Рішення від 13.08.2025 по справі 686/22894/25

Справа № 686/22894/25

Провадження № 2-о/686/590/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 року

Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області

в складі: головуючої - судді Порозової І.Ю.,

за участю секретаря - Кшановської Є.З.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Хмельницькому справу за заявою ОСОБА_1 , заінтересована особа: Відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Хмельницькому Центрального міжрегіонального управляння Міністерства юстиції (м.Київ) про встановлення факту смерті,

ВСТАНОВИВ:

В серпні 2025 року ОСОБА_1 звернулася до суду із заявою про встановлення факту смерті цивільного чоловіка, з яким вона проживала однією сім'єю, а саме факт, що: помер громадянин України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті смт. Каланчак, Херсонської області.

В обґрунтування заяви заявник вказала, що вона, перебувала у цивільному шлюбі з ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_3 з 2010 року. Вказаний факт підтверджується і домовою книгою і зареєстрованим місцем проживання, що підтверджено штампом у паспорті заявника і померлого. За життя померлий оформив на заявника заповіт від 01.08.2018 р., посвідчений державним нотаріусом Каланчацької державної нотаріальної контори Омельчук І.В., запис в реєстрі № 1138. (копія заповіту та витяг додається до цієї заяви).

Померлий ОСОБА_2 на момент смерті був зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується доданою до заяви копією його паспорта.

Оскільки він помер на тимчасово окупованій території с.м.т. Каланчак Херсонської області, то документи на підтвердження факту смерті, а також довідка про смерть та корінець медичного свідоцтва про смерть (за формою № 106/у) № 35 від 10.03.2025 р. видані окупаційною владою рф. Інших документів на підтвердження факту смерті на тимчасово окупованій території окупаційна влада рф не видає. Так, згідно довідки про смерть № С-00218 від 11.03.2025 р., виданої окупаційною владою рф, а саме Каланчацьким районним відділом актів громадянського стану Управління ЗАГС у Херсонській області причиною смерті була гостра серцево-судинна недостатність.

Тобто з наведеного вбачається, що заявник, як цивільна дружина померлого ОСОБА_2 , з яким проживала разом та є його спадкоємцем за заповітом, має право звернутися до суду із заявою про встановлення факту його смерті на тимчасово окупованій території України, оскільки це впливає на її права щодо отримання спадщини.

Встановлення факту смерті в судовому порядку необхідно для подальшої реєстрації цього факту в органах державної реєстрації актів цивільного стану та отримання відповідного документу - свідоцтва про смерть, згідно чинного законодавства України для отримання спадщини за заповітом у встановленому порядку Законом.

З врахуванням наведеного заявниця просить суд: встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті смт. Каланчак, Херсонської області.

В судове засідання заявниця та її представник не з'явились. Представник заявниці подав клопотання про розгляд заяви за її відсутності, заяву підтримує.

Представник заінтересованої особи в судове засідання не з'явилась, про час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.

Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.293 ч.1 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.

Згідно ст.293 ч.2 п.5 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про: встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Відповідно до п.8 ч.1 ст.315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.

Відповідно до правових позицій Постанови Пленуму Верховного Суду України № 5 від 31.03.1995р. «Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення» вбачається, що в порядку окремого провадження розглядаються справи про встановлення фактів, якщо: згідно з законом такі факти породжують юридичні наслідки, тобто від них залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав громадян; чинним законодавством не передбачено іншого порядку їх встановлення; заявник не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення; встановлення факту не пов'язується з наступним вирішенням спору про право.

Статтею 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» передбачено, що державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом.

Згідно ст.3 вказаного Закону України, для цілей цього Закону тимчасово окупованою територією визначається:

1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

4) надра під територіями, зазначеними у пунктах 1, 2 і 3 цієї частини, і повітряний простір над цими територіями.

Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.02.2025 року № 376, до нього включено Скадовський район Херсонської області.

Відповідно до ст.317 ч.1 ЦПК України, заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім'ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якщо встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов'язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.

З досліджених в судовому засіданні доказів, судом встановлено факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті смт. Каланчак, Херсонської області.

Вказані обставини підтверджується: копією паспорту ОСОБА_2 серії НОМЕР_1 ; РНОКПП ОСОБА_2 ; копією медичного свідоцтва про смерть, №35 від 10.03.2025 року; довідкою про смерть №С-00218 від 11.03.2025 року Каланчацького районного відділу запису актів цивільного стану Управління ЗАГС Херсонської області.

Місцем смерті ОСОБА_2 є смт. Каланчак, Херсонської області.

Враховуючи вищевикладене, ту обставину, що для проведення державної реєстрації смерті ОСОБА_2 є об'єктивні перешкоди і заявник не має можливості отримати документ встановленої форми про його смерть, слід встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті смт. Каланчак, Херсонської області.

Відповідно до вимог ч.4 ст. 317 ЦПК України, ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.

Керуючись ст.ст.293, 317 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву задовольнити.

Встановити факт смерті громадянина України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 , місце смерті смт. Каланчак, Херсонської області.

Рішення підлягає негайному виконанню.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Хмельницького апеляційного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Оскарження рішення не зупиняє його виконання.

Суддя: