 2024 року, яким повідомляє, що Припис від 11.06.2024 року №88 вважає незаконним та таким, що прямо порушує права ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС». На підтвердження виконання Припису від 11 червня 2024 року №88 ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» долучив копію квитанції про здійснення перерахунку. За результатами позапланового заходу спеціалістами Головного управління складено Протокол про адміністративне правопорушення №19 від 11 червня 2024 року. 02.07.2024 за результатами розгляду матеріалів справи щодо ТОВ «Грінвіль Сервіс» Головним управлінням винесено Постанову по справі про адміністративне правопорушення №19/4833 та накладено штраф у розмірі ста п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 2550,00 грн.
За договором про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 24 грудня 2021 року №ГС-7, який по суті є договором придбання електричної енергії, оскільки збір коштів за використану електричну енергію побутовими споживачами проводиться на розрахунковий рахунок суб'єкта господарювання та y подальшому кошти перераховуються на забудовника із оформленням відповідного акту, ТОВ «Грінвіль Сервіс» здійснює постачання електричної енергії, а саме її перепродаж. Отже, беручи до уваги положення Статуту ТОВ «Грінвіль Сервіс» та договору від 24 грудня 2021 року №ГС-7, вбачається, що ТОВ «Грінвіль Сервіс» є учасником ринку електроенергії, оскільки узяв на себе зобов'язання з надання такої комунальної послуги, як універсальна послуга з постачання електричної енергії (проводить придбання електричної енергії, обслуговує електричні мережі, веде облік використаної електричної енергії кожним побутовим споживачем окремо, виставляє рахунки та проводить збір коштів за послугу).
Не зважаючи на те, що КМУ встановлено тариф на рівні 1,68 грн за 1 кВт спожитої електроенергії, а законом не передбачено жодних виключень з даного правила, які б передбачали збільшення тарифів для побутових споживачів, з огляду на надані ОСОБА_2 , квитанції впродовж січня 2022 року - березня 2023 року ТОВ «Грінвіль Сервіс» здійснювало нарахування співвласникам багатоквартирного будинку плати за постачання електроенергії за наступними тарифами: січень 2022 року - 4,896 грн за 1 кВт; лютий 2022 року - 4,0632 грн за 1 кВт; березень, квітень 2022 року - 3,9577 грн за 1 кВТ; травень, червень 2022 року - 3,957 грн за 1 кВт; липень 2022 року - 4,2960 грн за 1 кВт; серпень 2022 року - 4,7731 грн за 1 кВт; вересень 2022 року - 5,2400 грн за 1 кВт; квітень 2022 року - 5,9474 грн за 1 кВт; листопад 2022 року - 5,3560 грн за 1 кВт; грудень 2022 року - 5,1369 грн за 1 кВт; січень, лютий 2023 року - 5,4360 грн за 1 кВт; березень 2023 року - 5,32 грн за 1 кВт. З огляду на зазначені квитанції, ОСОБА_2 зайве нараховано суму у розмірі 10923,30 грн за послуги постачання та розподілу електричної енергії за період з січня 2022 по березень 2023 років.
01.10.2024 через систему «Електронний суд» надійшла відповідь на відзив, у якій позивач зазначає, що статутом ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» передбачено більше ста видів діяльності, таких видів економічної діяльності як: «35.1 Виробництво, передача та розподілення електроенергії», «35.11 електроенергії», «35.13 Виробництво Розподілення електроенергії», електроенергії», електроенергією» в статуті ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» немає. Шляхом підписання договору сторони домовились, що сторона-1 ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС», як сторона зацікавлена у збереженні та безперебійній експлуатації багатоквартирного будинку за адресою: 04050, м. Київ, вул. Миколи Пимоненка, 19, його квартир, нежитлових приміщень, місць загального користування тощо, починаючи з дня укладення цього договору, відшкодовує стороні-2 ПП «РЕМСЕРВІС» обумовлену договором частину витрат на комунальні послуги (в тому числі постачання електричної енергії), а сторона-2 зобов'язується своєчасно оплачувати рахунки відповідних комунальних підприємств в тому числі і щодо електропостачання (за встановленими для таких постачальних компаній тарифами) та здійснювати, в межах своєї компетенції та відповідальності, інші заходи для забезпечення належного надання комунальних послуг, потрібних для утримання та експлуатації вказаного будинку. ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» в квитанціях, у тому числі і наданих ОСОБА_2 , зазначало саме «КОМПЕНСАЦІЯ ВАРТОСТІ ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЇ», що підтверджує правомірність дій Товариства.
