Постанова від 11.08.2025 по справі 640/14639/22

ШОСТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа № 640/14639/22 Суддя (судді) першої інстанції: Т.В. Смішлива

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2025 року м. Київ

Шостий апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Мельничука В.П., Файдюка В.В., розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків на рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19 березня 2025 року у справі за адміністративним позовом Підприємства з іноземними інвестиціями "Амік Україна" до Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ :

Підприємство з іноземними інвестиціями "Амік Україна" звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків в якому просило визнати протиправними та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0007990703 від 24.11.2021.

На виконання положень Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду» та відповідно до Порядку передачі судових справ, нерозглянутих Окружним адміністративним судом міста Києва, затвердженого наказом Державної судової адміністрації України від 16 вересня 2024 року № 399 цю справу передано на розгляд до Луганського окружного адміністративного суду.

Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 19 березня 2025 року адміністративний позов задоволено частково, а саме визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Центрального міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків № 0007990703 від 24.11.2021 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 5000,00 грн. В решті позовних вимог відмовлено.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, неправильне застосування норм матеріального права та порушення норм процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржуване рішення та прийняти нове, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 311 Кодексу адміністративного судочинства України, суд апеляційної інстанції може розглянути справу без повідомлення учасників справи (в порядку письмового провадження) за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів, у разі подання апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції, які ухвалені в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у порядку письмового провадження).

З огляду на викладене, колегія суддів визнала за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.

Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Судом першої інстанції встановлено, що підприємство з іноземними інвестиціями "Амік Україна" здійснює діяльність виробництва продуктів нафтоперероблення, оптової торгівлі іншими товарами господарського призначення, професійно-технічної освіти, роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах переважно продуктами харчування, напоями та тютюновими виробами, інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, роздрібної торгівлі напоями в спеціалізованих магазинах, роздрібної торгівлі пальним, вантажним автомобільним транспортом, наданням послуг перевезення речей (переїзду), складського господарства, діяльність у сфері права, діяльність у сфері бухгалтерського обліку й аудиту; консультування з питань оподаткування, дослідження кон'юнктури ринку та виявлення громадської думки.

11.10.2021 Головним управлінням ДПС в Одеській області на підставі направлень №№ 13906, 13907 від 11.10.2021, виданим Головним управлінням ДПС в Одеській області відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 Податкового кодексу України, проведено фактичну перевірку на підставі наказу Головного управління ДПС в Одеській області від 29.09.2021 № 7145-п, проведено фактичну перевірку АЗС позивача за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Маршала Жукова, 4/Б з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального 11.01.2020 до 20.10.2021 контроль за виконанням яких покладений на органи ДПС.

Перевірено дотримання позивачем за адресою акцизного складу: Одеська область, м. Одеса, вул. Маршала Жукова, буд. 4/Б, вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, алкогольних напоїв, тютюнових виробів, контроль за виконанням яких покладений на органи ДПС у частині:

- наявності передбачених законодавством ліцензій, необхідних для здійснення діяльності з роздрібної торгівлі тютюновими виробами, алкогольними напоями та пальним;

- фактів здійснення діяльності із виробництва, зберігання та реалізації пального без отримання відповідних ліцензій за період перевірки;

-повноти обліку операцій з пальним на місцях його виробництва, зберігання та реалізації та його організації у відповідність до вимог чинних нормативно-правових актів;

- дотримання порядку обладнання акцизних складів передбаченими законодавством засобами вимірювальної техніки;

- проведення інвентаризації залишків пального.

За результатами фактичної перевірки складено Акт про результати фактичної перевірки з питань дотримання вимог податкового та іншого законодавства з питань виробництва, зберігання та обігу пального, контроль за виконанням якого покладений на органи ДПС № 22848/15-32-09-02/30603572 від 21.10.2021 (далі - Акт) (а.с.10-12).

Згідно з висновками Акту встановлено порушення п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами), за що передбачена відповідальність згідно із п. 128.3 ст. 128 цього Кодексу.

Позивачем подано заперечення № 2073 від 01.11.2021 на Акт (а.с.13-15).

ГУ ДПС в Одеській області листом від 18.11.2021 № 15582/КПР/15-32-09-02-06 повідомило позивача про часткове задоволення заперечень, а саме викладення акту перевірки № 22848/15-32-09-02/30603572 від 21.10.2021, АЗС за адресою: Одеська область, м. Одеса, вул. Маршала Жукова, 4/Б в іншій редакції: за порушення п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (із змінами), за що передбачена відповідальність згідно із п. 128.3 ст. 128 цього Кодексу (щоденні довідки) несвоєчасне подання (передання) щоденних довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпустку) та залишків пального на акцизному складі пального (01.04.2020, 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021 та 25.08.2021) (а.с.26-28).

