Рішення від 07.07.2025 по справі 910/3999/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

07.07.2025Справа № 910/3999/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Ковтуна С.А., секретар судового засідання Мамонтова О.О., розглянувши матеріали справи

за позовом акціонерного товариства «Українська залізниця»

до товариства з обмеженою відповідальністю «Мото-транс»

третя особа на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Бюро економічної безпеки України

про стягнення 3395381,69 грн,

Представники:

від позивача Левчук І.М.

від відповідача Герасимова Т.І.

від третьої особи Журавльов Д.Д.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До суду звернулось акціонерне товариство (далі -АТ) «Українська залізниця» з позовом до товариства з обмеженою відповідальністю (далі - ТОВ) «Мото-транс» про стягнення 3395381,69 грн за договором «Про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом» за № 42632271/2024-0001.

Позивач стверджує, що в рамках договору про надання послуг з організації перевезень вантажів залізничним транспортом № 42632271/2024-0001 від 10.06.2024, що укладений між позивачем та відповідачем, він (позивач) у період з 05.11.2024 по 22.12.2024 на станції Глибока-Буковинська надав відповідачу послуги за користування 32 вагонами (1620310,08 грн), за зберігання (1593057,00 грн) та за зберігання порожніх вагонів (2874,3630 грн), які підлягають сплаті останнім.

Суд своєю ухвалою від 01.04.2025 відкрив провадження у справі № 910/3999/25, постановив розглядати справу в порядку загального позовного провадження.

Відповідач позов відхилив повністю. Відповідач не заперечив перебування у період з 05.11.2024 по 22.12.2024 на станції Глибока-Буковинська 32 вагонів, які належали акціонерному товариству «Уніком транзит» та організації перевезень яких здійснював відповідач. Тривале перебування вагонів на залізничних коліях мало місце внаслідок дій Бюро економічної безпеки України, слідчий якого 14.11.2024 визнав речовими доказами майно, що знаходилось у вагонах, залишивши його на збережені у вагонах. А тому відповідач вважає, що таке перебування вагонів не зумовлено наданням послуг за договором № 42632271/2024-0001 від 10.06.2024, що підлягають оплаті відповідачем.

Позивач вважає, що простій вагонів на станції під вантажними операціями та у віданні відповідача відбувався з незалежних від залізниці причин, а тому належним платником є вантажовласник. Перебування майна під арештом не змінює такого порядку з урахуванням наведених обставин та норм, які регулюють умови договору перевезення. Бюро економічної безпеки України не є стороною договору перевезення, в якого б могли виникнути певні права чи обов'язки перед залізницею, які покладаються в даному випадку саме на відповідача.

Відповідач подав клопотання про витребування у Бюро економічної безпеки України копії листа від 14.11.2024 № 11/6/4.1.1/28175-24, який був направлений на адресу акціонерного товариства «Українська залізниця» та відповідь акціонерного товариства «Українська залізниця» на вказаний лист.

Обґрунтовуючи необхідність дослідження цих документів відповідач посилається на те, що за даними Бюро економічної безпеки України (лист від 05.12.2024) на підставі листа від 14.11.2024 № 11/6/4.1.1/28175-24 позивачем вживались заходи щодо забезпечення збереження речових доказів (сільськогосподарської продукції, яка була завантажена у вагони), а тому цей лист та відповідь на нього є підтвердженням того, що перебування вагонів на залізничних коліях мало місце не внаслідок надання послуг відповідачу. З метою отримання листа Бюро економічної безпеки України від 14.11.2024 № 11/6/4.1.1/28175-24 та відповіді позивача на нього відповідач 18.04.2025 звернувся до їх авторів (адвокатські запити № 18/04-25/2 та № 18/01-25/1), отримавши від акціонерного товариства «Українська залізниця» (лист від 21.04.2025) відповідь про неможливість їх надання внаслідок кібератаки на його ІТ-інфраструктуру. Бюро економічної безпеки України проігнорувало надання відповіді.

Вирішуючи клопотання суд виходив з такого.

За приписами ч. 1 ст. 81 Господарського процесуального кодексу (далі - ГПК) України учасник справ у разі неможливості самостійно надати докази вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений в частинах другій та третій статті 80 ГПК України. Якщо таке клопотання заявлено з пропуском встановленого строку, суд залишає його без задоволення, крім випадку, коли особа, яка його подає, обґрунтує неможливість його подання у встановлений строк з причин, що не залежали від неї.

Оскільки інформація про неможливість отримання цих документів надана товариством з обмеженою відповідальністю «Мото-транс» після закінчення строку для подачі відзиву, а Бюро економічної безпеки України відповіді не надало зовсім, суд вважає, що відсутні підстави для залишення клопотання без розгляду.

Вимоги до клопотання про витребування доказів наведені у ч. 2 ст. 81 ГПК України, відповідно до якої у клопотанні про витребування судом доказів повинно бути зазначено:

1) який доказ витребовується (крім клопотання про витребування судом групи однотипних документів як доказів);

2) обставини, які може підтвердити цей доказ, або аргументи, які він може спростувати;

3) підстави, з яких випливає, що цей доказ має відповідна особа;

4) заходи, яких особа, яка подає клопотання, вжила для отримання цього доказу самостійно, докази вжиття таких заходів та (або) причини неможливості самостійного отримання цього доказу;

5) причини неможливості отримати цей доказ самостійно особою, яка подає клопотання.

Клопотання в частині витребування листа Бюро економічної безпеки України від 14.11.2024 № 11/6/4.1.1/28175-24 відповідає вимогам ч. 2 ст. 81 ГПК України, зокрема, відповідач навів дані про доказ, що витребовується, обставини, які він може підтвердити, підстави наявності листа у Бюро економічної безпеки України та вжиті відповідачем заходи. А тому клопотання про витребування у Бюро економічної безпеки України листа від 14.11.2024 № 11/6/4.1.1/28175-24 суд задовольнив.

Натомість відповідач не навів жодних даних про те, що акціонерне товариство «Українська залізниця» надало відповідь на лист Бюро економічної безпеки України від 14.11.2024 № 11/6/4.1.1/28175-24 та форму такої відповіді, а тому в цій частині клопотання не відповідає вимогам ч. 2 ст. 81 ГПК України та судом не задоволено.

Також відповідач 01.05.2025 подав клопотання про залучення третьою особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, Бюро економічної безпеки України. Відповідач вважає, що оскільки до предмета дослідження у справі входить пов'язаність тривалого перебування вагонів на залізничних коліях з діями Бюро економічної безпеки України, рішення у справі може вплинути на обов'язки останнього щодо позивача чи відповідача.

Суд своєю ухвалою від 05.05.2025 залучив Бюро економічної безпеки України до участі у справі третьою особою на стороні відповідача, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, та витребував у нього лист (копію) від 14.11.2024 № 11/6/4.1.1/28175-24.

Відповідач подав клопотання про зупинення провадження у справі № 910/3999/25 до вирішення справи № 910/2778/25 за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «Мото-транс» до Бюро економічної безпеки України, Державної казначейської служби України про стягнення 3216241,44 грн шкоди.

Суд відмовив у задоволенні клопотання, про що 05.05.2025 постановив ухвалу, яка занесена до протоколу судового засідання.

Відмовляючи у задоволенні клопотання суд виходив з відсутності підстав для зупинення, передбачених п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України. За цією нормою суд зобов'язаний зупинити провадження у справі у випадку об'єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку господарського судочинства, до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об'єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.

Об'єктивна неможливість - це наявність таких перешкод щодо виявлення тих чи інших обставин, фактів, які не можуть бути встановлені у цьому провадженні, але мають значення для справи. Саме по собі встановлення цих обставин у іншому провадженні за відсутності перешкод їх виявлення в рамках справи, що розглядається, не є такою об'єктивною неможливістю.

Правомірність дій Бюро економічної безпеки України, що є предметом дослідження у № 910/2778/25, не унеможливлює з'ясування стану виконання сторонами зобов'язань за договором про надання послуг з організації перевезень вантажів залізничним транспортом № 42632271/2024-0001 від 10.06.2024 та настання обов'язку з їх оплати, що виключає можливість застосування п. 5 ч. 1 ст. 227 ГПК України.

Бюро економічної безпеки України надало суду лист від 14.11.2024 № 11/6/4.1.1/28175-24 щодо вжиття вичерпних заходів по забезпеченню збереження речових доказів у кримінальному провадженні № 72024001600000012 від 24.09.2024, а саме вилученої сільськогосподарської продукції (соєві боби), яка міститься в 62 залізничних вагонах, які простоюють на коліях станції Глибока-Буковинська.

Бюро економічної безпеки України (далі - БЕБ) зазначило, що з моменту тимчасового вилучення майна (14.11.2024) до моменту подання першого письмового клопотання про його передачу на зберігання (03.12.2024) з боку володільця та товариства з обмеженою відповідальністю «Мото-транс» до БЕБ не надходило жодних звернень з відповідною ініціативою. Після надходження звернення БЕБ відреагувало позитивно, погодивши зміну режиму зберігання на користь позивача. Така поведінка органу досудового розслідування повністю узгоджується із нормами кримінально-процесуального законодавства, а також підтверджує відсутність ознак умисного зволікання чи недбалого ставлення до забезпечення процесуальних прав володільця майна.

Розглянувши надані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача, відповідача та третьої особи, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, об'єктивно оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

10 червня 2024 року товариство з обмеженою відповідальністю «Мото-транс» (замовник) та акціонерне товариство «Укрзалізниця» (перевізник) уклали договір «Про надання послуг з організації перевезення вантажів залізничним транспортом» за №42632271/2024-0001 (далі - Договір).

Предметом договору є організація та здійснення перевезення вантажів, надання вантажного вагону для перевезення, інших послуг, пов'язаних з організацією перевезення вантажів у внутрішньому та міжнародному сполученнях (експорт, імпорт) у власних вагонах перевізника, вагонах залізниць інших держав та/або вагонах замовника, пов'язаних з цим супутніх послуг (далі - послуги) і проведення розрахунків за ці послуги. У розумінні договору, користування вагоном не є орендою майна, а плата за користування власним вагоном перевізника не є орендною платою (пункт 1.1 Договору).

Відповідно до пунктів 1.5, 1.6, 1.7 Договору він є публічним договором, за яким позивач взяв на себе обов'язок здійснювати надання послуг з перевезення залізничним транспортом загального користування кожному, хто до нього звернеться. Умови публічного договору встановлюються однаковими для всіх замовників, крім тих, кому за законом надані відповідні пільги. Договір з урахуванням змін до нього, оприлюднюється позивачем як публічна пропозиція про укладення на веб-сайті http://uz-cargo.com, з накладенням кваліфікованого електронного підпису. Договір укладається шляхом надання позивачем пропозиції укласти договір (оферти) і прийняття в цілому пропозиції (акцепту) другою стороною. Приймаючи пропозицію укласти договір друга сторона засвідчує, що ознайомилась та згодна з усіма умовами договору.

Згідно з пунктом 1.4 Договору надання послуг може підтверджуватися накладною, накопичувальною карткою, зведеною відомістю, відомістю плати за користування вагонами, відомістю плати за подавання/забирання вагонів та маневрову роботу, зведеними відомостями та іншими документами.

Відповідно до пункту 2.1.4 Договору замовник зобов'язаний сплачувати послуги перевізника та інші платежі, належні перевізнику за договором з сум внесеної передоплати за кодом платника. Самостійно визначати розмір попередньої оплати та періодичність її внесення на підставі діючих тарифів та умов договору, при цьому зобов'язаний враховувати обсяг запланованих перевезень, вагонообіг, строк перебування вагону за межами України та інших послуг позивача.

За умовам пункту 2.1.5 Договору замовник зобов'язаний відшкодовувати перевізнику витрати, пов'язані із затримками вагонів, контейнерів і вантажів з причин, що не залежать від перевізника, які виникли на станціях залізниць України, зокрема з наступних причин: неправильне оформлення відправниками перевізних документів; недодання до накладної документів, необхідних для виконання митних, санітарних та інших правил чи невірне їх оформлення; перевірка вантажів (маси вантажу) митними та іншими державними органами контролю; недотримання технічних умов розміщення та кріплення вантажів; недостатність грошових коштів та закриття коду платника; інші причини. Оплата вказаних послуг здійснюється шляхом списання з сум внесеної передоплати за кодом платника.

Пунктом 2.1.7 Договору встановлено, що замовник зобов'язаний у строки, встановлені розділом 4 договору, підписувати акти звіряння розрахунків, зведені відомості. Підписувати не пізніше двох робочих днів від дня надання послуг накопичувальні картки зборів за роботи (послуги) та штрафів, пов'язаних з перевезенням вантажів (вантажобагажу) форми ФДУ-92, відомості плати за користування вагонами форми ГУ-46, відомості плати за користування контейнерами форми ГУ-46к, відомості плати за подавання, забирання вагонів та маневрову роботу форми ГУ-46а. А у випадку оформлення вказаних вище документів в паперовій формі на вимогу замовника - підписувати та надавати перевізнику не пізніше двох робочих днів від дня надання такої його вимоги.

Пунктом 3.4 Договору передбачено що замовник зобов'язаний сплачувати у визначеному договором розмірі плату за користування власними вагонами перевізника: під час виконання вантажних операцій на місцях загального користування; переданих замовнику на місцях незагального користування; затриманих на станціях в очікуванні подавання під вантажні або інші операції, з причин, які залежать від замовника; затриманих під час перевезення з інших причин, що не залежать від перевізника (далі - плата за користування власними вагонами перевізника).

Згідно з пунктами 3.4.3 та 3.4.4 Договору моментом початку відліку часу для нарахування плати за користування власними вагонами перевізника, визначеної в пункті 3.4 договору, є момент передачі замовнику власних вагонів перевізника або початку затримки відповідно до правил користування вагонами. Облік часу користування, з метою визначення розміру плати за користування власними вагонами перевізника у випадках вказаних в пункті 3.4 договору, здійснюється відповідно до правил користування вагонами. Застосування плати за користування власними вагонами перевізника в частині, що не визначена договором, здійснюється відповідно до правил користування вагонами. Загальний час, за який нараховується та сплачується замовником плата за користування власними вагонами перевізника, включає час перебування вагонів у безпосередньому розпорядженні замовника та час затримки вагонів з його вини в очікуванні подавання під вантажні або інші операції на станціях призначення і на підходах до них.

Відповідно до ч. 1 ст. 306 Господарського кодексу України перевезенням вантажів визнається господарська діяльність, пов'язана з переміщенням продукції виробничо- технічного призначення та виробів народного споживання залізницями, автомобільними дорогами, водними та повітряними шляхами, а також транспортування продукції трубопроводами.

Умови перевезення вантажів залізничним транспортом регулюються, зокрема, Законом України «Про залізничний транспорт», Статутом залізниць України, Правилами перевезення вантажів та іншими нормативними актами.

Відповідно до статті 8 Закону України «Про залізничний транспорт», перевезення вантажів, пасажирів, багажу, вантажобагажу і пошти залізничним транспортом загального користування організовується на договірних засадах, що відповідно до розділу IV Статуту залізниць України передбачено і для взаємовідносин залізниці з підприємством, власником під'їзних залізничних колій.

Відповідно до положень статті 71 Статуту залізниць України взаємовідносини залізниці з підприємством, порядок і умови експлуатації залізничних під'їзних колій визначаються договором. Порядок подачі і забирання вагонів і контейнерів на залізничній під'їзній колії встановлюється договором на експлуатацію залізничної колії (договором на подачу та забирання вагонів).

Статтею 6 Статуту залізниць України визначено, що накладна є основним перевізним документом встановленої форми, оформленим відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.

Відповідно до пункту 8 Правил зберігання вантажів збір за зберігання вантажів у вагонах (контейнерах) у разі затримки їх з вини одержувача (відправника) після закінчення терміну безоплатного зберігання сплачується незалежно від місця затримки (на станції призначення та на підходах до неї, на прикордонних, припортових станціях тощо); при цьому термін безоплатного зберігання обчислюється при затримці - з моменту затримки.

Згідно з частиною 1 статті 26 Закону України «Про залізничний транспорт» обставини, які можуть слугувати підставою для майнової відповідальності перевізників, відправників та одержувачів вантажу, багажу, вантажобагажу, пасажирів, засвідчуються актами.

Правилами складання актів, затвердженими наказом Міністерства транспорту України від 28.05.2002 № 334 передбачено, що при перевезеннях у залежності від обставин, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, відправника, одержувача, пасажира складаються комерційні акти та акти загальної форми.

Акти загальної форми ГУ-23 складаються для засвідчення обставин, які можуть бути підставою для матеріальної відповідальності, якщо при цьому не потрібне складання комерційного акта. Акт загальної форми підписується особами, які беруть участь у засвідченні обставин, що стали підставою для складання акта, але не менше як двома особами (пункт 3 Правил складання актів).

Отже, з урахуванням вищенаведеного, підтвердження факту настання відповідних подій затримки вагонів на станції є акт загальної форми ГУ-23, складений згідно з додатком № 6 до правил користування вагонами і контейнерами.

Відповідно до статті 119 Статуту за користування вагонами і контейнерами залізниці вантажовідправниками, вантажоодержувачами, власниками під'їзних колій, портами, організаціями, установами, громадянами - суб'єктами підприємницької діяльності вноситься плата. Порядок визначення плати за користування вагонами (контейнерами) та звільнення вантажовідправника від зазначеної плати у разі затримки забирання вагонів (контейнерів), що виникла з вини залізниці, встановлюється Правилами. Зазначена плата вноситься також за час затримки вагонів на станціях призначення і на підходах до них в очікуванні подання їх під вивантаження, перевантаження з причин, що залежать від вантажоодержувача, власника залізничної під'їзної колії, порту, підприємства. За час затримки на коліях залізниці вагонів, що належать підприємствам чи орендовані ними, стягується 50 відсотків зазначених розмірів плати.

Згідно з п. 5 Збірника Тарифів на перевезення вантажів залізничним транспортом у межах України та пов'язані з ними послуги, затвердженого наказом Міністерства транспорту та зв'язку України від 26.03.2009 № 317 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.04.2009 за № 340/16356, «за затримку на станції призначення чи на підходах до неї або на станції відправлення власних та орендованих вагонів з вини одержувача, відправника або власника (орендаря) вагонів залізниці сплачується плата в розмірі 50 % ставок, зазначених у табл. 1».

Загальний час, за який вноситься вантажовласником плата залізниці за користування вагонами, включає час затримки вагонів з його вини та час перебування їх у безпосередньому розпорядженні вантажовласника (пункт 12 Правил користування вагонами).

Плата за користування стягується з вантажовласника також у разі затримки вагонів (контейнерів) під час перевезення в усіх випадках, крім тих, які залежать від залізниці (пункт 13 Правил користування вагонами).

Розмір плати за користування вагонами і контейнерами в залежності від часу користування встановлюється згідно з чинним законодавством (пункт 14 Правил користування вагонами).

До плати за користування вагонами і контейнерами, застосовується коефіцієнт 5,139 (наказ Мініфраструктури №441 від 22.06.2022).

За приписами пункту 46 Статуту залізниць, вантажі, що прибули, зберігаються на станції безкоштовно протягом доби. Цей термін обчислюється з 24-ої години дати вивантаження вантажу (контейнера) засобами залізниці або з 24-ої години дати подачі вагонів під вивантаження засобами одержувача. За зберігання вантажу на станції понад зазначений термін справляється плата, встановлена тарифом.

Згідно з пунктом 5 Правил зберігання вантажів, передбачено стягнення плати за зберігання вантажу, встановленої тарифом, незалежно від того, чиїми засобами здійснюється охорона вантажу.

Відповідно до п. 9 Правил зберігання вантажів «За зберігання на місцях загального користування та на коліях станції відправлення вантажів, завантажених у вагони (контейнери), які простоюють в очікуванні оформлення перевезення (у тому числі під митним оформленням та з інших причин, не залежних від залізниці), збір сплачується з моменту ввезення вантажу на станцію до моменту закінчення затримки. Факт затримки вантажу засвідчується актом загальної форми.

Якщо вантаж для відправлення завозиться на місця загального користування частинами і в день завезення першої частини не був зданий повністю, то збір за зберігання нараховується за кожну ввезену частину вантажу. Збір у таких випадках визначається як сума зборів за ввезені частини вантажу. Час зберігання кожної частини завезеного вантажу визначається від моменту ввезення цієї частини до моменту оформлення перевізних документів.

Крім того, пунктом 2.1. Розділу ІІІ Збірника Тарифів встановлено ставки збору за зберігання власного (орендованого) рухомого складу на своїх осях, тобто вагонів, при знаходженні їх на місцях загального користування станції, при цьому у всіх випадках неповна доба зберігання округлюється до повної.

Відповідно до п.2.6. Правил розрахунків за перевезення вантажів зазначено, що усі належні залізниці платежі за додаткові послуги, штрафи (які не були включені в перевізні документи і у відомості плати за користування вагонами та контейнерами) включаються в накопичувальні картки із зазначенням у них відомостей про надані послуги і їх вартість. У випадках, визначених чинним законодавством, на суми платежів і зборів, що підлягають сплаті, залізниця нараховує податок на додану вартість.

Пунктом 2.7. Правил розрахунків за перевезення вантажів визначено, що сплата додаткових провізних платежів, зборів та штрафів, які виникли при перевезенні або на станції призначення, повинна провадитись у визначеному порядку через розрахунковий підрозділ незалежно від терміну видачі вантажу станцією.

У листопаді-грудні 2024 року ТОВ «Мото-транс» здійснювало планування відправлення вантажу «насіння сої» (код 21100) у вагонах власності АТ «Уніком транзит» із станції Глибока-Буковинська призначенням в Румунію через прикордонний перехід Вадул-Сірет - Дорнешти.

У забезпечення виконання вантажних операцій на станцію Глибока-Буковинська 05.11.2024 о 09:53 поїздом № 3582 та о 11:50 поїздом № 3584 прибули 32 порожні вагони власності АТ «Уніком транзит» №№ 315393398237, 315393394178, 315393338142, 315393396132, 315393341088, 315393395399, 335693351058, 315393336708, 335693328122, 315393343076, 315393342227, 315393342961, 335693350936, 315393353356, 315393390408, 315393395134, 335493430250, 315393390010, 315393355203, 315393352572, 315393352960, 335693353062, 315393332517, 315393394053, 315393391661, 315393334448, 315393333606, 315393332988, 315393354875, 315393390853, 315393339926, 335693353088 накладною ЦІМ/СМГС № 000032 під навантаження.

Вантажні операції по колії 1435 мм на станції Глибока-Буковинська проводяться виключно на місцях загального користування, а саме: на двох станційних коліях №№ 4, 5, які визначені для приймання парних, відправлення непарних вантажних поїздів з (на) станцію Вадул-Сірет, розвантажування, навантаження.

Подавання вищевказаних вагонів було проведено: 05.11.2024 о 10:05 та 12:05, що підтверджується пам'ятками №№273, 274 про подавання вагонів.

Завіз та завантаження вантажу відповідачем у вагони відбувався частинами, що підтверджується актами загальної форми № 607 від 06.11.2024, № 617 від 07.11.2024, № 624 від 08.11.2024, № 628 від 09.11.2024, № 629 від 10.11.2024 за підписом працівників станції та відповідального працівника вантажовідправника ТОВ «Мото- транс»:

в добу 05.11.2024 - завантажено 295 тонн в 6 вагонів;

в добу 06.11.2024 - завантажено 198 тонн в 4 вагони;

в добу 07.11.2024 - 445 тонн в 9 вагонів;

в добу- 08.11.2024 - 346 тонн в 7 вагонів;

в добу 09.11.2024 - завантажено - 296 тонн в 9 вагонів.

Загальна кількість завантаженого вантажу у 32 вагони складає 1580 тонн.

05.12.2024 відповідач звернувся з листом №05/12/2024 щодо надання дозволу на проведення розвантаження цих вагонів із гарантією оплати всіх належних залізниці платежів (збір за користування та зберігання) протягом грудня 2024 року через неможливість їх подальшого навантаження та відправлення з причин блокування такого відправлення правоохоронним органом.

Вивантаження вантажу та відправлення порожніх вагонів проводилось поступово, що підтверджується актами загальної форми, повідомленнями вантажовідправника про готовність вагонів до забирання з вантажних фронтів для подальшого приймання до перевезення, пам'ятками про забирання вагонів, накладними:

12.12.2024 в 18:00 вивантажено 3 вагони (148 тонн), які простоювали в очікування відправлення зі станції до 18.12.2024 08:05 (акт ф. ГУ-23 №653 від 12.12.2024, повідомлення вантажовідправника про готовність вагонів до забирання №169,171 пам'ятка про забирання №164, накладна № 587543);

13.12.2024 в 16:00 вивантажено 2 вагони (99 тонн), які простоювали в очікування відправлення зі станції до 18.12.2024 08:05 (акт ф. ГУ-23 №654 від 13.12.2024, повідомлення вантажовідправника про готовність вагонів до забирання №№ 169, 171 пам'ятка про забирання №164, накладна № 587543);

14.12.2024 в 18:00 вивантажено 3 вагони (147 тонн), які простоювали в очікування відправлення зі станції до 18.12.2024 08:05 (акт ф. ГУ-23 №656 від 14.12.2024, повідомлення вантажовідправника про готовність вагонів до забирання №№ 169, 170, 171 пам'ятка про забирання №164, накладна № 587543);

15.12.2024 в 17:00 вивантажено 4 вагони (198 тонн), які простоювали в очікування відправлення зі станції до 18.12.2024 08:05 (акт ф. ГУ-23 №658 від 15.12.2024, повідомлення вантажовідправника про готовність вагонів до забирання №№ 169, 171 пам'ятка про забирання №164, накладна № 587543);

16.12.2024 в 18:00 вивантажено 3 вагони (148 тонн), які простоювали в очікування відправлення зі станції до 18.12.2024 08:05 (акт ф. ГУ-23 №659 від 16.12.2024, повідомлення вантажовідправника про готовність вагонів до забирання №№ 170, 171 пам'ятка про забирання №164, накладна № 587543);

17.12.2024 в 18:00 вивантажено 4 вагони (198 тонн), які простоювали в очікування відправлення зі станції до 18.12.2024 21:40 (акт ф. ГУ-23 №660 від 17.12.2024, повідомлення вантажовідправника про готовність вагонів до забирання № 173 пам'ятка про забирання №165, накладна № 588459);

18.12.2024 в 18:00 вивантажено 3 вагони (148 тонн), які простоювали в очікування відправлення зі станції до 19.12.2024 12:40 (акт ф. ГУ-23 №661 від 18.12.2024, повідомлення вантажовідправника про готовність вагонів до забирання № 174 пам'ятка про забирання №168, накладна № 588780);

20.12.2024 в 17:00 вивантажено 3 вагони (149 тонн), які простоювали в очікування відправлення зі станції до 20.12.2024 19:35 (акт ф. ГУ-23 №662 від 20.12.2024, повідомлення вантажовідправника про готовність вагонів до забирання № 175 пам'ятка про забирання №169, накладна № 590331);

21.12.2024 в 18:00 вивантажено 5 вагонів (247 тонн), які простоювали в очікування відправлення зі станції до 21.12.2024 20:05 (акт ф. ГУ-23 №664 від 21.12.2024, повідомлення вантажовідправника про готовність вагонів до забирання № 176 пам'ятка про забирання №170, накладна № 591537);

22.12.2024 в 11:40 вивантажено 2 вагони (98 тонн), які простоювали в очікування відправлення зі станції до 22.12.2024 12:00 (акт ф. ГУ-23 №665 від 22.12.2024, повідомлення вантажовідправника про готовність вагонів до забирання № 177 пам'ятка про забирання №171, накладна № 591859).

Весь період знаходження вагонів під вантажними операціями на станції Глибока-Буковинська Львівської залізниці є предметом регулювання договору про надання послуг з організації перевезень вантажів залізничним транспортом № 42632271/2024-0001 від 10.06.2024, і оскілки простій відбувся з незалежним від позивача причин платником за простій вагонів є відповідач як зобов'язана сторона за Договором.

За час затримки вагонів під вантажними операціями на станції Глибока-Буковинська Львівської залізниці з причин які залежали від відповідача залізницею нараховано такі платежі:

за користування вагонами - 1620310,08 грн,

за зберігання - 1593057,00 грн,

за зберігання порожніх вагонів - 2874,36 грн.

Загальна сума нарахованих платежів за надані залізницею послуги становить 3216241,44 грн.

Платежі включено в накопичувальні картки форми ФДУ-92 №02010004, 02010005 від 02.01.2025 та у відомість плати за користування вагонами №02010001. Вказані накопичувальні та відомості підписано відповідачем без зауважень, проте через відсутність коштів на особовому рахунку, здійснити списання коштів в порядку визначеному Договором було не можливо.

Таким чином, внаслідок затримки вагонів під вантажними операціями з причин які залежали від відповідача та не залежали від залізниці, загальна сума нарахованих платежів за надані залізницею послуги становить 3216241,44 грн.

Згідно з нормами ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін). Якщо строк (термін) виконання боржником обов'язку не встановлений або визначений моментом пред'явлення вимоги, кредитор має право вимагати його виконання у будь-який час. Боржник повинен виконати такий обов'язок у семиденний строк від дня пред'явлення вимоги, якщо обов'язок негайного виконання не випливає із договору або актів цивільного законодавства.

Факт наявності боргу у відповідача перед позивачем на суму 3216241,44 грн належним чином доведений, документально підтверджений та відповідачем не спростований.

За змістом статті 610 Цивільного кодексу України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).

Згідно з ст. 611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, відшкодування збитків, сплата неустойки.

Пунктом 62 Статуту залізниць України передбачено, що у разі несвоєчасного внесення вантажовідправником належної плати, зборів, штрафів справляється пеня за кожен день затримки у розмірі встановленому законодавством.

Відповідно до розділу 4 Договору списання нарахованих коштів за наданні послуги на підставі оформлених розрахункових документів відображається щодобово. Як зазначено вище нараховані кошти включено в накопичувальні картки форми ФДУ-92 №02010004, 02010005 та у відомість плати за користування вагонами №02010001 від 02.01.2025, але через відсутність коштів на особовому рахунку відобразити їх списання було не можливо. Таким чином строк прострочення виконання зобов'язання почався з наступної доби 03.01.2025.

Відповідно до п. 5.2. Договору у випадку виникнення заборгованості за договором замовник сплачує перевізнику пенею у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, що діяла у період за який сплачується пеня від суми боргу за кожний день прострочення платежу.

За розрахунком позивача, перевіреним судом, з відповідача слід стягнути 179140,25 грн пені за період з 03.01.2025 по 14.03.2025.

Відповідно до ст. 73 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд встановлює наявність чи відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставини, які мають значення для вирішення справи.

Згідно зі ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Приймаючи рішення, суд зобов'язаний керуватись наданими сторонами доказами.

Позивач належним чином довів порушення його прав зі сторони відповідача.

Обставини, на які посилається позивач як на підставу своїх вимог, належним чином доведені і відповідачем не спростовані, а тому позовні вимоги позивача до останнього підлягають задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на відповідача.

На підставі викладеного, керуючись статтями 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 248 Господарського процесуального кодексу України, суд

УХВАЛИВ:

Задовольнити повністю позов акціонерного товариства «Українська залізниця» до товариства з обмеженою відповідальністю «Мото-транс».

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «товариства з обмеженою відповідальністю «Мото-транс» (проспект Героїв Сталінграду, 4 корп. 6, кв. 46, м. Київ, 04211, код 42632271) на користь акціонерного товариства «Українська залізниця» в особі філії «Пасажирська компанія» (вул. Уманська, 8, м. Київ, 03049, код 41022900) 3216241,44 грн боргу, 179140,25 грн пені, 40744,58 грн судового збору.

Відповідно до ст. 241 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закритті апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Згідно з ч. 1 ст. 256 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга може бути подана до Північного апеляційного господарського суду.

Повний текст рішення складений 13.08.2025.

Суддя С. А. Ковтун