Рішення від 12.08.2025 по справі 420/28552/24

Справа № 420/28552/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

12 серпня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши у порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013 , місце знаходження: 40009, Сумська область, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 12 вересня 2024 року надійшла позовна заява ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місце знаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії.

Ухвалою від 17 вересня 2024 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи в порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Ухвалою від 27 лютого 2025 року розгляд справи продовжено за правилами загального позовного провадження. Розпочато підготовче провадження та призначено підготовче засідання.

Через канцелярію суду 11.04.2025 року від позивача надійшла заява про зміну предмету або підстав позову, в якій позивач зазначає, що під час розгляду справи йому стало відомо про рішення Головного управління ПФУ в Сумській області №951070164000 від 24.09.2024 року прийняте на виконання рішення суду по справі № 420/29817/23.

А тому, позивач просить:

- Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ПФУ в Сумській області про відмову у перерахунку пенсії (на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 року № 420/29817/23) від 24.09.2024 року № 951070164000;

- Зобов'язати Головне управління ПФУ в Сумській області розглянути заяву ОСОБА_1 від 21.07.2023 року про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» із врахуванням довідок Одеської митниці Державної митної служби України від 17.07.2023 року № 109 та від 30.06.2023 року №99.

Через канцелярію суду 28.04.2025 року надійшла заява про зміну предмету позову, в якій представник просить:

- Визнати протиправним та скасувати Рішення Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ: 21108013) про відмову у перерахунку пенсії (на виконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 №420/29817/23) від 24.09.2024 року № 951070164000;

- Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ: 21108013) призначити ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 21.07.2023 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 30.06.2023 № 99, Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.07.2023 № 109, що видані Одеською митницею Державної Митної Служби України, зарахувавши позивачу період роботи на посадах в органах державної митної служби України з 01.05.1995 по 04.10.2017 до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби;

- Визнати протиправною відмову Головного управління пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385) у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 30.06.2023 № 99, Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.07.2023 № 109, що видані Одеською митницею Державної Митної Служби України, з зарахуванням позивачу періоду роботи на посадах в органах державної митної служби України з 01.05.1995 по 04.10.2017 до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, викладену у листі від 02.07.2024 року № 19491- 17927/Б-02/8-1500/24;

- Зобов'язати Головне управління пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ: 20987385) призначити ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 21.07.2023 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 30.06.2023 № 99, Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.07.2023 № 109, що видані Одеською митницею Державної Митної Служби України, зарахувавши позивачу період роботи на посадах в органах державної митної служби України з 01.05.1995 по 04.10.2017 до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, та виплатити її після призначення.

На обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що перебуває на обліку в Ізмаїльському об'єднаному управлінні ПФУ в Одеській області та отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Станом на дату введення Закону №889 (01.05.2016) працював на посаді головного державного інспектора відділу митного оформлення №1 митного поста «Ізмаїл» Одеської митниці ДФС та мав більше 20 років стажу на державній службі.

Загальний стаж державної служби складає 22 роки 05 місяців 04 дні.

21.07.2023 року звернувся до Головного управління ПФУ в Одеській області із заявою про призначення пенсії як державному службовцю. Проте, за результатами розгляду вказаної заяви, Головним управлінням ПФУ в Сумській області було прийнято рішення про відмову у призначенні пенсії.

Не погодившись із вказаним рішенням про відмову, позивач оскаржив його до суду.

Рішенням від 29.02.2024 року по справі № 420/2981/23 рішення Головного управління від 25.07.2023 року про відмову у призначенні пенсії скасовано, зобов'язано Головне управління повторно розглянути заяву позивача від 21.07.2023 року.

Листом від 23.05.2024 року Головне управління повідомило, що рішення суду виконано в частині зарахування до стажу періодів державної служби. Однак, позивач звертає увагу, що розмір пенсії (2093,00грн) обчислено без урахування довідок №109 від 17.07.2023 року та №99 від 30.06.2023 року.

Не погодившись із такими діями відповідача, Позивач 06.06.2024 звернувся до Головного управління ПФУ в Одеській області із заявою про призначення пенсії з урахуванням довідок. Проте, 02.07.2024 року позивач отримав лист, яким йому було відмовлено, з підстав того, що рішенням суду не було зобов'язано врахувати вказані довідки.

