Постанова від 13.08.2025 по справі 127/13531/25

Cправа № 127/13531/25

Провадження № 3/127/2868/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 серпня 2025 року м. Вінниця

Суддя Вінницького міського суду Вінницької області Березовська О. А., за участі представника Вінницької митниці Державної митної служби України головного державного інспектора відділу провадження у справах про порушення митних правил управління боротьби з контрабандою та порушеннями митних правил Вінницької митниці Самсонюка Д. М., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Вінницької митниці Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон: НОМЕР_1 , виданий в Україні 23.05.2017, за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України (надалі - МК України), суд

УСТАНОВИВ:

В протоколі про порушення митних правил № 0153/UA401000/2025 від 01.04.2025 вказано, що 01.04.2025 о 10:39 години в зону митного контролю пункту пропуску «Могилів-Подільський - Отач» відділів митного оформлення № 2, 5, 6, 7 митного поста «Дністер» Вінницької митниці з метою перетину митного кордону в напрямку руху «в'їзд в Україну» прибув рейсовий автобус реєстраційний номер НОМЕР_2 , сполученням «Кишинів-Київ», з пасажиром, громадянином України ОСОБА_1 .

На підставі аналізу оцінки ризиків було прийнято рішення про виведення -транспортного засобу з загального потоку руху для проведення його поглибленого огляду. 01.04.2025 об 11:16 год. пасажиру цього транспортного засобу, громадянину України ОСОБА_1 , було проведено усне опитування та письмове декларування, під час якого він усно та письмово заявив про наявність двох місць багажу та відсутність в нього будь-яких речей, що потребують декларування, поставивши на всі пункти та підпункти митної декларації, які потребували відповіді, відповідь «Ні», шляхом проставлення X-подібної позначки у відповідній рамці. В ході подальшого митного контролю та митного огляду, об 11:24 год., в дорожній валізі серед особистих речей громадянина України ОСОБА_1 , було виявлено товар: 20 таблеток лікарського засобу «TRIMED FLU" країна виробництва Єгипет, які в своєму складі містять діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин) по 120 мг в кожній та 80 таблеток лікарського засобу «CONGESTAL" країна виробництва Єгипет, які в своєму складі містять діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин ) по 60 мг в кожній. Виявлені товари переміщувалися без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб.

Громадяни, які проходять (проїжджають транспортними засобами особистого користування) через «зелений коридор», звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язку дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України та від адміністративної відповідальності за порушення митних правил, передбачених цим Кодексом.

Відповідно до списку №1 таблиці IV «Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів та прекурсорів», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2000 №770 зі змінами та доповненнями, вищевказана діюча речовина лікарського засобу відноситься до прекурсорів, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю. Жодних дозволів на переміщення через митний кордон України вище вказаних лікарських засобів громадянин України ОСОБА_1 не надав.

Отже, громадянин України ОСОБА_1 не задекларував товари (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/ або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами, тобто намагався перемістити їх з порушенням встановленого порядку, визначеного чинним законодавством України.

В протоколі зазначається, що дії ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України.

В судові засідання, які були призначені о 09 год. 00 хв. 21.05.2025, о 09 год. 00 хв. 01.07.2025 та об 11 год 00 хв. 13.08.2025 ОСОБА_1 до не з'явився, про дату, час та місце судового розгляду повідомлявся в установленому законом порядку.

На електронну адресу суду 20.05.2025, 30.06.2025, 12.08.2025 від імені особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 надійшли клопотання з проханням розглядати справу у його відсутність, оскільки він не має змоги прибути в судове засідання. Електронні листи КЕП не підписані.

Відповідно до частини 1, 3 ст. 526 МК України, справа про порушення митних правил розглядається в присутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, та/або її представника. У разі розгляду справи про порушення митних правил у суді про час та місце розгляду справи суд повідомляє особу, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, а також відповідний митний орган.

Справа про порушення митних правил може бути розглянута за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності за це правопорушення, лише у випадках, якщо є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи.

Судові повістки направлялись ОСОБА_1 за адресою, вказаною в протоколі про порушення митних правил рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення. Кореспонденція суду повернулась з відміткою відділення АТ «Укрпошта» - «адресат відсутній за вказаною адресою» 26.05.2025, 04.06.2025 та 21.07.2025 (а. с. 36-37, 38-39, 44-45).

