СВЯТОШИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М. КИЄВА
пр. № 1-кс/759/4840/25
ун. № 759/17382/25
08 серпня 2025 року слідчий суддя Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника ОСОБА_5 розглянувши у відкритому судовому засіданні, в режимі ВКЗ, клопотання прокурора ОСОБА_6 про продовження строку запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Великі Озера Дубровицького району Рівненської області, громадянина України, одруженого, офіційно не працюючого, зареєстрованого у АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою АДРЕСА_2 у межах кримінального провадження, відомості про яке внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №120251000800001560 від 07.05.2025, за ознаками кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України,
07.08.2025 до слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва ОСОБА_1 надійшло вказане клопотання, в якому прокурор просить продовжити запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту щодо підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України.
Клопотання обґрунтоване тим, що слідчими СУ ГУНП в Київській області за процесуального керівництва Київської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42023110000000094 від 23.03.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України та за підозрою ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_7 не пізніше 03.08.2022 прибув до Бучанської міської територіальної громади Київської області та, ознайомившись з масштабами руйнувань об'єктів інфраструктури, усвідомлюючи потенційний обсяг фінансування потреб на її відновлення, прийшов до висновку щодо можливості заволодіння бюджетними коштами в особливо великих розмірах, шляхом укладення договорів підряду на виконання будівельних робіт з усунення руйнувань соціальної, житлової та критичної інфраструктури із уповноваженими службовими особами Бучанської міської ради та її структурних підрозділів без застосування тендерних процедур (відкритих торгів).
Однак, ОСОБА_7 , який мав досвід участі у публічних закупівлях, у тому числі закупівлях, які проводяться через електронну систему публічних закупівель « Prozorro », достовірно знав типовий хід та вимоги до процедур закупівель, перелік необхідних для участі у ній документів, коло та повноваження осіб, уповноважених замовником на оголошення, проведення закупівель та визначення переможця, розумів, що одноособово реалізувати злочинний умисел, спрямований на заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання своїм службовим становищем, є неможливим.
Зокрема, ОСОБА_7 усвідомлював, що до складу злочинної організації першочергово мають входити службові особи розпорядників коштів місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади Київської області , які уповноважені визначати об'єкти, що підлягають відновленню, визначати черговість такого відновлення, ініціювати перед Бучанською міською радою питання внесення змін до бюджету громади щодо фінансування відновлювальних робіт, укладати відповідні договори підряду та приймати результати виконаних робіт.
Крім того, до складу злочинної організації мають входити фізичні особи - підприємці, які є постачальниками будівельних матеріалів та котрі погодяться надавати ФОП ОСОБА_7 первинні бухгалтерські документи із завищеними цінами на будівельні матеріали, таким чином сприяти легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом через виведення їх у готівку.
Для реалізації злочинного плану ОСОБА_7 мав підшукати осіб, які відповідатимуть вищезазначеним критеріям, погодяться на вчинення заволодіння бюджетними коштами в межах реалізації злочинного умислу у складі злочинної організації, а також за рівнем комунікабельності, освіти, особистими, діловими якостями будуть здатними виконувати функції визначені їм організатором групи, у необхідних випадках - пропонувати організатору корективи злочинного плану відповідно до свого функціоналу, погодяться залучати інших осіб для заняття протиправною діяльністю.
Після опрацювання ОСОБА_7 осіб - потенційних кандидатів та отримання від них згоди на участь у злочинній діяльності не пізніше вересня 2022 року до складу злочинної організації увійшли:
- начальник відділу освіти Бучанської міської ради ОСОБА_11 , який наділений повноваженнями укладання договорів від імені відділу освіти Бучанської міської ради та прийняття результатів робіт за укладеними договорами та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній;
- син ОСОБА_7 - ОСОБА_9 , який мав практичний досвід виконання будівельних робіт, організації роботи на будівельному майданчику та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній;
- невістка ОСОБА_7 - ОСОБА_8 (дружина ОСОБА_9 ), яка мала практичний досвід підготовки документації з виконання будівельних робіт, та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надала свою добровільну згоду на участь у ній;
- фізична особа-підприємець ОСОБА_13 , який виконував функції посередника між ФОП ОСОБА_7 та безпосередніми виробниками і постачальниками будівельних матеріалів, та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній;
- фізична особа-підприємець ОСОБА_14 , який мав практичний досвід у заготівлі та поставці пиломатеріалів, що використовувалися у будівництві, та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній.
- фізична особа-підприємець ОСОБА_4 , який мав практичний досвід виконання будівельних робіт та підготовки документів для проведення будівельних робіт, та, ознайомившись із планом діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній.
Після залучення до складу злочинної організації вищевказаних осіб, ОСОБА_7 визначив її організаційну структуру та розподілив ролі між собою та залученими учасниками наступним чином.
Будучи організатором та керівником злочинної організації, ОСОБА_7 поклав на себе виконання наступних обов'язків:
- загальне керівництво діяльністю злочинної організації і планування вчинення конкретних злочинів;
- розподіл обов'язків між керівником та іншими учасниками злочинної організації з чітким визначенням ролей при скоєнні злочинів;
- координація дій членів злочинної організації у процесі злочинної діяльності, встановлення необхідних зв'язків з іншими особами, яким не було відомо про злочинні наміри членів злочинної організації, проте, від вчинення чи невчинення такими особами певних дій залежала можливість реалізації розробленого ОСОБА_7 злочинного плану;
- залучення і погодження при залученні нових членів до складу злочинної організації;
- контроль за укладанням договорів з Бучанською міською радою та її структурними підрозділами з метою виконання будівельних робіт;
- організація виведення отриманих бюджетних коштів на рахунки підконтрольних юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що є членами злочинної організації, з їх подальшим переведенням у готівку;
- розподіл коштів, одержаних у результаті злочинної діяльності організації, між її членами;
- організація вжиття конспіративних заходів з метою уникнення можливої кримінальної відповідальності усіх учасників злочинної організації.
На ОСОБА_11 , як на виконавця, активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації та службову особу - начальника відділу освіти Бучанської міської ради покладалося наступне:
- організація процесу подання на розгляд Бучанської міської ради та сприяння у затвердженні змін до бюджету Бучанської міської територіальної громади сесією ради із заздалегідь погодженими обсягами бюджетних асигнувань для фінансування (видатки бюджетних коштів) будівельних робіт по об'єктам будівництва, на яких будівельні роботи виконуватиме ФОП ОСОБА_7 ;
- укладання договорів підряду від імені відділу освіти Бучанської міської ради із ФОП ОСОБА_7 без застосування процедур закупівлі за кошторисними вартостями робіт (розмірами договірних цін), що попередньо визначені ОСОБА_7 , без проведення замовником попереднього аналізу цін на будівельні матеріали, що використовуватимуться;
- погодження кошторисної частини проектної документації без виконання передбаченого Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 (зі змінами), обов'язку щодо проведення замовником аналізу цін на матеріальні ресурси за обґрунтованою ціною, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні;
- прийняття результатів виконаних будівельних робіт у ФОП ОСОБА_7 ;
- здійснення фінансування (видатки бюджетних коштів) прийнятих будівельних робіт в межах виділених бюджетних асигнувань;
- виконання інших вказівок організатора групи.
