Рішення від 11.08.2025 по справі 380/4277/25

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа№380/4277/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 серпня 2025 року

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючої - судді Потабенко В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління ДФС у Львівській області (комісії з реорганізації) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного Управління ДФС у Львівській області (комісії з реорганізації) (далі - ГУ ДФС у Львівській області, відповідач), в якій просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ДФС (комісії з реорганізації) у Львівській області щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії;

- зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби (комісії з реорганізації) у Львівській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011- XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру його пенсії.

В обґрунтування поданого позову покликається на те, що позивач є пенсіонером (ветеран) по лінії ДНА України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років. З 01.12.2005 йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення. До 01.01.2018 позивач отримував пенсію з урахуванням тих складових, які зазначені у висновку наданого ГУ ПФУ у Львівській області про призначення пенсії. З 01.01.18 позивачу перераховано пенсію виходячи тільки з основних видів грошового забезпечення. Позивач зазначає, що на підставі даної довідки ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок його пенсії, відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ у порядку та розмірах, визначених Постановою №103. На думку позивача, такі дії суб'єкта владних повноважень не узгоджуються з положеннями чинного пенсійного законодавства, оскільки відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод. Позивач зазначає, що отримує пенсію без додаткових видів грошового забезпечення, але які первинно були включені, згідно яких йому нараховувалась пенсія, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. 05.03.2019 набрало законної сили рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45. 15.01.2025 позивач звернувся до ГУ ДФС (комісії з реорганізації) у Львівській області із заявою щодо підготовки та надання до ГУ ПФУ у Львівській області нової (оновленої) довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019 відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону №2262- XII, ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень Постанови №704, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислювався основний розмір його пенсії до 1 березня 2018року для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії, однак отримав відмову. 17.02.2025 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із запитом на отримання інформації: хто саме у 2025 році є уповноваженим органом, щодо підготовки та надання до ГУ ПФУ у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019. У відповідь позивач отримав лист, в якому його повідомлено, що підготовкою та поданням документів для призначення пенсій за нормами Закону України від 09.04.1992 №2262 - XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам, які проходили службу в податковій міліції, здійснюється Ліквідаційною комісією ГУ ДФС у Львівській області. Позивач зазначає, що відмова ГУ ДФС (комісії з реорганізації) у Львівській області у підготовці та наданні до ГУ ПФУ у Львівській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії, є протиправною, оскільки порушує його законні права та інтереси, оскільки без такої довідки неможливий перерахунок та виплата пенсії у належному розмірі, а тому звернувся до суду із вказаним позовом.

Ухвалою від 10.03.2025 суддя відкрила провадження в адміністративній справі та вирішено проводити розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомленням сторін.

04.04.2025 від відповідача надійшов відзив на позовну заяву (вх. №28705), відповідно до якого просить суд відмовити у задоволенні позову, мотивуючи тим, що позивачем не надано достатніх доказів, що станом на 01.04.2019 року за його посадою, або прирівняною посадою була встановлена премія, посадовий оклад, оклад за спеціальним званням, надбавка за вислугу років, у більшому розмірі аніж зараз, а також чи станом на 01.04.2019 була встановлена надбавка за службу в умовах режимних обмежень та надбавка за особливості проходження служби чи премія. Тобто, позивачем не доведено свої позовні вимоги. Крім цього, представник відповідача пояснив, що у разі задоволення судом позовних вимог, Комісія з реорганізації ГУ ДФС у Львівській області не зможе виконати рішення суду, оскільки у березні 2019 року в ГУ ДФС у Львівській області працівникам податкової міліції не було встановлено надбавку за особливості проходження служби та преміювання (їх розмір є невідомим). Тобто, станом на 05.03.2019, виплата усіх складових грошового забезпечення працівникам податкової міліції, не здійснювались. В той же час, не зазначивши у довідці про розмір грошового забезпечення станом на 01.04.2019 розмірів усіх щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, буде вважатись не виконанням судового рішення. Відтак, на думку представника відповідача, позовні вимоги є необґрунтованими та не підтверджені достовірними доказами.

