Постанова від 06.08.2025 по справі 571/2042/25

Справа № 571/2042/25

Провадження № 3/571/1377/2025

ПОСТАНОВА

іменем України

06 серпня 2025 року с-ще Рокитне

Суддя Рокитнівського районного суду Рівненської області Верзун О.П., за участю, прокурора Козаченко Т.Ф., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративні правопорушення пов'язані з корупцією відносно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Рокитне, Рокитнівського району Рівненської області, зареєстрованої та жительки АДРЕСА_1 , директора Рокитнівського закладу дошкільної освіти комбінованого типу №3 «Казка» Рокитнівської селищної ради, громадянки України, вдови, відомості про притягнення до адміністративної відповідальності відсутні,

про вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , будучи директором Рокитнівського закладу дошкільної освіти комбінованого типу №3 «Казка» Рокитнівської селищної ради (далі Рокитнівський ЗДО №3 «Казка») та посадовою особою юридичної особи публічного права, відповідно до підпункту «а» пункту 2 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб'єктом на якого поширюється дія цього Закону в частині обов'язків із запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, передбачених пунктами 2 ч.1 ст.28 Закону, порушила встановлені Законом вимоги щодо повідомлення про наявність реального конфлікту інтересів, прийняла рішення та вчинила дії в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинила правопорушення, пов'язані з корупцією за наступних обставин.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, Рокитнівський заклад дошкільної освіти комбінованого типу №3 «Казка» є комунальною організацією, засновник - Рокитнівська селищна рада Сарненського району, району Рівненської області, Уповноважений орган - відділ освіти, молоді та спорту Рокитнівської селищної ради.

У відповідності до Статуту, засновником закладу освіти є Рокитнівська селищна рада Сарненського району Рівненської області (Засновник). Галузеве правління Закладом здійснює відділ освіти, молоді та спорту Рокитнівської селищної ради (далі-Уповноважений орган) (пункт 1.3.); Керівництво навчальним закладом здійснює директор (пункт 4.4.). Директор закладу призначається на посаду і звільняється з посади Рокитнівським селищним головою у порядку, визначеному Засновником (пункт 4.5.); Директор закладу призначає та звільняє працівників навчального закладу, визначає їх функціональні обов'язки; здійснює керівництво трудовим колективом; Розпоряджається майном та коштами; видає накази та розпорядження і контролює їх виконання ( пункт 6.9.).

Відповідно до розпорядження №87к від 03.02.2021 року селищного голови Рокитнівської селищної ради «Про продовження дії трудового договору ОСОБА_1 » продовжено дію трудового договору ОСОБА_1 на посаді директора Рокитнівського закладу дошкільної освіти комбінованого типу №3 «Казка» Рокитнівської селищної ради відповідно до ч.4 ст.36 КЗпП.

Отже, директор Рокитнівського ЗДО №3 «Казка» ОСОБА_1 має дискреційні службові повноваження в частині прийняття рішення про заохочення (преміювання) та встановлення розміру премії працівникам Рокитнівського ЗДО комбінованого типу №3 «Казка» видаючи відповідні накази про преміювання.

Керуючись своїми повноваженнями, директор ОСОБА_1 розглянула питання щодо призначення та встановлення розміру премії працівникам Рокитнівського ЗДО №3 «Казка» у листопаді місяці 2023 року в тому числі ОСОБА_2 у розмірі 6 746 гривень, про що видала відповідний наказ від 22.11.2023 №169-к «Про преміювання педагогічних працівників в листопаді місяці 2023 року».

Таким чином, своїми умисними діями, які виразились у не повідомленні Рокитнівської селищної ради Сарненського району Рівненської області (відділ освіти, молоді та спорту Рокитнівської селищної ради), про наявність реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення щодо призначення та встановлення розміру премії працівникам Рокитнівського ЗДО №3 «Казка» в листопаді 2023 року, в тому числі своїй дочці ОСОБА_2 , у розмірі 6746 гривень, про що видала відповідний наказ №169-к від 22.11.2023 «Про преміювання педагогічних працівників в листопаді місяці 2023 року», директор Рокитнівського ЗДО комбінованого типу №3 «Казка» Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 , в порушення пункту 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», 23.11.2023 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , в порушення пункту 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», діючи в умовах реального конфлікту інтересів, маючи повноваження щодо призначення та встановлення розміру премій працівникам дошкільного закладу 22.11.2023 видала встановлювати окремі доплати, надбавки працівникам Борівського ЗДО «Берізка» 15.08.2023 видала наказ №169-к «Про преміювання педагогічних працівників в листопаді місяці 2023 року», на підставі якого визначила та встановила розмір премії в тому числі своїй дочці ОСОБА_2 в розмірі 6746 гривень, в результаті чого збільшила для своєї дочки заробітну плату, чим 22.11.2023 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , своїми умисними діями, які виразились у не повідомленні Рокитнівської селищної ради Сарненського району Рівненської області (відділ освіти, молоді та спорту Рокитнівської селищної ради), про наявність реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення щодо призначення та встановлення розміру премії працівникам Рокитнівського ЗДО №3 «Казка» в грудні 2023 року, в тому числі своїй дочці ОСОБА_2 , у розмірі 13000 гривень, про що видала відповідний наказ №176-к від 19.12.2023 «Про преміювання педагогічних працівників в грудні місяці 2023», директор Рокитнівського ЗДО комбінованого типу №3 «Казка» Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 , в порушення пункту 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», 20.12.2023 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , в порушення пункту 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», діючи в умовах реального конфлікту інтересів, маючи повноваження щодо призначення та встановлення розміру премій працівникам дошкільного закладу 19.12.2023 видала наказ №176-к «Про преміювання педагогічних працівників в грудні місяці 2023 року», на підставі якого визначила та встановила розмір премії в тому числі дочці ОСОБА_2 в розмірі 13000 гривень, в результаті чого збільшила для своєї дочки заробітну плату, чим 19.12.2023 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , своїми умисними діями, які виразились у не повідомленні Рокитнівської селищної ради Сарненського району Рівненської області (відділ освіти, молоді та спорту Рокитнівської селищної ради), про наявність реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення щодо встановлення окремих доплат, встановила доплату 20% посадової ставки згідно педагогічного навантаження з 01.09.2023 року педагогічним працівникам, в тому числі вихователю в інклюзивній групі ОСОБА_2 , про що видала відповідний наказ від 01.09.2023 №128-к «Про встановлення доплати», директор Рокитнівського ЗДО комбінованого типу №3 «Казка» Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 , в порушення пункту 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», 04.09.2023 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , в порушення пункту 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», діючи в умовах реального конфлікту інтересів, маючи повноваження встановлювати окремі доплати працівникам закладу, 01.09.2023 видала наказ №128-к «Про встановлення доплати», на підставі якого встановила доплату 20% посадової ставки згідно педагогічного навантаження з 01.09.2023 року педагогічним працівникам, в тому числі своїй дочці - вихователю в інклюзивній групі Рокитнівського ЗДО №3 «Казка» ОСОБА_2 , в результаті чого збільшила для своєї дочки оклад та заробітну плату, чим 01.09.2023 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , своїми умисними діями, які виразились у не повідомленні Рокитнівської селищної ради Сарненського району Рівненської області (відділ освіти, молоді та спорту Рокитнівської селищної ради), про наявність реального конфлікту інтересів під час прийняття рішення щодо збільшення тижневого навантаження годин виконуючи обов'язки вихователя, ОСОБА_2 , вихователю інклюзивної групи, на 0,30 ставки (0,24 +0.06 період відсутності ОСОБА_3 ), 1.8 г/день, 9г/тиждень, з 01.09.2023 по 31.08.2024 р., про що видала відповідний наказ №124-к від 01.09.2023 «Про збільшення тижневого навантаження ОСОБА_2 », директор Рокитнівського ЗДО комбінованого типу №3 «Казка» Рокитнівської селищної ради ОСОБА_1 , в порушення пункту 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», 04.09.2023 вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 , в порушення пункту 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про запобігання корупції», діючи в умовах реального конфлікту інтересів, маючи повноваження щодо прийняття на роботу працівників закладу, затверджувати кандидатів на посади, видаючи відповідні накази 01.09.2023 видала наказ №124-к на підставі якого збільшила тижневе навантаження годин виконуючи обов'язки вихователя, ОСОБА_2 , вихователю інклюзивної групи, на 0.30 ставки (0.24+0.06 період відсутності ОСОБА_3 ), 1.8 г/день, 9г/тиждень, з 01.09.2023 по 31.08.2024 року в результаті чого збільшила для своєї дочки оклад та заробітну плату, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.2 ст.172-7 КУпАП.

За кожним із вказаних фактів вчинення адміністративного правопорушення складено окремі протоколи про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, які, на підставі положень ст.36 КУпАП об'єднані в одне провадження.

Під час розгляду справи ОСОБА_1 вину у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1, ч.2 ст. 172-7 КУпАП визнала, обставини викладені в протоколах не заперечила.

Прокурор Рокитнівського відділу Сарненської окружної прокуратури Козаченко Т.Ф. зазначила, що протоколи про адміністративні правопорушення відповідають вимогам КУпАП і складені уповноваженою особою. ОСОБА_1 не були дотримані вимоги, визначені Законом України «Про запобігання корупції» щодо повідомлення про наявність реального конфлікту інтересів та прийняла рішення в умовах реального конфлікту інтересів, чим вчинила правопорушення, пов'язані з корупцією, відповідальність за які передбачена ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП. Просить визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 та ч.2 ст.172-7 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу.

Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши їх в сукупності, суд приходить до наступного.

Відповідальність за ч.1 ст.172-7 КУпАП настає у разі неповідомлення особою у встановлених законом випадках та порядку про наявність у неї реального конфлікту інтересів.

За частиною другою зазначеної статті відповідальність настає у разі вчинення дій чи прийняття рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Згідно ч. 1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до п.п. «а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» посадові особи юридичних осіб публічного права є особами, уповноваженими на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, та суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону.

