Рішення від 12.08.2025 по справі 914/1467/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014, місто Львів, вулиця Личаківська, 128

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12.08.2025 Справа № 914/1467/25

За позовом: Львівського обласного центру зайнятості, м.Львів,

до відповідача: Костів Юлії Михайлівни, м.Львів,

про: стягнення 250 000 грн мікрогранту.

Суддя І. КОЗАК

При секретарі Б.Мельник

Представники сторін:

Від позивача: Я.Хеміч - представник,

Від відповідача: Ю.Костів.

На адресу Господарського суду Львівської області надійшла позовна заява Львівського обласного центру зайнятості до Костів Юлії Михайлівни про стягнення 250 000 грн мікрогранту.

Ухвалою суду від 14.05.2025 відкрито провадження у справі за правилами загального позовного провадження, підготовче засідання призначено на 03.06.2025.

01.07.2025 закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті на 12.08.2025.

Правова позиція позивача.

У судове засідання 12.08.2025 представник позивача з'явився, позовні вимоги підтримав повністю, просить стягнути з відповідача 250 000 грн мікрогранту у зв'язку з припиненням підприємницьої діяльності відповідачем.

Попередній розрахунок судових витрат позивача:

· 3000,00 грн - сплачений судовий збір.

Правова позиція відповідача.

Відповідач у судове засідання 12.08.2025 прибув, у відзиві (вх.№ 13372/25 від 21.05.2025) заперечив повністю проти позову, повідомив, що:

1. Факт припинення ФОП 31.08.2024 був виключно технічним, пов'язаний із проблемами в електронному кабінеті та помилками синхронізації облікових даних. Це підтверджується скріншотами технічних збоїв та листуванням з бухгалтером.

2. Нову реєстрацію ФОП було здійснено 03.09.2024, одразу після вихідних днів. Діяльність не припинялася по суті, а поновилась миттєво.

3. 28.10.2024 мною подано письмову заяву до Львівського обласного центру зайнятості з поясненням причин технічного закриття ФОП, додано всі підтверджуючі документи. ЦЗ прийняв заяву, зареєстрував її і не надав жодних заперечень.

4. Всі умови мікрогранту були виконані, а саме: ведення підприємницької діяльності; створення не менше 2 робочих місць (підтверджується зарплатними відомостями); регулярна сплата податків та ЄСВ.

5. Позов базується виключно на формальному факті припинення ФОП, але не підтверджує фактичного припинення діяльності, що є ключовим згідно з умовами договору.

6. Постанова Великої Палати Верховного Суду №910/8729/18 вказує, що припинення ФОП не є підставою для автоматичного повернення коштів, якщо зобов'язання виконано по суті.

Позивач подав відповідь на відзив (вх.№1408/25 від 28.05.2025), у якому звернув увагу суду на такі обставини. Матеріалами справи чітко підтверджено, що правовою підставою подання заяви про приєднання від 08.01.2024, є статус Костів Ю.М. як фізичної особи - підприємця, зареєстрованої 08 листопада 2022 в ЄДРПУО за №2010350000000227391. Скасування запису про реєстрацію, скасовує правочинність заяви про приєднання, оскільки одна із сторін Договору ліквідована, а її ідентифікація по усіх реєстрах для проведення центром зайнятості моніторингу протягом трьохрічного терміну реалізації проекту неможлива, у зв'язку з тим, що дата та реєстраційний номер суб'єкта господарювання з яким укладено Договір про надання мікрогранту, не співпадає з реєстраційними даними. Зміна статусу суб''єкта господарювання впливає на його облікові дані у всіх контролюючих органах (ДПІ, ПФУ, органи статистики).

Повідомлення про зміну своїх реєстраційних даних Костів Ю.М. було подано до Львівського обласного центру зайнятості лише 28.10.2024 року, хоча повторну реєстрацію суб'єкта господарювання Костів Ю.М. провела 03.09.2024 року. Тобто, повідомлення було подано майже два місяця поспіль після проведення реєстраційної дії.

Відповідно до долученого до відзиву Костів Ю.М. витягу від 16.10.2024 з ЄДРПОУ, в якому зазначено хронологію реєстраційних дій Костів Ю.М., запис про державну реєстрацію від 08 листопада 2022 №2010350000000227391, на який посилається Костів Ю.М. в заяві про приєднання від 08.01.2024 року, на момент укладення договору є НЕ ДІЙСНИМ, оскільки Костів Ю.М. 27.03.2023 року проведено реєстрацію припинення фізичної особи -підприємця зареєстрованого за записом №2010350000000227391 від 08.11.2022.

