Справа № 560/5362/25
іменем України
12 серпня 2025 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Польового О.Л. розглянувши адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Мафлер" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
До Хмельницького окружного адміністративного суду надійшов позов ТОВ "Мафлер" до Головного управління ДПС у Хмельницькій області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29.01.2025 №1903/2201-0708, від 29.01.2025 №1904/2201-0708, від 29.01.2025 №1905/2201-0708, від 29.01.2025 №1906/2201-0708, від 29.01.2025 №1907/2201-0708, від 29.01.2025 №1908/2201-0708, від 29.01.2025 №0019222408, від 29.01.2025 №0019232408, від 29.01.2025 №0019242408.
Позивач не погоджується із оскаржуваними податковими повідомленнями-рішеннями, вважає їх такими, що прийняті всупереч нормам податкового законодавства, тому звернувся до суду за захистом своїх прав.
Податковий орган в свою чергу вважає, що діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений Податковим кодексом України, у зв'язку з цим відсутні підстави для задоволення позовних вимог.
Хмельницький окружний адміністративний суд здійснює розгляд адміністративної справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Дослідивши докази, суд встановив такі обставини.
Відповідно до статті 20, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, пунктів 77.1, 77.4 статті 77, пункту 82.1 статті 82, підпункту 69.35-2 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України, Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове соціальне страхування", плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на 2024 рік, на підставі наказів від 20.11.2024 №5012-п, від 10.12.2024 №5321-п посадові особи Головного управління ДПС у Хмельницькій області провели документальну планову виїзну перевірку ТОВ "Мафлер" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 04.08.2020 по 30.09.2024, валютного законодавства за період з 04.08.2020 по 30.09.2024, з питань правильності і нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 04.08.2020 по 30.09.2024, іншого законодавства за період з 04.08.2020 по 30.09.2024 відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки (додаток 1 до акта перевірки, який є його невід'ємною частиною).
За результатами перевірки складений акт від 27.12.2024 №26742/22-01-07-08/43747359, яким встановлені порушення:
- пунктів 44.1, 44.2 статті 44, підпункту 134.1.1 пункту 134.1 статті 134 Податкового кодексу України, пункту 2 статті 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", пункту 2, 3 розділу ІІІ П(С)БО 1 "Загальні вимоги до фінансової звітності", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.02.2013 №73, пунктів 5, 7 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 29.11.1999 №290, пунктів 6, 7, 9 П(С)БО 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.1999 №318, пункту 5.5 розділу II П(С)БО 25 "Фінансовий звіт суб'єкта малого підприємництва", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.02.2000 №39, в результаті чого занижений податок на прибуток в загальній сумі 330422,00 грн;
- пункту 44.1 статті 44, пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пунктів 192.1, 192.3 статті 192, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, пункту 6 розділу III, підпунктів 1, 2 пункту 3 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, в результаті чого занижений податок на додану вартість, що підлягає сплаті до державного бюджету всього у сумі 4369,00 грн;
- пункту 44.1 статті 44, пункту 185.1 статті 185, пункту 187.1 статті 187, пунктів 192.1, 192.3 статті 192, пункту 201.10 статті 201 Податкового кодексу України, пункту 6 розділу III, підпунктів 1, 2 пункту 3 розділу V Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, в результаті чого завищена сума від'ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (р.21 Декларацій з ГІДВ) за вересень 2024 року в сумі 5105,00 грн;
- пунктів 201.1, 201.10 статті 201, пункту 89 підрозділу 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України, пункту 6 Порядку №520, пунктів 3, 5 наказу Міністерства фінансів України від 31.12.2015 №1307 "Про затвердження форми податкової накладної та Порядку заповнення податкової накладної", а саме не зареєстровано в Єдиному реєстрі податкових накладних: податкові накладні за операціями, які відповідно до підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 Податкового кодексу України оподатковуються за "0" ставкою на загальний обсяг постачання без ПДВ в сумі 22741088,23 грн; податкові накладні за операціями, які оподатковуються за основною ставкою на загальний обсяг постачання без ПДВ в сумі 1729186,44 грн, ПДВ (20%) в сумі 345837,26 грн;
- підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 Податкового кодексу України та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, в результаті чого завищені задекларовані показники у колонці "А" рядка 2.1 "Операції з вивезення товарів за межі митної території України, що оподатковуються за нульовою ставкою" всього у сумі 37706,00 грн, в результаті їх заниження всього у сумі 39969,00 грн, в тому числі за травень 2022 року в сумі 39969,00 грн та їх завищення всього у сумі 77675 грн, в тому числі за лютий 2023 року в сумі 77675,00 грн;
- підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 Податкового Кодексу України та Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 №21, в результаті чого занижені задекларовані показники у колонці у колонці "А" рядка 3 податкових декларацій "інші операції, що оподатковуються за нульовою ставкою" всього у сумі 247972,00 грн, що виникло в результаті їх заниження всього у сумі 287941,00 грн, в тому числі за січень 2023 в сумі 210266,00 грн та лютий 2023 року в сумі 77675,00 грн, та їх завищення всього у сумі 39969,00 грн в тому числі за травень 2022 року в сумі 39969,00 грн;
- пункту 63.3 статті 63 Податкового кодексу України та пунктів 8.4, 8.5 розділу VIII Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588, ТОВ "Мафлер" не повідомлено Головне управління ДПС у Хмельницькій області про відкриття 5 об'єктів оподаткування і об'єкти, пов'язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність та не подано до контролюючого органу Повідомлення за формою №20-ОПП з ознакою надання інформації, "1" - "Первинне надання інформації про об'єкти оподаткування";
- пункту 173.3 статті 173, абзацу б) пункту 176.2 статті 176 розділу IV Податкового кодексу України, ТОВ "Мафлер" не відобразило нарахування доходу фізичній особі в сумі 220000,00 грн в Податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску за 3 квартал 2020 року, сплату такого доходу в податковому розрахунку за 2 квартал 2022 року, сплату податку на доходи фізичних осіб в сумі 11000,00 грн та військового збору в сумі 3300,00 грн в податковому розрахунку за 2 квартал 2022 року, нарахування податку на доходи фізичних осіб в сумі 11000,00 грн та військового збору в сумі 3300,00 грн в податковому розрахунку за 3 квартал 2023 року з ознакою доходу "105-Продаж (обмін) рухомого майна згідно зі статтею 173 розділу IV Кодексу". Такі недостовірні відомості або помилки призвели до зменшення податкових зобов'язань платника податку та до зміни платника податку;
- пункту 171.2 статті 171, підпункту 164.2.4 пункту 164.2 статті 164, пункту 173.3 статті 173, підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168, підпункту "а" пункту 176.2 статті 176 Податкового кодексу України, платником, як податковим агентом, не нарахований податок на доходи фізичних осіб в розмірі 2871,02 грн з доходів фізичних осіб від продажу рухомого майна загальною вартістю 20594,00 грн;
- пункту 171.2 статті 171, підпункту 164.2.4 пункту 164.2 статті 164, пункту 173.3. статті 173, підпункту 168.1.1 пункту 168.1 статті 168, підпункту "а" пункту 176.2 статті 176, підпункту 1.2, 1.4, 1.5, 1.6 пункту 161 розділу XX Податкового кодексу України, платником, як податковим агентом, не нарахований військовий збір в розмірі 308,91 грн з доходів фізичних осіб від продажу рухомого майна загальною вартістю 20594,00 грн;
- пункту 250.2 статті 250 Податкового кодексу України, в результаті чого ТОВ "Мафлер" несвоєчасно подало податкові декларації з екологічного податку за IV квартал 2020 року, І квартал 2021 року, ІІ квартал 2021 року, ІІІ квартал 2021 року.