Пунктом 2 частини 1 статті 28 Закону України «Про запобігання корупції» встановлений обов'язок для осіб, на яких поширюється дія цього Закону: повідомляти не пізніше наступного робочого дня з моменту, коли особа дізналася чи повинна була дізнатися про наявність у неї реального чи потенційного конфлікту інтересів безпосереднього керівника.

Пунктом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, особи, зазначені у пунктах 1,2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані не вчиняти дій та не приймати рішень в умовах реального конфлікту інтересів.

Встановлено, що у відповідності до актового запису про народження №87 від 05.11.1999, батьками ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 являється ОСОБА_5 та ОСОБА_1

Відповідно до актового запису про шлюб №97 від 26.07.2022, ОСОБА_4 змінила прізвище на ОСОБА_4 .

Згідно до частини 1 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції» близькі особи - члени сім'ї суб'єкта, зазначеного у частині першій статті З цього Закону, а також чоловік, дружина, батько, мати, вітчим, мачуха, син, дочка, пасинок, падчерка, рідний та двоюрідний брати, рідна та двоюрідна сестри, рідний брат та сестра дружини (чоловіка), племінник, племінниця, рідний дядько, рідна тітка, дід, баба, прадід, прабаба, внук, внучка, правнук, правнучка, зять, невістка, тесть, теща, свекор, свекруха, батько та мати дружини (чоловіка) сина (дочки), усиновлювач чи усиновлений, опікун чи піклувальник, особа, яка перебуває під опікою або піклуванням зазначеного суб'єкта.

Таким чином, у відповідності до ст.1 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 та ОСОБА_2 (дочка) являються близькими особами.

Директор ОСОБА_1 має дискреційні службові повноваження в частині встановлення надбавок, доплат педагогічних працівників у закладі освіти та відповідно їх оплати праці, з урахуванням підвищень, фактичного обсягу педагогічної роботи, доплат та надбавок.

Встановлено, що упродовж з 2023-2024 ОСОБА_1 , як директор закладу дошкільної освіти, видала відповідні накази про встановлення доплат, в т.ч. для дочки.

Довідками про розрахунок заробітної плати підтверджується, що встановлені доплати були нараховані та виплачені у відповідні місяці зазначених років.

На запит Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції листом від 29.05.2025, відділ освіти, молоді та спорту Рокитнівської селищної ради повідомив, що за період з 2023 по теперішній час від ОСОБА_1 повідомлення про конфлікт інтересів не надходили.

Відтак, під час вирішення питань про встановлення надбавки, доплати чи премії ОСОБА_1 мала приватний інтерес, зумовлений сімейними та родинними стосунками.

За вказаних обставин, з урахуванням приписів п.п.2 та 3 ч.1 ст.28 Закону України «Про запобігання корупції», з метою запобігання та врегулювання конфлікту інтересів, ОСОБА_1 перед прийняттям рішень на вчинення дії в умовах реального конфлікту інтересів зобов'язана була повідомляти про наявність реального конфлікту інтересів безпосереднього керівника відділ освіти, молоді та спорту Рокитнівської селищної ради та/або Рокитнівську селищну раду, як засновника.

Водночас, про наявність конфлікту інтересів, у зв'язку із прийняттям рішення про встановлення надбавок, доплат чи премій ні Рокитнівську селищну раду, як засновника, ні Відділ освіти, молоді та спорту Рокитнівської селищної ради, як орган управління, ОСОБА_1 не повідомляла.

Таким чином, своїми умисними діями, які виразились у не повідомленні про наявність реального конфлікту інтересів вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст. 172-7 КУпАП.

Крім того, ОСОБА_1 діючи в умовах реального конфлікту інтересів, видала накази, на підставі яких 2023-2024 роки (у відповідні місяці), проводилося нарахування та виплата надбавок, доплат чи премій.

Таким чином, своїми умисними діями, які виразились у видачі наказів про встановлення надбавок, доплат та премій в умовах реального конфлікту інтересів, ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені ч.2 ст. 172-7 КУпАП.

Факт вчинення ОСОБА_1 адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.172-7 та ч.2 ст.172-7 КУпАП підтверджується протоколами, копіями наказів, довідками з розрахунку заробітної плати, повідомленнями Рокитнівської селищної ради та Відділу освіти, молоді та спорту Рокитнівської селищної ради, іншими матеріалами справи.

При обранні міри адміністративного стягнення, суд враховує обставини справи, ступінь суспільної небезпеки вчиненого та вважає, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП у виді штрафу в межах санкції ч.2 ст.172-7 КУпАП, що буде мірою відповідальності, достатньою для запобігання вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Керуючись ст.36, ч.1, ч.2 ст.172-7,ст.283,284 КУпАП, суд,

ПОСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст.172-7, ч.2 ст.172-7 КУпАП та, відповідно до ч.2 ст.36 КУпАП, накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 3400 (три тисячі чотириста) гривень 00 копійок.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок.

Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку її оскарження.

Відповідно до ст.ст.307,308 КУпАП, у разі несплати штрафу не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення постанови, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення, при здійсненні примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення, стягується подвійний розмір штрафу.

Суддя: