Постанова від 12.08.2025 по справі 933/532/25

Справа № 933/532/25

Провадження № 3/933/344/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 року селище Олександрівка

Суддя Олександрівського районного суду Донецької області Шинкаренко А.І., перевіривши матеріали справи, що надійшли від БПП в м. Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП,

УСТАНОВИВ:

До Олександрівського районного суду Донецької області від БПП в м. Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП надійшли матеріали про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП.

У протоколі про адміністративне правопорушення серії АБА № 010730 від 04.08.2025, складеного інспектором взводу 2 роти БПП м. Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП старшим лейтенантом поліції Літваковим М.О., зазначено, що "0 (далі нерозбірливо).08.2025 року о 09:03год в Донецькій області Олександрівському районі с.Петрівка Перша, вул. Зарічна, 25, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Opel Vectra, (номерний знак також зазначено нерозбірливо), з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, виражене тремтіння пальців рук. Від проходження огляду на визначення стану алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку на місці зупинки ТЗ за допомогою Alcotest Drager або проходження такого огляду в мед.закладі відмовився під відеозапис, чим порушив п.2.5 ПДР.

Перевіривши матеріали справи, доходжу висновку, що справу про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП необхідно повернути заступнику командира БПП в м. Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП для належного доопрацювання, зважаючи на таке.

За змістом статті 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує, серед іншого, питання чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення. Суд має бути неупередженим і безстороннім і не вправі самостійно змінювати на шкоду особі формулювання правопорушення, викладене у фабулі протоколу про адміністративне правопорушення.

У відповідності до частини першої статті 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.

У розумінні статті 251 КУпАП протокол про адміністративне правопорушення разом із долученими до нього матеріалами про адміністративне правопорушення є джерелом доказів у справі. Невідповідність протоколу про адміністративне правопорушення вимогам закону унеможливлює прийняття у справі законного й обґрунтованого судового рішення.

Перелік документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянствоУкраїни, визначений Законом України «Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус». Порядок оформлення в органах Національної поліції України матеріалів про адміністративні правопорушення встановлює Інструкція з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затверджена наказом Міністерства внутрішніх справ України №1376 від 06.11.2015. Вказаними нормативними актами передбачено встановлення особи, відносно якої складається протокол про адміністративне правопорушення, на підставі будь-якого з документів, визначених статтею 13 Закону.

Відповідно до пунктів 3,4 частини 9 Розділу ІІ Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, при складанні протоколу про адміністративне правопорушення в ньому зазначаються, зокрема у графі «склав цей протокол про те, що громадянин(ка)» - прізвище, ім'я та по батькові особи, яка притягується до адміністративної відповідальності (повністю, без скорочень); у графі «назва документа, серія, №, ким і коли виданий» - документ, що посвідчує особу (серія, номер паспорта, дата видачі і назва органу, що його видав, або серія, номер іншого документа, що посвідчує особу, яка вчинила правопорушення (службове чи пенсійне посвідчення, студентський квиток тощо), дата видачі і найменування органу (установи, підприємства, організації), що його видав(ла)).

До протоколу про адміністративне правопорушення долучаються інші матеріали про адміністративне правопорушення (пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновок експерта, речові докази, протокол про вилучення речей і документів, рапорти посадових осіб, а також інші документи та матеріали, що містять інформацію про правопорушення) (пункт 15 Розділу ІІ Інструкції).

В протоколі про адміністративне правопорушення серії АБА № 010730 від 04.08.2025 року зазначено, що особу, яка притягується до адміністративної відповідальності встановлено на підставі посвідчення водія № НОМЕР_1 від 15.11.2017 року через застосунок "Дія", однак до матеріалів справи не долучено зазначеного посвідчення.

Крім того, протокол містить виправлення: у по батькові інспектора, що склав протокол та у номері мобільного телефону правопорушника. Нерозбірливо зазначено місце проживання правопорушника, дата народження правопорушника та дата вчинення правопорушення.

Беручи до уваги вищевикладене, вважаю, що зазначений протокол у такому вигляді, через його істотні недоліки, не може бути предметом судового розгляду, оскільки не містить всіх відомостей, які необхідні для забезпечення правильного розгляду справи, зокрема документів згідно з якими було встановлено особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, відомостей щодо його місця проживання, дати народження правопорушника та дати вчинення правопорушення.

З огляду на це, суддя не має можливості ідентифікувати особу, яка притягується до адміністративної відповідальності та здійснити її виклик у встановленому порядку, об'єктивно та всебічно з'ясувати обставини, що належать з'ясуванню та оцінці при вирішенні цієї справи.

Суд звертає увагу на те, що протокол про адміністративне правопорушення є основним процесуальним документом, на підставі якого здійснюється розгляд справи по суті та який має бути складений при суворому дотримані вимог закону. Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

Оскільки протокол про адміністративні правопорушення фактично не відповідає вимогам статті 256 КУпАП, за наявності вказаних недоліків, що позбавляють можливості всебічно і повно з'ясувати обставини справи у відповідності до вимог статей 256, 278 КУпАП, справа підлягає поверненню на доопрацювання органу, від якого надійшов до суду протокол про адміністративне правопорушення.

Норми КУпАП не забороняють повернення протоколу про адміністративне правопорушення у разі, якщо наведені вимоги до нього не дотримані, й про це, зокрема, наголосив пленум Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ у пункті 12 постанові від 17.10.2014 № 11 «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративне правопорушення», вмотивованою постановою суду для належного оформлення.

За таких обставин, матеріали справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 за частиною першою статті 130 КУпАП підлягають направленню до БПП в м.Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП для доопрацювання і виконання вимог частини 1 статті 256 КУпАП.

Керуючись ст ст. 7, 246, 256-257, 278, 283-284 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за частиною 1 статті 130 КУпАП повернути до БПП в м. Краматорськ та Слов'янськ УПП в Донецькій області ДПП на доопрацювання.

Постанова набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.

Суддя А.І. Шинкаренко