На думку позивача, такі дії Головного управління є протиправними, а позивач має право на належний рівень пенсійного забезпечення.

Через канцелярію суду 27.09.2024 року від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, в якому представник проти заявлених позовних вимог заперечує та просить відмовити у їх задоволенні з огляду на таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Одеській області та 21.07.2023 звернувся із заявою щодо перерахунку пенсії - перехід на інший вид пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу».

На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 по справі №420/29817/23 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області зараховано до стажу державної служби періоди роботи з 01.05.1995 по 04.10.2017 та з 21.07.2023 переведено позивача з пенсії за віком, призначеної відповідно до Закону №1058, на пенсію відповідно до Закону №889 у розмірі 60%.

Щодо перерахунку пенсії за віком державного службовця згідно з Закону України «Про державну службу» з урахуванням довідок про заробітну плату від 17.07.2023 №109 та від 30.06.2023 №99, видах Одеською митницею Державної митної служби України питання не розглядалось, оскільки в зазначеному судовому рішенні відсутні зобов'язання Головного управління щодо врахування цих довідок. Недоцільність виплати пенсії державного службовця пов'язано зі зменшенням пенсії порівняно з тим розміром, що позивач отримує у відповідності до Закону №1058.

Крім того, представник відповідача зазначив, що Довідки видані за формою, затвердженою постановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 № 1-3 «Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям», зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за № 180/30048 (далі, - Постанова № 1-3) не створюють правових підстав для перерахунку пенсії позивача із одночасним переведення на пенсію за Законом №889-VIII.

Отже, факт протиправних дій щодо відмови Позивачу з боку Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області у обчисленні розміру пенсії у відповідності до Закону України «Про державну службу» відсутній. За таких обставин, Головне управління діє на підставі та у межах, передбачених діючим законодавством України.

Через канцелярію суду 01.10.2024 року від Головного управління ПФУ в Одеській області надійшли матеріали пенсійної справи позивача.

Через канцелярію суду 28.04.2025 року від представника позивача надійшло клопотання про залучення співвідповідача - Головне управління ПФУ в Сумській області.

Ухвалою, що занесена до протоколу підготовчого засідання від 22.05.2025 року клопотання представника позивача - задоволено, залучено до участі у справі в якості другого відповідача Головне управління ПФУ в Сумській області. Розгляд справи розпочато спочатку.

Ухвалою, що занесена до протоколу підготовчого засідання від 03.07.2025 року підготовче провадження закрито та призначено розгляд справи по суті.

У вступному слові представник позивача підтримав заявлені позовні вимоги, викладених у заяві про зміну предмету позову від 28.04.2025 року, та наполягав на їх задоволенні у повному обсязі.

Представники відповідачів у судове засідання не з'явились, від Головного управління ПФУ в Одеській області в матеріалах справи містяться заяви про розгляд справи за їх відсутності, представник Головного управління ПФУ в Сумській області повідомлений про дату та час судового засідання належним чином, про причини не з'явлення суд не повідомив, відзив на позовну заяву не надав.

Враховуючи думку представника позивача, ухвалою, що занесена до протоколу судового засідання від 22.07.2025 року розгляд справи продовжено в порядку письмового провадження за наявними у справі документами.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги та заперечення, докази, якими вони підтверджуються, судом встановлено таке.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що підтверджується паспортом громадянина України серії НОМЕР_2 .(а.с.11)

Відповідно до пенсійного посвідчення серії НОМЕР_3 отримує пенсію за віком.(а.с.14)

Судом встановлено, що 21.07.2023 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління ПФУ в Одеській області із заявою встановленого зразка про перехід на пенсію за іншим Законом.

Рішенням Головного управління ПФУ в Сумській області № 951070164000 від 25.07.2023 року відмовлено гр. ОСОБА_1 в переведенні на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в зв'язку з відсутністю необхідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців та станом на 01.05.2016 року не займав посаду державної служби, крім того довідки про складові заробітної плати №109 від 17.07.2023 та №99 від 30.06.2023, видані державною митною службою України «Одеська митниця» не можливо взяти до розрахунку, оскільки вони не належать до зарплати державного службовця. (а.с.51)

Не погодившись із вказаним рішенням, позивачем звернувся до суду щодо його оскарження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року адміністративний позов - задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 95107016400 від 25.07.2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії як державному службовцю відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та Закону України № 889-VІІІ від 10.12.2015;

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) час роботи на посадах в органах державної митної служби України з 01.05.1995 по 04.10.2017 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) розглянути повторно заяву від 21.07.2023 ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) про призначення пенсії державного службовця відповідно до пункту 12 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-ХІІ та статті 37 Закону України Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з урахуванням висновків суду.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1073 грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013).

В решті вимог відмовлено.

Рішення набрало законної сили 02.04.2024 року.

Судом встановлено, що на виконання вказаного рішення суду 24.09.2024 року Головним управлінням ПФУ в Сумській області прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії (на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року №420/29817/23) (а.с.52)

Так, з вказаного рішення вбачається: на виконання Рішення суду проведено перерахунок пенсії з 21.07.2023. До стажу державної служби зараховано період роботи з 01.05.1995 по 04.10.2017 на посадах в органах державної митної служби України. Стаж становить 22 роки 5 місяців 4 дні.

Розмір пенсії обчислено без врахування довідок про складові заробітної плати Одеської митниці Державної митної служби України від 17.07.2023 №109 та від 30.06.2023 №99, оскільки вони не належать до зарплати державного службовця. Розмір пенсії на виконання рішення обчислено з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян».

Розмір пенсії після перерахунку згідно рішення суду від 29.02.2024р. становить з 21.07.2023р.- 2093 грн.

Підстави для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог Рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/29817/23 від 29.02.2024 року, відсутні.

Не погодившись із такою відмовою у призначенні пенсії позивач звернувся до суду із цим позовом.

Додатково судом досліджено копію трудової книжки позивача серії НОМЕР_4 (а.с.55-58) та спірні довідки № 109 від 17.07.2023 року (а.с.61) та №99 від 30.06.2023 року (а.с.66-67).

Проаналізувавши положення чинного законодавства, обставини справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню частково, з огляду на таке.

Частиною 2 ст.19 Конституції України унормовано, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно зі статтею 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІУ) визначено принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.

Частиною 1 ст. 9 Закону №1058-ІV встановлено, що в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.

За приписами ч.1 ст.10 вказаного Закону передбачено, що особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.

Пенсійне забезпечення державних службовців до 01.05.2016 було врегульованим Законом України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 (далі, - Закон № 3723-XII).

З 01.05.2016 набрав чинності Закон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015, згідно з Прикінцевих та перехідних положень якого втратив чинність Закон України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 цього розділу.

Статтею 90 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Водночас, відповідно до пункту 10 Прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" в редакції від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Пунктом 12 Прикінцевих положень Закону України "Про державну службу" в редакції від 10 грудня 2015 року № 889-VIII встановлено, що для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами) у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Таким чином, у випадку відсутності в особи стажу визначеного підпунктами 10 та 12 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, пенсійне забезпечення здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Водночас, за умов наявності в особи стажу понад 10 чи 20 років, в сукупності з дотриманням інших вимог, визначених пунктами 10 та 12 зазначеного Закону, у такої особи виникає право на одержання пенсії державного службовця.

При цьому, виходячи з аналізу змісту положень пунктів 10 та 12 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, у питаннях пенсійного забезпечення законодавець розрізняє державних службовців та осіб, які перебувають на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, зокрема в частині набутого стажу.

Отже, Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 передбачено, що за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993, але за певної додаткової умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Обов'язковою умовою для збереження в особи права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" №3723-XII від 16.12.1993 після 1 травня 2016 року є дотримання сукупності вимог, визначених ч.1 ст.37 вказаного Закону та Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015, а саме щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.

Тобто, після 1 травня 2016 року (дата набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015) зберігають право на призначення пенсії державного службовця відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 лише ті особи, які мають стаж державної служби, визначений пунктами 10, 12 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015 року та мають передбачені ч. 1 ст. 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XII від 16.12.1993 вік і страховий стаж.

Так, відповідно до ст. 37 Закону № 3723-XII (у редакції на час набрання чинності Законом України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.

Судом встановлено, що на дату звернення позивача із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» вік позивача складав 66 років та стаж державної служби 22 роки 05 місяців 04 дні.

