Справа № 712/7227/25
Провадження № 3/712/2206/25
12 серпня 2025 року суддя Соснівського район ного суду м. Черкаси Гоменюк О.Ю., розглянувши адміністративні матеріали, які надійшли з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої державним виконавцем Другого відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП,
28 травня 2025 року до Соснівського районного суду м. Черкаси з Управління стратегічних розслідувань в Черкаській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції Українинадійшли адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Відповідно до протоколу №265/2025 від 21.05.2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, ОСОБА_1 , будучи державним виконавцем Другого відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), та відповідно до підпункту «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктом відповідальності за правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимог ч.2 ст.45, п.2-7 Прикінцевих положень Закону України «Про запобігання корупції» без поважних причин, несвоєчасно подала до Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила свою діяльність пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) за 2023 рік, оскільки граничний термін подачі був 31.03.2024, а декларація фактично подана 21.04.2024, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Особи, які беруть участь у провадженні, до суду не з'явились.
Прокурор в попередньому судовому засіданні підтримав протокол про адміністративне правопорушення, та просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності, оскільки нею були порушені вимоги антикорупційного законодавства, та застосувати стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі.
В попередньому судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, не визнала, та зазначила, що 17.06.2025 сплинули строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст.38 КУпАП. По суті порушення ОСОБА_1 вказала, що вона несвоєчасно подала щорічну декларацію (після звільнення) за 2023 рік з поважних причини; умислу щодо несвоєчасного подання декларації не мала. Зокрема, ОСОБА_1 пояснила, що 21.04.2024 вона подала щорічну декларацію за 2023 рік (граничний строк 31.03.2024), у зв'язку з тим, що в період з 14 березня 2024 року по 10 квітня 2024 року вона перебувала на лікуванні в КНП «Черкаська міська консультативно-діагностична поліклініка» з основним діагнозом: «М54.50 Біль в нижній ділянці спини ДДЗ ГПВХ, сколіоз, спондильоз, спондилоартроз; хронічна вертерогенна торако-люмбалгія, помірні вертебро-динамічні порушення» (виписка від 10.04.2024); мала гострі болі в спині. Після 10 квітня 2025 року протягом близько 10 днів ОСОБА_1 проходила реабілітацію, масажі. Оскільки ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, і не мала за місцем проживання доступу до комп'ютера, 21.04.2025 вона вийшла на роботу, де на робочому місці заповнила та подала декларацію. Тобто, у найкоротший строк після завершення лікування, та виходу на роботу, ОСОБА_1 подала щорічну декларацію за 2023 рік. Також, ОСОБА_1 вказала, що 02.04.2024 вона здійснювала спроби подати декларацію через мобільний телефон, проте з огляду на обмеженість мобільної версії, та недостатність необхідних даних для заповнення декларації, вона не змогла подати декларацію раніше.
Захисник Семенюк О.Г., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , в попередньому судовому засіданні зазначила, що на момент розгляду судом справи про адміністративне правопорушення закінчились строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ст.38 КУпАП. Так, оскільки моментом виявлення адміністративного правопорушення є дата надання письмових пояснень ОСОБА_1 - 17.12.2024, строк накладення адміністративного стягнення сплив 17.06.2025. За вказаних обставин, захисник просила закрити провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення, без встановлення вини.
Заслухавши учасників процесу, вивчивши матеріали справи, суддя встановив таке.
Згідно з ч.1 ст.7 КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності (ст.245 КУпАП).
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Судом встановлено, що відповідно до наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) №2745 від 20.07.2023 «Про призначення ОСОБА_1 », з 25 липня 2023 року ОСОБА_1 призначено на посаду державного виконавця Другого відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ), тимчасово на строк до призначення на цю посаду переможця конкурсу в установленому законодавством порядку, але не більше ніж 12 місяців з дня припинення або скасування воєнного стану, з посадовим окладом згідно зі штатним розписом, та встановленням випробування строком два місяці.
Згідно з наказом Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (м. Київ) №3851-к від 16.10.2023 «Про звільнення ОСОБА_1 », з 16 жовтня 2023 року ОСОБА_1 звільнено з посади державного виконавця Другого відділу державної виконавчої служби у місті Черкаси Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) за взаємною домовленістю, відповідно до ч.2 ст.86 Закону України «Про державну службу», з припиненням державної служби.
