06 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 160/28108/24
Третій апеляційний адміністративний суд
у складі колегії суддів: головуючого - судді Добродняк І.Ю. (доповідач),
суддів: Семененка Я.В., Суховарова А.В.,
за участю секретаря судового засідання Поспєлової А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 січня 2025 року
у справі № 160/28108/24
за позовом ОСОБА_1
до ІНФОРМАЦІЯ_1
про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якому просив:
- визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо заочного відновлення ОСОБА_1 на військовому обліку,
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_3 виключити ОСОБА_1 з військового обліку військовозобов'язаних, привівши у відповідність відомості, про виключення ОСОБА_1 з військового-обліку, у Єдиному державному реєстрі призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивача виключено з військового обліку до набрання чинності Законом України №3633-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», яким виключено пункт 6 частини 6 статті 37 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», тому відповідач протиправно заочно відновив позивача на військовому обліку військовозобов'язаних, з огляду на те, що зміни до законодавства не можуть погіршувати його існуюче становище.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 січня 2025 року у задоволенні позову відмовлено.
Суд виходив з того, що з 18.05.2024 особи, яких раніше було засуджено до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину, крім тих, які були засуджені за вчинення злочинів проти основ національної безпеки України, підлягають взяттю на військовий облік та можуть бути призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги.
Скаржник зазначає, що після виключення позивача з військового обліку, позивач ОСОБА_1 , як особа яка скористалась правом до 18 травня 2024 року на виключення з обліку, втратив статус військовозобов'язаного та повторному взяттю на облік не підлягає.
У вересні 2024 року позивач дізнався про те, що його ІНФОРМАЦІЯ_3 заочно відновлено на військовому обліку військовозобов'язаних у зв'язку із змінами до Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу» від 11.04.2024.
Однак наголошує, що повторне взяття на військовий облік позивача на підставі нових законів, як особи яка вже була виключена з обліку остаточно в 2023 році, є дією, яка погіршує його існуюче становище, та буде обмеженням його конституційних прав і свобод. Відповідач протиправно застосував до правовідносин, що мали місце у 2022 та 2023 роках норми законодавства, які набрали сили у 2024 році.
В судовому засіданні позивач підтримав доводи, викладені в апеляційній скарзі.
Представник відповідача проти задоволення апеляційної скарги заперечує, відповідно по поданого відзиву на апеляційну скаргу просить залишити рішення суду першої інстанції без змін як законне та обґрунтоване.
Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає справу за наявними у ній і додатково поданими доказами та перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги.
Перевіривши законність та обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, з огляду на таке.
Як встановлено судом та підтверджено матеріалами справи, позивач відповідно до довідки про звільнення серія ДНП № 06647, виданої 04.12.2009, був засуджений 16.03.2006 за скоєння злочину за ст.15 ч.2 - 185 ч.3 КК України, відбував покарання в установах Державної кримінально-виконавчої служби з 18.10.2007 по 04.12.2009.
08.07.2010 позивачеві, як військовозобов'язаному 1987 року народження, видано тимчасове посвідчення № НОМЕР_1 (замість військово квитка), в якому вказано, що ОСОБА_1 дійсно прийнятий та тимчасовий облік запасу Збройних Сил України за ВОС № 969 посадою слюсар, код 669 ОСОБА_2 у запас за ст.18 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу». Згідно наявній у цьому тимчасовому посвідченні відмітки позивача знято з військового обліку військовозобов'язаних 06.06.2022 (а.с.10,11).
Відповідно до відомостей тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 , виданого позивачеві 26.07.2023, призовною комісією при ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_1 зарахований у запас 08.07.2010 за ст.18 (засуджений) Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу». Військове звання - солдат, склад - рядовий.
Тимчасове посвідчення видано на підставі НМОУ № 610 від 21.11.2017.
Відмітки про військовий облік (п.13 тимчасового посвідчення): «взято на військовий облік військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 08.07.2010»; «знято з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_5 26.07.2023.