На ОСОБА_9 , як на виконавця та активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації, покладено функції:
- організації та контролю виконання будівельних робіт (виробничого процесу) на об'єктах будівництва, які ФОП ОСОБА_7 , виконував на підставі договорів підряду, укладених між Бучанською міською радою та її структурними підрозділами;
- пошук та залучення осіб, які мають навички виконання будівельних робіт та можливість постачання будівельних матеріалів;
- пошук осіб для залучення їх як пособників злочинів, вчинюваних злочинною організацією;
- виведення частини отриманих бюджетних коштів у готівку.
На ОСОБА_8 , як виконавця та активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації, покладено функції:
- виготовлення проектно-кошторисної та виконавчої документації щодо будівельних робіт, які за кошти місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади виконував ФОП ОСОБА_7 , комунікація із вказаних питань з співробітниками Бучанської міської ради та її структурними підрозділами (виконавчими органами) з метою отримання можливості використання повної суми бюджетних асигнувань, виділених для фінансування окремих об'єктів відновлення;
- організація проведення експертизи кошторисної частини проектної документації на вказані об'єкти будівництва;
- внесення недостовірних відомостей до проектно-кошторисної та виконавчої документації по вказаним об'єктам будівництва шляхом збільшення поточних цін на будівельні матеріали, що використані в ході будівництва, для отримання можливості подальшого протиправного заволодіння бюджетними коштами;
- виведення частини отриманих бюджетних коштів у готівку.
На ОСОБА_13 , як на виконавця злочинів, пов'язаних з легалізацією коштів одержаних злочинним шляхом, та активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації покладено функції:
- сприяння в організації постачання окремих будівельних матеріалів по договорам підряду та підготовки фінансово-звітних документів по ним;
- сприяння у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_7 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_7 у власних цілях.
На ОСОБА_14 , як на виконавця злочинів, пов'язаних з легалізацією коштів одержаних злочинним шляхом, та активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації, покладено функції:
- сприяння в організації постачання окремих будівельних матеріалів по договорам підряду та підготовки фінансово-звітних документів по ним;
- сприяння у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_7 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_7 у власних корисних цілях.
На ОСОБА_4 , як на виконавця злочинів, пов'язаних з легалізацією коштів одержаних злочинним шляхом, та активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації, покладено функції:
- сприяння у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_7 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_7 у власних корисних цілях.
Крім того, у ході досудового розслідування встановлено, що не пізніше 25.11.2022, ОСОБА_7 усвідомлюючи, що з метою заволодіння бюджетними коштами, розпорядником яких є Бучанська міська рада , до складу злочинної організації необхідно залучити заступника міського голови Бучанської міської ради Київської області ОСОБА_10 , який, відповідно рішення Бучанської міської ради від 05.08.2022 № 3075-32-VII «Про надання повноваження посадовій особі Бучанської міської ради на самопредставництво інтересів Бучанської міської територіальної громади », уповноважений підписувати договори, акти виконаних робіт, фінансові документи від імені Бучанської міської ради , представляти інтереси Бучанської міської ради (код ЄДРПОУ 04360586 ) від імені Бучанської міської територіальної громади .
Реалізуючи злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи у складі злочинної організації, володіючи інформацією про обсяг повноважень ОСОБА_10 щодо укладання договорів підряду на відновлення зруйнованих у ході бойових дій на території Бучанської міської територіальної громади об'єктів інфраструктури, ОСОБА_7 ознайомив останнього із розробленим злочинним планом та запропонував увійти до складу злочинної організації у якості виконавця.
Не пізніше 25.11.2025, заступник міського голови Бучанської міської ради Київської області ОСОБА_10 , ознайомившись із планом злочинної діяльності злочинної організації, надав свою добровільну згоду на участь у ній.
Отримавши від ОСОБА_10 згоду на участь у діяльності злочинної організації, ОСОБА_7 , виконуючи роль організатора та керівника злочинної організації, відповідно до визначеної раніше організаційної структури групи, відвів ОСОБА_10 роль виконавця та активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації, тому визначив йому наступні функції:
- організація процесу подання на розгляд Бучанської міської ради та сприяння у затвердженні змін до бюджету Бучанської міської територіальної громади сесією ради із заздалегідь погодженими обсягами бюджетних асигнувань для фінансування (видатки бюджетних коштів) будівельних робіт по об'єктам будівництва, на яких будівельні роботи виконуватиме ФОП ОСОБА_7 ;
- укладання договорів підряду від імені Бучанської міської ради із ФОП ОСОБА_7 без застосування процедур закупівлі за кошторисними вартостями робіт (розмірами договірних цін), що попередньо визначені ОСОБА_7 , без проведення замовником попереднього аналізу цін на будівельні матеріали, що використовуватимуться;
- погодження кошторисної частини проектної документації без виконання передбаченого Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 (зі змінами), обов'язку щодо проведення замовником аналізу цін на матеріальні ресурси за обґрунтованою ціною, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні;
- прийняття результатів виконаних будівельних робіт у ФОП ОСОБА_7 ;
- здійснення фінансування (видатки бюджетних коштів) прийнятих будівельних робіт в межах виділених бюджетних асигнувань;
- виконання інших вказівок організатора групи.
Крім того, у ході досудового розслідування встановлено, що не пізніше 20.12.2022, ОСОБА_7 , усвідомлюючи, що з метою заволодіння бюджетними коштами, розпорядником яких є відділ культури, релігій та національностей Бучанської міської ради , до складу злочинної організації необхідно залучити виконувача обов'язків начальника цього відділу ОСОБА_12 , на яку, відповідно до розпорядження Бучанського міського голови ОСОБА_15 від 24.06.2022 № 214/К/ТР, покладено виконання обов'язків начальника відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради з правом підпису фінансових, господарських та платіжних документів.
Реалізуючи злочинний умисел, спрямований на заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, діючи у складі злочинної організації, володіючи інформацією про обсяг повноважень ОСОБА_12 щодо укладання договорів підряду на відновлення зруйнованих у ході бойових дій на території Бучанської міської територіальної громади об'єктів інфраструктури, які входять до сфери управління відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради , ОСОБА_7 ознайомив останню із розробленим злочинним планом та запропонував увійти до складу злочинної організації у якості виконавця.
Не пізніше 20.12.2022, виконувач обов'язків начальника відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради ОСОБА_12 , ознайомившись із планом злочинної діяльності злочинної організації, надала свою добровільну згоду на участь у ній.