Судові повістки були доставлені ОСОБА_1 за допомогою SMS-повідомлень, що підтверджується відповідними довідками (а. с. 26 зворот, 35).

Крім того, інформація щодо дати, часу та місця розгляду справи була розміщена на офіційному веб-сайті Вінницького міського суду Вінницької області, що дозволяло ОСОБА_1 самостійно її переглянути.

Суд враховує, що ОСОБА_1 під час складання протоколу про порушення митних правил надав працівнику Вінницької митниці адресу свого місця проживання, номер свого мобільного телефону, а отже він не заперечував, а прямо погодився, щоб ця адреса та номер телефону використовувалася правоохоронними органами і судом для комунікації з ним, що покладає на нього обов'язок отримувати повідомлення та відповідати на них. Отже, суд виходить з презумпції обізнаності особи: особа, якій адресовано повідомлення суду через такі засоби комунікації, які вона сама зазначає, знає або принаймні повинна була дізнатися про виклики до суду.

Представник Вінницької митниці Державної митної служби України Самсонюк Д. М. в судовому засіданні не заперечував щодо розгляду справи у відсутність ОСОБА_1 .

ОСОБА_1 будучи обізнаним про складання відносно нього протоколу про порушення митних правил, про суд, який буде розглядати справу (про що є підпис в протоколі про порушення митних правил), розглядом справи не цікавився, а тому з урахуванням викладеного, суд вважає за можливе розглянути справу у його відсутність, оскільки присутність особи при розгляді цієї категорії справ відповідно до ст. 526 МК України не є обов'язковою. Також суд враховує, що 01.04.2025 ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою, в якій не заперечував проти розгляду справи про порушення митних правил в його відсутність.

Представник Вінницької митниці Державної митної служби України Самсонюк Д. М. вище зазначений протокол про порушення митних правил підтримав, просив визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні порушення митних правил, передбаченого ч. 3 ст. 471 МК України, та накласти на нього адміністративного стягнення, передбачене санкцією цієї статті.

Вислухавши представника Вінницької митниці, дослідивши докази у справі про адміністративне правопорушення, а саме: протокол про порушення митних правил № 0153/UA401000/2025 від 01.04.2025 (а.с.2-7), митну декларацію для письмового декларування товарів, що переміщують через митний кордон України громадянами для особистих, сімейних та інших потреб, не пов'язаних з провадженням підприємницької діяльності, з якої вбачається, що на питання чи є товари, переміщення яких через державний кордон України обмежено (здійснюється за дозвільними документами, що видаються органами виконавчої влади) або заборонено ОСОБА_1 відповів «ні» (а.с.9), акт проведення огляду (переогляду) товарів, транспортних засобів, ручної поклажі та багажу UA401080/202510/000440 від 01.04.2025, відповідно до якого, в валізі громадянина України ОСОБА_1 серед особистих речей було виявлено товар: 80 таблеток лікарського засобу «CONGESTAL», який в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин ) по 60 мг в кожній та 20 таблеток лікарського засобу «TRIMED FLU», який в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин) по 120 мг в кожній. Виявлені товари переміщувалися без ознак приховування та їх виявлення не було ускладнене у будь-який спосіб (а.с.10), фото таблицю з зображенням виявлених препаратів (а.с.11-12), опис предметів тимчасово вилучених у громадянина України ОСОБА_1 по справі про порушення митних правил 0153/UA401000/2025 від 01.04.2025, де зазначено, що тимчасово вилучено 20 таблеток лікарського засобу «TRIMED FLU», який в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин) по 120 мг в кожній та 80 таблеток лікарського засобу «CONGESTAL», який в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин ) по 60 мг в кожній, оцінку буде проведено додатково (а.с.14), службову записку ст. державного інспектора - кінолога ВКЗ та ПНПН і З УБК та ПМП Вінницької області Л. Денискина, в якій викладені обставини аналогічні обставинам викладеним в протоколі про порушення митних правил № 0153/UA401000/2025 від 01.04.2025 (а.с.15-17).

Відповідно до ч. 5 ст. 2 КУпАП питання щодо адміністративної відповідальності за порушення митних правил регулюються МК України.

Провадження у справах про порушення митних правил, згідно ст. 487 МК України, здійснюється відповідно до митного Кодексу України, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ст. 458 МК України, порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає у разі, якщо ці правопорушення не тягнуть за собою кримінальну відповідальність.

