12 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 340/10235/23
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Суховарова А.В., Семененка Я.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі
апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
на ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року
у справі №340/10235/23
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області
про визнання протиправними дій, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії,-
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області, в якому просив визнати незаконними та неправочинними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області щодо припинення, починаючи з 01.12.2023, виплати нарахованої за період з 01.05.2010 по 01.11.2011 відповідачем його пенсії, яка станом на 01.11.2011 нарахована відповідачем в сумі 5096 грн;
скасувати розпорядження від 24.11.2011, протокол від 24.11.2011 та розпорядження від 01.12.2011 Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області по пенсійній справі № 168196 щодо перерахування та зменшення розміру щомісячної пенсії позивача з 01.11.2011;
визнати законним розмір пенсії, який нарахований Головним управлінням Пенсійного фонду України в Кіровоградській області в порядку виконання постанови від 23.11.2010 Кіровського районного суду міста Кіровограда по адміністративній справі № 2а-9110/10, і підтвердженого відповідачем в своїх розпорядженнях від 02.08.2011 та від 01.10.2011 по пенсійній справі № 168196.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 залишено без розгляду позовну заяву в частині вимог про визнання протиправними дій, скасування рішень та зобов'язання вчинити дії за період з 01.01.2011 по 13.06.2023.
Рішенням Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 у задоволенні позову відмовлено.
Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 26.09.2024 рішення Кіровоградського окружного адміністративного суду від 10.04.2024 у справі №340/10235/23 скасоване. Позов ОСОБА_1 задоволено частково.
Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 14 червня 2023 року відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 06 червня 1996 року № 230/96-ВР, основної пенсії в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум та в подальшому виплачувати пенсію у визначеному розмірі, тобто, основної пенсії в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
28.10.2024 Кіровоградський окружний адміністративний суд видав позивачу виконавчий лист щодо виконання зобов'язальної частини цього рішення.
Постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 30.10.2024 відкрито виконавче провадження ВП №76419835 щодо примусового виконання виконавчого листа №340/10235/23.
21.01.2025 до суду надійшла заява державного виконавця про зміну способу і порядку виконання судового рішення у цій справі, шляхом стягнення з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 коштів в сумі 76867,66 грн.
Ухвалою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року заяву задоволено.
Змінено спосіб і порядок виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 26.09.2024 в адміністративній справі №340/10235/23.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області на користь ОСОБА_1 пенсійні виплати в сумі 76867,66 грн.
Суд дійшов висновку про наявність визначених діючою нормою ч.3 ст.378 КАС України підстав для зміни способу і порядку виконання судового рішення шляхом стягнення з боржника відповідних виплат, виходив з того, що відповідач/боржник, який є суб'єктом владних повноважень, протягом двох місяців з дня набрання законної сили рішенням суду у цій справі не виконав судове рішення в частині виплати пенсії, донарахованої за період з 14.06.2023 по 30.11.2024, в сумі 76867,66 грн.
Не погодившись з ухвалою суду першої інстанції, Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм матеріального і процесуального права, просить ухвалу суду скасувати та ухвалити нове рішення, яким в задоволенні заяви відмовити.
Скаржник посилається не те, що рішення суду виконано в межах наданих пенсійному органу повноважень, в установленому чинним законодавством порядку, наголошуючи, що головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області є бюджетною установою і не отримує прибутку від своєї діяльності.
Окрім того, скаржник вважає, що заявник фактично просить змінити та розширити резолютивну частину рішення, змінити рішення суду по суті та спосіб захисту, що є неможливим, оскільки судове рішення є незмінним. Невиконання пенсійним органом судового зобов'язання в частині виплати коштів через відсутність у нього відповідних бюджетних призначень в розумінні ч.3 ст.378 КАС України не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки ця виплата буде виконана при надходженні коштів із Державного бюджету України.
Адміністративна справа розглянута апеляційним судом відповідно до ст.311 Кодексу адміністративного судочинства України в порядку письмового провадження.
Перевіривши законність і обґрунтованість ухвали суду першої інстанції, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що постановою старшого державного виконавця відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Кіровоградській області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 30.10.2024 відкрито виконавче провадження ВП №76419835 щодо примусового виконання виконавчого листа №340/10235/23 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за період з 14 червня 2023 року відповідно до статей 50, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», в редакції Закону України «Про внесення змін і доповнень до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 06 червня 1996 року № 230/96-ВР, основної пенсії в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком, провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум та в подальшому виплачувати пенсію у визначеному розмірі, тобто, основної пенсії в розмірі шести мінімальних пенсій за віком, додаткової пенсії в розмірі 50% мінімальної пенсії за віком.
На виконання рішення суду у справі №340/10235/23 Головне управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області здійснило з 14.06.2023 перерахунок пенсії ОСОБА_1 та розпочало з грудня 2024 року виплату пенсії у перерахованому (збільшеному) розмірі. Одночасно пенсійний орган склав розрахунок на доплату пенсії за минулий час, а саме: за період з 14.06.2023 по 30.11.2024, згідно якому донарахована заборгованість в розмірі 76867, 66 грн.
В частині виплати ОСОБА_1 донарахованих йому коштів рішення суду не виконано.
При цьому боржник повідомив державного виконавця, що невиконання рішення суду у цій частині зумовлене дефіцитом коштів Пенсійного фонду України та недостатністю фінансування бюджету Пенсійного фонду України на 2024 рік, а саме: видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішенням суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Заборгованість за цим рішенням буде виплачена при надходженні відповідного фінансування з Державного бюджету України, в порядку черговості.
