Іменем України
12 серпня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/1188/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Качанок О.М., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Рябова Ірина Геннадіївна, про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
До Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов адвоката Цимбал Ірини Іванівни (далі також - позивач ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (далі також - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Рябова Ірина Геннадіївна (далі також - третя особа, нотаріус), в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо відмови у визначенні суми недоотриманої пенсії ОСОБА_2 ;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області визначити суму недоотриманої пенсії ОСОБА_2 , на день її смерті - ІНФОРМАЦІЯ_1 , про що надати відповідну інформацію на адресу приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Рябовій Ірини Геннадіївні.
Позовну заяву обґрунтовано тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача, - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
У зв'язку з тим, що при житті вона не могла самостійно пересуватися, тому до дня своєї смерті знаходилась на тимчасово окупованій території в м. Луганськ, де померла та була похована.
З метою відкриття справи про спадщину, 15.01.2025 позивач звернулась до приватного нотаріуса Київського міського нотаріального округу Рябової Ірини Геннадіївни з відповідною заявою, яка відкрила спадкову справу № 73501616.
Під час дій щодо встановлення об'єктів та розміру спадщини, приватним нотаріусом Рябовою І.Г., 06.05.2025 за № 02-14 було спрямовано запит до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області щодо надання інформації про розмір пенсії, недоотриманої матір'ю позивача.
14.05.2025 на вищезазначений запит приватний нотаріус Рябова І.Г. отримала відповідь Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області, за підписом начальника Управління з питань виплат Олени Пастушок, в якому було зазначено, що пенсійні виплати ОСОБА_2 з 01.02.2015 не нараховувалися, виплата пенсії не здійснювалася, у зв'язку з чим сума недоотриманої пенсії відсутня.
Підставою цього було визначено факт призупинення з 01.02.2015 виплати пенсії, а також те, що за життя пенсіонер не виявив бажання поновити виплату пенсії, із заявою про поновлення виплати пенсії не зверталася, повідомлення про неодержання пенсій від органів пенсійного забезпечення російської федерації не надавала.
Позивач вважає протиправними дії щодо відмови у визначенні суми недоотриманої пенсії ОСОБА_2 .
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду.
Відповідач заперечував проти задоволення позовних вимог, про що 25.06.2025 надав відзив на позовну заяву в якому просив відмовити у задоволенні позовних вимог, з огляду на таке.
ОСОБА_2 з 01.08.2014 перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, як внутрішньо переміщена особа та отримувала пенсію за віком, призначену за нормами статті 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Пенсійні виплати внутрішньо переміщеним особам - мешканцям Луганської області з 2014 року нараховуються за електронними пенсійними справами (паперові пенсійні справи залишилися на тимчасово окупованих територіях України за місцем попереднього отримання пенсії).
За даними електронної пенсійної справи виплату пенсії ОСОБА_2 призупинено з 01.02.2015. В електронній пенсійній справі відсутні відомості щодо причини припинення виплати пенсії ОСОБА_2 .
Окрім цього, за даними електронної пенсійної справи та підсистеми ІКІС ПФУ «Звернення» та підсистеми «Документообіг» ОСОБА_2 за період з 01.02.2015 по 23.02.2022 (до введення в Україні військового стану) та з 24.02.2022 по 28.07.2024 (дата смерті) із заявою про поновлення виплати пенсії згідно з Порядком призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам та Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 № 22-1, до відповідача не зверталася.
Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 10.01.2025, виданого Оболонським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального Міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) ОСОБА_2 померла ІНФОРМАЦІЯ_1 . У зв'язку із смертю з 01.08.2024 електронну пенсійну справу ОСОБА_2 закрито.
Відповідач вказує, що норма закону або підзаконного акта, яка б зобов'язувала органи Пенсійного фонду нараховувати суми пенсії за віком пенсіонерам після їх смерті за зверненням спадкоємців, у законодавстві України відсутня.
