Ухвала від 13.08.2025 по справі 727/8808/25

Справа № 727/8808/25

Провадження № 1-кс/727/2129/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 року Шевченківський районний суд м. Чернівці в складі:

слідчого судді - ОСОБА_1

при секретарі - ОСОБА_2

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Чернівці клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області ОСОБА_3 про відсторонення ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , від займаної посади по матеріалам досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025266010000085 від 13.03.2025 року, за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України,

за участю:

прокурора - ОСОБА_5 ,

підозрюваного - ОСОБА_4 ,

захисника - ОСОБА_6

ВСТАНОВИВ:

Слідчий звернувся до слідчого судді з клопотанням про відсторонення ОСОБА_4 від посади генерального директора Комунального підприємства «Чернівціводоканал» Чернівецької міської ради. Дане клопотання погоджене із прокурором у кримінальному провадженні - заступником начальника відділу процесуального керівництва при провадженні досудового розслідування територіальними органами поліції та підтримання публічного обвинувачення управління нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Чернівецької обласної прокуратури ОСОБА_5 .

Посилається на те, що 07.04.2021 згідно із розпорядженням № 419-к міського голови Чернівецької міської ради укладено трудовий контракт з ОСОБА_4 , відповідно до якого останнього призначено на посаду начальника комунального підприємства «Чернівціводоканал».

Відповідно до Трудового контракту від 08.04.2022 керівник КП «Чернівціводоканал» зобов'язується забезпечувати прибуткову діяльність (зменшення збитковості) підприємства; забезпечувати складання в установленому порядку фінансового плану підприємства на кожний наступний рік і подавати його на погодження відповідним структурним підрозділам міської ради; здійснювати контроль за забезпеченням виконання показників затвердженого фінансового плану підприємства; забезпечувати ефективне використання майна і прибутку, своєчасне і повне внесення платежів до бюджетів усіх рівнів, цільових фондів.

Згідно із пунктом 1 примітки до ст. 364 КК України, службовими особами у статтях 364, 368, 368-5, 369 цього Кодексу є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також обіймають постійно чи тимчасово в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на державних чи комунальних підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов'язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною особою підприємства, установи, організації, судом або законом.

Таким чином, ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді генерального директора КП «Чернівціводоканал», згідно з приміткою 1 до ст. 364 КК України, є службовою особою, оскільки постійно обіймає в комунальному підприємстві посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.

Так, ОСОБА_4 , здійснюючи поточне (оперативне) керівництво КП «Чернівціводоканал», організовуючи його виробничо-господарську діяльність, усвідомлюючи необхідність та потреби підприємства у закупівлі транспортного засобу, спеціально обладнаного бортовим вантажним відсіком, розробив злочинний план, направлений на розтрату ввірених йому бюджетних коштів шляхом здійснення публічної закупівлі автомобіля бортового FORD TRANSIT з подвоєною кабіною, призначеного для перевезення аварійно-ремонтних бригад за суттєво вищою від ринкових цін на такі товари.

Надалі точної дати та часу органом досудового розслідування не встановлено, ОСОБА_4 , реалізовуючи свій злочинний план, спрямований на розтрату бюджетних коштів КП «Чернівціводоканал», будучи при цьому особою, яка є їх розпорядником, та яка в силу своїх посадових обов'язків повинна забезпечувати ефективне їх використання, забезпечувати при цьому виконання вимог законодавства у сфері публічних закупівель, залучив до своєї протиправної діяльності заступника начальника відділу матеріально-технічного постачання КП «Чернівціводоканал» ОСОБА_7 , якого 02.03.2023 відповідно до наказу № 50 генерального директора КП «Чернівціводоканал» ОСОБА_4 призначено уповноваженою особою, відповідальною за організацію та проведення придбання КП «Чернівціводоканал» товарів, робіт і послуг, вартість яких дорівнює або перевищує 50 тисяч гривень.

