12 серпня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/3738/25-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О. розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної казначейської служби України в Чернівецькій області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити дії,-
Адвокат Андрюк А.М. звернувся з позовом в інтересах ОСОБА_1 , в якому просить суд:
- визнати протиправною бездіяльність Головного Управління державної казначейської служби в Чернівецькій області, щодо невиплати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 одноразової грошової допомогу у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму у сумі 157500 (сто п'ятдесят тисяч п'ятсот) гривень 00 коп. призначеної відповідно до протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.07.2024 року №17/с та на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 21.02.2024 року у справі №600/6010/23-а за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
- зобов'язати Головне Управління державної казначейської служби в Чернівецькій області здійснити виплату ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 одноразову грошову допомогу у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму у сумі 157500 (сто п'ятдесят тисяч п'ятсот) гривень 00коп, призначену відповідно до протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.07.2024 року №17/с та на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 21.02.2024 року у справі № 600/6010/23-а за позовом ОСОБА_1 до Міністерства оборони України, про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії, на наступний розрахунковий рахунок IBAN НОМЕР_1 відкритий в AT «Кредобанк», МФО 325365, РНОКПП отримувача НОМЕР_2 .
- стягнути з держави в особі Головного Управління державної казначейської служби в Чернівецькій області на користь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 пеню у розмірі 3%, яка становить 4 797,08 грн. (чотири тисячі сімсот дев'яносто сім грн. 08 коп.) та інфляційні збитки в сумі 22 598,89 грн. (двадцять дві тисячі п'ятсот дев'яносто вісім грн. 89 коп.) у зв'язку з простроченням виконання грошового зобов'язання, а саме сплати одноразової грошової допомоги у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму в сумі 157500 (сто п'ятдесят тисяч п'ятсот) гривень 00 коп. на наступний розрахунковий рахунок IBAN НОМЕР_1 відкритий в AT «Кредобанк», МФО 325365, РНОКПП отримувача НОМЕР_2 .
08.08.2025 від представника відповідача надійшла заява про заперечення проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження та розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
В обґрунтування заяви представник відповідача зазначає, що дана справа потребує детального розгляду спору по суті та з'ясуванню всіх обставин, оскільки в позовній заяві відсутні докази протиправної бездіяльності відповідача. Вказує, що з метою усунення безпідставного списання коштів з державного органу та у зв'язку з неправильною кваліфікацією позивачем дій відповідача, як факту заподіяної шкоди, дані обставини потребують детального вивчення документів та перевірки їх доказами.
Вирішуючи питання про наявність підстав для розгляду адміністративної справи в судовому засіданні, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст.12 КАС України адміністративне судочинство здійснюється за правилами, передбаченими цим Кодексом, у порядку позовного провадження (загального або спрощеного).
Спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.
Відповідно до ч.2 та 3 ст.257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження може бути розглянута будь-яка справа, віднесена до юрисдикції адміністративного суду, за винятком справ, зазначених у частині четвертій цієї статті.
При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін; обраний позивачем спосіб захисту; категорію та складність справи; обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; кількість сторін та інших учасників справи; чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Згідно з ч. 4 ст. 257 КАС України за правилами спрощеного позовного провадження не можуть бути розглянуті справи у спорах:
- щодо оскарження нормативно-правових актів, за винятком випадків, визначених цим Кодексом;
- щодо оскарження рішень, дій та бездіяльності суб'єкта владних повноважень, якщо позивачем також заявлено вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної такими рішеннями, діями чи бездіяльністю, у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб;
- про примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності;
- щодо оскарження рішення суб'єкта владних повноважень, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про стягнення грошових коштів у сумі, що перевищує п'ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Особливості розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження встановлені статтею 262 КАС України.
Відповідно до ч.5 вказаної статті, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.
Тобто, за загальним правилом, відкриті у спрощеному позовному провадженні справи розглядаються судом без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідно до ч.6 ст.262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін:
- у випадках, визначених ст.263 цього Кодексу;
- якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Частиною 6 ст.12 КАС України передбачено, що для цілей цього Кодексу справами незначної складності є, зокрема, інші справи, у яких суд дійде висновку про їх незначну складність, за винятком справ, які не можуть бути розглянуті за правилами спрощеного позовного провадження.
У даному випадку предметом позову є визнання протиправною бездіяльності щодо невиплати одноразової грошової допомоги у розмірі 300-кратного прожиткового мінімуму, призначеної відповідно до протоколу засідання комісії Міністерства оборони України з розгляду питань, пов'язаних із призначенням та виплатою одноразової грошової допомоги та компенсаційних сум від 26.07.2024 року №17/с.
Таким чином, дана адміністративна справа у розумінні КАС України не віднесена до визначеного переліку справ, які підлягають розгляду виключно за правилами загального позовного провадження, процесуальні перешкоди для розгляду цієї справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (в порядку письмового провадження) відсутні.
Крім цього, суд звертає увагу, що розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін не призводить до порушення принципу справедливості, оскільки задля його дотримання процесуальне законодавство наділяє сторін рівними правами, використання яких у спрощеному позовному провадженні ніяким чином не обмежено. Усі свої доводи та міркування сторони мають право викладати у письмових заявах чи клопотаннях.
Суд зазначає, що вказана справа є справою незначної складності, відповідач не навів жодного доводу щодо необхідності проведення судового засідання з повідомленням сторін та неможливості проведення судового розгляду справи в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін. Обсяг наданих доданих документів до позову дозволяє її розглянути без виклику учасників справи та без проведення судового засідання, а пояснення з приводу кожного із доказів та обґрунтування своєї позиції по суті спору відповідач може надати письмово у відзиві проти позову та запереченнях на відповідь на відзив.
Враховуючи, що дана адміністративна справа з огляду на її предмет і характер спірних правовідносин є незначної складності і будь-яких вагомих підстав для її розгляду в судовому засіданні відповідач не зазначив, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення заяви про розгляд справи у порядку загального позовного провадження.
На підставі наведеного та керуючись статтями 241, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
У задоволенні клопотання Головного управління Державної казначейської служби України в Чернівецькій області про розгляд справи в порядку загального позовного провадження - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту підписання та оскарженню не підлягає.
Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя В.О. Кушнір