про залишення позовної заяви без руху
11 серпня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/3783/25-а
Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Кушнір В.О., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня", Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Адвокат Маковійчук П.В. звернувся з позовом в інтересах ОСОБА_1 , в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи від 22.05.2025 року, № 4/25/850/Р (витяг №4/25/850/В) щодо відмови у встановленні групи інвалідності ОСОБА_1 .
- зобов'язати експертну команду з оцінювання повсякденного функціонування особи при Обласному комунальному некомерційному підприємстві "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" повторно розглянути заяву ОСОБА_1 щодо встановлення інвалідності, відповідно до вимог «Критеріїв встановлення інвалідності» затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 15 листопада 2024 року №1338 та з урахуванням висновків суду по даній справі.
Перевіривши позовну заяву та додані до неї документи, суддя зазначає наступне.
Відповідно до частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи: 1) подана позовна заява особою, яка має адміністративну процесуальну дієздатність; 2) має представник належні повноваження (якщо позовну заяву подано представником); 3) відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; 4) належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності; 5) позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); 6) немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
У ході з'ясування питання, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу, суддею встановлено наступне.
Завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень (ч.1 ст.2 КАС України).
Адміністративна справа - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір (п.1 ч.1 ст.4 КАС України).
Публічно-правовий спір - спір, у якому: хоча б одна сторона здійснює публічно-владні управлінські функції, в тому числі на виконання делегованих повноважень, і спір виник у зв'язку із виконанням або невиконанням такою стороною зазначених функцій; або хоча б одна сторона надає адміністративні послуги на підставі законодавства, яке уповноважує або зобов'язує надавати такі послуги виключно суб'єкта владних повноважень, і спір виник у зв'язку із наданням або ненаданням такою стороною зазначених послуг; або хоча б одна сторона є суб'єктом виборчого процесу або процесу референдуму і спір виник у зв'язку із порушенням її прав у такому процесі з боку суб'єкта владних повноважень або іншої особи (п.2 ч.1 ст.4 КАС України).
Пунктом 7 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що суб'єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
У позовній заяві у якості відповідачів позивачем зазначено Обласне комунальне некомерційне підприємство "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" та Державну установу «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України».
Однак, як встановлено матеріалами справи спірне рішення винесене експертною командою з оцінювання повсякденного функціонування особи Обласного комунального некомерційного підприємства "Чернівецька обласна психіатрична лікарня", що підтверджується витягом з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи №4/25/850/В, доданим до матеріалів позовної заяви.
Тобто, в даній справі Обласне комунальне некомерційне підприємство "Чернівецька обласна психіатрична лікарня" не здійснювало владних управлінських функцій щодо позивача та не порушувало прав позивача.
Окрім цього, позивачем не зазначено якими діями чи бездіяльністю Державної установи «Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України» порушено його права, відтак у позовній заяві необґрунтовано залучення даного суб'єкта владних повноважень у якості відповідача-2.
Суддя звертає увагу, що адміністративне судочинство не пов'язує відповідача зі статусом юридичної особи.
Відтак, позивачу слід уточнити відповідачів та заявлені позовні вимоги.
В силу ч. 13 ст. 171 КАС України, суддя, встановивши після відкриття провадження у справі, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 160, 161 цього Кодексу, постановляє ухвалу не пізніше наступного дня, в якій зазначаються підстави залишення заяви без руху, про що повідомляє позивача і надає йому строк для усунення недоліків, який не може перевищувати п'яти днів з дня вручення позивачу ухвали.
З огляду на вищенаведене, суддя вважає, що без усунення вказаних вище недоліків, неможливо вирішити питання про відкриття провадження у справі, тому надає позивачу строк для їх усунення.
Відтак суддя робить висновок про наявність правових підстав для залишення даного позову без руху.
На підставі наведеного та керуючись статтями 169, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя -
1. Позовну заяву залишити без руху.
2. Встановити позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви протягом п'яти днів з дня вручення даної ухвали, шляхом усунення недоліків, які визначені в мотивувальній частині цієї ухвали.
3. Роз'яснити, що в разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі пункту 1 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя В.О. Кушнір