Отже, на думку відповідача, він діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
08.07.2025 від позивача надійшла відповідь на відзив, в обґрунтування якої зазначено, що у наданому відзиві відповідач не надав жодного нормативно-правового обґрунтування своїх дій, як суб'єкта владних повноважень, в частині відмови в наданні довідки про суму недоотриманої пенсії матері - ОСОБА_2 , на отримання якої позивач має право, як спадкоємець першої черги. У відзиві відповідач, в обґрунтуванні своїх дій, посилається на обставину, що з 2015 року ОСОБА_2 було припинено виплата пенсії, при цьому зазначає, що підстав припинення виплати пенсії пенсійна справа ОСОБА_2 не містить. Не наведено таких підстав і в самому відзиві, при цьому в частині здійснення нарахування пенсії ОСОБА_2 жодного пояснення не надано.
На підставі викладеного просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою суду від 10.06.2025 позовну заяву залишено без руху.
Ухвалою суду від 17.06.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі після усунення недоліків позовної заяви, призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , РНОКПП НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , є особою з інвалідністю 2 групи та донькою ОСОБА_2 , що підтверджується паспортом громадянина України, карткою платника податків, довідкою до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії 12 ААА № 781547, свідоцтвом про народження серії НОМЕР_3 .
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за віком, що визнається відповідачем.
Згідно з свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_4 , виданим Оболонським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Києві Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , померла ІНФОРМАЦІЯ_2 у віці 84 років у місті Луганськ, про що 07.01.2025 складено відповідний актовий запис № 10.
15.01.2025 приватним нотаріусом Київського міського нотаріального округу Рябовою Іриною Геннадіївною було заведено та зареєстровано у спадковому реєстрі спадкову справу за № 73501616, щодо спадкодавця ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , що підтверджується відповідним витягом про реєстрацію в спадковому реєстрі від 15.01.2025 № 79712843.
Нотаріусом було направлено на адресу Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області лист від 06.05.2025 № 02-14 з проханням надати інформацію щодо розміру недоодержаної пенсії ОСОБА_2 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_5 , померлої ІНФОРМАЦІЯ_2 . У листі також зазначено, що ця інформація необхідна для вчинення нотаріальної дії - видачі свідоцтва про право на спадщину за законом.
Листом Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 14.05.2025 № 1200-0403-8/11959 повідомлено, що ОСОБА_2 на момент смерті перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України Луганській області, як внутрішньо переміщена особа. Виплату пенсії ОСОБА_2 призупинено з 01.02.2015. За життя пенсіонер не виявив бажання поновити виплату пенсії, із заявою про поновлення виплати пенсії не зверталася, повідомлення про неодержання пенсій від органів пенсійного забезпечення російської федерації не надавала, тому пенсійні виплати з 01.02.2015 не нараховувалися та виплата пенсії не здійснювалася. Таким чином сума недоотриманої пенсії відсутня.
Згідно з довідкою Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 19.06.2025 № 7232/04-16 про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії ОСОБА_2 , яка перебувала на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області, за період з 01.02.2015 по 31.07.2024 пенсія ОСОБА_2 не нараховувалась та не виплачувалась.
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частин 1, 2 статті 9 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон №1058-IV) відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати:
1) пенсія за віком;
2) пенсія по інвалідності;
3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
За рахунок коштів накопичувальної системи пенсійного страхування, що обліковуються на накопичувальних пенсійних рахунках Накопичувального фонду або на індивідуальних пенсійних рахунках у відповідних недержавних пенсійних фондах - суб'єктах другого рівня системи пенсійного забезпечення, здійснюються такі пенсійні виплати, як довічні пенсії і одноразова виплата.
Згідно з частинами 1-3 статті 52 Закону № 1058-IV сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, виплачується - по місяць смерті включно членам його сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, які знаходилися на його утриманні, незалежно від того, проживали вони разом з померлим пенсіонером чи не проживали.
Члени сім'ї, зазначені в частині першій цієї статті, повинні звернутися за виплатою суми пенсії померлого пенсіонера протягом шести місяців з дня відкриття спадщини.
У разі відсутності членів сім'ї, зазначених у частині першій цієї статті, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в установлений частиною другою цієї статті строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Також статтею 91 Закону України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII визначено, що суми пенсії, що належали пенсіонерові і залишилися недоодержаними у зв'язку з його смертю, передаються членам його сім'ї, а в разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
При зверненні кількох членів сім'ї належна їм сума пенсії ділиться між ними порівну.
Зазначені суми виплачуються, якщо звернення за ними надійшли не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера.
Згідно з абзацом 1 пункту 1.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), заява про призначення, перерахунок, поновлення, продовження пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1); заява про припинення перерахування пенсії на поточний рахунок пенсіонера в банку та отримання пенсії за місцем фактичного проживання, продовження виплати пенсії за довіреністю, виплату частини пенсії на непрацездатних членів сім'ї особи, яка перебуває на повному державному утриманні, виплату пенсії за шість місяців наперед у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, переведення виплати пенсії за новим місцем проживання (Заява про виплату пенсії - додаток 2); заява про працевлаштування (звільнення), початок (припинення) діяльності, пов'язаної з отриманням доходу, що є базою нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (додаток 3); заява про виплату недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера (додаток 4); заява про припинення виплати пенсії у зв'язку з тимчасовим проживанням за кордоном (додаток 9) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).
За абзацами 1, 3, 4 пункту 2.26 Порядку № 22-1 для виплати недоотриманої пенсії у зв'язку зі смертю пенсіонера до органу, що призначає пенсію, надається свідоцтво про смерть, документи, які підтверджують родинні стосунки з померлим пенсіонером, документ, що посвідчує особу заявника.
Члени сім'ї надають паспорт або інші документи, які підтверджують проживання з пенсіонером на день його смерті.
Для виплати недоотриманої пенсії, яка ввійшла до складу спадщини, у зв'язку з відсутністю членів сім'ї або в разі незвернення ними за виплатою вказаної суми протягом шести місяців з дня відкриття спадщини до органу, що призначає пенсію, надається документ, що посвідчує особу заявника, свідоцтво про смерть, свідоцтво про право на спадщину.
Таким чином, суми недоотриманої пенсії виплачуються членам сім'ї, які проживали разом з пенсіонером на день його смерті, у тому числі непрацездатним членам сім'ї, зазначеним у частині другій статті 36 цього Закону, якщо відповідне звернення надійшло не пізніше 6 місяців після смерті пенсіонера, а у разі відсутності членів сім'ї, або у разі незвернення ними за виплатою вказаної суми в шестимісячний строк сума пенсії, що належала пенсіонерові і залишилася недоотриманою у зв'язку з його смертю, входить до складу спадщини.
Згідно з статтею 1227 Цивільного кодексу України суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомог у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, які належали спадкодавцеві, але не були ним одержані за життя, передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини.
За приписами частин 1, 2 статті 1220 Цивільного кодексу України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу).
Відповідно до статті 1216 Цивільного кодексу України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно з статтею 1218 ЦК України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до статті 1219 ЦК України не входять до складу спадщини права та обов'язки, що нерозривно пов'язані з особою спадкодавця, зокрема:
1) особисті немайнові права;
2) право на участь у товариствах та право членства в об'єднаннях громадян, якщо інше не встановлено законом або їх установчими документами;
3) право на відшкодування шкоди, завданої каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я;
4) права на аліменти, пенсію, допомогу або інші виплати, встановлені законом;
5) права та обов'язки особи як кредитора або боржника, передбачені статтею 608 цього Кодексу.
Проте, існують такі спадкові права, які можуть переходити у порядку спадкування, але їхній перехід може бути обмежений на підставі прямої вказівки закону.
Системний аналіз положень статтей 1219 та 1227 ЦК України, при застосуванні до встановлених у цій справі обставин, дає підстави для висновку, що потрібно розрізняти: право на пенсію, як об'єкт цивільних прав, яке нерозривно пов'язане із особою і яке не входить до складу спадщини та припиняється зі смертю особи, яка мала таке право; та право на суми відшкодування (грошових коштів), нараховані суми пенсії спадкодавцю за його життя, тобто належали йому, але не отриманні ним за життя, які передаються членам його сім'ї, а у разі їх відсутності - входять до складу спадщини (стаття 1227 ЦК України).