Як зазначає боржник з посиланням на ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», виплата донарахованої суми забезпечується за рахунок коштів Державного бюджету України. Пенсійний фонд України за рахунок коштів Державного бюджету України реалізує бюджетну програму КПКВК 2506020 «Дотація на виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсії, призначених за різними пенсійними програмами», згідно з якою Пенсійному фонду виділені бюджетні асигнування для виплати пенсій у розмірах, визначених законодавством.
Головним розпорядником коштів за цією програмою є Міністерство соціальної політики України, розпорядником нижчого рівня - Пенсійний фонд України.
Згідно з п. 20, 29 ч. 1 ст. 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов'язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Таким чином, боржник вважає, що невиконання судового рішення в частині виплати коштів через відсутність у боржника відповідних бюджетних призначень в розумінні ч.3 ст.378 КАС України не свідчить про неможливість виконання судового рішення та не може бути вагомою причиною для зміни способу і порядку його виконання, оскільки ця виплата буде виконана при надходженні коштів із Державного бюджету України.
Суд апеляційної інстанції погоджується з судом першої інстанції про помилковість таких доводів скаржника, зазначає таке.
Відповідно до абз.1 ч.1 ст. 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Відповідно до ч.3 ст.378 КАС України в редакції на час звернення Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Невиконання суб'єктом владних повноважень судового рішення, яке набрало законної сили, щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг протягом двох місяців з дня набрання законної сили судовим рішенням є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання такого судового рішення шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Суд першої інстанції, вирішуючи питання щодо зміни способу і порядку виконання рішення суду у цій справі, правильно виходив з того, що стягнення коштів може відбутись лише за рахунок коштів Державного бюджету України, які перераховуються до Пенсійного фонду України на виплату поточних платежів. При цьому, зобов'язання виплатити кошти і стягнення коштів є способами захисту одного і того ж порушеного права і цим правом є право особи на отримання коштів.
Також суд першої інстанції врахував положення статті 7 Закону України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень», якою встановлено, що виконання рішень суду про зобов'язання вчинити певні дії щодо майна, боржником за якими є державний орган, державне підприємство, юридична особа, здійснюється в порядку, встановленому Законом України «Про виконавче провадження» з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
У разі якщо рішення суду, зазначені в частині першій цієї статті, не виконано протягом двох місяців з дня винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, крім випадків, коли стягувач перешкоджає провадженню виконавчих дій, державний виконавець зобов'язаний звернутися до суду із заявою про зміну способу і порядку виконання рішення.
Виходячи з наведених норм, таке звернення до суду є обов'язком державного виконавця і цей обов'язок у державного виконавця виникає через два місяці з дня відкриття виконавчого провадження за умови, що рішення суду не виконане, а стягувач не чинить перешкоди провадженню виконавчих дій. Виконання такого обов'язку не пов'язане з наявністю інших причин.
У даному випадку присуджені позивачу виплати підпадають під поняття «майно», рішення суду, яке виконував державний виконавець, носить зобов'язальний характер стосовно державного органу і на час звернення державної виконавчої служби до суду це рішення суду в частині виплати нарахованих сум пенсії в розмірі 76867,66 грн не виконано.
За наведеного вище правового регулювання, встановлені у справі обставини, враховуючи факт невиконання судового рішення протягом двох місяців з дня набрання ним законної сили, є самостійною підставою для зміни способу і порядку виконання судового рішення шляхом стягнення з суб'єкта владних повноважень - Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області відповідних сум.
Надаючи правову оцінку висновку суду першої інстанції та з'ясовуючи питання ефективності зміненого судом першої інстанції способу виконання рішення суду, суд апеляційної інстанції враховує, що Законом України від 21.11.2024 № 4094-IX «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення положень про судовий контроль за виконанням судових рішень», який набрав чинності 19.12.2024, внесені зміни до ст.378 КАС України і встановлені нові підстави для зміни способу і порядку виконання судового рішення, а саме: невиконання суб'єктом владних повноважень протягом двох місяців з набрання законної сили судового рішення, зокрема, щодо перерахунку та виплати соціальних виплат, шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
В новій редакції статті 378 КАС України фактично законодавець, маючи на меті якнайшвидше виконання рішення суду в даній категорії справ за допомогою зміни способу і порядку виконання цього рішення, запровадив і надав можливість стягувачеві і державному виконавцю «монетизації» рішення суду.
Таким чином, у випадку тривалого невиконання боржником рішення суду щодо вчинення певних дій через брак коштів на законодавчому рівні запроваджено альтернативний спосіб його виконання, який значно сприяє його виконанню, шляхом стягнення з такого суб'єкта владних повноважень відповідних виплат.
Підсумовуючи вищенаведене, суд апеляційної інстанції погоджує висновок суду першої інстанції про наявність підстав для зміни способу і порядку виконання постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 26.09.2024 в адміністративній справі №340/10235/23.
Передбачені ст. 317 КАС України підстави для скасування судового рішення та задоволення апеляційної скарги відсутні.
Керуючись ст.ст. 311, 315, 316, 321, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Кіровоградській області залишити без задоволення.
Ухвалу Кіровоградського окружного адміністративного суду від 17 лютого 2025 року в адміністративній справі №340/10235/23 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили відповідно до ст.325 КАС України, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 КАС України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко
суддя А.В. Суховаров