29.11.2021 позивач отримав податкове повідомлення-рішення № 0007990703 від 24.11.2021 (далі - ППР), винесене Центральним міжрегіональним управлінням ДПС по роботі з великими платниками податків (а.с.8-9).

Податкове повідомлення-рішення № 0007990703 від 24.11.2021, винесено на підставі акту перевірки № 22848/15-32-09-02/30603572 від 21.10.2021 з урахуванням висновку ГУ ДПС в Одеській області від 18.11.2021 № 294/15-32-09-02, за порушення п. 230.1.3 ст. 230 ПК України, сума штрафу 6000,00 грн (Незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу щоденного формування та подання даних про добові фактичні залишки пального та обсяги обігу пального з урахуванням довідок про дні, в які акцизний склад не працює за 8 днів).

Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі за 01.04.2020 сформована позивачем та подана та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України 03.04.2020 о 18:42:49 та доставлена до серверу ДПС України 03.04.2020 о 18:57:52 та до Центрального рівня ДПС України 03.04.2020 о 18:57:52 (а.с.16-17).

Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі за 18.12.2020 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України: 19.12.2020 о 17:35:24, 19.12.2020 о 23:23:13, 20.12.2020 о 15:37:48, доставлена до серверу ДПС України 20.12.2020 о 15:38:11 та до Центрального рівня ДПС України 20.12.2020 о 15:38:16 (а.с.18-19).

Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі за 31.12.2020 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України: 01.01.2021 о 16:26:52; 01.01.2021 о 18:15:45, 01.01.2021 о 23:03:55, доставлена до серверу ДПС України 01.01.2021 о 16:26:28, 18:15:19, 23:03:34, до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 09:03:09 (а.с.20-22).

Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі за 01.01.2021 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України 02.01.2021 о 16:43:04 та доставлена до серверу ДПС України 02.01.2021 о 16:42:44 та до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 09:13:11 (а.с.23-24).

Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі за 02.01.2021 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України 03.01.2021 о 17:56:35 та доставлена до серверу ДПС України 03.01.2021 о 17:56:16 та до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 09:08:37 (а.с.25-26).

Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі за 25.08.2021 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України: 26.08.2021 о 16:27:24; 26.08.2021 о 19:05:44, доставлена до серверу ДПС України 27.08.2021 о 03:25:15, до Центрального рівня ДПС України 27.08.2021 о 03:25:47 (а.с.27-28).

Позивачем було подано скаргу на спірне податкове повідомлення-рішення, за результатами розгляду якої, листом від 12.08.2022 № 9122/6/99-00-06-03-02-06 ДПС України відмовлено у задоволенні скарги (а.с.35-37).

Не погоджуючись із прийнятим рішенням про застосування штрафних санкцій, вважаючи його протиправним та таким, що порушує законні права та інтереси, позивач звернувся з відповідним позовом до суду.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі - ПК України).

Відповідно до підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.

У розумінні підпункту 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 ПК України контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Пунктом 75.1 статті 75 ПК України передбачено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно із підпунктом 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об'єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).

Порядок проведення фактичної перевірки врегульований статтею 80 ПК України.

Фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи) (пункт 80.1 статті 80 ПК України).

Відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції під розписку до початку проведення такої перевірки, та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема (1) у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, (2) а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального.

Підпунктом 230.1.3 пункту 230.1 статті 230 ПК України передбачено, що розпорядники акцизних складів зобов'язані на кожному акцизному складі щоденно (крім днів, в які акцизний склад не працює) формувати дані про фактичні залишки пального на початок та кінець звітної доби та про добові фактичні обсяги отриманого та реалізованого пального (далі у цьому розділі - обсяг обігу пального) у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТ ЗЕД у літрах, приведених до температури 15° C.