В пункті 14 тимчасового посвідчення № 4/1579 міститься запис, що позивач 26.07.2023 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_6 на підставі ст.37 п.6 пп.6 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Відповідно до наданої відповідачем на адвокатський запит відповіді (лист від 19.09.2024 № 13561/1) ОСОБА_1 26.07.2023 дійсно був знятий з військового обліку військовозобов'язаних в ІНФОРМАЦІЯ_7 як особа, що була засуджена до позбавлення волі за скоєння тяжких або особливо тяжких злочинів. Згідно із змінами до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 11.04.2024 військовозобов'язаний ОСОБА_1 17.06.2024 заочно відновлений на військовому обліку. За даними Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів (система «ОБЕРІГ»), зараз позивач перебуває у картотеці вільних залишків.
Позивач вважає його повторне взяття на військовий облік протиправним, з огляду на попереднє рішення про виключення з такого обліку, що і стало підставою для звернення до суду із даним позовом.
З огляду на фактичні обставини справи, норми законодавства, що регулюють спірні правовідносини, суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
Відповідно до частини 2 статті 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 №2232-XII військовий обов'язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.
Згідно із ч. 3 ст. 1 Закону №2232-ХІІ військовий обов'язок включає: підготовку громадян до військової служби; взяття громадян на військовий облік; прийняття в добровільному порядку (за контрактом) та призов (направлення) на військову службу; проходження військової служби; виконання військового обов'язку в запасі; проходження служби у військовому резерві; дотримання правил військового обліку.
Від виконання військового обов'язку громадяни України звільняються на підставах, визначених цим Законом (ч.5 ст.1 Закону №2232-ХІІ).
Відповідно до ч.9 ст.1 Закону №2232-ХІІ щодо військового обов'язку громадяни України поділяються на такі категорії: допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік; призовники - особи, які взяті на військовий облік; військовослужбовці - особи, які проходять військову службу; військовозобов'язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави; резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.
Призовникам, військовозобов'язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов'язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов'язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв'язку та захисту інформації України.
Підстави взяття на військовий облік, зняття та виключення з нього визначені в статті 37 Закону №2232-ХІІ.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.37 Закону №2232-ХІІ (в редакції на час взяття позивача 08.07.2010 на військовий облік та зарахування у запас) взяттю на військовий облік військовозобов'язаних підлягають громадяни України:
звільнені з військової служби в запас;
звільнені з альтернативної (невійськової) служби;
військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
звільнені зі служби начальницького та рядового складу Міністерства внутрішніх справ України, центрального органу виконавчої влади з питань цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України, Державної податкової адміністрації України;
які набули громадянства України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;
виключені з військового обліку Служби безпеки України;
які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від призову на строкову військову службу.
В свою чергу, стаття 18 Закону №2232-ХІІ передбачала, що від призову на строкову військову службу в мирний час звільняються громадяни України, в тому числі, які були засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, арешту чи виправних робіт, у тому числі із звільненням від відбування покарання.
Відповідно до п.2 ч.1 ст.37 Закону №2232-ХІІ (в редакції на час взяття відновлення позивача на військовому обліку 17.06.2024) взяттю на військовий облік військовозобов'язаних у територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, у відповідних підрозділах розвідувальних органів України підлягають громадяни України:
які звільнені з військової служби в запас та не зараховані до військового оперативного резерву;
призовники, які пройшли базову загальновійськову підготовку з додержанням умов, передбачених частиною одинадцятою статті 1 цього Закону;
які припинили альтернативну (невійськову) службу в разі закінчення строку її проходження або достроково відповідно до Закону України "Про альтернативну (невійськову) службу" та підлягають взяттю на військовий облік військовозобов'язаних;
військовозобов'язані, які прибули з інших місцевостей (адміністративно-територіальних одиниць) України або з-за кордону на нове місце проживання;
які набули громадянство України і згідно з цим Законом підлягають взяттю на облік військовозобов'язаних;
зняті з військового обліку Збройних Сил України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України відповідно за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, розвідувальних органів України;
які відповідно до статті 18 цього Закону звільнені від направлення для проходження базової військової служби;
які досягли 25-річного віку під час перебування на військовому обліку призовників;
які звільнені із служби у військовому резерві та не досягли граничного віку перебування в запасі;
які старші 25 років і раніше не перебували на військовому обліку;
які прибули після відбування покарання з установ виконання покарань.