Відповідно до п.9 ч.1 ст.8 Закону України «Про державну службу», державний службовець зобов'язаний додержуватися вимог законодавства у сфері запобігання і протидії корупції.
Згідно з п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України від 14.10.2014 №1700-VII «Про запобігання корупції» (далі - Закон) суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці. Одночасно, зазначена категорія віднесена до суб'єктів вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на них розповсюджуються обмеження і обов'язки передбачені ст.45 Закону.
Отже, ОСОБА_1 є суб'єктом вчинення адміністративного правопорушення, пов'язаного з корупцією, та на неї розповсюджуються обмеження, передбаченні ст.45 Закону.
Згідно з ч.1 ст.45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону, особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов'язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.
Згідно з п.5 ч.1 ст.12 Закону, Національне агентство з питань запобігання корупції з метою виконання покладених на нього повноважень має право приймати з питань, що належать до його компетенції, обов'язкові для виконання нормативно-правові акти.
Декларація суб'єкта декларування, який припинив відповідну діяльність (декларація після звільнення) декларація, яка подається відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком, у якому було припинено діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а» та «в» пункту 2 частини першої статті 3 Закону. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до пункту 2-7 Розділу XIII Закону, особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подаються такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб'єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановленні частинами сьомої-чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Отже, беручи до уваги, що ОСОБА_1 звільнено з посади 16.10.2023, а тому граничний термін подачі декларації особи, яка припинила діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення) є 31.03.2024.
Згідно з витягом із офіційного сайту «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування», ОСОБА_1 фактично подала вказану декларацію 21.04.2024.
Частиною першою статті 172-6 КУпАП передбачена відповідальність за несвоєчасне подання декларації без поважних причин.
Вищий спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ у листі від 22.05.2017 за №223-943/0/4-17 зазначив, що вирішуючи питання про притягнення осіб до відповідальності за вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ст.172-6 КУпАП, слід врахувати об'єктивні ознаки складу цього адміністративного правопорушення, зокрема, його об'єктивну сторону, яка має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларацій. Конструктивною ознакою цього правопорушення є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто, за наявності останніх відповідальність за вищезазначеною статтею виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха, технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням під вартою, тощо.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.
Під час судового розгляду справи встановлено, що в період з 14 березня 2024 року по 10 квітня 2024 року ОСОБА_1 перебувала на лікуванні в КНП «Черкаська міська консультативно-діагностична поліклініка» з основним діагнозом: «М54.50 Біль в нижній ділянці спини ДДЗ ГПВХ, сколіоз, спондильоз, спондилоартроз; хронічна вертерогенна торако-люмбалгія, помірні вертебро-динамічні порушення» (виписка від 10.04.2024). Після 10 квітня 2025 року протягом близько 10 днів ОСОБА_1 проходила реабілітацію, масажі.
ОСОБА_1 є внутрішньо переміщеною особою, і не мала за місцем проживання доступу до комп'ютера. 21.04.2025 вона вийшла на роботу, де на робочому місці заповнила та подала декларацію.
Наведене свідчить, що ОСОБА_1 з поважних причин несвоєчасно подала щорічну декларацію, не мала наміру на порушення вимог антикорупційного законодавства, та уникнути фінансового моніторингу доходів.
Таким чином, суд вважає, що поза розумним сумнівом відсутній факт несвоєчасного подання без поважних причин ОСОБА_1 декларації особи, яка припинила свою діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування (після звільнення) за 2023 рік, оскільки перебування її на лікуванні, реабілітації, відсутність необхідного доступу до комп'ютера і документів, які необхідні для подачі декларації (в т.ч. через наявний статус внутрішньо переміщеної особи), стали причинами такої несвоєчасної подачі, що підтверджується дослідженими у судовому засіданні доказами.
Згідно з п.1 ч.1 ст.247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
З огляду на викладене, суддя вважає, що провадження в справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП підлягає закриттю, так як в діях останньої відсутній склад адміністративного правопорушення.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.38, 172-6, 247, 283-285 КУпАП, суддя,-
Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП - закрити у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Черкаського апеляційного суду через Соснівський районний суд м.Черкаси протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя О.Ю. Гоменюк