ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/16085/25
провадження № 3/753/6013/25
"12" серпня 2025 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Монін І.В. розглянувши матеріали, про притягнення до адміністративної відповідальності за ст. 124 КУпАП:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, що проживає за адресою: АДРЕСА_1 ,
До Дарницького районного суду м. Києва 30 липня 2025 року з Управління патрульної поліції у м. Києві надійшов протокол про адміністративне правопорушення за ст. 124 КУпАП стосовно ОСОБА_1 .
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 24.07.2025 серії ЕПР1 № 401533, ОСОБА_1 24.07.2025 близько 17-50 год. перебуваючи за адресою м. Київ, вул. Колекторна (Садова), 53, керуючи транспортним засобом Kia Sportage д.н.з НОМЕР_1 , наближаючись до нерегульованого перехрестя, здійснив виїзд на зустрічну смугу руху, ігноруючи вимоги безпеки. При виїзді на перехрестя водій не переконався в безпечності, не надав перевагу у русі BMW Х1 д.н.з. НОМЕР_2 , який завершував маневр повороту ліворуч згідно з вимогами ПДР, внаслідок чого сталося зіткнення транспортних засобів та пошкоджень автомобілів з матеріальними збитками. Своїми діями водій ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.3 "б", п. 14.6 "а", п. 10.4 ПДР, за що передбачена відповідальність за ст. 124 КУпАП.
ОСОБА_1 у судовому засіданні заперечував свою винуватість у скоєному ДТП та наполягав на тому, що саме водій BMW Х1 порушив правила дорожнього руху. Зазначив, що був сильний затор, тому він був змушений виїхати на зустрічну смугу, при цьому вважав, що водій BMW Х1 повинен був переконатись у безпечності маневру.
Потерпілий ОСОБА_2 надав суду пояснення, відповідно до яких зазначив, що на рівнозначному перехресті здійснював поворот ліворуч. Був сильний затор, проте автомобілі, які рухались, пропустили його. Виїзжаючи на рівнозначне перехрестя, він подивився праворуч, чи не рухається хтось по смузі, на яку він планував виїздити, праворуч нікого не було, повернувши ліворуч він побачив, що по зустрічній смузі на нього їде автомобіль Kia Sportage. Також зазначив, що у будь-якому випадку, водій ОСОБА_3 рухався по зустрічній смузі, а він у нього був з правої сторони, тому водій ОСОБА_3 також повинен був його пропустити за правилом «правої руки».
Статтею 124 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за порушення учасниками дорожнього руху правил дорожнього руху, що спричинило пошкодження транспортних засобів, вантажу, автомобільних доріг, вулиць, залізничних переїздів, дорожніх споруд чи іншого майна.
Тобто, умовою відповідальності за вказаною нормою є сукупність наступних обставин: встановлення факту порушення особою ПДР, наслідки у вигляді пошкодження транспортного засобу (засобів) чи іншого майна, а також причинно-наслідковий зв'язок між порушенням ПДР і спричиненням пошкоджень.
Відповідно до пункту 2.3.б. ПДР України, для забезпечення безпеки дорожнього руху водій зобов'язаний бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну, стежити за правильністю розміщення та кріплення вантажу, технічним станом транспортного засобу і не відволікатися від керування цим засобом у дорозі.
Відповідно до п. 10.4 ПДР України, перед поворотом праворуч та ліворуч, у тому числі в напрямку головної дороги, або розворотом водій повинен завчасно зайняти відповідне крайнє положення на проїзній частині, призначеній для руху в цьому напрямку, крім випадків, коли здійснюється поворот у разі в'їзду на перехрестя, де організовано круговий рух, напрямок руху визначено дорожніми знаками чи дорожньою розміткою або рух можливий лише в одному напрямку, установленому конфігурацією проїзної частини, дорожніми знаками чи розміткою.
Так, відповідно до вимог п. 14.6 "а" ПДР України, обгін заборонено, в тому числі на перехресті.
У відповідності до положення ст. 280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно ст. 252 КУпАП висновок про наявність чи відсутність в діях особи адміністративного правопорушення має бути зроблений на підставі всебічного, повного і об'єктивного дослідження всіх обставин справи в їх сукупності.
Статтею 251 КУпАП встановлено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Ці дані встановлюються, зокрема, протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, іншими документами тощо.
На підтвердження того, що ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, суду надано:
- протокол про адміністративне правопорушення від 24.07.2025 серії ЕПР1 № 401533, складений стосовно ОСОБА_1 ;
- схема місця ДТП, пояснення осіб відповідно до яких ОСОБА_1 їхав по зустрічній смузі, оскільки намагався об'їхати затор по вул. Колекторній в м. Києві, та несподівано побачив автомобіль який не подав сигналу про те, що буде здійснювати маневр, через що ОСОБА_1 різко повернув ліворуч, однак зіткнення уникнути не вдалося.
Суддя, дотримуючись вимог ст. 252 КУпАП, оцінив докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, водночас керуючись законом і правосвідомістю.
З огляду на те, що у справі зібрано достатньо доказів, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, та які підтверджують вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП, є всі підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності та накладення на нього стягнення в межах санкції ст. 124 КУпАП.
Відповідно до ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують або обтяжують відповідальність.
З урахуванням характеру вчиненого правопорушення особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, йому необхідно призначити адміністративне стягнення у виді штрафу.
Згідно ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку покладено таке стягнення.
Відповідно до ч. 5 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення ставка судового збору встановлюється у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб. Вичерпний перелік осіб, які звільняються від сплати судового збору, міститься у ст. 5 вказаного Закону.
У розпорядженні суду відсутні документи, які б свідчили про те, що ОСОБА_1 відноситься до осіб, які підлягають звільненню від сплати судового збору, а відтак, з нього слід стягнути судовий збір за ухвалення постанови про накладення адміністративного стягнення.
На підставі ст. 124 КУпАП та керуючись ст.ст. 283, 284, 285 КУпАП, суддя,-
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ст. 124 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу, в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути із ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави, судовий збір, в розмірі 605 (шістсот п'ять гривень) грн. 60 (шістдесят) коп.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Київського апеляційного суду через Дарницький районний суд міста Києва.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з наступного дня після набрання нею законної сили.
Суддя :