На кожному акцизному складі за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД формуються показники про:

обсяги залишків пального на початок та кінець звітної доби, що визначаються шляхом підсумовування обсягів залишків пального в кожному резервуарі на підставі показників рівнемірів-лічильників, складі; встановлених на таких резервуарах, розташованих на такому акцизному складі;

добовий обсяг реалізованого пального, що визначається шляхом підсумовування обсягів реалізованого за звітну добу пального через кожне місце відпуску пального наливом з акцизного складу на підставі показників витратомірів-лічильників, встановлених на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на такому акцизному складі;

добовий обсяг отриманого пального, що визначається шляхом віднімання від обсягу залишків пального на кінець звітної доби обсягу залишків пального на початок звітної доби та додавання добового обсягу реалізованого пального з такого акцизного складу з додаванням обсягу втраченого пального, зазначеного в акцизних накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі акцизних накладних, та з відніманням додаткового обсягу пального, зазначеного в заявках на поповнення обсягу залишку пального або спирту етилового, зареєстрованих у системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.

Дані про залишки пального та про обсяг обігу пального подаються електронними засобами зв'язку у формі електронних документів, яка затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Відповідно до п. 128-1.3 ст. 128-1 ПК України незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового, - тягне за собою накладення штрафу в розмірі 1000 гривень за кожний неподаний електронний документ.

Процедуру створення та ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, а також порядок передачі облікових даних (обсягу обігу та залишку пального) з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів визначає Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів, затверджений постановою КМУ від 22.11.2017 №891 (далі - Порядок).

Згідно п. п. 5 п. 5 зазначеного Порядку електронні документи для наповнення Реєстру, які формуються розпорядниками акцизних складів та надсилаються до Реєстру за кожним місцем розташування акцизного складу, містять, зокрема: зведені за добу підсумкові облікові дані щодо: обсягів фактичних залишків пального на початок та кінець звітної доби та добового обсягу обігу пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, у розрізі всіх наявних у розпорядника акцизного складу акцизних складів з уніфікованою нумерацією - для усіх розпорядників акцизних складів, крім зазначених в абзаці третьому цього підпункту; добового фактичного обсягу реалізованого пального у розрізі кодів товарних підкатегорій згідно з УКТЗЕД у літрах, приведених до температури 15 °С, - для розпорядників акцизних складів, на акцизних складах яких провадиться діяльність з переробки нафти, газового конденсату, природного газу та їх суміші, з метою вилучення цільових компонентів (сировини), що передбачає повний технологічний цикл їх переробки в готову підакцизну продукцію (пальне).

Пунктом 6 Порядку встановлено, електронні документи для наповнення Реєстру, що містять інформацію, зазначену в підпунктах 5 і 6 пункту 5 цього Порядку, формуються та надсилаються розпорядниками акцизних складів щодня (крім днів, у які акцизний склад не працює).

Дані про фактичні залишки пального та про обсяг обігу (обсяг реалізованого та обсяг отриманого) пального, зазначені в підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, формуються після проведення останньої операції з обігу пального за звітну добу, але не пізніше 23 години 59 хвилин такої доби, до початку проведення операцій з обігу пального за добу, що настає за звітною добою, та подаються до ДФС не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою.

Відповідно до п. п. 2 п. 7 Порядку інформація, зазначена в підпункті 5 пункту 5 цього Порядку, вноситься до електронних документів для наповнення Реєстру: автоматично шляхом передачі до них даних з витратомірів та рівнемірів починаючи з граничних строків, зазначених у пунктах 12 і 27 підрозділу 5 розділу ХХ Перехідні положення Кодексу, для обов'язкового обладнання акцизних складів рівнемірами та витратомірами; відповідальною особою розпорядника акцизного складу - під час виходу з ладу, проведення повірки або калібрування рівнеміра або витратоміра, а також у період з 1 червня 2019 р. до граничних строків, передбачених у пунктах 12 і 27 підрозділу 5 розділу XX Перехідні положення Кодексу, для обов'язкового обладнання акцизних складів витратомірами та рівнемірами.

Наказом Міністерства фінансів від 27.11.2018 № 944 затверджено формат даних, структури та форм електронних документів для наповнення Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі. (далі - Наказ № 944).

Відповідно до пункту 1 розділу І Наказу № 944 єдиний державний реєстр витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі (далі - Реєстр) - це електронна база даних, яка містить податкову інформацію про наявність у розпорядників акцизних складів витратомірів та рівнемірів, їх серійні (ідентифікаційні) номери, відомості щодо резервуарів та акцизних складів, на яких встановлені витратоміри і рівнеміри, а також облікові дані щодо обсягів обігу та залишку пального за кожним кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД у розрізі резервуарів та акцизних складів.

Згідно з пунктом 1 розділу II Наказу № 944 реєстр складається із записів з посиланням на електронні документи, які подаються у вигляді таких форм: довідка про розпорядника акцизного складу пального, акцизні склади пального, розташовані на них резервуари пального, витратоміри та рівнеміри (далі - Довідка 1); довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального.