Відповідно до затвердженого положення та Закону України «Про публічні закупівлі», ОСОБА_7 уповноважено брати участь у плануванні видатків і визначенні потреби в товарах, роботах і послугах, що будуть закуповуватися; проходити навчання з питань організації та здійснення публічних закупівель, у тому числі дистанційне, що здійснюється за допомогою мережі Інтернет; запитувати та отримувати рекомендації та інформацію від суб'єктів господарювання для планування закупівель та підготовки до проведення процедур закупівель/спрощених закупівель; приймати рішення, узгоджувати проекти документів, зокрема проект договору про закупівлю, з метою забезпечення його відповідності умовам процедури закупівлі /спрощеної закупівлі, та підписувати в межах своєї компетенції відповідні документи; вимагати та отримувати від службових осіб і підрозділів замовника інформацію та документи, необхідні для виконання завдань (функцій), пов'язаних з організацією та проведенням процедур закупівель /спрощених закупівель, тощо.

Відповідно до цього ж розділу вказаного Положення про уповноважену особу КП «Чернівціводоканал» ОСОБА_7 несе відповідальність за прийняті ним рішення і вчинені дії (бездіяльність) відповідно до законів України, за повноту та достовірність інформації, що оприлюднюється на веб-порталі Уповноваженого органу; за порушення вимог, установлених Законом та нормативно-правовими актами, прийнятими на його виконання.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 7 Бюджетного кодексу України, бюджетна система України ґрунтується, зокрема, на принципі ефективності та результативності, яким передбачено, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, запланованих на основі національної системи цінностей і завдань інноваційного розвитку економіки, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів.

Згідно із п. 3 ч. 1 ст. 26 цього Кодексу контроль за дотриманням бюджетного законодавства спрямований на забезпечення ефективного і результативного управління бюджетними коштами та здійснюється на всіх стадіях бюджетного процесу його учасниками відповідно до цього Кодексу та іншого законодавства, а також забезпечує досягнення економії бюджетних коштів, їх цільового використання, ефективності і результативності в діяльності розпорядників бюджетних коштів шляхом прийняття обґрунтованих управлінських рішень.

Відповідно до ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», до принципів здійснення публічних закупівель, входить зокрема максимальна економія, ефективність та пропорційність, запобігання корупційним діям і зловживанням.

Відповідно до розділу ІІІ Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, затвердженої наказом Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України 18.02.2020 № 275 визначення замовником очікуваної вартості предмета закупівлі може здійснюватися методом порівняння ринкових цін. Способами, що рекомендуються для отримання інформації про ціну товарів та послуг є пошук, збір та аналіз загальнодоступної інформації про ціну, а також направлення не менше 3-х письмових запитів цінових пропозицій (електронною поштою) виробникам, офіційним представникам та дилерам, постачальникам конкретного товару, надавачам послуг. У запитах цінових пропозицій рекомендується зазначати інформацію щодо повної характеристики предмета закупівлі (марка, креслення, розмір, ДСТУ, ГОСТ, технічні умови, тип, сорт, категорія, артикул, ємність, густина, тип упаковки (тара), а також рік випуску для техніки та обладнання), необхідної кількості, графіку поставок, умов постачання, умов оплати та системи надання знижок, гарантійного терміну тощо.

Однак, ОСОБА_4 , діючи за попередньою змовою групою осіб із ОСОБА_7 , будучи службовими особами, умисно, усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій, передбачаючи настання суспільно-небезпечних наслідків та бажаючи їх настання, в умовах воєнного стану, зловживаючи своїми службовими повноваженнями, здійснили розтрату бюджетних коштів на користь ТОВ «АЛЕАНДА І К» (код ЄДРПОУ - 43615126), чим спричинили тяжкі наслідки за наступних обставин.

Так, ОСОБА_7 , діючи спільно та за вказівкою ОСОБА_4 , в порушення вищезазначених вимог Закону України «Про публічні закупівлі», зокрема ст. 5 Закону, п. 6 ч. 1 ст. 7, п. 3 ч. 1 ст. 26 Бюджетного кодексу України, Положення про уповноважену особу, Примірної методики визначення очікуваної вартості предмета закупівлі, всупереч інтересам служби, умисно не виконуючи свої посадові обов'язки, задля досягнення цілей при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату, передбачаючи при цьому настання суспільно-небезпечних наслідків свого діяння, свідомо розуміючи можливість отримання цінових пропозицій, при яких буде відсутня можливість завищити вартість предмету закупівлі, умисно не провів належну перевірку ринкової вартості відповідного предмету закупівлі, не проаналізував загальнодоступну відкриту інформацію про ціни, що міститься в мережі Інтернет у відкритому доступі, в тому числі на сайтах виробників та/або постачальників відповідної продукції, спеціалізованих торгівельних майданчиках, в електронних каталогах, рекламі, прайс-листах, в електронній системі закупівель «Prozorro» та на аналогічних торгівельних електронних майданчиках.

Надалі ОСОБА_4 діючи на виконання раніше досягнутих злочинних домовленостей із ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що відповідний предмет закупівлі, а саме автомобіль бортовий (транспортний засіб) FORD TRANSIT з подвоєною кабіною не є дефіцитним на ринку та у відкритих джерелах наявна повна інформація про ціни і характеристики цього товару, умисно не використали всіх передбачених нормативно-правовими актами можливостей для збереження бюджетних коштів від зайвих витрат та визначили очікувану вартість 2824142,51 грн., після чого ОСОБА_7 за вказівкою ОСОБА_4 підготував тендерну пропозицію на закупівлю автомобіля бортового з подвоєною кабіною, призначеного для перевезення аварійно-ремонтних бригад за вищезазначеною очікуваною вартістю, що була суттєво вищою від ринкових цін на такі товари.

В свою чергу ОСОБА_7 , діючи за вказівкою ОСОБА_4 та розуміючи, що ціна на предмет закупівлі значно завищена, розмістив оголошення про проведення відкритих торгів.

Так, ОСОБА_7 з метою реалізації спільного злочинного із ОСОБА_4 умислу, усвідомлюючи, що організація процедури закупівлі здійснюється із порушенням встановлених норм та вимог, перебуваючи на робочому місці за адресою: вулиця Комунальників, будинок, 5, в місті Чернівці Чернівецького району Чернівецької області, 18.08.2023 розмістив в системі електронних закупівель «ProZorro» оголошення про проведення відкритих торгів UA-2023-08-18-010836-a із визначенням дати подання тендерних пропозицій та проведенням відкритих торгів за предметом закупівлі ДК 021:2015:34130000-7: Мототранспортні вантажні засоби на загальну кількість 1 штука з очікуваною вартістю 2824142,51 (два мільйони вісімсот двадцять чотири тисячі сто сорок дві гривні п'ятдесят одна копійка) грн., усвідомлюючи, що вартість за одиницю відповідного товару є суттєво вищою від ринкових цін.

Надалі ОСОБА_7 , діючи за попередньою змовою із ОСОБА_4 , за результатами проведення процедури закупівлі UA-2023-08-18-010836-a, склав Рішення № 390 від 28.08.2023, відповідно до якого визнав тендерну пропозицію ТОВ «АЛЕАНДА І К», найбільш економічно вигідною на відповідність вимогам тендерної документації та прийняв рішення про обрання ТОВ «АЛЕАНДА І К» переможцем закупівлі, чия цінова пропозиція складала 2820000 грн., що в свою чергу була суттєво вищою від ринкових цін на такі товари.

В подальшому, ОСОБА_4 , який в силу своїх посадових обов'язків повинен забезпечувати ефективне використання бюджетних коштів, забезпечуючи при цьому виконання вимог законодавства у сфері публічних закупівель, усвідомлюючи, що ОСОБА_7 не визначив належним чином вартість предмету закупівлі, та що цінова пропозиція, надана переможцем торгів, є суттєво вищою від ринкової, реалізовуючи свій злочинний умисел, направлений на розтрату бюджетних коштів, 11.09.2023 уклав договір № 858/01/1 з ТОВ «АЛЕАНДА І К», відповідно до умов якого, постачальник зобов'язується передати у власність замовника «автомобіль бортовий», з подвоєною кабіною для перевезення аварійно-ремонтних бригад, а замовник - прийняти і оплатити товар, який постачається згідно умов договору.

Відповідно до специфікації, яка є додатком № 1 до зазначеного договору, постачальником поставляється: транспортний засіб Ford Transit, реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN-код НОМЕР_2 , 2023 року випуску із дубль кабіною, обладнаний дизельним двигуном, об'ємом 1995 см3, паливо - дизель, з механічною коробкою передач.

Відповідно до видаткової накладної № 28 від 06.10.2023 на поставку ТОВ «АЛЕАНДА І К» транспортного засобу на адресу КП «Чернівціводоканал» за договором про поставку товару № 858/01/1 від 11.09.2023, постачальником поставлено: транспортний засіб Ford Transit, реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN-код НОМЕР_2 , 2023 року випуску, в новому стані із дубль кабіною, обладнаний дизельним двигуном, об'ємом 1995 см3, паливо - дизель, з механічною коробкою передач.

Надалі службові особи КП «Чернівціводоканал», будучи необізнаними про злочинний умисел керівника ОСОБА_4 , який в силу своєї посади наділений правомочністю оперативного управління бюджетними коштами, на підставі платіжних доручень, на виконання умов укладеного керівником комунального підприємства ОСОБА_4 договору № 858/01/1 від 11.09.2023 та видаткових накладних перераховано на рахунок ТОВ «АЛЕАНДА І К» № НОМЕР_3 бюджетні кошти за придбання Автомобіль бортовий, з подвоєною кабіною для перевезення аварійно-ремонтних бригад у розмірі 2350000 грн. за транспортний засіб та 470 000 грн у якості ПДВ, що в загальній сумі становить 2820000 грн., вартість якого є суттєво вищою від ринкових цін на такі товари на 846 915, 4 грн.

Отже, ОСОБА_4 діючи за попередньою змовою групою осіб із ОСОБА_7 , будучи службовими особами, діючи умисно, протиправно, зловживаючи службовим становищем, незаконно розтратили бюджетні кошти на користь ТОВ «АЛЕАНДА І К» у великих розмірах на суму 846915,4 грн., внаслідок чого КП «Чернівціводоканал» завдано шкоди на вищезазначену суму, яка в шістсот і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.

16.07.2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Беручи до уваги вищевикладене та враховуючи, що підозрюваний ОСОБА_4 , перебуваючи на посаді генерального директора Комунального підприємства «Чернівціводоканал» Чернівецької міської ради, може незаконними засобами впливати на свідків та інших учасників кримінального провадження, протиправно перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити нове кримінальне правопорушення, пов'язане із розтратою бюджетних коштів, а так само знищити, підмінити чи спотворити документи, що мають значення для кримінального провадження, оскільки перебування ОСОБА_4 на вказаній посаді сприяло вчиненню ним корупційного кримінального правопорушення, пов'язаного із використанням свого службового становища. Просить відсторонити підозрюваного від займаної посади.

В судовому засіданні прокурор клопотання підтримав, з підстав викладених в ньому, просив задовольнити.

Підозрюваний та захисник в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання.

Ознайомившись з клопотанням та доказами, якими воно обґрунтовується, заслухавши думку прокурора, слідчого, пояснення підозрюваного, захисника, приходжу до наступних висновків.

Встановлено, що 13.03.2025 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 42025266010000085 було внесено відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

16 липня 2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого кримінального правопорушення, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від семи до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.

Ухвалою слідчого судді Шевченківського районного суду м. Чернівців від 30 липня 2025 року відносно підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді застави у розмірі 242 240 гривень.

Підозрюваний ОСОБА_4 на даний час займає посаду генерального директора Комунального підприємства «Чернівціводоканал» Чернівецької міської ради.

Вважаю, що слідчим у клопотанні, доданих документах та прокурором в судовому засіданні доведено наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України.

Згідно із ч. 1 ст. 154 КПК України відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину.

Частиною 2 ст. 154 КПК України передбачено, що відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.

Беручи до уваги вищенаведене та враховуючи, що з клопотання та наданих до нього матеріалів вбачається наявність достатніх підстав вважати, що перебування підозрюваного ОСОБА_4 на посаді генерального директора Комунального підприємства «Чернівціводоканал» Чернівецької міської ради, сприяло вчиненню ним вказаного корупційного кримінального правопорушення, пов'язаного із використанням свого службового становища, для запобігання спробам незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні; знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, приходжу до висновку, що ОСОБА_4 слід відсторонити від займаної посади в межах строку досудового розслідування.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 110, 154-158, 309 КПК України, слідчий суддя, -

УХВАЛИВ:

Клопотання задовольнити.

Відсторонити підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , від посади генерального директора Комунального підприємства «Чернівціводоканал» Чернівецької міської ради до 16 вересня 2025 року.

Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду протягом 5 днів.

Повний текст ухвали виготовлено 13 серпня 2025 року.

Слідчий суддя ОСОБА_1