На підставі висновків перевірки Головне управління ДПС в Хмельницькій області прийняло податкові повідомлення-рішення:
- від 29.01.2025 №1903/2201-0708, яким збільшило ТОВ "Мафлер" суму грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств в сумі 362428,90 грн, в тому числі 330422,00 грн за податковим зобов'язанням та 32006,90 грн за штрафними санкціями;
- від 29.01.2025 №1904/2201-0708, яким збільшило ТОВ "Мафлер" суму грошового зобов'язання за платежем податок на додану вартість із вироблених в Україні товарів (робіт, послуг) в сумі 4805,90 грн, в тому числі 4369,00 грн за податковим зобов'язанням та 436,90 грн за штрафними санкціями;
- від 29.01.2025 №1905/2201-0708, яким зменшило ТОВ "Мафлер" розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість в сумі 5105,00 грн;
- від 29.01.2025 №1906/2201-0708, яким застосувало до ТОВ "Мафлер" штраф в розмірі 176497,75 грн;
- від 29.01.2025 №1907/2201-0708, яким застосувало до ТОВ "Мафлер" штраф в розмірі 822433,98 грн;
- від 29.01.2025 №1908/2201-0708, яким застосувало до ТОВ "Мафлер" штрафні санкції в розмірі 5100,00 грн;
- від 29.01.2025 №0019222408, яким збільшило ТОВ "Мафлер" суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені з військового збору в розмірі 482,29 грн;
- від 29.01.2025 №0019232408, яким збільшило ТОВ "Мафлер" суму грошового зобов'язання з податків та зборів, пені податку на доходи фізичних осіб в розмірі 4482,42 грн;
- від 29.01.2025 №0019242408, яким застосувало до ТОВ "Мафлер" штрафні санкції в розмірі 1020,00 грн.
Позивач оскаржив вказані податкові повідомлення-рішення до суду.
Досліджуючи правомірність податкового повідомлення-рішення від 29.01.2025 №1903/2201-0708, суд враховує зазначене нижче.
Підставою для прийняття вказаного податкового повідомлення-рішення слугували висновки податкового органу про:
1) Заниження позивачем показників у рядку 2120 "Інші операційні доходи" Звіту про фінансові результати (форма №2-м) в загальній сумі 54476,00 грн, що виникло в результаті невідповідності показників бухгалтерського обліку показникам фінансової звітності.
2) Завищення ТОВ "Мафлер" показників у рядку 2180 "Інші операційні витрати" Звіту про фінансові результати (форма №2-м) в загальній сумі 1779895,00 грн, в тому числі за:
- за 2020 рік в сумі 57519,00 грн, що виникло в результаті невідповідності показників бухгалтерського обліку показникам фінансової звітності;
- три квартали 2024 року в сумі 1722376,00 грн, що виникло в результаті віднесення до їх складу суми витрат по операціях з придбання послуг від ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , ФОП ОСОБА_3 , які не пов'язані з господарською діяльністю ТОВ "Мафлер" та факт надання яких не підтверджений первинними документами та які неможливо оцінити.
3) Заниження показників у рядку 2240 "Інші доходи" Звіту про фінансові результати (форма №2-м) в загальній сумі 1309,00 грн, що виникло в результаті невідповідності показників бухгалтерського обліку показникам фінансової звітності.
Разом з тим, відповідно до статті 44 Податкового кодексу України для підтвердження даних податкового обліку та фінансової звітності платник податків повинен мати належним чином оформлені первинні документи, що відповідають вимогам законодавства. Контролюючий орган, виносячи податкове повідомлення-рішення, посилався на відсутність належного документального підтвердження витрат на транспортні послуги та логістику паливно-мастильних матеріалів.
Згідно з частиною другою статті 3 Закону України від 16.07.1999 №996-XIV "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" (далі по тексту - Закон №996-ХІV) бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Відповідно до статті 1 Закону №996-ХІV господарська операція - дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.
Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона має спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.
Здійснення господарської операції і власне її результат підлягають відображенню в бухгалтерському обліку.
Статтею 9 Закону №996-ХІV встановлено, що підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Такі первинні документи повинні мати обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції: посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Перевіркою встановлено, що ТОВ "Мафлер" у 2024 році проводило операції з придбання послуг у ФОП ОСОБА_1 на суму 528600,00 грн, у ФОП ОСОБА_2 на суму 528600,00 грн та у ФОП ОСОБА_3 на суму 665176,00 грн.