Отримавши від ОСОБА_12 згоду на участь у діяльності злочинної організації, ОСОБА_7 , виконуючи роль організатора та керівника групи, відповідно до визначеної раніше організаційної структури групи, відвів їй роль виконавця та активного учасника організованої ОСОБА_7 злочинної організації, тому визначив їй наступні функції:
- організація процесу подання на розгляд Бучанської міської ради та сприяння у затвердженні змін до бюджету Бучанської міської територіальної громади сесією ради із заздалегідь погодженими обсягами бюджетних асигнувань для фінансування (видатки бюджетних коштів) будівельних робіт по об'єктам будівництва, на яких будівельні роботи виконуватиме ФОП ОСОБА_7 ;
- укладання договорів підряду від імені відділу культури, національностей та релігій Бучанської міської ради із ФОП ОСОБА_7 без застосування процедур закупівлі за кошторисними вартостями робіт (розмірами договірних цін), що попередньо визначені ОСОБА_7 , без проведення замовником попереднього аналізу цін на будівельні матеріали, що використовуватимуться;
- погоджувати кошторисну частину проектної документації без виконання передбаченого Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 (зі змінами), обов'язку щодо проведення замовником аналізу цін на матеріальні ресурси за обґрунтованою ціною, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні;
- прийняття результатів виконаних будівельних робіт у ФОП ОСОБА_7 ;
- здійснення фінансування (видатки бюджетних коштів) прийнятих будівельних робіт в межах виділених бюджетних асигнувань;
- виконання інших вказівок організатора групи.
Створена ОСОБА_7 злочинна організація характеризувалася наявністю таких ознак:
Стійкість, стабільність, згуртованість складу злочинної організації вчинення спільних злочинних дій упродовж тривалого часу, постійністю зв'язків між ланками злочинної організації з метою вчинення кримінальних правопорушень.
Системним плануванням протиправної діяльності злочинної організації, яка складалася з кількох етапів на кожному з яких організатором були задіяні учасники, які відповідали за виконання певної частини злочинного плану.
- наявністю загальновизначених правил поведінки, що проявлялось в організованості, тісному зв'язку всіх її членів у їх злочинній діяльності, як під час готування до вчинення кримінальних правопорушень, так і безпосередньо в момент їх вчинення, а також після вчинення;
- суворою підпорядкованістю рядових її членів керівнику злочинної організації;
- чіткою ієрархією;
- тривалістю існування.
Стійкість створеної ОСОБА_7 злочинної організації забезпечувалася постійним складом її учасників, стабільністю та безпекою її функціонування, міцними внутрішніми зв'язками між учасниками організації, тривалістю діяльності злочинної організації, чітким визначенням ролі кожного з учасників злочинної організації, високим рівнем узгодженості дій учасників, єдиним планом діяльності злочинної діяльності, конспірацією дій учасників.
Ієрархічність злочинної організації забезпечувалася наявністю відповідної системно-структурної побудови об'єднання, яка включає в себе наявність лідера - ОСОБА_7 , який забезпечує керівництво трьома ланками злочинної організації, кожна з яких виконує свою частину злочинного плану чітко визначену підпорядкованість інших членів об'єднання його керівнику, горизонтальними зв'язками між ланками злочинної організації, загальновизнаними правилами поведінки і забезпеченням дотримання їх учасниками злочинної організації.
Усередині злочинної організації існує сувора конспірація, яка виражається у вжитті заходів пов'язаних з наданням протиправній діяльності вигляду законної, спілкуванні в завуальованій формі та за допомогою месенджерів.
Створена ОСОБА_7 злочинна організація включала у себе кілька ланок з розподілом функцій між ними:
Першу (вищу) ланку у злочинній організації ОСОБА_7 відвів собі, згідно чого йому, як організатору злочинної організації та лідеру, повинні підпорядковуватися всі інші учасники злочинної організації, які безумовно, чітко і своєчасно повинні виконувати всі його вказівки, настанови та вимоги. При цьому, саме ОСОБА_7 визначив напрям злочинної діяльності, приймав рішення про включення до складу злочинної організації нових членів, особисто здійснював контроль за їх діяльністю, здійснював фінансування та отримував основний дохід (вигоду) від вчинення злочинної діяльності.
Таким чином, ОСОБА_7 , будучи керівником злочинної організації забезпечував:
- загальне керівництво злочинною організацією і планування вчинення конкретних злочинів;
- розподіл обов'язків між учасниками з чітким визначенням ролей при скоєнні злочинів;
- координація дій членів злочинної організації у процесі злочинної діяльності, встановлення необхідних зв'язків з іншими особами, яким не було відомо про злочинні наміри членів злочинної організації, проте, від вчинення чи невчинення такими особами певних дій залежала можливість реалізації розробленого ОСОБА_7 злочинного плану;
- виведення отриманих бюджетних коштів на рахунки підконтрольних юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, що є членами злочинної організації, з їх подальшим переведенням у готівку;
- розподіл коштів, одержаних у результаті діяльності злочинної організації, між її учасниками;
Другу ланку злочинної організації складали її виконавці, яких ОСОБА_7 умовно розділив на три групи кожна з яких забезпечувала реалізацію певної частини загального плану злочинної діяльності
До першої групи ланки виконавців ОСОБА_7 віднесено ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , які, як виконавці та службові особи Бучанської міської ради та її структурних підрозділів забезпечували:
- організацію процесу подання на розгляд Бучанської міської ради та сприяння у затвердженні змін до бюджету Бучанської міської територіальної громади сесією ради із заздалегідь погодженими обсягами бюджетних асигнувань для фінансування (видатки бюджетних коштів) будівельних робіт по об'єктам будівництва, на яких будівельні роботи виконуватиме ФОП ОСОБА_7 ;
- укладання договорів підряду від імені Бучанської міської ради та її структурних підрозділів із ФОП ОСОБА_7 без застосування процедур закупівлі за кошторисними вартостями робіт (розмірами договірних цін), що попередньо визначені ОСОБА_7 , без проведення замовником попереднього аналізу цін на будівельні матеріали, що використовуватимуться;
- погодження кошторисну частину проектної документації без виконання передбаченого Настановою з визначення вартості будівництва, затвердженою наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 (зі змінами), обов'язку щодо проведення замовником аналізу цін на матеріальні ресурси за обґрунтованою ціною, яка склалася на момент розроблення проектної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні;
- прийняття результатів виконаних будівельних робіт у ФОП ОСОБА_7 ;
- здійснення фінансування (видатки бюджетних коштів) прийнятих будівельних робіт в межах виділених бюджетних асигнувань;
- виконання інших вказівок лідера.
До другої групи ланки виконавців ОСОБА_7 віднесено близьких осіб - ОСОБА_9 та ОСОБА_8 які, як виконавці, мали відповідати за документальне забезпечення протиправної діяльності та фактичне виконання робіт на будівельних майданчиках, зокрема ОСОБА_9 забезпечував:
- організацію та контроль виконання будівельних робіт (виробничого процесу) на об'єктах будівництва, які ФОП ОСОБА_7 , виконував на підставі договорів підряду, укладених між Бучанською міською радою та її структурними підрозділами;
- пошук та залучення осіб, які мають навички виконання будівельних робіт та можливість постачання будівельних матеріалів;
- пошук осіб для залучення їх як пособників злочинів, вчинюваних злочинною організацією;
- виведення частини отриманих бюджетних коштів у готівку.
ОСОБА_8 , як виконавець, забезпечувала:
- виготовлення проектно-кошторисної та виконавчої документації щодо будівельних робіт, які за кошти місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади виконував ФОП ОСОБА_7 , комунікація із вказаних питань з співробітниками Бучанської міської ради та її структурними підрозділами (виконавчими органами) з метою отримання можливості використання повної суми бюджетних асигнувань, виділених для фінансування окремих об'єктів відновлення;
- організацію проведення експертизи кошторисної частини проектної документації на вказані об'єкти будівництва;
- внесення недостовірних відомостей до проектно-кошторисної та виконавчої документації по вказаним об'єктам будівництва шляхом збільшення поточних цін на будівельні матеріали, що використані в ході будівництва, для отримання можливості подальшого протиправного заволодіння бюджетними коштами.
