11 серпня 2025 року м. Дніпросправа № 280/10917/24
Третій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого - судді Семененка Я.В. (доповідач),
суддів: Добродняк І.Ю., Суховарова А.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м.Дніпрі апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області
на рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2025 року (суддя Сацький Р.В.) у справі №280/10917/24 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «ІТІ СЕРВІС» до Головного управління ДПС у Запорізькій області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,-
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просив:
- визнати протиправним та скасувати рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС у Запорізькій області № 11329181/39412932 від 01 липня 2024 р. про відмову у реєстрації податкової накладної № 26 від 14 березня 2024 року Товариства з обмеженою відповідальністю “ІТІ СЕРВІС»;
- зобов'язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “ІТІ СЕРВІС» № 26 від 14 березня 2024 року, датою її подання.
В обґрунтування заявлених вимог позивач посилався на те, що за результатами господарської операції підприємством складено податкову накладну №26 та направлено її для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно отриманої квитанції податкова накладна прийнята, але її реєстрацію зупинено з підстав відповідності п.1 “Критеріїв ризиковості здійснення операцій. Запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Позивачем направлено до контролюючого органу письмові пояснення та копії документів, які стосуються господарської операції за наслідками якої складено податкову накладну, однак рішеннями комісії Головного управління ДПС у Запорізькій області відмовлено у реєстрації податкової накладної. Вважаючи неправомірним рішення про відмову в реєстрації ПН в ЄРПН позивач звернувся з позовом до суду.
Рішенням Запорізького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2025 року адміністративний позов задоволено.
Рішення суду фактично мотивовано необґрунтованістю відповідачем підстав для зупинення реєстрації податкової накладної та рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
Не погодившись з рішенням суду, Головне управління ДПС у Запорізькій області подало апеляційну скаргу, в якій посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову. В обгрунтування вимог апеляційної скарги відповідач посилається на те, що під час опрацювання поданої позивачем податкової накладної було встановлено підстави для зупинення її реєстрації відповідно до приписів постанови КМУ від 11.12.2019 №1165. Оскільки, платником не було надано копії необхідних документів для підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, то Комісією було прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної в ЄРПН. За позицією скаржника судом першої інстанції не було надано належної оцінки вказаним обставинам та не враховано повноваження контролюючого органу щодо витребування від платника додаткових пояснень та документів з метою підтвердження інформації, зазначеній в податкові накладній, яку подано для реєстрації в ЄРПН.
Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з огляду на таке.
Встановлені обставини справи свідчать про те, що ТОВ “ІТІ СЕРВІС» та ФІЗИЧНОЮ ОСОБОЮ - ПІДПРИЄМЦЕМ ОСОБА_1 (надалі - Покупець) укладено Договір поставки запчастин до сільськогосподарської техніки № 1-12/03/24 від 12.03.2024 (надалі Договір № 1-12/03/24 від 12.03.2024). Відповідно до п. 1.1 Договору № 1-12/03/24 від 12.03.2024 Постачальник зобов'язується поставити (передати) в обумовлені Договором строки Покупцю запасні частини до сільськогосподарської техніки, надалі за текстом Товар, а Покупець зобов'язується прийняти Товар та сплатити його вартість. Згідно п. 2.1 Договору найменування Товару (асортимент), кількість Товару та його вартість зазначається Сторонами та наводяться в рахунку-фактурі та видатковій накладній, які є невід'ємною частиною Договору. ТОВ “ІТІ СЕРВІС» складено рахунок на оплату № 44 від 12.03.2024 на суму 115 755,58 грн в тому числі ПДВ 19 292,60 грн із наведеним переліком товару. ТОВ “ІТІ СЕРВІС» товар переданий Покупцю згідно видаткової накладної № 41 від 14.03.2024. ФОП ОСОБА_2 перераховано позивачу згідно платіжних інструкцій № 32 від 25.03.2024 - 50 000,00 грн, № 129 від 15.05.2024 - 20 000,00 грн, № 1052 від 24.05.2024 - 20 000,00 грн, № 1069 від 20.06.2024 - 16 755,58 грн. На підставі фактичної поставки товару 14.03.2024 у відповідності до вимог пункту 187.1 статті 187 ПК України за настанням першої події була складена та відправлена на реєстрацію в ЄРПН податкова накладна № 26 від 14.03.2024 на суму 115 755,58 грн (в т.ч. ПДВ - 19 292,60 грн).
За наслідками господарської операції ТОВ «ІТІ СЕРВІС» складено податкову накладну №26 від 14.03.2024 та направлено її для реєстрації в ЄРПН.
01.04.2024 відповідно до квитанції про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних в ЄРПН за № 9076794979 реєстрацію податкової накладної зупинено, податковим органом повідомлено наступне: “Відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 14.03.2024 № 26 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 3917, 7307, 7320, 8482, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій ( додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник '^"=2.2406%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.»
13.06.2024 на підтвердження вищенаведеної інформації та згідно Вичерпним переліком документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної в єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом КМУ від 11.12.2019 № 1165, ТОВ “ІТІ СЕРВІС» податковому органу надано такі документи:
· Додаток № 1- Пояснення щодо реальності здійснення господарської операції до розрахунку коригування реєстрація якого була зупинена.
· Додаток № 2 - Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних та фізичних осіб-підприємців.
· Додаток № 3 - Відомості з єдиного державного реєстру підприємств та організації України (ЄДРПОУ)
· Додаток № 4 - Витяг з реєстру платників податку на додану вартість
· Додаток № 5 - Наказ № 1 від 25.09.2014.
· Додаток № 6 - копія штатного розкладу від 02.01.2024.
· Додаток № 7 - Копія Звіту про податковий розрахунок, сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску. За 1 квартал 2024 року.
· Додаток № 8 - копія Форми № 20-ОПП “Повідомлення про об'єкти оподаткуванняч або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність».
· Додаток № 9 - копія Форми № 20-ОПП “Повідомлення про об'єкти оподаткуванняч або об'єкти пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність».
· Додаток № 10 - Договір оренди від 25 травня 2022 року.
· Додаток № 11 -Договір суборенди від 19 грудня 2023 року.
· Додаток № 12- Платіжне доручення № 55 від 11.03.2024.
· Додаток № 13 - Платіжне доручення № 174 від 27.05.2024.
· Додаток № 14 - Договір 1-12/03/24 поставки запчастин до сільськогосподарської техніки від 12.03.2024.
· Додаток № 15 - Платіжні доручення № 32, 129, 1052 від 25.03.2024, 15.05.2024, 24.05.2024.
· Додаток № 16 - Податкова накладна № 26 від 14.03.2024.
· Додаток № 17 - Видаткова накладна № 41 від 14.032024.
· Додаток № 18 рахунки, накладні від постачальників
· Додаток № 19 - податкові накладні від постачальників.
· Додаток № 20 - платіжні доручення постачальникам.
· Додаток № 21 - ОСВ 281 рахунок.
· Додаток № 22 - Рахунок № 44 від 12.03.2024.
Отримання податковим органом зазначених документів підтверджується квитанцією № 2 від 13.06.2024.
17.06.2024 за результатами розгляду поданих позивачем письмових пояснень та копій документів комісією регіонального рівня направлено повідомлення за №11241619/39412932 про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН з пропозицією щодо надання: складських документів, інвентаризаційних описів, ОСВ по рах.361, 631, 285, первинних документів щодо транспортування.
01.07.2024 через автоматизовану систему "Єдине вікно подання електронних документів" ТОВ “ІТІ СЕРВІС» отримано рішення про відмову у реєстрації податкової накладної з підстави: ненадання/ частковим надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Додаткова інформація відсутня.
Не погоджуючись з рішенням про відмову у реєстрації зазначеної податкової накладної, позивач звернувся до суду з позовом.
За наслідками перегляду справи суд апеляційної інстанції вважає за необхідне зазначити таке.
На час прийняття рішень про відмову у реєстрації податкових накладних діяв Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України 12 грудня 2019 року №520 (зареєстрований в Мінюсті України 13.12.2019р. за №1245/34216).
Відповідно до п.2, 3, 4-7 Порядку №520 ( в редакції на час прийняття спірного рішення) прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв'язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
Відповідно до п.9 Порядку №520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісіярегіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Згідно із п.10 Порядку №520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Отже, наведені норми права свідчать про наявність у контролюючого органу повноважень витребувати у платника податку додаткові пояснення та документи на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, яку подано на реєстрацію в ЄРПН. Такі повноваження реалізуються шляхом направлення платнику податку Повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (за встановленою формою). У свою чергу, ненадання (часткове надання) додаткового витребуваних контролюючим органом в Повідомленні документів, є самостійною та достатньою підставою для прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
У спірному випадку встановлено, що у зв'язку із зупиненням реєстрації податкової накладної позивачем направлено до контролюючого органу пояснення та документи стосовно податкової накладної №26, яку подано для реєстрації в ЄРПН.
Контролюючий орган, отримавши вказані пояснення та документи, що не заперечується відповідачем в апеляційній скарзі, направив на адресу позивача Повідомлення №11241619/39412932 від 17.06.2024 про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, в якому зазначив про необхідність надання додаткових документів та пояснень. В графі «Додаткова інформація» вказаного Повідомлення зазначено: надати складські документи, інвентаризаційні описи, ОСВ по рах.361, 631, 285, первинні документи щодо транспортування.
Жодного із додатково витребуваних документів позивачем контролюючому органу надано не було, не було надано і пояснень контролюючому органу щодо додаткового витребуваних документів.
Таким чином, приймаючи до уваги встановлені обставини справи, а також повноваження контролюючого органу щодо направлення платнику повідомлення про надання додаткових пояснень та документів, а також наслідки не надання платником додатково запитуваних пояснень та документів, суд апеляційної інстанції приходить до висновку про те, що у спірному випадку контролюючим органом правомірно відмовлено в реєстрації податкової накладної.
При цьому, суд апеляційної інстанції приймає до уваги висновки Верховного Суду у справі №140/32696/23 (постанова від 24.03.2025), предметом спору в якій були правовідносини побідні правовідносинам у цій справі, суть яких полягає у тому, що податковий орган, проаналізувавши надані позивачем пояснення і документи, але не знайшовши підстав для прийняття рішення про реєстрацію відповідних ПН в ЄРПН, забезпечив позивачу право на подання додаткових пояснень та документів щодо більшості податкових накладних, реєстрацію яких було зупинено. Зміст Повідомлень свідчить, що шляхом проставлення відмітки у відповідній графі та заповнення графи «Додаткова інформація» податковий орган повідомив позивача про те, яких саме документів йому не вистачає для остаточного вирішення питання про реєстрацію / відмову в реєстрації спірних податкових накладних, а також повідомив про наслідки ненадання додаткових пояснень і документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення. Отже, наявні підстави вважати, що у розглядуваній ситуації позивач не скористався правом надання додаткових пояснень і копій документів за наслідками отримання Повідомлень від ГУ ДПС. Наслідком невиконання платником податків вимог пункту 9 Порядку № 520 в частині подання додаткових документів протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення, є прийняття рішення про відмову в реєстрації податкової накладної в ЄРПН».
Суд апеляційної інстанції звертає увагу на те, що позивачем не надано жодних доказів, які б свідчили про об'єктивну неможливість надання контролюючому органу додатково витребуваних документів. Так, у спірному випадку позивач зазначав, що Повідомлення контролюючого органу було направлено в період дії блекауту у всій країні. Але у вказаному Повідомленні контролюючий орган запропонував позивачу надати пояснення та документи протягом 5 робочих днів і жодних доказів того, що протягом встановлено строку позивач не мав об'єктивної можливості направити вказані документи відповідачу суду надано не було.
Не приймає до уваги суд апеляційної інстанції і посилання позивача на те, що раніш подані ним документи розкривали зміст господарської операції та були достатніми для прийняття рішення про реєстрацію ПН в ЄРПН, оскільки повноваженнями щодо встановлення достатності чи недостатності первинних документів для реєстрації ПН наділений не платник податку, а контролюючий орган. У свою чергу, позивач, як платник податку, не був позбавлений можливості обгрунтувати свою позицію щодо достатності поданих документів для реєстрації ПН, надавши свої пояснення контролюючому органу на Повідомлення №11241619/39412932 від 17.06.2024, але цього у спірному випадку позивачем зроблено не було.
З цих підстав суд апеляційної інстанції вважає за необхідне апеляційну скаргу задовольнити рішення суду першої інстанції скасувати та прийняти нову постанову про відмову в задоволенні позову.
На підставі викладеного, керуючись п.2 ч.1 ст.315, ст.ст. 317, 321, 322, 325 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В::
Апеляційну скаргу Головного управління ДПС у Запорізькій області - задовольнити.
Рішення Запорізького окружного адміністративного суду від 04 квітня 2025 року у справі №280/10917/24 - скасувати та ухвалити нову постанову.
В задоволенні позову Товариству з обмеженою відповідальністю «ІТІ - СЕРВІС» - відмовити.
Постанова набирає законної сили з дати ухвалення та може бути оскаржена в касаційному порядку у випадках та строки, визначені ст.ст.328, 329 КАС України.
Повне судове рішення складено 11.08.2025
Головуючий - суддя Я.В. Семененко
суддя І.Ю. Добродняк
суддя А.В. Суховаров