Рішенням Головного управління ПФУ в Сумській області № 951070164000 від 25.07.2023 року відмовлено гр. ОСОБА_1 в переведенні на пенсію відповідно до Закону України «Про державну службу» в зв'язку з відсутністю необхідного стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців та станом на 01.05.2016 року не займав посаду державної служби, крім того довідки про складові заробітної плати №109 від 17.07.2023 та №99 від 30.06.2023, видані державною митною службою України «Одеська митниця» не можливо взяти до розрахунку, оскільки вони не належать до зарплати державного службовця. (а.с.51)

Не погодившись із вказаним рішенням, позивач звернувся до суду щодо його оскарження.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 29 лютого 2024 року адміністративний позов - задоволено частково

Визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області № 95107016400 від 25.07.2023 про відмову ОСОБА_1 у призначенні пенсії як державному службовцю відповідно до Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ та Закону України № 889-VІІІ від 10.12.2015;

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) зарахувати до стажу державної служби ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) час роботи на посадах в органах державної митної служби України з 01.05.1995 по 04.10.2017 .

Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013) розглянути повторно заяву від 21.07.2023 ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) про призначення пенсії державного службовця відповідно до пункту 12 розділу ХІІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-ХІІ та статті 37 Закону України Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ з урахуванням висновків суду.

Стягнуто на користь ОСОБА_1 (рнокпп НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі 1073 грн. 60 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013).

В решті вимог відмовлено.

Рішення набрало законної сили 02.04.2024 року.

Судом встановлено, що на виконання вказаного рішення суду 24.09.2024 року Головним управлінням ПФУ в Сумській області прийнято рішення про відмову у перерахунку пенсії (на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.02.2024 року №420/29817/23) (а.с.52)

З тексту вказаного рішення вбачається, що на виконання Рішення суду проведено перерахунок пенсії з 21.07.2023. До стажу державної служби зараховано період роботи з 01.05.1995 по 04.10.2017 на посадах в органах державної митної служби України. Стаж становить 22 роки 5 місяців 4 дні.

Розмір пенсії обчислено без врахування довідок про складові заробітної плати Одеської митниці Державної митної служби України від 17.07.2023 №109 та від 30.06.2023 №99, оскільки вони не належать до зарплати державного службовця. Розмір пенсії на виконання рішення обчислено з урахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 26.03.2008 №265 «Деякі питання пенсійного забезпечення громадян».

Розмір пенсії після перерахунку згідно рішення суду від 29.02.2024р. становить з 21.07.2023р.- 2093 грн.

Підстави для здійснення перерахунку пенсії ОСОБА_1 з урахуванням вимог Рішення Одеського окружного адміністративного суду у справі №420/29817/23 від 29.02.2024 року, відсутні.

Надаючи оцінку доводам та запереченням сторін, суд зазначає, що відповідно до оскаржуваного рішення, підставою для відмови у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» зазначено «розмір пенсії обчислено без врахування довідок про складові заробітної плати Одеської митниці Державної митної служби України від 17.07.2023 №109 та від 30.06.2023 №99, оскільки вони не належать до зарплати державного службовця».

Аналізуючи вказану підставу для відмови позивачу у призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» та наведених норм законодавства, суд зазначає, що Головне управління помилково дійшло такого висновку, з огляду на таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджується, що позивачем при первинному зверненні із заявою про призначення пенсії було подано довідки № 109 від 17.07.2023 року та №99 від 30.06.2023 року про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) які видані відповідно до постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3.

Так, відповідно до ст.37 Закону України №3723-XII визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Статтею 1 Закону України «Про оплату праці» визначено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Згідно ст. 2 Закону України «Про оплату праці» основна заробітна плата - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов'язки). Вона встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців. Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці. Вона включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов'язані з виконанням виробничих завдань і функцій. Інші заохочувальні та компенсаційні виплати. До них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, виплати в рамках грантів, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Відповідно до ч.ч.2,3 ст.50 Закону України Про державну службу №889-VІІІ від 10.12.20155 року заробітна плата державного службовця складається з: 1) посадового окладу; 2) надбавки за вислугу років; 3) надбавки за ранг державного службовця; 6) премії (у разі встановлення). За результатами роботи та щорічного оцінювання службової діяльності державним службовцям можуть встановлюватися премії. До премій державного службовця належать: 1) премія за результатами щорічного оцінювання службової діяльності; 2) місячна або квартальна премія відповідно до особистого внеску державного службовця в загальний результат роботи державного органу; 3) місячна або квартальна премія за належне виконання умов контракту про проходження державної служби (у разі укладення). При цьому загальний розмір премій, передбачених пунктом 2 цієї частини, які може отримати державний службовець за рік, не може перевищувати 30 відсотків фонду його посадового окладу за рік.

