Справа № 560/11762/25
іменем України
12 серпня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Петричковича А.І. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) про визнання протиправною та скасування постанови,
Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області звернулось до суду з адміністративним позовом від 07.07.20925 в якому просить скасувати постанову від 19.06.2025 ВП № 74529455 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 гривень.
Позивач у позові пояснив, що 27.06.2025 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поступила постанова державного виконавця від 19.06.2025 ВП № 74529455 (ідентифікатор доступу 2ВБАА993В290) про накладення на Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області штрафу в розмірі 5100,00 гривень за невиконання рішення Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 12.12.2023 у справі №687/1263/23. Вважає це рішення органу ДВС протиправним у зв'язку з відсутністю бюджетних асигнувань на відшкодування сплаченого судового збору. Звертає увагу, що бюджетом Пенсійного фонду України на 2024 рік, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1156 від 11.10.2024 та кошторисом головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області на 2024 рік за програмою Фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду України, не передбачено коштів на відшкодування сплаченого судового збору. Бюджет Пенсійного фонду України на 2025 рік не затверджено, тимчасовим кошторисом та планом асигнувань на ІІІ квартал 2025 року головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не передбачено коштів на відшкодування сплаченого судового збору.
Після усунення недоліків позову, суд ухвалою від 05.08.2025 відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з урахуванням вимог ст. 287 КАС України та витребував докази (арк. спр.23).
У Відзиві на позов від 07.08.2025 Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) просить відмовити у задоволенні позову. Відповідач пояснив, що станом на 19.06.2025 рішення Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 12.12.2023 у справі №687/1263/23 залишається не виконаним, як і не вчинено боржником жодних дій спрямованих на виконання цього судового рішення. Відтак, орган ДВС діяв відповідно вимог законодавства та Конституції України, тому немає підстав для скасування постанови від 19.06.2025 ВП № 74529455 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 гривень (арк. спр.24-29).
Відповідач у заяві від 08.08.2025 пояснив, зокрема, що Головним управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області запити, листи, звернення про виділення коштів до Пенсійного фонду України не направлялися (арк. спр.45-46).
Сторони у судове засідання не з'явились, тому суд вирішує справу у письмовому провадженні.
Встановивши обставини (факти), якими сторони пояснюють вимоги та заперечення, оцінивши надані учасниками докази, беручи до уваги норми права, які регулюють спірні правовідносини, суд робить такі висновки, враховуючи наступне.
Відповідно до Постанови про відкриття виконавчого провадження ВП74529455 від 22.03.2024 головний державний виконавець відкрив виконавче провадження з виконання Виконавчого листа №687/1263/23, який виданий Чемеровецьким районним судом Хмельницької області, про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області сплатити судовий збір у сумі 536,80 гривень, Також, зобов'язав боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Цю постанову Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зареєструвало 29.03.2024 за вхідним номером 2154/14 (арк. спр.13-14).
Матеріалами справи підтверджено факт невиконання судового рішення про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області сплатити судовий збір у сумі 536,80 гривень, що не заперечують сторони, тому це не потребує доказуванню в силу вимог ч.1 ст.78 КАС України.
Суд критично оцінює посилання відповідача на відсутність коштів на відшкодування сплаченого судового збору, адже відповідно до статті 129-1 Конституції України судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Крім цього статтею 18 ЦПК України визначено, що судові рішення, що набрали законної сили, обов'язкові для всіх органів державної влади і органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, посадових чи службових осіб та громадян і підлягають виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, - і за її межами. Невиконання судового рішення є підставою для відповідальності, встановленої законом. Обов'язковість судового рішення не позбавляє осіб, які не брали участі у справі, можливості звернутися до суду, якщо ухваленим судовим рішенням вирішено питання про їхні права, свободи чи інтереси.
Європейський суд із прав людини в рішенні у справі Luciano Rossi v. Italy від 15 листопада 2002 року (заява N 30530/96) зазначив: "Право на суд, у тому вигляді, як воно гарантоване статтею 6 Конвенції, охоплює також виконання остаточних, зобов'язальних судових рішень, які в державах, що визнають верховенство права (правовладдя) ("states that accept the rule of law"), не можуть залишатись невиконаними на шкоду будь-якій зі сторін. Отже, виконання судового рішення не може здійснюватись із непомірним зволіканням" (§ 33).
За правилами частини першої статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність (частина друга статті 63 Закону України "Про виконавче провадження".
За умовами частини третьої статті 63 Закону України "Про виконавче провадження" виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.
У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.
У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.
Статтею 75 Закону України "Про виконавче провадження" установлено відповідальність за невиконання рішення, що зобов'язує боржника вчинити певні дії, та рішення про поновлення на роботі. Зокрема, частиною першою указаної норми передбачено, що у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
Системний аналіз наведених норм дає підстави для висновку, що гарантії щодо обов'язковості виконання судових рішень, встановлені Конституцією України, реалізуються як у добровільному порядку так і через механізм застосування примусу, який забезпечують органи виконавчої служби. Норми Закону України "Про виконавче провадження" спрямовані саме на забезпечення безумовного виконання судового рішення і винятки з цього правила також регламентовані цим законом.
Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Таким чином, суд робить висновок, що Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області не виконуючи судове рішення Чемеровецького районного суду Хмельницької області від 12.12.2023 у справі №687/1263/23 порушує законодавство та Конституцію України. Як наслідок, Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) правомірно наклав штраф на боржника, відповідно до вимог Закону України "Про виконавче провадження", тому постанова від 19.06.2025 ВП № 74529455 про накладення штрафу у розмірі 5100,00 гривень (арк. спр.41-42) не скасовується, що підтверджено доказами, які перевірено судом, і відповідно позов не задовольняється.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області від 07.07.2025 залишити без задоволення.
Судових витрат, які визначені ст. 132 КАС України і підлягають розподілу, немає.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 12 серпня 2025 року
Позивач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Гната Чекірди, 10,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29013 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Відповідач:Відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Хмельницькій області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Київ) (вул. Тернопільська, 13/2,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н, 29018 , код ЄДРПОУ - 43315602)
Головуючий суддя А.І. Петричкович