11 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 160/13381/25
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпрі апеляційну скаргу ОСОБА_1
на ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року (суддя Єфанова О.В.) у справі №160/13381/25 за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом, в якому просив:
визнати протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 виразились у зменшенні у грошовому виразі розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, вказаних в довідці № ФД111319 від 22.01.2025 року про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 рік;
зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_1 оформити довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року, відповідно до вимог положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб». Положення про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв'язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15.06.1994 року № 414 та Порядку виплати грошового забезпечення військовослужбовцям Збройних Сил України та деяким іншим особам, затвердженого наказом Міністра оборони України від 07.06.2018 року № 260, із зазначенням відомостей про розміри надбавки за особливості проходження служби, надбавки за таємність, надбавки за класну кваліфікацію та премії у грошовому виразі, обчисленому виходячи з розмірів посадового окладу, окладу за військове звання та надбавки за вислугу років, вказаних в довідці № ФД111319 від 22.01.2025 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 року, з урахуванням прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2023 у розмірі 2684,00 грн. і надати цю оновлену довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області для перерахунку пенсії з 01.02.2023 року.
В обгрунтування заявлених вимог посилався на те, що він є військовим пенсіонером, отримує пенсію, призначену на підставі Закону України від 09.04.1992 №2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 15.01.2025 у
справі №160/29353/24 позивачеві видано довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, проте зазначені у ній щомісячні додаткові види грошового забезпечення були обраховані з урахуванням окладів, які визначені шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2018, а не на 01.01.2023.. З цих підстав звернувся з позовом до суду.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року відмовлено у відкритті провадження у справі з підстав, передбачених п.2 ч.1 ст.170 КАС України.
Підставою для відмови відкриття провадження в адміністративні справі стали висновки суду першої інстанції про те, що спір між сторонами щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії вже був вирішений судом у справі №160/29353/24. Суд вказав також на те, що у спірному випадку позивачем фактично порушено питання про неналежне виконання відповідачем рішення суду, яке підлягає вирішенню в порядку ст..383 КАС України.
Не погоджуючись з ухвалою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення судом норм процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати ухвалу суду першої інстанції, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду. Обгрунтовуючи вимоги апеляційної скарги, позивач посилається на те, що судом першої інстанції не вірно визначено підстави поданого позову та суть порушених прав позивача у спірному випадку, у зв'язку з чим суд першої інстанції дійшов помилкового висновку про наявність підстав для відмови у відкритті провадження в адміністративні справі. З цього приводу позивач, зокрема, зазначає те, що в судовому рішенні по справі №160/29353/24 не вирішувалося питання про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, про які він зазначає у цьому позові.
Перевіривши, в межах доводів апеляційної скарги, законність та обґрунтованість судового рішення, оцінивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до пункту 2 частини першої статті 170 Кодексу адміністративного судочинства України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо у спорі між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав є такі, що набрали законної сили, рішення або постанова суду, ухвала про закриття провадження в адміністративній справі;
Як вбачається з оскаржуваної ухвали, пославшись на положення п.2 ч.1 ст.170 КАС України, суд першої інстанції фактично виходив з того, що такий спір не підлягає розгляду в порядку позовного провадження, оскільки порушене позивачем питання стосується неналежного виконання відповідачем рішення суду, і вказане питання підлягає вирішенню в порядку ст..383 КАС України.
Але з такими висновками суду першої інстанції погодитися не можливо з огляду на таке.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що 15.01.2025 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом прийнято рішення по справі №160/29353/24, яким:
зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 року у відповідності до вимог ст.43 і 63 Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу та окладу за військове (спеціальне) звання, які розраховані шляхом множення прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн.), встановленого законом на 01.01.2023 року на відповідний тарифний коефіцієнт згідно додатків 1,14 до Постанови № 704, надбавки за вислугу років та щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення перерахунку пенсії з 01.02.2023 року.
На виконання вказаного рішення суду ІНФОРМАЦІЯ_2 видано довідку про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023.
У свою чергу, як зазначав позивач, у складеній та на направленій до органу Пенсійного фонду довідки про розмір грошового забезпечення позивача, станом на 01.01.2023 року, відповідач включив щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, які розраховані з прожиткового мінімуму станом на 01.01.2018.
З огляду на підстави заявленого у цій справі позову суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що у справі №160/29353/24 не було зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України довідку про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою позивача станом на 01 січня 2023 року із зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, обчислених виходячи із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, а тільки посадового окладу та окладу за військовим званням.
Отже, в судовому рішенні по справі №160/29353/24 не вирішувалося питання про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, про які він зазначає у цьому позові.
Таким чином, наявні підстави стверджувати те, що між позивачем та відповідачем виник новий спір щодо правомірності/неправомірності обчислення щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, які повинні бути зазначені у довідці для перерахунку пенсії.
У свою чергу, положення ст..383 КАС України визначають можливість встановлення судового контролю за правильністю та повнотою виконання рішення суду. Такий контроль здійснюється виходячи із суті та змісту ухвалено рішення в порівнянні з діями, які вчинені суб'єктом владних повноважень на виконання такого рішення.
Оскільки у межах справи №160/29353/24 не вирішувалося питання щодо розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, які повинні бути відображені у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023, то оскаржувати дії відповідача, в порядку ст..383 КАС України, щодо неправильності визначення (на думку позивача) таких видів грошового забезпечення, підстав не існує.
Таким чином, приймаючи до уваги підстави поданого позову та суті порушених прав позивача у спірному випадку, суд апеляційної інстанції не погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що спірні відносини слід вирішувати в порядку ст..383 КАС України.
З цих підстав суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що оскаржувану ухвалу суду першої інстанції неможливо визнати законною та обґрунтованою як того вимагає ст..242 КАС України, у зв'язку з чим вона підлягає скасуванню, а справу направленню для продовження розгляду до суду першої інстанції.
На підставі викладеного, керуючись ст..ст.320, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
Апеляційну скаргу ОСОБА_1 - задовольнити.
Ухвалу Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12 травня 2025 року у справі №160/13381/25 - скасувати, а справу направити до суду першої інстанції для продовження розгляду.
Постанова набирає законної сили з дати ухвалення, оскарженню в касаційному порядку не підлягає.
Повний текст судового рішення складено 11.08.2025
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя І.Ю. Добродняк
суддя А.В. Суховаров