Овруцький районний суд Житомирської області
Справа № 286/2373/25
08 серпня 2025 року
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді ОСОБА_1
з секретарем ОСОБА_2 ,
з участю представника органу,
що вніс подання
офіцера поліції ОСОБА_3 ,
особи, щодо якої
внесено подання про встановлення
адміністративного нагляду ОСОБА_4 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі подання начальника ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_5 про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с. Піщаниця Овруцького району Житомирської області, проживаючого по АДРЕСА_1 , українця, гр. України, з середньою освітою, не працюючого, раніше судимого, останній раз Овруцьким районним судом Житомирської області 18.07.2023 за ч.4 ст. 185, ч.4 ст. 70 КК України до 5 років 4 місяців позбавлення волі, судимість не погашена, -
Начальник ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області звернувся до суду з поданням про встановлення адміністративного нагляду над ОСОБА_4 по п. «в» ст. 3 Закону України “Про адміністративний нагляд за особами звільненими з місць позбавлення волі» терміном на 1 рік та обмежень адміністративного нагляду для більш дійового контролю за поводженням раніше засудженого та недопущенням з його сторони скоєння злочинів, порушень громадського порядку, зловживання спиртними напоями, а саме: заборонити вихід із дому по місцю проживання в період з 23 години до 6 години ранку наступного дня, для контролю за поведінкою піднаглядного в нічний час; заборонити відвідувати заклади торгівлі, де продаються спиртні напої на розлив, для недопущення зловживань спиртними напоями; заборонити виїзд за межі району по особистим та службовим питанням без письмового дозволу начальника відділу поліції № 1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області в зв'язку з встановленням адміністративного нагляду; зобов'язати ОСОБА_4 з'являтися для реєстрації в органах поліції за місцем проживання 1,2,3,4 понеділка кожного місяця в період з 9 до 11 години, посилаючись на те, що ОСОБА_4 після звільнення з місць позбавлення волі 27.11.2024 на шлях виправлення не став, зловживає спиртними напоями, порушує громадський порядок, вчиняє різного роду правопорушення, негативно характеризується по місцю проживання.
Представник органу, що вніс подання - ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області, в судовому засіданні подання підтримав та просив його задовольнити, з наведених в ньому підстав.
Особа, щодо якої внесено клопотання - ОСОБА_4 в судовому засіданні щодо задоволення клопотання не заперечує.
Суд, заслухавши пояснення учасників та дослідивши матеріали справи, вважає, що в задоволенні подання слід відмовити з наступних підстав.
Відповідно до п. «в» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється щодо засуджених до позбавлення волі за тяжкі, особливо тяжкі злочини або засуджених два і більше разів до позбавлення волі за умисні злочини, якщо вони після відбуття покарання або умовно-дострокового звільнення від відбування покарання, незважаючи на попередження органів Національної поліції, систематично порушують громадський порядок і права інших громадян, вчиняють інші правопорушення.
Пунктом «в» ст.4 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» визначено, що підставами для встановлення адміністративного нагляду є матеріали органів Національної поліції.
Згідно ст. 5 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється: щодо осіб, зазначених у пункті «в» статті 3 цього Закону в судовому засіданні одноособово суддею районного, районного у місті, міського та міськрайонного суду за місцем проживання особи, звільненої з місць позбавлення волі, за поданням начальника органу Національної поліції.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.6 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» адміністративний нагляд встановлюється у визначеному статтею 5 цього Закону порядку терміном від одного року до двох років і не може перевищувати термінів, передбачених законом для погашення або зняття судимості.
У разі, коли є підстава вважати, що особа, щодо якої встановлено адміністративний нагляд, залишається небезпечною для суспільства, адміністративний нагляд за поданням відповідного органу Національної поліції може бути продовжено у визначеному цим Законом порядку кожного разу ще на шість місяців, але не більше терміну, передбаченого законом для погашення або зняття судимості.
