Рішення від 11.08.2025 по справі 380/25723/24

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/25723/24

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Самбірської міської ради до Західного офісу Держаудитслужби, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Самбірське комунальне підприємство «Об'єднане», про визнання протиправною та скасування вимоги,

ВСТАНОВИВ:

Управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Самбірської міської ради (далі - позивач, УКБ ВК Самбірської МР) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Західного офісу Держаудитслужби (далі - відповідач, Західний офіс), в якій просить:

- визнати протиправною та скасувати вимогу Західного офісу Держаудитслужби №131306-14/7379-2024 від 17.09.2024 «Щодо усунення порушень законодавства» із вимогою забезпечити повне відшкодування (в тому числі, але не виключно шляхом стягнення, повернення) коштів на загальну суму 9922300,89 грн.

В обґрунтування поданого позову покликається на те, що Західним офісом відповідно до п. 1.4.6 Плану проведення заходів державного фінансового контролю на ІІІ квартал 2024 року, проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Самбірської міської ради за період з 01.01.2021 по 30.04.2024, про що складено акт від 06.09.2024 №131306-24/11. За наслідками ревізії Західним офісом надіслано вимогу №131306-14/7379-2024 від 17.09.2024 «Щодо усунення порушень законодавства» із вимогою забезпечити повне відшкодування (в тому числі, але не виключно шляхом стягнення, повернення) коштів на загальну суму 9922300,89 грн. Позивач не погоджується із результатами перевірки, оскільки, на його думку, така проведена із порушенням норм права, тому звернувся до суду із вказаним позовом.

Ухвалою від 30.12.2024 суддя відкрила провадження в адміністративній справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

23.01.2025 від представника відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. № 5740), відповідно до якого просить суд відмовити у задоволенні позову. Пояснив, що відповідно до Плану проведення заходів державного фінансового контролю Західного офісу Держаудитслужби на III квартал 2024 року Західним офісом проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Самбірської міської ради за період з 01.01.2021 по 30.04.2024. Результати даної ревізії відображено в акті ревізії окремих питань фінансово - господарської діяльності УКБ ВК Самбірської МР за період з 01.01.2021 по 30.04.2024 від 06.09.2024 № 131306-24/11. Зокрема, було виявлено, що внаслідок порушення п.п. 196.1.6 п. 196.1 ст. 196 Податкового кодексу України, ч. 6 ст. 22 Бюджетного кодексу України, п. 1.5 та п. 1.6 розділу І Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерством фінансів України від 12.03.2012 №333 (далі - Інструкція №333), під час фінансування видатків на фінансову допомогу за КПКВК 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів» Управлінням капітального будівництва та житлово- комунального господарства виконавчого комітету Самбірської міської ради зайво виділено СКП «Об'єднане» коштів на оплату податку на додану вартість на загальну суму 9922300,89 грн. Вказане призвело до незаконних витрат коштів місцевого бюджету за період з 01.01.2021 по 30.04.2024 на загальну суму 9922300,89 грн. Тому, з метою усунення вказаного порушення відповідач вимагав забезпечення повного відшкодування (в тому числі, але не виключно, шляхом стягнення, повернення) матеріальної шкоди (збитків) відповідно до ст.ст.1166, 1212 ЦК України.

05.02.2025 вх. № 9339 від позивача надійшло клопотання, в якому просить суд розгляд справи просить здійснювати в порядку загального позовного провадження.

Вирішуючи вказане клопотання суд враховує таке.

Згідно з ч. ч. 5, 6 ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 4 КАС України адміністративна справа незначної складності (малозначна справа) - адміністративна справа, у якій характер спірних правовідносин, предмет доказування та склад учасників тощо не вимагають проведення підготовчого провадження та (або) судового засідання для повного та всебічного встановлення її обставин.

Частиною 2 ст. 12 КАС України визначено, що спрощене позовне провадження призначене для розгляду справ незначної складності та інших справ, для яких пріоритетним є швидке вирішення справи.

Позивач не обґрунтував своє клопотання та не зазначив, чому даний спір не можливо буде вирішити у порядку спрощеного позовного провадження, у чому саме полягає складність справи та які обставини можуть бути встановлені судом у судовому засіданні.