До третьої групи ланки виконавців ОСОБА_7 залучено в якості виконавців злочинів пов'язаних з легалізацією коштів отриманих злочинним шляхом ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_4 , які були обізнані про заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем іншими учасниками злочинної організації, тобто обізнаними про те, що грошові кошти, які перераховувались ОСОБА_7 на їх банківські рахунки повністю чи частково одержані злочинним шляхом.
Так, ОСОБА_13 та ОСОБА_14 , як виконаці та учасники злочинної організації, будучи фізичними особами-підприємцями, сприяли в організації постачання окремих будівельних матеріалів за договорами підряду та підготовки фінансово-звітних документів по ним, сприяли у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_7 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_7 у власних цілях.
Також, організатором ОСОБА_7 в якості виконавця залучено ОСОБА_4 , роль якого полягала у безпосередньому виконанні будівельних робіт на окремих об'єктах будівництва за укладеними договорами підряду ФОП ОСОБА_7 , залучення осіб, які мають навики виконання будівельних робіт, у виведенні частини отриманих бюджетних коштів у готівку через проведення фіктивних (безтоварних) господарських операцій з ФОП ОСОБА_7 та безпосереднє виведення отриманих коштів для їх використання ОСОБА_7 у власних корисних цілях.
Таким чином, зорганізувавшись в стійке, ієрархічне об'єднання - злочинну організацію, вказані особи приступили до реалізації спільного злочинного плану, спрямованого на заволодіння коштами місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади та подальшу їх легалізацію (відмивання), кожен у межах відведеної їм злочинним планом ролі.
Схема протиправної діяльності злочинної організації полягала у заволодінні коштами місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади шляхом укладання прямих договорів на виконання робіт з поточного та капітального ремонтів пошкоджених у ході бойових дій на території громади об'єктів житлового фонду та соціальної інфраструктури між ФОП ОСОБА_7 та Бучанською міською радою , також її структурними підрозділами та покладення в основу проектно-кошторисної, виконавчої документації на відновлення таких об'єктів, документів про постачання контрагентами ФОП ОСОБА_7 будівельних матеріалів, які використовувалися у процесі відновлення, за суттєво завищеними цінами.
Надалі частина отриманих бюджетних коштів легалізовувалась шляхом проведення фіктивних фінансово-господарських операцій з подальшим їх виведенням у готівку та розподілом між учасниками групи.
У ході досудового розслідування встановлено, що на виконання відведеної організатором ролі у складі злочинної організації, у різний період її діяльності, починаючи з вересня 2022 року, ОСОБА_11 , ОСОБА_10 та ОСОБА_12 , будучи членами злочинної організації, діючи умисно, з корисливих мотивів, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, надавали ОСОБА_7 перелік об'єктів на території громади, які підлягають відновленню та відносяться до сфери їх відання.
Після чого, ОСОБА_7 , діючи згідно заздалегідь розробленого злочинного плану, спрямованого на заволодіння коштами місцевого бюджету Бучанської територіальної громади шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем та відомого всім учасникам групи, до офіційного укладання договорів підряду та затвердження проектно-кошторисної документації з відома ОСОБА_11 , ОСОБА_10 та ОСОБА_12 розпочинав виконання будівельних робіт із залученням власних сил та засобів, попередньо отримавши від вищевказаних осіб інформацію щодо обсягу та видів робіт, які будуть профінансовані коштами місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади .
Отримавши від ОСОБА_11 , ОСОБА_10 та ОСОБА_12 інформацію щодо обсягу та видів робіт, які будуть профінансовані коштами місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади , ОСОБА_7 , як організатор злочинної групи, з метою реалізації спільного умислу, спрямованого на заволодіння коштами місцевого бюджету Бучанської міської територіальної громади , шляхом вчинення протиправних дій, об'єднаних єдиним планом, надавав вказану інформацію ОСОБА_9 , який, відповідно до визначеної йому у складі злочинної організації ролі, мав забезпечити виробничий процес на будівельних майданчиках.
Після фактичного виконання робіт на об'єктах будівництва, ОСОБА_9 , діючи відповідно до розробленого ОСОБА_7 злочинного плану, виконуючи відведену йому роль, надавав інформацію про обсяги та вид фактично виконаних на об'єктах робіт безпосередньо ОСОБА_8 .
У подальшому, ОСОБА_8 , діючи умисно, у межах розробленого ОСОБА_7 злочинного плану, виконуючи відведену їй роль, особисто виготовляла проектно-кошторисну та виконавчу документацію на вже завершені будівельні роботи, кошторисна вартість яких повинна була відповідати попередньо визначеній ціні договору, яка, у свою чергу, визначалася у розмірі затверджених бюджетних асигнувань на кожен об'єкт.
Таким чином, згідно розробленого ОСОБА_7 злочинного плану, завданням ОСОБА_8 при виготовленні проектно-кошторисної документації на об'єкти, відновлення яких фактично завершено до укладення відповідного договору, було забезпечення можливості використання у повному обсязі бюджетних коштів, виділених на відновлення конкретного об'єкту чи об'єктів, з метою заволодіння у подальшому, якомога більшою їх частиною.
Для надання такій діяльності формально законного характеру та імітації неухильного дотримання чинних кошторисних норм у будівництві, ОСОБА_7 , як організатор та керівник злочинної організації, з метою реалізації спільного злочинного умислу, спрямованого на заволодіння бюджетними коштами шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, надав вказівку ОСОБА_8 , яка діяла в межах відведеної їй злочинним планом ролі, організовувати проведення у ТОВ « УК «Експертиза » експертизи кошторисної частини проектної документації на об'єкти будівництва, роботи по яким були попередньо виконані без укладання договорів підряду.
В свою чергу, ОСОБА_7 як і інші члени злочинної організації, усвідомлюючи, що експертом будівельним з експертизи кошторисної частини проектної документації, при проведенні такої експертизи, згідно положень ДСТУ 8907:2019 Настанови щодо організації проведення експертизи проектної документації на будівництво та Настанови з визначення вартості будівництва, затвердженої наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 №281 (зі змінами), поточні ціни на матеріальні ресурси (будівельні матеріали) не досліджуються, а враховуються такими, що попередньо погоджені замовником на підставі проведеного аналізу таких цін по регіону. В подальшому, ОСОБА_7 надавав позитивні висновки за результатами експертизи кошторисної частини проектної документації підписантам договорів підряду, а саме ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , з метою надання вигляду законності протиправним діям учасників злочинної організації та убезпечення її від викриття.
Надалі, на підставі наданих ОСОБА_7 висновків експертизи кошторисної частини проектної документації, ОСОБА_10 , ОСОБА_11 та ОСОБА_12 , діючи умисно, шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, за вказівкою організатора злочинної групи ОСОБА_7 , укладали договори підряду та узгоджували проектно-кошторисну документацію, розроблену за вказівкою ОСОБА_7 , із завищеною вартістю (поточними цінами) використаних будівельних матеріалів, та за формально прийнятими роботами здійснювали їх оплату за рахунок коштів місцевого бюджету Бучанської територіальної громади , виходячи з обсягу попередньо затверджених сесією Бучанської міської ради обсягів бюджетних асигнувань.