Вартість вказаних послуг в загальній сумі 1722376,00 грн позивач включив до складу інших операційних витрат (рядок 2180 "Інші операційні витрати" Звіту про фінансові результати (форма №2-м).
Так, відповідно до умов договору від 22.07.2024 №22/07/24-2 ФОП ОСОБА_1 зобов'язалась відповідно до завдань ТОВ "Мафлер" надавати за оплату консультування з питань комерційної діяльності й керування, інжинірингу.
На підтвердження виконання умов договору позивач надав акти приймання-передачі виконаних робіт від 07.08.2024 №2, від 05.09.2024 №2.
Відповідно до умов договору від 05.08.2024 №05/08/24-2 ФОП ОСОБА_2 зобов'язалась надавати ТОВ "Мафлер" за оплату юридичні послуги та консультування з питань оподаткування, комерційної діяльності й керування.
На підтвердження виконання умов вказаного договору позивач надав акти приймання-передачі виконаних робіт від 07.08.2024 №2, від 05.09.2024 №4.
Відповідно до умов договору від 25.06.2024 №4 ФОП ОСОБА_3 зобов'язався виконати за дорученням ТОВ "Мафлер" роботи на об'єкті/підприємстві (розробка системи табелювання годин, логістичні послуги, пошук постачальників матеріалу/послуг, пошук найманих працівників, інше).
На підтвердження виконання умов вказаного договору позивач надав акт приймання-передачі виконаних робіт від 01.07.2024 №1, договір підряду від 25.06.2024 №4, акти виконаних робіт від 01.07.2024 №718, від 01.07.2024 №720, від 01.07.2024 №726, від 01.07.2024 №727, від 01.07.2024 №728, від 02.07.2024 №736, від 03.07.2024 №737, від 03.07.2024 №738, від 03.07.2024 №739, від 04.07.2024 №786, №РН-0001245, видаткову накладну від 24.07.2024 №РН-0004360, договір поставки від 09.07.2024, видаткову накладну від 21.08.2024 №934, договір від 28.06.2024 №28/6/24-1, наказ про прийняття на роботу від 01.07.2024 №8, аналіз про методи роботи, таблиця даних, видаткова накладна від 10.07.2024 №828, акт приймання-передачі від 30.08.2024 №3, від 31.07.2024 №2.
Надані документи відповідають вимогам статті 9 Закону №996-ХІV щодо реквізитів, які повинні містити первинні документи, та свідчать про фактичне здійснення господарських операцій, їх вартісну оцінку і зв'язок із господарською діяльністю Товариства.
Податковий орган, у свою чергу, не спростував достовірність цих документів, не довів їх фіктивність або недійсність, а також не довів відсутність реального здійснення господарських операцій, на які вони складені.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду, викладеної у постановах, зокрема від 06.02.2018 у справі № 2а-7077/12/2670 та від 04.12.2018 у справі № 813/143/17, сам факт наявності первинних документів, що відповідають вимогам законодавства, є достатньою підставою для підтвердження реальності господарської операції та понесення відповідних витрат платником податків.
Таким чином, висновки контролюючого органу щодо завищення ТОВ "Мафлер" показників у рядку 2180 "Інші операційні витрати" Звіту про фінансові результати (форма №2-м) в сумі 1722376,00 грн, що виникло в результаті віднесення до їх складу суми витрат по операціях з придбання послуг від ФОП ОСОБА_1 , ФОП ОСОБА_2 , ФОП ОСОБА_3 , не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду.
Водночас, позивач не надав доказів на спростування висновків контролюючого органу щодо виявлених порушень в частині невідповідності показників бухгалтерського обліку показникам фінансової звітності в сумі 113304,00 грн. Тому відсутність документального обґрунтування з боку позивача свідчить про необґрунтованість його вимог у цій частині.
