Справа № 756/1813/25
Провадження № 3/756/1211/25
05 серпня 2025 року місто Київ
Суддя Оболонського районного суду м. Києва Ткач М.М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення стосовно
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 227472 від 22.01.2025, 22.01.2025 о 12 год. 30 хв. у м. Києві на вул. Новокостянтинівській, 18 водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом марки «Suzuki Grand Vitara», номерний знак НОМЕР_1 в стані наркотичного сп'яніння. Огляд на стан сп'яніння зі згоди водія проводився у встановленому законом порядку у закладі охорони здоров'я у лікаря нарколога та підтверджується висновком медичного закладу №000134 від 22.01.2025.
Своїми діями ОСОБА_1 порушив п. 2.9а Правил дорожнього руху, тобто вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України).
ОСОБА_1 у судовому засіданні просив закрити провадження у справі, у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 130 КУпАП.
Вивчивши та дослідивши докази, які містяться в матеріалах справи, заслухавши учасника судового процесу, суд дійшов наступного висновку, з огляду на таке.
Розглядаючи справи про адміністративні правопорушення, суд відповідно до положень ст. 1 КпАП України здійснює охорону прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушення, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Відповідно до ст. 251 КпАП України доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, які використовуються при нагляді за виконанням правил, що мають функції фото - і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото - і кінозйомки, відеозапису, нормі стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Адміністративним порушенням відповідно до ч. 1 ст. 130 КпАП України визнається керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а також само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до пункту 2.9 а) Правил дорожнього руху України водієві забороняється керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
За змістом зазначених положень особу може бути притягнуто до адміністративної відповідальності, коли вона керувала транспортним засобом в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, що визначається лише у встановленому чинним законодавством порядку, а так само за відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння.
Так, порядок проходження огляду водіїв на стан сп'яніння регламентується ст. 266 КпАП України та Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженою наказом МВС України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року.
Отже, для вирішення питання про притягнення до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КпАП України слід перевірити, чи було дотримано вимог закону при вирішенні питання наявності в діях складу адміністративного правопорушення, тобто чи відповідає процедура перевірки на стан сп'яніння вимогам закону.
Як вбачається зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 № 227472 від 22.01.2025, де зазначено, що водій ОСОБА_1 у встановленому законом порядку пройшов огляд на стан сп'яніння у закладі охорони здоров'я у лікаря нарколога, внаслідок чого йому інкримінують порушення п.2.9а) ПДР України, зміст якого встановлює заборону водію керувати транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до висновку КНП «КМНКЛ «Соціотерапія» від 22.01.2025 №000134, ОСОБА_1 перебуває в стані наркотичного сп'яніння - клінічно.
При цьому, у судовому засіданні було переглянуто відеозапис з оформлення справи про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 130 КУпАП відносно ОСОБА_1 з нагрудних камер поліцейських, який долучено до матеріалів, на якому відсутня інформація, що останній здавав аналізи.
З урахуванням клопотання ОСОБА_1 , судом було направлено запит до КНП « Київська міська наркологічна клінічна лікарня «Соціотерапія».
Відповідно до документів, наданих КНП «КМНКЛ «Соціотерапія» на запит суду, 22.01.2025 лікарем-наркологом відділення медичний огляд на стан алкогольного та наркотичного сп'яніння було проведено огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння, відповідно до процедури огляду, визначеної Інструкцією № 1452/735. Лікар-нарколог Борисов А.О. в присутності сержанта поліції Панаєва І.М.: ознайомив ОСОБА_1 з процедурою проведення огляду на стан сп'яніння, процедурою відбору біологічного середовища (сеча) та отримав у нього інформовану добровільну згоду на проведення огляду; провів огляд зовнішнього вигляду ОСОБА_1 , перевірив поведінку. При проведення огляду лікар-нарколог Борисов А.О. виявив у ОСОБА_1 клінічні ознаки наркотичного сп'яніння, запис про які вніс у пункти 10-14 Акта №000134. На підставі виявлених при проведенні огляду ознак наркотичного сп'яніння лікар-нарколог Борисов А.О. встановив ОСОБА_1 діагноз «Стан сп'яніння внаслідок вживання наркотичних речовин», запис про який вніс у пункт 20 Акта №000134, з яким в присутності сержанта поліції Панаєва І.М. ознайомив ОСОБА_1 , та з метою виявлення або уточнення наявних речовин, що здатні спричинювати стан сп'яніння як того вимагає Інструкція, запропонував ОСОБА_1 здати зразок біологічного середовища (сеча) на лабораторне дослідження. Згідно з записом у акті №000134 ОСОБА_1 відмовився здати зразок біологічного середовища (сеча) на лабораторне дослідження.
Крім того, суду надано: Акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №000134 від 22.01.2025, на підставі якого було складено висновок №000134 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебуванням під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Так, як убачається 22.01.2025 о 13 год. 20 хв. було проведено огляд ОСОБА_1 на стан сп'яніння, за результатами якого складено Акт медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції №000134 від 22.01.2025. Відповідно до п.п.21-24 зазначеного акта, обстежуваному ОСОБА_1 було запропоновано здати аналіз сечі, спочатку ОСОБА_1 надав згоду, а потім приблизно з 14 год. 00 хв. почав категорично відмовлятися та сказав, що йому потрібно їхати.
Отже, як убачається із вказаного Акта медичного огляду №000134 від 22.01.2025, на підставі якого було складено висновок №000134, ОСОБА_1 за зовнішніми ознаками лікарем-наркологом було встановлено стан наркотичного сп'яніння, чим було порушено наказ МВС України № 1452/735 від 09 листопада 2015 року про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до п. 6 розділу ІІІ Інструкції проведення лабораторних досліджень на визначення наркотичного засобу або психотропної речовини обов'язкове.
Пунктом 11 розділу ІІІ Інструкції предметом дослідження біологічного середовища можуть бути слина, сеча та змиви з поверхні губ, шкірного покриву обличчя і рук.
Згідно з п. 12 розділу ІІІ Інструкції Для дослідження біологічного середовища може використовуватися кров, якщо в обстежуваної особи неможливо взяти зразки біологічних середовищ, вказаних у пункті 12 цього розділу.
Аналізуючи викладене суд приходить до висновку, що лікар-нарколог повинен був відібрати у ОСОБА_1 будь-який інший біологічний матеріал для проведення дослідження, проте лікарем-наркологом не було дотримано вимог Інструкції та не роз'яснено, чому може бути відібраний саме аналіз сечі.
Отже, суд вважає недопустимим доказом висновок №000134 від 22.01.2025 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, через порушення процедури проведення огляду на стан наркотичного сп'яніння.
Ураховуючи наведене, матеріали справи не містять належних та допустимих доказів, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом в стані наркотичного сп'яніння.
Натомість п.2.5 ПДР України, який передбачає, що водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, ОСОБА_1 не інкримінують.
Відповідно до ч.5 ст. 266 КУпАП, огляд особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, проведений з порушенням вимог цієї статті, вважається недійсним.
Згідно з ч. 2 ст. 251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Як зазначено в ст.252 КпАП України, орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справив їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Оцінюючи надані суду докази в їх сукупності, суддя керується основними конституційними засадами судочинства, визначеними ст. 129 Конституції України, до яких відноситься забезпечення доведеності вини і змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а також ст. 62 Конституції України та загальними принципами права, згідно яких усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Європейський суд з прав людини в своїх рішеннях, зокрема по справах «Кобець проти України» від 14 лютого 2008 року, «Берктай проти Туреччини» від 08 лютого 2001 року, «Лавенте проти Латвії» від 07 листопада 2002 року неодноразово вказував, що оцінюючи докази, суд застосовує принцип доведення «за відсутності розумних підстав для сумніву», що може бути результатом цілої низки ознак або достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою не спростованих презумпцій.
Суд вправі обґрунтовувати свої висновки лише доказами, що випливають зі співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумпцій факту (рішення Європейського суду з прав людини, справа «Коробов проти України» № 39598/03 від 21.07.2011).
Таким чином, дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суд вважає, що у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 130 КпАП України, оскільки працівники поліції не підтверджують належними доказами порушення ОСОБА_1 саме п.2.9а) ПДР України, при цьому суд самостійно не може виходити за межі пред'явленого водію обвинувачення.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Оскільки стягнення судового збору передбачено законом лише при накладенні адміністративного стягнення, судовий збір стягненню не підлягає.
Керуючись статтями 9, 24, 27, 33, 130, 247, 268, 280, 283, 284 КпАП України, суд
Провадження в справі про адміністративне правопорушення про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 130 КУпАП - закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя М.М. Ткач