Справа №716/1453/25
про залишення заяви без руху
13.08.2025 м. Заставна
Суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Сірик І.С., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення,
12.08.2025 позивач ОСОБА_1 , в особі представника адвоката Саламандрика А.І., звернувся до суду із позовною заявою до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій просить скасувати постанову від 03.04.2025 якою ОСОБА_2 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП та накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 17000,00 гривень.
Вивчивши матеріали позовної заяви вважаю, що вона підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Пунктом 3 частини першої статті 171 КАС України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Згідно п. 5 ч. 5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначається, зокрема, виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги та зазначення доказів, що підтверджують вказані обставини.
Крім того, відповідно до ч.1 ст.42 КАС України учасниками справи є сторони, треті особи.
Також, ч.2 ст.49 КАС України визначено, що треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача до закінчення підготовчого засідання або до початку першого судового засідання, якщо справа розглядається в порядку спрощеного позовного провадження, у разі коли рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки.
Так, позивачем до участі у даній адміністративній справі залучено ІНФОРМАЦІЯ_2 . Разом з тим, у позові не зазначено про те, яким чином рішення у даній справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обов'язки, а також відсутнє будь-яке обґрунтування необхідності залучення такої особи до участі у даній адміністративній справі.
Також, відповідно до ст.289 КУпАП скаргу на постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути подано протягом десяти днів з дня винесення постанови, а в разі пропуску зазначеного строку з поважних причин цей строк за заявою особи, щодо якої винесено постанову, може бути поновлено органом (посадовою особою), правомочним розглядати скаргу.
Так, згідно позовної заяви позивач звертається до суду із позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа ІНФОРМАЦІЯ_2 , в якій просить скасувати постанову від 03.04.2025 якою ОСОБА_2 було притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.210 КУпАП, провадження у справі закрити за відсутністю в його діях складу адміністртивного правопорушення.
Вказує, що 30.07.2025 дізнався про те, що ТЦК та СП склав відносно нього постанову №1886 від 03.04.2025.
Однак позивачем не ставиться питання про поновлення йому строку для оскарження винесеної відносно постанови та не зазначено та не надано доказів, коли саме він отримав постанову, що не дає можливості судді визначити чи дійсно пропущено строк для оскарження постанови з поважних причин.
Також позивачу (представнику позивача) слід конкретизувати відносно кого скасувати постанову від 03.04.2025. Як вбачається із позовної заяви позивачем по справі є ОСОБА_1 , проте в прохальній частині ставиться вимога про скасування постанови від 03.04.2025 якою ОСОБА_2 було притягнуто до адміністративної відповідальності.
Крім того у відповідності до ст. 161 ч.1 КАС України до позовної заяви додаються її копії, а також копії доданих до позовної заяви документів відповідно до кількості учасників справи, крім випадків, визначених частиною другою цієї статті.
2. У разі подання позовної заяви та доданих до неї документів в електронній формі через електронний кабінет до позовної заяви додаються докази надсилання її копії та копій доданих документів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Всупереч наведеному позивачем не надано доказів надсилання іншим стронам по справі позовної заяви з додатками.
У відповідності до ст. 123 ч.1 КАС України у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Відповідно до ч. 1 ст.169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі п.1 ч.4 ст. 169 КАС України.
З урахуванням викладеного вважаю, що позовну заяву слід залишити без руху, а позивачу надати десятиденний строк для усунення її недоліків з дня вручення ухвали.
На підставі наведеного та керуючись статтями 122-123, 169, 248 КАС України, суддя -
Позовну заяву ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог ІНФОРМАЦІЯ_2 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення - залишити без руху та надати строк для усунення недоліків.
Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення ухвали.
Роз'яснити, що у разі, якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви в зазначений строк, вона буде вважатися неподаною таповернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя Сірик І.С.