Враховуючи викладене, суд вважає, що податкове повідомлення-рішення від 29.01.2025 №1903/2201-0708 в частині збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств в сумі 340114,47 грн, в тому числі 310028,00 грн за податковим зобов'язанням та 30068,47 грн за штрафними санкціями є протиправним та підлягає скасуванню.
Обґрунтовуючи вимоги про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29.01.2025 №1906/2201-0708 та від 29.01.2025 №1907/2201-0708, позивач зазначив, що у період з 04.08.2020 по 30.09.2024 у Товариства була зупинена реєстрація податкових накладних. Податковий орган врахував таблицю даних від 11.01.2023 №8063407/43747359, однак не розблокував податкові накладні за вказаний період. Позивач вважає, що у зв'язку з карантином, встановленим Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), та запровадження воєнного стану контролюючий орган неправомірно застосував до Товариства штраф.
Надаючи правову оцінку вказаним обґрунтуванням позивача, суд враховує, що пунктом 201.1 статті 201 Податкового кодексу України визначено, що на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
При здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом (п. 201.10 ст. 201 ПК України).
З урахуванням викладеного, в період існування спірних правовідносин Податковим кодексом України передбачений обов'язок платників податку на додану вартість забезпечити своєчасну реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Пунктом 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України встановлено, що відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу), що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної, або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування.
Відсутність реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, після спливу 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов'язань з податку на додану вартість, зазначеної в такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
У разі реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної, зазначених в абзаці першому цього пункту, протягом 10 календарних днів, наступних за днем отримання платником податку податкового повідомлення-рішення, штрафні санкції, передбачені абзацом другим цього пункту та пунктом 120-1.1 цієї статті, не застосовуються.
У разі відсутності реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість, та/або податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу, протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 5 відсотків обсягу постачання (без податку на додану вартість), але не більше 3400 гривень.
18.03.2020 набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020 №533- IX (далі - Закон №533- IX).
У зв'язку із набранням чинності Закону №533-ІХ (з урахуванням змін, внесених Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв'язку з поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 30.03.2020 №540-IX та Закону України від 13.05.2020 №591-ІХ "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо додаткової підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)") підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнений пунктом 52-1 такого змісту:
"За порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за: порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії; відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу; порушення вимог законодавства в частині: обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; цільового використання пального, спирту етилового платниками податків; обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками; здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального; здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку; порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), платникам податків не нараховується пеня, а нарахована, але не сплачена за цей період пеня підлягає списанню".
Пункт 52-1 підрозділу 10 розділу ХХ "Перехідні положення" Податкового кодексу України містив чітку вказівку на темпоральний критерій незастосування штрафних санкцій за вчиненні відповідні порушення: з 1 березня 2020 року і по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину.
Законодавець шляхом внесення змін до Податкового кодексу України запровадив мораторій на застосування штрафних санкцій, у тому числі за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних у відповідний період.
Необхідно зазначити, що карантин Кабінет Міністрів України установив на підставі постанови від 11.03.2020 №211 з 12.03.2020.
Постановою від 27.06.2023 №651 "Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2"Кабінет Міністрів України відмінив з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року на всій території України карантин, встановлений з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2.
Разом з тим, до завершення карантину Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні" в Україні введений воєнний стан, який на підставі Указів Президента України "Про продовження строку дії воєнного стану в Україні" продовжувався та станом на час розгляду справи триває.
З метою реалізації необхідних заходів щодо підтримки військових і правоохоронних підрозділів у відбитті збройного нападу російської федерації та забезпечення прав і обов'язків платників податків Верховна Рада прийняла Закон України від 03.03.2022 №2118-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування та подання звітності у період дії воєнного стану", який набрав чинності 07.03.2022 (далі - Закон №2118-IX).
Законом №2118-IX підрозділ 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнений пунктом 69, яким установлено, що тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.
Зокрема, підпунктами 69.1, 69.9 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України визначено, що у випадку відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок, зокрема щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Для платників податків та контролюючих органів зупиняється перебіг строків, визначених податковим законодавством та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Законом від 24.03.2022 №2142-IX внесені зміни у підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України, а саме слова "трьох місяців" замінено словами "шести місяців".