Враховуючи викладене, у задоволенні клопотання необхідно відмовити.

05.02.2025 вх. № 9341 від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої позовні вимоги підтримує повністю, оскільки кошти з бюджету громади на оплату ПДВ в розмірі 20% нарахованого на заробітну плату працівників підприємства, задіяних у виконанні робіт передбачених програмами благоустрою додатково не виділялися. Просить позов задоволити.

Ухвалою від 17.06.2025 суд залучив до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача Самбірське комунальне підприємство «Об'єднане» (далі - СКП «Об'єднане»).

15.07.2025 за вх. № 57960 від третьої особи надійшли пояснення по суті спору, згідно з якими позов підтримує, вважає висновок відповідача безпідставним, виходячи з такого. СКП «Об'єднане» 09.09.2024 надіслало письмове звернення до Головного управління Державної податкової служби у Львівській області для надання роз'яснень щодо оподаткування ПДВ операцій з виконання робіт та надання послуг, які фінансуються згідно з бюджетною програмою за кодом економічної класифікації видатків бюджету 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)». На зазначене звернення СКП «Об'єднане» Головним управлінням Державної податкової служби у Львівській області листом від 19.09.2024 року №7769/6/13-01-04-04-10 надано роз'яснення про те, що операції з виконання робіт та надання послуг є об'єктом оподаткування ПДВ та оподатковуються ПДВ за ставкою 20 відсотків. До бази оподаткування ПДВ відповідно до п. 188.1 ст. 188 розділу V Податкового кодексу України включаються кошти отримані як вартість виконаних робіт та наданих послуг (з благоустрою: прибирання міських територій, утримання зовнішнього освітлення, косіння газонів тощо), зокрема у межах виконання бюджетної програми, що фінансується з місцевого бюджету за кодом 2610. Аналогічною є і позиція Державної податкової служби України, опублікована на офіційному порталі ДПС України (посилання на публікацію https://tax.gov.ua/nove-pro-podatki-- novini-/print-617182.html) щодо виникнення податкових наслідків з ПДВ у випадку отримання платниками податків, зокрема комунальними підприємствами, бюджетних коштів. Якщо платник ПДВ (комунальне підприємство) фактично постачає покупцю/замовнику (розпоряднику бюджетних коштів) послуги (роботи), у тому числі і у межах виконання відповідних бюджетних програм, то операція з постачання таких послуг (робіт) є об'єктом оподаткування ПДВ та оподатковується ПДВ за відповідною ставкою. За такою операцією платник ПДВ (комунальне підприємство) зобов'язаний визначити податкові зобов'язання з ПДВ та скласти на покупця / замовника (розпорядника бюджетних коштів) податкову накладну і зареєструвати її в ЄРПН у встановлені Податковим кодексом України терміни. При цьому дата виникнення податкових зобов'язань з ПДВ та складання податкової накладної за такою операцією визначається з урахуванням наведених нижче особливостей, а саме:

1) якщо оплата вартості поставлених платником ПДВ (комунальним підприємством) послуг (робіт) здійснюється за рахунок бюджетних коштів, то за операціями платника ПДВ (комунального підприємства) з постачання таких послуг (робіт) покупцю / замовнику (розпоряднику бюджетних коштів) датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ буде дата перерахування таких коштів покупцем / замовником (розпорядником бюджетних коштів) на банківський рахунок такого платника ПДВ (комунального підприємства);

2) якщо оплата вартості поставлених платником ПДВ (комунальним підприємством) послуг (робіт) здійснюється за рахунок інших (небюджетних) коштів, чи в рахунок оплати вартості таких послуг (робіт) отримуються інші види компенсації, чи такі послуги (роботи) постачаються покупцю на безоплатній основі, то за операціями платника ПДВ (комунального підприємства) з постачання таких послуг (робіт) датою виникнення податкових зобов'язань з ПДВ (правило «першої події») буде:

дата отримання платником ПДВ (комунальним підприємством) грошових коштів як оплати вартості послуг (робіт) чи отримання інших видів компенсації вартості послуг (робіт);

або

дата документа, що засвідчує факт постачання послуг (робіт) платником ПДВ (комунальним підприємством).

