Ухвала від 11.08.2025 по справі 600/3821/25-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про передачу адміністративної справи

з одного адміністративного суду до іншого

11 серпня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/3821/25-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Боднарюк О.В., розглянувши матеріали позову Головного управління ДПС у Рівненській області до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

Головне управління ДПС у Рівненській області (далі - позивач), звернулось в суд з позовом до ОСОБА_1 (далі - відповідач), в якому просить:

- стягнути з ОСОБА_1 до бюджету податковий борг з податку на нерухоме майно, відмінне від змеленої ділянки, сплачений фізичними особами, які є власниками об'єктів нежитлової нерухомості в сумі 2237,50 грн.

Пунктом 4 частини 1 статті 171 КАС України встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Згідно статті 25 КАС України адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

У наведених вище нормах законодавець імперативно визначив, що місце проживання (перебування, знаходження) особи позивача, є те - яке документовано у встановленому законом порядку.

Відповідно до частини 1 статті 26 КАС України позови до фізичної особи пред'являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

З аналізу вищенаведених правових норм вбачається, що даний спір може бути розглянуто адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання відповідача.

Згідно матеріалів справи, судом встановлено, що позивачем у позові зазначено адресу відповідача на час звернення в суд: АДРЕСА_1 .

Водночас доказів, що відповідач зареєстрований на території Чернівецької області до позову не додано.

Суд звертає увагу суду на те, особа може мати декілька місць проживання чи перебування. Водночас законодавством визначено необхідність проведення реєстрації (декларування) місця проживання чи перебування особи, яка може бути здійснена тільки за однією адресою за її власним вибором, в тому числі й на підставі договору оренди житлового приміщення.

Реєстрація (декларування) місця проживання чи перебування у встановленому порядку має значення для реалізації окремих прав особи, зокрема, під час вибору суду, якому підсудна справа.

Використання для встановлення конкретного суду за визначеною територіальною підсудністю фактичної адреси проживання матиме наслідком невизначеність при вчиненні окремих процесуальних дій, адже фактичне місце проживання може змінюватись чи не щодня. Крім того, особа може мати більше ніж одне фактичне місце проживання, але зареєстроване може бути лише одне місце проживання.

Такий висновок суду узгоджується з правовою позицією Верховного Суду в подібних правовідносинах, що відповідно до ч.5 ст. 242 КАС України суд враховує під час застосування до спірних правовідносин.

Як уже зазначалося судом вище, на час звернення до суду із даним позовом фактичним місцем проживання відповідача є Чернігівська область.

Крім цього суд зауважує, що в матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази того, що відповідач станом на момент пред'явлення даного позову проживає на території Чернівецької області.

За таких обставин дана справа має вирішуватися окружним адміністративним судом за місцем проживання (перебування) відповідача - фізичної особи.

Враховуючи, що місцем проживання (перебування) відповідача є Чернігівська область, суд вважає, що дана справа територіально підсудна Чернігівському окружному адміністративному суду, а не Чернівецькому окружному адміністративному суду.

Згідно пункту 2 частини першої статті 29 Кодексу адміністративного судочинства України суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

З огляду на викладене, суд приходить до висновку про наявність правових підстав для передачі даної справи на розгляд до Чернігівського окружного адміністративного суду.

Керуючись статтями 29, 30, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -

УХВАЛИВ:

Передати справу за позовом Головного управління ДПС у Рівненській області до ОСОБА_1 , про стягнення заборгованості на розгляд до Чернігівського окружного адміністративного суду (вулиця Київська, 23, Чернігів, Чернігівська область, 14000).

Згідно статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України ухвали суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку окремо від рішення суду повністю або частково. Апеляційна скарга на ухвалу подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання).

Суддя О.В. Боднарюк