Крім того, встановлено, що, починаючи з вересня 2022 року, ОСОБА_7 , як організатор та керівник злочинної організації, з метою реалізації спільного умислу, спрямованого на заволодіння коштами місцевого бюджету Бучанської територіальної громади шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, в процесі виконання будівельних робіт здійснював закупівлю будівельних матеріалів, необхідних для виконання відновлювальних робіт, через залучених посередників ФОП ОСОБА_13 та ФОП ОСОБА_14 , які діяли в межах відведеної їм злочинним планом ролі, яка полягала у наданні ОСОБА_7 фінансових документів на будівельні матеріали з поточними цінами, що не відповідали ринковим (поточним) цінам та справжній вартості їх придбання ФОП ОСОБА_7 у суб'єктів господарювання.
Надалі, після отримання бюджетних коштів як оплату за виконані ФОП ОСОБА_7 будівельні роботи, останній частину отриманих коштів переводив довіреним особам - залученим членам злочинної організації ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_4 , які їх виводили у готівку.
Таким чином, створена ОСОБА_7 злочинна організація, до якої увійшли ОСОБА_9 , ОСОБА_8 , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 та ОСОБА_4 , завдяки розробленим її учасниками заходам, забезпечувала себе від викриття правоохоронними органами на території Бучанської міської територіальної громади Київської області та припинила своє функціонування 11.06.2025, у зв'язку із її знешкодженням правоохоронними органами.
У ході досудового розслідування встановлено, що з метою спрощення та пришвидшення процедури відновлення зруйнованих у ході бойових дій об'єктів житлової, соціальної інфраструктури прийнято ряд змін до нормативно-правових актів, якими мають керуватися замовники будівельних робіт та підрядники у ході замовлення, виконання та оплати підрядних робіт за кошти державного та місцевого бюджетів.
Положення нормативних актів, які покликані пришвидшити та спростити для замовників та підрядників процес замовлення та виконання робіт і надання послуг за кошти державного та місцевого бюджетів були використані учасниками злочинної організації в процесі реалізації злочинного умислу спрямованого на заволодіння бюджетними коштами.
У межах досудового розслідування кримінального провадження № 42023110000000094 від 23.03.2023, задокументовано заволодіння шляхом зловживання службовими особами своїм службовим становищем, учасниками злочинної організації під керівництвом ОСОБА_7 грошовими коштами Бучанської міської територіальної громади у ході виконання договорів на відновлення наступних об'єктів житлової та соціальної інфраструктури:
- ДОГОВІР № 449 від 17.11.2022 ( КЗ « Здвижівська гімназія №14 » (дошкільне відділення) Бучанської міської ради );
- ДОГОВІР № 377 від 01.11.2022 ( КЗ « Луб?янський заклад дошкільної освіти комбінованого типу № 9 «Волошка» Бучанської міської ради );
- ДОГОВІР № 513 від 22.12.2022 ( виконання відновлювальних робіт покрівлі житлового будинку по вул. Ярослава Мудрого, буд. 2, в с. Блиставиця Бучанського району Київської області );
- ДОГОВІР № 518 від 20.12.2022 (фактичне виконання відновлювальних робіт в житловому будинку по вул. Центральній, 6, в с. Мироцьке Бучанського району Київської області );
- ДОГОВІР № 552 від 26.12.2022 (відновлення покрівлі житлових будинків по вул. Центральній, 2 та 4 в с. Мироцьке Бучанського району Київської області );
- ДОГОВІР № 17 від 01.02.2023 (відновлювальні роботи покрівлі сільського клубу, розташованого по вул. Центральній, 5, в с. Мироцьке Бучанського району Київської області );
- ДОГОВІР № 122 (відновлювальні роботи у житлових будинках по вул. Вокзальна №№ 63 , 65 , 67 , 68-68а , 70-70а , 8 , 9а , 38 , 40 -40а , 50-а , 43 , 2 , 43-а у м. Буча Бучанського району Київської області ).
Проведеними у ході досудового розслідування судовими експертизами, (товарознавчими, будівельно-технічними та економічними) підтверджено суму спричинених учасниками злочинної організації під керівництвом ОСОБА_7 , збитків Бучанській міській територіальній громаді на загальну суму 4,6 млн грн.
Крім того, органами досудового розслідування встановлено, та задокументовано протиправні дії злочинної організації щодо подальшої легалізації (відмивання) одержаних злочинним шляхом коштів через проведення фіктивних (безтоварних) фінансово-господарських операцій, проведення фінансових операцій з коштами шляхом перекидання їх між власними рахунками з подальшим обготівковуванням.
Також встановлено та задокументовано відповідними засобами доказування протиправні дії окремих учасників злочинної організації пов'язані з підробкою офіційних документів, які стали підставою для перерахування на рахунки ФОП ОСОБА_7 грошових коштів місцевого бюджету.
У судовому засіданні захисник ОСОБА_5 заперечував щодо клопотання прокурора, просив застосувати щодо підозрюваного запобіжний захід у вигляді особистого зобов'язання, вказуючи, що ризики зменшились та застосування вказаного запобіжного заходу здатне забезпечити належну процесуальну поведінку підозрюваного.
У судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_4 підтримав думку свого захисника.
Слідчий суддя, вислухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали клопотання про продовження строку запобіжного заходу вважає, що воно підлягає задоволенню з наступних підстав.
В судовому засіданні встановлено, що слідчими СУ ГУНП в Київській області за процесуального керівництва Київської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування кримінального провадження № 42023110000000094 від 23.03.2023 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України та за підозрою ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України.
11.06.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 209 КК України.
15.07.2025 ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_18 , повідомлено про зміну раніше повідомленої підозри та нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України.
Обґрунтованість повідомлення про підозру ОСОБА_4 повністю підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, а саме:
1. Документами вилученими у ході обшуків від 11.08.2023 в офісному приміщенні та за місцем проживання ОСОБА_7 , ОСОБА_9 та ОСОБА_8 , а саме, оригіналами проектно-кошторисної та виконавчої документації до договорів підряду, накладними на будівельні матеріали, чорновими записами з відомостями про ціни на матеріали.
2. Інформацією отриманою у ході огляду від 20.08.2024-12.09.2024 робочого ноутбуку Acer ОСОБА_8 , вилученого під час обшуку офісного приміщення, яким зафіксовано виготовлення ОСОБА_8 кошторисної та виконавчої документації з завищеними цінами на покрівельні та пиломатеріали, видаткові накладні на матеріали від імені постачальників, таблиці з відомостями про обсяги та ціни на матеріали, а також чатів користувача у декількох месенджерах, які містять інформацію щодо причетності ОСОБА_8 до вчинених організованою групою злочинів, її ролі як виконавця, а також ролі інших учасників організованої групи, зокрема:
- у ході огляду чатів месенджеру Viber з абонентом ОСОБА_7 виявлено інформацію, що підтверджує керівну роль останнього як організатора, від якого ОСОБА_8 отримує вказівку під час виготовлення кошторисної документації вносити завищені ціни на матеріали;
3. Протоколом огляду документів від 24.03.2025, вилучених під час обшуку офісного приміщення у якому ФОП ОСОБА_7 здійснює господарську діяльність. У ході обшуку вилучені видаткові накладні від постачальників з ринковими цінами на покрівельні та пиломатеріали та від постачальників із завищеними цінами на вказані матеріали; чорнові записи, які свідчать про придбання покрівельного матеріалу ОСОБА_7 по ринковим цінам.
4. Протоколом огляду інформації з мобільного телефону ОСОБА_7 , вилученого у ході обшуку, яким зафіксовано інформацію щодо причетності ОСОБА_7 та інших учасників до вчинених організованою групою злочинів та його ролі як організатора, зокрема:
- у ході огляду чату у месенджері «WhatsApp» у групах під назвами « ІНФОРМАЦІЯ_26 » та « ІНФОРМАЦІЯ_27 », учасниками якої є ОСОБА_7 , « ОСОБА_37 », « ОСОБА_18 », « ОСОБА_19 » виявлено інформацію, яка свідчить про протиправні домовленості із замовниками на виконання відновлювальних робіт, які відбуваються до моменту виділення сесією бюджетних коштів та укладання договорів підряду;
- у ході огляду чату у месенджерах Viber та WhatsApp з ОСОБА_10 виявлено інформацію, яка свідчить про намір забезпечити ОСОБА_7 перемогу у закупівлях Бучанської міської ради , безпосереднє спілкування між організатором та виконавцем з приводу об'єктів, які відновлюються ОСОБА_7 ;
- у ході огляду чату у месенджері Viber з ОСОБА_13 виявлено інформацію, яка підтверджує, що ОСОБА_13 здійснював посередництво між ОСОБА_7 та виробниками покрівельних матеріалів і металопластикових конструкцій з метою збільшення їх кошторисної вартості та подальшої легалізації незаконно отриманих коштів шляхом зняття готівки;
- у ході огляду чату у месенджері Viber з ОСОБА_14 виявлено інформацію, яка підтверджує роль ОСОБА_14 як виконавця злочинів пов'язаних із легалізацією коштів отриманих злочинним який здійснював постачання пиломатеріалів, надання бухгалтерських документів із кратно завищеною вартістю матеріалу та зняття готівки;
- у ході огляду чату у месенджері Viber з ОСОБА_20 виявлено інформацію про організацію ОСОБА_7 виконання відновлювальних робіт на об'єктах (які досліджувалися у кримінальному провадженні) до укладання договорів підряду із замовниками робіт та виділення бюджетних коштів на вказані цілі;
- у ході огляду чату у месенджері WhatsApp з ОСОБА_8 виявлено інформацію, яка свідчить про виготовлення ОСОБА_8 за вказівкою організатора видаткових накладних на матеріали за завищеними цінами від імені ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_14 , ФОП ОСОБА_4 ;
- у ході огляду чату у месенджері Viber з виконробом ОСОБА_21 виявлено інформацію, яка свідчить про те, що ОСОБА_7 організував виконання та закінчення робіт у ДНЗ « Волошка » у с. Луб'янка до укладання договору підряду із замовником та виділення бюджетних коштів на вказані цілі;
- у ході огляду чатів у месенджері Viber з постачальниками покрівельного матеріалу ТОВ « Покрівля та Фасад » (м. Дніпро) та компанії « Конструктив » виявлено інформацію, яка свідчить про умисну відмову організатора ОСОБА_7 від пропозиції придбання покрівельного матеріалу за ринковими цінами.
5. Протоколами допиту у якості свідків державного експерта будівельника ОСОБА_22 та директора ТОВ « УК Експертиза » ОСОБА_23 , які засвідчили, що під час проведення на замовлення ФОП ОСОБА_7 експертизи кошторисної частини проектної документації ціни на матеріальні ресурси експертом не досліджувалися, а були прийняті ті, які включені в кошториси та повинні бути погоджені замовником будівництва.
6. Протоколом тимчасового доступу до документів у відділі освіти Бучанської міської ради , у ході якого вилучено акти обстеження пошкоджень ДНЗ « Волошка » у с. Луб'янка та Здвижівської гімназії № 14 за 2022 рік, в яких зафіксовано висновки експертів-будівельників про необхідність відновлення покрівлі шляхом проведення капітального ремонту будівлі.
7. Протоколом тимчасового доступу до документів у відділі культури, національностей та релігій Бучанської міської ради , у ході якого вилучено акт обстеження пошкоджень сільського клубу по вул. Центральна, 5 у с. Мироцьке за 2022 рік, відповідно якого усунення пошкоджень та відновлення будівлі шляхом поточного ремонту неможливе.
8. Протоколами тимчасового доступу до документів, які перебували у розпорядженні ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_24 , ФОП ОСОБА_14 , ФОП ОСОБА_4 , ФОП ОСОБА_8 , ФОП ОСОБА_25 та ФОП ОСОБА_26 , у ході яких вказаними СГД не надано документи на придбання матеріалів, що підтверджує надання ОСОБА_7 послуг з фіктивних господарських операцій з подальшим виведенням коштів у готівку.
9. Висновками судових товарознавчих експертиз (8 експертиз по 7 об'єктах), відповідно яких визначено середні поточні (відпускні) ціни на покрівельні та пиломатеріали на момент укладання договорів підряду та прийняття їх результатів, що виконані ФОП ОСОБА_7 , відповідно до яких вартість матеріалів визначена підрядником у проектно-кошторисній та виконавчій документації завищена у 2-3 рази від середньоринкових цін.
10. Висновками судових будівельно-технічних експертиз (7 експертиз), відповідно яких з урахуванням висновків судових товарознавчих експертиз встановлена вартість фактично виконаних будівельних робіт по 7 досліджуваних об'єктах будівництва.
11. Висновками судових економічних експертиз (7 експертиз), відповідно до яких визначені розміри завданої місцевому бюджету Бучанської міської територіальної громади матеріальної шкоди (збитки) загалом складають понад 4,5 млн грн.
12. Висновком судової почеркознавчої експертизи від 27.02.2025, відповідно до якого підписи на проектно-кошторисній та виконавчій документації виконані організатором та замовниками будівництва.
13. Протоколом огляду документів від 11.03.2025-17.03.2025, відповідно до якого аналізом бухгалтерських документів отриманих від ФОП ОСОБА_27 , ФОП ОСОБА_28 , ФОП ОСОБА_29 , ФОП ОСОБА_30 , ФОП ОСОБА_31 , ФОП ОСОБА_28 та ФОП ОСОБА_32 зафіксовано придбання ОСОБА_7 покрівельних матеріалів по середньоринковій ціні (вартість підтверджується висновками судових товарознавчих експертиз).
14. Протоколом за результатами проведення НСРД зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_7 від 15.08.2023, яким зафіксовано підтвердження ролі ОСОБА_7 як організатора, погодження ним у Бучанській міській раді кошторисної вартості об'єктів будівництва на суму, яка не перевищує 1,5 млн грн з метою укладання прямих договорів, виготовлення ОСОБА_8 у листопаді 2022 року за вказівкою організатора кошторисної документації із завищеною вартістю матеріалів, забезпечення ОСОБА_7 отримання від постачальників матеріалів видаткових накладних із цінами на матеріали, які повинні відповідати кошторисним документам.
15. Протоколом за результатами проведення НСРД, а саме зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_8 від 15.08.2023, яким зафіксовано схему виведення коштів у готівку через перерахунок бюджетних коштів на банківські рахунки ТОВ « Грілана », директором та бенефіціарним власником якого є ОСОБА_7 .
16. Протоколом за результатами проведення НСРД зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_7 від 08.04.2024, яким зафіксовано розмови про протиправну домовленість з ОСОБА_10 щодо відновлення об'єктів у Бучанській громаді за бюджетні кошти; сприяння ОСОБА_7 у вирішенні скарг мешканців громади щодо неякісного виконання ремонтних робіт; злочинну змову ОСОБА_7 з замовником робіт про відновлення об'єктів громади до виділення на сесії Бучанської міської ради бюджетних коштів та укладання договорів підряду; організацію виготовлення проектно-кошторисної документації після завершення будівельних робіт на об'єктах; організацію ОСОБА_7 отримання видаткових накладних від постачальників із завищеними цінами на матеріали, відповідно до яких ОСОБА_8 формує кошторисні документи; розмови про повернення ОСОБА_7 постачальниками різниці між фактичною та завищеною ціною на матеріали шляхом перерахунку коштів на рахунок ОСОБА_7 ; покладення на ОСОБА_9 функції розрахунку з будівельниками.
17. Протоколом за результатами проведення НСРД, а саме зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_9 від 08.04.2024, яким зафіксовано розмови між ОСОБА_7 та ОСОБА_9 про отримання підписантом ОСОБА_12 неправомірної вигоди у вигляді безоплатного постачання матеріалів (підлогова дошка) та виконання будівельних робіт з відновлення приватного будинку, покладення на ОСОБА_9 ролі співвиконавця у організації та функціонуванні схеми з легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, через проведення фіктивних фінансово-господарських операцій з постачальниками будівельних матеріалів по завищеним ринковим цінам, виведення коштів у готівку через постачальників матеріалів шляхом повернення різниці між фактичною та завищеною ринковою ціною (+30% до фактичної ціни) на матеріали (метал та лісоматеріал); роль ФОП ОСОБА_4 (будівельник) у легалізації коштів, здобутих злочинним шляхом, якому перераховувалися бюджетні кошти на банківський рахунок за фіктивні фінансово-господарські операції.
18. Протоколом за результатами проведення НСРД зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_8 від 14.10.2024, яким зафіксовано роль ОСОБА_8 як виконавця, яка здійснює комунікацію із співробітниками Бучанської міської ради та її структурними підрозділами під час виготовлення проектно-кошторисної та виконавчої документації з метою отримання можливості використання повної суми бюджетних асигнувань, виділених для фінансування окремих об'єктів відновлення; за вказівкою організатора ОСОБА_7 вирішує питання зміни дати видачі експертних звітів, які фактично складаються після завершення робіт на об'єкті.
19. Протоколом за результатами проведення НСРД, а саме зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_13 від 23.01.2025, яким зафіксовано злочинну змову між організатором ОСОБА_7 та замовником під час відновлення вул. Вокзальної м. Буча у 2023 році, в результаті чого були отримані надприбутки; змову між організатором ОСОБА_7 та виконавцем ОСОБА_13 у приховуванні злочину щодо легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом, а саме надання органу досудового розслідування виготовлених за вказівкою ОСОБА_7 від імені ОСОБА_13 бухгалтерських документів на будівельні матеріали по фіктивних (безтоварних) фінансово-господарських операціях.
20. Протоколом за результатами проведення НСРД зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_33 (бухгалтер ОСОБА_7 ) від 23.01.2025, яким зафіксовано виготовлення ОСОБА_34 за вказівкою ОСОБА_7 від імені підконтрольних йому ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_14 (пособники) накладних на матеріали по фіктивних (безтоварних) фінансово-господарських операціях на виконання ухвали суду про тимчасовий доступ до документів.
21. Протоколом за результатами проведення НСРД, а саме зняття інформації з електронних комунікаційних мереж відносно ОСОБА_7 23.01.2025, яким зафіксовано схему вчинення злочинів організованою групою, яка полягає у виконанні будівельних робіт ФОП ОСОБА_7 , по завершенню яких ОСОБА_8 складає проектно-кошторисну та виконавчу документацію; за вказівкою організатора ОСОБА_7 готує тендерні пропозиції по закупівлях замовника будівництва на проведення робіт, які виконані ФОП ОСОБА_7 ; також, зафіксовано злочинну змову між організатором ОСОБА_7 та виконавцями ФОП ОСОБА_13 , ФОП ОСОБА_4 та ФОП ОСОБА_14 у приховуванні від органу досудового розслідування злочину з виведення коштів у готівку, забезпечення організатором ОСОБА_7 надання їм послуг адвоката за його кошт, консультування організатором ОСОБА_7 вказаних осіб щодо способів укриття злочинів та фальсифікації доказів, зафіксовано отримання ОСОБА_7 від постачальників будівельних матеріалів неправомірної вигоди в якості «відкатів» у заздалегідь узгоджених частках за проведення фіктивних фінансово-господарських операцій.
22.Іншими матеріалами досудового розслідування.
У вчиненні кримінального правопорушення підозрюється:
ОСОБА_4 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_25 15.01.2002 року у с. Великі Озера, Дубровицького району, Рівненської області, громадянина України, зареєстрованого у АДРЕСА_1 та проживаючого за адресою АДРЕСА_2 , раніше не судимий.
16.06.2025 року ухвалою слідчого судді Святошинського районного суду м. Києва до підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_18 застосовано запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту до 11.08.2025 включно.
На підозрюваного ОСОБА_4 покладено наступні обов'язки:
- прибувати до слідчого, прокурора, суду по вказаному кримінальному провадженні за першою вимогою;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- не відлучатися за межі Рівненської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- уникати спілкування із іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю.
Відповідно з цього часу до підозрюваного застосовуються вищевказані обов'язки покладені слідчим суддею Святошинського районного суду м. Києва.
11 серпня 2025 року звершується двомісячний строк досудового розслідування, однак, завершити досудове розслідування у вказаний строк неможливо внаслідок особливої складності кримінального провадження.
Проте закінчити досудове розслідування у 2-х місячний строк з дня повідомлення особі про підозру не було можливості, оскільки не проведеного усього комплексу слідчих (розшукових) та процесуальних дій, зокрема: не проведено та не отримано висновки судових експертиз, не отримано матеріалів щодо проведення НСРД; не допитано всіх осіб, яким відомі обставини вчиненого кримінального правопорушення, тощо.
Від так, постановою заступника керівника Київської обласної прокуратури строк досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42023110000000094 від 23.03.2023, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених, ч. 1, 2, 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 за підозрою ОСОБА_7 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_8 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України, за підозрою ОСОБА_9 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України, за підозрою ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 3 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 5 ст. 191, ч. 4 ст. 28 ч. 1 ст. 366 КК України та за підозрою ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_4 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України продовжено до трьох місяців, тобто до 11.09.2025 року.