Отже, право на пенсію не входить до складу спадщини. Нараховані за життя суми пенсії, які не були отримані спадкодавцем, входять до складу спадщини.
За правовим висновком Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду в постанові від 16.12.2020 у справі № 428/12730/19 при вирішенні спорів про право на спадщину на належні спадкодавцю за життя суми заробітної плати, пенсії, стипендії, аліментів, допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю, відшкодувань у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я, інших соціальних виплат, визначальним є те, чи були такі виплати нараховані спадкодавцеві за життя, оскільки лише за умови, що такі суми були нараховані за життя, проте не отримані спадкодавцем, вони можуть увійти до складу спадщини.
За матеріалами даної справи нарахування пенсії спадкодавцю було припинено з лютого 2015 року та вона у встановленому законом порядку не оскаржила дії (бездіяльність) або рішення пенсійного органу щодо припинення пенсійних виплат.
При цьому, відповідно до наведених вимог ЦК України до складу спадкового майна входять лише суми пенсії, які належали спадкодавцю після їх призначення й нарахування за його життя, а право на призначення страхового платежу (яке не було реалізовано) згідно із статтею 1219 ЦК України до складу спадщини не входить.
Отже, оскільки спадкодавцю за життя не було нараховано пенсійні виплати за спірний період, а тому такі суми, на які претендує позивач, не можуть входити до складу спадщини після смерті її матері.
Аналогічний правовий висновок викладено в постанові Першого апеляційного адміністративного суду від 03.03.2025 у справі № 200/5791/24 у подібних правовідносинах.
Посилання позивача на незаконність припинення виплати її матері пенсії є незмістовними, оскільки відповідні дії (бездіяльність) або рішення пенсійного органу щодо припинення виплати її пенсії спадкодавцем (матір'ю позивача), який отримував відповідні пенсійні виплати, не оскаржувались, а позивач не може бути суб'єктом звернення з позовом щодо перевірки правомірності припинення виплати пенсії її матері, оскільки це стосується права на пенсію, яке не входить до складу спадщини, та таке право належало виключно спадкодавцю (матері позивача), а не позивачу.
Тож за даним позовом не перевіряється правомірність припинення виплати пенсії матері позивача - ОСОБА_2 .
Суд враховує позицію Європейського суду з прав людини (в аспекті оцінки аргументів учасників справи у касаційному провадженні), сформовану, зокрема у справах «Салов проти України» (заява № 65518/01; від 6 вересня 2005 року; пункт 89), Проніна проти України (заява № 63566/00; 18 липня 2006 року; пункт 23) та «Серявін та інші проти України» (заява № 4909/04; від 10 лютого 2010 року; пункт 58): принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, передбачає, що у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» (Ruiz Torija v. Spain) серія A. 303-A; 09 грудня 1994 року, пункт 29).
Оцінюючи правомірність дій та рішень органів владних повноважень, суд керується критеріями, закріпленими у статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури.
Суд зазначає, що доведення має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою, однак позивачем в ході судового розгляду справи не доведено неправомірність дій та рішень відповідача.
Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В той же час, згідно з частиною 2 статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).
За встановлених обставин, надаючи правову оцінку аргументам сторін, в обсязі встановлених у цій справі фактичних обставин, враховуючи їхній зміст та юридичну природу, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити.
Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки позивач звільнена від сплати судового збору на підставі пункту 9 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 139, 241-246, 250, 255, 262, Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У задоволенні позову ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області (ідентифікаційний код 21782461, місцезнаходження: Луганська область, м. Сіверськодонецьк, вул. Шевченка, буд. 9), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача - приватний нотаріус Київського міського нотаріального округу Рябова Ірина Геннадіївна (ідентифікаційний код відсутній, місцезнаходження: АДРЕСА_2 ), про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 12.08.2025.
Суддя О.М. Качанок