15.10.2024 через систему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення, у яким представник відповідача зазначає, що з огляду на п.2.5.6 Договору про надання послуги з управління багатоквартирним будинком від 24 грудня 2021 року №ГС-7, послуга з управління будинком включає купівлю електричної енергії для забезпечення особистих потреб співвласників з подальшою компенсацією співвласниками її вартості відповідно до показників лічильників електричної енергії. Проводиться тимчасово, до моменту підключення будинку до електромережі по постійній схемі та можливості укладання співвласниками прямих індивідуальних договорів з постачальником електричної енергії та оператором системи розподілу. Згідно з п.4.2.9 Договору, управитель зобов'язаний укласти з виконавцем послуги з постачання електричної енергії договір про постачання електричної енергії згідно з п.2.5.3 та п.2.5.5 цього договору, забезпечувати виконання умов цього договору та контроль якості цієї послуги. Згідно з п.5.3 Договору, співвласники за кожний місяць додатково сплачують управителю (згідно виставлених ним рахунків/квитанцій) суму компенсації вартості електричної енергії на власні потреби. З огляду на вищезазначені положення договору, ТОВ «Грінвіль Сервіс» здійснює купівлю енергетичної енергії.
24.10.2024 через систему «Електронний суд» надійшли додаткові пояснення, у яких представник відповідача зазначає, що ТОВ «ГРІНВІЛЬ СЕРВІС» проводив нарахування за послугу з постачання електричної енергії, застосувавши до побутових споживачів тариф, який нe відповідає тарифам, що встановлені Додатком 3 до Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів y процесі функціонування ринку електричної енергії, що затверджене постановою КМУ від 05.06.2019р. №483 y редакції 01.10.2021 p., від 17.03.2022р., від 18.04.2022р., від 12.07.2022р., від 01.11.2022р., та від 28.03.2023p. ОСОБА_1 , як директор ТОВ «Грінвіль Сервіс», здійснила надлишкове нарахування за послугу постачання електричної енергії, тим самим отримавши необґрунтовану виручку.
Відповідно до вимог ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Дослідивши матеріали справи та докази, суд приходить до наступного висновку.
Судом встановлено, що 02 липня 2024 року першим заступником начальника Головного управління Держпродспоживслужби в місті Києві винесено постанову по справі про адміністративне правопорушення №19/4833, якою притягнуто ОСОБА_1 як директора ТОВ «Грінвіль Сервіс» до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-2 КУпАП.
Відповідно до змісту постанови, 11 червня 2023 року о 15.50 у приміщенні ТОВ «Грінвіль Сервіс» за адресою: м. Київ, вул. Миколи Пимоненка, 19, директор здійснила надлишкове нарахування за послугу постачання електричної енергії за період із моменту отримання права власності на кожну квартиру окремо мешканців житлового будинку АДРЕСА_1 по 10 березня 2023 року, чим було порушено вимоги п.1 Додатку 3 до Положення про покладення спеціальних обов'язків на учасників ринку електричної енергії, яке затверджено постановою КМУ від 05 червня 2019 року №483 (в редакції постанови КМУ від 11 серпня 2021 року №859) на електроенергію для побутових споживачів до 31 березня 2023 року та вимоги ч.1 ст.12 Закону України «Про ціни та ціноутворення», Акт №1524-10 від 11 червня 2024 року.
Відповідно ч.1 ст.165-2 КУПАП порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, а також знижок, націнок, доплат до них - тягне за собою накладення штрафу на громадян у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб - у розмірі ста п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно з ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правові та організаційні засади, основні принципи і порядок здійснення державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності, повноваження органів державного нагляду (контролю), їх посадових осіб і права, обов'язки та відповідальність суб'єктів господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) визначає Закон України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності».
Так, за визначенням ст.1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», заходи державного нагляду (контролю) - планові та позапланові заходи, які здійснюються у формі перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та в інших формах, визначених законом.
Основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення визначає Закон України «Про ціни і ціноутворення».
За правилами ст.17 Закону України «Про ціни і ціноутворення», основними функціями уповноважених органів є: виконання контрольно-наглядових функцій за дотриманням вимог щодо формування, встановлення та застосування державних регульованих цін; здійснення державного спостереження у сфері ціноутворення; запобігання порушенням у сфері ціноутворення.
Закон України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» визначає правові засади державного регулювання у сфері комунальних послуг.
Порядок організації діяльності національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, визначається Законом України "Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг".
Статтею 3 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» визначені завданням національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, які полягають у здійсненні державного регулювання діяльності суб'єктів природних монополій та суб'єктів господарювання на суміжних ринках.