Згідно із ч. 6 ст. 181 КПК України строк дії ухвали слідчого судді про тримання особи під домашнім арештом не може перевищувати двох місяців. У разі необхідності строк тримання особи під домашнім арештом може бути продовжений за клопотанням прокурора в межах строку досудового розслідування в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 6 ст. 194 КПК України обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, можуть бути покладені на підозрюваного, обвинуваченого на строк не більше двох місяців. У разі необхідності цей строк може бути продовжений за клопотанням прокурора в порядку, передбаченому статтею 199 цього Кодексу.
Прокурором доведено, що продовжують існувати ризики, передбачені ст. 177 КПК України.
- ризик переховування підозрюваного від органів досудового розслідування та суду:
ОСОБА_4 підозрюється у вчиненні особливо тяжких корупційних злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України. Санкція цієї статті передбачає єдиний вид основного покарання, а саме позбавлення волі на строк до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Усвідомлюючи суворість та невідворотність, у разі визнання його винним у вчиненні інкримінованих йому злочинів, реального відбуття покарання, підозрюваний ОСОБА_4 може переховуватись від органу досудового розслідування та/або суду, з метою унеможливлення притягнення його до кримінальної відповідальності.
- ризик знищення, приховування або спотворення речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин правопорушення:
Органом досудового розслідування не зібрано (не відшукано) усього обсягу доказів, які підтверджують причетність ОСОБА_35 та інших учасників злочинної організації до вчинення інкримінованих їм діянь, механізм вчинення інкримінованих учасникам групи злочинів передбачав дотримання заходів конспірації, використання захищених електронних каналів зв'язку для комунікації спільників між собою обмеження публічності зустрічей тощо. Так, досудове розслідування триває та є необхідність у проведенні ряду інших процесуальних дій для встановлення та отримання додаткових доказів, які б підтверджували причетність ОСОБА_4 до вчинення інкримінованих йому кримінальних правопорушень, а також інших - аналогічних кримінальних правопорушень, однак у зв'язку із набуттям ОСОБА_4 статусу підозрюваного є достатні підстави вважати, що ним можуть вживатись заходи щодо їх знищення, приховування або спотворення. Крім того, між Бучанською міською радою та підпорядкованими їй підрозділами з одного боку та ФОП ОСОБА_7 і підконтрольним йому ТОВ « Грілана » з іншого боку укладено понад 100 договорів на відновлення соціальних та інфраструктурних об'єктів, які розташовані на території Бучанської міської територіальної громади та були пошкоджені чи зруйновані внаслідок бойових дій та тимчасової окупації, а отже їх законність потребує додаткової перевірки в ході подальшого розслідування.
Обізнаність із подальшим ходом досудового розслідування відносно себе та інших членів злочинної організації, з великою долею ймовірності спричинить витік інформації, якою можуть скористатися інші, наразі не встановлені особи, які причетні до вчинення кримінальних правопорушень пов'язаних з незаконним заволодінням бюджетними коштами під час відновлення соціальних та інфраструктурних об'єктів, які розташовані на території Бучанської міської територіальної громади.
- ризик незаконного впливу на потерпілого, свідків, експертів у цьому кримінальному провадженні:
Характер та обставини вчинених кримінальних правопорушень інкримінованих ОСОБА_36 , свідчать про те, що він може будь-яким чином, в тому числі безпосередньо або використовуючи широке коло зв'язків в правоохоронних та державних органах, умисно впливати на свідків у даному кримінальному провадженні. ОСОБА_4 матиме можливість контактувати зі свідками, консультувати їх з приводу приховування, знищення доказів, підбурювати їх до зміни наданих раніше показань у кримінальному провадженні, надання показань, які суперечитимуть зібраним у справі доказам або відмовитися від надання показань, що негативним чином може вплинути на повноту та всебічність досудового розслідування серед іншого, після вручення йому повідомлення про підозру та ознайомлення з деталями досудового розслідування по даному кримінальному провадженню. Таким чином з метою уникнення від кримінальної відповідальності підозрюваний може впливати на осіб задля надання ними неправдивих показань на його користь.
- ризик вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення у якому підозрюється чи обвинувачується:
Органом досудового розслідування продовжується дослідження обставин укладання та виконання договорів на відновлення інфраструктури укладених між ФОП ОСОБА_7 та Бучанською міською радою та її структурними підрозділами зокрема, проведення експертних досліджень потребує певного часу, який не залежить від органу досудового розслідування, також експертам можуть знадобитись додаткові документи. У свою чергу, ОСОБА_4 будучи обізнаним про обставини досудового розслідування, знаючи достовірно, що покарання за вчинені злочині є неминуче, може підробити документи, які орган досудового розслідування ще не здобув.
Підставою продовження застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_4 особливо тяжких злочинів, передбачених ч. 2 ст. 255, ч. 4 ст. 28 ч. 3 ст. 209 КК України, а також наявність наведених вище ризиків, які передбачені ч. 1 ст. 177 КПК України, які на даний час не зменшилися.
Отже, у даному випадку підозрюваному ОСОБА_4 необхідно продовжити запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту.
Заслухавши думку учасників, дослідивши матеріали клопотання та долучені до нього матеріали, враховуючи, ті слідчі дії, які слід вчинити у даному кримінальному провадженні, те, що строк досудового розслідування у кримінальному проваджені продовжено до 11.09.2025, слідчий суддя дійшов висновку про необхідність продовжити до 11.09.2025 (включно) строк дії запобіжного заходу у вигляді цілодобового домашнього арешту та продовжити процесуальні обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України.
Керуючись ст.ст. 177-179, 181, 193, 194, 309 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання прокурора - задовольнити.
Продовжити щодо ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , запобіжний захід у вигляді цілодобового домашнього арешту в межах строку досудового розслідування, тобто до 11.09.2025 (включно), заборонивши йому залишати місце свого проживання за адресою: АДРЕСА_2 цілодобово, за виключенням необхідності отримання екстреної медичної допомоги, а також за виключенням необхідності прослідувати до місця укриття чи бомбосховища під час оголошення сигналу «Повітряна тривога» та подальшого невідкладного повернення до визначеного цією ухвалою місця домашнього арешту після сигналу «Відбій повітряної тривоги».
Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов'язки передбачені с. 194 КПК України, в межах строку досудового розслідування, тобто до 11.09.2025 включно, а саме:
- прибувати до слідчого, прокурора, суду у вказаному кримінальному провадженні за першою вимогою;
- повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи;
- не відлучатися за межі Рівненської області, без дозволу слідчого, прокурора або суду;
- уникати спілкування із іншими підозрюваними у даному кримінальному провадженні;
- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну;
- носити електронний засіб контролю.
Строк дії обов'язків, покладених судом, визначити до 11.09.2025 року включно.
Роз'яснити підозрюваному, що відповідно до ч. 5 ст. 181 КПК України працівники НПУ з метою контролю за його поведінкою, мають право з'являтися в житло під арештом в якому він перебуває, вимагати надання усних чи письмових пояснень з питань пов'язаних із виконанням покладених на нього обов'язків, використовувати електронні засоби контролю.
Контроль за виконання даної ухвали покласти на прокурора Київської обласної прокуратури ОСОБА_3 .
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Повний текст ухвали складено та оголошено 11.08.2025.
Слідчий суддя ОСОБА_1