В ст. 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» законодавець закріпив, що до осіб, щодо яких встановлено адміністративний нагляд, за постановою суду можуть бути застосовані частково або у повному обсязі такі обмеження: а) заборона виходу з будинку (квартири) у визначений час, який не може перевищувати восьми годин на добу; б) заборона перебування у визначених місцях району (міста); в) заборона виїзду чи обмеження часу виїзду в особистих справах за межі району (міста); г) реєстрація в міліції від одного до чотирьох разів на місяць.
Під час здійснення адміністративного нагляду суд за поданням начальника органу Національної поліції з урахуванням особи піднаглядного, його способу життя і поведінки може змінювати (зменшувати або збільшувати) обсяг обмежень, передбачених цією статтею.
Згідно роз'яснень Постанови Пленуму Верховного Суду України № 3 від 28 березня 1986 року «Про практику застосування судами України законодавства у справах про порушення правил адміністративного нагляду» суд, при розгляді питання встановлення чи продовження адміністративного нагляду, не може допускати формального підходу, тому слід повно досліджувати всі обставини та перевіряти обґрунтованість встановлення і продовження адміністративного нагляду.
Судом встановлено, що ОСОБА_4 вироком Овруцького районного суду Житомирської області від 18.07.2023 був засуджений за ч.4 ст. 185, ч.4 ст. 70 КК України до 5 років 4 місяців позбавлення волі. 27.11.2024 він був звільнений з місць позбавлення волі за ухвалою Бердичівського міськрайонного суду Житомирської області від 19.11.2024 згідно ч. 2 ст. 74 КК України у зв'язку з усуненням карності діяння, судимість не погашена.
Звільнившись з місць позбавлення волі, ОСОБА_4 01.01.2025 близько 17 год. 00 хв. перебував в п'яному вигляді в громадському місці, а саме в с. Піщаниця по вул. Базильчука, чим ображав людську гідність і громадську мораль, за що 08.01.2025 старшим ДОП ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області майором поліції ОСОБА_6 за ч.1 ст.178 КУпАП був підданий адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 17 гривень.
08.01.2025 о 12 год. 00 хв. ОСОБА_4 в с. Піщаниця по вул. Базильчука перебував в п'яному стані, на ногах тримався не впевнено, хитався, чим ображав людську гідність і громадську мораль, за що також 08.01.2025 старшим ДОП ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області майором поліції ОСОБА_6 за ч.2 ст.178 КУпАП був підданий адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 51 гривні.
09.01.2025 ОСОБА_4 був попереджений про те, що якщо він не припинить антигромадський спосіб життя, за ним може бути встановлено адміністративний нагляд із застосуванням встановлених Законом України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», обмежень.
Після цього, 29.04.2025 о 8 год. 10 хв. в с. Піщаниця ОСОБА_4 зберігав при собі пластикову пляшку, наповнену самогоном, для власних потреб без мети збуту, за що 29.04.2025 старшим ДОП ВП №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області ОСОБА_3 за ст.176 КУпАП був підданий адміністративному стягненню у виді штрафу в розмірі 51 гривні.
Однак, сам по собі один факт притягнення ОСОБА_4 до адміністративної відповідальності за ст. 176 КУпАП після попередження органу Національної поліції не може свідчити про системність порушення громадського порядку і прав інших громадян, що є обов'язковою умовою для встановлення адміністративного нагляду за п. «в» ст.3 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», а також його суспільну небезпечність, тобто про схильність чи бажання за певних умов до заподіяння або створення загрози заподіяння істотної шкоди фізичній, юридичній особі, суспільству або державі.
За встановлених обставин, оцінюючи встановлені факти та правовідносини; норми права, що їх регулюють суд приходить до висновку про відсутність правових підстав для задоволення подання.
Керуючись ст. ст. 3, 5, 6, 10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі» , суд,-
В задоволенні подання начальника відділу поліції №1 Коростенського РУП ГУНП в Житомирській області про встановлення адміністративного нагляду відносно ОСОБА_4 відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Житомирського апеляційного суду через Овруцький районний суд протягом семи днів з дня її проголошення.
Суддя: ОСОБА_1