Операція із отримання платником ПДВ (комунальним підприємством) від покупця / замовника (розпорядника бюджетних коштів) безпосередньо грошових коштів (у тому числі бюджетних коштів), які за своєю економічною сутністю не є оплатою вартості товарів/послуг, поставлених платником ПДВ (комунальним підприємством), а надаються на безповоротній основі (без умови постачання тих чи інших послуг (робіт) у межах чи поза межами відповідних бюджетних програм) виключно для використання у власній господарській діяльності на визначені цілі (наприклад: виплату заробітної плати, придбання предметів, матеріалів, обладнання, оплату послуг (комунальних послуг та енергоносіїв), видатки на відрядження тощо) не є об'єктом оподаткування ПДВ у розумінні норм Податкового кодексу України. Водночас, якщо такі грошові кошти (у тому числі бюджетні кошти) за своєю економічною сутністю є оплатою вартості послуг (робіт), поставлених (що будуть поставлені у майбутньому) безпосередньо платником ПДВ (комунальним підприємством) покупцю / замовнику (розпоряднику бюджетних коштів), у тому числі і у випадку, якщо замовником є територіальна громада, а платник ПДВ (комунальне підприємство) виступає виконавцем заходів у межах відповідних бюджетних програм, то такі грошові кошти (бюджетні кошти) підлягають включенню до бази оподаткування ПДВ операцій платника ПДВ (комунального підприємства) з постачання послуг (робіт) покупцю/замовнику. Отже, виникнення об'єкта оподаткування ПДВ залежить виключно від факту здійснення господарських операцій (операцій з постачання послуг (робіт), місцем постачання яких відповідно до статті 186 розділу V ПКУ визначено митну територію України, у тому числі, що здійснюються у межах відповідних бюджетних програм) та не залежить від напряму використання отриманих від покупця / замовника (розпорядника бюджетних коштів) грошових коштів і від статусу таких грошових коштів (бюджетні чи небюджетні). Таким чином, спірні правовідносини виникли внаслідок того, що Державна податкова служба та Держаудитслужба як державні органи здійснюють неузгоджену політику у сфері нарахування та сплати податків, оскільки Державна податкова служба вимагає нарахування податку на додану вартість на послуги, що надаються підприємствами за бюджетними програмами, а Держаудитслужба вважає таке нарахування невірними, та таким, що здійснене з порушенням законодавчих вимог. Як згадувалося вище, СКП «Об'єднане» отримало індивідуальну податкову консультацію щодо правильності нарахування ПДВ на вартість наданих послуг, які завжди складаються із праці людини. Надання послуг СКП «Об'єднане» з благоустрою території населеного пункту - це кінцевий результат зробленої роботи силами працівників СПК «Об'єднане» з матеріалів СКП «Об'єднане». Відповідно, кожному працівнику, який був задіяний до виконання конкретної роботи з надання послуги, повинна бути нарахована і виплачена заробітна плата у порядку, згідно чинного законодавства. Тобто, вартість послуги це цілісне, яка містить не лише вартість затрачених матеріалів, а і вартість оплати праці залучених працівників (заробітна плата та єдиний соціальний внесок). Без врахування вартості оплати праці залучених працівників до наданої замовнику послуги перетворить «таке замовлення» на придбання замовником виключно матеріалів, що суперечить самому замовленню. СКП «Об'єднане» відповідно до затверджених на кожен рік Самбірською міською радою Програм по благоустрою щоденно відповідними працівниками здійснює роботи/надає послуги щодо санітарної очистки території, озеленення, вуличного освітлення, ремонту/профілювання вулиць і доріг вулично-дорожньої мережі та усіх елементів благоустрою, що є у комунальній власності міської ради, обрізки дерев на кущів, видалення аварійних та сухостійних дерев, забезпечення відлову бродячих тварин (собак, котів, диких тварин, які неодноразово появлялися поблизу житлового фонду) тощо, а також щоденно фіксує та оформляє про задіяну техніку, про використані при цьому матеріали (емульсія, щебінь, пісок, фарба, цемент, цвяхи, жилка для газонокосарки, пальне тощо) та про їх кількість. Усе це разом, їхня сума, с витрати, на які нараховуються загальновиробничі витрати, адміністративні витрати як платник податку на прибуток підприємства; а як платник ПДВ ця сума є базою для оподаткування ПДВ. Керуючись викладеним, третя особа просила позовні вимоги УКБ ВК Самбірської МР задовольнити у повному обсязі.

Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні обґрунтовані клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі факти, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Західним офісом відповідно до п. 1.4.6 Плану проведення заходів державного фінансового контролю на ІІІ квартал 2024 року проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності УКБ ВК Самбірської МР за період з 01.01.2021 по 30.04.2024.

За результатами проведеної ревізії складено акт від 06.09.2024 №131306-24/11 та надіслано вимогу №131306- 14/7379-2024 від 17.09.2024, яку отримано позивачем 21.09.2024, «Щодо усунення порушень законодавства» із вимогою забезпечити повне відшкодування (в тому числі, але не виключно шляхом стягнення, повернення) коштів на загальну суму 9922300,89 грн.

В оскаржуваній вимозі зазначено, що ревізією встановлено, що Самбірською міською радою затверджено Програму «Благоустрою» (КПВК 1216030), Виконавець робіт (послуг) - СКП «Об'єднане».

Перевіркою розрахунків потреби в коштах, плану використання коштів одержувача СКП «Об'єднане», розподілів фінансування, інформації про вартість виконаних робіт (оформлених у вигляді розрахунків витрат, актів приймання виконаних робіт ф. КБ-2в, підписаних або погоджених Управлінням) встановлено, що з бюджету громади виділялися кошти на оплату ПДВ в розмірі 20%, нарахованого на заробітну плату працівників підприємства, задіяних для санітарної очистки та утримання об'єктів благоустрою.

Позивач вважає вимогу відповідача №131306-14/7379-2024 від 17.09.2024 на загальну суму 9922300,89 грн. протиправною та такою, що підлягає скасуванню, тому за захистом своїх порушених прав звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади здійснення фінансового контролю в Україні, визначені Законом України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» (далі - Закон № 2939).

Відповідно до ст. 2 Закону № 2939, головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням бюджетного законодавства, дотриманням законодавства про закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за судовим рішенням, ухваленим у кримінальному провадженні.

Відповідно до ч. 3 ст. 20 Бюджетного кодексу України від 08.07.2010 №2456-VІ бюджетні програми формуються головними розпорядниками бюджетних коштів під час підготовки пропозицій до Бюджетної декларації (прогнозу місцевого бюджету) та складання бюджетного запиту з урахуванням планів діяльності на середньостроковий період, прогнозних та програмних документів економічного і соціального розвитку.

Згідно Положення, Управління капітального будівництва та житлово- комунального господарства виконавчого комітету Самбірської міської ради:

- Управління бере участь у реалізації державної політики у сфері житлово- комунального господарства, подає до міської ради та виконавчого комітету пропозиції з цих питань;

- Управління готує пропозиції до проектів місцевого бюджету щодо фінансування капітального ремонту та реконструкції житлових будинків, міських програм розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою території міста і подає їх на розгляд виконавчого комітету;

Відповідно до паспортів бюджетних програм за КПКВК 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів» на 2021-2024 року головним розпорядником коштів місцевого бюджету є Управління.

Паспорти бюджетних програм сформовано з використанням інформації, наведеної у бюджетному запиті головного розпорядника, з урахуванням бюджетних призначень, установлених рішенням про місцевий бюджет та підтверджені відповідними розрахунками.

Виділення фінансування одержувачу бюджетних коштів СКП «Об'єднане» здійснювалось на підставі затверджених у встановленому порядку планів використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі УКБ ВК Самбірської МР за КПКВК 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів» по КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)».

Паспорти бюджетних програм місцевого бюджету за КПКВК 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів» затверджено наказами начальника Управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Самбірської міської ради, та плани використання бюджетних коштів (в т. ч. зміни до них) погоджено начальником Управління.

Відповідно до п. 1.1 Правил складання паспортів бюджетних програм місцевих бюджетів та звітів про їх виконання, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 26.08.20114 №836 (далі - Правила №836) паспорт бюджетної програми місцевого бюджету - документ, що визначає мету, завдання, відповідальних виконавців, результативні показники та інші характеристики бюджетної програми місцевого бюджету відповідно до бюджетного призначення, встановленого рішенням про місцевий бюджет, та цілей державної політики у відповідній сфері діяльності, реалізацію якої забезпечує головний розпорядник.

За результатами перевірки розрахунків потреби в коштах, планів використання коштів одержувача СКП «Об'єднане» розподілів фінансування, актів виконаних робіт (розрахунків витрат, актів приймання виконаних робіт ф. КБ-2в) встановлено, що в період з 01.01.2021 по 30.04.2024 року з бюджету громади додатково виділялись кошти на оплату ПДВ у розмірі 20 %, нарахованого на заробітну плату працівників підприємства, задіяних у виконанні робіт передбачених вищезазначеними Програмами.

Згідно із наданими до ревізії планами використання бюджетних коштів за КПКВК 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів передбачено поточні видатки до яких належать: оплата праці; нарахування на заробітну плату; предмети, матеріали, обладнання та інвентар; оплата послуг (крім комунальних); оплата інших енергоносіїв та інших комунальних послуг; інші поточні видатки. Зміни до плану використання бюджетних коштів вносились відповідними довідками змін.

Вищезазначені роботи оформлялись актами виконаних робіт (розрахунками витрат), та актами приймання виконаних робіт ф. КБ-2в.

На момент початку проведення ревізії начальнику УКБ ВК Самбірської МР О. Шурдак вручено запит №1 від 20.08.2024 з метою надання документів для проведення ревізії.

У відповіді вказано, що в мережі УКБ ВК Самбірської МР СКП «Об'єднане» є одержувачем коштів та самостійно здійснює реєстрацію юридичних та фінансових бюджетних зобов'язань в органі Держказначейства. Враховуючи наведене вище, інформація про вартість фактичних витрат на утримання елементів благоустрою (акти виконаних робіт по благоустрою міста) за період з 01.01.2021 по 30.04.2024 погоджувалась УКБ ВК Самбірської МР, але не зберіглась.

Оскільки не надано документів, які підтверджують чи спростовують факт виконання бюджетної програми, а саме актів виконаних робіт за КПКВК 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів» в ході ревізії проведено зустрічну звірку в головного виконавця (одержувача бюджетних коштів) по вказаній програмі в СКП «Об'єднане».

Так, зустрічною звіркою встановлено, що СКП «Об'єднане» є комунальним підприємством балансоутримувачем об'єктів благоустрою Самбірської міської територіальної громади, зокрема, на балансі підприємства обліковуються об'єкти благоустрою (дороги, тротуари, сквери, зелені насадження, вуличне освітлення, тощо).

Для отримання фінансування за бюджетною програмою КПКВК 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів» за рахунок коштів місцевого бюджету, щорічно СКП «Об'єднане» подає УКБ ВК Самбірської МР розрахунки потреби в бюджетних коштах.

Розрахунки потреби в бюджетних коштах проведено для прибирання доріг, парків, скверів та тротуарів міста (щоденно); чистка та обслуговування ливневої каналізації; механізована санітарна очистка міста; технічне обслуговування та утримання мереж вуличного освітлення (щоденно), в тому числі використання сучасного енергозберігаючого обладнання та енергозберігаючих ламп; прибирання міського кладовища; зимове утримання доріг: посипка піщано-солевою сумішшю; зимове утримання доріг: розгортання доріг, вулиць спецтранспортом; закупівля піску; закупівля солі; роботи по благоустрою міста (озеленення); обслуговування міського кладовища; відлов бродячих собак; інші витрати по благоустрою; експлуатаційне утримання технічних засобів організації дорожнього руху (придбання дорожніх знаків, вирівнювання та відновлення дорожніх знаків, придбання та фарбування опор); захоронення невідомих та малозабезпечених.

Згідно із розрахунками, поданими для обґрунтування потреби в коштах, основними статтями витрат для утримання об'єктів благоустрою у 2021-2024 роках є витрати на оплату праці працівників підприємства, нарахування на оплату праці, придбання предметів, матеріалів, обладнання та інвентаря; оплату послуг (крім комунальних); оплату інших енергоносіїв та інших комунальних послуг.

Видатки «Нарахування на оплату праці» визначено з розрахунку 22,00 % від фонду оплати праці.

Також до потреби в коштах включено загальновиробничі та адміністративні витрати (відсоток таких витрат на кожний рік погоджено УКБ ВК Самбірської МР).

Крім цього, на всі вищезазначені видатки (прямі, загальновиробничі, адміністративні) нараховувалось ПДВ в розмірі 20% в т.ч. і на заробітну плату та ЄСВ працівників підприємства, що здійснювали утримання об'єктів благоустрою.

Фінансування вищезазначених бюджетних програм КПКВК 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів» за рахунок коштів місцевого бюджету, та здійснювалось на підставі планів використання бюджетних коштів затверджених начальником СКП «Об'єднане» та погоджених начальником УКБ ВК Самбірської МР та помісячного плану використання бюджетних коштів.

Для виконання робіт (надання послуг) передбачених вищезазначеними бюджетною Програмою, Управління перераховувались кошти на реєстраційний рахунок СКП «Об'єднане», відкритого в Державній казначейській службі України.

Так, відповідно до звіту СКП «Об'єднане» про надходження та використання коштів загального фонду (форма №2м) за 2021 рік КПКВК МБ 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів», КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)», затверджено видатків в сумі 20364506,00 грн., надійшло коштів за звітний період - 20276054,65 грн., що відповідає касовим видаткам.

Також, відповідно до звіту про надходження та використання коштів спеціального фонду (форма №4-3 м) по КПКВК МБ 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів» (КЕВК 3210) за 2021 рік СКП «Об'єднане» затверджено видатків в сумі 50000,00 грн., надійшло коштів за звітний період - 49820,00 грн., що відповідає касовим видаткам;

Відповідно до звіту про надходження та використання коштів загального фонду (форма №2м) по КПКВК МБ 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів» за 2022 рік СКП «Об'єднане», затверджено видатків в сумі 38 245 000,00 грн., надійшло коштів та касові видатки склали 31720882,11 грн.

Відповідно до звіту про надходження та використання коштів загального фонду (форма №2м) по КПКВК МБ 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів» (КЕВК 2610) за 2023 рік СКП «Об'єднане» затверджено видатків в сумі 65 800 000,00 грн, надійшло коштів за звітний період 65787429,11 грн., що відповідає касовим видаткам.

Також, відповідно до звіту про надходження та використання коштів спеціального фонду (форма №4-3м) по КПКВК МБ 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів» (КЕВК 3210) за 2023 рік СКП «Об'єднане» затверджено видатків в сумі 8700000,00 грн, надійшло коштів за звітний період - 6 944 047,51 грн, що відповідає касовим видаткам.

Відповідно до звіту про надходження та використання коштів загального фонду (форма №2м) по КПКВК МБ 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів» (КЕВК 2610) за І квартал 2024 року СКП «Об'єднане» затверджено видатків в сумі 53000000,00 грн., надійшло коштів за звітний період 18833470,40 грн., що відповідає касовим видаткам.

Відповідно до представлених актів виконаних робіт (розрахунків витрат, актів приймання виконаних робіт ф. КБ-2в) по бюджетній Програмі КПКВК МБ 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів» (загальний фонд) за період з 01.01.2021 по 30.04.2024 виконано робіт на загальну суму 114336075,51 грн. з ПДВ, в т.ч. заробітна плата з нарахуваннями (без ПДВ) - 49611504,47 грн., сума ПДВ нарахована на заробітну плату 9922300,89 грн., зокрема:

у 2021 році загальна вартість виконаних робіт становить 19264614,48 грн. з ПДВ, заробітна плата з нарахуваннями (без ПДВ) - 8728276,89 грн., сума ПДВ нарахована на заробітну плату 2 182 069,22 грн.;

у 2022 році загальна вартість виконаних робіт становить 31353312,33 грн. з ПДВ, заробітна плата з нарахуваннями (без ПДВ) - 10312122,06 грн., сума ПДВ нарахована на заробітну плату 2578030,52 грн.;

у 2023 році загальна вартість виконаних робіт становить 46434765,34 грн. з ПДВ, заробітна плата з нарахуваннями (без ПДВ) - 15050453,05 грн., сума ПДВ нарахована на заробітну плату 3762613,26 грн.;

у січні - квітні 2024 року загальна вартість виконаних робіт становить 17283383,36 грн. з ПДВ, заробітна плата з нарахуваннями (без ПДВ) - 6997939,46 грн., сума ПДВ нарахована на заробітну плату 1399587,89 грн.

Таким чином, за результатами перевірки розрахунків потреби в коштах, планів використання коштів одержувача СКП «Об'єднане» розподілів фінансування, актів виконаних робіт (розрахунків витрат, актів приймання виконаних робіт ф. КБ-2в) встановлено, що в період з 01.01.2021 по 30.04.2024 з бюджету громади додатково виділялись кошти на оплату ПДВ у розмірі 20 %, нарахованого на заробітну плату працівників підприємства, задіяних у виконанні робіт передбачених вищезазначеними Програмами.

Статтею 1 Бюджетного кодексу України регулюються відносини, що виникають у процесі складання, розгляду, затвердження, виконання бюджетів, звітування про їх виконання та контролю за дотриманням бюджетного законодавства і питання відповідальності за порушення бюджетного законодавства, а також визначаються правові засади утворення та погашення державного і місцевого боргу.

Статтею 91 Бюджетного кодексу України визначено перелік видатків місцевих бюджетів, що можуть здійснюватися з усіх місцевих бюджетів, зокрема на виконання місцевих програм розвитку житлово-комунального господарства та благоустрою населених пунктів (п.п. 5 п. 1 ст. 91).

Відповідно до п. 38 ст.1 Бюджетного кодексу України одержувач бюджетних коштів - суб'єкт господарювання, громадська чи інша організація, яка не має статусу бюджетної установи, уповноважена розпорядником бюджетних коштів на здійснення заходів, передбачених бюджетною програмою, та отримує на їх виконання кошти бюджету.

Згідно із вимогами п.п. 3 п. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників.

УКБ ВК Самбірської МР, як головний розпорядник бюджетних коштів, затверджує плани використання бюджетних коштів одержувачу бюджетних коштів, відповідно, СКП «Об'єднане» як одержувач бюджетних коштів за бюджетними програмами зобов'язаний використовувати такі кошти на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі цього розпорядника бюджетних коштів (п.п. п.п 5, 6 ст. 22 Бюджетного кодексу України).

Таким чином бюджетне законодавство передбачає використання бюджетних коштів одержувачем виключно на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань, затверджених у кошторисі головного розпорядника бюджетних коштів.

Згідно з п. 1.5 розділу 1 Інструкції щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженої наказом Міністерством фінансів України від 12.03.2012 №333 (далі - Інструкція №333), поточні видатки одержувачів бюджетних коштів здійснюються за кодом видатків бюджету 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)».

Пунктом 1.6 1 Інструкції № 333 визначено, що:

субсидії - це усі невідплатні поточні виплати підприємствам, які не передбачають компенсації у вигляді спеціально обумовлених виплат або товарів і послуг в обмін на проведені платежі, а також видатки, пов'язані з відшкодуванням збитків державних підприємств;

трансфертні платежі - невідплатні та безповоротні платежі, які не є придбанням товарів чи послуг, наданням кредиту або виплатою непогашеного боргу.

Підпунктом 2.4.1 Інструкції № 333 передбачено, що до коду 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» відносяться:

субсидії підприємствам (установам та організаціям), поточні видатки одержувачів бюджетних коштів;

дотації сільськогосподарським товаровиробникам;

субсидії на покриття збитків підприємств, фінансову підтримку підприємств на безповоротній основі, а також інші субсидії;

відшкодування відсотків за користування кредитами;

державна підтримка громадських організацій;

поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям).

У відповідності до наведених вище норм законодавства, що регулює бюджетні відносини, надання субсидій не пов'язане з компенсацією вартості товарів і послуг, в обмін на проведені платежі, тобто не є операцією з оплати товарів/послуг.

Як встановлено в ході проведення ревізії УКБ ВК Самбірської МР, закупівля робіт (послуг), передбачених завданнями вищезазначених Програм, не планувалась та не здійснювалась, договори закупівлі не укладались.

Фактично роботи здійснюються на об'єктах, балансоутримувачем яких є СКП «Об'єднане», за рахунок коштів бюджету.

Такі роботи не реалізувались на ринку на підставі договірних відносин.

Тобто, фінансування СКП «Об'єднане» повинно було спрямовуватися лише на покриття витрат підприємства, пов'язаних із утриманням об'єктів благоустрою.

Чого, однак, роблено не було.

Відтак, внаслідок порушення п.п. 196.1.6 п. 196.1 ст.196 Податкового кодексу України, ч. 6 ст. 22 Бюджетного кодексу України, всупереч п. 1.5 та п.1.6 розділу 1 Інструкції №333, під час фінансування видатків на фінансову допомогу за КПКВК 1216030 «Організація благоустрою населених пунктів» УКБ ВК Самбірської МР зайво виділено СКП «Об'єднане» коштів на оплату податку на додану вартість на загальну суму 9922300,89 грн.

Вирішуючи спір по суті, суд враховує, що згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

При цьому суд зазначає, що "на підставі" означає, що суб'єкт владних повноважень: 1) повинен бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України; 2) зобов'язаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним; "у межах повноважень" означає, що суб'єкт владних повноважень повинен приймати рішення, а дії вчиняти відповідно до встановлених законом повноважень, не перевищуючи їх; "у спосіб" означає, що суб'єкт владних повноважень зобов'язаний дотримуватися встановленої законом процедури і форми прийняття рішення або вчинення дії і повинен обирати лише визначені законом засоби; "з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано", тобто використання наданих суб'єкту владних повноважень повинно відповідати меті та завданням діяльності суб'єкта, які визначені нормативним актом, на підставі якого він діє; "обґрунтовано", тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії). Рішення повинно ґрунтуватися на оцінці усіх фактів та обставин, що мають значення.

Матеріали справи свідчать, що відповідні положення КАС України відповідачем при прийнятті оскаржуваних рішень були дотримані в повній мірі.

Вимога Західного офісу №131306-14/7379-2024 від 17.09.2024 «Щодо усунення порушень законодавства» із вимогою забезпечити повне відшкодування (в тому числі, але не виключно шляхом стягнення, повернення) коштів на загальну суму 9922300,89 грн., винесена відповідачем у межах повноважень органу державного фінансового контролю та у спосіб, визначений законодавством, а також обґрунтовано, оскільки через нарахування ПДВ на заробітну плату працівникам на зазначену суму відповідачем завищено потребу у бюджетних коштах одержувача СКП «Об'єднане», які останнє отримало за бюджетною програмою.

Суд вважає, що відповідачем правомірно визначено і один із способів усунення виявлених порушень, який є чітким, зрозумілим та відповідає допущеному порушенню, а доводи позивача, наведені у позовній заяві, не є підставою для скасування вимоги Західного офісу №131306-14/7379-2024 від 17.09.2024 «Щодо усунення порушень законодавства» із вимогою забезпечити повне відшкодування (в тому числі, але не виключно шляхом стягнення, повернення) коштів на загальну суму 9922300,89 грн.

Статтею 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до ч. 1 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

За наслідком розгляду справи, враховуючи надані сторонами докази, а також норми чинного законодавства, суд приходить до висновку про необґрунтованість позовних вимог, оскільки відповідачем належними і допустимими доказами доведено правомірність прийнятого ним рішення.

Враховуючи наведене, у задоволенні позову слід відмовити.

Відповідно, підстави для розподілу судових витрат відповідно до ст. 139 КАС України відсутні.

Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд

ВИРІШИВ:

у задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Судові витрати в цій справі стягувати не належить.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 11.08.2025.

Суддя Потабенко В.А.