Відповідно до пункту 5 розділу II Наказу № 944 надсилання довідок до Реєстру: основна Довідка 1 надсилається окремо щодо кожного акцизного складу пального одноразово; основна Довідка 2 формується після проведення останньої операції з обігу пального у звітній добі, але не пізніше 23 години 59 хвилин цієї доби, до початку здійснення операцій з обігу пального у добу, що настає за звітною добою, та надсилається не пізніше 23 години 59 хвилин доби, що настає за звітною добою; коригуюча довідка подається не частіше одного разу на добу; коригуючі довідки формуються і надсилаються протягом трьох календарних днів з дати виявлення помилки (помилок) у наданій у довідках інформації.

Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі пального містить таблицю 6 в якій відображається інформація про обсяги залишків пального, що знаходиться на акцизному складі в трубопроводах, тарі, балонах, упаковці, про добовий обсяг отриманого та реалізованого пального в тарі, балонах, упаковці за кодом товарної підкатегорії згідно з УКТ ЗЕД на акцизному складі (літри, приведені до температури 15°С).

З викладеного вбачається, що відповідальність розпорядника акцизного складу за несвоєчасне подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального наступає виключно за умови наявності вини такого розпорядника акцизного складу.

Довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі за 18.12.2020 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України: 19.12.2020 о 17:35:24, 19.12.2020 о 23:23:13, 20.12.2020 о 15:37:48, доставлена до серверу ДПС України 20.12.2020 о 15:38:11 та до Центрального рівня ДПС України 20.12.2020 о 15:38:16; за 31.12.2020 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України: 01.01.2021 о 16:26:52; 01.01.2021 о 18:15:45, 01.01.2021 о 23:03:55, доставлена до серверу ДПС України 01.01.2021 о 16:26:28, 18:15:19, 23:03:34, до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 09:03:09; за 01.01.2021 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України 02.01.2021 о 16:43:04 та доставлена до серверу ДПС України 02.01.2021 о 16:42:44 та до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 09:13:11; за 02.01.2021 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України 03.01.2021 о 17:56:35 та доставлена до серверу ДПС України 03.01.2021 о 17:56:16 та до Центрального рівня ДПС України 04.01.2021 о 09:08:37; за 25.08.2021 сформована позивачем та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України: 26.08.2021 о 16:27:24; 26.08.2021 о 19:05:44, доставлена до серверу ДПС України 27.08.2021 о 03:25:15, до Центрального рівня ДПС України 27.08.2021 о 03:25:47.

Викладені обставини підтверджуються наявними в матеріалах справи протоколами руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій до Довідок про зведені дані (обсяги пального), якими чітко зафіксовані дати та час направлення позивачем документів. Що, в свою чергу, спростовує доводи відповідача, що дані протоколи не підтверджують того факту, що довідки були надіслані вчасно.

Крім того, матеріали справи містять докази того, що у зв'язку з неналежною роботою Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників і рівнемірів - лічильників рівня пального у резервуарі в грудні 2020 року та в січні 2021 року, позивач 06.01.2021 (тобто до винесення спірного податкового повідомлення-рішення) звернувся до Державної податкової служби України зі скаргою за вих. №25 на бездіяльність у відновленні роботи Єдиного державного реєстру витратомірів-лічильників, передачі облікових даних з них електронними засобами зв'язку до контролюючих органів.

Листом ДПС України від 05.02.2021 за № 2788/6/99-00-09-02-03-06 повідомила, що за неподання або несвоєчасне подання до ДПС розпорядником акцизного складу довідки про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу та залишків пального на акцизному складі у зв'язку з неможливістю вчасно відправити документ до ДПС внаслідок тимчасового обмеження роботи електронних сервісів та інформаційно - телекомунікаційних систем ДПС відповідальність до такого розпорядника акцизного складу не застосовується.

За наведених обставин у сукупності суд дійшов висновку, що підприємством виконано зобов'язання, які покладені Податковим кодексом України на розпорядника акцизного складу, а саме в поточну дату сформовані Довідки про зведені дані (обсяги пального) та у визначені Пунктом 6 Порядку строки (наступного дня) направлені засобами електронного зв'язку до ДПС України. Дані обставини підтверджені матеріалами справи та відповідачем не спростовані.

Отже, на думку суду, довідки за 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021 та 25.08.2021, подані позивачем вчасно.

