Рішення від 11.08.2025 по справі 440/13943/24

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2025 року м. ПолтаваСправа № 440/13943/24

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Молодецького Р.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_2 ) звернулася до Полтавського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради, в якій просить:

- визнати протиправною відмову КП "Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи" Полтавської обласної ради" про внесення відповідних змін про причини інвалідності в довідку МСЕК серії 12 ААГ № 101694 та надання ініціатору запиту;

- зобов'язати КП "Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи" Полтавської обласної ради" привести у відповідність довідку МСЕК серії 12 ААГ № 101694 про причину інвалідності ОСОБА_1 з вимогами пункту 14 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та рішеннями Київського районного суду м. Полтави від 21.06.2016 у справі № 552/2103/16-ц) та 21.12.2023 у справі № 552/4739/23, виклавши запис про причини інвалідності в такій редакції :"Група інвалідності друга внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення".

В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що 13.01.2015 під час безпосереднього виконання волонтерських обов'язків у забезпеченні проведення антитерористичної операції отримала контузію. За наслідками лікування відповідно до довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією Полтавської обласної транспортно-радіологічної МСЕК серія 12ААГ № 101694 від 31 травня 2023 року їй було встановлено ІІ групу інвалідності з 12.05.2023. Зазначена причина інвалідності “поранення, контузії, каліцтва одержані під час безпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення» (група інвалідності встановлена безтерміново). Між тим, за посиланням позивача, відповідно до ст. 4 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі по тексту - Закону № 3551-XII) ветеранами війни є особи, які брали участь у захисті Батьківщини чи в бойових діях на території інших держав. До ветеранів війни належать: учасники бойових дій, інваліди війни, учасники війни. Причина інвалідності, як вона зазначена у довідці до акту огляду медико-соціальною експертною комісією Полтавської обласної транспортно-радіологічної МСЕК серії 12ААГ № 101694 від 31 травня 2023 року про встановлення позивачу ІІ групи інвалідності: “поранення, контузії, каліцтва одержані під час безпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення» входить в протиріччя з змістом пункту 14 частини 2 статті 7 Закону № 3551- XII та абзацом 6 пункту 2 Порядку № 685. Для встановлення статусу особи з інвалідністю ІІ групи внаслідок війни формулювання причини встановлення групи інвалідності суворо визначене законом та має бути таким: “стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення». Така невідповідність формулювань причини інвалідності, викладена в довідці МСЕК та в пункті 14 частини 2 статті 7 Закону № 3551-XII, який має вищу юридичну силу стосовно підзаконного нормативного акту, яким являється Порядок № 685, перешкоджає у наданні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни ІІ групи Управлінням соціального захисту населення виконавчого комітету районної в м. Полтава ради, куди позивач має намір звернутися з відповідним клопотанням.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 25.11.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/13943/24. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Витребувано від відповідача Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради завірені належним чином копії звернення позивача та відповіді на нього, всіх матеріалів з приводу заявленого позову.

До суду надійшов відзив, який, зокрема, містить пояснення Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради, у яких зазначено, що 22.11.2024 медико-експертна справа ОСОБА_2 була направлена до Державної установи "Український Державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України" м. Дніпро для надання консультативного висновку. Просив винести рішення по справі на розсуд суду відповідно до законодавства України.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 18.02.2025 витребувано від Державної установи "Український Державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України" ": 1) засвідчену належним чином копію медико-експертної справи ОСОБА_1 ; 2) засвічену належним чином копію рішення, прийнятого стосовно ОСОБА_1 (у разі прийняття такого рішення).

03.03.2025 від Державної установи "Український Державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності МОЗ України" надійшла заява, в якій повідомлено, що 06.01.2025 було складено консультативний висновок позаштатної загальноінститутської медико-експертної комісії Державної установи “Український державний науково-дослідний інститут медико-соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України». Поряд з цим, 24.01.2025 за вих. № 176/01-16 медико-експертна справа ОСОБА_1 з висновком комісії в складі інших аналогічних справ була повернута установою до Департаменту охорони здоров'я Полтавської обласної державної адміністрації.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 07.03.2025 витребувано від Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради засвідчену належним чином копію медико-експертної справи ОСОБА_1 .

13.03.2025 від Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради надійшли засвідчені належним чином копії медико-експертної справи ОСОБА_1 .

У поданому відзиві на позовну заяву представник Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради просив винести рішення по справі на розсуд суду відповідно до законодавства України.

