11 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 160/10385/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Юрко І.В., суддів: Білак С.В., Чабаненко С.В.,
розглянувши матеріали справи за апеляційною скаргою Одеської митниці на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2024 року у справі №160/10385/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «АТБ-маркет» до Одеської митниці про визнання протиправними та скасування рішення про коригування митної вартості товарів та картки відмови в прийнятті митної декларації, митному оформленні випуску чи пропуску товарів, транспортних засобів комерційного призначення,-
Ухвалою Третього апеляційного адміністративного суду від 22 липня 2025 року апеляційну скаргу залишено без руху у зв'язку з необхідністю подання до суду:
- документа про сплату судового збору та встановлено строк для усунення виявлених недоліків апеляційної скарги - десять днів з моменту отримання копії ухвали про залишення апеляційної скарги без руху.
Копія вказаної ухвали суду надіслана скаржникові (суб'єкту владних повноважень) в його електронний кабінет та доставлена 23.07.2025 о 13:02, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа.
31.07.2025 року до суду від скаржника надійшло клопотання про відстрочення та/або розстрочення сплати судового збору, зменшення його розміру або звільнення від його сплати, в якому скаржник просив відстрочити строк сплати судового збору за подання апеляційної скарги, а у випадку неможливості відстрочення - продовжити строк на усунення недоліків апеляційної скарги.
В обґрунтування клопотання зазначено, що у митниці відсутня можливість надати докази оплати судового збору, так як в умовах воєнного стану в Одеської митниці відсутні бюджетні надходження. З метою недопущення відмови у відкритті апеляційного провадження чи повернення апеляційної скарги з підстав несплати судового збору у встановленому розмірі у справі №160/10385/24 начальник Одеської митниці надав розпорядження Управлінню фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку Одеської митниці щодо сплати судового збору за подання до Третього апеляційного суду апеляційної скарги на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від по вказаній справі, але у Одеської митниці тимчасово відсутні бюджетні асигнування на оплату судового збору за подання позовних заяв, апеляційних чи касаційних скарг, що підтверджується відповідною випискою. Посилаючись на ст.8 Закону України "Про судовий збір", скаржник зазначає, що бажає скористуватися своїм правом на апеляційне оскарження, проте реалізація даного права є неможливою у випадку обмеження права на доступ до правосуддя.
Суд вважає, що клопотання задоволенню не підлягає з огляду на його необгрунтованістю та недоведеністю.
Відповідно до частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
З наведеної норми вбачається, що єдиною підставою для відстрочення сплати судового збору є майновий стан сторони.
Посилання скаржника на правовий режим воєнного стану колегія суддів до уваги не приймає, оскільки не зазначено, яким саме чином введення на території України воєнного стану, який не припинено (не скасовано) до теперішнього часу, перешкоджало виконанню ухвали суду від 22.07.2025 про усунення недоліків апеляційної скарги суб'єктом владних повноважень, який працює у штатному режимі та фінансується з державного бюджету.
Разом з тим, обмежене фінансування з державного бюджету бюджетної установи, яка діє як суб'єкт владних повноважень, а також здійснення безспірного списання коштів з її рахунків, не є безумовними підставами для відстрочення сплати судового збору.
З огляду на зміст та правову конструкцію частини першої статті 133 Кодексу адміністративного судочинства України суд вважає, що прийняття рішення про відстрочення сплати судового збору є повноваженнями суду.
Таким чином, станом на час постановлення цієї ухвали строк для усунення недоліків апеляційної скарги, встановлений ухвалою суду про залишення апеляційної скарги без руху, сплинув, і скаржником такі недоліки не усунуті.
Відповідно до частини другої статті 298 Кодексу адміністративного судочинства України до апеляційної скарги, яка оформлена з порушенням вимог, встановлених статтею 296 цього Кодексу, застосовуються положення статті 169 цього Кодексу.
Згідно з пунктом 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що позовна заява повертається позивачеві, якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, у встановлений судом строк.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 169, 298 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Відмовити в задоволенні клопотання Одеської митниці про відстрочення сплати судового збору за подання апеляційної скарги.
Апеляційну скаргу Одеської митниці на рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15 серпня 2024 року у справі №160/10385/24 повернути скаржникові.
Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту її підписання і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів.
Головуючий - суддя І.В. Юрко
суддя С.В. Білак
суддя С.В. Чабаненко