07.04.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив на позовну заяву (вх. №29228), в якому позивач зазначив, що відповідач помилково посилається на постанову Верховного суду від 16.02.2023 № 380/2246/22, оскільки дана справа не підпадає під ознаки типової, так як в постанові № 380/2246/22 відповідачем являється Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, а спір виник з підстав зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.12.2020. Позивач покликається на те, що справа №380/4277/25 за його позовом до ГУ ДФС (комісії з реорганізації) у Львівській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії є типовою та відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, яке залишено без змін постановою Великої Палати Верховного Суду від 24.06.2020 (реєстраційний номер судового рішення в ЄДРСР - 90228179). Визнано протиправними дії відповідача щодо відмови ОСОБА1 у підготовці та надані до територіального Пенсійного органу України оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії. Враховуючи вищевикладене, беручи до уваги правову позицію Верховного Суду, яка викладена у рішенні від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19, позивач вважає, що відповідач, жодними належними та допустимими докази не довів правомірності своїх дій щодо відмови йому у підготовці та поданні до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії. Позивач просить суд позовну вимоги задовольнити.

Відповідно до ч.5 ст.262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Оскільки відсутні клопотання будь-якої зі сторін про розгляд справи у судовому засіданні з викликом сторін, суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов наступного висновку.

Суд встановив, що з 01.12.2005 позивачу призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» у розмірі 90% грошового забезпечення.

До 01.01.2018 позивач отримував пенсію з урахуванням тих складових, які зазначені у Висновку наданого ГУ ПФУ у Львівській області про призначення пенсії.

Згідно довідки №07-14/107 від 30.03.2018 позивачу з 01.01.18 перераховано пенсію виходячи тільки з основних видів грошового забезпечення. На підставі даної довідки ГУ ПФУ у Львівській області здійснило перерахунок пенсії, відповідно до ст. 63 Закону № 2262-ХІІ у порядку та розмірах, визначених Постановою №103.

Як вбачається із матеріалів справи, позивач отримує пенсію без додаткових видів грошового забезпечення, але які первинно були включені та за рахунок яких нараховувалась пенсія, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

У позовній заяві позивач покликається на рішення Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.18 у справі № 826/3858/18, яким визнано протиправними та нечинними п. 1, 2 Постанови № 103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку №45.

У зв'язку із чим, 15.01.2025 року позивач звернувся до ГУ ДФС (комісії з реорганізації) у Львівській області із заявою щодо підготовки та надання до ГУ ПФУ у Львівській області нової (оновленої) довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019 відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону №2262- XII, ст. 9 Закону України від 20.12.1991 №2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з урахуванням положень Постанови №704, з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, з яких обчислювався основний розмір його пенсії до 01.03.2018 для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії.

Однак, отримав відмову.

17.02.2025 позивач звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із запитом на отримання інформації: хто саме у 2025 році є уповноваженим органом, щодо підготовки та надання до ГУ ПФУ у Львівській області нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019.

У відповідь отримав лист від 21.02.2025 №1300-5202-8/27261, в якому позначено, що підготовкою та поданням документів для призначення пенсій за нормами Закону України від 09.04.1992 №2262 -XII «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» особам, які проходили службу в податковій міліції, здійснюється Ліквідаційною комісією ГУ ДФС у Львівській області.

Позивач вважає, що відмова ГУ ДФС (комісії з реорганізації) у Львівській області у підготовці та наданні до ГУ ПФУ у Львівській області нової довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, з урахуванням додаткових видів грошового забезпечення та премії, є протиправною, оскільки порушує його законні права та інтереси, оскільки без такої довідки неможливий перерахунок та виплата пенсії у належному розмірі.

У зв'язку із чим позивач змушений звернутися до суду за захистом своїх законних прав.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституції України.

Згідно з ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 № 2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ)

Частиною 3 ст. 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Зазначена норма ст. 43 Закону № 2262-ХІІ міститься в розділі V «Обчислення пенсії», тобто в загальному розмірі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення. Такий висновок викладений у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст. 63 Закону №2262-ХІІ, частинами 1-2 якої передбачено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Відповідно до ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Отже, Кабінету Міністрів України надано право встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів складових грошового забезпечення для здійснення такого перерахунку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Порядок № 45).