Водночас, позивачем вказано, що довідка про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо обсягів обігу (отримання/відпуску) та залишків пального на акцизному складі за 01.04.2020 сформована позивачем та подана та відповідно до протоколу руху документа/звіта та пов'язаних з ним повідомлень/квитанцій направлялася до ДПС України 03.04.2020 о 18:42:49 та доставлена до серверу ДПС України 03.04.2020 о 18:57:52 та до Центрального рівня ДПС України 03.04.2020 о 18:57:52.

Довідка подана несвоєчасно через технічний збій в програмі «M.E.Doc».

Судом встановлено, що довідка за 01.04.2020 повинна була бути подана не пізніше 02.04.2020, проте фактично подана лише 03.04.2020, що підтверджується позивачем.

Суд погоджується з твердженням відповідача, що програма "M.E.Doc", якою користується позивач для надсилання довідок (звітів) контролюючому органу не перебуває в його відомстві (відповідачем здійснюється забезпечення функціонування програми), тому ризики технічної неможливості та відповідальності за перебої у роботі "M.E.Doc" покладаються на позивача.

Однак, несвоєчасне подання відповідної довідки, у цьому випадку за 01.04.2020, через технічний збій програмного забезпечення, який підтверджено відповідними доказами (довідка адміністратора, тощо) звільняє платника податку від відповідальності.

Водночас, доводи позивача про технічний збій в програмі «M.E.Doc», які призвели до надіслання довідки за 01.04.2020 лише 03.04.2020 (поза встановленими строками) допустимими доказами не підтверджено, а тому суд вважає їх необґрунтованими.

Разом з тим, відповідачем, як контролюючим органом, під час судового розгляду справи не надані докази на підтвердження несвоєчасного подання позивачем Довідок про зведені дані (обсяги пального) та/або неподання таких Довідок за 18.12.2020, 31.12.2020, 01.01.2021, 02.01.2021 та 25.08.2021 з вини платника податку.

У зв'язку із чим, факт вчинення правопорушення з боку позивача суд вважає таким, що частково не підтверджено фактичними обставинами справи та наявними в матеріалах справи доказами.

Європейським Судом з прав людини у рішенні по справі Суомінен проти Фінляндії (Suominen V. Finland), № 37801/97, п. 36, від 01.07.2003 вказано, що орган влади зобов'язаний виправдати свої дії, навівши обґрунтування своїх рішень.

У рішенні від 10.02.2010 у справі «Серявін та інші проти України» Європейський суд з прав людини вказав, що у рішеннях суддів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються.

Отже, рішення суб'єкта владних повноважень повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення. Мають значення, як правило, ті обставини, які передбачені нормою права, що застосовується.

Положеннями пункту 109.1 статті 109 ПК України визначено, що податковим правопорушенням є протиправне, винне (у випадках, прямо передбачених цим Кодексом) діяння (дія чи бездіяльність) платника податку (в тому числі осіб, прирівняних до нього), контролюючих органів та/або їх посадових (службових) осіб, інших суб'єктів у випадках, прямо передбачених цим Кодексом. Діяння вважаються вчиненими умисно, якщо існують доведені контролюючим органом обставини, які свідчать, що платник податків удавано, цілеспрямовано створив умови, які не можуть мати іншої мети, крім як невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Суд звертає увагу, що відповідачем не було надано належних і допустимих доказів, які б доводили факт протиправності дій позивача у зв'язку з поданням до контролюючого органу даних про фактичні залишки пального та про обсяг обігу пального, відповідальність за що передбачена пп. 230.1.3 п. 230.1 ст. 230 ПК України, у тому числі вини позивача у несвоєчасному поданні таких документів в електронному вигляді.

Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 17.08.2022 у справі № 520/11780/2020 та відповідно до частини 5 статті 242 КАС України, підлягає врахуванню судом при розгляді цієї справи.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0007990703 від 24.11.2021 в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) у сумі 5000,00 грн.

Доводи апеляційної скарги зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Решта тверджень та посилань сторін судовою колегією апеляційного суду не приймається до уваги через їх неналежність до предмету позову або непідтвердженість матеріалами справи.

За правилами ст. 316 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права. Керуючись статтями 308, 311, 315, 316, 321, 322, 329, 331 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Апеляційну скаргу Центрального міжрегіонального управління Державної податкової служби по роботі з великими платниками податків залишити без задоволення, а рішення Луганського окружного адміністративного суду від 19 березня 2025 року - без змін.

Постанова набирає законної сили з дати її прийняття, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя Є.І.Мєзєнцев

cуддя В.П.Мельничук

суддя В.В.Файдюк