Відповідно до вимог ч. 1 ст. 486 МК України завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням.

Посадова особа при розгляді справи про порушення митних правил зобов'язана з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують та/або обтяжують відповідальність, чи є підстави для звільнення особи, що вчинила правопорушення, від адміністративної відповідальності, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи (ч. 1 ст. 489 МК України).

Відповідно до ч. 1 ст. 496 МК України, якщо під час розгляду справи про порушення митних правил суд дійде висновку про наявність у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ознак кримінального правопорушення, він передає матеріали такої справи прокурору або органу досудового розслідування. Аналогічною є норма ст. 253 КУпАП.

Кваліфікація того чи іншого правопорушення здійснюється шляхом встановлення його складу. Склад правопорушення - це сукупність передбачених законом ознак, які характеризують діяння як адміністративне правопорушення (порушення митних правил) і відрізняють його від інших правопорушень. Іншими словами, склад правопорушення - це встановлена правом сукупність ознак, при наявності яких протиправне діяння вважається адміністративним правопорушенням (порушенням митних правил).

Склад адміністративного правопорушення (порушення митних правил) включає: об'єкт, об'єктивну сторону, суб'єкт, суб'єктивну сторону.

Диспозиція ч. 3 ст. 471 МК України передбачає адміністративну відповідальність за недекларування товарів (крім валютних цінностей), що підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та які переміщуються громадянами.

Відповідно до примітки до цієї статті під недекларуванням слід розуміти незаявлення громадянином за встановленою формою точних та достовірних відомостей, перелік яких визначений цим Кодексом, про товари, які переміщуються (пересилаються) таким громадянином через митний кордон України (у тому числі при проходженні (проїзді) ним каналом, позначеним символами зеленого кольору («зелений коридор»).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 196 МК України не можуть бути пропущені через митний кордон України товари, переміщення яких через митний кордон України заборонено законом.

Згідно ст. 26 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» від 15.02.1995 (зі змінами) фізична особа має право перевозити лікарські засоби, що містять наркотичні засоби і психотропні речовини, включені до таблиць II і III Переліку, а також лікарські засоби, вироблені (виготовлені) з рослинної субстанції канабісу, придбані нею за електронним рецептом відповідно до вимог статей 27 і 28 цього Закону.

В Таблиці IV в Списку І «Прекурсори, обіг яких обмежено і стосовно яких встановлюються заходи контролю» Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №770 від 06.05.2000 (зі змінами) (надалі - Перелік) зазначена речовина - псевдоефедрин.

Ч. 3 ст. 305 КК України передбачена відповідальність за контрабанду наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів чи прекурсорів або фальсифікованих лікарських засобів, вчинена організованою групою, а також якщо предметом контрабанди були наркотичні засоби, психотропні речовини, їх аналоги чи прекурсори або фальсифіковані лікарські засоби в особливо великих розмірах.

Як вже зазначалось вище законодавством передбачено, якщо при розгляді справи про адміністративне правопорушення (порушення митних правил) суд дійде висновку, що в порушенні є ознаки кримінального правопорушення, він передає матеріали прокурору, органу досудового розслідування. При цьому, закон не вимагає, щоб на момент направлення матеріалів прокурору суд з достовірністю встановив усі елементи складу кримінального правопорушення, для ініціювання питання про проведення досудового розслідування достатньо наявності в діях особи, яка притягається до відповідальності, ознак кримінального правопорушення.

Згідно з таблицею 3 «Великі та особливо великі розміри прекурсорів, що перебувають у незаконному обігу», затвердженою наказом Міністерства охорони здоров'я України № 188 від 01.08.2000 (в редакції наказу Міністерства охорони здоров'я України від 29.07.2010 № 634), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 16.08.2000 за № 514/4735 псевдоефедрин масою від 0,0006 до 0,006 кг - становить великі, а 0,006 кг і більше особливо великий розмір.

Згідно з матеріалами справи в ОСОБА_1 виявлено та вилучено 20 таблеток лікарського засобу «TRIMED FLU», який в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин) по 120 мг в кожній та 80 таблеток лікарського засобу «CONGESTAL», який в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин ) по 60 мг в кожній, що в загальному становить 0, 0072 кілограма.

Отже, в діях ОСОБА_1 вбачається склад кримінального правопорушення у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів та інших кримінальних правопорушень проти здоров'я населення.

Разом із тим, варто зазначити, що згідно з ч. 1 ст. 214 КПК України, слідчий, дізнавач, прокурор невідкладно, але не пізніше 24 годин після подання заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення або після самостійного виявлення ним з будь-якого джерела обставин, що можуть свідчити про вчинення кримінального правопорушення, зобов'язаний внести відповідні відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань (надалі - ЄРДР), розпочати розслідування та через 24 години з моменту внесення таких відомостей надати заявнику витяг з ЄРДР. Слідчий, який здійснюватиме досудове розслідування, визначається керівником органу досудового розслідування, а дізнавач - керівником органу дізнання, а в разі відсутності підрозділу дізнання - керівником органу досудового розслідування.

Відповідно до ч. 1 ст. 284 КПК України, зокрема, кримінальне провадження закривається в разі, якщо: 1) встановлена відсутність події кримінального правопорушення; 2) встановлена відсутність в діянні складу кримінального правопорушення; 3) не встановлені достатні докази для доведення винуватості особи в суді і вичерпані можливості їх отримати.

При цьому матеріали справи про порушення митних правил щодо ОСОБА_1 не містять інформації щодо внесення відомостей до ЄРДР за вказаним фактом та про результати проведеного досудового розслідування в межах, передбачених чинним законодавством України.

Відповідно до п. 4 ч. 1, частин 2, 4 ст. 527 МК України, у справі про порушення митних правил митний орган або суд, що розглядає справу, виносить, зокрема, постанову про передання матеріалів справи про порушення митних правил прокурору або органу досудового розслідування на підставі частини першої статті 496 цього Кодексу. У разі передання матеріалів справи про порушення митних правил прокурору або органу досудового розслідування на підставі частини першої статті 496 цього Кодексу постанова про закриття провадження у справі не виноситься. Постанова у справі про порушення митних правил повинна містити приписи щодо вирішення питання про тимчасово вилучені товари, транспорт і засоби комерційного призначення та документи.

Оскільки, відомості, що містяться в матеріалах справи про порушення митних правил дають суду підстави дійти висновку, що в діях особи, щодо якої складений протокол про порушення митних правил, є ознаки кримінального правопорушення, суд вважає необхідним направити матеріалів справи про порушення митних правил відносно громадянина ОСОБА_1 за ч.3 ст. 471 МК України до Вінницької окружної прокуратури Вінницької області для вирішення питання про внесення відомостей про кримінальне правопорушення до ЄРДР та організації проведення досудового розслідування у передбачений КПК України спосіб.

При цьому, направляючи справу прокурору, суд заздалегідь не вирішує питання про правову кваліфікацію дій та доведеність вини ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, оскільки зазначене можливе лише на підставі оцінки доказів, які можуть бути отримані в порядку, передбаченому КПК України в ході проведення досудового розслідування.

Керуючись статтями 253,256, 278,294 КУпАП, статтями 467,487, 494,529 МК України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про адміністративне правопорушення (порушення митних правил) №127/13531/25 (провадження №3/127/2868/25) відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, який зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України для виїзду за кордон: НОМЕР_1 , виданий в Україні 23.05.2017, за ч. 3 ст. 471 Митного кодексу України - передати до Вінницької окружної прокуратури Вінницької області, в зв'язку з наявністю у діях особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, ознак кримінального правопорушення.

Тимчасово вилучені у ОСОБА_1 , згідно з Описом предметів тимчасово вилучених у громадянина України ОСОБА_1 по справі про порушення митних правил 0153/UA401000/2025 від 01.04.2025, 20 таблеток лікарського засобу «TRIMED FLU», який в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин) по 120 мг в кожній та 80 таблеток лікарського засобу «CONGESTAL», який в своєму складі містить діючу речовину - прекурсор «Pseudoephedrine HCL» (Псевдоефедрин) по 60 мг в кожній, залишити на зберіганні Вінницької митниці Державної митної служби України до вирішення питання про внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань, після чого передати на зберігання органу, який здійснюватиме досудове розслідування.

Постанова суду у справі про порушення митних правил може бути оскаржена особою, стосовно якої вона винесена, представником такої особи або митним органом, який здійснював провадження у цій справі до Вінницького апеляційного суду через Вінницький міський суд Вінницької області протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Олена БЕРЕЗОВСЬКА