Відповідно до п. 1 Порядку №45 пенсії, призначені відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку № 45 визначено, що перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

01.03.2018 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова №704).

Цією постановою затверджено схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби згідно з додатком 9 (пункт 1); установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2); надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання: 1) установлювати: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; 2) здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення (пункт 5); надано право виплачувати надбавку за вислугу років військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу в розмірах згідно з додатком 16 (пункт 6).

21.02.2018 Кабінет Міністрів України видав постанову № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова №103), яка набрала чинності 24.02.2018.

Пунктами 1, 2 цієї постанови постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» до 1 березня 2018 р. (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 1 березня 2018 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».

Виплату перерахованих відповідно до пункту 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 1 січня 2018 р. у таких розмірах: з 1 січня 2018 р. - 50 відсотків; з 1 січня 2019 р. по 31 грудня 2019 р. - 75 відсотків; з 1 січня 2020 р. - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 1 березня 2018 року.

Одночасно Постановою №103 були внесені зміни до п. 5 Порядку № 45, відповідно до якого під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

Також Постановою № 103 внесені зміни до Додатку 2 Порядку № 45, у зв'язку з чим Додаток 2 викладено у новій редакції.

Рішенням Окружного адміністративного суду м. Києва від 12.12.2018 у справі №826/3858/18, залишеним без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 05.03.2019 та постановою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 12.11.2019, визнано протиправними та нечинними п. п. 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Відповідно до ч. 2 ст. 265 КАС України нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.

За змістом ч. 1 ст. 325 КАС України постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття.

Отже, на підставі приписів ч. 2 ст. 265 КАС України п. п. 1, 2 Постанови №103 та зміни до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05.03.2019.

Тому з 05.03.2019, тобто дня набрання законної сили рішенням суду у справі № 826/3858/18 діє редакція пункту 5 та додатку 2 до Порядку № 45, яка діяла до внесення вищезазначених змін.

Водночас алгоритм дій, який повинні вчинити, зокрема пенсійні органи та органи, уповноважені на виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення, у зв'язку із втратою чинності положеннями п. п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 не змінився.

Зокрема, на час звернення позивача до ГУ ДФС у Львівській області із заявою про виготовлення та подання до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення із зазначенням у ній також відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення пункт 3 Порядку № 45 передбачав, що на підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Тобто, на відповідний державний орган, з якого особу було звільнено зі служби, якщо інше не передбачено Порядком № 45, покладено функції по складанню довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій у разі прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для визначених осіб або про введення для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством після надходження від територіального пенсійного органу списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку за формою згідно із додатком 1 до Порядку № 45.

Як зазначено вище, 01.03.2018 набрала чинності Постанова № 704, з виданням якої збільшилося грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції та введено для них нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення.

Отже, з 05.03.2019, тобто з дня набрання законної судовим рішенням у справі № 826/3858/18, виникли підстави для перерахунку пенсій, призначених згідно із Законом № 2262, з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням та відсоткової надбавки за вислугу років, а також додаткових видів грошового забезпечення та премії, оскільки з цієї дати позивач має право на отримання пенсії, виходячи з розміру складових, розрахованих згідно з Постановою № 704 відповідно до вимог ст. ст. 43 і 63 Закону № 2262. Водночас до моменту отримання належної довідки про розмір грошового забезпечення у пенсійного органу не виникає обов'язку з перерахунку пенсії позивача.

Також суд звертає увагу відповідача на те, що системний аналіз наведених судом вище правових норм свідчить про те, що підставою для перерахунку пенсії є рішення Кабінету Міністрів України, а саме Постанова № 704. При цьому процедура перерахунку пенсії регулюється Порядком № 45, який є чинним. Тому необхідність прийняття будь-яких додаткових рішень для перерахунку пенсії законодавством не передбачено. Водночас визнання судом протиправними та нечинними п. п. 1, 2 Постанови № 103 та змін до п. 5 і додатку 2 Порядку № 45 не зумовлює необхідності повторного повідомлення Пенсійного фонду України як про виникнення підстав для перерахунку пенсії, так і повторного подання відповідних списків до уповноважених органів. Адже підстава перерахунку пенсії - Постанова № 704 з ухваленням рішення суду у справі № 826/3858/18 не змінилася. Відповідно списки осіб, пенсії яких потребують перерахунку, також не змінилися.

Аналогічний висновок щодо застосування норм права висловлений Верховним Судом у рішенні від 06.08.2019 у зразковій справі №160/3586/19, у п. 24 якого зазначено, що суд вважає безпідставними посилання відповідача на відсутність постанови Кабінету Міністрів України про встановлення умов та порядку перерахунку пенсії позивачу після визнання протиправними та нечинними п. п. 1, 2 Постанови № 103, оскільки порядок проведення перерахунку пенсій встановлений Постановою № 45. Постановою № 704, яка набрала чинності з 01.03.2018 і є чинною на момент виникнення спірних правовідносин, встановлені розміри грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу.

Отже, з урахуванням змін (збільшення) у зв'язку із прийняттям Постанови № 704 грошового забезпечення відповідних категорій посад військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262, та введенням для зазначених категорій осіб нових додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) і премій у розмірах, встановлених законодавством, визнання нечинними пунктів 1, 2 Постанови № 103, суд враховує те, що позивач на підставі ст. ст. 43, 51, 63 Закону № 2262 та п. 5 Порядку № 45 набув право на перерахунок пенсії в частині цих додаткових видів грошового забезпечення.

З урахуванням наведеного суд доходить висновку про наявність у позивача права на отримання довідки про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019для перерахунку пенсії з 01.04.2019, тому доводи відповідача у цій частині відхиляє.

Щодо органу, уповноваженого на виготовлення оновленої довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача, суд зазначає таке.

Органи, уповноважені на виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, визначені п. 3 Порядку № 45, за змістом якого довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Довідки видаються на осіб, які звільнені із служби:

у Національній гвардії України - державним органом, у якому вони перебували на пенсійному обліку до 1 січня 2007 року;

у штабах і військах Цивільної оборони України, що ліквідовані, органах та підрозділах служби цивільного захисту та Держтехногенбезпеки - ДСНС;

у розвідувальних підрозділах органів державної безпеки колишнього Союзу РСР та Служби безпеки України, що ліквідовані, - Службою зовнішньої розвідки за відповідними посадами у такому державному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії;

у військових частинах Збройних Сил, підпорядкованих керівнику розвідувального органу Міноборони, - розвідувальним органом Міноборони за відповідними посадами у Збройних Силах на момент виникнення права на перерахунок пенсії;

у підпорядкованих керівнику розвідувального органу Міноборони підрозділах Збройних Сил, на які покладалося здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України “Про розвідувальні органи України», - розвідувальним органом Міноборони за відповідними посадами у такому органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії;

у військових частинах Держприкордонслужби, підпорядкованих керівнику розвідувального органу Держприкордонслужби, - розвідувальним органом Держприкордонслужби за відповідними посадами в цьому розвідувальному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії;

у підрозділах Держприкордонслужби (Прикордонних військ України), на які покладалось здійснення розвідувальної діяльності до набрання чинності Законом України “Про розвідувальні органи України», - розвідувальним органом Держприкордонслужби за відповідними посадами в цьому розвідувальному органі на момент виникнення права на перерахунок пенсії;

в органах, у підрозділах, закладах та установах виконання покарань МВС, у Державній кримінально-виконавчій службі (Державному департаменті з питань виконання покарань, Державній пенітенціарній службі, Мін'юсті) - Мін'юстом;

в апараті МВС, органах та підрозділах МВС, в закладах, на підприємствах та в установах, що належать до сфери управління МВС (крім органів, підрозділів, закладів та установ, передбачених абзацами четвертим, п'ятим і сьомим цього пункту) - МВС.

Особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, органів місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, перерахунок пенсій провадиться на підставі довідок про розмір грошового забезпечення, виданих державними органами, згідно з наказами яких особи відряджалися для виконання службових обов'язків.

У разі ліквідації зазначених державних органів довідки видаються правонаступниками таких органів, а в разі їх відсутності - державними органами, визначеними відповідними актами Кабінету Міністрів України.

Отже, за загальним правилом, установленим п. 3 Порядку № 45, довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії видає той державний орган, з якого особу було звільнено із служби. Якщо зазначений державний орган ліквідовано, то таку довідку видає правонаступник ліквідованого державного органу, а якщо він відсутній, його визначає Кабінет Міністрів України відповідним актом.

Згідно з ч. ч. 1, 5 ст. 104 Цивільного кодексу України юридична особа припиняється в результаті реорганізації (злиття, приєднання, поділу, перетворення) або ліквідації. У разі реорганізації юридичних осіб майно, права та обов'язки переходять до правонаступників.

Юридична особа є такою, що припинилася, з дня внесення до єдиного державного реєстру запису про її припинення.

Головне управління ДФС у Львівській області (код ЄДРПОУ 39462700) є у стані припинення.

Запис про припинення зазначеного державного органу в результаті його ліквідації у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань станом на сьогодні відсутній.

Тож ураховуючи посаду, з якої позивача звільнено зі служби (начальник Міжрегіонального управління податкової міліції по оперативному документуванню ДПА у Львівській області), а також зважаючи на те, що попередню довідку про розмір грошового забезпечення позивача (станом на 01.03.2018) видало ГУ ДФС у Львівській області, яке станом на сьогодні не ліквідоване, суд доходить висновку про те, що саме ГУ ДФС у Львівській області в особі Комісії з реорганізації ГУ ДФС у Львівській області відповідно до п. 3 Порядку № 45 є органом, уповноваженим у спірному випадку на виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення позивача станом на 05 березня 2019 року.

Стосовно посилань відповідача на зміни, внесені Законом № 1150 до ч. 3 ст. 63 Закону № 2262, відповідно до яких перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу податкової міліції проводиться з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, суд зазначає, що метою звернення позивача до відповідача у спірних правовідносинах за отриманням оновленої довідки про розмір грошового забезпечення є перерахунок призначеної йому пенсії з урахуванням тих складових, які первинно не були включені до довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.03.2018 через установлені Постановою № 103 обмеження, а не перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських. Тобто зміни, внесені Законом № 1150 до частини третьої статті 63 Закону № 2262, який набрав чинності 25.03.2021, на спірні правовідносини не поширюються, а тому доводи відповідача у цій частині суд відхиляє.

Крім цього, суд зауважує, що відповідачем не вказано жодного чинного акта Кабінету Міністрів України, який би визначав будь-який інший орган, уповноважений на виготовлення довідок про розмір грошового забезпечення особам, звільненим з органів податкової міліції, ніж територіальний орган ДФС України.

З огляду на наведене, суд доходить висновку про обґрунтованість позовних вимог та наявність підстав для їх задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України та ч. 2 ст. 2 КАС України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з вимогами ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст. 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, як розподілити між сторонами судові витрати.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань відповідача слід стягнути на користь позивача сплачений ним судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 6-9, 19-20, 22, 25-26, 72, 77, 90, 139, 143, 241-246, 255, 257-258, 293, 295, п.п. 15.5 п.15 розділу VII «Перехідні положення» КАС України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправними дії Головного управління ДФС у Львівській області в особі Комісії з реорганізації щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для здійснення обчислення та перерахунку з 01.04.2019 основного розміру його пенсії;

Зобов'язати Головне управління Державної фіскальної служби у Львівській області в особі Комісії з реорганізації (ЄДРПОУ 39462700, м. Львів, вул. Стрийська, 35, 79026) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Львівській області нову довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) станом на 05.03.2019, у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», статті 9 Закону України від 20.12.1991 №2011- XII «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, для проведення з 01.04.2019 перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 .

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Львівській області в особі Комісії з реорганізації (ЄДРПОУ 39462700, м. Львів, вул. Стрийська, 35, 79026) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) гривень 20 коп.

Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення складений 11.08.2025.

Суддя Потабенко В.А.