Відповідно до п.2 ч.5 ст.37 Закону №2232-ХІІ (в редакції станом на 26.07.2023) зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України:
які вибувають в іншу місцевість (адміністративно-територіальну одиницю) України до нового місця проживання;
які прийняті на службу до Національної поліції України, Служби судової охорони, Державного бюро розслідувань, Бюро економічної безпеки України, органів і підрозділів цивільного захисту, Державної кримінально-виконавчої служби України;
які вибули на строк більше трьох місяців за межі України;
в інших випадках - за рішенням Міністерства оборони України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України.
Наказом Міністерства оборони України від 20.12.2017 № 684, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17 січня 2018 року за № 73/31525, який діяв до 29.08.2024 (втратив чинність на підставі Наказу Міністерства оборони України № 509 від 25.07.2024), затверджений Перелік випадків, за яких громадяни України знімаються з військового обліку військовозобов'язаних, відповідно до якого зняттю з військового обліку військовозобов'язаних у військових комісаріатах, відповідних підрозділах Служби безпеки України підлягають громадяни України, які:
були засуджені до позбавлення волі за злочини середньої тяжкості та відбували покарання в установах відбування покарань;
за рішенням військово-лікарських комісій (призовних комісій) визнані за станом здоров'я непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час через хвороби, які пов'язані з розладами психіки і поведінки, нервової системи, та їх наслідки.
Відповідно до діючого на час видачі позивачу тимчасового посвідчення військовозобов'язаного № НОМЕР_2 від 26.07.2023 Порядку виготовлення, видачі та знищення тимчасового посвідчення військовозобов'язаного, затвердженого Наказом Міністерства оборони України від 21.11.2017 № 610, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2017 року за № 1511/31379, тимчасове посвідчення видається військовозобов'язаним, які:
взяті на військовий облік військовозобов'язаних та яким присвоєно первинні військові звання офіцерського складу запасу (до надходження їх особових справ);
втратили військові квитки (до їх отримання);
не проходили військову службу (навчальні збори) та не мають військово-облікової спеціальності;
визнані призовними комісіями непридатними в мирний час, обмежено придатними у воєнний час до військової служби за станом здоров'я (до підтвердження цього рішення під час повторного медичного огляду);
прибули з місць позбавлення волі (п.3 Порядку № 610).
За приписами п.6 ч.6 ст.37 Закону №2232-ХІІ виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів Служби зовнішньої розвідки України - у відповідному підрозділі Служби зовнішньої розвідки України) підлягають громадяни України, які були раніше засуджені до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину.
11.04.2023 Верховною Радою України прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» № 3633-ІХ, який набрав чинності 18.05.2024 і яким внесені зміни до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», зокрема, частину 6 статті 37 Закону №2232-ХІІ викладено в новій редакції, а саме, зазначено, що виключенню з військового обліку у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (військовозобов'язаних та резервістів Служби безпеки України - у Центральному управлінні або регіональних органах Служби безпеки України, військовозобов'язаних та резервістів розвідувальних органів України - у відповідному підрозділі розвідувальних органів України) підлягають громадяни України, які:
1) померли або визнані в установленому законом порядку безвісно відсутніми або оголошені померлими;
2) припинили громадянство України;
3) визнані непридатними до військової служби;
4) досягли граничного віку перебування в запасі.
У громадянина, якого виключено з військового обліку відповідно до пунктів 3 та 4 цієї частини, військово-обліковий документ не вилучається. До військово-облікового документа громадянина вносяться дані про виключення із військового обліку.
Виходячи з наведених правових норм, зняття з обліку військовозобов'язаних та виключення із військового обліку мають різні підстави та правові наслідки.
В спірному випадку, як вбачається з матеріалів справи, підтверджено відповідними відмітками у виданих позивачу тимчасових посвідченнях військовозобов'язаного № НОМЕР_1 від 08.10.2010, № 4/1579 від 26.07.2023, позивач фактично знятий з військового обліку військовозобов'язаних.