Відповідно до ч.1 ст.11 Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг», державний нагляд (контроль) за діяльністю суб'єктів господарювання на ринку комунальних послуг здійснюється шляхом перевірки стану виконання суб'єктами природних монополій та суб'єктами господарювання на суміжних ринках вимог закону та/або ліцензійних умов відповідно до порядку контролю за дотриманням ліцензійних умов.
Тобто, дія Закону України «Про державне регулювання у сфері комунальних послуг» як спеціального закону визначена чіткими рамками щодо державного нагляду (контролю) у сфері комунальних послуг.
Таким чином, дія Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю)» у сфері господарської діяльності не поширюється на відносини, що виникають під час здійснення саме Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням суб'єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг.
При цьому, Закон України «Про ціни і ціноутворення» визначає основні засади цінової політики і регулює відносини, що виникають у процесі формування, встановлення та застосування цін, а також здійснення державного контролю (нагляду) та спостереження у сфері ціноутворення.
Встановлення ціни - затвердження (фіксація) рівня ціни; застосування ціни - продаж (реалізація) товару за встановленою ціною; формування ціни - механізм визначення рівня ціни товару (стаття 1 Закону України «Про ціни і ціноутворення»).
Відносини, що виникають у процесі надання споживачам послуг з управління багатоквартирним будинком, постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення та поводження з побутовими відходами, а також відносини, що виникають у процесі надання послуг з постачання та розподілу електричної енергії і природного газу споживачам у житлових, садибних, садових, дачних будинках, - є предметом регулювання Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Відповідно до ч.1 ст.10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
НКРЕКП встановлює ціни (тарифи) на електричну енергію, що відпускається населенню для побутових потреб, у тому числі диференційовані за обсягами спожитої електричної енергії та/або за групами споживачів.
Частинами 1, 2 ст.77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно зі ст.72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами, висновками експертів, показаннями свідків.
Відповідно до ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
У ч.1 ст.268 КУпАП визначено, що особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.
У ст.245 КУпАП закріплено, що завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
За ст.251 КУпАП доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Статтею 278 КУпАП передбачено обов'язок органу чи посадової особи при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення серед інших обов'язково вирішити такі питання: чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про час і місце її розгляду.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Системний аналіз викладених правових норм дозволяє стверджувати, що достатньою та необхідною підставою для притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність в її діях чи бездіяльності відповідного складу правопорушення, що повинно підтверджуватися належними і допустимими доказами в розумінні ст.251 КУпАП та ст.ст.73, 74 КАС України.
Відповідно до наявного у матеріалах справи протоколу №19 про адміністративне правопорушення від 11 червня 2024 року, складеного головним спеціалістом Головного управління Держпродспоживслужби в м. Києві відносно директора ТОВ «Грінвіль Сервіс» ОСОБА_1., у вказаному протоколі не зазначено відповідну частину та статтю КУпАП, яка інкримінується ОСОБА_1 , тобто не визначено склад адміністративного правопорушення.
Таким чином, не визначення складу адміністративного правопорушення у протоколі №19 про адміністративне правопорушення від 11 червня 2024 року відносно ОСОБА_1 - не відповідає складу правопорушення, за яке на позивача накладено стягнення у вигляді штрафу відповідно до постанови по справі про адміністративне правопорушення №19/4833 від 02 липня 2024 року, якою притягнуто ОСОБА_1 як директора ТОВ «Грінвіль Сервіс» до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-2 КУпАП.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що відповідачем при прийнятті спірної постанови не здійснено належного, об'єктивного, повного та всебічного розгляду справи про вчинення директором ТОВ «Грінвіль Сервіс» ОСОБА_1 адміністративного правопорушення.
За приписами п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутності події і складу адміністративного правопорушення провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю.
Пунктом 3 ч.3 ст.286 КАС України визначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Враховуючи викладене, а також приймаючи до уваги, що вчинення позивачем адміністративного правопорушення не підтверджується достатніми доказами, відповідачем в ході розгляду справи не доведено правомірність винесення постанови відносно позивача, відтак суд вважає за необхідне скасувати постанову.
При задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа (ч.1 ст.139 КАС України).
Керуючись ст.ст.5-7, 9, 77, 90, 139, 241-247, 286 КАС України, суд, -
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Держпродспоживсужби в м. Києві про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - задовольнити.
Постанову від 02 липня 2024 року по справі про адміністративне правопорушення №19/4833 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.165-2 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу у розмірі 2550,00 грн - скасувати і закрити справу про адміністративне правопорушення.
Стягнути на користь ОСОБА_1 / РНОКПП НОМЕР_1 / за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держпродспоживсужби в м. Києві суму сплаченого судового збору у розмірі 605,60 грн.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Вікторія КИЦЮК