Надаючи пояснення по суті позову, представник відповідача зазначив, що у пункті 9 довідки до акту огляду медико - соціальної експертизи експертною комісією серії 12 ААГ № 101694 вказана причина інвалідності: поранення, контузія, каліцтво одержані під час безпосередньої участі в АТО, забезпечення її проведення. Таке формулювання причини інвалідності, за доводами представника відповідача, відповідає вимогам пунктів 19, 26 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317. Цими пунктами передбачено, що причинний зв'язок інвалідності з пораненням, контузією, каліцтвом або захворюванням, одержаними під час безпосередньої участі в підставі: медичних документів про звернення за медичною допомогою із зазначенням обставин одержання поранення, контузії, каліцтва, захворювання. У матеріалах медико-експертної справи № 376/1 міститься копія нотаріально посвідченої довідки станції швидкої медичної допомоги міста Димитров - відокремлений структурний підрозділ Комунальної установи “Обласний центр екстреної медичної допомоги та медицини катастроф» від 19.02.2015 №12-1- 53/02/2015. Антитерористична операція в Україні розпочалась згідно з рішенням Ради національної безпеки і оборони України 12.04.2014 р. і завершилась 30.04.2018 р. Тобто, причина інвалідності, зазначена у довідці сер. 12 ААГ № 101694, відповідає вимогам нормативно-правових актів, що врегульовують проведення медико-соціальної експертизи в Україні, часу та обставинам отримання контузії гр. ОСОБА_3 Комунальне підприємство “Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» інформує, що внесення змін у довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації № 157-1/, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30.07.2012 № 577, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.09.2012 за № 1508/21820) не передбачено Інструкцією про її заповнення. Київський районний суд м. Полтави своїм рішенням від 21.12.2023 по справі № 552/4739/23 встановив юридичний факт добровільного забезпечення (та добровільного залучення до забезпечення) проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, в тому числі добровільного здійснення волонтерської діяльності громадянкою ОСОБА_1 . Однак зазначене рішення не зобов'язує медико-соціальну експертну комісію Комунального підприємства “Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» змінювати причину інвалідності ОСОБА_1 .

Справу розглянуто судом за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось на підставі частини 4 статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України.

Дослідивши письмові докази, письмові пояснення сторони, викладені у заяві по суті справи, суд встановив наступні обставини та спірні правовідносини.

Відповідно довідки до акту огляду медико - соціальною експертною комісією серії 12 ААВ № 098816 позивачу встановлено групу інвалідності - друга, з 03.06.2021, причина інвалідності: загальне захворювання, безстроково.

01.05.2023 ОСОБА_1 звернулася зі заявою до голови обласної транспортно - радіологічної МСЕК, в якій просила змінити категорію інвалідності зі загального захворювання на інваліда війни у зв'язку з наданням довідки від 19.02.2015 № 12-1-53/02/2015 та рішенням Київського районного суду м. Полтави від 21.06.2016 (справа № 552/2103/16-ц про встановлення факту залучення та участі безпосередньо у забезпеченні АТО).

Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 21.06.2016 у справі № 552/2103/16-ц встановлено факт того, що ОСОБА_1 в період з травня 2014 року по 22 квітня 2016 року залучалася та безпосередньо брала участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення /дата набрання законної сили: 02.07.2016; https://reyestr.court.gov.ua/Review/58411004/.

01.05.2023 КП « 1 міська клінічна лікарня Полтавської міської ради» оформлено ОСОБА_4 направлення на медико-соціально-експертну комісію (МСЕК) № 3 від 11.05.2023.

Медико-соціальною експертною комісією проведено огляд ОСОБА_1 та за його результатами складено акт №1179 огляду медико-соціальною експертною комісією від 31.05.2023, у п.30.4 якого зазначено: група інвалідності друга; п. 30.5 причина інвалідності - поранення, контузія, каліцтва одержані під час безпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення; п.30.6 - інвалідність встановлена безтерміново.

Відповідно складено 31.05.2023 та видано позивачу довідку до акту огляду медико - соціальною експертною комісією серії 12 ААГ № 101694.

Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 21.12.2023 у справі № 552/4739/23 встановлено, що ОСОБА_1 добровільно забезпечувала (та добровільно залучалася до забезпечення) проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, в тому числі добровільно здійснювала волонтерську діяльність (номер в ЄДРСР 115843458) / дата набрання законної сили: 23.01.2024; https://reyestr.court.gov.ua/Review/115843458/.

Позивач звернулася зі заявою до Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради, в якій, зокрема, просила змінити формулювання причини інвалідності згідно з рішенням Київського районного суду м. Полтави від 21.12.2023 у справі №552/4739/23.

Листом від 19.02.2024 № 220 відповідачем повідомлено ОСОБА_1 , що перелік причин інвалідності передбачений п. 26 Положення про умови та критерії встановлення інвалідності, затверджених Постановою Кабінету Міністрів від 03.12.2009 № 1317. Додатково повідомлено, що медико - експертна справа направлена в ДЗ "Центральна медико - соціальна експертна комісія МОЗ України" для консультації.

В матеріалах медико-експертної справи ОСОБА_1 міститься лист Державного закладу “Центральна медико - соціальна експертна комісія Міністерства охорони здоров'я України» від 24.04.2024 №56-16/13/-128, який сформовано за результатами розгляду медико-експертної справи позивача з питання незгоди з рішенням обласної МСЕК про причину інвалідності. Зокрема зазначено, що ОСОБА_1 оглянута 31.05.2023 обласною МСЕК. Встановлена друга група інвалідності, поранення, контузія, каліцтво отримані під час безпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення, довічно. Рішенням Київського районного суду м. Полтави 21.12.2023р. встановлено, що ОСОБА_1 добровільно забезпечувала (добровільно залучалася до забезпечення) проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпеченням національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій Луганській областях, в тому числі добровільно здійснювала волонтерську діяльність. Вказано, що Комісія вважає за можливе рекомендувати обласній МСЕК привести у відповідність з рішенням суду причину інвалідності ОСОБА_1 з внесенням відповідних змін у довідку МСЕК.

Також листом Державного закладу “Центральна медико - соціальна експертна комісія Міністерства охорони здоров'я України» від 12.09.2024 № 56-16(08)-3055 повідомлено, що листом № 56-16/13/-1281 від 24.04.2024 вже надавалися письмові роз'яснення з порушеного питання (див. копію листа ЦМСЕК у мед. експертній справі). Оскільки обласний центр МСЕ у передбачений чинним законодавством 30-денний термін не оскаржував до Полтавського апеляційного суду рішення Київського районного суду м. Полтави, його рішення від 21.12.2023 набрало законної сили і підлягає виконанню. Роз'яснено також, що Центральна МСЕК МОЗ України не с стороною у судовому процесі, тому питання має бути вирішено на рівні обласного центру МСЕ.

Також представник позивача звернувся із адвокатським запитом від 11.11.2024 до голови КП “Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради», в якому просив повідомити: чи вносились КП “Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» в довідку МСЕК зміни на виконання рекомендацій Державного закладу “Центральна медико-соціальна експертна комісія Міністерства охорони здоров'я України» ДЗ “ЦМСЕК МОЗ України» у відповідь на клопотання Комунального підприємства, викладених в листах ДЗ “ЦМСЕК МОЗ України» від 24 квітня 2024 року № 56-16/13-1281 та від 12 вересня 2024 року № 56-16/08/-3055 про можливість приведення у відповідність до вимог пункту 14 частини 2 статті 7 Закону України “Про статує ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» причин інвалідності останньої на виконання рішень Київського районного суду м. Полтави від 21 червня 2016 року та 21 грудня 2023 року, відповідно до яких вона визнана особою, яка в період з травня 2014 року по 22 квітня 2016 року залучалася та брала безпосередню участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення та добровільно забезпечувала і здійснювала волонтерську діяльність в цей же період. Якщо зміни не було внесено, просив повідомити причину невиконання рекомендацій ДЗ “ЦМСЕК МОЗ України» або внести відповідні зміни в довідку МСЕК та надати її ініціатору запиту.

За результатами розгляду адвокатського звернення від 11.11.2024 КП “Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи» Полтавської обласної ради» листом від 14.11.2024 № 1942 повідомило, що внесення змін у довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією (форми первинної облікової документації № 157-1/0, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30.07.2012 р. № 577, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.09.2012 р. за № 1508/21820) не передбачено Інструкцією про заповнення. Київський районний суд м. Полтави своїм рішенням від 21.12.2023 у справі № 552/4739/23 встановив юридичний факт добровільного забезпечення (добровільного залучення до забезпечення) проведення антитерористичні операції, здійснення заходів із забезпечення Національної Безпеки і обороні відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій і Луганській областях, в тому числі добровільного здійснення волонтерської діяльності громадянкою ОСОБА_2 . Зазначене рішення не зобов'язує медико-соціальну експертну комісію Комунального підприємства “Полтавський обласний центр медико-соціально експертизи» Полтавської обласної ради» змінити причину інвалідності ОСОБА_2 . У порядку інформації повідомили, що медико-експертна справа ОСОБА_2 (форма первинної облікової документації № 160-3/0, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30.07.2012 р. № 577) знаходиться в Державному закладі “Український державний науково-дослідний інститут медико - соціальних проблем інвалідності Міністерства охорони здоров'я України (м. Дніпро) для надання консультативного висновку по справі.

06.01.2025 складено консультативний висновок позаштатної загальноінститутської медико - експертної комісії ДУ “Укр. Держ. НДІ МСПІ МОЗ України», за змістом якого, розглянувши медико - експертну справу ОСОБА_1 з питання щодо правильності зміни причин інвалідності, комісія дійшла висновку, що формулювання причини інвалідності дослівно відповідає рішенню суду (рішення Київського районного суду м. Полтави від 21.06.2016). Підстава: Положення про медико - соціальну експертизу, Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затверджені постановою КМУ № 1317 від 03.12.2009, Інструкція про встановлення груп інвалідності, затверджена наказом МОЗ України № 561 від 05.09.2011.

Позивач не погодилася із відмовою відповідача внести відповідні зміни про причини інвалідності, визначені в довідці МСЕК серії 12 ААГ № 101694, та звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам, суд дійшов таких висновків.

Згідно із частиною 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В обставинах даної справи між сторонами відсутній спір про факт стійкої втрати здоров'я позивача, і, як наслідок, наявності підстав для встановлення їй інвалідності; про обставини отримання поранення, контузії, каліцтва та зв'язок цих обставин з підставами встановлення групи інвалідності.

Фактично спір зводиться до наявності чи відсутності підстав у відповідача для приведення виданої ОСОБА_1 довідки до акту огляду медико-соціальною експертною комісією Полтавської обласної транспортно-радіологічної МСЕК серія 12ААГ № 101694 від 31 травня 2023 у відповідність з формулюваннями, що встановлені пунктом 14 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та рішеннями Київського районного суду м. Полтави від 21.06.2016 у справі №552/2103/16-ц) та 21.12.2023 у справі № 552/4739/23, шляхом викладення змісту довідки в дещо іншому формулюванні.

Основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні визначає Закон України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" від 21.03.1991 №875-XII (далі - Закон №875-XII) (тут і далі в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), який також гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість особам з інвалідністю ефективно реалізувати права та свободи людини і громадянина та вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними можливостями, здібностями і інтересами.

Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 875-XII інвалідність як міра втрати здоров'я визначається шляхом експертного обстеження в органах медико-соціальної експертизи центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я.

Положення про медико-соціальну експертизу затверджується Кабінетом Міністрів України з урахуванням думок громадських об'єднань осіб з інвалідністю (частина друга статті 3 Закону №875-XII).

Основні засади створення правових, соціально-економічних, організаційних умов для усунення або компенсації наслідків, спричинених стійким порушенням здоров'я, функціонування системи підтримання особами з інвалідністю фізичного, психічного, соціального благополуччя, сприяння їм у досягненні соціальної та матеріальної незалежності визначені Законом України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в України" від 06.10.2005 №2961-IV (далі - Закон №2961-IV) (тут і надалі у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

За визначенням, наведеним у статті 1 Закону №2961-IV, медико-соціальна експертиза - встановлення ступеня стійкого обмеження життєдіяльності, групи інвалідності, причини і часу їх настання, а також доопрацювання та затвердження індивідуальної програми реабілітації особи з інвалідністю (дитини з інвалідністю) в рамках стратегії компенсації на основі індивідуального реабілітаційного плану та комплексного реабілітаційного обстеження особи з обмеженням життєдіяльності.

Частинами першою та другою статті 7 Закону №2961-IV встановлено, що медико-соціальна експертиза осіб з обмеженнями повсякденного функціонування та осіб з інвалідністю проводиться медико-соціальними експертними комісіями, а дітей - лікарсько-консультативними комісіями закладів охорони здоров'я.

Частиною восьмою статті 7 Закону №2961-IV передбачено, що медико-соціальні експертні комісії визначають, серед іншого: ступінь втрати здоров'я, групу інвалідності, причину, зв'язок і час настання інвалідності громадян, які постраждали внаслідок політичних репресій або Чорнобильської катастрофи, військової агресії Російської Федерації проти України.

Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності медико-соціальними експертними комісіями та лікарсько-консультативними комісіями закладів охорони здоров'я затверджуються Кабінетом Міністрів України (частина 12 статті 7 Закону №2961-IV).

Відповідно до пункту 14 частини 2 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа осіб, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (у тому числі здійснювали волонтерську діяльність) та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317 затверджені Положення про медико-соціальну експертизу (далі - Положення про МСЕК) та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності (тут і далі у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).

За змістом пункту 3 Положення про МСЕК медико-соціальна експертиза проводиться особам, що звертаються для встановлення інвалідності, за направленням лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після проведення діагностичних, лікувальних і реабілітаційних заходів за наявності відомостей, що підтверджують стійке порушення функцій організму, обумовлених захворюваннями, наслідками травм чи вродженими вадами, які спричиняють обмеження життєдіяльності.

Медико-соціальну експертизу проводять медико-соціальні експертні комісії (далі - комісії), з яких утворюються в установленому порядку центри (бюро), що належать до закладів охорони здоров'я при Міністерстві охорони здоров'я Автономної Республіки Крим, управліннях охорони здоров'я обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (пункт 4 Положення про МСЕК).

Пунктом 12 Положення про МСЕК передбачено, що Кримська республіканська, обласні, центральні міські комісії, зокрема, повторно оглядають осіб, що звертаються для встановлення інвалідності і оскаржили рішення районних, міжрайонних, міських комісій, перевіряють якість розроблення індивідуальних програм реабілітації, здійснюють контроль за повнотою і якістю їх виконання.

Згідно з пунктом 15 Положення про медико-соціальну експертизу, комісія проводять своєчасно огляд (повторний огляд) осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за місцем їх проживання або лікування, у тому числі за місцем їх проживання або місцем перебування у закладах соціального захисту для бездомних осіб та центрах соціальної адаптації осіб, звільнених з місць позбавлення волі, за направленням відповідного лікувально-профілактичного закладу охорони здоров'я після пред'явлення паспорта чи іншого документа, що засвідчує особу.

Відповідно до пункту 19 Положення про МСЕК комісія проводить засідання у повному складі і колегіально приймає рішення. Відомості щодо результатів експертного огляду і прийнятих рішень вносяться до акта огляду та протоколу засідання комісії, що підписуються головою комісії та її членами і засвідчуються печаткою.

Згідно з пунктом 4 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженою тією ж постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 №1317, лікарсько-консультативна комісія лікувального профілактичного закладу охорони здоров'я направляє осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, на огляд комісії за формою, затвердженою МОЗ.

Комісія приймає документи осіб, що звертаються для встановлення інвалідності, за наявності у них стійкого чи необоротного характеру захворювання, а також у разі безперервної тимчасової непрацездатності не пізніше ніж через чотири місяці з дня її настання чи у зв'язку з одним і тим самим захворюванням протягом п'яти місяців з перервою за останніх 12 місяців, а у разі захворювання на туберкульоз - протягом 10 місяців з дня настання непрацездатності.

При цьому, згідно з пунктом 19-2 Положення № 1317 (в редакції чинні станом на 31.05.2023) причинний зв'язок інвалідності з пораненням, контузією, каліцтвом або захворюванням, одержаними під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особам, зазначеним у пунктах 11-14 (крім військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних, добровольців Сил територіальної оборони) та осіб, зазначених у пункті 12 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), встановлюється на підставі:

медичних документів про звернення за медичною допомогою із зазначенням обставин одержання поранення, контузії, каліцтва, захворювання;

документів, які визначені абзацом сьомим підпункту 1, абзацом третім підпункту 2, абзацом четвертим підпункту 3 чи абзацом третім підпункту 4 пункту 4 Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 685 (далі Порядок №685).

Надалі вказану норму викладено із змінами, внесеними згідно з Постановою Кабінету Міністрів України № 685 від 07.07.2023, а саме причинний зв'язок інвалідності з пораненням, контузією, каліцтвом або захворюванням, одержаними під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особам, зазначеним у пунктах 11-16 (крім військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних, добровольців Сил територіальної оборони) та осіб, зазначених у пункті 12 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), встановлюється на підставі:

медичних документів про звернення за медичною допомогою із зазначенням обставин одержання поранення, контузії, каліцтва, захворювання;

документів, які визначені абзацом сьомим підпункту 1, абзацом третім підпункту 2, абзацом четвертим підпункту 3, абзацом третім підпункту 4 чи абзацом третім підпункту 5 пункту 4 Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 685.

Абзацом шостим пункту 2 Порядку № 685 визначено, що статус особи з інвалідністю внаслідок війни надається: особам, які добровільно забезпечували (добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (у тому числі провадили волонтерську діяльність за напрямами, визначеними абзацом дев'ятим частини третьої статті 1 Закону України “Про волонтерську діяльність») та стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Відповідно до абзацу третього підпункту 4 пункту 4 для осіб, зазначених в абзаці 6 пункту 2 Порядку № 685 підставою для надання особам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, зокрема, є довідка (витяг з наказу) керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних Сил про добровільне забезпечення або добровільне залучення особи до забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або рішення суду про встановлення факту добровільного забезпечення або добровільного залучення особи до забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях у разі відсутності зазначеної довідки.

Згідно з пунктом 20 Положення про медико-соціальну експертизу, комісія під час встановлення інвалідності керується Інструкцією про встановлення груп інвалідності, затвердженою МОЗ за погодженням з Мінсоцполітики та Радою Федерації незалежних профспілок України.

Отже з із системного аналізу наведених норм законодавства вбачається, що підставою для надання особам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, є у тому числі рішення суду про встановлення факту добровільного забезпечення або добровільного залучення особи до забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях у разі відсутності зазначеної довідки.

Як вже було зазначено судом вище, пунктом 14 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" встановлено, що до осіб з інвалідністю внаслідок війни належать також особи з інвалідністю з числа:

осіб, які добровільно забезпечували (або добровільно залучалися до забезпечення) проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях (у тому числі здійснювали волонтерську діяльність) та стали особами з інвалідністю внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення, під час забезпечення здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 21.06.2016 у справі № 552/2103/16-ц) встановлено, відповідно, що ОСОБА_1 залучалася та безпосередньо брала участь у забезпеченні проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення.

Рішенням Київського районного суду м. Полтави від 21.12.2023 у справі № 552/4739/23 встановлено, що ОСОБА_1 добровільно забезпечувала (та добровільно залучалася до забезпечення) проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, в тому числі добровільно здійснювала волонтерську діяльність.

Відповідач наполягає на тому, що формулювання причин встановлення ОСОБА_1 інвалідності, вжите відповідачем у довідці від 31.05.2023 року ґрунтується на визначенні причини встановлення інвалідності, як воно вжите у пункті 26 Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2009 № 1317.

Однак Положення № 1317 у редакції, чинній на час видачі довідки від 31.05.2023 року, (редакція від 10.05.2023 року) зокрема, пункт 26 Критеріїв встановлення інвалідності містило формулювання:

причинами інвалідності є: …поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержані під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Аналогічне формулювання було вжито у пункті 19-2 Положення № 1317, а саме: причинний зв'язок інвалідності з пораненням, контузією, каліцтвом або захворюванням, одержаними під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, під час безпосередньої участі у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особам, зазначеним у пунктах 11-14 (крім військовослужбовців (резервістів, військовозобов'язаних, добровольців Сил територіальної оборони) та осіб, зазначених у пункті 12 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»), встановлюється на підставі: медичних документів про звернення за медичною допомогою із зазначенням обставин одержання поранення, контузії, каліцтва, захворювання; документів, які визначені абзацом сьомим підпункту 1, абзацом третім підпункту 2, абзацом четвертим підпункту 3 чи абзацом третім підпункту 4 пункту 4 Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 685 (Офіційний вісник України, 2015 р., № 74, ст. 2434; 2018 р., № 23, ст. 782; 2019 р., № 30, ст. 1050), - із змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 1 липня 2022 р. № 783.

Отже суд наголошує, що вжите у довідці до акту огляду медико-соціальною експертною комісією Полтавської обласної транспортно-радіологічної МСЕК серія 12 ААГ № 101694 від 31 травня 2023 року, виданій ОСОБА_1 формулювання причин встановлення інвалідності: “поранення, контузії, каліцтва одержані під час безпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення» - не відповідає ані змісту Положенню № 1317, ані Порядку № 685, ані пункту 14 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту".

У той же час, у Порядку надання статусу особи з інвалідністю внаслідок війни особам, які отримали інвалідність внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання, одержаних під час безпосередньої участі в антитерористичній операції, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх проведення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 8 вересня 2015 р. № 685, у підпункті 3 пункту 4 визначено, що підставою для надання заявникам статусу особи з інвалідністю внаслідок війни є: …для заявників з числа осіб, зазначених у пункті 14 частини другої статті 7 Закону (у тому числі тих, які провадили волонтерську діяльність за напрямами, визначеними абзацом дев'ятим частини третьої статті 1 Закону України “Про волонтерську діяльність»):

витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності;

довідка (витяг із наказу) керівника Антитерористичного центру при СБУ, Генерального штабу Збройних Сил про добровільне забезпечення або добровільне залучення особи до забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях або рішення суду про встановлення факту добровільного забезпечення або добровільного залучення особи до забезпечення проведення антитерористичної операції, здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях у разі відсутності зазначеної довідки (витягу із наказу).

Підпунктом 5 пункту 16 Порядку № 685 встановлено, що місцевий структурний підрозділ з питань ветеранської політики за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) або за адресою фактичного місця проживання (для внутрішньо переміщених осіб) заявника відмовляє заявнику у наданні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни, зокрема, у разі: коли причина інвалідності внаслідок травми (поранення, контузії, каліцтва) або захворювання заявника не пов'язана із безпосередньою участю в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації в Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення або заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

Таким чином, суд погоджується з твердженням позивача щодо того, що точне формулювання причин інвалідності, наявне у довідці медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності, є підставою для відмови у наданні статусу особи з інвалідністю внаслідок війни.

Водночас суд констатує, що вжите у довідці МСЕК серії 12 ААГ № 101694 про причину інвалідності ОСОБА_1 формулювання причин встановлення позивачу ІІ групи інвалідності: “поранення, контузії, каліцтва одержані під час безпосередньої участі в АТО, забезпеченні її проведення» по-перше, не ґрунтується на законі та прийнятих на його виконання підзаконних нормативних актах, по-друге, порушує право позивача на отримання статусу та відповідних пільг, оскільки в силу закону та Порядку № 685 є прямою підставою для відмови у наданні відповідного статусу.

Отже, порушення відповідачем прав ОСОБА_1 , тобто втручання суб'єкта владних повноважень в їх обсяг, суд вважає підтвердженим.

Позивач ОСОБА_1 обґрунтовано звернулася до відповідача щодо приведення формулювання причин встановлення групи інвалідності у відповідність зі законом.

Пояснюючи причини своєї відмови у внесенні змін до формулювання спірної довідки, відповідач наполягав на тому, що внесення змін у довідку до акту огляду медико-соціальною експертною комісією (форма первинної облікової документації № 157-1/, затверджена наказом Міністерства охорони здоров'я України від 30.07.2012 № 577, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 05.09.2012 за № 1508/21820) не передбачено Інструкцією про її заповнення, а рішення Київського районного у м. Полтаві суду не зобов'язували МСЕК до вчинення будь-яких дій.

З цього приводу суд звертає увагу, що такі дії відповідача не відповідають принципу належного урядування.

Цей принцип розкрито у численних рішеннях ЄСПЛ та прийнятих з їх урахуванням рішеннях Верховного Суду.

Зокрема, у пункті 71 рішення від 20.10.2011 у справі "Rysovskyy v. Ukraine" ЄСПЛ зазначив, що принцип "належного урядування", як правило, не повинен перешкоджати державним органам виправляти випадкові помилки, навіть ті, причиною яких є їхня власна недбалість. Будь-яка інша позиція була б рівнозначною, inter alia, санкціонуванню неналежного розподілу обмежених державних ресурсів, що саме по собі суперечило б загальним інтересам. З іншого боку, потреба виправити допущену в минулому "помилку" не повинна непропорційним чином втручатися у нове право, набуте особою, яка покладалася на легітимність добросовісних дій державного органу. Ризик будь-якої помилки державного органу має покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються.

Крім того, у п. 74 рішення у справі «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia) ЄСПЛ зазначив, що принцип належного урядування встановлює, що на фізичну особу, яка діє добросовісно, не повинна перекладатися відповідальність за допущену органами держави помилку, якщо така помилка стала наслідком недотримання державними органами своїх внутрішніх правил і процедур крім випадків, якщо такі правила не випливають з публічно доступних актів, або якщо така особа була іншим чином обізнана або повинна була бути обізнаною про те, що державний орган не мав повноважень вчиняти відповідні дії. Суд виснував, що особа не має нести відповідальність за недотримання державними органами своїх власних внутрішніх правил та процедур, недоступних для громадськості та які, в першу чергу, призначені для забезпечення підзвітності та ефективності всередині державного органу (див. також рішення ЄСПЛ у справах: «Максименко та Герасименко проти України», заява № 49317/07, п. 64 [29], «Кривенький проти України», заява № 43768/07, п. п. 45, 71 [30] та ін.) .

У п.п. 73-74 рішення у справі «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland) ЄСПЛ зазначив, що незважаючи на необхідність дотримання загального принципу належного урядування, цей принцип не може переважати у ситуації, коли зацікавлена особа зобов'язана нести надмірний тягар у результаті вжиття заходів, спрямованих на виправлення державними органами допущеної ними помилки.

Застосовуючи цей принцип до обставин даної справи, суд вказує, що в даному разі відповідачем була допущена помилка у формулюванні причин встановлення позивачу групи інвалідності не у відповідності з законом; ця помилка порушує право позивача та з неминучістю покладає на неї додатковий тягар у вигляді формально обґрунтованої відмови іншого державного органу у наданні їй статусу інваліда війни та застосуванні його правових наслідків, також, відповідно, у необхідності майбутнього подолання негативних наслідків таких відмов шляхом додаткових звернень до суду, тощо.

Відсутність у внутрішніх інструкціях суб'єкта владних повноважень правового механізму виправлення допущеної помилки - не може бути підставою для перекладення на особу тягаря наслідків допущеної помилки.

Позивач в прохальній частині просить зобов'язати КП "Полтавський обласний центр медико - соціальної експертизи" Полтавської обласної ради" привести у відповідність довідку МСЕК серії 12 ААГ № 101694 про причину інвалідності ОСОБА_1 з вимогами пункту 14 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та рішеннями Київського районного суду м. Полтави від 21.06.2016 у справі № 552/2103/16-ц) та 21.12.2023 у справі № 552/4739/23, виклавши запис про причини інвалідності в такій редакції :"Група інвалідності друга внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення".

Суд зауважує, що суд не може здійснювати власну оцінку наявності підстав прийняття певного висновку щодо визначення групи інвалідності позивачу, оскільки не є спеціалізованою установою в медичній сфері і тому оцінка підставності висновку МСЕК щодо встановленої групи інвалідності виходить за межі необхідного дослідження в контексті застосування норм матеріального права. Суди вправі перевіряти законність висновку МСЕК лише в межах дотримання процедури прийняття цього висновку на підставі приписів Інструкції про встановлення груп інвалідності, Положення про медико-соціальну експертизу та Положення про порядок, умови та критерії встановлення інвалідності.

Водночас матеріалами справи підтверджується порушення під час здійснення відмови відповідачем, внаслідок чого відбулось порушення прав позивача з огляду на викладені вище обставини.

З урахуванням викладеного суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення адміністративного позову

Суд підкреслює, що у його рішенні не йдеться про втручання у дискреційні повноваження відповідача, як не йдеться і про встановлення причин і підстав визначення позивачу групи інвалідності. Йдеться виключно про необхідність виправлення суб'єктом владних повноважень власної помилки, допущеної при видачі позивачу документу, що є правовою підставою для встановлення необхідного статусу.

Додатково суд вказує на те, що з твердженням про допущення помилки погодилася вища відносно відповідача установа: листом Державного закладу “Центральна медико - соціальна експертна комісія Міністерства охорони здоров'я України» від 24.04.2024 №56-16/13/-128, який сформовано за результатами розгляду медико-експертної справи позивача з питання незгоди з рішенням обласної МСЕК про причину інвалідності, Комісія вказала, що вважає за можливе рекомендувати обласній МСЕК привести у відповідність з рішенням суду причину інвалідності ОСОБА_1 з внесенням відповідних змін у довідку МСЕК.

Окремо суд приймає до уваги, що відповідач не обрав процесуальної правової позиції заперечення проти позову, а покладався на розсуд суду.

Констатувавши, що право позивача порушене, відповідач діяв у порушення принципу належного урядування, суд приходить до висновку про задоволення адміністративного позову шляхом визнання протиправною відмову Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради" про внесення змін про причини інвалідності ОСОБА_1 в довідку МСЕК серії 12 ААГ № 101694 від 31 травня 2023 року та зобов'язання Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради" привести у відповідність довідку МСЕК серії 12 ААГ № 101694 про причину інвалідності ОСОБА_1 з вимогами пункту 14 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та рішеннями Київського районного суду м. Полтави від 21.06.2016 у справі № 552/2103/16-ц та від 21.12.2023 у справі № 552/4739/23, виклавши запис про причини інвалідності в такій редакції :"внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення".

Завданням адміністративного судочинства, відповідно до статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного вирішення судом справ.

Таким чином адміністративний позов підлягає задоволенню.

Підстави для розподілу судових витрат відсутні.

Керуючись статтями 2, 9, 77, 132, 139, 243-246, 250, 255, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України,

УХВАЛИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , рнокпп НОМЕР_1 ) до Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради" (вул. Миколи Дмитрієва, 7, м. Полтава, 36000, код ЄДРПОУ 41467163) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати протиправною відмову Комунального підприємства "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради" про внесення змін про причини інвалідності ОСОБА_1 в довідку МСЕК серії 12 ААГ № 101694 від 31 травня 2023 року.

Зобов'язати Комунальне підприємство "Полтавський обласний центр медико-соціальної експертизи" Полтавської обласної ради" привести у відповідність довідку МСЕК серії 12 ААГ № 101694 про причину інвалідності ОСОБА_1 з вимогами пункту 14 частини 2 статті 7 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та рішеннями Київського районного суду м. Полтави від 21.06.2016 у справі № 552/2103/16-ц та від 21.12.2023 у справі № 552/4739/23, виклавши запис про причини інвалідності в такій редакції : "внаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних під час забезпечення проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо в районах та у період її проведення".

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене до Другого апеляційного адміністративного суду в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Апеляційна скарга на дане рішення може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Головуючий суддя Р.І. Молодецький