Наявна в графі НОМЕР_3 тимчасового посвідчення № 4/1579 від 26.07.2023 інформація, що 26.07.2023 позивач виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_2 , не відповідає наявній у графі 13 тимчасового посвідчення № 4/1579 відмітки про військовий облік: «знято з військового обліку 26.07.2023» та даним Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Докази, які б свідчили про виключення позивача із військового обліку з позбавлянням його статусу військовозобов'язаного, у справі відсутні, сторонами не подані. Відмітки у тимчасових посвідченнях «виключений з військового обліку» відсутні. Також відомості про виключення позивача з військового обліку не внесені до електронного реєстру військовозобов'язаних, призовників та резервістів «Оберіг».
З цього приводу суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до статті 1 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» від 16 березня 2016 року № 1951-VIII Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів (далі - Реєстр) - інформаційно-комунікаційна система, призначена для збирання, зберігання, обробки та використання даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів, створена для забезпечення військового обліку громадян України.
Відповідно до статті 3 Закону № 1951-VIII основними засадами ведення Реєстру є: 1) обов'язковість та своєчасність внесення до Реєстру передбачених цим Законом відомостей про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 2) повнота та актуалізація відомостей Реєстру про призовників, військовозобов'язаних та резервістів; 3) захищеність Реєстру та внесених до нього відомостей - держава гарантує захист бази даних Реєстру від несанкціонованого доступу та зловживання доступом, незаконного використання відомостей Реєстру, порушення цілісності бази даних Реєстру та його апаратного чи програмного забезпечення, а також гарантує дотримання законодавства щодо захисту персональних даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, наявних у Реєстрі.
За правилами ст.12 вказаного Закону Реєстр ведеться в електронній формі з єдиною централізованою базою даних, яка містить персональні та службові дані всіх призовників, військовозобов'язаних та резервістів.
Персональні та службові дані призовників, військовозобов'язаних та резервістів вносяться до бази даних Реєстру у формі запису - сукупності всіх даних призовників, військовозобов'язаних та резервістів, передбачених статтями 7 і 8 цього Закону.
Згідно п.20 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487, військовий облік ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.
Для внесення запису/актуалізації даних про призовників, військовозобов'язаних та резервістів до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів ними надаються персональні дані відповідно до вимог Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів».
Взяття громадян на персонально-первинний та персональний військовий облік, а також їх виключення з такого обліку здійснюється лише після взяття (зняття, виключення) зазначених громадян на військовий облік (з військового обліку) у відповідних районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки (п.21 Порядку №1487).
Взяття на військовий облік, зняття та виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки, органах СБУ, підрозділах Служби зовнішньої розвідки здійснюється відповідно до Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (п.22 Порядку № 1487).
Районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, в тому числі: організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці; здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством; виключають з військового обліку на підставі відповідних підтвердних документів осіб, які за рішенням суду визнані недієздатними, оголошені померлими (такими, що пропали безвісти), засуджені до позбавлення волі або померли; проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов'язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього (п.79 Порядку № 1487).
Виходячи з такого правового регулювання в контексті спірних відносин, за відсутності належних та допустимих доказів на підтвердження саме виключення позивача з військового обліку (відмітки у військово-обліковому документі «виключений з військового обліку») не є порушенням діючого законодавства поновлення позивача на військовому обліку громадян України, які не досягли граничного віку та були раніше зняті з обліку з підстав «як раніше засуджені».
Стосовно посилання позивача, що він 04.10.2024 звернувся до відповідача із заявою про виключення його з військового обліку, але на дату звернення позивача до суду його права не відновлено, суд апеляційної інстанції зазначає, що наведений позивачем вказаний факт не змінює суті спірних відносин, що виникли між сторонами у цій справі і полягають в оскарженні дій відповідача щодо відновлення позивача на військовому обліку з 17.06.2024.
З урахуванням викладеного суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Передбачені ст.317 КАС України підстави для скасування рішення суду першої інстанції та ухвалення нового рішення відсутні.
Керуючись ст.ст. 310, 315, 316, 321, 322 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.
Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06 січня 2025 року у справі № 160/28108/24 залишити без змін.
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття, може бути оскаржена до касаційного суду у випадках та строки, встановлені ст.ст.328, 329 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий - суддя І.Ю. Добродняк
суддя Я.В. Семененко
суддя А.В. Суховаров