Пунктом 1 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016р. №622 (далі - Порядок №622, у редакції, чинній станом на час виникнення спірних правовідносин), визначено пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Згідно п. 4, 5, 6 Порядку №622 пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби); розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016р. як за повний місяць; матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді. За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.

Отже, нарахування пенсії державного службовця повинно здійснюватись із врахуванням даних, зазначених в довідках про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця наступним чином:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні; у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016р. як за повний місяць

Водночас, за бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах 3-5 цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

Довідкою, виданою Одеською митницею Про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.07.2023 № 109 визначено складові заробітної плати (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) позивача для призначення пенсії станом на липень 2023 року, та довідкою виданою Одеською митницею про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби №99 від 30.06.2023 року, відповідають вимогам абз.4 п.4 Порядку №622.

Отже, відповідачем протиправно не враховано вищезазначені довідки під час обрахунку розміру пенсії позивача з моменту її призначення, що свідчить про обґрунтованість позовних вимог.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, рішення суб'єкта владних повноважень має бути, зокрема, обґрунтованим, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії), пропорційним, тобто прийнятим з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.

Згідно з приписів ст. 6 КАС України, суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Враховуючи встановлені судом обставини, норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, оцінюючи викладені сторонами доводи, суд дійшов висновку, що дії відповідача не відповідають ознакам, передбаченим у ч. 2 ст. 2 КАС України, зокрема, вони вчинені не у спосіб, передбачені законом та є необґрунтованими, а тому, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про визнання протиправним та скасувати Рішення Головного управління пенсійного фонду України в Сумській області про відмову у перерахунку пенсії (на виконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 №420/29817/23) від 24.09.2024 року № 951070164000 та є правомірними та підлягають задоволенню.

Також, враховуючи, що судом визнано протиправним рішення відповідача про відмову у призначенні пенсії та врахуванні довідок та зазначено про наявність у позивача права на призначення пенсії за віком на підставі Закону України «Про державну службу» з урахуванням спірних довідок, та у суду відсутні будь які сумніви стосовно необхідності надання позивачем додаткових документів для призначення пенсії, суд доходить висновку щодо наявності підстав задоволення позовних вимог про зобов'язання Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області призначити ОСОБА_2 з 21.07.2023 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 30.06.2023 № 99, Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.07.2023 № 109, що видані Одеською митницею Державної Митної Служби України, з урахуванням періоду роботи на посадах в органах державної митної служби України з 01.05.1995 по 04.10.2017 до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

Стосовно позовних вимог, що стосуються Головного управління ПФУ в Одеській області, суд зазначає, що у їх задоволенні слід відмовити, адже оскаржуване рішення та відмова у призначенні пенсії були прийняті саме Головним управлінням ПФУ в Сумській області, про що вказано у рішенні суду.

Враховуючи, що позовні вимоги задоволено частково, суд доходить висновку, що сума судового збору належить поверненню на користь позивача пропорційно задоволеним вимогам, а саме за рахунок Головного управління ПФУ в Сумській області.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 205,246, 255,295,297 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місцепроживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, місцезнаходження: 65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83) та Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013 , місце знаходження: 40009, Сумська область, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43) про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013, місце знаходження: 40009, Сумська область, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43) про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місцепроживання: АДРЕСА_1 ) (на виконання Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 29.04.2024 №420/29817/23) від 24.09.2024 року № 951070164000.

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013 , місце знаходження: 40009, Сумська область, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43) призначити ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місцепроживання: АДРЕСА_1 ) з 21.07.2023 пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу», з урахуванням Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби від 30.06.2023 № 99, Довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) від 17.07.2023 № 109, що видані Одеською митницею Державної Митної Служби України, зарахувавши позивачу період роботи на посадах в органах державної митної служби України з 01.05.1995 по 04.10.2017 до стажу роботи на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (код ЄДРПОУ 21108013 , місце знаходження: 40009, Сумська область, м. Суми, вул. Степана Бандери, 43) на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , місцепроживання: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст. ст. 295, 297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко