Постанова від 12.08.2025 по справі 650/3177/25

Справа № 650/3177/25

провадження № 3/650/868/25

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 року в селищі Велика Олександрівка Великоолександрівський районний суд Херсонської області в складі: головуючого - судді Сікори О.О., секретаря - Завістовської Л.А., прокурора Фролова О.С, особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , адвоката Танасогло О.М., розглянувши клопотання про витребування доказів у справі про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 , за частиною першою статті 172-6, частиною першою статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

ВСТАНОВИВ:

16 травня 2025 року в провадження суду надійшли протоколи про адміністративне правопорушення від 08 травня 2025 року № 48/2025 та 08 травня 2025 року № 49/2025, відповідно до яких зазначено, що ОСОБА_1 вчинила адміністративні правопорушення, передбачені частиною першою статті 172-6 КУпАП, які полягали у несвоєчасному поданні встановлених законом видів декларацій за 2021 та 2022 роки. Місцем вчинення вказаних правопорушень у протоколах зазначено: вуля Олександрівська, 34, Скадовськ, Херсонська область, 75701 (юридична адреса Скадовської районної ради Херсонської області).

10 серпня 2025 року адвокат Танасогло О.М. звернувся з клопотанням про витребування доказів в якому просить витребувати з УСР в Херсонській області ( м. Херсон, вул. Лютеранська 4) відомості про дату та джерело отримання інформації, з якого уповноважений орган УСР дізнався про можливі порушення антикорупційного законодавства ОСОБА_1 . 2. Витребувати з Скадовської районної ради Херсонської області ( Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Олександрівська 34) відомості про місце знаходження робочого місця та виконання функцій депутата Скадовської районної ради Херсонської області ОСОБА_1 з 24.02.2022; місце знаходження Скадовської районної ради Херсонської області з 24.02.2022; чи здійснювала ОСОБА_1 свої повноваження як депутат Скадовської районної ради Херсонської області з 24.02.2022 року та у який спосіб? чи має ОСОБА_1 статус депутата Скадовської районної ради Херсонської області станом на дату запиту.

В обґрунтування клопотання адвокат зазначив, що у провадженні Великоолександрівського районного суду Херсонської області перебувають адміністративні матеріали про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП у зв'язку з нібито несвоєчасним поданням нею річних декларацій за 2021 та 2022 роки як депутатом Скадовської районної ради Херсонської області.

За результатами ознайомлення з матеріалами справи встановлено, що притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності є протиправним, оскільки підстави та обставини складення протоколів не відповідають дійсності, а їх форма та зміст не відповідають вимогам ст. 256 КУпАП. Зокрема, у протоколах № 48/2025 та № 49/2025 від 08.05.2025 помилково зазначено, що датою виявлення адміністративного правопорушення є дата складання протоколу - 08.05.2025, що суперечить суті та фактичним обставинам справи.

Крім того, справа розглядається з порушенням правил підсудності, оскільки ОСОБА_1 не перебуває на окупованій території та має статус внутрішньо переміщеної особи, що виключає підстави для її розгляду саме цим судом.

Для з'ясування фактичних обставин 09.08.2025 адвокатом було направлено адвокатські запити:

до УСР в Херсонській області - з вимогою надати відомості про дату та джерело отримання інформації, з якої уповноважений орган дізнався про можливі порушення антикорупційного законодавства ОСОБА_1 ;

до Скадовської районної ради Херсонської області - з вимогою повідомити про місце розташування робочого місця та виконання функцій депутата ОСОБА_1 з 24.02.2022, місцезнаходження ради з цієї дати, фактичне здійснення нею депутатських повноважень та наявність у неї статусу депутата станом на дату запиту.

Станом на дату судового засідання відповіді на зазначені запити не отримано, що перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному з'ясуванню обставин справи.

Таким чином, для забезпечення принципів змагальності, рівності сторін та законності судового розгляду, а також з метою отримання повної та достовірної інформації, що має істотне значення для встановлення обставин справи, виникла необхідність у витребуванні запитуваних відомостей з УСР в Херсонській області та Скадовської районної ради Херсонської області.

На судовому засіданні адвокат Танасогло О.М. клопотання підтримав та пояснив, що запитувані відомості мають важливе значення для всебічного, повного та об'єктивного з'ясування обставин справи, оскільки вони підтверджують або спростовують наявність складу адміністративного правопорушення та обставини його вчинення. Зазначені дані не були зібрані особою, яка склала протоколи про адміністративне правопорушення, що свідчить про неповноту та однобічність проведеної перевірки. Крім того, встановлення фактичного місця виконання повноважень та статусу ОСОБА_1 як депутата має істотне значення для правильного визначення підсудності та юрисдикції суду. Отримання цих відомостей дозволить суду ухвалити законне, обґрунтоване та справедливе рішення.

На судовому засіданні ОСОБА_1 підтримала позицію адвоката, просила клопотання задовольнити.

На судовому засіданні прокурор заперечив проти задоволення клопотання, посилаючись на те, що матеріали, наявні у справі, є достатніми для її розгляду по суті, а запитувані відомості, на його думку, не мають істотного значення для встановлення обставин правопорушення. Прокурор зазначив, що відсутність відповідей на адвокатські запити не перешкоджає суду дати належну оцінку доказам, уже зібраним у провадженні, та прийняти рішення відповідно до закону.

Щодо питання визначення належної підсудності прокурор вказав, що воно врегульоване нормами КУпАП та узгоджується з позицією, викладеною у відповідних роз'ясненнях НАЗК і підтвердженою судовою практикою. Зокрема, при розгляді справ, пов'язаних з притягненням до адміністративної відповідальності депутатів місцевих рад, територіальна підсудність визначається з урахуванням місця розташування органу, в якому така особа виконувала свої повноваження. У даному випадку - це Скадовська районна рада Херсонської області, місцезнаходження якої має значення для встановлення підсудності, навіть якщо особа фактично не перебуває на тимчасово окупованій території.

Вивчивши матеріали справи, проаналізувавши доводи адвоката та інших учасників справи, суд дійшов таких висновків.

Відповідно до частини першої статті 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи. Особливості розгляду справ про адміністративні правопорушення у сферах забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані в автоматичному режимі, безпеки на автомобільному транспорті та про порушення правил зупинки, стоянки, паркування транспортних засобів, зафіксовані в режимі фотозйомки (відеозапису), встановлюються статтями 279-1-279-8 цього Кодексу.

Відповідно до статті 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, безпеки на автомобільному транспорті та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами. Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Відповідно до статті 268 КУпАП України, особа, яка притягається до адміністративної відповідальності, має право знайомитися з матеріалами справи, подавати докази, заявляти клопотання, користуватися юридичною допомогою, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача.

Водночас, подання клопотань у справах про адміністративні правопорушення має відповідати вимогам статті 251 КУпАП України, згідно з якою доказами у справі є будь-які фактичні дані, що встановлюють наявність або відсутність правопорушення та винність особи, яка притягається до відповідальності. Вони мають бути отримані у визначеному законом порядку та підлягають оцінці відповідно до статті 252 КУпАП України, за принципами всебічності, повноти та об'єктивності.

Клопотання про витребування доказів повинно містити: чітке обґрунтування необхідності витребування доказів - заявник має зазначити, які саме обставини він має намір підтвердити або спростувати цими доказами (статті 251, 252 КУпАП); посилання на конкретні обставини справи - особа повинна вказати, як витребувані матеріали можуть вплинути на встановлення істини у справі та яким чином вони можуть спростувати чи підтвердити її позицію; мотивування відповідності запитуваних доказів критеріям належності та допустимості - відповідно до статті 252 КУпАП, докази оцінюються судом за критеріями законності та допустимості, а тому заявник повинен довести, що вони мають відношення до предмета розгляду; дотримання принципу об'єктивності та змагальності - суд має забезпечити рівність сторін у доведенні своєї позиції, тому клопотання повинно містити вмотивовані доводи щодо необхідності витребування конкретних документів або матеріалів.

Таким чином, лише належним чином обґрунтоване клопотання, яке містить посилання на конкретні обставини, що особа має намір підтвердити або заперечити, може бути задоволене судом. В іншому разі суд має підстави відмовити у задоволенні такого клопотання як необґрунтованого.

Суд вважає подане клопотання обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню, з огляду на наступне.

По-перше, витребувані адвокатом відомості безпосередньо стосуються обставин, викладених у протоколах про адміністративне правопорушення, та мають істотне значення для правильного вирішення справи, оскільки можуть підтвердити або спростувати як факт вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, так і належність визначення місця його вчинення. Відповідно до вимог ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів, однак у даному випадку відповідні відомості органом, що склав протоколи, зібрані не були, що свідчить про неповноту перевірки та можливе порушення принципів повноти й об'єктивності дослідження обставин справи.

По-друге, запитувані дані з УСР в Херсонській області щодо дати та джерела отримання інформації про можливі порушення антикорупційного законодавства мають ключове значення для оцінки дотримання строків притягнення до адміністративної відповідальності та визначення моменту виявлення правопорушення, що прямо впливає на правомірність складення протоколів від 08.05.2025.

По-третє, відомості з Скадовської районної ради Херсонської області щодо фактичного місця розташування робочого місця ОСОБА_1 , виконання нею депутатських повноважень та місця знаходження ради з 24.02.2022 є важливими для правильного визначення територіальної підсудності справи.

По-четверте, невитребування цих відомостей створює ризик ухвалення судом рішення на неповній доказовій базі, що суперечить завданням провадження у справах про адміністративні правопорушення, визначеним ст. 245 КУпАП, і принципу змагальності сторін, закріпленому у ст. 7 КУпАП.

Крім того, суд має забезпечити усім сторонам можливість надати всі докази, які вони вважають за необхідне для підтвердження своєї правової позиції, що відповідає принципам змагальності та рівності сторін у процесі. Забезпечення такої можливості є обов'язком суду та гарантує реалізацію прав, передбачених ст. 268 КУпАП, а також сприяє ухваленню законного, обґрунтованого і справедливого рішення на основі повної та об'єктивної доказової бази.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що подане клопотання відповідає вимогам статей 251-252 КУпАП, належним чином обґрунтоване, пов'язане з обставинами, що мають істотне значення для розгляду справи, та спрямоване на захист прав особи, яка притягається до адміністративної відповідальності.

Керуючись наведеними положеннями КУпАП, суд

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Витребувати з Управління стратегічних розслідувань в Херсонській області (м. Херсон, вул. Лютеранська, 4) відомості про дату та джерело отримання інформації, з якого уповноважений орган УСР дізнався про можливі порушення антикорупційного законодавства ОСОБА_1 .

Витребувати з Скадовської районної ради Херсонської області (Херсонська область, м. Скадовськ, вул. Олександрівська 34) відомості про місце знаходження робочого місця та виконання функцій депутата Скадовської районної ради Херсонської області ОСОБА_1 з 24.02.2022; місце знаходження Скадовської районної ради Херсонської області з 24.02.2022; чи здійснювала ОСОБА_1 свої повноваження як депутат Скадовської районної ради Херсонської області з 24.02.2022 року та у який спосіб? чи має ОСОБА_1 статус депутата Скадовської районної ради Херсонської області станом на дату запиту.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та оскарженню не підлягає.

Повний текст постанови складено 12 серпня 2025 року.

Суддя: _______________ О.О. Сікора