В подальшому Верховна Рада України прийняла Закон України від 12.05.2022 №2260-IX "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" (далі - Закон №2260-IX).
У зв'язку із набранням чинності 27.05.2022 Закону №2260-IX підпункт 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України викладено у такій редакції:
"У разі відсутності у платника податків можливості своєчасно виконати свій податковий обов'язок щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, подання електронних документів, що містять дані про фактичні залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, платники податків звільняються від передбаченої цим Кодексом відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні.
Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов'язки щодо дотримання термінів сплати податків та зборів, подання звітності, у тому числі звітності, передбаченої пунктом 46.2 статті 46 цього Кодексу, реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов'язків, граничний термін виконання яких припадає на період починаючи з 24 лютого 2022 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей податкового адміністрування податків, зборів та єдиного внеску під час дії воєнного, надзвичайного стану" за умови реєстрації такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних до 15 липня 2022 року, подання податкової звітності до 20 липня 2022 року та сплати податків та зборів у строк не пізніше 31 липня 2022 року.
Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у цьому підпункті, та перелік документів на підтвердження затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику".
Відтак, з набранням чинності Законом №2260-IX передбачене підпунктом 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу ХХ ПК України звільнення від відповідальності поставлене в залежність від підтвердження у визначеному законодавством порядку можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язку, зокрема, щодо реєстрації у відповідному реєстрі податкових накладних.
Закон №2260-IX підпункт 69.2 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" ПК України доповнив положеннями, відповідно до яких у разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.
Отже, з 27.05.2022 припинили застосовуватися положення законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, які поширювалися на правовідносини, що врегульовувались пунктом 52-1 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України.
Перевіркою встановлено, що позивачем не зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні за операціями, які відповідно до підпункту 195.1.3 пункту 195.1 статті 195 Податкового кодексу України оподатковуються за “0» ставкою на загальний обсяг постачання без ПДВ в сумі 22741088,23 грн, податкові накладні за операціями, які оподатковуються за основною ставкою на загальний обсяг постачання без ПДВ в сумі 1729186,44 грн та розрахунки коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних на суму ПДВ 7158,22 грн.
Разом з тим, податкове правопорушення щодо несвоєчасної реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних є триваючим порушенням, початком якого є наступний день за останнім (граничним) днем реєстрації податкової накладної, а припиняється таке порушення в день фактичної реєстрації податкової накладної в ЄРПН.
До аналогічних висновків дійшов Верховний Суд в постанові від 30.01.2024 у справі №280/4484/23.
Водночас станом на момент проведення перевірки і прийняття податкового повідомлення-рішення позивач не склав та не зареєстрував податкові накладні.
Оскільки з боку позивача податкове правопорушення фактично не припинене, тому до спірних правовідносин не можуть бути застосовані положення Закону №591-ІХ.
Позивач також зазначив, що при прийняті спірного податкового повідомлення-рішення контролюючий орган не врахував розмір штрафних санкцій, передбачених пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України.
Дійсно, Законом України від 12.01.2023 №2876-IX "Про внесення змін до розділу XX "Прикінцеві положення" Податкового кодексу України щодо відновлення обмеження перебування грального бізнесу на спрощеній системі оподаткування» (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Відповідно до пункту 89 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
Відповідно до пункту 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого для пункту 89 цього розділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі: 2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Водночас суд зазначає, що вказані норми застосовуються у випадку порушення строку реєстрації податкових накладних в ЄРПН.
При цьому, у спірних правовідносинах позивач не склав та не зареєстрував податкові накладні.
У зв'язку з чим, до останнього підлягають застосуванню норми пункту 120-1.2 статті 120-1 Податкового кодексу України, які передбачаються відповідальність за відсутність реєстрації податкових накладних.
Таким чином, до спірних правовідносин не можуть бути застосовані положення Закону №2876-ІХ.
Враховуючи викладене, відповідач правомірно застосував до позивача штрафні санкції, що свідчить про відсутність підстав для скасування податкових повідомлень-рішень від 29.01.2025 №1906/2201-0708 та від 29.01.2025 №1907/2201-0708.
Позивач також послався на безпідставне включення ТОВ "Мафлер" до плану-графіка проведення документальних планових перевірок на 2024 рік.
Разом з тим, саме на етапі допуску до перевірки платник податків може поставити питання про необґрунтованість її призначення та проведення, реалізувавши своє право на захист від безпідставного та необґрунтованого здійснення податкового контролю щодо себе. Водночас, допуск до перевірки нівелює правові наслідки процедурних порушень, допущених контролюючим органом при призначенні податкової перевірки.
Якщо допуск до проведення перевірки відбувся, то в подальшому предметом розгляду в суді може бути лише суть виявлених порушень податкового та іншого законодавства, дотримання якого контролюється контролюючим органом.
Поряд з цим, слід зазначити про правовий висновок, що викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 08.09.2021 у справі №816/228/17, згідно якого неправомірність дій контролюючого органу при призначенні і проведенні перевірки не може бути предметом окремого позову, але може бути підставами позову про визнання протиправними рішень, прийнятих за наслідками такої перевірки. При цьому підставами для скасування таких рішень є не будь-які порушення, допущені під час призначення і проведення такої перевірки, а лише ті, що вплинули або об'єктивно могли вплинути на правильність висновків контролюючого органу за результатами такої перевірки та відповідно на обґрунтованість і законність прийнятого за результатами перевірки рішення.
Крім того, у постанові Верховного Суду від 25.04.2023 по справі №520/3328/2020 зазначено якщо спірне рішення прийняте контролюючим органом у межах своєї компетенції та з його змісту можна чітко встановити зміст цього рішення (зокрема, порушення законодавства, за які застосовуються відповідні санкції, та розмір останніх), таке рішення може бути визнане судом правомірним навіть у разі, коли не дотримано окремих елементів.
Таким чином, доводи позивача про проведення посадовими особами Головного управління ДПС у Хмельницькій області перевірки з порушенням вимог Податкового кодексу України є безпідставними.
Крім цього, відповідно до процесуальних засад адміністративного судочинства позивач має обов'язок не лише заявити про порушення, а й обґрунтувати свої вимоги, надати докази, що підтверджують наявність підстав для скасування оскаржуваних рішень. Відсутність у матеріалах справи відповідних обґрунтувань і доказів не дозволяє суду прийняти рішення на користь позивача.
Водночас позивач у своєму позові не навів доводів та не надав доказів, які б підтверджували порушення його прав або неправомірність дій податкового органу під час прийняття податкових повідомлень-рішень від 29.01.2025 №1904/2201-0708, від 29.01.2025 №1905/2201-0708, від 29.01.2025 №1908/2201-0708, від 29.01.2025 №0019222408, від 29.01.2025 №0019232408, від 29.01.2025 №0019242408.
Таким чином, підстави для задоволення позовних вимог про визнання протиправними та скасування вказаних податкових повідомлень-рішень відсутні.
Враховуючи викладене, позовні вимоги слід задоволити частково.
У зв'язку із частковим задоволенням позовних вимог сплачений позивачем судовий збір відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України пропорційно в розмірі 5101,71 грн необхідно стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задоволити частково.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Хмельницькій області від 29.01.2025 №1903/2201-0708 в частині збільшення суми грошового зобов'язання за платежем податок на прибуток приватних підприємств в сумі 340114,47 грн, в тому числі 310028,00 грн за податковим зобов'язанням та 30068,47 грн за штрафними санкціями.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “Мафлер» 5101,71 грн судового збору за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Хмельницькій області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач:Товариство з обмеженою відповідальністю "Мафлер" (вул. Харченка маршала, 22Б,Кам'янець-Подільський,Хмельницька область,32300 , код ЄДРПОУ - 43747359)
Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)
Головуючий суддя О.Л. Польовий