29.12.2023 Костів Ю.М. повторно проведено реєстрацію суб'єкта господарювання за № 2010350000000473537.

31.08.2024 Костів Ю.М. ліквідовує фізичну особу -підприємця зареєстрованого за записом № 2010350000000473537.

03.09.2024 Костів Ю.М. внесено запис до ЄДРПОУ про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця за номером 201035000000034228.

Отже, на думку позивача, суб'єкт господарювання ФОП Костів Ю.М., щодо якого Державний центр зайнятості прийняв рішення про надання мікрогранту та який приєднався до умов договору про надання мікрогранту, був в чергове зареєстрований 29.12.2023 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, номер запису 2010350000000473537. Проте, згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань на підставі власного рішення вищеназваного суб'єкта господарювання внесено запис про припинення діяльності ФОП Костів Ю.М. 31.08.2024. Враховуючи вищезазначене, щодо твердження відповідача про «нову реєстрацію», згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 03.09.2024 внесено запис за номером 201035000000034228 про державну реєстрацію фізичної особи підприємця Костів Ю.М., підкреслюємо, що з даним суб'єктом господарювання Державним центром зайнятості не укладав договорів про надання мікрогранту.

Відповідач посилається на судову практику та долучає до відзиву на позовну заявуи Постанову Великої Палати Верховного Суду №910/8729/18, проте, як зазначає позивач, предметом позову у цій справі є визнання договору недійсним та застосування наслідків його недійсності, що не є тотожним із правовідносинами, які виникли між сторонами даного позову.

Відповідач пропонував позивачу укласти мирову угоду в цій справі.

Позивач подав заперечення щодо укладення мирової угоди (вх.№17446/25 від 30.06.2025), в якому заперечив щодо врегулювання спору шляхом підписання мирової угоди, зокрема, погашення відповідачкою коштів мікрогранту за мінусом податків, шляхом погашення залишку коштів мікрогранту в порядку внесення щомісячних платежів протягом 19 місяців.

Обставини справи.

З допомогою Єдиного державного вебпорталу електронних послуг «Дія», з метою отримання коштів мікрогранту, фізичною особою - підприємцем Костів Юлією Михайлівною (надалі - отримувач) було подано до уповноваженого банку заяву № 542МТВ та проєкт бізнес плану щодо створення майстерні високоякісної жіночої нижньої білизни. За результатами перевірки відомостей вказаних в заяві, оцінки ділової репутації уповноваженим банком та проведеної співбесіди Львівським обласним центром зайнятості, Державним центром зайнятості прийнято рішення про надання мікрогранту в розмірі 250 000,00 грн. (наказ ДЦЗ від 22.12.2023 № 224).

На виконання укладеного 08.01.2024 Договору між Державним центром зайнятості та ФОП Костів Ю.М. (заява про приєднання до Договору про надання мікрогранту від 08.01.2024), кошти в сумі 250 000,00 грн були зараховані банком на рахунок отримувача 25.01.2024 (платіжна інструкція №474-18485).

Відповідно до п. 21 Порядку, п. 8 розділу IV Договору, Львівською філією Львівського обласного центру зайнятості 15.10.2024 під час електронного моніторингу даних грантоотримувача, згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань було встановлено державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності ФОП Костів Ю.М. 31.08.2024 (номер запису про державну реєстрацію припинення 2010350060001473537) за особистим рішенням підприємця.

Заявою від 28.10.2024 відповідачка повідомила Центр зайнятості про припинення підприємницької діяльності через технічну помилку в електронному кабінеті і, оскільки проблему не вдалося вирішити, прийшлося перереєструватися новим ФОП для виправлення ситуації. Підтвердила, що продовжує здійснювати підприємницьку діяльність, сплачує податки та продовжує виконувати умови договору мікрогранту.

Листом від 11.11.2024 ГУ ДПСУ у Львівській області повідомило позивача про припинення відповідачем підприємницької діяльності 31.08.2024 та повторну реєстрацію ФОП 03.09.2024, ліквідаційний звіт платника єдиного податку відсутній станом на 07.11.2024, за вересень 2024 суми нарахованого доходу та сплачених по них податків, єдиного соціального внеску становить 2 особи.

03.01.2025 позивач надіслав відповідачу претензію про повернення 250000,00 грн одержаного мікрогранту.

Станом на дату винесення рішення сума мікрогранту відповідачем не погашена.

Оцінка суду.

Згідно з приписами ст.11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини; інтелектуальної, творчої діяльності; завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; інші юридичні факти.

Правовідносини між сторонами виникли на підставі договору про надання мікрогранту, який є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України шляхом подання відповідачем 09.01.2024 заяви про приєднання до договору про надання мікрогранту.

Відповідно до статті 12 Господарського кодексу України держава для реалізації економічної політики, виконання цільових економічних та інших програм і програм економічного і соціального розвитку застосовує різноманітні засоби і механізми регулювання господарської діяльності.

Підстави та порядок застосування засобів державної підтримки суб'єктів господарювання визначаються законом (частина 3статті 16 Господарського кодексу України).

Статтею 48 Господарського кодексу України визначено, що з метою створення сприятливих організаційних та економічних умов для розвитку підприємництва органи влади на умовах і в порядку, передбачених законом, зокрема, сприяють підприємцям в організації матеріально-технічного забезпечення та інформаційного обслуговування їх діяльності, підготовці кадрів; подають підприємцям інші види допомоги. Держава сприяє розвитку малого підприємництва, створює необхідні умови для цього.

Правовідносини між сторонами врегульовані Законом України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» та Порядком надання мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738.

Частинами 1, 2 статті 12 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» передбачено, що державна підтримка надається суб'єктам малого і середнього підприємництва, які відповідають критеріям, встановленим частиною третьою статті 55 Господарського кодексу України. Державна підтримка передбачає формування програм, в яких визначається механізм цієї підтримки. Програми державної підтримки розробляються та впроваджуються спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва із залученням інших центральних органів виконавчої влади та громадських організацій, що представляють інтереси суб'єктів малого і середнього підприємництва. Державні програми підтримки затверджуються Кабінетом Міністрів України в установленому законом порядку.

Відповідно до статті 16 Закону України «Про розвиток та державну підтримку малого і середнього підприємництва в Україні» надання фінансової державної підтримки здійснюється спеціально уповноваженим органом у сфері розвитку малого і середнього підприємництва, іншими органами виконавчої влади, Верховною Радою Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, Українським фондом підтримки підприємництва та іншими загальнодержавними фондами, регіональними та місцевими фондами підтримки підприємництва. Фінансова державна підтримка надається за рахунок державного та місцевих бюджетів.

Основними видами фінансової державної підтримки є: 1) часткова компенсація відсоткових ставок за кредитами, що надаються на реалізацію проектів суб'єктів малого і середнього підприємництва; 2) часткова компенсація лізингових, факторингових платежів та платежів за користування гарантіями; 3) надання гарантії та поруки за кредитами суб'єктів малого і середнього підприємництва; 4) надання кредитів, у тому числі мікрокредитів, для започаткування і ведення власної справи; 5) надання позик на придбання і впровадження нових технологій; 6) компенсація видатків на розвиток кооперації між суб'єктами малого і середнього підприємництва та великими підприємствами; 7) фінансова підтримка впровадження енергозберігаючих та екологічно чистих технологій; 8) інші види не забороненої законодавством фінансової державної підтримки.

Порядок використання коштів державного бюджету для фінансової державної підтримки суб'єктів малого і середнього підприємництва затверджується відповідно до вимог бюджетного законодавства.

Відповідно до пункту 1 Порядку №738 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, цей Порядок визначає умови, критерії, механізм використання коштів, передбачених Мінекономіки у загальному фонді за рахунок коштів резервного фонду державного бюджету за програмою «Надання грантів для створення або розвитку бізнесу» для надання безповоротної державної допомоги фізичним особам, суб'єктам господарювання (далі - отримувач) у формі мікрогрантів на створення або розвиток власного бізнесу (далі - мікрогрант).

Згідно з пунктом 2 Порядку №738 головним розпорядником бюджетних коштів є Мінекономіки. Розпорядником коштів Фонду є Державний центр зайнятості.

За приписами пункту 4 Порядку №738 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин розмір мікрогранту, який надається одному отримувачу, визначається відповідно до його запиту, але не менше 50000 гривень та не перевищує: 150000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити одне робоче місце після отримання мікрогранту та прийняття на нього працівника; 250000 гривень у випадку зобов'язання отримувача створити не менше двох робочих місць після отримання мікрогранту та прийняття на них працівників.

За умовами пункту 5 Порядку №738 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин мікрогранти надаються для покриття таких напрямів витрат, як: придбання обладнання, необхідного для провадження господарської діяльності отримувачем, яке не підлягає відчуженню до виконання умов договору про надання мікрогранту на створення або розвиток власного бізнесу (крім випадків відчуження внаслідок звернення стягнення на нього уповноваженим банком відповідно до договору застави); закупівля сировини та матеріалів (деталі зазначаються отримувачем у бізнес-плані); орендна плата за нежитлове приміщення (якщо така орендна плата становить не більше 25 відсотків розміру мікрогранту); лізинг обладнання (крім автомобілів, мотоциклів та інших транспортних засобів особистого користування).

Відповідно до пункту 6 Порядку №738 надання мікрогрантів здійснюється Мінекономіки через АТ «Ощадбанк» (далі - уповноважений банк) на підставі рішень Державного центру зайнятості, включених до подання про надання мікрогрантів (далі - подання), відповідно до договору про взаємодію між Мінекономіки, уповноваженим банком та Державним центром зайнятості (далі - договір про взаємодію).

Згідно з пунктом 9 Порядку № 738 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин заява формується отримувачем особисто або у відділенні уповноваженого банку засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) після проходження ним ідентифікації та автентифікації з використанням інтегрованої системи електронної ідентифікації, електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, та/або інших засобів ідентифікації, які дають змогу однозначно встановлювати особу отримувача. Заява формується засобами Порталу Дія у довільній формі, придатній для сприйняття її змісту, відповідно до відомостей, визначених пунктами 10 і 11 цього Порядку. Формування заяви закінчується накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису. Невід'ємним додатком до заяви є бізнес-план, форма якого визначається Мінекономіки. Заяви, подані без бізнес-плану, не розглядаються. Мінекономіки встановлює кінцеві строки подання заяв у межах календарного року, про що інформує Державний центр зайнятості.Уповноважений банк формує перелік поданих заяв, а також його зберігання в електронній базі даних протягом трьох років з дня завершення прийому заяв. Мікрогрант надається отримувачу одноразово.

За приписами пункту 20 Порядку №738 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, для отримання мікрогранту отримувач укладає договір мікрогранту у відділенні уповноваженого банку шляхом підписання заяви про приєднання. У договорі мікрогранту обов'язково зазначаються обрані з переліку, визначеного пунктом 5 цього Порядку, напрями витрат, на покриття яких використовується мікрогрант, а також умови, невиконання або неналежне виконання яких є підставою для повернення отримувачем отриманих коштів.

За умовами пункту 21 Порядку №738 в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин державний центр зайнятості через регіональні, міські, районні, міськрайонні центри зайнятості, філії регіональних центрів зайнятості (далі - центр зайнятості) здійснює моніторинг та контроль виконання умов договору мікрогранту, зокрема шляхом періодичних виїзних оглядів місця провадження господарської діяльності отримувача, протягом трьох років з дня зарахування коштів на рахунок отримувача в уповноваженому банку або до повного виконання обов'язкової умови договору мікрогранту, визначеної абзацом третім пункту 20 цього Порядку. Для здійснення моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту отримувачем центр зайнятості може залучати відповідні центральні та/або місцеві органи влади. У разі неможливості встановлення факту цільового використання мікрогранту або встановлення факту нецільового використання мікрогранту під час моніторингу та контролю за додержанням умов договору мікрогранту, який здійснюється центром зайнятості, кошти в сумі, що дорівнює сумі коштів мікрогранту, використаної не за цільовим призначенням, протягом одного місяця повертаються отримувачем на спеціальний рахунок, відкритий в уповноваженому банку, для подальшого їх перерахування на рахунок, з якого здійснюється перерахування мікрогранту. Рішення про повернення мікрогранту приймаються регіональними центрами зайнятості. Уповноважений банк протягом п'яти робочих днів повертає зазначені кошти на: реєстраційний рахунок загального фонду Мінекономіки, відкритий в Казначействі, для подальшого їх перерахування до державного бюджету в установленому порядку - для коштів, наданих із загального фонду державного бюджету; спеціальний реєстраційний рахунок Мінекономіки, відкритий в Казначействі, - для коштів, наданих із спеціального фонду державного бюджету; на рахунок Фонду - для мікрогрантів, наданих за рахунок коштів Фонду. Неповернуті отримувачем кошти стягуються з нього відповідно до вимог законодавства. У разі несвоєчасного та/або неповного виконання пунктів 20 і 21 цього Порядку сума мікрогранту вважається заборгованістю, стягнення якої здійснюється Державним центром зайнятості та/або регіональним центром зайнятості у судовому порядку.

Матеріалами справи підтверджується факт надання позивачем відповідачу 250000,00 грн мікрогранту. При цьому, реєстрація Костів Ю.М. 29.12.2023 як фізичної особи - підприємця (номер запису в єдиному реєстрі 2010350000000473537), є юридичним фактом, настання якого є обов'язковою передумовою виникнення права на отримання та використання коштів мікрогранту.

31.08.2024 ФОП Костів Ю.М. припинено підприємницьку діяльність ( номер запису про державну реєстрацію припинення 2010350060001473537) за особистим рішенням підприємця.

03.09.2024 Костів Ю.М. внесено запис до ЄДРПОУ про державну реєстрацію фізичної особи-підприємця за номером 201035000000034228.

На виконання пп. 20, 21 Порядку, Львівським обласним центром зайнятості 25.12.2024 видано наказ № 1501 про повернення ФОП Костів Ю.М. коштів мікрогранту у сумі 250 000,00 грн (двісті п'ятдесят тисяч гривень 00 коп.).

Відповідно до пункту 20 Постанови Кабінету Міністрів України від 21.06.2022 № 738, у разі ліквідації суб'єкта господарювання, який отримав мікрогрант, повернення коштів мікрогранту здійснюється відповідно до законодавства. Суб'єкт господарювання зобов'язаний попередити центр зайнятості за місцем укладення договору мікрогранту про намір здійснити реорганізацію, ліквідацію.

У заяві про приєднання до Договору про надання мікрогранту ФОП Костів Ю.М. зазначила реєстраційний номер 2010350000000227391 та дату реєстрації підприємницької діяльності -08.11.2022 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

При цьому, як убачається зі записів у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, 08.11.2022 Костів Ю.М. зареєструвала фізичну особу-підприємця, запис номер 2010350000000227391, а 27.03.2023 припинила підприємницьку діяльність, Згодом, 29.12.2023 знову зареєструвала ФОП, а 31.08.2024 - припинила (запис №20103500600014735370), після цього 03.09.2024 -зареєструвала ФОП (запис №201035000000034228).

Тобто, грантоотримувачем припинено суб'єкта господарювання без узгодження з службою зайнятості (31.08.2024), про що проінформовано Львівський обласний центр зайнятості лише два місяці поспіль після ліквідації фізичної особи-підприємця (листом від 28.10.2024).

З огляду на наведені вище норми, відповідачкою допущено грубе порушення законодавства та умов договору про надання мікрогранту, що є підставою для задоволення позовних вимог повністю.

Судові витрати.

Сплачений позивачем судовий збір покладається на відповідача повністю.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 129, 219-221, 238-242 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позовні вимоги задовольнити повністю.

2. Стягнути з Костів Юлії Михайлівни (адреса: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) на користь Львівського обласного центру зайнятості (адреса: вул.Бортнянського, буд.11А, м.Львів, 79039, ідентифікаційний код 03491180) 250000,00 грн суми мікрогранту (отримувач АТ «Ощадбанк», код отримувача: 00032129, Рахунок отримувача: UA 683004650000029093142000001, Призначення платежу: повернення суми мікрогранту Костів Ю.М., РНОКПП НОМЕР_1 ) та 3000,00 грн судового збору.

3. Відповідно до ч. 1 ст. 241 ГПК України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.

4. Апеляційну скаргу на рішення суду можна подати в порядку, визначеному Господарським процесуальним кодексом України.

5. Інформацію у справі, яка розглядається, можна отримати за такою веб-адресою: http://lv.arbitr.gov.ua.

Повне рішення складено та підписано 13.08.2025.

Суддя Козак І.Б.